[ mister_Bi @ 22.11.2006. 07:38 ] @
Na jednoj američkoj web strani trebam ostaviti podatke za SWIFT transfer ka ovamo. Otišao sam u RB banku i dobio podatke, ali ipak imam jedno pitanje na koje mi u banci ne znaju dati odgovor. Na toj strani traže da upišem broj svog računa, swift moje banke, moju adresu i adresu banke što je sve u redu. E sad za intermediary bank piše da treba ukucati neki "Bank ID" i adresu posredničke banke. Adersa nije problem već taj Bank ID. Šta tu treba pisati? Na instrukcijama u svojoj banci imam i SWIFT i ABA kod posredničke banke.... Moje mišljenje je da tu ide SWIFT, ali bolje da pitam... HITNO mi je.
[ Danilo Cvjeticanin @ 22.11.2006. 13:10 ] @
Bank id je IBAN.
http://www.google.com/search?q...rls=org.mozilla:en-US:official
[ strba @ 22.11.2006. 16:50 ] @
Iban je sve (zemlja, banka, ti kao klijent banke). Trazi samo u banci gde imas racun instrukcije za prilive i napomeni za koju valutu ti iste trebaju (USD petpostavljam)..
-------------------------
Citat:
E sad za intermediary bank piše da treba ukucati neki "Bank ID" i adresu posredničke banke.

Posrednicka banka ti zavisi od valute koju primas tako da za verujem USD trazi takve instrukcije od svoje banke...

npr za dolar to moze biti

Deutsche Bank Trust Company Americas swift:bktrus33

mada kazem trazi instrukcije tacne... polje koje te zanima, a vezano je za detalje posrednicke banke
je 56a/acc with
Pozz

[Ovu poruku je menjao strba dana 22.11.2006. u 23:05 GMT+1]
[ Danilo Cvjeticanin @ 22.11.2006. 17:06 ] @
Mene zanima isto, koliko treba vremena da novac iz USA legne u Evrop-u?
[ strba @ 22.11.2006. 22:09 ] @
Pod pretpostavkom da sve prodje ok to moze biti i jedan dan... samo neka uplatilac da nalog pre podne (pre 10h) neka kaze da mu datum valute na swift-u bude danasnji... i pod uslovom da sve prodje kako treba pare bi trebale biti operativne isti dan... (i naravno neka izbegava da daje nalog za slanje para petkom)

Ja nemam puno iskustava sa fizickim licima.. i ono sto pricam je uglavnom za privredu.. tako da zaista treba proveriti...
[ mister_Bi @ 23.11.2006. 07:39 ] @
Citat:
strba: Iban je sve (zemlja, banka, ti kao klijent banke). Trazi samo u banci gde imas racun instrukcije za prilive i napomeni za koju valutu ti iste trebaju (USD petpostavljam)..


Da, USD je u pitanju. Pa da, IBAN sam upisao tamo gde upisujem broj svog računa. Tamo gde mi traže podatke od moje banke dao sam SWIFT i adresu moje banke.


Citat:
strba

npr za dolar to moze biti

Deutsche Bank Trust Company Americas swift:bktrus33


ili npr. American Express Bank Ltd swift: xxxxxxxx ...... i ja kontam da mi je to sve što mi i treba, ali me RB banka zbunila što su pored spomenutih informacija za tu posredničku banku dali i neki ABA za šta ja prvi put čujem i nikad se nisam ni susretao.
[ strba @ 23.11.2006. 16:33 ] @
Nema veze ako su ti dali posrednicku banku uglavnom je dovoljno navesti samo njen swift (proveri!)... A Sta je ABA za koji sam cuo (ne znam ni ja sve)))))))))))... proveri mada... malo guglanja kaze sledece...

Citat:


Wire Transfer Definitions

ABA, IBAN, and SWIFT / BIC

Outgoing domestic wire transfers require an ABA.

Every effort should be made to obtain the SWIFT / BIC for all outgoing international wire transfers.

If the beneficiary bank is part of the European Community (see list following), the IBAN and SWIFT / BIC are required.

What is an ABA? (American Bankers' Association National Numeric System)

* The ABA routing number is a unique, 9 digit identifying transit number assigned to each bank.


What is the IBAN? (International Bank Account Number)

* The IBAN is a series of alphanumeric characters which uniquely identify an account held at a bank. It can be up to 34 characters long and contains a two-character country code, two check digits, and the basic bank account number. The basic bank account number identifies the bank as well as the account holder. In printed format, spaces are inserted for readability (i.e. DE16 5003 3300 0532 0130 00).

What is the BIC? (Bank Identifier Code)

* The BIC is an 8-character code also known as the SWIFT address and is uniquely assigned to banks. Branch codes can be added to the BIC to further designate which branch of a bank should receive the SWIFT message. When a branch code is added, the BIC has 11 characters (i.e. BARCGB22 or DEUTDE3B400).

IBAN and SWIFT / BIC are REQUIRED on invoices (European Community)

* The European Payments Council requires that all European banks provide their account holders with their IBAN and BIC. Additionally, the account holders are required to provide these two pieces of information on any documents used in cross-border invoicing.




S'obzirom da je ABA jednoznacni identifikator (ala sam ga srocio) Americke bankarske asocijacije... a americka banka je posrednik za dolar... trebao bih i njega navesti mada swift je to isto...(jednoznacna oznaka) Kazem proveri jos jendom... sada nadam se imas malo vise informacija... Za eksperiment..

[Ovu poruku je menjao strba dana 23.11.2006. u 22:08 GMT+1]
[ mister_Bi @ 24.11.2006. 06:55 ] @
Citat:
strba: Nema veze ako su ti dali posrednicku banku uglavnom je dovoljno navesti samo njen swift (proveri!)... A Sta je ABA za koji sam cuo (ne znam ni ja sve:))))))))))))... proveri mada... malo guglanja kaze sledece...:)



I ja se uvek prvo obratim Gugletu preko nego što konsultujem forum.... Naravno da sam bio u banci i to pitao, ali nisam dobio odgovor a da budem iskren - nisam ga ni očekivao. Uspeo sam da vidim SWIFT instrukcije u drugoj banci i obe banke (RB i Intesa) koriste istu posredničku banku, ali je kod Intese dovoljan samo SWIFT. Onda pretpostavljam da, kao što si i ti rekao, je i kod RB-a dovoljan samo SWIFT posredničke banke....



Citat:
strba Kazem proveri jos jendom... sada nadam se imas malo vise informacija... Za eksperiment..:)



Skup eksperiment.... Nemaju oni pojma u bankama. Ponekad imam utisak da su ih naučili da primaju uplatu i primaju zahteve za kredite a ostalo....
[ strba @ 24.11.2006. 17:22 ] @
Naravno da je skup eksperiment (nazvao sam ga tako cisto radi malo sale u ozbiljnoj temi... ne zameri mi...).. ino troskovi se nikome ne placaju dva puta iz razloga sto nije usmerio transfer kako treba...

Citat:
i obe banke (RB i Intesa) koriste istu posredničku banku, ali je kod Intese dovoljan samo SWIFT. Onda pretpostavljam da, kao što si i ti rekao, je i kod RB-a dovoljan samo SWIFT posredničke banke....


Slazem se potpuno....:) i jos jednom potvrdjujem.....(mada opet kazem proveri... nisu svi u RB isti pitaj nekog u drugoj ekspozituri )

Citat:
Nemaju oni pojma u bankama.
Nemoj tako, nisu svi isti...:)





[Ovu poruku je menjao strba dana 24.11.2006. u 20:50 GMT+1]
[ mister_Bi @ 05.12.2006. 07:28 ] @
Samo sam hteo kazati da je sve prošlo OK. Taj ABA code je nepotreban - dovoljan je SWIFT. Možda banke treniraju službenike da ništa jednostavno ne objašnjavaju?!
[ strba @ 05.12.2006. 17:34 ] @
Drago mi je, sta drugo da ti kazem...