[ Plavusica @ 06.11.2006. 12:56 ] @
gde se moze naci specifikacija poreskih stopa?
[ Fuzz @ 06.11.2006. 13:13 ] @
U kom smislu?
[ Plavusica @ 06.11.2006. 13:25 ] @
interesuje me kako da znam koja je stopa za razlicite ``proizvode``? Odn. sta se racuna po opstoj (18%)a sta po posebnoj (8%) stopi i koje stope jos postoje?
[ Fuzz @ 06.11.2006. 13:57 ] @
Citat:
Opšta stopa PDV za oporezivi promet dobara i usluga ili uvoz dobara iznosi 18%. Po posebnoj stopi PDV od 8% oporezuje se promet dobara i usluga ili uvoz dobara, i to: 1) hleba, mleka, brašna, šećera, jestivog ulja od suncokreta, kukuruza, uljane repice, soje i masline, jestive masnoće životinjskog i biljnog porekla; 2) svežeg i rashlađenog voća, povrća, mesa, ribe i jaja; 3) lekova koji su navedeni u listi lekova koji se propisuju i izdaju na teret sredstava za zdravstveno osiguranje, u skladu sa propisima o zdravstvenom osiguranju; 4) ortotičkih i protetičkih sredstava, kao i medicinskih sredstava - proizvoda koji se hiruški ugrađuju u organizam; 5) materijala za dijalizu; 6) đubriva, sredstava za zaštitu bilja, semena za reprodukciju, sadnog materijala i priplodne stoke; 7) udžbenika i nastavnih sredstava; 8) dnevnih novina; 9) monografskih i serijskih publikacija; 10) ogrevnog drveta; 11) usluga smeštaja u hotelima, motelima, odmaralištima, domovima i kampovima; 12) komunalnih usluga; 13) prirodnog gasa koji se isporučuje individualnim proizvođačima preko gasne distributivne mreže.


Mislim da su 2005. napravljene izmene ovog zakona, odnosno liste proizvoda koji se oporezuju posebnom stopom pdv-a.
[ Fuzz @ 06.11.2006. 14:01 ] @
Citat:
Proširivanje liste dobara i usluga ciji se promet oporezuje po posebnoj stopi PDV od 8 %

- novoizgradjeni stanovi ako se koriste za stambene potrebe;
- smrznuto voce, povrce, meso i riba;
- žitarice;
- svi lekovi, ukljucujuci i lekove za upotrebu u veterini, a ne samo lekovi sa pozitivne liste;
- kompletna krmna smeša za ishranu stoke, kompost sa micelijumom;
- živa stoka, a ne samo priplodna.

Preciziranje i proširivanje liste dobara i usluga ciji se promet oporezuje po posebnoj stopi PDV od 8 %

- usluge koje se naplacuju putem ulaznica za bioskopske i pozorišne predstave, sajmove, cirkuse, zabavne parkove, koncerte* (muzicke dogadjaje), izložbe i sportske dogadjaje, muzeje* i galerije*, botanicke bašte* i zoološke vrtove*, ako nisu oslobodjeni PDV-a
* vec oslobodjeni prema Zakonu o PDV-u

[ Plavusica @ 06.11.2006. 14:07 ] @
HVALA,
jos mi samo reci da li se to objavljuje u Sl.G. i da li postoji negde neki ``zvanican`` dokument gde se to moze pogledati kao i da li postoje i druge stope?

-laik sa zeljom...
[ Fuzz @ 06.11.2006. 14:28 ] @
Pa za pdv imas samo dve stope. Sve sto nije na listi za posebnu stopu od 8% oporezuje sa 18%. Naravno ako nije oslobodjeno poreza.

Stope su definisane zakonom o porezu na dodatu vrednost. Njega mozes skinuti sa..
http://www.mfin.sr.gov.yu/html...TU%20VREDNOST,%2023.7.2004.zip

Izmene se sigurno takodje nalaze na sajtu Ministarstva Finansija Republike Srbije...znaci na www.mfin.sr.gov.yu
[ Plavusica @ 06.11.2006. 14:38 ] @
Hvala!!!