[ twister @ 27.08.2001. 01:11 ] @
Zaboravio sam skracenicu, ali vidim da PGP podrzava neki od gore pomenutih... koja je razlika, ima li neki source, ili algoritam negde na netu?
[ tOwk @ 27.08.2001. 03:51 ] @
Jedna varijanta DES-a je onaj algoritam koji koristi C crypt() funkcija (i koja se koristi na starim Unix sistemima za smestanje lozinki u /etc/passwd).

Prema tome, za tu varijantu DES-a ti ne treba nista sem crypt() funkcije koja je ukljucena u ISO C ja mislim, a ona je 56-bitna.

Medjutim, ona trenutno spada u slabije varijante, i ne preporucuje se za upotrebu u vaznim situacijama (cak i sve novije Linux distribucije koristi MD5, nije prava enkripcija, ali posluzi).

A sto se tice samog algoritma koji se koristi pri kriptovanju, od 8 znakova se uzme samo prvih 7 bitova u svakom, i tako se dobije 56-bitna vrednost (kljuc). Ta vrednost se zatim izvrti pomocu salt-a (2 bajta) nekim, meni napamet nepoznatim algoritmom, i dobije se enkriptovana vrednost.

Medjutim, ova upotreba je samo jedna modifikacija DES enkripcije koliko ja znam, a uopste o DES algoritmima mozda imam jos nesto, pogledacu pa cu javiti.

Toliko.