[ vuksha @ 10.05.2003. 09:26 ] @
Da li neko zna za neki dobar program koji vara BIOS zbog ogranicenja BIOS-a (najverovatnije na 8,4 GB).Imam asusovu plocu za AMD K6,a hocu da nabudzim hard od 40 ili 80 GB.Ploca nece uopste da mi podrzi Maxtorov hard od 40 GB.MOLIM VAS POMAGAJTE VUKSHA
[ bekias @ 10.05.2003. 16:58 ] @
Zdravo
To bi mogao resiti tako sto ces flashovati bios a nisi naveo ostale komponente tj koji windows koristis i tacni model maticne ploce i procesora tako da ti i nemogu dati vise objasnjenja ali probaj prvo sa flashovanjem
[ force_m @ 11.05.2003. 01:05 ] @
ne morash flashovati bios...
skini sa sajta proizvodjacha hard diska ONTRACK program (chini mi se da se tako zove)... i prati dalje uputstva programa...
[ pecanacs @ 11.05.2003. 12:27 ] @
Maxtorov program ce pomoci kod BIOSa koji vec mogu prepoznati vise od 8GB. Neke starije masine (BIOSi) traze upgrade, koji se obicno moze naci na stranicama proizvodjca (ili motherboarda ili kompjutera). Ja sam imao slican problem sa Packard Belom i jedino resenje je bilo upgrade BIOSa (Maxtor program nije koristio dok BIOS nije bio na odgovarajucem nivou).
Pozdrav,
Slavko
[ Ivand @ 12.05.2003. 00:20 ] @
ukoliko koristis windowse maxtorov program ez-bios se cini mi se zove odradice posao ok , ali ako hoces da koristis neki drugi linux-oliki sistem ili ne daj boze dva sistema na jednom racunaru ( multi-boot ) ili update bios-a ili jednostavno zaboravi
[ SoulFly @ 12.05.2003. 16:18 ] @
ez-bios definitivno reshava stvar..isprobano na istoj toj plochi!!!
pozdrav
[ vuksha @ 13.05.2003. 01:52 ] @
Hvala svima na odgovorima,nadam se da ce mi ez-bios pomoci kad kupim hard(ovo sam isprobavao sa ortakovim hardom),posto mi se ne rizikuje sa biosom.Uzgred da li je neko od vas flashovao BIOS,koliko je to rizicno.Jos jednom hvala svima pozdrav VUKSHA
[ afrocuban @ 13.05.2003. 11:09 ] @
Ja sam svojoj AOpen X6BC Pro II Millenium Edition (btw, napravljeno ih je samo 2000 komada) flešovao BIOS nekoliko puta. Poslednji upgrade mi nije prošao, sistem nije mogao da se podigne, ali je downgrade na poslednju working verziju prošao bez ikakvih problema i evo je i dan danas radi bez ikakvih problema.

Nisam siguran da bi ovako nešto moglo da prođe kod svih ploča iz prostog razloga jer nisam probao. Nemoj samo da računar ostane bez napajanja za vreme flešovanja. I čitaj uputstva (najbolje je da ih odštampaš i imaš pored sebe), jer Srbima se ovaj korak nalazi tek negde na 17. mestu liste koraka za rešavanje problema, ne samo kada je u pitanju ITT.
[ Miško Stefanović @ 15.05.2003. 10:32 ] @
Postoji i još jedno, za mene najelegantnije, rešenje a zove se PCI IDE kontroler. Ima ih i samo kao ATA a i ATA-RAID i nisu više preterano skupi. U kompletu dolazi i IDE 80 žilni kabl tako da dobijaš još četiri mesta za priključenje diskova bez intervencije na MB-u. Probao sam par izvedbi i rade odlično. Razmisli o ovom predlogu možda je to pravo rešenje za tvoj računar.

Pozdrav.
[ vuksha @ 08.06.2003. 13:55 ] @
E Ljdi pomagajte Flesovao sam BIOS na ASUS-ovoj ploci TXP4 nekom beta verzijom od 24.11.1998. i nisam postigao nista.Ponovo ne mogu da nabudzim veliki hard (40 GB).Sta da radim.
[ lancia88 @ 08.06.2003. 14:31 ] @
Pozdrav,
problemi sa flesovanjem biosa nastaju iz vise razloga ali mislim da treba pomenuti dva: specificnost Asusa zbog koga je bitan i ostatak hardvera i OS, i nepouzdanost beta verzija koje i sluze za proveru funkcionalnosti pre konacne verzije. Meni je svaki put uspelo sa standardnim verzijama sa proizvodjacevih sajtova osim u jednom slucaju kada je nije bilo pa je napisan bios za potrebe nas nekolicine koji nismo mogli cekati zvanicnu verziju (ali se to odnosilo na magistralu a ne na velicinu HDD-a). Pored svake verzije Bios-a trebalo bi da stoji sta popravlja u odnosu na prethodnu pa prema tome odaberi neku ne-beta pa probaj.
Pozdrav
[ SoulFly @ 08.06.2003. 15:43 ] @
EZ Bios...EZ Bios...EZ Bios...EZ Bios...EZ Bios...EZ Bios...EZ Bios...EZ Bios...EZ Bios...EZ Bios...EZ Bios...EZ Bios...EZ Bios...EZ Bios...EZ Bios...EZ Bios...EZ Bios...EZ Bios...EZ Bios...EZ Bios...EZ Bios...EZ Bios...EZ Bios...EZ Bios...EZ Bios...EZ Bios...EZ Bios...EZ Bios...
[ salec @ 09.06.2003. 11:10 ] @
Citat:
Ivand:
..., ali ako hoces da koristis neki drugi linux-oliki sistem ili ne daj boze dva sistema na jednom racunaru ( multi-boot ) ili update bios-a ili jednostavno zaboravi



http://www.linuxbios.org/
[ Bosko @ 11.06.2003. 16:18 ] @
Citat:
vuksha:
Da li neko zna za neki dobar program koji vara BIOS zbog ogranicenja BIOS-a (najverovatnije na 8,4 GB).Imam asusovu plocu za AMD K6,a hocu da nabudzim hard od 40 ili 80 GB.Ploca nece uopste da mi podrzi Maxtorov hard od 40 GB.MOLIM VAS POMAGAJTE VUKSHA


Ja znam - to je novi BIOS . Shalu na stranu, kod mene na sajtu (koji je jaaakoooo neugledan) ostavio sam ti nekoliko stvari za koje verujem da ce ti resiti problem . Imas fajl 0112l_j2.zp u kome se nalazi BIOS koji donosi podrsku i za HDDove do 128GB!! Imas i aflash.zip (u njemu se nalazi aflash.exe - program kojim ces flashoveti BIOS). Imas i jedan pdf sa manualom za plocu (sto ti i nije previse interesantno) i poslednji zvanicni BIOS (fajl xl5i0109.zip). Sto se tice procedure za fleshovanje istog, ako do sada nisi imao iskustva s tim, pogledaj po internetu (stvarno ima gomila informacija o tome) ili pozovi nekog ko je to vec radio.

Pozdrav

P.S. Pokusao sam da pomognem. Ako nesto krene po zlu, hteo bih samo da se zna da ne snosim nikakvu odgovornost za to.
[ Bosko @ 12.06.2003. 11:06 ] @
Eto, kad covek u zurbi ne navede ono sto je najvaznije.
Sorry jos jednom
[ vuksha @ 12.06.2003. 18:02 ] @
E to sam sve uradio odavno.Skino sam sve sa neta pa i upustvo ali ne pomaze.Cuo sam da bi hardovi do 30 GB trebali da rade ali nisam probao.Ipak ti hvala sto si se iscimao.
Pozdrav VUKSHA
[ vuksha @ 12.06.2003. 23:49 ] @
E brate najjaci si.Spasao si me u zadnjem trenutku,taman sam hteo sutra da kupim hard od 30 GB.Nisam previse obratio paznju na tvoj odgovor,ali kada sam posetio tvoj sajt video sam da tu ima nesto novo sto ja nisam vec isprobao.Ovaj patch radi za razliku od onih sa Maxtorovog sajta.Jos jednom ti hvala.Gde si ga samo skinuo.Kraj teme
Veliki pozdrav svima Vuksha
[ jc denton @ 14.06.2003. 00:24 ] @
Mozda bi i ovo pomoglo (stara tema):
http://www.elitesecurity.org/poruka/58318
[ sasar @ 17.12.2003. 13:52 ] @
Imam slican problem kao i Vuksha. BIOS mi ne detektuje Maxtorov hard disk od 40GB koji sam nedavno kupio. Međutim ono što je zanimljivo je da se prilikom podignutog WIN2000 sa Maxtorovog hard diska od 20GB novi disk od 40GB u potpunosti "vidi" (kada postavim hard diskove od 20GB i 40GB u bilo kojoj kombinaciji primary master/slave; secondary master/slave win2000 uvek moze da se podigne sa diska od 20G - taj disk BIOS detektuje dok disk od 40G ni u jednoj varijanti ne detektuje i to mi ne dopusta da sistem "podignem" sa njega). Imam ploču soyo sy-6iza-na za koju sam pronašao informaciju da podržava hard diskove do 32GB. Možda je i u tome problem? Ali onda ne bi trebalo da pri podignutom WIN2000 vidim celi disk od 40GB već samo njegov deo od 32GB. Možda je problem sa BIOS-om. Verzija BIOS-a koju imam je:

BIOS Date: 03/04/99
BIOS Type: Award Modular BIOS v4.51PG
BIOS ID: 03/04/1999-i440ZX-W977-2A69KS2KC
OEM Sign-On: IZA-2BA1
Chipset: Intel 440BX/ZX rev 3
Superio: Unknown
OS: Win2000
CPU: Pentium III 706 Mhz MAX: 400 Mhz
BIOS ROM In Socket: Yes
BIOS ROM Size: 256K
Memory Installed: 256 MB

U čemu bi mogao biti problem? Možda je rešenje upgrade BIOS-a?
[ pctel @ 17.12.2003. 14:38 ] @
Kakvi su vam to racunari?
Ja imam PentiumI 75MHz sa BIOS-om iz '96 koji bez problema podrzava 120Gb.
Ni ja nisam verovao dok nisam probao...
[ BeastMaster @ 17.12.2003. 15:04 ] @
Citat:
pctel:
Ja imam PentiumI 75MHz sa BIOS-om iz '96 koji bez problema podrzava 120Gb.
Ni ja nisam verovao dok nisam probao...

Ma ko će kao ti :)) Znamo da kod tebe sve radi :))) doduše iako nema baš mnogo veze sa logikom :))) a ni sa realnošću :P
[ pctel @ 17.12.2003. 22:28 ] @
Citat:
Ma ko će kao ti :)) Znamo da kod tebe sve radi :))) doduše iako nema baš mnogo veze sa logikom :))) a ni sa realnošću :P


Ima jedan vic o logici: Nemas akvarijum -> ti si peder :-)
Meni logika nije mnogo bitna, bitno je da to radi bez programa o kojima pricate, flash-ovanja biosa. Nisam probao, ali smeo bih se kladiti da ce da radi i 200Gb (a programi valjda omogucuju 130 Gb). Ako se dobro secam, program valjda mozes da koristis samo na prvom disku, tako da ako imas 2 opet nista, a kod mene rade istovremeno 120 + 80Gb! Steta sto nisam sacuvao neki 486 da probam i na njemu...

Chipset je "cuveni" NX, a ko nije cuo za njega i/ili ne veruje moze da dodje pa da se uveri :-).
[ vuksha @ 17.12.2003. 22:32 ] @
Tvij BIOS ima ogranicenje na 32 GB.Da bi hard uspesno varao bios o velicini hdd-a moraces da ga update-jes.Skini sa neta pach za tvoju plocu i program Aflash sa kojim mozes to da uradis.Sve se radi iz dosa i nema nikakvih problema.Zelim ti puno srece.
[ sasar @ 18.12.2003. 09:07 ] @
I ja sam dosao do zakljucka da njeverovatnije treba da uradim upgrade BIOS-a ali ne mogu nikako da ga pronadjem (na sajtu proizvodjaca ploče ga nema za soyo sy-6iza-na). Trazio sam i na netu ali za sada bezuspesno. Da li neko ima BIOS upgrade koji mi treba ili mozda zna gdje ga mogu download-ovati?

Poslao sam i zahev za upgrade na www.esupport.com (daju im se informacije o BIOS-u i komentar sa problemom). Njihov odgovor je da imaju potreban upgrade i "The price is only $24.95 (U.S)."