[ altusso @ 10.12.2006. 23:08 ] @
Pregledom američkih online prodavnica hardvera dolazi se do jednostavnog zaključka da su cene neuporedivo jeftinije nego kod nas. Zanima me vaša viđenja ovog fenomena. Šta je u pitanju? Oni sa neuporedivo većim standardom imaju bolje cene od nas koji imamo neuporedivo lošiji standard.Kako da napredujemo u informatičkom opismenjavanju.
[ VRider @ 10.12.2006. 23:49 ] @
Cene mogu biti vise i nize, a ne skuplje i jeftinije. U pitanju je nepismenost. Napredovacemo na razne nacine, a koriscenje odgovarajucih znakova interpunkcije na krajevima recenica je jedan od njih.
[ Davor Vlajkovic @ 11.12.2006. 00:22 ] @
Da vidimo...

- u poređenju sa USA, u Srbiji se proizvodi zanemarljiva količina IT opreme;

- u poređenju sa USA, u Srbiji se prodaje zanemarljiva količina IT opreme;

- ...

Zaključak: nije reč ni o kakvom fenomenu već prostoj matematici.
[ Ivan Dimkovic @ 11.12.2006. 06:52 ] @
Komponente u USA su jeftinije i od EU, a u mnogim slucajevima sam nalazio stvari jeftinije u USA nego u maloprodaji u Tajvanu :-)

Razlozi su oni koje je Davor naveo

+ Jeftin dolar
+ Jako mali porezi na promet
+ (U odnosu na EU) jeftiniji troskovi poslovanja
[ ventura @ 11.12.2006. 08:42 ] @
+ Ogromna količina robe
+ Razrađeni i jeftini kanali za distribuciju
[ altusso @ 11.12.2006. 20:39 ] @
Zahvaljujem se na vašim odgovorima. Izvinjavam se što je postavljeno pitanje bilo loše gramatički formulisano jer sam ga pisao poprilicno rastojen.Sada sam tek vidio šta sam napisao. Još jednom primite moje izvinjenje.

Ivan bio sam na vašoj prezentaciji i informisao se o vašoj radnoj biografiji. Zaista impresivno. Kako ste zadovoljni dosadašnjim tretmanom u toj kompaniji?

Slažem se da su u pitanju faktori kao što je veće tržište i naravno veća potrošnja u IT sektor. Također proizvodnja određenih komponenti u USA međutim ako su komponente skuplje u EU kako je to moguće? U Evropi postije jake distributerske kuće kao što je Ingram Micro i ostali. Naravno tu imamo transportne troškove, carinu.Ivane kažete veće troškove poslovanja u EU. Kako EU misli da se nosi sa USA po tom pitanju? Vi imate proizvodne kapacitete za proizvodnju računarskih komponenti i to u nekoliko zemalja članica EU koji su nosioci EU pa opet nije nivo cena približan.
Onda se pitam kako će naša zemlja da se uključi intezivno u taj sektor kada sve skuplje plaćamo? Kako da se mladi ljudi uključe posebno u softverski industriju i postanemo kao jedna Irska u neko dogledno vreme?
Koliko sam obavešten IDC Srbija je završio godišnji izveštaj o IT potrošnji u 2006 i podaci su poražavajući. Mađarska ima 10 puta veće tržište a da ne pominje bivše članice nekadašnje SFRJ. Šta se to dešava? Da li nam fali državna strategija? Da li je moguće da nema vizije i prepoznavanja da nas jedino IT sektor može povući napred?



[Ovu poruku je menjao altusso dana 11.12.2006. u 22:02 GMT+1]
[ sasaentel @ 14.12.2006. 13:49 ] @
Najbitniji i jedini odgovor je trziste
[ tdjokic @ 14.12.2006. 19:18 ] @
Citat:
altusso: Da li je moguće da nema vizije i prepoznavanja da nas jedino IT sektor može povući napred?
"Jel' zemljace - a sta ti je to IT, bogati?" Priznajem malo karikirano, ali SAMO malo. Nedavno je uvedena neka grandiozna reforma IT u zdravstvu, koja ce moguciti bla, bla, a lekari su se sada pretvorili u srednjevekovne pisare, jer tu reformu sprovode peske, olovkom, uzas. Kad se slicna stvar uvela u Sloveniji, negde 1992 godine, vec si mogao videti kod sestre, u prostoriji ispred ordinacije specijaliste, kompletan racunar, koji je pomagao i njoj i lekaru da brze odrade administrativni deo te reforme. Ne samo da je to koristilo drzavi vec i svakom pojedinom pacijentu - sestra ubaci recept u stampac - bzzzz - gotov recept!
[ Deluxer330 @ 15.12.2006. 19:05 ] @
Zato sto zivis u unazadjenoj Srbiji gde je ekonomija i trziste u totalnom raspadu , gde se nezna ko kosi a ko travu nosi , ako su ti se vec svidele cene preporucujem ti vadi vizu , zelenu karton pali tamo i svidece ti se mnogo stvari ne samo cene konfiguracija ;).