[ vlaiv @ 08.12.2006. 19:09 ] @
Evo o cemu se radi ...

Sistem:

Abit Fatal1ty AN8, najnovija verzija biosa ...
2x512 Corsair CMX512-4400CL25
AMD64 X2 4200+
Chieftec 600W
Creative Live! (cuo sam da ima problem sa nf4 chipset-om, jel to istina?)

Podesavanja (do sada najstabilnija)

Clock 250mhz
cpu multiplier 10

standardni tajminzi na memoriji 2.5,4,4,8
u biosu memorija namestena kao ddr433 (ostale konfiguracije nestabilne) sto memoriju drzi na 500mhz

HT 4x (250x4=1000)

naponi

vcore: 1.5
ddr: 2.8
NF4: 1.6
HT: 1.35
ddrvtt: 1.35

temperature:

cpu idle ~ 40
ploca ~ 40

Problem:

Velika nestabilnost se javlja na ostalim setinzima (pa cak i default !?!) ...
Command rate je stavljen na 2T ....

Kako da nateram sistem na 1T command rate pri ovim klokovanjima?

Koliko mi je poznato, cpu i memorija bi trebalo da mogu da izvuku maksimalno klokovanje od oko

275 (cpu x 10 a memorija ide do 550mhz) ....

Koliko bi smeo da guram voltaze?

Ako je potrebno da malo doradim rashladni sistem, nije problem - trenutno je box varijanta a ni kuciste nije neko ...
Sto se tice kucista razmisljao sam o ThermalTake Matrix VX-u a mozda bi se odlucio i za ThermalTake LCS za proc ...

Koliko je ova ploca u stanju da to sve izgura? Mozda bi je menjao za DFI LANPARTY UT RDX200 CF-DR (ukoliko neko ima iskustva koja je bolja ...)

Trenutna nestabilnos sistema se ogleda u povremenim padovima (reset) na recimo svakih 10tak sati rada u proseku 1 put ...
I vezana je u glavnom za heavu duty igranje i primetio sam rad sa dosta usb portova (stampac, usb adsl modem i recimo externi rack 2.5" napaja se preko usb-a)... (cini mi se da je do struje ...)
Kada stavim 1T onda frekvencija padova raste na recimo 30min ... (za ozbiljnije angazovanje masine i manje)

Svaki savet dobrodosao ...

Pozdrav
[ vlaiv @ 10.12.2006. 18:58 ] @
Posle silnog cackanja i isprobavanja, skontao sam zasto je nestabilan na 1T ...

Evo o cemu se radi ...

Posto je setup bio 250mhz osnova ,cpux10, mem delilac (valjda kasnije sledi i zasto valjda) 10, a hyper transport x4

Sve je to "shtimalo" ... osim tih 1T, onda sam na netu iskopao da 1T/2T zapravo predstavlja kasnjenje kod mem kontrolera
kada treba da izabere banku memorije iz koje cita/pise i zbog toga kod amd-a sa integrisanim kontrolerom 4 slota popunjena
uvek idu na 2T dok sa dva ili manje slotova moze da se provuce 1T.

Kada sam sistem stavio u konfiguraciju:

250mhz
cpu x10 (2500)
mem /10 (500)
i hypertransport x5 (1250)

radi i sa 1T (valjda mu se ne svidja asinhtoni mod izmedju hypertransporta i cpu)

Ali je sistem naravno nestabilan (mada stabilniji daleko od x4 hyper transport) 25% na hyper transport magistrali - to nije zdravo (tako sam bar cuo
pa ako neko zna zasto bilo bi zgodno da kaze)

Na kraju sam se odlucio da isprobam neku od ovakvih kombinacija:

200 mhz
cpu x12.5
mem (?)
ht x5

ili

225 mhz
cpu x11
mem (?)
ht x5

e sad, dolazimo do interesantnog problema, u biosu nema selekcije divizora za memorijski clock (?) nego se odabire jedna od ponudjenih opcija

166
200
333
400
433
466
500

I to je sve fino, ja bi mozda i mogao izracunati koliki je delilac odatle ali postoji problem ...

Pri odredjenim setovanjima, nekada su mi se i 400 i 433 a nekada 433 i 466 "modovi" ponasali isto (u cpuz i everestu) i prijavljivali delilac od 10
dok je u samom memorijskom testu skor bio razlicit! (~7100 odnosno ~7450 MB/s) ????

Najnovija verzija biosa je u pitanju, novije nema, ne znam da li ima bug, a prethodna ne prepoznaje X2 4200+ ...

Ima li ko ideju kako da provalim delilac iz onih hercazha?

Elem idem dalje da cachkam, ako nesto skontam, postovacu resenje kao referencu (a i svidja mi se da tjaskam sam sa sobom sve dok topic ne ode pod kljuc ;)
[ vlaiv @ 10.12.2006. 19:47 ] @
Evo konacnog setupa ... :) mada nije konacan ... upravo sam spustio masinu da mogu da radim normalno ...

Posto je max mnozilac 11 opredelio sam se za variantu

230mhz

cpu x11 (2533)
ht x 5 (1150)


e sto se memorije tice to je najinteresantnije ...

u modu 433 Everest kaze da je delilac 11 i da je memorija na 230 (odnosno 460) dok u istom tom modu
cpuz kaze da je delilac 10 i da je frekvencija memorije zapravo 253 (odnosno 506) ....

Po testovima brzine (opet everest), memorija se i ponasa kao da je 230mhz (~6300 MB/s)

u modu 466 i everest i cpuz se slazu da je delilac 10 i da je freq memorije 253 (odnosno DDR 506) i to je konzistentno
sa memorijskim protokom po everestovom testu (~7450 MB/s)

Mislim da cu zadrzati ovu opciju kao OC setup i cim nabavim neko pristojno hladjenje (citaj voda, voda) to ce mi biti default mod ...
inace u ovom trenutku moram drzati napon cpua na 1.575 (1.600) i memorije na (2.8) pa tako cim proc krene nesto da radi
temperatura mu skace na simpaticnih 65+ C ... (a to meni nije simpaticno .. :) (69 jezgro 1 i 75 jezgro 2 - kako to everest cita, inace je interesantno
da mi stalno prijavljuje razliku od 3-4 stepena izmedju jezgra 1 i 2)

Za kraj naravno pitanje (ako neko zna)... Zasto Everest prikazuje delilac 11 a cpuz delilac 10 (pri istom setovanju mem 433)? Da li je to bug u cpuz?

(oba programa, naj novija verzija koja postoji ...)
[ Angelico @ 11.12.2006. 12:35 ] @
Kazi mi samo, jel ti se masina restartuje tako sto prvo dobijes BSOD pa restart, ili odmah bude restart bey BSOD?

Nesto tu ne stima, ima neka sitnica koja te zeza, ali ne znam tacno koja.

Ako mem i cpu, mogu da se klokuju, onda moze biti do ploce, da su defektne ili mem ili cpu, tj da se ne mogu puno klokovati, ili da nije odradjeno neko podesavanje, a posto je kod kloka sve povezano od voltage to multiplajera, jedno podesavanje ti moze poremetiti OC.

Ali posto nazalost jos ne znam puno o OC, poslacu te na drugi forum,.. nije najjaci ali je dovoljno dobar za pocetak.

http://www.neowin.net/forum/index.php?showforum=49
[ vlaiv @ 11.12.2006. 21:02 ] @
Hvala za link ...

Elem najcesce je BSOD ... i to maestralno ... (najcesce kada se windows bootuje pa jos se i zvuk zaledi ... :)

Moram priznati da sam se totalno pogubio sa ovim setovanjima ...

Nisam siguran da vise mogu i da nadjem stabilnu konfiguraciju (ima ih dosta stabilnih - radi po par sati ali opet ...)

Mada vredelo bi reinstalirati windows ... sigurno mu nije godilo to sto se resetovao mali milion puta ...

[ stacukadsamnarcis @ 19.12.2006. 08:06 ] @
imam i ja slican problem sa 3500+ i 2x512 Crucial Ballistix Tracer PC4000 na Asus A8N-E Ultra.
naime memorija je sertifikovana na DDR500 2.5-4-4-8 @ vdimm 2.85v, ali....!!!!
niko ti ne kaze da sertifikat podrazumeva 2T rezim, cak sam uspeo da kontaktiram Crucial i oni su mi putem maila odgovorili, da sva testiranja memorija vrse sa 2T parametrom, jer je 1T previse nestabilan na velikom broju ploca.
i tako u megalomanskom "cackanju" latencija dosao sam do sledecih zakljucaka:
max 1T stabilno 2.5-3-2-6 @ DDR480
max 1T latencije 2-2-2-5 @ DDR440
max 2T stabilno 3-4-4-8 @ DDR621
max 2T latencije 2.5-3-2-7 @ DDR550

pretpostavljam da vec mislis da sam postovao da se hvalim, ali!
jedna velika stvar vezana za sve ove rezultate, MEMORIJA : CPU = 1 : 1, to ti je najsigurnija stvar! najveci deo ploca ima problem za losim deliocima, losim HTT vrednostima i sl., zato ti je najsigurnije da radis sinhrono. A i koja je svrha asinhronog, ako jedno drugo ne prati???
znaci smanjuj mnozilac i trazi "HOT SPOT", niko nije rekao da je overclock lak posao, neki put su potrebne nedelje za Prime stabilno!
u svakom slucaju moj savet ti je da se drzis 1T parametra, pa koliko god da moze. primera radi DDR440 2-2-2-5-7-9 @ 1T je brze od DDR500 2.5-3-3-7-10-12 @ 2T, bas iz razloga sto AMD ima integrisani kontroler i latencije mu znace vise od sirovih megaherca!!
u tvom konkretnom slucaju ostavi na 400MHz i povecavaj HTT, gledaj da ti HT bude izmedju 900 i 1100, to su po meni neke najsigurnije vrednosti, a i ploca ce da istrpi sigurno.

drugo:
mislim da ti je napon na procesoru preveliki, mislim 1.6v lol !?!?!?! previse za BOX cooler, sprzices ga. za taj napon trebalo bi ti vodeno hladjenje! Drzi se negde do 1.5v na vazduhu i bice o.k.!
na drugu stranu, napon na memoriji je premali, pogledaj sajt proizvodjaca i proveri koliko fabrika probisuje voltaze. mada mislim da ti moduli te od 3.0v pokazuju svoje pravo lice. znaci ventilator uperi direktno u memoriju, navij na vdimm 3.2v i przi!
trece:
mislim da nema potrebe za povecavanjem ostalih voltaza, tako samo dodatno zagrevas sistem i smanjujes MAX clock.

Jesi li razmisljao da probas "skolski", oboris skroz takt memorije, pa nadjes max CPU-a, potom smanjis CPU, pa pronadjes max memorije i na kraju postavis neku sto idealniju sredinu. tako nikad neces biti siguran sta te koci od ta dva. mislim da je tu ploca najmanji problem, ova moja je losija od tvoje, pa opet moze da se izvuce pristojan clock. DFI je sigurno bolji, ali ne toliko koliko ti mislis.

POZ!
[ vlaiv @ 19.12.2006. 10:22 ] @
Hvala na opsirnom odgovoru ...

Vise stvarno nemam pojma sta mi se desava sa masinom ...

Problem sa plocom je taj sto je max voltaza memorije 2.8V ...

Trenutno mi je stanje ovakvo:

Sve na default-u 200, 2200(x11), mem 400, htt 1000

I jedino je voltaza memorije 2.8 & 1.4

I sistem sa vremena na vreme (recimo na svakih sat dva) tako zvizne da me jeza prodje ...

Mislim da tu nesto drugo nije u redu ...

Vec sam postovao nesto na tu temu u sekciji "Maticne ploce, procesori i memorije"

http://www.elitesecurity.org/t233296-ploca-ili-memorija

Elem, ako te ne mrzi, baci pogled, pa ako imas neki savet ... (doduse jos nisam stigao da isprobam savet koji sam tamo dobio)

Poz

[ vlaiv @ 20.12.2006. 13:49 ] @
Konacno razresenje problema!!!

Evo o cemu se radi (mada zapravo ni sam ne znam :) )

Uspeo sam masinu da nateram da radi stabilno tek nakon visesatnog cackanja bios-a ...

Izgleda da ova kombinacija proc, ploca i memorija ima neke svoje probleme ...

Konacna konfiguracija koja radi stabilno:

HTT = 210
xCPU = 11 (znaci 2313)
memDiv = 9
Memorija radi na 261
HyperTransport x5 = 1050

(mislim da cu ovo jos malo doterati pa da budu lepe okrugle cifre tipa 2333 i 266 :)

Ali ono sto je najcudnije od svega, morao sam opasno da dotegnem memoriju

Znaci jedino stabilno radi na 2-3-3-6 1T (od onog sto sam ja uspeo da procackam)

Iz nekog razloga ovaj moj AMD64 X2 4200+ na Abit Fatal1ty ploci voli iskljucivo asinhrono i sa malim latencijama ...

Voltaze gotovo da nisam ni dirao (sto je jako cudno zato sto sam uvek mislio da je do naponske jedinice ploce ... )
Vcore 1.35V
DDR 2.8V
DDRvtt 1.4V
NF4 1.55V
VHTT 1.25V

Eto, ako neko bude imao slican problem neka proba tako ...

(test stabilnosi Prime95 - toplo preporucujem ... :)