[ sasmar @ 29.09.2006. 11:07 ] @
Koristim Garmin GPSMap 60CSx i imam potrebu za transfer ruta i tacaka u program MapInfo (koristim verziju 8.0). GPS uredjaj je podesen na position format- user UTM Grid i Map Datum- User (parametre sam dobio od prodavca GPS uredjaja u Bgdu). Na starom Garminu (etrex) sam pre transfera podataka u MapInfo, prvo na GPS uredjaju vracao parametre, position format na UTM UPS, i map datum na WGS 84 i tek onda transferisao u MapInfo i to je radilo bez greske. Sada sa GPSMap 60CSx radim sve isto ali rute i tacke "padaju" i po nekoliko stotina metara od stvarne lokacije kada ih prebacim na recimo ortofoto snimke za Beograd u Mapinfu. Ima li veze tip konekcije, na starom je bio seriski port, sada je USB, ili je nesto drugo u pitanju.
Hvala i pozdrav!
[ pbenka @ 29.09.2006. 11:36 ] @
Tu sigurno ima neka začkoljica kod MapInfo-a, jer Garmin u stvari registruje WGS84 koordinate, a samo prikazuje u drugačijem obliku, ako odabereš User UTM i User Grid. Da li su ti snimci georeferencirani u istom sistemu, u kojem radiš u MapInfo-u. Koji koordinatni sistem u stvari koristiš u MapInfo-u?
[ broker @ 29.09.2006. 12:27 ] @
Ako podatke preuzimas GArmin protokolom, onda se uvek koristi WGS84 te svako odstupanje na mapi je problem lose kalibracije te mape ili neuskladjenosti datuma mape sa WGS84.
[ sasmar @ 29.09.2006. 13:01 ] @
snimci su georeferencirani u Mapinfu, i to UTM WGS84, (UTM zone 34 North).
Znaci sve je isto kao i sa starim Garminom, kod koga je ovaj transfer radio bez greske, osim tipa konekcije (etrex venture sam vezivao na paralelni port, a ovaj se vezuje na USB)
Zaboravio sam da dodam da mi u MapInfu ne radi ni opcija sa pomocnim programom Geo Track - Live GPS data, iako podesim da je uredjaj vezan preko USB-a. Sa starom varijantom i ovo je radilo OK.
[ Gealine @ 11.06.2007. 17:19 ] @
Mozda ti vise nije potrebno ali evo ti par stranica na kojima ces saznati sve o MapInfo softweru, a na forumu ti strucna lica odmah odgovaraju na pitanja o GPS i GIS aplikacijama i uredjajima! Sigurno ces dobiti sve odgovore na postavljena pitanja. Pozdrav!

http://www.gis.ba/gis/index.php

http://www.gauss.ba/
[ sasmar @ 11.06.2007. 17:32 ] @
ovo je uvek aktuelno, hvala puno !