[ zorg @ 10.12.2006. 14:05 ] @
Kupio bih UPS uredjaj za koriscenje na terenu, kao izvor 12V iz baterije u njemu. Da li je to izvodljivo ? Konkretno Mustek UPS400 offline (aku 4.5Ah 12V). Znaci napunim ga na mrezi, i praznim ga na terenu kroz nabudzeni izlaz sa baterije. Ako ima neka jeftinija verzija aku+punjac preporucite.
http://www.mustek.de/eng_/html/produkte/ups400offline.htm
I kakva je razlika izmedju offline, line-interactive i online modela?
Hvala!
[ guja011 @ 10.12.2006. 15:10 ] @
postavio si stvari malkice naopačke.
prvo se kreće od definisanja potrošača pa tek onda izvora za isti.
daklem:
[ yu1ny @ 10.12.2006. 21:58 ] @
A bilo takih tema, ihaaaaa
[ zorg @ 10.12.2006. 22:37 ] @
Da, video sam par tema o UPSovima, ali mene zanima upotreba upsa kao izvor 12V, ne 220V.

@Guja: potrosac je npr. TFT monitor (koji je predvidjen za kola, ne znam sad karakteristike i neki sitni uredjaji na 12V).

Znaci, kapacitet baterije iz UPSa (4.5Ah) ce sigurno biti dovoljan za duzi rad ovih potrosaca, samo me zanima jeli ovaj nacin upotrebe upsa realan ili ne? I da li je dovoljno izvuci vodove direktno sa baterije ili je potrebna kakva dodatna elektronika...
[ guja011 @ 11.12.2006. 02:53 ] @
Citat:
zorg: mene zanima upotreba upsa kao izvor 12V, ne 220V.

potrosac je npr. TFT monitor (koji je predvidjen za kola, ne znam sad karakteristike i neki sitni uredjaji na 12V).

Znaci, kapacitet baterije iz UPSa (4.5Ah) ce sigurno biti dovoljan za duzi rad ovih potrosaca, samo me zanima jeli ovaj nacin upotrebe upsa realan ili ne? I da li je dovoljno izvuci vodove direktno sa baterije ili je potrebna kakva dodatna elektronika...


e ovo mi je prvi put za ovih par godina da ne razumem, al baš 100%. i to se dešava.
[ zorg @ 11.12.2006. 11:47 ] @
Pa jednostavno: napunim UPS na mrezi - ponesem ga celog na teren (ima 2.5kg) - prikljucujem na njegov (nabudzeni) 12V izlaz potrosace koji rade na 12V (TFT-TV, telefon...).
UPS-ov 220V izlaz me ne zanima. Znaci koristio bih ga kao jeftinu varijantu punjaca i 12V baterije solidnog kapaciteta...
[ yu1ny @ 11.12.2006. 12:43 ] @
Aaaa, sad je malo jasnije.

Ti bi koristio akumulator iz ups-a kao izvor DC 12V napona, a da ga puniš kući na 220VAC.
Samo, malo proračunaj tih 4.5Ah, saberi ukupno koliko je to struje i koliko vremena, da ga previše ne isprazniš.
[ Aleksandar Đokić @ 11.12.2006. 18:44 ] @
u pravu je guja, ovde nesto nije kako treba, zar ti to ne zavrsava akumulator iz auta?
[ zorg @ 11.12.2006. 19:31 ] @
Citat:
u pravu je guja, ovde nesto nije kako treba, zar ti to ne zavrsava akumulator iz auta?

Pa nemam auto, a da vucem aku od 100kila... i jos punjac za njega, pa cena...
Ne kapiram sta tu nije jasno, ups je punjac i baterija, plus ima inverter 12VDC-220VAC. Meni je interesantan jer za 30eur dobijem punjac i aku 12V 4.5Ah.
I samo zelim da na ups-u smestim konektor da mogu na ups-ovu bateriju kaciti potrosace koji rade na 12VDC, kada je ceo ups negde na terenu, ne vezan za mrezni napon. A punim ga kad dodjem kuci.
Jel sad konacno jasnije ?
[ guja011 @ 11.12.2006. 20:00 ] @
nije, brate slatki.
ti definitivno nemaš osećaj koliko MALO je tih 4,5Ah.
[ guja011 @ 11.12.2006. 20:03 ] @
da ti bude jasnije uradi laku matematiku kolko tvoji potrošači vuku struje iz te igračke pa će ti se samo kazti.
[ Dejan80 @ 11.12.2006. 20:14 ] @
Ja sam pokusao nesto slicno. Takodje sa MUSTEK-om 600, koji ima aku. od nekih 7ah (nisam siguran) takodje nabudzen izlaz od 12v. Na to su bile zakacene led diode sa nekom minimalnom potrosnjom (ne secam se sada koliko tacno,ali struja je bila u ma). Ali ups se sam gasio u nekim razlicitim intervalima. Pokusao sam i sa vecim opterecenjem, ali bilo je isto. Nekad je radio 2-3min. a nekad 20min. tako da je to resenje zamenjeno obicnim aku. sa buvljaka od 7ah i daleko nizom cenom i tezinom takodje. Jedino punjac moras sam da napravis, ali to i nije bas veliki problem.
[ guja011 @ 11.12.2006. 20:14 ] @
ajd ti onako temeljito, ko što umeš, skokni na neki sajt npr fiamm.it, imaš dosta pdf-ova šta gelasti akumulatori mogu i koji je ispravan režim rada (Imax) i naravno kolko opada kapacitet u funkciji temperature. vrlo je poučno a važi bukvalno za sve gel baterije tih kategorija. pročitaj i vidi za konkretnu bateriju dal bi mogla da služi tvojim željama.

(ovo za zorga)