[ Aleksandar Marković @ 07.12.2006. 19:03 ] @
Polonij 210, kemijski element koji je izazvao smrt bivšeg ruskog agenta Aleksandra Litvinenka, može se slobodno kupiti na internetu i dostupan je stanovnicima Sjedinjenih Država, piše francuska institucija.

Francuska komisija za istraživanja i neovisne informacije o radioaktivnosti priopćila je da svatko nastanjen u Sjedinjenim Državama koji ima 69 dolara može otići na internetsku stranicu tvrtke United Nuclear Scientific Supplies, na adresi http://www.unitednuclear.com/isotopes.htm, i kupiti izvor od 3700 Bq (bekerela) polonija 210. U priopćenju se ističe da se ne traži nikakvo dopuštenje i da je sve učinjeno kako bi se olakšala kupnja.

Tvrtka koja putem interneta omogućuje prodaju Polonija 210 u SAD-u precizira da je prodaja zakonita jer je radioaktivnost izvora koji se slobodno nude u prodaju ispod praga koje propisuje nadležno američko tijelo Nuclear Regulatory Commission, prenosi agencija France presse.

(Hina)

SRODNI LINKOVI
o polonijumu-210 -objašnjava dr Milan Orlić, pomoćnik direktora Instituta „Vinča”
Polonijum u Srbiju stigao sa bombama NATO
Periodni sistem elementata - Po
Radioaktivni elementi
Wikipedia (sr) - Polonijum
Wikipedia (sh) - Polonijum
Wikipedia (hr) - Polonij
Wikipedia (bs)- Polonijum

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Marković dana 31.01.2007. u 10:17 GMT+1]
[ IT_DooX @ 30.01.2007. 02:46 ] @
Polonijum 210 se nalazi malim delom kao deo Plutonijuma,ali generalno je stetan zbog toga sto on proizvodi samo alfa zracenje ne i beta zracenje...Alfra zracenje se proizvodi masovno recimo prilikom eksplozije atomske bombe,dok je beta zracenje smanjeno.Polonijum 210 je imao svoju svrhu u svemirskoj tehnologiji za napajanja solarnih celija kod satelita,kad je satelit u delu gde nema direktan kontakt sa suncem energiju je dobijao od Polonijuma 210 jer je on odlican za to zbog toga sto jedan gram Polonijuma 210 pravi energiju od 140 watta.Sto je prilicno dobro,morate se sloziti.E zbog ovog alfa zracenja i tolike kolicine energije mene zanima kolika je to propisana slobodna doza za prodaju...
[ amphibos @ 30.01.2007. 21:39 ] @
a jel kad ga prodaju kažu: ne odgovaramo za posljedice ?
mislim da sigurno nije čisti plutonij... to previše košta da bi se tako jeftino prodavalo.
nešto mi sve vuče na ono: puno para na lak način, al tko zna. nisam vjerovo da ću to doživit
[ Ivan Dimkovic @ 30.01.2007. 22:31 ] @
Citat:

Francuska komisija za istraživanja i neovisne informacije o radioaktivnosti priopćila je da svatko nastanjen u Sjedinjenim Državama koji ima 69 dolara može otići na internetsku stranicu tvrtke United Nuclear Scientific Supplies, na adresi http://www.unitednuclear.com/isotopes.htm, i kupiti izvor od 3700 Bq (bekerela) polonija 210. U priopćenju se ističe da se ne traži nikakvo dopuštenje i da je sve učinjeno kako bi se olakšala kupnja.


U telu pokojnog ex-spijuna je ostalo oko 1 milijarda bekerela radioaktivnog Polonijuma 210 ;-)

Pretpostavljam da ako pokusas da porucis cca. milion doza Polonijuma 210 za medicinsku upotrebu, cak i ako uspes da platis nekom no-limit platinum kreditnom karticom sa kreditnom linijom od 69 miliona dolara, umesto DHL-a na vratima mozes ocekivati FBI a verovatno i jos neke drzavne agencije sa 3 slova ;-)

Takodje, mislim da bi te izaslo jeftinije da platis neke dobre hitmane da ubiju tvoju zrtvu, a onda platis druge hitmane da ubiju njih i njihove familije :)
[ IT_DooX @ 30.01.2007. 23:17 ] @
Citat:
amphibos: a jel kad ga prodaju kažu: ne odgovaramo za posljedice ?
mislim da sigurno nije čisti plutonij... to previše košta da bi se tako jeftino prodavalo.
nešto mi sve vuče na ono: puno para na lak način, al tko zna. nisam vjerovo da ću to doživit


To nije Plutonijum,on je samo jedan od elemenata koji se nalaze u Plutonijumu i to kao vrlo mali deo se nalazi,sam po sebi je opasan jer zraci alfra zracenjem kao sto rekoh.A ne kupujes ovakve stvari ako ne znas sta kupujes,mada sam siguran s obzirom da se prodaje u USA da verovatno stoji negde napisano da je visoko radioaktivan i da se ne sme izlagati njegovom zracenju...Pa kod njih i na boci od koka kole pise nemojte piti vise od xx litara :) Takva su nacija...

Citat:
Ivan Dimkovic: Pretpostavljam da ako pokusas da porucis cca. milion doza Polonijuma 210 za medicinsku upotrebu, cak i ako uspes da platis nekom no-limit platinum kreditnom karticom sa kreditnom linijom od 69 miliona dolara, umesto DHL-a na vratima mozes ocekivati FBI a verovatno i jos neke drzavne agencije sa 3 slova ;-)

Takodje, mislim da bi te izaslo jeftinije da platis neke dobre hitmane da ubiju tvoju zrtvu, a onda platis druge hitmane da ubiju njih i njihove familije :)


Slazem se sa tobom,ali sigurno ga neko ne bi uzimao za pojedinacno ubistvo,mada ovako mala doza Polonijuma u reakciji sa nekim drugim elementima mogu da naprave jaku kiselinu,koja bi sigurno otrovala coveka,ne znam tacno koliko je jaka...Vise mislim da bi se koristilo za neka masovna ubistva,tipa pokusaja postavljanja u gradski vodovod ali ovo su strogo kontrolisane prodaje,koliko god prodavac tvrdio da nisu.
[ McKracken @ 31.01.2007. 00:23 ] @
Uf, opet novinarsko poznavanje stvari :)


Da citiram united Nuclear :)

Citat:

Make sure you are truly knowledgeable about a subject before you start
repeating and spreading potentially incorrect information related to it.



Polonijum deo Plutonijuma? Kiseline? Alfa "zracenje"?

Duh, kolega Caboom je bio opet u pravu "Popularnu fiziku treba zabraniti"


Citat:

jedan gram Polonijuma 210 pravi energiju od 140 watta


Watt nije jedinica za energiju tako da ovo nema smisla.

Ako si mislio na specificnu snagu izotopa kada se radi o bizmut bateriji to je nesto potpuno drugo.

Citat:

sam po sebi je opasan jer zraci alfra zracenjem kao sto rekoh


Alfa CESTICE imaju domet od par cm kroz vazduh tako da da je i ova tvrdnja neutemeljena. Svi alfa emiteri su opasni jedino ako se udahnu ili progutaju :)

[Ovu poruku je menjao McKracken dana 31.01.2007. u 01:39 GMT+1]
[ IT_DooX @ 31.01.2007. 00:47 ] @
Ne razumem se mnogo u Polonijum ali kad sam video temu zainteresovalo me sta
je to pa sam isao na Wikipediju i odatle sam procitao to sve...Izvinjavam se
ako sam pogresio prilikom shvatanja,bi li objasnio onda sta je Polonijum iz
ne-novinarskog znanja?
[ McKracken @ 31.01.2007. 00:57 ] @
Polonijum je element a polonijum 210 je izotop polonijuma i kao takav ne moze biti deo Plutonijuma.

Radioaktivan je i emitor alfa cestica (zracenje i cestice su razlicita stvar, samo je gama zracenje)

Kao i svi radioakticni elementi opasan je ako se njime rukuje nestrucno. Ali, vecina stvari iz periodnog sistema je opasna ako se njom rukuje nestrucno i svako davanje "blanket" izjava su obicno dizanje frke (pomenucu cuveni di-hidrogen-oksid).


Ono sto hocu da kazem je da je u svakoj prodavnici mozes za 500din kupiti dovoljno hemikalija da napravis bombu koja raznosi zgradu ili otrujes 20 ljudi (koristeci dve kante i pola kila leda), ali je iz nekog razloga radioaktivnost nesto sto je bauk i automatski izaziv strah i uvek donose "medijsku paznju".


U principu, radioaktvini izotopi su definitivno najlosiji moguci nacin da se napravi neka steta upravo jer je potrebno odredjeno znaje i oprema da bi se njima uopste manipulisalo u cistoj formi. Prefabrikovani izvori alfa ili beta cestica su mnogo cesci nego sto se cini na prvi pogled. Nopr. sad sam se setio da smo jedan slican imali u srednjoj skoli na casovima fizike ;)
[ Shadowed @ 31.01.2007. 01:46 ] @
Hehe, zar nemamo svi u kuci po koji emitor beta zracenja? :)
I to uglavnom fokusiranog.
[ amphibos @ 15.02.2007. 23:35 ] @
http://unitednuclear.com/uranium.htm

a pogledajte ovo... ta je stranica stvarno neka divlja... nema čega nema. a koji će idiot kupit to? rude možda kolekcionari, al zamislite, čisti isto prodaju ---> malo dolje niže se vidi
[ nkrgovic @ 17.02.2007. 11:31 ] @
Citat:
amphibos: a pogledajte ovo... ta je stranica stvarno neka divlja... nema čega nema. a koji će idiot kupit to? rude možda kolekcionari, al zamislite, čisti isto prodaju ---> malo dolje niže se vidi

Stranica uopste nije divlja, ljudi prodaju razne hemikalije... Ne vidim nista cudno. Zasto ti mislis da je cudno da neko kupi malo uranijuma 238? To sto su nam ameri pre par godina isporucio par tona dzabe, pa nam i ne treba toliko... :) . Uranijum je dosta zanimljiv element... Ne vidim cemu iscudjavanje, nije kao da prodaju U235 :). Sta ces da radis sa njim, opasno? Koristis ga za potpalu? Bolje kupi magnezijum za to... (oni ga prodaju takodje).
[ amphibos @ 27.02.2007. 07:53 ] @
nesto mi je cudno da to prodaju. kud se tesko dobija, oni to prodaju za neku jeftinu cijenu. to je problem, kuzis?
naravno da je U238 zanimljiv, al nije samo stvar u tome. prodaju ko sto je navedeno Po 210. NAGLASAVAM U SLOBODNOJ PRODAJI...
[ nkrgovic @ 27.02.2007. 09:34 ] @
Citat:
amphibos: nesto mi je cudno da to prodaju. kud se tesko dobija, oni to prodaju za neku jeftinu cijenu. to je problem, kuzis?
naravno da je U238 zanimljiv, al nije samo stvar u tome. prodaju ko sto je navedeno Po 210. NAGLASAVAM U SLOBODNOJ PRODAJI...

Pa lepo ti pise da su u pitanju sumanuto male kolicine, cak mnogo manje od onih koje nalazis u uredjajima koji sadrze male kolicine bez posebnog naglasavanja... Jednostavno, cena je jevtina jer je kolicina ultra-mala. Sad razumes? :)
[ Ivan Dimkovic @ 27.02.2007. 10:03 ] @
Vidi,

Obican detektor za dim, koji se moze naci u vecini poslovnih prostora a i u modernijim kucama ima daleko vecu kolicinu radioaktivnih izotopa od tih sto se prodaju online.

Elem, uz malo maste i poznavanja prakticne fizike i hemije - evo kakvo se s***** moze napraviti sa tim i uz pomoc par satova sa svetlecim kazaljkama:

http://www.dangerouslaboratories.org/radscout.html

Elem - lik je kontaminirao svoju kucu i dvoriste i verovatno ozracio boga pitaj koliko ljudi, procenjuje se nekoliko desetina hiljada :-)

Kapiram da ovo uradis u Srbiji, ne bi skuzili sta se desava dok neko iz Austrije ili Madjarske ne bude zvao i zalio se na povecanu radioaktivnost :-)
[ Ne znam @ 14.03.2007. 21:53 ] @
Gledala sam na televiziji pre oko godinu dana jedan dokumentarac o proizvodnji duvana, i cini mi se sad da su spominjali bas polonijum, ili mozda neki drugi radioaktivni element, kojim se tretiraju biljke duvana (ne secam se sad u kojoj fazi), ali koje posle od toga dobijaju na 'kvalitetu' i povecanom prinosu i bujnosti. Takodje duvan tretiraju i nekim novijim hemikalijama tako da postizu to da pusaci postanu veci ovisnici, tj. stvara im se zavisnost na duvanske proizvode kao od teskih droga...
Ako neko zna detalje o tome (tretiranje duvana radioaktivnim elementima) neka napise par reci.
Hvala
[ superbaka @ 15.03.2007. 17:09 ] @
koliko ja znam, polonijum se nalazi u papiru kojim se obmotava duvan...
[ Ne znam @ 16.03.2007. 20:43 ] @
Ako se polonijum nalazi u papiru kojim umotavaju duvan, to je onda dokaz da duvan tretiraju polonijumom!
Ili je stvar u necemu drugom? Sta ce uopste polonijum u tom papiru?
Zna li neko?
[ braker @ 16.03.2007. 23:18 ] @
Pre nekog vremena i sam sam se zanimao za istu stvar.Posle krace potrage i nepreciznih i nedorechenih objashnjenja, izgubio sam strpljenje i odustao:)
Ovaj link je ostao u Bookmarks-u.
[ Ivan Dimkovic @ 17.03.2007. 18:07 ] @
Polonijum se nalazi u raznim djubrivima za duvan. Doduse, za jako kratko vreme vecina tog polonijuma degradira u olovo - koje je, kao sto svi znamo, neurotoksin :-)
[ nkrgovic @ 17.03.2007. 21:08 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Polonijum se nalazi u raznim djubrivima za duvan. Doduse, za jako kratko vreme vecina tog polonijuma degradira u olovo - koje je, kao sto svi znamo, neurotoksin :-)

Sto nekim stanovnicima Rima (antickog) nije smetalo da ga koriste kao dodatak ishrani :). Tvrdili su da poboljsava ukus, koliko se secam... :)
[ braker @ 18.03.2007. 13:35 ] @
Heh,
Citat:
Just wait until they get started on the polonium in your food - all thanks to non-organic superphosphate fertilisers.
[ Papak01 @ 28.01.2009. 16:48 ] @
Veoma me je zainteresovala tema o kojoj je ovde rec, jer sam od ove struke. Licno sam kupio skolski komplet izvora, cisto da se uverim da li je u opste moguce da neko prodaje radioaktivne elemente, pa cak i u tako malim kolicinama. Sa strucne strane, moram reci da su sve te kolicine u slobodnoj prodaji o kojima se ovde radi bezopasne, ali naravno pitanje je u cijim rukama. Vidjao sam idiota raznih vrsta, sa raznim biserima, od onih na internetu koji pricaju da se nuklearna bojeva glava moze u kucnim uslovima napraviti od oko 2000 starih detektora dima odnosno njihovih Am241 izvora, preko klinca koji je od torijuma, americijuma i radijuma pokusao da napravi reaktor, do jedne moje koleginice koja golim rukama radila sa Cs137 tek izolovanim iz reaktorskog djubreta itd... Neko je ovde pomenuo 'novinarsko poznavanje stvari' od kojeg se uzasavam. Popularizacija prirodnih nauka je nanela vise zla nego dobra.Pravi primer je radioaktivnost, jer je dejstvom medija na masu nastala gomila RADIOFOBA. Penzionera i domacica kojima se ledi krv u zilama na pomisao o zracenju. I interesantno je da svi laici zamisljaju radioaktivne supstance kao nekakve praskove koji u mraku svetle zeleno i ubijaju gotovo istog momenta. Mada kad Vam se desi da izbliza vidite pomenutu Cerenkovljevu svetlost (plava za vodu, plavozelena za vazduh - moze da vuce i na ljubicasto ako je vazduh suvlji i redji), imate jos nekoliko sati (da se nasalim malo)!
Da zakljucim, slobodna prodaja bilo koje radioaktivne supstance, ali i nekih hemijskih agenasa treba biti zabranjena nestrucnim i neovlascenim licima. Oni koji sa pomenutim materijalima ZNAJU da rade imaju ih u laboratorijama na poslu, a oni koji NE ZNAJU ne treba ni da pokusavaju.

P.S. Polonijum210 je sjajan skolski alfa izvor, jer ima dobre karakteristike, a to su veliki domet alfa u vazduhu (Ealfa=5.407MeV), i relativno kratak poluzivot (oko 138dana ako se ne varam). Ove dve konstante su povezane Geiger-Nuttall zakonom (Gajger-Natalov zakon). Vezano za trovanje onog agenta KGBa, totalno je neprakticno trovati coveka polonijumom. Em je skup em nije nesto preterano toksican. Postoje sinteticki otrovi za razne namene. Od sporog i bolnog umiranja do smrti u par sekundi, a mnogo su jeftiniji i ne mogu se naci na obdukciji jer se raspadaju na jedinjenja koja su i sama produkti metabolizma.
[ Ivan Dimkovic @ 28.01.2009. 17:00 ] @
Citat:
Papak01
Vidjao sam idiota raznih vrsta, sa raznim biserima, od onih na internetu koji pricaju da se nuklearna bojeva glava moze u kucnim uslovima napraviti od oko 2000 starih detektora dima odnosno njihovih Am241 izvora, preko klinca koji je od torijuma, americijuma i radijuma pokusao da napravi reaktor


Na zalost, dobro tehnicki/hemijski potkovan klinac sa vrlo dobrom glumom i sposobnoscu MOZE pribaviti dovoljno radioaktivnog materijala za izazivanje opasnosti po zivot okoline, i to se vec desavalo u proslosti - cak sam i dao link pre par godina, koji je vrlo istinit i, na zalost, nije nikakav "biser":

http://www.dangerouslaboratories.org/radscout.html
http://en.wikipedia.org/wiki/David_Hahn

Citat:

Although his homemade reactor never achieved critical mass, it ended up emitting dangerous levels of radioactivity, likely well over 1,000 times normal background radiation. Alarmed, Hahn began to dismantle his experiments, but a chance encounter with police led to the discovery of his activities, which triggered a Federal Radiological Emergency Response involving the FBI and the Nuclear Regulatory Commission. The United States Environmental Protection Agency, having designated Hahn's mother's property as a Superfund hazardous materials cleanup site, dismantled the shed and its contents and buried them as low-level radioactive waste in Utah. Hahn refused medical evaluation for radiation exposure.


Doticni nije uspeo da dodje do kriticne mase, ali... Umesto klinca mogu da zamislim finansirani tim sa resursima i namerama koje su malo gore od "bivanja popularnim u komsiluku". Svakako ne bi mogli da naprave "nuklearnu bojevu glavu" ali bi mogli napraviti atomsko oruzje sposobno za ugrozavanje zivota vece kolicine ljudi.

Zbog toga se i te kako slazem sa ovim sto si napisao:

Citat:

Da zakljucim, slobodna prodaja bilo koje radioaktivne supstance, ali i nekih hemijskih agenasa treba biti zabranjena nestrucnim i neovlascenim licima. Oni koji sa pomenutim materijalima ZNAJU da rade imaju ih u laboratorijama na poslu, a oni koji NE ZNAJU ne treba ni da pokusavaju.


Medjutim, problem je sto se radioaktivne supstance mogu pronaci i u svakodnevnim uredjajima, kao sto su npr. doticni detektori za dim :(
[ Papak01 @ 28.01.2009. 21:35 ] @
Oko pravljenja atomske bombe nema toliko bojazni, jer su kriticne mase velike. Uslovno recno. O reaktoru tek nema ni govora. A onaj klinac David Hahn bio je lud, i ocito nedovoljno tehnicki potkovan. Sam pokusaj da se napravi reaktor u kucnim uslovima je ne samo eticki, vec i naucno odnosno tehnicki potpuno sumanut. Samo mozes da pokupis vise zracenja nego sto treba i da krepas od limfoma ili ARSa. Za realnu opasnost od 'prljavih' bombi si potpuno u pravu. Zaista se mogu lako napraviti. Da ponovim, moje stanoviste je da prodaja, deponovanje, upotreba ili bilo sta vezano za rad sa radioaktivnim materijalom, teskim hemijskim agensima i patoloskim mikroorganizmima treba biti NAJSTROZE kontrolisano. Opet, i pored svega preterano je plasiti se terorista i/ili ostalih ludaka koji rade ovakve stvari po kucama. To su vise scenariji losih americkih filmova. I mene je ko klinca zanimalo zracenje, ali sam bio 'normalan'. Zadovoljio sam svoju potrebu za radom sa takvim stvarima na drugi nacin. Napravio sam prvo GM brojac, pa nesto kasnije maglenu komoru, pa scintilacioni, pa poluprovodnicki alfa brojac (od fotodiode). Kao izvor sam uvek koristio dve kazaljke iz 'Insinog' budilnika sa kraja 60ih. (Radioluminescentna boja je sastava ZnS(Cu)(emituje 531nm zelenu liniju), Ra226). Izvori male brzine doze, alfa i gama, sasvim dovoljno za eksperimente...