[ bsaric @ 03.11.2006. 19:28 ] @
Google vs Yahoo vs MSN

Svaka tražilica ima svoj način, svoj algoritam, pomoću kojeg daje rezultate pretraživanja. Google, Yahoo i MSN su top 3 tražilice po posjeti, korištenju, ili bilo čemu drugom, pa ćemo malo o njima, tj. različitosti algoritma kad je u pitanju SEO. Uzmite u obzir da je ovo strogo iz iskustva, način na koji pojedina tražilica funkcionira nitko ne zna sa sigurnošću. Također brojke i omjere koje ću dat u opisima su tu da isključivo lakše predočim razlike. Cilj teme je približit u kojem smjeru se kreće algoritam pojedine tražilice.

Googleov algoritam se znatno razlikuje od Yahooa i MSNa iz razloga što se bazira, recimo to tako, na drugačijoj perspektivi rangiranja. Isto tako, po mom osobnom mišljenju Google koristi znatno više faktora koji utječu na rangiranje, nego ostale dvije tražilice. Uključujući i da znatno bolje pazi da se tim faktorima teže manipulira.

Podijelit ću opet temu na osnovnu podjelu radi preglednosti, na one 3 točke: indeksiranje, onpage optimizacija i offpage optimizacija; + na ostale važne faktore.

INDEKSIRANJE

Za sve 3 tražilice URL rewrite znatno pomaže da budute brže indeksirani i da sve prođe bez problema.

1. Google

Već sam gore opisao da se Google po dosta stvari razlikuje oYahooa i MSNa, isto vrijedi i što se tiče indeksiranja. Zadnjih nekoliko godina ukoliko ste izbacili novu domenu i htjeli da uđe u indeks Googlea, bilo je dovoljno nabavit nekoliko linkova sa domena koje Googlebot dnevno posjećuje i završili biste u indeksu u kratkom roku. Pritom se za dublji indeksiranje čekalo nešto duže ovisno o tome koliko ste stranica imali i koliko linkova prema domeni, nije trebalo puno linkova.

Danas je situacija malo drugačija. Matt Cutts je u nekoliko svojih intervju najavio da su se dogodile određene promjene koje će malo otežati indeksiranje. Naravno, kao i svaka sitnica kad su pitanju tražilice, ta promjena je dobila ime, Crawling Sandbox. O čemu se radi? Brzina i dubina indeksiranja ovisi puno više o tome koliko je domena popularna, kad kažem popularna mislim naravno na broj i kvalitetu linkova prema domeni. Nove domene danas imaju probleme sa indeksiranjem jer nemaju linkova. Starije domene također mogu imati problema sa indeksiranjem unutarnjih stranica, par klikova od početne, također zbog nedostatka linkova.

Rješenje problema sa indeksiranjem na Googleu su isključivo linkovi + URL rewrite. Koliko linkova? Dok ne budete indeksirani u potpunosti.

2. Yahoo

Ne sjećam se kad sam zadnji puta čuo da je netko imao problema sa indeksiranjem na Yahoou, Yahoo to odrađuje poprilično brzo bez ikakvih uvjeta o kvaliteti linkova prema domeni koju treba indeksirati za razliku od Google, ali moram reć da site-wide linkovi ubrzavaju indeksiranje.

Bitno je napomenut da Yahoo ne voli jako duboke linkove, indeksirat će sve bez uvjeta, ali nemojte zatrpavati linkove preduboko, recimo iza 3 klika. Isto vrijedi da parametrima u linku, ne pretjerujte sa njima, URL rewrite obavezno.

3. MSN

MSN je po mom mišljenju znatno lošiji od Google i Yahoo u indeksiranju. Vrlo brzo će pokupiti novu domenu i uvrstiti ju u indeks, vrlo rzo će uvrstiti i stranica 1 klik od početne, ali problemi nastaju kad je u pitanju dublje indeksiranje. Dosta često se može naletiti na pitanja baš vezana uz indeksiranje na MSNu gdje se webmasteri žale na neindeksiranje domena sa velikim brojem stranica, na ispadanje stranica iz indeksa bez nekog posebnog razloga, na pojavljivanje stranica pa na ispadanje istih i slično. Uglavnom ako naletite na navedeno to je čisto normalno kad je u pitanju MSN zasada.

Također MSN linkovi ništa posebno ne vrijede kad je u pitanju indeksiranje.


Onpage optimizacija

Za sve 3 tražilice vrijedi korištenje ključnih riječi u bitnim HTML tagovima, razlika je samo u količini i načinu korištenja.

1. Google

Od ove 3 tražilice na Google najmanje utječu onpage faktori na rejting, ako usporedimo u kolikom postotku utječu offpage i onpage faktori na rejting. Naravno navedeno ne znači da nisu bitni, bitni su itekako. Razlika je u odnosu na Yahoo i MSN što je Google itekako u stanju raspoznati da li je ta stranica pretjerano optimizirana ili ne (pritom ne mislim da li se radi o spamu ili ne), što je dokazao sa Google Sandboxom. Google voli sve što je prirodno napisano, prirodno složeno, nabrajanje i prečesto korištenje ciljanih fraza će više odmoć nego pomoć, za razliku od Yahoo i MSN. Navedeno dopunjava sa offpage faktorima. Najbolja onpage optimizacija za Google je ne mislit pretjerano gdje će što stavit, koliko ćete puta što stavit, već je jednostavno potrebno koristiti sve što prirodnije i koristiti svaki tag samo za ono što služi, bez pretrpavanja bilo čega.

Samom onpage optimizacijom na Googleu vrlo teško možete izboriti top pozicije na malo konkurentnijim pozicijama, offpage faktori moraju postojat, ugrubo 75%.

2. Yahoo

Yahoo znatno više važnosti daje onpage optimizaciji i za razliku od Googlea nije pretjerano osjetljiv na pretjerivanja. Dopušta znatno česšće korištenje ključne riječi kroz stranicu, nabrajanja ključnih riječi pomažu, količina sadržaja utječe također. Češće korištenje ključne riječi u title tagu, urlu i kroz neke bitnije tagove poput heading tagova znatno pomažu.

Za razliku od Googlea, onpage optimizacijom možete puno više postići kad je u pitanju pozicija na konkurentnije pojmove, pa čak i na vrlo konkurentnije pojmove. Offpage faktori nisu zanemarivi, ugrubo 50%.

3.MSN

Na MSN, od ove 3 tražilice, najviše utječu onpage faktori, neki put i previše. Nije rijetkost da sa potpuno novom domenom se pojavite u vrhu u vrlo kratkom roku na vrlo konkuretne strane pojmove, što je nezamislivo na Googleu, pa čak i na Yahoou. Slična pravila za onpage faktore Yahooa vrijede i na MSN, dopušta nešto malo više od svega nego Yahoo. Za offpage faktore neki puta izgleda ko da nisu niti bitni.



Offpage optimizacija

Za sve 3 tražilice offpage faktori su vrlo važan i sastavni dio algoritma.

1. Google

Kod offpage faktora se dolazi do vrlo značajne razlike između algoritma Googlea i svih drugih tražilica. Google je broj 1 tražilica u svijetu i svoj proboj u toj industriji može zahvaliti upravo na tome (Google Page Rank). On je prvi krenuo u smjeru da rezultati pretraživanja ovisi u velikoj količini o offpage faktorima ili točnije linkovima prema domeni. Offpage faktori su linkovi, linkovi su popularnost i jačina domene. Također Googleov algoritam je značajno napredniji iz te perspektive od bilo kojeg drugog algoritma za pretraživanje. U mogućnosti je odrediti kvalitetu linkova i manipulaciju linkova, prednost imaju tematski linkovi. Također je moguće da loši linkovi znatno negativno utječu na rejting.

Bez offpage faktora ili linkova je teško u vrh na manje, srednje ili vrlo konkurentne pojmove.

2. Yahoo

Gore sam dao postotak od 50% kako bi opisao nekakvu razliku o utjecaju offpage faktora na rejting, no razlika u odnosu na Google nije samo u tome omjeru. Za razliku od Googlea, kod Yahoo nema kvalitete linkova ili je ona slabije vidljivija u većem opsegu. Kod Yahoo još dan danas prolazi količina linkova bez obzira na temu, razmjene linkova, prijave na svakakve direktorije i stranice još uvijek prolazi. Yahoo i znatno više favorizira site-wide linkove od Googlea. Kontrola linkova je gotovo nikakva.

3. MSN

MSN još ne zna što će sa time, za njega je offpage misterij trenutno:).


OSTALI BITNI FAKTORI

Starost, vrijeme, povijest i hrpa sitnih tehničkih detalja vezanih uz domenu i hosting utječu na Google. Pritom starost domene, linkova, pojedine stranice je strašno jako izražena kod Google za razliku od Yahooa i MSNa. Tehnički detalji vjerojatno igraju znatno slabiju ulogu, ali pokazuju u kojem smjeru bi se neke stvari u budućnosti mogle odvijati. Postoje određeni dokazi tj. realni primjeri da je povijest domene bitna za Google, znači ako ste jednom pokušavali sve i svašta, tehnike koje su protiv Google Guidelines, moguće je da ukoliko ste bili uhvaćeni da vas ta reputacija prati u smislu negativnih bodova.

Yahoou i MSN gornji faktori znače vrlo malo.



KAD SE SVE ZBROJI

Iako se algoritmi top 3 tražilica znatno razlikuju u pojedinim segmentima kako sad optimizirat za sve 3 tražilice? Iako se razlikuju, sve navedeno ne znači da jedan algoritam ide protiv drugog, da optimizacija za Yahoo šteti Googleu. Također ne znači da bez češće korištenije ključne riječi u važnim faktorima za Yahoo se ne možete do top rejtinga, možete, no možda ćete to morat malo poduprijet drugim faktorima i pronać sredinu u svemu.

Smatram i da nije potrebno previše razmišljat koji faktor i koliko utječe na što na kojoj tražilici. Ukoliko se budete držali osnova optimizacije i optimizirali prirodno bez pretjerivanja u bilo kojem segmentu rejting neće izostat.

The END :)


[Ovu poruku je menjao bsaric dana 03.11.2006. u 22:01 GMT+1]
[ crews_adder @ 03.11.2006. 23:14 ] @
Jos nekoliko mozda korisnih resursa:

SEO for Google

SEO for Yahoo!

SEO for MSN

[ ||NeX|| @ 26.11.2006. 14:45 ] @
@crews_adder: ovo za Yahoo je članak "kažem ti ništa, ali kažem ti sve"

@bsaric: pravo si pojednostavnio ovo za Yahoo, ono što me iritira da itekako mogu doći u konflikt SEO za Google i za Yahoo. Kakav je Yahoo na <li> menije?
[ Marinela Savic @ 17.04.2008. 16:22 ] @
Nedavno sam napravila sajt www.legatinvest.rs i preko Euneta sve zavrsila,ali je on potpuno nevidljiv na googlu. Sta da radim?
[ misk0 @ 17.04.2008. 18:32 ] @
Sacekaj.. ili objavi sajt na nekom posjecenom sajtu koga google obilazi cesto.
[ dragan5502 @ 06.11.2009. 11:44 ] @
Naravno Google !!!
[ w3bl0rd @ 06.11.2009. 12:00 ] @
dosta je pogledati statistike baš smam gledao za jedan sajt i imao je 2200 posjeta s google-a 8 s yahooa i 1 s binga...
to dovoljno govori da je sve osim googlea zanemarivo
[ old @ 06.11.2009. 12:21 ] @
Tema jeste "top"-ovana, ali je iz 2006. godine.

Sada bi bilo Google vs Bing.
Znači, vredi li optimizovati za Bing, i ako vredi - koje su razlike spram optimizacije za Google?
[ vatri @ 06.11.2009. 12:39 ] @
sta je Bing? :)
[ old @ 06.11.2009. 12:45 ] @
Neki beznačajan šareni sajt, dobijen ukrštanjem dva renomirana pretraživača (Yahoo i MSN).

Istorijska greška po meni; verovatno zbog sujete nisu mogli da se dogovore koji brand da zadrže (pa su izgubili oba).

[ Sonatasky @ 24.07.2012. 13:49 ] @
Evo javljanje i iz 2012. Gugl je definitivno ono za šta treba optimizovati. Neko pominje i Krstaricu, ali su i domaći pretraživači zanemarljivi u odnosu na Gugl. Dakle ukoliko imate neke dileme da nešto što je dobro za Gugl neće biti dobro u drugim pretraživačima, idite na ono što je dobro za Gugl jer tu vam je konkurencija. Optimizujući jedan sajt za Gugl, otišla sam da proverim kako se kotira na Bingu. Nikada ga nisam posebno optimizovala za Bing a tamo je prolazio još i bolje nego na Guglu!