[ zkostic @ 20.05.2003. 15:36 ] @
Hteo bih da postanem ISP u jednom malom gradu gde nema drugih ISP. Moze li mi neko detaljno objasniti sta mi je sve potrebno od opreme, softvera, kako da povezem tu opremu, itd...
[ -zombie- @ 20.05.2003. 16:38 ] @
hm.. pa Niš teško da je mali grad, i već ima par ISP-ova (što lokalnih, što ispostava beogradskih), ali ni jedan ne valja za *piip* k**** (zajebah tonca ;), tako da samo napred, i želim ti svu sreću u radu..



ozbiljno, bilo je već puno tema, pretraži malo.. ja ti lično predlažem da se odmah baciš na wireless provajding, jel onda mnogo manje ima telekom da te cima...
[ UroS @ 20.05.2003. 21:20 ] @
Pa nigde nije rekao da je Niš, ako je izo datle ne mora da znači da tamo hoće da napravi provajdera...

Osnovno što ti treba je recimo router, access serveri za 30 linija(pod uslovom da telekom ima uslova u tom mestu), 512 kb flat link, 2 kompjutera, 2 radnika koja se razumeju u mreže, programiranjei slično i to je to...

Sve ostalo što ti treba se svodi na to koliko para tolko i muzike... A što se tiče wireless-a pa to može da koristi samo za svoj link pošto će u svakom slučaju morati da cima telekom za dolazne linije.

Sve u svemu zahteva veliko cimanje i teško da bi neko preko foruma mogao sve da ti objasni. Uglavnom ti se svodi na ono iznad navedeno...
[ baxmax @ 21.05.2003. 01:20 ] @
ja sam vec nesto pokusavao i zelio al me je samo zaboljela glava , pa ipak zelim ti srecu a od sledeceg, i onog sto mi je poznato kao i od raznog surfanja je sledece...

1. Idi na Wireless sistem jer je to daleko najbolje a mozes preko routera koristiti i dialup (za lokalne pozive)
2. potrebno ti je najmanje 3-4 racunara, od toga jedan dual processor, mocni UPS-ovi, arhiviranje -Backup podatak-a, soba klimatizirana, radnika (zavisi) i prema potrebi, Acess point-i prema udaljenosti i tackama koje ces proracunati i skontati gdje je najbolje postaviti, Link (za pocetak ti je dovoljno 256kbs a onda to preko linux-a podijeli tako sto ces na portove za surfanje 80 i 1080 staviti veci protok a kod skidanja ftp-a i sl usporis :) a kasnije gledaj da prosiris na 512 pa cak 1MB i tako prema potrebama - il koliko ti je jorgan dug toliko se prosiri :)
3.Ako stvarno zelis biti ISP onda ti treba IBM-ob Server al za pocetak, rekao sam dok ne "prohodas" moze i manje kvalitete oprema :)
4. Na onim (3-5 racunara) postavi tako da na jednome imas game server, na drugome mail account/pop, kako bi rasteretio
5. program za ISP (od pracenja bandwith-a kod korisnika unutrasnje i vanjske mreze preko ostalih zafrkancija a mislim da mozes naci i na netu
6.Sad ne znam kako je kod vas u Srbiji, al kod nas u BiH definitivno treba dozovola od CRA regulatorne agencije za communikacije citaj: uzimaju pare i gule dok mogu.
7. dosta znanja od tehnickog dijela preko ekonomskog (prvenstveno mislim na kupnju opreme kao i ostalo: prag profitabilnosti, islatljivost, SWOT analiza, ponajprije rekao bih : opravdanost za pocetak tj: firme koje ce ti uzeti, nacini neke predugovore, stavi sve na papir...
8.toliko od mene, nadam se da sam bio od koristi :) unekoliko a Gojko il bilo ko od jacih ce ti dopuniti detalje kada jos dosta procitas jer na ovom forumu imam obicaj reci da ima "gujinih ociju" i izmedju ostalog moram da kazem da mi je ovaj forum pomogao da napravim posao jos prije 1 godinu kada sam otvorio internet klub (aaa gdje su samo ti stari postovi ,, :) a sada taj dio vidim ko proslost, u malome prstu imam sve i planiram isto nesto poput wireless sistema, na nekih 20-tak korisnika cisto da vidim kako ce ici kao test nekakav.. eto pa ako uradim javicu ti kakva su iskustva ...

Uz lijep pozdrav,
Baxmax
[ zkostic @ 24.05.2003. 14:39 ] @
Nisam mislio u Nisu da otvaram ISP, vec u jednom manjem gradu pored Nisa, jer sve konekcije idu preko Nisa i korisnici placaju medjugradski telefonski racun.

Sta su to Access serveri i kako da dobijem 120 ulaznih linija?
Sta mi je od opreme potrebno za ulazne linije?
Moze li se kompjuter koristiti kao router ili je potreban pravi router?
Stalnu vezu sam uspeo da dobijem, ali je 64kb. Koliki je minimum linka potreban za jedno 1000 korisnika?
Kakvi su mi modemi potrebni?
Sta znaci VirtualPoP na telekomovom sajtu i da li je potrebno i to njima da placam?
Kakav je to E1 link i zasta se moze koristiti?
[ UroS @ 24.05.2003. 21:05 ] @
Citat:
Sta su to Access serveri i kako da dobijem 120 ulaznih linija?


Upravo ti modemi za ulazne linije koji stoje na svakoj liniji i koriste se znači za dial up. Da bi dobio 120 linija treba da podneseš zahtev telekomu za primarni pristup(pogledaj pod ISDN 30 na telekomovom sajtu) i za to mora da ima tehničkih uslova. Lično mislim da ti je za početak dovoljno 30 linija pošto kažeš da je mali grad, dok i u beogradu neki provajderi imaju po 120 linija pa im i nisu sve zauzete.

Citat:
Moze li se kompjuter koristiti kao router ili je potreban pravi router?


Pa teoretski možeš al kvalitet rutiranja nije isti i treba ti čovek koji zna tako nešto da ti ispodešava što i nije tako jednostavno.

Citat:
Stalnu vezu sam uspeo da dobijem, ali je 64kb. Koliki je minimum linka potreban za jedno 1000 korisnika?


Pa to 1000 korisnika pretpostavljam da ne misliš na 1000 korisnika istovremeno već na 120 korisnika na dialupu. Sve zavisi koliko istovremeno koriste link... 120 korisnika teoretski mogu da povuku po 3 kilobajta al to se baš retko dešava... 64 kilobita ti je premalo za 120 linija al recimo 512 bi za početak bilo ok.

Citat:
Kakav je to E1 link i zasta se moze koristiti?


To je link od 2 megabita izveden preko hdsl modema. To je ono što amerikanci kažu T1 samo evropski standard...

Moja preporuka ti je da uzmeš da se priključiš nekom većem provajderu u beogradu odnosno da budeš njihovo pretstavništvo, to bi ti ispalo mnogo povoljnije a i dobio bi detaljna uputstva i softver i ne bi morao da se cimaš oko mnogo stvari(imao bi obezbeđen link).
[ radovic @ 02.06.2003. 22:38 ] @
Sta su to Access serveri ?


Pa access server ti je uredjaj koji prihvata PRI ISDN prikljucke od Telekoma Srbija.
Mozes koristiti 3com ili cisco (uglavnom dva najprihvatljivija resenja).
Ali to je dosta skupo (tj ti access serveri NOVI kostaju oko 7000 Eura za 30 linija.

Ja bih na tvom mestu poceo sa manje optimizma 30 linija dosta pojeftinjuje stvar, ruter za pocetak mozes da koristis i neki losiji (TAINET) npr, ili neki linux ruter ali opet onad ti treba neko ko se u to dosta dobro razume.

Najbolje resenje za ruter je da uzmes cisco 2500 za pocetak i to ti sasvim OK.


poz