[ Aleksej Vasic @ 04.12.2006. 09:54 ] @
[img]http://img422.imageshack.us/my.php?image=picture094cb4.jpg[/img]

Napravio sam jedan ovakav "uredjaj", al' treba mi jos bar 3 komada.
Problem su mi ove fotoelekt. celije iz digitrona, ne mogu nigde da ih nadjem!

Da li to moze da se zameni sa nekom foto diodom, a da se ne menja shema?
Koja joj je oznaka, odnosno sta da trazim kad kupujem?
Je l' ima toga u radio klubu?

Hvala
[ guja011 @ 04.12.2006. 14:20 ] @
aham, slejv fleš triger.
nažalost rk nema ničega fotonaponskog.
[ mali genije @ 04.12.2006. 15:15 ] @
HE HE HE probaj kod mene
[ vranjin @ 05.12.2006. 05:58 ] @
Ne vidim šemu ali da dam komentar, ne znam da li je to to što ti treba. Uzmi tranzistor (recimo 2n3055) odseci gornji kraj poklopca i treba da spojiš čini mi se bazu i kolektor tako da ti je to jedan izvod a emiter drugi. Kad uperiš svetlo u kućište u pn spoj ponaša se kao foto ćelija tj. možeš dobiti napon do 1.5V.
pozdrav
[ Stojan Trifunovic @ 05.12.2006. 13:45 ] @
www.soleco.co.yu ima najveći izbor foto ćelija u Srbiji. Pozovi ih telefonom. Na mail ne odgovaraju.
Fotodiode (i 2N30055) u principu možeš koristiti, ali nije sigurno da će moći dati dovoljno veliki napon (struju) za okidanje tiristora. Možda uz redno vezivanje.
[ Aleksej Vasic @ 05.12.2006. 18:55 ] @
Ne znam zasto ne otvara sliku al' evo link ovde
http://img422.imageshack.us/my.php?image=picture094cb4.jpg

Bio sam na soleco-vom sajtu i nasao sam cenovnik, koji mi nije jasan.
Ako neko moze da mi kaze koju tacno da kupim bio bi mu zahvalan.
[ Stojan Trifunovic @ 07.12.2006. 13:25 ] @
Nažalost to bi trebao pročitati na opisu šeme koju si stavio. Tačnije potrebni podatci su ti napon fotoćelije. Struja bi trebalo da se može zanemariti.

E sada, kako si i sam rekao da je upotrebljena fotoćelija iz digitrona, jednostavno izmeri karakteristike te koje imaš, i iz Soleco-a zatraži istu takvu.

Sada sam i ja bio na njihovom sajtu i video da nemaju ono što bi tebi odgovaralo. I A-5 modul je preveliki (a i preskup) za ono što tebi treba. Nazovi ih i pitaj da li imaju manje module, poput onih iz digitrona.

Ukoliko misliš da jednim fotoaparatom okidaš više bliceva mogao bi ih i pogodno umrežiti i okidati istovremeno preko već postojećeg tiristora. Onda su ti potrebni jedino kablovi do ostalih bliceva. Doduše to i nije baš najpraktičnije u pogledu bryine postavljanja bliceva.