[ dzunko @ 24.10.2006. 00:21 ] @
Dali je moguce Overclocking na Inno3D 6600 LE 256mb / 128 bit, dali cu dobiti bolji rezultati , koja je rizicnost , koji program koristiti i koje postavke mu dati , do koji maximum moze izdrzati kartica ,a da ostane ziva i da sistem bude stabilan.Evo specfikacije kartice koja koristi nVidia NV43 chip :

Manufacturer: nVidia
Series: GeForce 6
GPU: NV43 + HSI
Release Date: 0000-00-00
Interface: AGP 8X
Core Clock: 300 MHz
Memory Clock: 200 MHz (400 DDR)
Memory Bandwidth: 6.4 GB/sec
Shader Operations: 1200 Operations/sec
Pixel Fill Rate: 1200 MPixels/sec
Texture Fill Rate: 1200 MTexels/sec
Vertex Operations: 225 MVertices/sec

Unapred se zahvaljujem svima koji bi mi odgovorili

(p.s. Keep fighting for Computer Mania !!!)
[ Bandicoot @ 24.10.2006. 18:52 ] @
prvo downloadiraj riva tuner, instaliraj nvstrap driver
i probaj da otkljucas dodatne 4 "pipelines" ( za uputstva googlaj malo )

sovet: ako gi otkljucas i overclockujes nabavi bolje ladenje.

ako ti sve uspe dobices duplo bolje rezultate
[ dzunko @ 24.10.2006. 23:47 ] @
FAla ti mnogu za odgovorot ama kako sto procitav na internetot ne e mozno da se otkjucat 4 dodatni pipelines na ovaa zatoa sto e so oznaka LE (Limited Edition).
Sepak za parite e dobra ne e skapa ama koga ke mozam bi nabavil 6600 GT ili 6600 Ultra stvarno imaat pogolemi performanci od ovaa ,Uste ednas BLAGODARAM
[ dzunko @ 24.10.2006. 23:49 ] @
I eve uste nesto ako znaes bez znaci otvoranje na 4 dodatni pipelines sto i ne e mozno na ovaa karta,dali e mozno da dobijam nesto poveke ako na primer so Riva Tuner gi podignam taktovite na pr za 20 % ???
[ Intel-V @ 25.10.2006. 00:51 ] @
Uzmi samo u obzir da Inno3D nema kvalitet PCB-a kao ASUS ili MSI, tako da dodatno strujno i termicko opterecenje koje ces proizvesti overklokovanjem karte moze da je spali.

Pozdrav!
[ dzunko @ 25.10.2006. 01:49 ] @
Hvala puno , bolje da ne diram nista na ovu G. Kartu , pa to mi se izgleda najbolje ispalti, Pozdrav
[ gojdo @ 31.10.2006. 19:04 ] @
proveri koja revizija ti e jadroto NV43.
Ako ti e pred Rev.4, kje mozhesh da gi otkljuchish 4-te pajplajna.
Jas imam Inno3D 6600 DDR2. Chipot se overklokuva epten, mu smeniv kuler i mi raboti bez problem stabilno overklokuvan 55%(545MHz namesto 350MHz default). Za zhal, memorijata e kominje i ne ide mnogu daleku 835MHz namesto 700MHz po default. probav i so NiBitOr da go fleshuvam BIOSot so relaksirani tajminzi, za da mozham da go pokacham klokot, ama ne funkcionirashe sranjeto. Ako najdesh nekoj funkcionalen UTIL za fleshuvanje na karticive, pishi.
[ dzunko @ 01.11.2006. 01:05 ] @
Fala mnogu sto se zainteresira za ovie zaebanciite so Grafickive karti , ama da ti kazam pravo jas kartickava koja ja kupiv ke ja prodadam zatoa sto na mojot AMD komjuter planirav da ja stavam ama ne ja poznava (Socket A Ploca Abit KV7 - Athlon 2600+).Imam uste eden Intel Celeron 2,6 i na nego raboti bez problem i od taa prethodno sto ja imav (I sto ke si ja vratam povtorno) Inno3D FX 5200, e mnogu podobra.Inaku 6600LE e oznakata na mojata i kako sto procitav po internetot ne mozat da se otklucat pipelinovite na nea oti izgleda gi nema uste ti 4 , ama nema vrska.Ja probav i na ponova AMD Ploca (Socket 745) i ne saka da raboti , Nekoe s***** tie pravat od AMD ne znam dali znajs oti ATI firmata ja kupija pa sega ke se podeleni : AMD - ATI , Intel - nVidia, pa treba pazenje sto ke se kupuva. Vo meguvreme problemot so AMD kompjuterot go resiv so toa sto kupiv polovna Ati Radeon 9600 XT
(http://www.gpureview.com/show_cards.php?card1=361&card2=82) so 128/128 pa karticata e ludilo so extra kupen Cooler Master za ne mi ja dadoa , spremna za overklokiranje , stvarno po specifikacii podobra od ovaa i vo memorijata i vo taktot , moze da vidis .Sepak fala mnogu sto sakase da mi pomognes.
Eve ti dva dobri sajtovi za GK kade mozes da napravis sporedbi na Gkarti
POZDRAV TOMAS

http://www.techpowerup.com/gpudb/
http://www.gpureview.com/