[ Davor Vlajkovic @ 08.12.2006. 19:14 ] @
Država priprema program za višak zaposlenih

Iako je planirano da se proces privatizacije društvenog sektora završi sledeće godine, Srbija će se rešavanjem problema viškova zaposlenih baviti sve do 2010. godine, procenjuju u Ministarstvu za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku. Procena je da će samo sledeće godine bez posla ostati 60.000 radnika, a u socijalnim programima namenjenim njihovom zbrinjavanju učestvovaće Vlada Srbije.

Viškovi zaposlenih očekuju se ne samo u firmama koje će se tek privatizovati, nego i u javnim preduzećima i ustanovama čiji je osnivač Republika, a i u firmama koje su već privatizovane jer počinju da ističu rokovi u kojima one nisu smele otpuštati radnike.

Da bi se što spremnije ušlo u proces zbrinjavanja novog talasa radnika koji će ostati bez radnog mesta, Ministarstvo rada je u saradnji sa programom UN za razvoj pripremilo program „Otpremninom do novog posla“. Radmila Katić-Bukumirić, pomoćnik ministra za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku, za „Blic“ kaže da je cilj tog programa, koji treba da startuje krajem januara sledeće godine, da se otpremnine koje država daje radnicima ulože u novi posao, a ne da se, kao što je bilo do sada, koriste za ličnu potrošnju.

- Krpljenje rupa u porodičnom budžetu parama od otpremnina je loša upotreba dobijenog novca jer se tako ne rešava problem novog zaposlenja - ocenjuje Bukumirićeva.

Radnicima će se, navodi ona, i pre nego što odu iz firme, kroz informacije, savete i predloge pomagati da odluče u kakav konkretan posao bi otpremnine mogli da ulože. Radiće se i na tome da, gde god je to moguće, više radnika udruže dobijeni novac i pokrenu sopstveni posao.

- Neke firme, pogotovu javna preduzeća, imaju i poslovnog prostora koji se ne koristi, pa ćemo u tim slučajevima radnicima pomagati da otkupe deo tog prostora za svoju buduću delatnost. Dosta radnika koji će tek i formalno biti proglašeni za višak, proteklih godina, praktično, nisu ni radili. Njihova znanja su zastarela. Njima će biti potrebne obuka, dokvalifikacija ili prekvalifikacija, a to će država novčano pomagati - pojašnjava naša sagovornica.

Za realizaciju ovog programa, Austrija je odobrila dva miliona evra, a očekuje se da će za tu namenu stići još donacija iz sveta. Vlada Srbije je za rešavanje problema viškova zaposlenih u tranzicionom fondu za sledeću godinu namenila oko devet milijardi dinara.


Programi za 170.000 ljudi

Od 2002. godine, od kada su počeli da se rade socijalni programi za viškove zaposlenih, preko države je rešen socijalni status za 170.000 radnika koji su proglašeni za višak.

Reč je o radnicima iz 334 preduzeća, uglavnom velikih društvenih sistema i društvenih preduzeća. Za socijalne programe, kako navode u Ministarstvu rada, isplaćeno je oko 26 milijardi dinara.


[Blic]
[ ton_majstor @ 08.12.2006. 21:44 ] @
Citat:
Država priprema program za višak zaposlenih


Mislim da je termin "višak zaposlenih" ovde POTPUNO licemerno upotrebljen. Ili je barem neadekvatan. Ti "višci" su odavno formalno nezaposleni, samo što će tek uskoro to da zvanično saznaju i osete na svojoj koži taj gadni status.

Pozdrav!
[ Davor Vlajkovic @ 08.12.2006. 22:08 ] @
Neka o tonu koji naslov određenog članka emituje razmišljaju njegovi autori i urednici, ja sam više za to da se fokusiramo na boldovano - 60K radnika će se zvanično naći na ulici (ili tržištu rada, kako vam drago), a dobar deo njih će otpremnine potrošiti na sve samo ne na rešavanje sopstvene zaposlenosti. I posle će biti kuku-lele, i naizmenično pljuckanje po lopovskoj državi i zlim privatnicima...
[ closhar @ 08.12.2006. 22:15 ] @
Sa otpremninama reda 2-3k evra za 20 godina rada u firmi teško da se može početi neki biznis.Jedno od mogućih rešenja je udruživanje kapitala ali taj slobodin frižider iz 59.godine se mora zameniti jbga. Kad su radnici DIN i HEMOFARMA uspeli da spiskaju mnogo veće pare ne znam stvarno kako će se ovi snaći. Tezga na pijaci?
[ ventura @ 08.12.2006. 22:26 ] @
Citat:
closhar: Sa otpremninama reda 2-3k evra za 20 godina rada u firmi teško da se može početi neki biznis.


U pravu si... Ne treba im dati ništa...

Jesu ti ljudi primali plate za svoj (ne)rad? Jesu. Šta sad hoće koji k****?

Ako je neko dobar i stručan radnik, ili na kraju krajva samo vredan, za njega nema problema da nađe posao. Problem je sa glupim lenštinama koji su ceo život živeli na foru... E njima će da bude 'kuku lele'... Za poštene ljude nema brige...
[ Davor Vlajkovic @ 08.12.2006. 23:19 ] @
Citat:
ventura: U pravu si... Ne treba im dati ništa...

Jesu ti ljudi primali plate za svoj (ne)rad? Jesu. Šta sad hoće koji k****?

Ako je neko dobar i stručan radnik, ili na kraju krajva samo vredan, za njega nema problema da nađe posao. Problem je sa glupim lenštinama koji su ceo život živeli na foru... E njima će da bude 'kuku lele'... Za poštene ljude nema brige...


Sviđalo se to tebi i meni ili ne, radnik u Srbiji je zaštićen kao beli medved - pored plate i otpremnine, zakonom mu je zagarantovano i pravo na regres, a tu su i naknade za minuli rad, topli obrok, jubilarne nagrade i šta sve ne... A troškovi poslovanja (PIO pre svega) ostaju astronomski - što je apsurd u zemlji koja bi da se izvuče iz blata i nemaštine.

Sa druge strane, ni radnicima ne cveta cveće - ne može svako da se zaposli, često ni pošteni i vredni ljudi koji zaista hoće da rade ne mogu da se zaposle, uglavnom zato što je njihovo znanje pregazilo vreme, ili ne umeju da poslodavcu ponude sebe i svoje usluge na pravi način...
[ VRider @ 09.12.2006. 01:03 ] @
Otpremnine su 200-300 evra po godini staza svuda. Dakle, za 20 godina, 4000-6000 evra. 3-4 coveka koji to udruze mogu da pokrenu neki posao. Ali, ako se potrosi za frizidere i ne daj boze, neka kola polovnjak, onda od toga nema nista. A vecina, nazalost, razmislja na drugi nacin. "Kako da koristim frizider iz '88?" Biraj - frizider iz '88 ili hleb u ustima i narednih 20 godina. Za pametnog coveka je stvar jasna.
[ tdjokic @ 09.12.2006. 01:14 ] @
Citat:
ventura: U pravu si... Ne treba im dati ništa...

Jesu ti ljudi primali plate za svoj (ne)rad? Jesu. Šta sad hoće koji k****?

Ako je neko dobar i stručan radnik, ili na kraju krajva samo vredan, za njega nema problema da nađe posao. Problem je sa glupim lenštinama koji su ceo život živeli na foru... E njima će da bude 'kuku lele'... Za poštene ljude nema brige...
Nedavno je otkaz dobila radnica koja je prethodne godine proglasena zvanicno za najbolju. Ne secam se tacno vise gde - u Uzicu, Valjevu, tako nesto. Buduci da osim vrednoce nije imala nista, ona se obesila! Toliko o lenstinama. Da ne bi i mene proglasili lenstinom potrazio sam na b92, gde sam to i procitao:

http://www.b92.net/info/vesti/...=12&nav_id=220713&fs=1

"Dragica Simić, radnica FAD-a u Gornjem Milanovcu, 10. aprila se obesila o radijatorske cevi u garderobi fabrike, pošto joj je, posle 28 godina rada, uručen otkaz. Uz oproštajno pismo, ostavila je i pohvalnicu koju je dobila kao najbolja metalostrugarka u fabrici."

Zanimljivi su i komentari uz ovu vest, koji pokazuju da ova radnica nije usamljena.

Jos nesto - svima se savetuje da nadju novi posao u ekonomiji koja odumire i otpusta radnike. Zasto ih onda otpustaju kad je tako lako naci novi posao? Neka se celo (ili deo) preduzeca promeni, pocne da radi nesto drugo, njima bi ipak bilo lakse nego da se radnici po ulici dogovaraju ko bi i sta radio. Nude lokale. Lokali retko gde nedostaju. Nedostaju pare da bi se u tim lokalima kupovalo (odnosno koristile neke usluge). U TC Banjici u mojoj blizini se svaki cas neki lokal zatvara. Cemu onda otvarati novi, isti takav kao sto je onaj koji se zatvara? Najlakse je pljuvati na ljude i proglasavati ih lenjim i glupim.

Izvesno vreme sam dobijao pomoc od naseg Zavoda za zaposljavanje, za nase prilike solidnih 30-tak eura MESECNO. Posao nisam mogao ni da trazim, jer sam tesko bolestan. Sredinom prosle godine ispunio sam uslov za dobijanje penzije. E, sad - nas Zavod mi je ukinuo pomoc nekih 45 dana pred ispunjenje uslova za dobijanje penzije! Sta su ocekivali - da cu za tih 45 dana ozdraveti i naci posao i poceti sam da zaradjujem za zivot? Razumete - izbacili su me na ulicu, bez pardona, objasnjenja, pomoci, izvinjenja i slicno. Coveka starog 62 godine i 10,5 meseci su izbacili na ulicu bez milosti. Onda mozete misliti sta rade sa mladjima, koji "mogu lako da nadju posao".
[ deki77 @ 09.12.2006. 08:01 ] @
Problem je u tome, što smo mi u ovoj Tranziciji trebali postepeno da rešavamo nezaposlenost i višak radne snage,zatvaranje velikih državnih firmi,i ostalih...
Nemožete očekivati da sledeće godine otpustite 60k radnika a da posledica ne bude,da se to ne oseti.U nekim zemljama sadašnjim članicama EU sve je to "postepeno" išlo.Proces tranzicije trajao je i do 15g. tako da je otpuštanje radnika,zatvaranje firmi bilo u nekoj meri blaže u odnosu na nas koji moramo da žurimo..jbg.Nije isto otpustiti ove godine 5k i 60k radnika..
Ali to je ono...dok smo se mi qurčili i vodili ratove drugi su rešavali probleme.A podatak od 60k je "premali" jer se očekuje u narednom periodu do 190k viška radnika iz svih sektora koji treba da se "ugase" ili smanje br zaposlenih.Imao sam taj podatak koliko koje preduzeće treba da otpusti EDB,NIS,JP,Vojska,Policija,Carina..i ostala preduzeća koja se "hrane" iz budžeta..(čitaj svi)..
A priča o tome da treba te ljude zbrinuti..tako što će novac koji dobiju za otpemninu uložiti u biznis je toliko smešna ja bih rekao "da se lude čude".Da ta država može da obezbedi ljudima posao ne bi primenila najjednostavnije rešenje tako što dobije od EU nekoliko mil eur. i razdeli nezaposlenima.
Bolja varijanta je da ljudi od 50+ god koji se nemogu dokvalifikovati ili naći posao budu pre vremena penzionisani.Ali to je onda udarac na budžet...ali je efikasnije rešenje.Do sada smo se, ponavljam qurčili, vreme je za nešto konkretno.Ni jednoj vladi nepada na pamet da pribegne rešavanju ovog problema..naravno zbog glasača.I sve se odlaže a problemi se nagomilavaju...
Mislim da nam negine stezanje kaiša,i sve nepovoljniji period...za život u Srbiji!!! kao i neminovni "nepopularni potezi" u skorijoj budućnosti..
Da ponovim i to da se narod blago rečeno opustio,i razmišlja i živi na način koji je neprimeren ovakvoj situaciji.Zaduživanjem,kreditima,minusima.Kreditiranje svega živog počev od kupovine u mesari do kupovine Auta.
Većina onih koji se zadužuju kupujući Auto,teh. robu,stanove,sa otplatom nepovoljnih kredita blago rečeno..nije svesna posledica koje se mogu desiti.Niko ti ovde negarantuje da ćeš raditi sledećih 5-20god.
A-P ove priče o naknadama za gubitak posla po god. radnog staža.."pa naravno da će svi kupiti Auto"...kad nemaju ponuđeno drugo...


[ closhar @ 09.12.2006. 08:54 ] @
Ne bih se složio da je radnik zaštićen kao beli medved. Naime, poslodavac je obavezan da radniku plaća doprinose mesec za mesec pod pretnjom drakonskih kazni ali za plate to nije slučaj. Navodim primer poznate veletrgovine iz Niša koja duguje radnicima 5 zaostalih plata jer to nije regulisano na najbolji način.radnici u toj firmi ne smeju da se bune jer će popiti otkaz i ostati bez plata...
[ closhar @ 09.12.2006. 09:01 ] @
Ovde je ,po meni, reč o brojkama na završnom računu što se tiče države. Kad budu pregovarali sa svetskim bankama i EU moći će da kažu da je inflacija u padu a firme sanirane(a kako sanirane-niko ne pita).Loši prioriteti su u pitanju...
[ ventura @ 09.12.2006. 09:39 ] @
Citat:
Davor Vlajkovic
Sa druge strane, ni radnicima ne cveta cveće - ne može svako da se zaposli, često ni pošteni i vredni ljudi koji zaista hoće da rade ne mogu da se zaposle, uglavnom zato što je njihovo znanje pregazilo vreme, ili ne umeju da poslodavcu ponude sebe i svoje usluge na pravi način...


A njima je kao stalo do posla u tim državnim firmama? Ma kako da ne... Evo ja bi drage volje zaposlio petoricu radnika iz tih državnih firmi, svi 45+ godina, za iste pare kao što su radili i tamo... Nebitno šta su bili... Ako ništa drugo blejaće svako jutro od 8 do 16h ... redovno!

Ali naravno da to njima ne odgovara, ne bi našao nijednog da sad počnem da tražim... Kad su sve to neradnici i probisveti... Njima odgovara da imaju 'posao' i kikiriki platu, i to što za 20 godina staža nisu imali ni mesec dana efektivnog rada, i to što na bolovanje mogu da idu po 10 meseci godišnje, itd itd...

Citat:
tdjokic:
"Dragica Simić, radnica FAD-a u Gornjem Milanovcu, 10. aprila se obesila o radijatorske cevi u garderobi fabrike, pošto joj je, posle 28 godina rada, uručen otkaz. Uz oproštajno pismo, ostavila je i pohvalnicu koju je dobila kao najbolja metalostrugarka u fabrici."


To što se obesila je izuzetak a ne pravilo... Bila je psihički labilna osoba... Al nebitno.. Eto ako je bila najbolja tamo, to znači da je vredna (mada sa kolikom rezervom treba uzeti izraz 'vredan' u državnoj firmi)... ako je vredna onda joj sigurno nije problem da nađe posao bilo gde drugo...

Citat:
tdjokic:
U TC Banjici u mojoj blizini se svaki cas neki lokal zatvara.


Ja znam za jedan TC Banjica u mojoj neposrednoj blizini, ali ne znam da li je to taj... Naime u tom tržnom centru cene lokala svakog meseca skaču dozlaboga, jer je potražnja jako velika... Oni koji ne mogu da plate zatvaraju, a na njihovo mesto dolaze profitabilniji lokali... Možeš li mi reći koji je to tržni centar na Banjici o kome pričaš, pošto mi malo čudno da ga nikad nisam video?

Citat:
tdjokic:
Izvesno vreme sam dobijao pomoc od naseg Zavoda za zaposljavanje, za nase prilike solidnih 30-tak eura MESECNO. Posao nisam mogao ni da trazim, jer sam tesko bolestan. Sredinom prosle godine ispunio sam uslov za dobijanje penzije. E, sad - nas Zavod mi je ukinuo pomoc nekih 45 dana pred ispunjenje uslova za dobijanje penzije! Sta su ocekivali - da cu za tih 45 dana ozdraveti i naci posao i poceti sam da zaradjujem za zivot? Razumete - izbacili su me na ulicu, bez pardona, objasnjenja, pomoci, izvinjenja i slicno. Coveka starog 62 godine i 10,5 meseci su izbacili na ulicu bez milosti. Onda mozete misliti sta rade sa mladjima, koji "mogu lako da nadju posao".


Da te malo prekinem u bullshitu za trenutak...

Jako si bolestan toliko da ne možeš da radiš, a pri tome si na ES-u po ceo dan, odnosno sediš za kompjuterom ceo dan. Kolko mi je poznato ti si neki inžinjer, projektant, šta već, kako si pričao tebi je posao da sediš pred tablom i da crtaš. Ako možeš da kucaš na ES-u po ceo dan, vala mogao bi i u Autocad-u da nacrtaš nešto za dodatnu zaradu, ionako tvrdiš kako ove mlađe generacije nemaju pojma...

A to što si dozvolio da sa 63 godine budeš izbačen na ulicu... Izvini, al to je tvoj problem a ne problem države... Ja već 2 godine izdvajam nešto sitno para u dugoročnu štednju (počeo sam od 22 godine), sitno svakog meseca, i kad budem tvojih godina neću imati problem da ću strepiti da me neko izbaci na ulicu, već ću imati problem da se odlučim na kom tropskom ostrvu ću da provedem penziju, i koju ću jahtu kupiti... U šta si ti spičkao život kad si sad izbačen na ulicu?
[ closhar @ 09.12.2006. 12:08 ] @
Ko neće da radi ne mora. Ako sedenjem može da prehrani porodicu onda je faca i moj idol pošto ja radim 12sati dnevno i jedva uspevam...koliko mogu da potraju 3k evra? 5 meseci? 6?Ako imaš neku ideju probaš da konkurišeš u nac.službi za bespovratna sredstva ili neki kredit.
[ tdjokic @ 09.12.2006. 16:45 ] @
Citat:
ventura: To što se obesila je izuzetak a ne pravilo...
Netacno. Vec u istoj vesti sa njom je bilo navedeno jos par slucajeva a i u komentarima se videla relana situacija.

Citat:
Da te malo prekinem u bullshitu za trenutak... U šta si ti sp**ao život kad si sad izbačen na ulicu?
Kao i uvek, zaleces se bez veze. Nisam ja na ulici, budi bez brige (prevideo si i cinjenicu navedenu u postu da sam ostvario pravo na penziju, koju redovno primam), ja sam samo naveo sta su nadlezne institucije uradile u mom slucaju. Nemoj me samo ubedjivati da je normalno nekoga kome nedostaje jos 45 dana do penzije otkaciti sa pomoci za nezaposlenog (ili bilo kakvog). To je slepo birokratsko ponasanje, bezdusno i bezosecajno, koje pokazuje koliko se to vodi "briga o ljudima".

U vezi TC Banjica nisam znao da "Oni koji ne mogu da plate zatvaraju"! Pa, to ti i govorim! Kakav lokal ce moci da plati onaj sto dobije nekoliko hiljada eura, a treba jos da nabavi i robu - ako ce nesto da prodaje, ili masine - ako ce nesto da proizvodi!

Citat:
ionako tvrdiš kako ove mlađe generacije nemaju pojma...
Ovoga se nesto ne secam, ali nije bitno, to je ionako off topic.
[ ventura @ 09.12.2006. 16:55 ] @
Citat:
tdjokic
U vezi TC Banjica nisam znao da "Oni koji ne mogu da plate zatvaraju"! Pa, to ti i govorim! Kakav lokal ce moci da plati onaj sto dobije nekoliko hiljada eura, a treba jos da nabavi i robu - ako ce nesto da prodaje, ili masine - ako ce nesto da proizvodi!


Pa da proizvodi sigurno neće u tržnom centru na Banjici... To što se zatvaraju jeftini lokali i što gazde dižu kirije, ne pokazuje da nam ekonomija propada, nego naprotiv... TC Banjica postaje popularno mesto, lokali prave sve više novca, kirije se dižu, menja se struktura lokala i na kraju će samo najkvalitetniji ostati... A ovi manji se sele negde drugo...
[ deki77 @ 09.12.2006. 18:09 ] @
@ventura
Citat:
A njima je kao stalo do posla u tim državnim firmama? Ma kako da ne... Evo ja bi drage volje zaposlio petoricu radnika iz tih državnih firmi, svi 45+ godina, za iste pare kao što su radili i tamo... Nebitno šta su bili... Ako ništa drugo blejaće svako jutro od 8 do 16h ... redovno!

Ali naravno da to njima ne odgovara, ne bi našao nijednog da sad počnem da tražim... Kad su sve to neradnici i probisveti... Njima odgovara da imaju 'posao' i kikiriki platu, i to što za 20 godina staža nisu imali ni mesec dana efektivnog rada, i to što na bolovanje mogu da idu po 10 meseci godišnje, itd itd...

Znaš kako, ova generalizacija je jako glupa opaska u tvom postu...
pitaj redom sve one..ts. ponudi im posao..onima koji na kartonskim kutijama prodaju trange-frange...u Bulevaru,Zemunu,Buvljaku..po ceo dan po kiši,snegu vetru...pa vidi šta im je bolje
To što oni nisu ili jesu radili 20godina badava...jednostavno je kriv sistem.Šta očekuješ da radnik sam uzme Fabriku pod svoje i kaže "e sad ajmo ovako"...ma glupa fraza!!!
Ja sam pre za lustrum onih koji su se na tom istom narodu obogatili..prodavajući im demagogiju kroz ratove,inflaciju,pljačkajući fabrike,kupovinom istih za bagatelu,sa kapitalom stečenim na sumljiv način.
A sada prodaju fazone kako svi ti radnici nisu ceo svoj život ništa radili i ponovo nad istim narodom leče svoje bolesne frustacije.
A u mojoj familiji bar tri generacije su gradile Beograd i okolinu.Gradile tako što su zidali solitere,zgrade,Bolnice,Škole uvodili vodu,struju,telefonsku mrežu...itd...a i ja sam sad nastavio..
Jednostavno generalizacija u ovom slučaju vređa veliki broj onih(pa i mene lično) koji su teškom mukom radili,gradili da mi sada nešto "bar" normalno imamo...drugo su oni koji su se pojavili pa su sve uništili..ili nisu dalje ulagali..(naravno sebi jesu)


[ ventura @ 09.12.2006. 18:16 ] @
Citat:
deki77: @ventura

pitaj redom sve one..ts. ponudi im posao..onima koji na kartonskim kutijama prodaju trange-frange...u Bulevaru,Zemunu,Buvljaku..po ceo dan po kiši,snegu vetru...pa vidi šta im je bolje


Ponudi im posao od 400-500 evra i oteraće te u tri lepe... Jel znaš ti bre koliko zarađuju ti prodavci na bulevaru? Ja sam pre 2 god upoznao devojku koja radi na bulevaru za nekog gazdu i ima fixnu platu od 800 evra. A kaže kad bi radila sama za svoj račun mogla bi da zaradi 1500+ evra... I jedino je problem ta hladnoća kiša i to, al kaže da ne može nigde da zaradi kao tamo...

[ dalibord5 @ 09.12.2006. 21:14 ] @
Bilo nekad...
I nikada ne treba generalizovati stvari.
50 godina socijalizma,iscasene trzisne ekonomije+rat,inflacija,haos...
Treba vremena da stvari dodju na svoje mesto,kao i svest ljudi o odnosu rad-zarada...
Nije istina da su svi lenstine.
U stvari,vecina nije.
[ ventura @ 09.12.2006. 21:24 ] @
Citat:
dalibord5
50 godina socijalizma,iscasene trzisne ekonomije+rat,inflacija,haos...


Ali ti ljudi su sami krivi za to!

Nisu došli marsovci i postavili socijalizam u Jugoslaviji, niti su se marsovci borili za taj isti socijalizam, i nisu marsovci napravili sranja ovde... To su se borili oni kao što je ovaj naš kolega 63-godišnjak sa foruma, oni su nam svima zapržili dobro, a sad kao mi treba da ih sažaljevamo, i još da izdržavamo... E pa meni vala ne pada na pamet...

Citat:
dalibord5:
Nije istina da su svi lenstine.
U stvari,vecina nije.


Pa onda zbog čega brinemo?

Kad je vredan čovek ostao gladan?
[ deki77 @ 09.12.2006. 21:25 ] @
Citat:
ventura: Ponudi im posao od 400-500 evra i oteraće te u tri lepe... Jel znaš ti bre koliko zarađuju ti prodavci na bulevaru? Ja sam pre 2 god upoznao devojku koja radi na bulevaru za nekog gazdu i ima fixnu platu od 800 evra. A kaže kad bi radila sama za svoj račun mogla bi da zaradi 1500+ evra... I jedino je problem ta hladnoća kiša i to, al kaže da ne može nigde da zaradi kao tamo...

Pa neka i ima 1500eur. Ali to ima njih recimo 1000 ljudi.Šta ćemo sa onih 900k nezaposlenih ili kao u najavi ove teme 60k koji treba da se nađu na istoj sledeće godine...(mislim ulici).
I ako rade, radiće par godina bez soc. penzionog,zdravstvenog...to je rešenje iz 1993g.
Koje je naravno dozvolila država o onom o čemu sam navodio...
[ ventura @ 09.12.2006. 21:46 ] @
Citat:
deki77: Pa neka i ima 1500eur. Ali to ima njih recimo 1000 ljudi.Šta ćemo sa onih 900k nezaposlenih ili kao u najavi ove teme 60k koji treba da se nađu na istoj sledeće godine...(mislim ulici).
I ako rade, radiće par godina bez soc. penzionog,zdravstvenog...to je rešenje iz 1993g.
Koje je naravno dozvolila država o onom o čemu sam navodio...


Pa vi ste smešni..

Prvo su ti ljudi jadni jer moraju da rade na ulici, a onda su jadni jer ne mogu svi da prođu tako dobro pa da rade na ulici...

A to za socijalno/penziono/zravstveno osiguranje, pa ako je neko u tim godinama, i sa platom od 800 evra može vala da izdvoji sam 100 evra mesečno i uplati sebi minimalac...
[ braker @ 09.12.2006. 22:28 ] @
Slushaj bre ventura,mamlaze neotesani:Pun mi je vishe bacanja u lice tvojih jahti na svakom topic-u gde ulazish u sukob sa nekim!!
Zar mislish da ovde nema nikog ko je postigao neshto u materijalnom smislu,pa da uspeshnost na tom polju chini vashe novchano visochanstvo posebnim.
Postoji neshto shto se zove duhovna satisfakcija,verovatno tebi nepoznato,ali jednako tako bitno za potpunu ostvarenost.
Tvoje obracanje tdjokic-u u ovom postu,zasluzhuje najoshtriju osudu.Sa njegovim stavovima mozhesh da se slozhish ili ne,ali ta vrsta samopromocije vredja razum,tako da bih ti toplo preporuchio da je i u buduce koristish sa svojim silikonskim sponzorushama koje otkidaju na Dom Perignon,golf v,i sve ono shto tebe chini chovekom-a imune su na takvu vrstu uvrede.

Ako vec posedujesh vishak kapitala,umesto da placash nekog da bleji od 8-16,skokni do Zvechanske.



[ ventura @ 09.12.2006. 22:52 ] @
Citat:
braker
Zar mislish da ovde nema nikog ko je postigao neshto u materijalnom smislu,pa da uspeshnost na tom polju chini vashe novchano visochanstvo posebnim.


Pa znam da ih ima dosta... A da me nešto čini posebnim, čini... Da nisam poseban, ne bi svako ovde znao za venturu... Znaš kako je do jaja osećaj kad neki skroz nebitni likovi za koje nikad nisi čuo u životu znaju sve o tebi? (uključujući i tebe)

Citat:
braker:
Postoji neshto shto se zove duhovna satisfakcija,verovatno tebi nepoznato,ali jednako tako bitno za potpunu ostvarenost.


Pa znaš kako... Očigledno si me pomešao sa gomilom nesrećnika odavde... Ja sam jako duhovno ispunjen, zadovoljan samim sobom, i jako stabilna ličnost... Nisam još potpuno ostvaren, ali idem ka tome, još sam mlad...

Citat:
braker:
Tvoje obracanje tdjokic-u u ovom postu,zasluzhuje najoshtriju osudu.Sa njegovim stavovima mozhesh da se slozhish ili ne,ali ta vrsta samopromocije vredja razum,tako da bih ti toplo preporuchio da je i u buduce koristish sa svojim silikonskim sponzorushama koje otkidaju na Dom Perignon,golf v,i sve ono shto tebe chini chovekom-a imune su na takvu vrstu uvrede.


A ti si pa njegov advokat?

Pojasni mi zbog čega zaslužuje osudu? Zato što nisam pičkica, i ne bojim se da kažem ono što mislim?

Zato što nisam jedan od onih koji je sa svima do jaja, a onda ih opanjkava iza leđa?

Zato što kažem svima sve u lice, bez obzira na 'autoritete'?

Koji je sad pa tdjokic faktor, pa ja ne smem da mu saspem u lice ono što on ne želi da čuje?

Citat:
braker:
Ako vec posedujesh vishak kapitala,umesto da placash nekog da bleji od 8-16,skokni do Zvechanske.


A ti imaš informaciju da ja to ne radim?
[ braker @ 09.12.2006. 23:30 ] @
Onaj ko je zalazio na ES u vreme najvece inspiracije djoke_iz_kaludjerice,znao je za njega,tako da ta kvalitativna mera ima i neke druge premise-you know what I mean?!!?

Nisam tdjokic-ev pravobranilac ali zazirem od vredjanja bolesnog chovek i to na osnovu nechega shto nije i ne sme da predstavlja meru vrednosti!!Iako je relativna stvar-vishe je moralne prirode.

Mozhesh da shkrabash shto-god hocesh,da podvodish to isto pod otvorenost,dajesh sebi na znachaju,ali imaj toliko dostojanstva i ne vredjaj ljude koji su kolateralna shteta delovanja politichki nesvesnih!

Da li dajesh donacije tamo gde jedino humanost mozhe pomoci ne znam,ali je ochigledno da si spreman da placash blejache nizashta-pa umesto da se qrchish po forumu intenziviraj svoj humanitarni rad.





[ ventura @ 10.12.2006. 00:02 ] @
A ti si mu video medicinski karton kad znaš da je bolestan? :)

Znaš li ti koliko ja znam takvih 'bolesnika'... Njihova jedina bolest je što boluju od bolovanja...
[ tdjokic @ 10.12.2006. 00:41 ] @
@ventura: izvini na indiskreciji, ali ako je ovaj tvoj podatak tacan "Datum rođenja: xx.xx.1982" onda i tvoji roditelji spadaju priblizno u ovu kategoriju "borili oni kao što je ovaj naš kolega 63-godišnjak sa foruma, oni su nam svima zapržili dobro". Osim toga, socijalizam je vec bio star 15-tak godina kad sam ja formalno stekao pravo glasa a prakticno ga nikad nisam ni imao - uvek je bilo kako "komesar" naredi.

Socijalizam je skoro mrtav. Ipak, meni je i dalje neprijatno da o njemu govorim sa mrznjom, jer tako vredjam ljude koji su ga podrzavali iz neznanja, pod prisilom i slicno. Ti, sa druge strane za teskoce okrivljujes iskljucivo socijalizam i "lenstine" i "glupake". Zasto si onda jos ovde? Mnogi ljudi su svoje neslaganje sa socijalizmom pretocili u akciju i otisli.

Opet cu ponoviti - ne treba ti mene da izdrzavas, redovno dobijam penziju, legalno stecenu i NIJE na teret budzetu Srbije, jer stize iz neke druge drzave.

Pitanje krivice je u ovom trenutku manje vazno od pitanja "Sta sad?". Sta cemo sutra sa desetinama hiljada nezaposlenih, koji uglavnom nemaju nikakvu ustedjevinu i koji ce tesko uspeti sami da pokrenu neki biznis. Ti ljudi ce uskoro biti gladni, zatim gladni i ljuti, zatim gladni, ljuti i nasilni. Dzabe nam sada da streljamo 10 bivsih rukovodioca, onih iz socijalizma, to i dalje nece nahraniti ove bez zaposlenja. To je glavni problem, a ti ih jos i pljujes.
[ ventura @ 10.12.2006. 09:46 ] @
Citat:
tdjokic: Pitanje krivice je u ovom trenutku manje vazno od pitanja "Sta sad?". Sta cemo sutra sa desetinama hiljada nezaposlenih, koji uglavnom nemaju nikakvu ustedjevinu i koji ce tesko uspeti sami da pokrenu neki biznis. Ti ljudi ce uskoro biti gladni, zatim gladni i ljuti, zatim gladni, ljuti i nasilni. Dzabe nam sada da streljamo 10 bivsih rukovodioca, onih iz socijalizma, to i dalje nece nahraniti ove bez zaposlenja. To je glavni problem, a ti ih jos i pljujes.


Šta sad... Hoće li možda neko od tih ljudi umreti od gladi? Neće.

Oni koji neće da rade ništa, pa nek prodaju stanove i za te pare uplate sebi staračke domove, ili nek ih izdržavaju sopstvena deca... Ja ne želim da mi se ionako visoki doprinosi, umesto spuštaju, povećavaju zbog nekih tamo džabalebaroša...
[ dalibord5 @ 10.12.2006. 11:36 ] @
@ventura-samo da ti repliciram na tvoju opasku da su sami ljudi krivi za socijalizam i vreme koje prethodi ovom trenutnom haosu...
Nisi mnogo mladji od mene,trebao bi da budes svestan cinjenice da su i socijalizam i komunizam uvedeni u istoriju Srbije krvlju i suzama,da su citave generacije zatirane u najgorim zlocinima...tu nije bilo previse prostora za licnu inicijativu i samoopredeljenje.
Iz feudalizma,preko iscasenog kvazisocijalizma,ljudi su gurnuti u najsiroviji i najsuroviji kapitalizam.
Dozvolices da je obaveza ove drzave da pomogne ljude,edukacijom i na svaki drugi nacin.
Osim toga interes drustva je da sto vise pojedinaca bude osposobljeno za kvalitetnu trzisnu utakmicu.
Po mojim iskustvima vecina ljudi nije lenjo i neodgovorno,kako ti tvrdis.
Uvek postoje izuzetni pojedinci koji guraju drustvo napred.
Ipak,ono sto uredjenu drzavu cini snaznom jeste stepen rzavijenost onog proseka,koji cini srz drustva.
Ne znam da li tebe smem da ubrajam u kategoriju ekstra sposobnih,jer uvek imam rezervu prema necemu sto ne mogu objektivno da potvrdim.
Ako jesi sve ono sto tvrdis da jesi,svaka cast.
Ako nisi-sebe lazes.
U krajnjoj liniji,inteligentan si i obrazovan.
Ako poradis malo na "ljudskosti" svojih stavova i suzbijes mladalacku aroganciju i umisljenost,mozda zaista dostignes ciljeve kojima stremis.

[ Danilo Cvjeticanin @ 10.12.2006. 11:51 ] @
Citat:
tdjokic: Pitanje krivice je u ovom trenutku manje vazno od pitanja "Sta sad?". Sta cemo sutra sa desetinama hiljada nezaposlenih, koji uglavnom nemaju nikakvu ustedjevinu i koji ce tesko uspeti sami da pokrenu neki biznis. Ti ljudi ce uskoro biti gladni, zatim gladni i ljuti, zatim gladni, ljuti i nasilni. Dzabe nam sada da streljamo 10 bivsih rukovodioca, onih iz socijalizma, to i dalje nece nahraniti ove bez zaposlenja. To je glavni problem, a ti ih jos i pljujes.


A jel? te desetine hiljada ljudi ako ne mogu da nadju posao neka se odmah obese o strik! Danas posla ima na sve strane, ako je vec u pitanju nemastina, glad, siromastvo, neka rade bilo sta sto donosi pare. Asov u ruke i kopanje kanala, ali ne, iste te je sramota da kopaju kanale, nego trckaraju po socijalnim ustanovama ne bi li dobili koju hiljadu a da nista ne rade.

Kod nas je problem lenjost i neka velika kolicina gluposti. Za sve ima posla, samo treba da se radi, kakav god posao da bude.

Ja sam doktor, nema mesta u bolnici, ja cu sedeti kuci i cekati da mi padne neki dinar sa neba? Pa da nemam sigurno ne bih lezao kuci, jer tako ne bih mogao da izdrzavam sebe a kamoli porodicu. Bilo sta bih radio kako bih mogao da idem dalje, da prezivim.. Ovo je primer naravno ;)

Pozdrav
[ Slobodan Trebovac @ 10.12.2006. 11:58 ] @
Pouka je: doktori, profesori, inzinjeri, asove u ruke i udri. A kriminalci, svaka vam cast, vozikajte se i dalje. Vlast je dobra kakav je narod.
[ dalibord5 @ 10.12.2006. 12:36 ] @
Ne znam zasto je svima kriv narod?
Narod je narod..."pucina jedna grdna"
ja kazem:uz ovakvu vlast(citaj:elitu)narod nam je jos i dobar.
Narod ne moze biti nikakav subjekt.To je,u principu,masa koja ide tamo kuda je teraju.
Ovom narod jos nije pruzena adekvatna sansa,niti ima pravih koraka u tom smeru.
I posla ima.
I ljudi ga rade.
Da li ce neko da radi bilo sta,ili ce da se bavi kriminalom stvar je licnog izbora i procene svojih kvaliteta.
Ne moze svako da se bavi kriminalom.
Niti moze svako da uzme lopatu u sake i da kopa.
Ja radim od 16-te i mislim da svako moze da nadje posao.
Ali isto tako mislim da su uslovi za zaposlenje,plate,odnosi poslodavaca prema zaposlenima...ukupna atmosfera kod nas jos uvek jako losi.
I potrebno je vreme da se stvari dovedu na svoje mesto.
Strasno je sto je toliko ljudi bez posla.
To je drustveni problem koji treba da se resava.
Komentari koje ovde vidim,cesto ne ostavljaju sluha za tudje probleme,niti ima ideja o tome kako da se neke situacije prevladaju.

[ ventura @ 10.12.2006. 12:44 ] @
Citat:
dalibord5: @ventura-samo da ti repliciram na tvoju opasku da su sami ljudi krivi za socijalizam i vreme koje prethodi ovom trenutnom haosu...
Nisi mnogo mladji od mene,trebao bi da budes svestan cinjenice da su i socijalizam i komunizam uvedeni u istoriju Srbije krvlju i suzama,da su citave generacije zatirane u najgorim zlocinima...tu nije bilo previse prostora za licnu inicijativu i samoopredeljenje.


Znaš zašto mene ova tema pogađa. Ja radim u Srbiji već 4 godine, od moje plate se odvajaju doprinosi iz kojih se isplaćuju penzije ovima sada što su penzioneri. Ono što meni jako ide na onu stvar, je što su svi ti proleteri živeli do jaja 50 godina, imalo se, moglo se, trošilo se na sve strane, išlo se do trsta, letovanja, zimovanja, bespovratni krediti... I onda šta se desi, mojoj generaciji na kraju konobar ispostavi račun za sve to... Eto mi ide na onu stvar... Što ja sada moram da plaćam papreni ceh koji nisam napravio...

A znaš i sam kakvo je proleterstvo vladalo, i koliko su svi bili za to... Oni samo danas mogu da kenjaju kako oni nisu bili takvi... A istina je da su svi bili svojevoljno debelo u tom shitu...
[ Davor Vlajkovic @ 12.12.2006. 14:55 ] @
U Srbiji je sve više mladih koji rešenje problema pokušavaju da nađu pomoću sedativa i antidepresiva. Povećana potrošnja lekova koji se koriste za lakše psihičke poremećaje, po mišljenju lekara, pokazuje nastavak rasta zabeleženog devedesetih godina, ali uzroci su drugačiji: umesto ratova i stresova zbog gubitka ili brige za najbliže, stanovništvo danas poseže za sedativima uglavnom zbog stresa na poslu ili brige za puku egzistenciju.


Prema podacima Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje, u prvih devet meseci ove godine u Srbiji je u državnim apotekama prodata 5.371.000 kutija sedativa. Iako je te lekove zabranjeno izdavati bez lekarskog recepta, javna je tajna da se oni bez evidencije mogu kupiti u privatnim apotekama, pa je lako pretpostaviti da je količina kupljenih lekova daleko veća.

Na prvom mestu traženih sedativa i dalje se nalazi "bensedin". Slede "bromazepam", "dijazepam", "lorazepam", pa "sedabenz"...

- Ljudi su različitog karaktera, što bi se reklo - drugačijeg štofa, a iznenađenje je što je povećan broj mladih koji se okreću sedativima. To su ljudi do trideset godina. Sve više je menadžerskih poslova koji podsećaju na sistema rada na Zapadu, pa je i ritam života visokostresan i zahtevan - kaže psihijatar Ljiljana Simić.

Kako je ona objasnila, pored ove kategorije, postoji još jedna koja je poprilično uticala na povećanje potrošnje sedativa.

- To su ljudi šije je glavno opterećenje kako da realuzuju osnovne životne zahteve - kaže psihijatar Ljiljana Simić.

Ona tvrdi da je i u Psihijatrijskog bolnici "Dr. Laza Lazarević", gde radi, ove godine zabeležen porast broja pacijenata.

Po mišljenju psihologa i psihijatara, u vremenu tranzicije sasvim je očekivano da dođe do velikih psihičkih problema.

- Tranzicija je sa naše, psihološke tačke gledišta, veliki stres za ljude ili možda sukcesivan niz većih i manjih stresova. Ljudi treba da se naviknu, da prihvate novu filozofiju rada koje u socijalizmu nije bilo. Ne važi više ona poznata "Niko ne može da me plati toliko malo koliko malo mogu da radim". Sada je sasvim drugi princip: može se zaraditi, ali treba raditi mnogo i treba raditi kvalitetno i efikasno. Uvođenje novih tehnologija diktira prilagođavanje novim situacijama. Neophodan je čitav niz znanja koja ranije nisu bila potrebna - kaže psiholog Žarko Trebješanin, profesor na Fakultetu za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju.

On navodi da su zemlje koje su prolazile kroz probleme tranzicije, imale izrađene programe socijalne zaštite i preventivne mentalno-higijenske mere, čiji je zadatak bio da preduprede ovakve stresove. A kao primer navodi Mađarsku i Sloveniju. U tim programima, prvenstveno je bilo važno uputiti stanovništvo na prekvalifikaciju pre gubitka radnog mesta, upoznati ga sa modernim tehnologijama i neophodnošću poznavanja stranih jezika. Ti programi sadržali su i preporuke da radniku ne treba iznenadno saopštavati da je dobio otkaz ili da radno mesto ne bi smela da izgube oba supružnika.

- Komplikovanije su situacije na radnim mestima. Radni zahtevi su izmenjeni. Tvrđi mentalitet nije spreman da se prilagodi novim zahtevima. S druge strane, mislim da ljudi nisu navikli da se bore za svoje interese na jedan smiren način, bez svađe. Ponekad su odnosi među kolegama veoma nesrećni. Trebalo bi više pažnje posvetiti kulturi komunikacije, bez sukoba, verbalnih borbi, tužakanja i žalbi, a probleme treba rešavati smirenim razgovorom - kaže Mirjana Jovanović, psihijatar u Institutu za mentalno zdravlje u Beogradu.


[Blic]
[ tdjokic @ 12.12.2006. 15:30 ] @
Citat:
Davor Vlajkovic: Sada je sasvim drugi princip: može se zaraditi, ali treba raditi mnogo i treba raditi kvalitetno i efikasno.
Trabunjanje. Radnik radi mnogo i kvalitetno i kod nas, cesto i vise i teze nego u Nemackoj i slicnim zemljama, i na kraju mu kazu da to sto je on vredno i kvalitetno napravio ne moze da se proda jer je zastarela konstrukcija, izgled, funkcionalnost.

A to se dogadjalo ne zato sto je radnik bio lenj i nije postovao tehnolosku i opstu disciplinu, nego zato sto su o proizvodnji odlucivali najpre "komesari" u koznim kaputima a kasnije isti ti "komesari" u novim, lepim odelima i sto je drzava vec tada radila ono sto sada opet ponavlja - prebacila je odgovornost na radnike a nije im omogucila da ZAISTA odlucuju. Samoupravljanje je bila velika prevara, nista tu radnici nisu mogli da odlucuju, samo su se nepsosobne savezne, republicke i opstinske vlasti krile iza toga kad su poceli veliki neuspesi.

Ako su nasi ljudi lenji i glupi i ako im je odgovarao socijalizam kao takav, zasto su onda coporativno bezali u "truli kapitalizam" da se tamo muce i pate? Mnogi nisu otisli iskljucivo zbog para, nego zbog ovdasnje situacije kad su te prisiljavali da radis stvari za koje si video da su pogresne i stetne. Ne sporim, neki su i bili za socijalizam, jer nisu shvatali sta se dogadja.

A sto se Slovenije tice, bas sam se zatekao tamo kad je pocela tranzicija i video sam kako to funkcionise u praksi i koliko je "humano i organizovano" - iz razvojne sluzbe su kao prvu otpustili samohranu majku sa dvoje dece, osobu skromnog obrazovanja i sposobnosti da se prekvalifikuje. Zena mog kolege ni do danas nije nasla drugu sluzbu, koju je izgubila isto tako na pocetku tranzicije, "prekvalifikovala" se u domacicu!
[ deki77 @ 12.12.2006. 17:32 ] @
Citat:
Trabunjanje. Radnik radi mnogo i kvalitetno i kod nas, cesto i vise i teze nego u Nemackoj i slicnim zemljama, i na kraju mu kazu da to sto je on vredno i kvalitetno napravio ne moze da se proda jer je zastarela konstrukcija, izgled, funkcionalnost.

tačno tako...
npr. ja sam dosta godina proveo i radio po "švabskom"sistemu.Ali je taj ili takav sistem neuporediv sa našim...
Napor,prekovremeni rad,trud i zalaganje za poslom afirmacija i bla bla,se cene a povrh svega i najvažnije, plaća debelo.Ovdašnji poslodavci od "švapskog" ili nekog drugog razvijenog sistema imaju samo NOKIU,Mercedes,VW,Armani..drugo ama baš ništa...
Moderne tehnologije,način rada,moderna shvatanja i odnos prema radniku kao i njegova prava, gotovo da su potisnuta kod novo pečenih biznismena,poslodavaca,preduzimača..itd,ili se u manjoj meri sprovode.
Rad(čitaj izrabljivanje) u novo nastalim Bankama po 15h dnevno..ili dok se ne završi posao(nova terminologija)
Rad u firmama koje zbog "vrzinog kola" nastalih dugovanjima svako-svakom..(koliko se taj krug zatvara ispada da na kraju duguješ sam-sebi).plate kasne nekoliko meseci..A možete se i sami uveriti koliko i koje to sve firme su po nekoliko dana,meseci..itd. u blokadama...u kakvim su dugovima...sve same poznate ušminkane,dobrostojeće..firme...što je nekada i neverovatno ali istina ... http://www.nbs.yu/serbian/rir/
Menadžerski rad ....taksiranje po Srbiji uzduž i popreko ili po mestu boravka..promocije,seminari...blago rečeno bolji je posao Auto-Prevoznika..jer ti u ovom slučaju neko i plati pređene km-e.A tek što moraš da "u ime firme" lažeš sve,sebe pa i porodicu....
E ovo su kod nas poslovi dosta traženi i što bi se reklo "popularni"..jer su kao u tim sektorima primanja dobra...
Ostale netreba pominjati jer je daleko veći "crnjak" od pomenutih...
A zašto crnjak..šta treba kod nas...
Pravo na godišnji,regres za godišnji,Primanja za prekovremeni,terenski,odsustvo,pravo na porodiljsko i ne-diskriminaciju žena...sa čestim pitanjima dali će da rodi, ili joj je to u planu(ovo se postavlja kao pitanje u 90% slučajeva),pravo na bolovanje,ne-politička opredeljenost,uredna primanja,plaćanje realnog doprinosa a ne minimalca,ulaganje u izgradnju i zbrinjavanje radnika koji su bez stana kroz različite programe pomoći,Božićnica,stipendiranje,13ta plata(u ovom mesecu aktuelno),zaštita radnika na radnom mestu,edukacija radnika kroz programe kod nas i u inostranstvu,praćenje rasta standarda sa platama..a ne plata 100god da bude 250eur...blablabla...još dosta toga...
A ne...ovako
gde su prava radnika,diskriminacija u polu,godinama,rasi,veri u poređenju sa pravima crnaca iz vremena robstva slična...u nekim slučajevima gora!!!
Pa je lako reći da su svi neradnici,lenštine...i zašto bi njih 90% da ide iz ove zemlje(mladih)








[Ovu poruku je menjao deki77 dana 12.12.2006. u 18:55 GMT+1]
[ stash @ 13.12.2006. 20:32 ] @
Moja porodica gaji sedam i vise decenija dugo prijateljstvo sa jednom Nemackom porodicom i kao klinac se secam sledeceg: "Za vreme SFRJ Shvabe su nam ZAVIDELE do jaja"...stalno su nam govorili da mi imamo zivot. Tada to nisam bas kapirao ali sada kada je doslo iz bulje u glupacu ukapirase to i politicari. Zato sada ide kao pomirenje...mora se inace ce nas "veliki ta trane" satrti ko ptice dodo.
U vreme SFRJ nisi smeo srati o politici ali to je sasvim u redu u odnosu na ovo danas.
Dodje mi majstor da stavi plocice...i prica o politici...dodje mi majstor za kalaprcnu...i opet o politici...i ja stalno imam nesto da popravljam iza njih. E k**** vise, prvi majstor koji udje u kucu i pocne o politici ima da dobije isprintan ovaj text da 60.000 ljudi ostaje bez posla. To je bre pravi horor...60.000 ljudi u ovako maloj drzavi.

Svi se mi danas trtimo u ovim nasim malim zivotima i nicija muka nija preca od tudje.
Ljudi treba jos vise da su fini i dobri jedni prema drugima jer nikada se ne zna ko ce sutra ugledati lice ulice.
Ako ti sestra ili brat posrnu, pruzi im ruku ako mozes...i sta god mozes.
Ovo vreme se moze preziveti samo ekstremnom dobrotom...svi kalkulanti ce naici na neocekivano.
Neka vam je sretno ljudi.

[ dalibord5 @ 13.12.2006. 20:41 ] @
Na zalost,ovo je vreme,vise nego ijedno drugo,kada je "covek coveku vuk"
A sto se tice toga da su nam Svabe zavidele...
Verujem da jesu,imali su i zasto,jer sve ima vrline i mane.
Mana one SFRJ je bila,izmedju ostalog,sto nisu Svabe dolazile ovamo da rade...
Nemacku su izgradili nasi gastarbajteri.
Sto je svojevrsna ironija,jer su nekih desetak godina ranije,Srbi deportovani kao robovska radna snaga u treci rajh.KAsnije su odlazili sami,bezeci od "raja"
[ Davor Vlajkovic @ 15.12.2006. 01:04 ] @
SVET - EKONOMIJA - Četvrtak, Decembar 14, 2006 09:47

Evropski parlament je odobrio da se svake godine izdvaja po 500 miliona evra za pomoć radnicima iz zemalja Evropske unije koji su izgubili posao jer su njihove kompanije izmestile proizvodnju van teritorije Unije.

Takozvani 'Globalizacioni fond' zamišljen je kao pomoć firmama koje gube utakmicu sa konkurentima iz drugih zemalja, Kine i Indije pre svih, koji na evropsko tržište izvoze robu po daleko nižim cenama od onih koje evropske firme mogu da postignu. Ta pojava je posebno prisutna u tekstilnoj industriji. Evropski parlament je ukazao na činjenicu da, pored napretka i razvoja koji donosi, globalizacija ima i negativnih posledica i da njih najviše osećaju radnici sa malim kvalifikacijama i u rizičnim delatnostima.

Formirani fond izdvajaće sredstva za obuku radnika, za pomoć tokom traženja posla, za pomoć pri odlasku u drugi region radi zaposlenja, za pomoć pri samozapošljavanju za 50.000 radnika godišnje.

Isplata pomoći moći će da traje najduže 18 meseci i novac neće biti isplaćivan u vidu socijalne pomoći ili naknade za nezaposlene. Vlasti pojedinih država članica moći će da konkurištu za pomoć firmama na svojoj teritoriji ukoliko, zbog krize u ekonomskom sektoru, u njima 1.000 ljudi izgubi posao u roku od četiri meseca, kada su u pitanju veće kompanije, odnosno u roku od devet meseci za mala preduzeća.

Fond je formalno formiran pre godinu dana, kada je EU usvojila bužet za period 2007-2013, a počeće da funkcioniše sledećeg meseca, čim ga odobre vlade zemalja članica.


[RTS]
[ Milos niks @ 17.12.2006. 13:20 ] @
Citat:
Davor Vlajkovic: sedativa.
Na prvom mestu traženih sedativa i dalje se nalazi "bensedin". Slede "bromazepam", "dijazepam", "lorazepam", pa "sedabenz"...


[Blic]


Neko je pomenuo majstore koji isfuserisu svaki posao , urade kao nogom da li je to namerno , nemar ili neznanje .. pogledajte onda te doktore sto benzodiazepine svrstavaju u sedative a iste medikamente kao sto su dizaepam i bensedin nabrajaju kao razlicite vrste...

Secam se ksoro ministra zdravstva koji je izjavio nesto tipa "klincima na splavovima je omiljena droga bensedin ubacen u vodku ili pivo , pa je zato to stavljeno na grupu lekova koji se izdaju samo na recept " .... takve idiotluke redovno plasiraju i posle 600.000 radnika viska pa naravno ..
[ miami @ 17.12.2006. 19:41 ] @
_od nas zavisi _ !
[ Jokara @ 27.12.2006. 16:07 ] @
Kakva tranzicija, kakve otpremnine? Čitam ovde sve i svašta i ne mogu da se načudim tolikoj lakovernosti i prihvatanju svega što objave kojekakvi mediji. Otpremnina se dobija uglavnom kod prodaje velikih firmi gde ima mnogo zaposlenih koji mogu samo svojom brojnošću da podignu veliku prašinu. Znam mnogo ljudi koji su dobili nogu bez ikakve nadoknade i isključivo silom novog gazde. Lično se još uvek vodim kao zaposlen u jednoj maloj firmi koja se bavi poslovima telekomunikacija, gde je mali broj zaposlenih. Kupio nas je tip koji ima lanac trgovina prehrambene robe još u Aprilu mesecu. Do danas se tip pojavio samo 3 puta navodno da formira upravni odbor i to na pet minuta. Po ugovoru on je dužana da obezbedi kontinuitet poslovanja firme i to u delatnosti kojom se bavila pre prodaje. Odmah nam je rekao da on sa tim poslom nema nikakve veze i da moramo sami da se snađemo. Bio je već na dvadesetak aukcija i dobro je potkovan saznanjima kako doći do firmi uz nikakvu odgovornost i obaveze. Sačekali smo par meseci, pozvali agenciju za privatizaciju, ljudi došli saslušali nas i najavili da će pitati gazdu zašto se ne pridržava ugovora i lepo otišli. Prošlo je više od dva meseca od tada i ništa se ne dešava. Gazda lepo čeka da se mi sami pokupimo i u tome će uspeti. Firmu je dobio za male pare, lokacija na Zvezdari (oko Novog groblja), niko ga ne dira, zna da za advokata nemamo dovoljno novaca. I o kakvoj tranziciji ovde naklapate? O kakvim otpremninama? Čista otimačina o kojoj se nigde ne može pročitati ni jedna reč. Svuda teče med i mleko. Na sve strane parole o neviđenim uspesima tranzicije. Izgleda da u ovoj zemlji (posebno u razmaženom Beogradu) postoji dobra podloga gde se takve gnusne laži lako primaju. Pa uživajte u iščekivanju boljeg (malo) sutra.
[ zraj @ 20.02.2007. 15:01 ] @


Program kreditne podrške za početnike - Start-up za 2006. i 2007. godinu
Program za mikro kredite za 2006. i 2007. godinu

http://www.fondzarazvoj.sr.gov.yu/index.html
[ Davor Vlajkovic @ 20.02.2007. 15:26 ] @
Ja sam "malo" sumnjičav kada je reč o tom Fondu za razvoj - imaju pristojan budžet ali izgleda da nisu baš ažurni, na sajtu stoji da su poslednju sednicu održali 25.12.2006... Da li neko ima informacije iz prve ruke, koliko je vremena potrebno da se prođe cela procedura i na koje probleme je moguće naići?
[ zraj @ 20.02.2007. 20:29 ] @
http://www.mspzr.co.yu/aktuelno/Fond%20za%20razvoj.pdf
http://www.kombeg.org.yu/komor...a_podrska/kreditna_podrska.htm

[Ovu poruku je menjao zraj dana 20.02.2007. u 21:40 GMT+1]
[ zraj @ 21.02.2007. 05:48 ] @
7 dobrih saveta za početak posla:
http://www.preduzetnik.co.yu/kakoda/7razloga.htm