[ offsetes @ 01.12.2006. 12:05 ] @
Dali je kod renderiranja sam bitan proces i ram ili utjece i koju graficku karticu imam?!
inace koji bi hardware bio optimalan za Vray render (da nije previshe novaca:)
[ SreckoMicic @ 01.12.2006. 12:39 ] @
Kod renderovanja graficka ne igra ulogu, bitan je RAM i procesor, njena uloga je znacajna dok radis (modeliras). E sad, ti mozes i na slabijem racunaru da rendash ali ti onda treba vise vremena. Ako hoces brzo moras i vise da platis, pa ti sad nadji odnos novca koji zelis (imas) uloziti i performansi koje zelis dostici. U sustini mozes stvarati dobre radove i bez dobre masine. Sama oblast 3D je jedna od zahtevniji oblasti po pitanju hardware-a.
[ 3D-Elite @ 02.12.2006. 15:03 ] @
Sve sto je SreckoMicic napisao je tacno...ja bih samo da dodam da ako planiras "malo" ozbiljnije da radis 3d rendere pogotovo u Vray-u ili Brazilu...treba ti sto bolja masina jer ako ti npr uradis neku scenu..nabacis materijale i onda za jednu slicicu cekas vise od 15 min da vidis rezultat (i ne svidja ti se,pa ti promenis pa cekas itd...) to je ogromno gubljenje vremena..preporucujem ti neki od core2duo procesora ako imas novca...a za graficku uzmi nesto srednje (iako ti ona i nije nesto bitna za 3D programe) ka boljem jer je glupo uzimati procesorski jak komp. sa slabom grafickom.
[ labicko1 @ 02.12.2006. 23:04 ] @
Ja sam imao isti problem ko ti do juce imao sam neki stari celeron 1.7G ram 756mb i pored toga imao solidnu geforce 6600GT sa ddr3 memorijom. Kad sam dodao Graficku nije mi se smanjilo vreme rendiranja ni za sekund. A kako sam poceo da radim na dosta kompleksnijim modelima da cekam za jednu sliku (prethodno je napisno 15 min) po 30 min mi se nije isplatilo. A da nepricam da sam radio neku animaciju od 5 min. sva sreca u manjoj rezoluciji ali na kraju sam odustao od rendiranja na mom kompu pa sam odneo rad kod druga na komp da ga rendiram. To sto je kod mene trebalo da se rendira 5 dana kod njega je uradjeno za 7 sati. Tako da sam skupio pare i pre neki dan kupio Core2Duo a zadrzao sam stari komp tako da cu moci da rendiram u mrezi (iako sada to ne znam da podesim). Jedinu gresku koju sam uradio jeste da sam instalirao Vistu pa sam izgubio dva dana oko drajvera i umrezavanja.
Tako da skupi negde izmedju 600 i 900 Evrica i kupi sebi dobar komp isplatices ga sa nekoliko osrednjih radova na netu.
[ 3D-Elite @ 03.12.2006. 01:34 ] @
Koji si procesor tacno uzeo i koju plocu?Planiram i ja da kupim nesto uskoro,i kazi mi cene (Sa PDV-on )
[ labicko1 @ 03.12.2006. 09:02 ] @
Procesor je Core2Duo 6400 cena 20000

maticna ploca je Asus P5B (ne razumeme se mnogo u hardver ali kolko sam procitao na netu ova ima solidne
karakteristike za te pare, plus sam na nekim sajtovima procitao, posto su svi procesori do oznake 6800 zakljucani,ova ploca ima mogucnost da ih odkljuca, to jos nisam proverio jer kao sto sam pisao zezao sam se sa Vistom zadnjih nekoliko dana na koju nemogu da instaliram ni jedan drajver normalno, takodje imas za nesto vise para ovakvu plocu sa dodatkom za waerless ako ti je potreban) cena 11.950

za grafiku sam se dugo razmisljao oko Asus i Msi geforce 7600 i nakraju sam se odlucio za NX7600GT cena 13000

Memorija Kingston 1G znam da je malo ali trenutno nisam imao vise para tko da cu sledeci mesec dodati jos G sigurno

Osim Kucista i napajanja nisam vise nista kupio za sada.
Na ovu cenu sam jos imo popust za gotovinsko placanje, nije nesto mnogo ali prija, reko bi ti i radnju ali nisam siguran da smem to ovde.

Sada jedno pitanje za tebe. Posto sam zadrzao i stari komp pa bi hteo da kad rendiram to radim u mrezi na oba kompa kazi mi dali je podesavane za to veoma tesko i ako znas gde ima negde neki toturial za to da procitam.
Hvala unapred.
[ M-84 AB1 @ 03.12.2006. 09:11 ] @
@labicko1
Imas tutorial u samom max-u za mrezni render (barem je tako bilo u 8-ci). I jednostavno je za podesavanje, treba da imas na oba kompa MAX, i da ti radi u tray-u raysat.exe,, i onda je sve ok.

A evo sta sam ja kupio pre mesec dana i ne da sam zadovoljan nego stvaaarno...

C2D E6300
P5B ASUS GREEN
X800XL AIW
2GB dual TwinMos DDR2 533
COOLER MASTER 430W extreme power napajanje
COOLER MASTER CENTURION kuciste
Samsung 793DF
WD 160GB SATA2, 300Mb/s, 8MB
ASUS DVD rezac
i naravno tastatuturu i mis ;-)

evo i tema koju smo drvili par meseci, pa procitaj ;-)

http://www.elitesecurity.org/t...-li-se-ovo-isplati-cak-za-Evra

[ labicko1 @ 03.12.2006. 09:50 ] @
Hvala za odgovor. Ja sam zaboravio da spomenem i HDD WD 250G 16MB.

Imam i jedno pitanje za tebe si uspeo u Visti da instaliras neki drajver, i ako jesi kako.
[ 3D-Elite @ 03.12.2006. 13:34 ] @
Najverovatnije cu uzeti e6300 a za plocu se razmisljam izmedju Gigabyta i Asusa.....!?!
Da li je neko od vas probao malo da podigne procesor...pogledajte na sta sam naleteo ovde....

http://www.elitemadzone.org/t228166-0#1360661

[ abishai @ 03.12.2006. 14:41 ] @
Za renderovanje je najbitniji procesor!

Pogotovu ako je u pitanju vray (i sl.) znaci samo procesor, mozes imati i nvidiu 6200, 512mb-a, procesor je najbitiniji.
[ M-84 AB1 @ 03.12.2006. 22:08 ] @
@labicko1

Nemam ja Vistu ako si mene pitao ;-))))

@3D-Elite
he, he.... Video sam to, a isto tako sam video tekst na tomshardware-u o klokovanju E6300 i on je postizao sa BOX coolerom 3,1 GHz [400 i nesto (ne secam se koliko) puta 7) stabilno i pokazivao je bolje rezultate nego fabricki 6800 ;-)
Cudo malo!

Ja mislim da bih bez problema mogao sa mojom plocom da ga gurnem na (333x7 MHz) bez ikakvih problema.
[ 3D-Elite @ 03.12.2006. 22:35 ] @
Izgleda da ploca nije problem asus p5bd ili Ga965-ds4 obe imaju toliki napon da od procesora naprave ugalj za par sekundi :)...koje kulere preporucujete (sa cenom do 50E)..a da se ne osecam kao da polecem avionom kad pokrenem komp.???
[ sretniica @ 14.02.2008. 20:20 ] @
Potreban mi je savjet

Radim u projektnom birou, 3D modeliranje Autodesk Inventor. S obzirom da smo kolega i ja neefikasni dok kompjuteri renderuju, razmisljali smo o kupovini jednog racunara koji bi sluzio samo za to-rendering.
Eh, da stvar bude intersantnija, odobrena nam je nabavka tog racunara. Savjet koji trazim jeste dakle prijedlog konfiguracije za ovaj racunar.Novcanog limita gotovo da i nema ili je eto na nasu savijest. Pa eto nije bas da cemo potrositi desetine i desetine hiljada, sta znam, al ne isplati se kupovati jeftina masina koja opet nece sluziti svrsi.

Eto ako imate vremena dajte masti na volju i razmislite sta biste vi uradili u ovoj situaciji. Poseban akcenat bih dala na graficku.
[ labicko1 @ 14.02.2008. 22:48 ] @
sretniica
Mislim da ima jos jedna tema sa ovakvim sadrzajem ali ajde da ti odgovorim ovde. Posto kazes da pare nisu problem onda kupi DualCore Quad procesor posto ti je on najvazniji, video sam da mu je cena sad nesto preko 200Eura, stavi barem 2G RAM, ostalo po tvom izboru jer ti ostale komponente nece mnogo uticati na brzinu rendera, i da ne zaboravim uzmi malo jace napajanje (ja imam od 600W) ovde ako imas para nadji neko tise, ja sam stedio na tome pa me sad to nervira. Sve ukupno ce ti izaci oko 700 Evra bez monitora. Sada oko cene mozda i gresim ali ovo ti je nesto okvirno.
[ sretniica @ 15.02.2008. 12:03 ] @
Nisam bas sigurna da graficka nije toliko bitna.

Graficke koje trenutno imamo na ovim kompjuterima nisu se bas nesto pokazale, rijec je o Nvidia Quadro FX1500 256Mb. Doduse, mozda su pravile problem prilikom modeliranja, a ne renderinga.

U tom smjeru sam i razmisljala sto se tice procesora, Quad core, te RAM na maksimum. Trenutno imamo po 6GB RAM-a na ovim racunarima iako su 32 bitni (naravno samo 3,2GB koristi racunar, a ostalo zjapi :)
Problem je sto Inventor nije 64 bitna aplikacija, a isli bi mi na puno vise RAM-a jer je to sigurno neophodno.
[ MOHOK7 @ 15.02.2008. 12:50 ] @
Problem kod rama je Windows (zbog toga sam za grafiku uvek koristio MAC)
koliko god da mu natrpas on vidi samo 2,5 GB da ostatak jednostavno ne primecuje i kad mu zatreba vise pocne da drlja po hard disku.
MAC nema taj problem taj preradi sve koliko god da mu natrpas.
Ima sistema koji to mogu i pod windowsom ali su uzasno skupi koriste poseban ram koji se kod starta testira i izbacuje neciste delove mozes da nafilujes sa koliko god rama hoces.
Jedio sto ti pomaze je jak procesor o video kartici da ne govorimo najjeftinije su od 350 EUR a onda ide na gore do nekoliko hiljada.
I tu nije toliko bitan RAM koji ima kartica nego procesor.
Ako sredstva nisu problem onda je najbolje Work station sa nekoliko procesora koji imaju vise jezgri sto vise rama i naravno dobra graficka kartica.
Max je npr multiprocesorski program i on jednostavno raspodeli posao kod rendera na vise jezgri.

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ labicko1 @ 15.02.2008. 12:55 ] @
Grafika ti ne pomaze nista pri rendiranju, za render se koristi cista snaga procesora. Grafika ti pomaze sa u view portu, nacices ovde ljude koji ce ti govoriti da treba kupiti grafiku od po 1000 Evra jer tako neces morati da radistest rendere, moje misljenje da to ne vredi tih para jer ces sve jedno morati da radis test rendere. Za memoriju ja licno imam 2G i mozda bi trebao da dodam jos jedan, u principu ono ce ti pomoci ako radis sa modelima koji imaju ogroman broj poligona.
[ labicko1 @ 15.02.2008. 13:24 ] @
Kao sto sam ti reko evo ga jedan kome je grafika najvaznija, samo je zaboravio da spomene da (kao sto je rako u preedhodnim potovima) on koristi Pentijum 4 i da nije primetio velike razlike u vremenu rendiranja na njegovoj cetvorci i nekom Core2 procesoru.
Ali ovakvo misljenje nije ni cudno na kvalitet njegovih radova.
[ MOHOK7 @ 15.02.2008. 14:09 ] @
:-)
To nije jedini racunar na kojem se radi i ne radi se sve na njemu
Pozdrav
MOHOK
[ ripkid @ 16.02.2008. 03:38 ] @
Staro zlatno pravilo...graficka kartica sluzi samo za prikaz krajnjih rezulatata i za prikaz u real time-u dok se celokupan render proces odvija u procesoru koji kao snagu vecim delom crpi ram memoriju....
Ne treba se zaludjivati grafickim karticama.Sto vise memorije i solidan procesor.Takodje veoma vazna stvar koju ljudi zapostavljaju jeste i optimizacija rendera a to nekada zahteva i jako dobro poznavanje 3D software-a u kome se radi kao i toga sta,kako i na koji nacin sve funkcionise u njemu
[ Sasa_Drobac @ 05.03.2008. 16:34 ] @
sretniice,

moja prekoruka za tebe i za biro u kom radish archi viz. je:

ovo je konfiguracija za modeling i za rendering,

DELL T7400 WORKSTATION (ja sam ga porucio)

PROCESSOR Quad Core Intel® Xeon® Processor E5430 (2.66GHz,2X6M L2,1333)
2ND PROCESSOR Quad Core Intel® Xeon® Processor E5430 (2.66GHz,2X6ML2,1333)
OPERATING SYSTEM Genuine Windows® XP Professional x64, SP2
VIDEO CARD 512MB PCIe x16 nVidia Quadro FX3400, Dual Monitor DVI Capable
MEMORY 8GB, DDR2 SDRAM FBD Memory, 667MHz, ECC (4 DIMMS)
OPTICAL DRIVE 16X DVD+/-RW
RAID CONFIGURATION C21 All SAS drives, RAID 1, 2 drive total configuration
HARD DRIVE 146GB SAS Hard Drive, 1 inch (15,000 rpm)
2ND HARD DRIVE 146GB SAS Hard Drive, 1 inch (15,000 rpm)
ADDITIONAL NETWORK CARD Broadcom NetXtreme 10/100/1000 Gigabit Ethernet controller-PCI Express card
POWER PROTECTION APC Back-UPS RS 1300VA with Phone, Coax & Network Protection
KEYBOARD USB Entry Quietkey, No Hot Keys
MOUSE USB 5-Button Premium Optical Mouse
FLOPPY & MEDIA READER -


a ako vam treba mashina samo za renderovanje preporucio bi Apple MacBok Pro:


* Two 2.8GHz Quad-Core Intel Xeon (8-core)
* 2GB (2 x 1GB)
* 300GB SAS Hard Drive
* NVIDIA GeForce 8800 GT 512MB (Two dual-link DVI)
* One 16x SuperDrive
* AirPort Extreme card (Wi-Fi)
* Apple USB Modem
* Apple Mighty Mouse
* Apple Keyboard (English) + Mac OS X

Ovo sam sve naveo s obzirom da si rekla da vam finansije nisu ogranicene
[ labicko1 @ 05.03.2008. 19:29 ] @
Sasa_Drobac zasto ti je potreban jaca masina za modeling nego za rendering????
[ Sasa_Drobac @ 05.03.2008. 21:36 ] @
samo zbog graficke, nishta vise
[ MOHOK7 @ 06.03.2008. 06:51 ] @
Kad smo vec kod toga:
Moze li neko da mi odgovori na pitanje:
Windows moze da preradi svega 2,5 Giga rama ostatak jednostavno ne primecuje i bez obzira koliko mu RAM a natrpas kad mu zatreba vise pocne da drlja po hard disku.
Opet kad su Work station u pitanju mozes mu nagurati preko 16 Giga i to radi.
U cemu je caka ?
Kako "naterati" racunar da koristi npr 8 ili 16 Giga RAMA.
Osobno koristim vise racunara ovisi o poslu.
za izradu 3D modela koristim jos uvek stari sa Pentium 4 sa 3,4 Ghz i mogu reci da obavlja sve poslove zadovoljavajuce nema cekanja jedina mana mu je sto ne moze da proguta vise od 2,5 Giga RAM ?
Sto se konfiguracije za Arhitekturu i izradu 3D modela tice siguran sam da bilo koji procesor moze izuzetno dobro da obavi posao bitno je koliko RAMa ima i dobra graficka kartica i tu valja obratiti paznju na Chip set RAM graficke kartice nije u tolikoj meri odlucujuci.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ labicko1 @ 06.03.2008. 07:40 ] @
Mohok ajde nemoj sad i ovu temu da zatvore, mislim da ima poseban cad forum pa idi tamo objasnjavaj tvoje ideje jel to cime se ti bavis nema bas puno veze sa ovime o cemu se ovde raspravlja.

Ovde je covek postavio konretno pitanje na sta su se 99% ljudi slozilo da je za render bitna samo snaga procesora a da graficka tu ne utice. Nije lose imati i dobru grafiku zbog view porta, ali moje licno mislje je bolje kupiti jos jedan komp i rendirati u mrezi nego te pare dati na jednu extra grafiku, jel ces sigurno tako vise ustedeti na vremenu.
[ Okmijun @ 06.03.2008. 07:58 ] @
@MOHOK

Caka je u XP x64 ili Vista x64
[ MOHOK7 @ 06.03.2008. 09:48 ] @
Okmijum zahvaljujem na odgovoru, mozes li mi podrobnije objasniti sto je ciniti da masina to radi.
(Koristila bi nam poboljsanja na racunarima imamo iste probleme kao i sretniica radimo CAD i arhitekturu)
Dali je dovoljno instalirati XP 64 i onda mozes trpati rama koliko zelis ili je potrebno jos nesto?
Postojeci procesori zadovoljavaju zahteve u potpunosti i steta je bacati pare za nove racunare ako moze jednostavnije da se resi jer jedina smetnja je RAM.
Jedna masina je 3 godine stara XP home Pentium (R) cpu 3,4 GHZ
Ostale masine su nove sve Quad i Vista.
Postovnje i pozdrav s ove strane Alpa
MOHOK
[ Igy81 @ 06.03.2008. 10:27 ] @
Citat:
technet.microsoft.com The major differentiator between 32-bit and 64-bit Windows is in memory support. Currently, 32-bit Windows is capable of supporting up to 4 GB of system memory, with up to 2 GB of dedicated memory per process. Windows XP 64-Bit Edition will currently support up to 16 GB of RAM, with the potential to support up to 16 TB of virtual memory as hardware capabilities and memory sizes grow.


Dakle 64 bitni (pa i bolji) sistemi su nasa buducnost, vec danas postoje radne stanice kao BOXX od 80 000$ sa maksimalno 128 GB rama i do 8 procesora (nisam skoro provjeravao ima li novijih konfiguracija). Znam da je to zara od cijene ali, cinjenica je da je sve to izvodivo danas.

Oni pomocu tzv sisterboards-a dodaju dodatni ram i procesore...

Ipak za obicne smrtnike je najbolja opcija neki 64 bit OS sa razumnom kolicinom rama, ili opet (za one koji se ne boje racuna za struju ; ) render farma, ovim ne mislim na neku Hi Tech ludjacku farmu nego nesto kao sto ljudi sa extremetech.com opisuju u ovom tekstu.

Oni preporucuju umrezavanje odredjenog broja Pentium 3 racunara, jer kazu da je za render farmu bolje imati vise slabijih procesora nego manje procesora ekvivalente snage.

Uglavnom kako god pogledate, i za ove "jeftinije" opcije je potrebno znatno ulaganje, a mnogi to ovdje nemaju.

Pozdrav!
[ MOHOK7 @ 06.03.2008. 11:19 ] @
Hvala igy :-)
Ukratko valja nabaviti XP Professional 64 i onda mu natrpati RAM.
Cudno ali do sada nisam mogao dobiti tako jednostavan i konkretan odgovor na to pitanje.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ SreckoMicic @ 10.03.2008. 06:56 ] @
Treba voditi racuna i o tome da se na neke ploce moze staviti maximalno 2 ili 4 gb, i to je takodje ogranicavajuci faktor.
@Mohok To moraju bit 64 bitni procesori, tako da onoj staroj masini nema spasa :)
[ MOHOK7 @ 10.03.2008. 07:08 ] @
Imamo vise racunara Srecko :-)
Stara masina sluzi za izradu 3D modela i izvrsno funkcionira zadovoljava sve potrebe ima jaku graficku karticu i sa 28 Zoll monitorom moze pristojno da se radi.
Za izradu 3D modela nema potrebe bacati novac za jacu masinu i vreme na konfiguraciju i instalaciju ( to zna trajati dan dva) procesor odradjuje sve brzo i nema cekanja.
Racunari sa 4 odnosno 8 procesora koriste se za druge svrhe i tu nam je dodatni RAM neophodan.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK

PS
Mozes uzeti ram od 2 giga po slotu nisam naisao na niti jedan mainboard koji ima manje od 4 RAM slota dakle 8 Giga osim toga jevtiniji je
jedan POWER RAM 2 GB DDR2 667 placen je 25.00 EUR + 20% poreza.


[Ovu poruku je menjao MOHOK7 dana 10.03.2008. u 10:33 GMT+1]