[ djwojkan @ 04.12.2006. 02:05 ] @
ljudi u kom programu da snimam flac...ocu da skidam neke stvari sa ploce...ali posto je ono OGROMAN kad se snimi jel moze nekako da se kompresuje al da ne gubi na kvalitetu...??
[ felino @ 04.12.2006. 15:16 ] @
Koliki je to tebi hard kad ti je wav fajl OGROMAN?

Snimi kao WAV pa kompresuj ako hoces.
[ farky @ 04.12.2006. 21:55 ] @
info oko flac kompresije mozes naci OVDJE :)
[ calexx @ 04.12.2006. 22:52 ] @
U svakom slučaju su lossless fajlovi otprilike malo veći od pola wav fajla a mislim i da uvek ide preko njega pa moraš da računaš da imaš dovoljno mesta. Ipak, jedna strana ploče je reda dvadesetak minuta pa to i neće da napravi veliki fajl. E sad, ako na hardu imaš samo par desetima MB slobodno, onda ne počinji ovo. ;)
[ djwojkan @ 05.12.2006. 11:25 ] @
ma nisu problem megabajti nego treba da presnimim 10 ploca a svaka pesma ima po 7-8min...treba mi nesto sto ce da smanji fajl ali da ne izgubi na kvalitetu(zato sto je mp3 los kad se skine sa ploce)

edit: Shon3i, nemoj da pravis bespotrebne nove redove i pazi na recnik ruznih reci

[Ovu poruku je menjao Shon3i dana 06.12.2006. u 10:33 GMT+1]
[ calexx @ 05.12.2006. 18:45 ] @
To nije ništa, znam neke koji su uzimali i po 100 ploča u turi da ih odrade za sebe i društvo. :) Kada se mp3 skine sa ploče, može da bude odličan ali i loš, zavisi od stanja ploče i načina na koji se posle to obradi. Ako je u startu wav loš, ništa ne može da ga opravi. Ako je dobar, onda ni mp3 neće da bude strašan a neki lossless format će da zadrži isti kvalitet kao original. Sada ima i nekih kodeka za koje se priča da nemaju gubitaka pa možeš i njih da probaš. Ja sam se presvičovao na lossless i od mp3 imam samo ono što je preteklo od ranije.
[ Shon3i @ 06.12.2006. 09:24 ] @
Onde gde ne moze mp3 moze aac/mp4, ali mozes da probas neki drugi lossless, kao sto su wavpack, ili monkey audio. Inace ploce trebaju dobar post production i remastering, da bi na nesto licile, Preporucujem ti da nadjes program DC Six (Diamond Cut 6)
[ milos036 @ 18.12.2006. 13:36 ] @
Ja mislim da je nemoguće smanjiti veličinu fajla a da se ne gubi ništa u kvalitetu. Da li je teoretski to moguće. Kada mi neko kaže mp3 format zakon. Pa mp3 format je nešto najgore što je moglo zadesiti čovečanstvo. Osakaćen i ograničen. Pogledajte samo koliko na internetu ima mp3 fajlova bitrate-a 64 kbps. Pa to je da ti sluh ošteti dok slušaš 10 minuta. I da, malo sam se odmakao od teme...

Mislim da nemas potrebe da snimaš sadržaj sa gramofonskih ploša u flac format. Flac format je još relativno ... neću reći šta konkretno mislim. Ako imaš neku bolju karticu tipa Audigy ili Audigy 2 snimaj zvuk u wav-u 24 bita, 96.000 KHz recimo iz Audition-a ili Forge-a automatski sa filterima za prečišćavanje audio zapisa jer sumnjam da je audio na tim pločama nekog visokog kvaliteta. Snimaj ih jednu ako nemaš prostora a lako posle možeš prebaciti u neki od kvalitetnih lossless formata tipa HE-AAC v2.
[ felino @ 18.12.2006. 16:26 ] @
@milos036
Zip kompresija smanjuje velicinu WAV fajla i nista se ne gubi na kvalitetu. Trebalo bi, bar po nazivu, da formati koji kompresuju bez gubitaka (lossless) to zaista i rade. Inace, HE-AACv2 je lossy format.

Poznato je da je mp3 mnogo uradio na polju dostupnosti i portabilnosti muzike. Znam ljude koji su dali hiljade $ za svoje Hi-Fi uredjaje ali i dalje nisu bili dovoljno dobri za njihove prefinjene usi pa su trazili jos skuplje CD plejere itd. Sa pojavom mp3, bez problema su poceli da ga slusaju na multimedijalnim zvucnicima. Kakav paradoks! U stvari, u pitanju je trend a ne potraga za kvalitetom...

Ne vidim sta je problem sa mp3. Ne "ljubim" ga na 64kbps ali toliki ljudi slusaju mp3 i uzivaju jer njihovi sistemi reprodukcije su takvi da tesko mogu da razlikuju npr. 128 kbps mp3 od 128kbps WMA. Na cemu se sve muzika slusa i u njoj uziva, zaista nije bitno koji je kompresovani lossy format u pitanju ili cak da li je WAV ili nije. Stvar je u celom sistemu i jos po necemu: nameni, iskustvu, formatu, konverterima, zvucnicima i prostoriji. Znam da cenim kvalitet ali uvek savetujem da treba slusati muziku a ne uredjaje. Profesionalni rad je nesto drugo.

Ako si testirao FLAC, zanimaju me tvoja iskustva.

Kvalitet zapisa na gramofonskim plocama je, uprkos tehnickim ogranicenjima, obicno dobrog kvaliteta (koriste se i danas) i potreban je dobar gramofon i korekcioni pretpojacavac a jedini problem su rumble, pucketanja, krckanja itd.

Audigy je bolja kartica samo u poredjenju sa doskorasnjim integrisanim resenjima. Nije bas najbolja za kvalitetno snimanje. Zbog ne tako dobrih konvertera. A i razlog snimanja na njoj pri 96k nestaje pri cinjenici da ona to interno resempluje na 48k. Isto i pri reprodukciji.
[ milos036 @ 18.12.2006. 16:46 ] @
Citat:
Ako si testirao FLAC, zanimaju me tvoja iskustva.

Zar FLAC po tebi predstavlji neki fenomenalni format, testirao sam ga nekoliko puta... Nije mi to nista posebno... Mozda je najbolji za arhiviranje muzike... U ostalom kada skupim malo vise vremena opisacu ti detaljno kako ja dozivljavam taj FLAC.

Citat:
Kvalitet zapisa na gramofonskim plocama je, uprkos tehnickim ogranicenjima, obicno dobrog kvaliteta (koriste se i danas) i potreban je dobar gramofon i korekcioni pretpojacavac a jedini problem su rumble, pucketanja, krckanja itd.

Zar mislis da to nisu neki veliki problemi. Tebi ocigledno vise odgovaraju sumovi i pucketanja nego pravi kvalitetan zvuk.

Citat:
Audigy je bolja kartica samo u poredjenju sa doskorasnjim integrisanim resenjima. Nije bas najbolja za kvalitetno snimanje. Zbog ne tako dobrih konvertera. A i razlog snimanja na njoj pri 96k nestaje pri cinjenici da ona to interno resempluje na 48k. Isto i pri reprodukciji.

Jel hoces da kazes da je kartica koja nije integrisana sa maticnom plocm primer C-Media CMI8738 PCI 5.1 koja kosta samo 9 € bolja od Audigy 2.

Citat:
za svoje Hi-Fi uredjaje ali i dalje nisu bili dovoljno dobri za njihove prefinjene usi pa su trazili jos skuplje

Nema mesta cinizmu i ironiji. Jedan sam od napaljenika na zvuk i cenim kvalitetan zvuk vise od bilo cega sto se tice kompjutera pa cak i od grafike. A o Hi-Fi ozvucenju mozemo zapoceti u nekoj drugoj temi. O tome bih isto mogao dosta da raspravljam.
[ calexx @ 18.12.2006. 18:03 ] @
Ne, flac nije fenomenalan format već je to format koji je apsolutno jednak originalnom wav snimku. Ako je wav fenomenalan onda je i flac. Što se mp3 zvuka tiče, može da bude odličan, ja imam gomilu tako napravljene muzike ali sam u poslednje vreme počeo da radim lossless varijantu. Naravno, samo tako i skidam sa Interneta pošto sam imao nekoliko prilika da vidim da je mp3 koji dele okolo ili rađen ko nogama ili sečen ili uopšte i nije to u pitanju. Sad skidam samo provereni lossless.

Moraš da praviš razliku između zvuka sa ploča i zvuka sa izgrebanih ploča. Onaj prvi može da bude fenomenalan ali problem i jeste u tome što je teško da se takav duže održi. Ja sam u svakom slučaju davno odustao od ploča ali nemam loše mišljenje o tom zvuku.

Malo je preterao, Audigy verovatno nije dobra za neko studijsko korišćenje ali je svakako bolja od svih integrisanih ili onih koje su rađene sa raznim CMI ili Realtek čipovima.
[ milos036 @ 18.12.2006. 18:30 ] @
Moze biti da si upravu u vecini stvari ali tu mi nije od jedna stvar jasna?

Koji algoritam ili kompresiju koristi flac fromat a da bude dosta manji od wav-a?

A kada govorimo o snimku sa ploca... Tu si upravu... Ali ja sam gledao u globalu... Ploce se posle nekog koriscenja ostete tako da zvuk na njima zna nekad biti dobar a nekad i veoma los...

Sto se tice Audigy kartica slazem su poluprofesionalne. Nisam ni rekao da su za studijsku obradu i za neku visoku produkciju ili slicno. Ali im dajem veliku prednost u odnosu na ostale kartice za kucnu upotrebu.

P.S.
OFFTOPIC: Narode nemojte da se ljutite ako gresim u nekim stvarima, ja sam jos relativno mlad...
[ calexx @ 18.12.2006. 18:40 ] @
Slabo se razumem u algoritme ali je baš u tome stvar, jednostavno taj algoritam skraćuje wav na oko 50% i radi po principu arhivera a ne enkodera. Možeš da ga slušaš (vrlo neupotrebljiv van PC-ja, mislim na razne kućne i slične plejere), od njega režeš audio CD sa original kvalitetom ili da od njega ponovo napraviš isti wav od koga je on napravljen. U istoj korpi je još nekoliko formata, ape, wv, tta, shorten ... i svi oni rade isto, pakuju muziku na oko 50% bez gubitka.

Možda sada neka integrisana i vredi, pre neku godinu su bile koliko da ih ima, ni blizu solidnim, da ne pominjem malo bolje kartice. Ja imam osrednju Terratec koju sam kupio u paketu sa matičnom a integrisanu odmah ugasio.

Ko se ljuti na tebe? ;)
[ Shon3i @ 18.12.2006. 19:03 ] @
Citat:
Koji algoritam ili kompresiju koristi flac fromat a da bude dosta manji od wav-a?
Koristi sve sto je dozvoljeno i sve sto je lossless, znaci sve mu je dopusteno ali gubitke ne sme da ima.
[ milos036 @ 18.12.2006. 19:31 ] @
Ali ako nema gubitke kako onda dovede velicinu na 50% wav fajla?
[ calexx @ 18.12.2006. 19:58 ] @
Na isti način na koji zip ili rar dovedu neki fajl na 50% ili na 2% ili na 90%. ;)
[ milos036 @ 18.12.2006. 20:03 ] @
Hm... Moracu se jos malo pozabaviti sa flac formatom...
[ calexx @ 18.12.2006. 20:53 ] @
Ako ti je u redu da je ušteda pola (meni jeste), onda se pozabavi. Ja trenutno koristim ape format, program mi je bio jednostavniji ali vidim da su neki prešli na flac pa ću još jednom da ga probam. Što se kvaliteta tiče nema razlike.
[ milos036 @ 18.12.2006. 20:57 ] @
Hvala u svakom slucaju.
[ Shon3i @ 18.12.2006. 22:10 ] @
Jos jedan od dobrih lossless formata je Wavpack, jer po meni ima najbrzi decoding, kao i nesto jacu kompresiju od oba Flac-a i APE-a, medjutim novi Flac 1.1.3 sada trenutno ima jacu kompresiju. Od svoje 11 verzije, WinZip podrzava WavPack, kao svoj default compresor za muzicke fajlove.
[ Ivan Dimkovic @ 18.12.2006. 22:25 ] @
Citat:

Ali ako nema gubitke kako onda dovede velicinu na 50% wav fajla?


Vidi ovako, "WAV" je samo "container" u koji mozes svasta da stavis - ono o cemu ti pricas je PCM WAV - tj. PCM zapis (Pulse Coded Modulation).

PCM je jako neefikasan zapis - kako mu samo ime kaze, ti upisujes vrednost svakog sempla, tj. njegovu amplitudu - i to ponavljas N puta u sekundi za svaki kanal (N = sampling rate)

FLAC i slicni algoritmi (Wavpack, Monkey's Audio, MPEG-4 ALS, itd...) zapisuju PCM signal daleko efikasnije, koristeci malo komplikovaniju matematiku - tj. takozvane modele "predvidjanja" (predikcije) i jos neke interesantne stvarcice kao sto su recimo iskoriscavanje korelacije (slicnosti) izmedju kanala - sve sa ciljem da PCM signal predstave sa sto manje bitova.

Lepota svega je sto ti prilikom dekompresovana dobijes identican PCM signal originalu - nisi izgubio ni jedan bit informacije, vec si samo te bitove daleko efikasnije "spakovao" - na oko 50% prostora.

[ calexx @ 18.12.2006. 23:20 ] @
Citat:
Shon3i: Jos jedan od dobrih lossless formata je Wavpack, jer po meni ima najbrzi decoding, kao i nesto jacu kompresiju od oba Flac-a i APE-a, medjutim novi Flac 1.1.3 sada trenutno ima jacu kompresiju. Od svoje 11 verzije, WinZip podrzava WavPack, kao svoj default compresor za muzicke fajlove.
Svojevremeno sam gledao i ta poređenja, ima tabela na mnogo mesta i svako hvali svog ko... U svakom slučaju je zvuk istog kvaliteta, pakovanje je prilično brzo pa mi je za početak bio najinteresantniji Monkey's Audio kao program jer mi deluje da se najjednostavnije koristi. Sad ću opet da ih overim pa da vidim kako su napredovali. Mislim da već ima DVD plejera koji čita valjda TTA format, FLAC čitaju neki portabl plejeri ... to može da bude važan detalj za dalje, kada bi moj DVD plejer mogao da čita neki od ovih, više ne bi postojao nijedan razlog da čuvam gomilu mp3.
[ felino @ 19.12.2006. 00:47 ] @
Vidi, milose036, ja se jesam obracao tebi ali nisam govorio o tebi. Dakle, nema razloga da se pronalazis u onome sto sam pricao o nekim drugim ljudima kojima nije bitan zvuk (iako se tako predstavljaju) nego poza i trend. Uostalom, ne mogu govoriti o tebi jer te ni ne poznajem. Naravno, vrlo cenim nastojanje da se iz ljubavi prema muzici kupuje sve bolja i skuplja oprema. Niko se ovde ne ljuti na tebe pa ni ja.

Nije FLAC po meni ni fenomenalan ni los format, samo sam pitao kakva su ti iskustva sa njim u smislu da li si primetio gubitak u kvalitetu. Mislim da bi tako nesto ili slicna negativna iskustva bila svima nama ovde zanimljiva.

Da, u pravu si, svakako da je Audigy bolja od C-Media i nisam pomenuo nju i slicne kartice jer sam smatrao da se sa jedne strane to podrazumeva a sa druge da je Creative prakticno istisnuo sa trzista svu konkurenciju na podrucju kartica namenjenih kucnom slusanju zvuka sa racunara i igrama.

Mozda ce nekome biti zanimljivo par mojih zapazanja o ZIP kompresiji WAV-a:

Jedan stereo minut 16//44,1 PCM WAV-a ima 10,34 MB. Ako je u njemu prisutan muzicki materijal, ZIP kompresija ce smanjiti velicinu fajla na nekih 81-99% prvobitne vrednosti, u zavisnosti od nivoa digitalnog audio zapisa (navedeni procenti vaze za nivoe od -32,8 i -10,2 dB RMS).

Ako uzmemo cist sinusni signal, usled njegove repetitivne prirode, rezultujuci ZIP fajl ce biti cak ispod 1% izvorisnog WAV-a tj. sa 10,34 MB spada na samo 58 KB (za 1 kHz na -12 dBFS). (Sinus od 1 kHz na 0dB ima 59 KB a RMS signala je -1 dB).

Ako WAV fajl sadrzi samo tisinu, tada ce naravno opet imati 10,34 MB a zipovan 11 KB.

[ Shon3i @ 19.12.2006. 08:41 ] @
Citat:
calexx: Svojevremeno sam gledao i ta poređenja, ima tabela na mnogo mesta i svako hvali svog ko... U svakom slučaju je zvuk istog kvaliteta, pakovanje je prilično brzo pa mi je za početak bio najinteresantniji Monkey's Audio kao program jer mi deluje da se najjednostavnije koristi. Sad ću opet da ih overim pa da vidim kako su napredovali. Mislim da već ima DVD plejera koji čita valjda TTA format, FLAC čitaju neki portabl plejeri ... to može da bude važan detalj za dalje, kada bi moj DVD plejer mogao da čita neki od ovih, više ne bi postojao nijedan razlog da čuvam gomilu mp3.
Pa napredovali su WavPack je u verziji 4.4 a Flac u 1.1.3, ali ne znam da je APE izbacio nesto posle. Inace stvarno mislim da je sada razlika vise neprimetna, svi pakuju na maksimum i par kilobitova je razlika, jedina osecajna razlika moze biti pri decodingu, i kao sto ti kazes sada je mozda vazniji detalj, da se pojavi podrska za ove formate na standalone uredjajima.

S obzirom da treba da izadje MPEG4 Lossless (MPEG4 ALS i SLS), mislim da ce on da bude napredniji od drugih, jer ce da koristi sve lossless tehnologije koje pruza MPEG4 AAC.

Sada playeri kao sto je foobar, mogu da puste i rar, zip i mnoge druge arhive, i to su lossless kompresori jel da, samo sa manjom kompresijom.