[ Sta_Sad!? @ 30.09.2006. 13:47 ] @
Pozdrav svima,
Koristio sam pretragu ali nisam mogao naci nista konkretno za ovo sto me interesuje.
Poslao sam e-mail jednoj online prodavnici u USA i dobio informaciju da bi isporucili to sto me interesuje i u Srbiju, u pitanju je sat u vrednosti oko 150 evra, e sada da li neko zna kako bi se otprilike na carini odnosili prema toj posiljci, da li bi prosla carinu i dali bi me oklempavili sa nekim enormnim iznosom novca, buduci da cifra prelazi 100 jevreja??

Hvala.
[ evesam @ 06.10.2006. 19:37 ] @
po novom zakonu deru za sve sto prelazi 20 jevreja.
[ Sta_Sad!? @ 06.10.2006. 19:51 ] @
Nisam ni sumljao da ce nas jos vise s*ebati...
Koliko posto uzimaju?? Bas nemam prestavu o tome...
[ pctel @ 06.10.2006. 21:17 ] @
Opsta stopa je 10%. Zaracunava se na zbir cene proizvoda i cene transporta. Kad se to doda, onda jos 18% PDV na to sve. Znaci, sve u svemu izadje te otprilike 1,05x1,1x1,18=1,36 sto predstavlja 36% na osnovnu cenu.
[ Sta_Sad!? @ 06.10.2006. 21:59 ] @
Pa to je strasno.... Znaci treba preko 50E da bacim ovim nasim derikozama, definitivno nista od toga, cekacu bolja vremena...

Hvala drugari.
Pozdrav!
[ orla @ 07.10.2006. 02:41 ] @
E pa u mom slucaju je vise od 50 evrica, za robu od samo 225 evra. FEDEX carinjenje robe na aerodromu je prava pljacka. Iako nisam puno upoznat sa uvozom i carinom znam da su za robu koju sam narucio preko interneta ($225=oko 15 hiljada) sa placenom dostavom FedeXA ($64 oko 5 hiljada) naplatili dodatnih DESET HILJADA (9714 dinara) za njihove usluge carine i samu carinu. Ali me ni to nije toliko pogodilo, vec kad sam video da je carinska stopa 1% (150 dinara), i sto zajednom sa PDVom cini oko %19 sto je manje od dve hiljade, sto znaci da je FedeX usluga carinjenja bez uracunate carinei pdv-a oko OSAM HILJADA. Cist racun, ali ne i duga ljubav. Drzavna carina aerodroma u Beogradu bi mogla da se pozabavi ovakvom lakom zaradjivanju velike sume novca. Stvarno ne znam kako da se manji ova globa, ljudi iz Fedexa su mi samo javili da ce oni da urade carinu i sledeci put kad sam nazvao, samo su mi saopstili racun na 9714 dinara. Nisam imao izbora ni da saznam sta ce sve ulaziti u cenu. Najbrze se uci na svojim greskama.
[ guru @ 08.10.2006. 11:54 ] @
Robu ne treba nikako slati FedEXom, DHLom, UPSom i tim "brzim poshtama", vec obichnim USPS koji je najjeftiniji i stigne dan-dva kasnije. Prodavac obavezno treba da napishe fake sumu, pogotovo je to lako kod robe kao shto su satovi koji mogu da koshtaju 50 i 5000$, tako da bi bez problema ta sat prosahao kao 50, a to ti je ispod 20e carina. Stalno to radim i prolazili su mi nebulozni paketi od vrednosti 500$, kao 80$.
[ Miroslav Cvejić @ 08.10.2006. 13:00 ] @
Nije to pravilo... Nemoj da se neko zaleti...

Ja sam isto tako zamolio prodavca da malo smanji iznos... I šta je bilo... Poziv na carinu i izbor "Da mi ovo proglasimo da vredi $XXX i da platiš oko 4000 dinara carine" ili "da se ovo odnese kod nekog na procenu vrednosti"... Da sam bio lood i izabrao drugu opciju još uvek bih otplaćivao kredit jer je u paketu bilo par Xeon procesora, Rambus memorija, SCSI diskovi, nekoliko ECC SDRAM modula, matična ploča (iz 3 dela). I sami su rekli "nema šanse da 5kg hardvera košta ovako malo".

To što si ti imao sreće je lepo, ali nemoj toliko da propagiraš da je tako uvek.
[ guru @ 08.10.2006. 20:22 ] @
E pa zato ne treba preterivati. Ja tachno znam za koju robu mogu da idem dokle. Ne naruchujem uglavnom robu koju svako zna. PC opremu, neke diskove ili patike, to ne naruchujem nikada. Naruchujem samo robu za koju ne zna svako koliko koshta (Sony PSP, Nintendo DS), ili je to neka roba koja moze da koshta i 100 i 10000$ (Objektivi, Ipod, razne memorijske kartice). Ako si ti robu od 1000$ stavio da koshta 50$, to je providno. Za tu PC opremu si morao da stavish najmanje pola od stvarne cene. Treba malo i iskustva u tome, a i da znash carinike, da im odnesesh pitje, chokoladu, itd :)
[ Miroslav Cvejić @ 08.10.2006. 21:41 ] @
Nisam ja puno promenio cenu. Sva roba je bila polovna (ali opet, vredi). Plaćena oko $250 sa poštarinom a prijavljeno da košta ispod $100.

A što se carinika tiče, ako im budem ja odneo čokoladu to ne bi bilo da bi mi pustili paket nego da im se deca potruju njome!!!
[ tdjokic @ 09.10.2006. 01:38 ] @
Off-topic, ali moram. Vi ili niste doziveli ili se ne secate vremena kad su mnoge stvari bile ZABRANJENE da se uvoze. Nista carina, ovo, ono - NE MOZE! Zato, cutite, i ovo je veliki napredak.
[ Kosta ******um Rex Persia @ 09.10.2006. 01:53 ] @
Zanimljiva je ova diskusija. Nisam znao da je ranije neka roba bila zabranjena da se uvozi i kupuje.

Na koju to robu precizno misliš, tdjokic?
[ tdjokic @ 09.10.2006. 03:47 ] @
Citat:
Kosta ******um Rex Persia: Zanimljiva je ova diskusija. Nisam znao da je ranije neka roba bila zabranjena da se uvozi i kupuje.

Na koju to robu precizno misliš, tdjokic?

Sve, covece, sve. Pitaj roditelje, dedu, babu... Trziste je bilo zatvoreno, zato su nase firme prodavale svo sto naprave. U to vreme je postojala institucija tzv. konsignaciske prodaje. Ja se u to ne razumem previse, jer nisam ni ekonomista, ni bankar, nego imam obrazovanje tehnickog smera. Tamo si mogao da kupis nesto iz inostranstva, na vrlo komplikovan i polu-ilegalan nacin. Trebale su ti devize, pa onda placas carinu i slicno, a kolicine su bile ogranicene i sve nesto tako mutno.

Secam se par slucajeva iz svog zivota - hteo sam da kupim mali strug, nesto zaista sasvim malo - ne moze, ni preko zastupnika, ni direktno u Austriji, jer su se neki njihovi strugici ovde prodavali, ali samo za firme i preduzeca. Ali, gle cuda - mogao si da kupujes napolju delove za taj strugic!? Drugi slucaj je bio aparat za crtanja (ma, kakav aparat - ona dva lenjira montirana na neki klizac i dve jeftine aluminijumske cevi koje su to vodile levo-desno i gore-dole). Kupio ja u Italiji, ni u ludilu nisam mislio da mi nece dati da ga unesem, prijavim ga na granici, a tesko bi i bilo da ga ne prijavim - one cevi strce bez veze, carinik NE DOZVOLJAVA uvoz (o tome sam vec pisao u jednoj temi). Skupile se sve njegove kolege pa ga ubedjuju da dopusti, vide ljudi da im pravi sramotu. Objasnjavaju mu da to "svi studeni imaju" a on ce mudro "Ali, on nije vise student" - to cu ja sad kao da zaradjujem milione crtajuci nesto, pa cu upropastiti drzavnu ekonomiju.

Bila su to luda vremena...
[ Bane Stajic @ 11.10.2006. 11:42 ] @
Skoro sam uvezao neku robu za moju radnju ,i to zanemarljivu kolicinu vrednosti 160 e ,a inace za tu robu sam oslobodjen carine ,ali u luci Beograd sam platio skoro 9 000 dinara samo za troskove spedicije (za papire).
Kada sam pitao zbog cega je to tako ,rekli su da je to tarifa koju naplacuju i za torbu ,i za sleper svejedno posto isti posao rade u oba slucaja.
[ sondzi @ 03.11.2006. 19:15 ] @
zelim da narucim nesto sa sajta victoriasecret, ali ne znam koliko ce me izaci otprilike svi troskovi. Npr. stvari u vrednosti od 50 eura. Da li neko zna??????
[ Mirce @ 03.11.2006. 20:17 ] @
Ma sta ima veze ako ti lepo stoji...

Troskovi postarine ce te izaci jos izmedju 5 i 15 evra, a onda na sve to carina ce ti uzeti jos oko 1/3 onog sto procene, sto ce reci otprilike jos 20 evra.
[ sondzi @ 04.11.2006. 15:17 ] @
E, hvala puno!!!!
[ frroggy @ 18.12.2006. 18:48 ] @
a da li neko zna da li se plaća carina na usluge. Recimo ja plaćam nekog u inostranstvu za održavanje mog servera, sa kog uzgred prodajem hosting?
[ puska @ 18.12.2006. 20:55 ] @
pa ti ne dobijas robu carinom valjda, tako da je tebi problem samo oko podizanja naplacenih hostinga a to sa carinom nema nikakve veze
[ frroggy @ 19.12.2006. 15:27 ] @
Nisam siguran ako zelim da to radim legalno. Ja zvanicno placam NESTO u inostranstvu, sto preprodajem ovde. Ok na moju MP cenu dodam PDV i placam uredno PDV, ali da li neko moze reci "e momak ti uvozis NESTO i za uvoz treba da colujes CARINU !!!"
[ braker @ 19.12.2006. 20:23 ] @
Ako hocesh da radish legalno,morash uvesti robu,platiti PDV i carinu!U suprotnom,nemash legalnog ulaza,pa chinish par prekrshaja za koje ce te ovi iz poreske rebnuti.
[ puska @ 19.12.2006. 22:09 ] @
Ali u njegovom slucaju nije u pitanju klasicna roba, vec je to po meni samo usluga. Mozda bi to moglo da se izvede kao placanje servera repromaterijal, a hosting je gotov proizvod. Tako da npr 1/100 cene servera plus ako treba carina i pdv pri uvozu mada za ovaj slucaj ne znam je tvoja nabavna, a prodajna koliko zelis. Nisam bas siguran da moze ovako ali ovo je sa aspekta inspekcije ja mislim najprihvatljivije
[ braker @ 19.12.2006. 23:03 ] @
Sorry,previd.

Ali,palo mi je neshto na pamet.
Skoro sam se informisao oko roba i usluga koje ne podlezhu placanjima.Ako se dobro secam,postoji odluka koja definishe u kojim sluchajevima je ovo moguce.

POGLEDAJ OVDE
[ vtorlak2 @ 19.01.2007. 10:48 ] @
Evo mog slucaja:

Naruceno robe ............54,95$
Transportni troskovi .....20,95$
Ukupno ......................75,90$

a onda hladan tus:

carina+pdv 42% + 4.500 dinara za spediterske usluge i isporuku na kucnu adresu.

Kad sam pitao jel mogu ja sam da dodjem po to i da popunim papire i ustedim bar onih 4.500 dinara, rekose da je to za nekoga ko se ne razume nemoguca misija.

E sad prosto mi je nemoguce da me vise kosta carina, spedicija i transport od aerodroma nego sam proizvod i njegov transport iz Amerike.



[Ovu poruku je menjao vtorlak2 dana 20.01.2007. u 11:49 GMT+1]
[ tdjokic @ 20.01.2007. 10:39 ] @
Citat:
vtorlak2: Evo mog slucaja:

Naruceno robe ............54,95$
Transportni troskovi .....20,95$
Ukupno ......................75,90$

a onda hladan tus:

carina 42% + 4.500 dinara za spediterske usluge i isporuku na kucnu adresu.

Kad sam pitao jel mogu ja sam da dodjem po to i da popunim papire i ustedim bar onih 4.500 dinara, rekose da je to za nekoga ko se ne razume nemoguca misija.

E sad prosto mi je nemoguce da me vise kosta carina, spedicija i transport od aerodroma nego sam proizvod i njegov transport iz Amerike.
Izvini sto te uznemiravam poluprivatnim pitanjem, ali u par tema imamo prilicno zucnu diskusiju oko kupovine u inostranstvu preko specijalizovane organizacije iz Beograda, pa me zanima da li si ti to takodje kupio preko neke organizacije ili u sopstvenoj reziji?

U mom slucaju su dodatni troskovi uglavnom bili ispod iznosa cene+transport, ali vrlo blizu njima. Nije nemoguce da su ti nesto i pogresno naplatili ali i carinska stopa je verovatno razlicita za razlicitu robu. Ovih 42% meni zvuci prilicno mnogo.
[ guru @ 22.01.2007. 01:42 ] @
Citat:
vtorlak2: Evo mog slucaja:

Naruceno robe ............54,95$
Transportni troskovi .....20,95$
Ukupno ......................75,90$

a onda hladan tus:

carina+pdv 42% + 4.500 dinara za spediterske usluge i isporuku na kucnu adresu.

Kad sam pitao jel mogu ja sam da dodjem po to i da popunim papire i ustedim bar onih 4.500 dinara, rekose da je to za nekoga ko se ne razume nemoguca misija.

E sad prosto mi je nemoguce da me vise kosta carina, spedicija i transport od aerodroma nego sam proizvod i njegov transport iz Amerike.



[Ovu poruku je menjao vtorlak2 dana 20.01.2007. u 11:49 GMT+1]


Naravno da nije nemoguce, to je potpuno normalna stvar u ovoj zemlji. Ali srecom, carinici su nepismeni pa ih mozesh zeznuti vrlo lako i ne platiti nishta. Treba samo imati iskustva i znati kako sve to funkcionishe. Ja redovno placam 30-40e dazbina na 500-600$ robu, a za tu od 50$, ne placam nishta..
[ vtorlak2 @ 25.01.2007. 20:51 ] @
Na kraju su mi naplatili carinu i pdv 3000 i kusur dinara. Jedino sam uspeo usluge speditera da smanjim na oko 3500 dinara, sto ce reci da sam u zemlji Srbiji puko 6500 na robu od 50$. Sta reci nego sramota.
Odoh sad da se odjavim sa mail liste VictoriasSecret da mi slucajno ponovo ne bi palo na pamet da rizikujem sa nasom carinom.

[Ovu poruku je menjao vtorlak2 dana 25.01.2007. u 22:10 GMT+1]