[ pavojerkovic @ 06.11.2006. 17:10 ] @
Može li mi tko pojasnit zasto mi ovaj sklop ne radi kad ga spojim u workbenchu. Kako bi ovo u principu trebalo raditi?
[ guja011 @ 06.11.2006. 22:06 ] @
pa šta je potrebno na ulazu 2n3819 da bi radio (sobzirom da je desna strana u minusu)?
[ pavojerkovic @ 12.11.2006. 12:02 ] @
To mi i je problem. Profesor mi je dao tu shemu iz neke njegove knjige i rekao mi da se snađem kako god znan i da napravim taj sklop da radi, tj. da prebaciva istosmjerni napon ili struju u izmjeničnu...valjda... Zato i trebam pomoć jer neznan odakle da počmem, trebam li što promjeniti ili...valja li ovaj sklop uopće?
[ alexa_pg @ 12.11.2006. 22:55 ] @
Da bi ovaj sklop sa seme mogao da radi potrebno je uraditi odredjene prepravke. Ja cu navesti dvije a ti vidi sta ti je lakse ili sta smijes da uradis tj da li profesor to dozvoljava.
Multivibrator koji cine Q2 i Q3 napaja se minusom tj. na kolektoru Q2 imas testerasti signal ali negativan u odnosu na masu. Kao takav je neupotrebljiv za sledeci stepen koji cini Q1. Da bi signal bio upotrebljiv mozes:
1. izmedju Q2 i Q1 ubaciti jedan tranzistor koji ce da radi kao invertor i tako omoguciti pravilnu pobudu Q1
ili
2. u multivibratoru zamijeni tranzistore Q2 i Q3 sa nekim tipa NPN (BC107, BC182, 2N2222......) i napajaj iste sa pozitivnim naponom tako da i impulsi budu pozitivni.
[ vladd @ 12.11.2006. 23:24 ] @
Oduvek sam voleo "naopake" seme. Sta uise "guraju" pnp tranzistore, valjda im zanimljivo, nema veze sto ne radi, moglo bi, ali u nekom "devijantnom" rezimu gde je 0 pozitivna. Izokrenuta logika dokonih, da im otezava proste stvari .
[ pantmil @ 13.11.2006. 16:50 ] @
Ja sam simulirao sklop u programu OrCAD i sve je O.K.
U prilogu je šema i graf izlaznog signala.

Uoči na šemi da moraš definisati početna stanja napona
na kolektorima tranzistora ast. multivibratora !!
[ pavojerkovic @ 15.11.2006. 18:28 ] @
Citat:
alexa_pg: Da bi ovaj sklop sa seme mogao da radi potrebno je uraditi odredjene prepravke. Ja cu navesti dvije a ti vidi sta ti je lakse ili sta smijes da uradis tj da li profesor to dozvoljava.
Multivibrator koji cine Q2 i Q3 napaja se minusom tj. na kolektoru Q2 imas testerasti signal ali negativan u odnosu na masu. Kao takav je neupotrebljiv za sledeci stepen koji cini Q1. Da bi signal bio upotrebljiv mozes:
1. izmedju Q2 i Q1 ubaciti jedan tranzistor koji ce da radi kao invertor i tako omoguciti pravilnu pobudu Q1
ili
2. u multivibratoru zamijeni tranzistore Q2 i Q3 sa nekim tipa NPN (BC107, BC182, 2N2222......) i napajaj iste sa pozitivnim naponom tako da i impulsi budu pozitivni.


Možeš li mi molim te nacrtati shemu kako da to ubacim? (ja san jako glup u ovim situacijama :-)
[ alexa_pg @ 15.11.2006. 23:49 ] @
Citat:
Možeš li mi molim te nacrtati shemu....

U "novoj" semi mozes vidjeti da su tranzistori Q2 i Q3 zamijenjeni sa NPN tipom 2N2222. Takodje, napajanje multivibratora nije sada -Ve (minus Ve) nego +Ve (4-5 to 9V +Ve)
[ pavojerkovic @ 16.11.2006. 21:32 ] @
Fala...