[ barb @ 31.05.2003. 13:16 ] @
Moze li od majke koja je 0Rh- i oca koji je ABRh+ da se rodi dete koje ima A+ krvnu grupu?

[Ovu poruku je menjao secret dana 30.11.2004. u 14:16 GMT+1]
[ bags @ 31.05.2003. 15:52 ] @
Evo sad sam konsultovao staru jer je ona transfuziolog.

To dijete moze biti A+,A-,B+ i B-.

Ovo ti je sto posto siguran podatak.


P.S.
Nadam se da ti to ide u prilog.
[ Aleksandar Marković @ 31.05.2003. 16:10 ] @
Moze....

Postoji za sada negde oko 35 sistema krvnih grupa. Jedan od njih jeste "ABO sistem krvih grupa". Drugi, recimo, jeste "Rh sistem". Sve zavisi koji se antigeni i antitela posmatraju.

U "ABO sistemu" razlikujemo:
- A krvnu grupu,
- B krvnu grupu,
- AB krvnu grupu i
- 0 (nultu) krvnu grupu (koja moze da se obelezava i sa H).

Nulta krvna grupa je univerzalni davalac, a AB krvna grupa je univerzalni primalac.

Krvne grupe se nasledjuju tako, sto su A i B krvna grupa dominantne u odnosu na nultu, a A i B su kodominantne.

Ako imamo oca koji je A, a majka 0, dete ce biti A.

A ako imamo od oca B, a od majke 0, dete ce biti B.

Ukoliko otac ima krvnu grupu B Rh+, a majka A Rh+ dete imati krvnu grupu AB Rh+.

A ako imamo A/B, dobijamo AB krvnu grupu, jer imamo gen koji kaci A i gen koji kaci B. Nijedan od tih gena nije dominantan jedan u odnosu na drugi.

Sta je to Rh faktor ILI rezus faktor?

Osobe različitih krvnih grupa imaju na površini eritrocita belančevine specifične za njihovu krvnu grupu. Krvna grupa A ima jednu, grupa B drugu, grupa AB obe, odnosno krvna grupa 0 nema nijednu.

Svaka od tih krvnih grupa dodatno se određuje i prema postojanju još jedne belančevine na površini eritrocita koja određuje vaš Rh faktor. Ako imate tu belančevinu, vi ste Rh pozitivni. Ako je nemate, vi ste Rh negativni.

Većina je ljudi – oko 85 posto – Rh pozitivna.

Ali ako žena Rh negativna i muškarac Rh pozitivan naprave dete, postoji potencijalna opasnost od inkompatibilnosti. Dete koje raste u Rh negativnoj majci može od oca naslediti Rh pozitivnu krvnu grupu.

Statistički, barem 50 posto dece od Rh negativne majke i Rh pozitivnog oca budu Rh pozitivni.

Rh+ ima Rh antigen, a Rh- nema Rh antigen. Isto je kao i kod ABO krvnog sistema.

Kako se oni nasledjuju? Rh+ je dominantno u odnosu na Rh-. To nije vazno za majke koje su Rh+, jer ako je njen genotip Rh+/Rh- i uda se za muskarca koji je Rh+/Rh- (znaci, on je fenotipski Rh+), ako dete bude bilo Rh+ (Rh+/Rh+ ili Rh+/Rh-) ili Rh- (Rh-/Rh-) nece biti problema prilikom porodjaja.

Ali, ako je majka Rh- (Rh-/Rh-), ona sa muskarcem koji je Rh+, koji ima iste alele na oba hromozoma (Rh+/Rh+), obavezno dobija Rh+ dete. Ali, ako je otac Rh+ sa razlicitim alelima (Rh+/Rh-), onda moze da dobije i jedno i drugo dete, i Rh+ i Rh-.

Za zenu koja je Rh- idealan je muskarac Rh-. Muskarac nulte krvne grupe i Rh- je univerzalni davalac krvi i nema problema za pol.

Ako je majka Rh-, a dete u utrobi Rh+, dete postaje strano telo u organizmu majke, i krv majke stvara antitela. Tako je danas moguce da i Rh- majke radjaju Rh+ decu.

[ srki @ 31.05.2003. 16:50 ] @
Citat:
Krvne grupe se nasledjuju tako, sto su A i B krvna grupa dominantne u odnosu na nultu.
Ako imamo oca koji je A, a majka 0, dete ce biti A.

Meni je majka A+ a otac O+ a brat mi je O+. Kako to kada je A dominantna grupa?
[ EagleOne @ 31.05.2003. 18:24 ] @
Citat:
Meni je majka A+ a otac O+ a brat mi je O+. Kako to kada je A dominantna grupa?
Zato sto ti je majka A0+ (genotipski), sansa da ti brat bude 0-ta grupa je bila oko 75% ...
[ barb @ 31.05.2003. 20:58 ] @
Citat:
bags:
Evo sad sam konsultovao staru jer je ona transfuziolog.

To dijete moze biti A+,A-,B+ i B-.

Ovo ti je sto posto siguran podatak.


P.S.
Nadam se da ti to ide u prilog.


Auuu,kako se onda utvrdjuje ocinstvo?Ne moze da bude AB+?
[ exPirat @ 31.05.2003. 21:56 ] @
A jel to znaci ako smo i zena i ja B+ da dete MORA da bude B+ bez sanse da omasi ?

Da znam da se ne raspitujem mnogo ako je tako, mozda se iznenadim :-(
[ EagleOne @ 01.06.2003. 13:02 ] @
Citat:
A jel to znaci ako smo i zena i ja B+ da dete MORA da bude B+ bez sanse da omasi ?

Da znam da se ne raspitujem mnogo ako je tako, mozda se iznenadim :-(

Ne.
Kao sto rekoh koji post iznad svaka fenotipska grupa oznacena jednim slovom, je ustvari genotipski odredjena sa dva slova odnosno alela (A i B su dominantni 0 recesivan). Znaci ako ste ti i zena B grupa fenotipski, genotipski ste BB ili B0 -> sto znaci da dete moze biti i 0-ta krvna grupa (ali samo u slucaju da ste i ti i ona B0, ali i tada je sansa za tako nesto 25%).

p.s. naravno ako ne gresim (ma ne gresim sigurno;)), ali ipak sam to poslednji put ucio u sredjoj :)

p.s.s. naravno da se ocinstvo ne utvrdjuje na ovaj nacin
[ chupcko @ 02.06.2003. 10:10 ] @
Eh, ajde ja kao matematicar da pokusam da objasnim na neki laki nacin :)

Cinjenica 1:

svako ima dva gena za krvnu grupu koja mogu biti A, B i 0
Dakle moguce kombinacije su: AA AB A0 BA BB B0 0A 0B 00
Ajde da kazemo da je nebitan redosled, to cemo svesti na: AA AB A0 BB B0 00

Uvedimo jos jedan termin: slova A i B su jaca od 0 samim tim cemo uvesti nesto kao :

CITAJ(AA)='A'
CITAJ(A0)='A'
CITAJ(AB)='AB'
CITAJ(BB)='B'
CITAJ(B0)='B'
CITAJ(00)='0'

Naravno CITAJ(0B)='B' ...

E sada mozemo da ustanovimo sledece pravilo: ako neko ima krvnu grupu x onda primenimo inevrznu funkciju fukciji CITAJ i dobicemo njegovu pravu krvnu grupu :)))

To jest ako neko ima krvnu grupu 'A' onda ima jednu od sledecih kombinacija: AA A0 0A
Ako neko ima krvnu grupu 'B' onda ima jednu od sledecih kombinacija: BB B0 0B
Ako neko ima krvnu grupu 'AB' onda ima neku od sledecih kombinaicja: AB BA
Ako neko ima krvnu grupu '0' onda ima kombinaciju: 00

E sada da ustanovimo mehanizam nasledjivanja:

Od majke se uzme jedan gen (od ova dva) od oca jedan spoje se ui dobije se krvna grupa:

primer: majka ima A0 otac ima 0B krvnu grupu, sledece kombinacije su moguce:

od majke A od oca 0 dete ima A0 to jest krvnu grupu 'A'
od majke A od oca B dete ima AB to jest krvnu grupu 'AB'
od majke 0 od oca 0 dete ima 00 to jest krvnu grupu '0'
od majke 0 od oca B dete ima 0B to jest krvnu grupu 'B'

Dakle ono sto mozemo sigurno reci da u kombinaciji majka ima krvnu grupu '0' (znaci 00) i otac isto, kako god da se kombinovalo dete je sigurno krvne grupe '0'

isto tako ako su majka i otac krvna grupa 'A' dete moze biti ili 'A' ili '0' ali i samo 'A'

kako sada ovo:

pa ako je majka krvna grupa 'A' ona moze imati gene A0 0A ili AA (moze biti heterotip za te gene ili homotip) isto i otac.

Naravno AA i AA u spajanju uvek daju AA
ali A0 i AA daju sledece kombinacije: AA AA 0A 0A to jest verovatnoca da dete ima krvnu grupu 0 je 1/2 :).

Ocinstvo se uglavnom odbacuje nemkogucim kombinacijama :) tipa : dete ima 'AB' a otac '0' e ne moze :)))).

Naravno slicno se radi i za rezus faktor :)

imamo ++ +- -+ -- i vazi : CITAJ(++)=CITAJ(+-)=CITAJ(-+)='+' i CITAJ(--)='-'

Pa primenimo opet kombinatoriku :).
[ EagleOne @ 02.06.2003. 19:46 ] @
Dobro to je za "obicne" ljude, :) matematicari bi trebali da uzmu u obzir i 6 podtipova A grupe, dva B i bar 5 rezus proteina:)

Citat:
A0 i AA daju sledece kombinacije: AA AA 0A 0A to jest verovatnoca da dete ima krvnu grupu 0 je 1/2 :).
... nije tako verovatnoca ca je 0 :)
[ chupcko @ 10.06.2003. 10:30 ] @
Pa ako mozes malo detaljnije za nas neupucene sto je verovatnoca bas 0

hoces reci da roditelji koji su heterotipi (A0) ne mogu da imaju dete sa krvnom grupo 0, dakle zasto je nemoguce da jajna celija u podeli nema gen za A krvnu grupu, kao i spermic ? samim tim dete koje nastaje oplodnjom takve jajne celije i takvog spermica nema gen za A krvnu grupu.

E sada mozda ja negde gresim, sto nije iskljuceno :).
Ali me bas zanima gde gresim ?
[ EagleOne @ 11.06.2003. 13:27 ] @
Ne, nesto se mi tu nismao razumeli ....

========q:
hoces reci da roditelji koji su heterotipi (A0) ne mogu da imaju dete sa krvnom grupo 0
=========
Ne to nisam rekao, naravno da mogu i to sa P:25% (nadam se da ne gresim oko brojke) ...

ja sam odgovorio na ovo :

========q:
A0 i AA daju sledece kombinacije: AA AA 0A 0A to jest verovatnoca da dete ima krvnu grupu 0 je 1/2 :).
=========
Znaci ja sam ovu recenicu shavtio ovako, jedan roditelj A0 drugi AA => dete ce uvek biti fenotipski A krvna grupa (bez obzira na to sto je gentotipski moze biti A0) ...

Pozdrav! :)

p.s. niti ste vi posebno neupuceni, ni ja upucen :) ...
[ chupcko @ 11.06.2003. 16:50 ] @
Uf, da, moram primetii da sam napravio zescu gresku i to vezanu za onaj domen:

jedno mislim drugo pisem :)

Izvinjavam se.
[ srbinxp @ 16.09.2004. 17:09 ] @
Pitanje za genetičare:
Jasan mi je princip da se svaki gen sastoji od 2 alela,jedan potiče od oca a jedan od majke,neki su dominantni a neki recesivni.
Mene sada zanima sledeće:
Posmatramo dvca gena:Za boju očiju 1 i boju kože.(ne znam da li postoje takvi geni ali uzimam samo teoretski,nisu mi bitne konkretne osobine već neki princip)
Neka ja imam 4 babe i dede.
Moja mama ima za boju očiju 2 alela:A i B,A je naslijedila od oca a B od majke.Moj tata ima dva alela:C i D,C od oca,D od majke.
Slično je i za boju kože samo što se aleli obilježavaju malim slovom.(Mama ima a i b , a tata c i d)
Pretpostavimo da sam ja od majke naslijedio alele A i b.
Da li to znači da će i moja sestra da nasledi i alel "b" ako je nasledila alel "A"?
Drugim riječima,da li postoje osobine koje potiču od različitih gena,a koje se nasleđuju u PARU,tj.zajedno?

Pitanje me zanima zbog sledećeg:
Ako ja npr. imam osobinu da imam B krvnu grupu(za koju se kaže recimo da potiče od Mongola ili Avara) to znači da imam sigurno jedan alel za B grupu(pošto je to dominantan u odnosu na neke druge grupe).Sada kolika je vjerovatnoća da imam ostale alele koji potiču od Mongola ili Avara?
I koliki postotak mojih predaka je mongolskog/avarskog porijekla?
Kada se uzme da 10-15% stanovništva EX-YU ima B krvnu grupu,da li to znači da oni imaju bar pola predaka mongolsko-avarskog porijekla ili kako već?

Ako je tako čini mi se da jedan od mojih reoditelja ima AB grupu,možda mogu da tražim mongolski pasoš ;-)
[ chupcko @ 16.09.2004. 20:57 ] @
Ajde jos jednom ali polako, sta te tacno zanima :).

Prvo da rascistimo to sto puno mongola ima B krvnu grupu , ne znaci da svako ko ima B krvnu grupu ili AB je mongol, pre genetike nauci logiku, neka ti pomogne jedna mala misao:

"Kisa pada, ulice su mokre", ulice mogu biti mokre i ako kisa ne pada.

Kada izucis dobro logiku, onda predji na kobinatoriku, pa si mozda spreman za genetiku.

Inace ne postoje osobine koje se nasledjuju u paru, da tako nesto ima priroda bi se pobrinula da se to obelezava jednim genom :).

Sve u svemu, bice veselo sa tobom.
[ srbinxp @ 16.09.2004. 21:30 ] @
chupko,
To da B grupa potiče od Mongola je izijeo onaj Bogdanović u knjizi "Prokletstvo nacije".Da li je to tačno ne znam.(lnače logiku i kombinatoriku sam dao sa 10 )

racimo da povjerujemo kako kaze Milos Bogdanovic u knjizi "Prokletstvo nacije" da je B grupa nastala kod Mongola,i u EX YU dosla preko Avara i jednim malim dijelom Turaka Osmanlija.(mada je moguce da su i neki starosjedioci imali yu kako kaze nalaziste valjda u Lepenskom Viru)

Mene zanima ako neko ima B ili AB grupu,koliki procenat hromozoma u kojoj je taj gen za krv.grupu moze da "povuce" ostale gene iz toga hromozoma.(3% ili pola hromozoma?)

Tj.ako neko naslijedi B grupu koliko jos "mongolskih osobina" mora da naslijedi?

Ili može i ovako:
Ako ja od majke nasleđujem alel za boju očiju,da li postoje još neke osobine determinisane nekim alelima koje se obavezno moraju naslijediti u tom slučaju sa alelom za oči?

Ili drugim riječima: Da li je izbor alela za svaku osobinu pri nasleđivanju potpuno nezavisan i rukovodi se samo principom vjerovatnoće,ili postoje neke "veze" među nekim genima?
(npr. ako od majke nasleđujem boju očiju,onda obavezno nasleđujem i oblik ušiju,ali je oblik ušiju determinisan drugim genom od boje očiju)
[ srbinxp @ 16.09.2004. 21:55 ] @
Ah,tek sad vidjeh da si odgovorio na moje prvo pitanje :)

A što se drugog tiče,evo neke moje analize:

Ako pretpostavimo da u današnjoj mongolskoj populaciji onih sa B grupom ima do 30%,(što se vidi sa jedne karte iz gorepomenute knjige),ajde da kažemo da su se malo miješali sa drugima,recimo nek je kod pravih Mongola svaki drugi nema B grupu.

To znači da je kod Avara bilo u najgorem slučaju tako(oni su dolazeći u Evropu već pokupili neke nemongolske gene)("najgorem" u smislu "sa najviše B grupe").

Pretpostavimo da su međ našim precima Avarima ravnopravnpo zaspupljeni B-ovci i NE-B-ovci.(ustvari 1:1).Danas međ Srbima ima oko 10-15% onijeh sa B grupom.
Dakle logično je da bi bilo i 10-15% onih sa A grupom koja potiče od Avara.Ukupno 20-30% Srba koji nose bar jedan alel koji potiče od Avara.Neka je 25%.

Vjerovatnoća da oba roditelja (bilo kojeg) Srbina nisu "mongololelna" je 0,75*0,75=0.375.
Znači 62,5% Srba ima bar jednog roditelja mongololelna.
Vjerovatnoća da sve četiri djede i babe NISU mongololelne je:
0.375*0.375=0,140625.
Dakle 85% Srba ima bar jednog dedu/babu mongololelnog/u
98% Srba ima bar jednog PRAdedu/babu mongololelnog/u.

Vjerovatnoću još nisam položio pa ako griješim molim da me ispravite.
[ cicika @ 16.09.2004. 22:46 ] @
S obzirom koliko su se Srbi mešali (Sloveni uopšte) sa svim i svakim to je vrlo moguće! (ovo nije naučni zaključak). Ja sam A+ i imam iskošene tamno smedje oči. Krvna grupa veze nema sa Mongolima (ili ima onim delom koji nije B) a kose oči nema nijedan Slovenski narod. Preračunajte.
Što se tiče nasledjivanja osobina u grupama, to ne ide sa različitih hromozoma nego sa istih. Znate li za sledeći primer - albino mačka sa plavim očima je gluva. Uvek. Upravo iz razloga nasledjivanja paketa osobina.
Ne znam inače mnogo o ovome ali mi je bilo zanimljivo da prokomentarišem.
Pozdrav!
[ chupcko @ 17.09.2004. 08:28 ] @
albino macka sa plavim ocima ima nedostatak nekog hromozoma, pa je samim tim gluva, to je vise degenrativni slucaj nego pravo nasledjivanje :).

Ali opet mi se cini da ovde neko mesa logiku sa ...

Ako je tacna izjava onog tog, kako bese onda ....
E pa vidis nije tacnaaaaaaaaa :).

Povezanost osobina ili potice od istog gena ili sta ja znam od cega.

Da ne bi imali identican hromozom kao neka nasa baba/deda pobrionuo se mehanizam zvani cross over
koji u novonastalom paru hromozoma zameni parce jednog sa drugim, time obezbedjuje da dete nema jednu hromozom identicnu sa roditeljem

To jest ajde ovako , za fiksirani hromozom, recimo 11-ti, od majke u jajnoj celiji dodje jedan hromozom, od oca u spermatozoidu dodje jedan hromozom, one se spoje i stvore par hromozoma. Kada bi tako uzeli novo nastali par hromozoma, nasledile bi se kaskadno osobine majke ili oca, pa onda ide dominacija, medjutim time bi dete deteta imalo isti hromozom kao i baba mu ili deda, sto je nedopustivo, zato sada na scenu stupa crossover, jednostavno se razmene delovi hromozoma, na taj nacin smo izmesali "karte".

Sto se tice povezanog nasledjivanja, mislim da je dokazano da ne postoji, osim u slucaju kada nedostaje neki hromozom (kao slucaj sa jadnom mackom, ili u nekim slucajevima sa polnim hromozomima).

Aprpo pro krve grupa, postoji gen za antitela A i gen za antitela B, samim tim nema nesto puno filozofije (ima i drguh gena, rezus faktor, MN, i jos puno toga jos ...) Ali prosta je stvar mozes da imas gen za antiela A i onda si krvna grupa A, ako imas gen za antitela B onda si krvna grupa B, ako imas oba, onda si AB, ako nemas ni jedan onda si 0, naravno sada pomnozimo to sa hromozomima:

h1 h2 R
-- -- --
-- A- A-
-- -B -B
-- AB AB
A- -- A-
A- A- A-
A- -B AB
A- AB AB
-B -- -B
-B A- AB
-B -B -B
-B AB AB
AB -- AB
AB A- AB
AB -B AB
AB AB AB

h1 jedan je jedan hromozm, reicmo nasledjen od majke, h2 je drugi, nasledjen od oca R je rezultat.

AJde da podjemo od toga da B hromozomi poticu od mongola, a od koga poticu A hromozomi ?
Nema tu nesto puno kombinacija, znaci pola planete su mongoli a druga polovina majmuni...

Dakle jasno je nula i nula je nula, crva nije ni bilo...

P.S. Ajde da prolasimo da A krvna grupa potice od srba :).
[ srbinxp @ 17.09.2004. 10:29 ] @


CITIRAM iz njegove knjige:
Kako je A krvna grupa izvorna, ona je odlika naroda različitog porekla, pa je imaju Eskimi, Ugrofinci, pripadnici nordijskog rasnog tipa u koje spadaju izvorni Sloveni, Germani i Kelti i razni drugi narodi. (U našoj zemlji je odlika slovenske, semitske i ugrofinske populacije.) Krvna grupa B se prvi put pojavila kod jednog mongola, pa je danas odlika mongolske populacije. Nulta krvna grupa je u svetu najzastupljenija kod američkih Indijanaca i afričkih naroda, dok je u Evropi odlika pet starosedelačkih populacija, koje su između sebe antropološki slične, a to su: kromanjonci (Dalarna u Švedskoj, ostrva u Dalmaciji, Albanci Gege, Grdelica u jugoistočnoj Srbiji), dinarci (Crna Gora, Hercegovina, zapadna Srbija), i mediteranci: istočni (severna Dalmacija, jugozapadna Grčka), zapadni mediteranci (Sicilija, Sardinija, južna Italija, crnogorsko primorje, jugoistočna Srbija, južna Rumunija), i atlantski mediteranci (starosedeoci Irske i Škotske, Baskijci, srednja Dalmacija, Hercegovina...). Nulta krvna grupa je najzastupljenija na zemljinoj kugli, ali je recesivna u svom ispoljavanju, pa mnoge osobe koje imaju A ili B grupu, takođe imaju i gen za nultu krvnu grupu nasleđen od jednog roditelja, ali se on ne primećuje u serumskoj, već samo u genetskoj analizi. Zbog toga, u fenotipskoj analizi uže Srbije, nultu krvnu grupu ima svega 33% stanovništva, u Crnoj Gori 35%, a na Kosovu 42%. Ako želimo da saznamo realnu zastupljenost gena za nultu grupu, onda treba da izračunamo verovatnoću za njenu realnu zastupljenost, koristeći posebnu formulu. Ta verovatnoća za realnu zastupljenost gena za nultu krvnu grupu iznosi za Srbiju 58%, za Crnu Goru 59%, a za Kosovo 64%. U skeletima srpske srednjovekovne prestonice Rasa nulta krvna grupa je zastupljena svega kod 13,9% skeleta, što je drastično manje od 42% koliko je srećemo u populaciji Kosova polovinom XX veka. To znači da su u devetom i desetom veku Srbi bili veoma malo izmešani sa dinarcima i mediterancima koje odlikuje nulta krvna grupa, dok su bili veoma izmešani sa Avarima. Naime, skoro svaki drugi skelet nađen u Rasu, imao je gen za B krvnu grupu, nasleđen bilo samo od jednog, bilo od oba roditelja. Tamo gde su se na Balkanu potomci nekadašnjih Avara i drugih mongola najviše zadržali, tu i danas vidimo veliku koncentraciju B krvne grupe (Bihać i okolina, Kninska krajina...).

MONGOLI

Mongoli pripadaju altajskoj jezičkoj grupi. Odlikuju ih B krvna grupa i antigen HLA-B16 koga u našoj zemlji ima 13,69% stanovništva. Dominanti su kod Avara i nekadašnjih Turaka, pa i pojedinih indijanskih plemena, posebno kod potomaka nekadašnjih Inka u Južnoj Americi.


SAMO MI SADA ZAISTA NIJE JASNO DA LI JE B grupa nastala samo kod Mongola ili i nekih drugih naroda.Pogledaću još po knjizi.

[Ovu poruku je menjao srbinxp dana 17.09.2004. u 12:50 GMT]
[ srbinxp @ 17.09.2004. 10:32 ] @
nego Čupko,
ako pretpostavimo da je to tačno,valja li ona matematička analiza?
[ chupcko @ 17.09.2004. 12:16 ] @
Ne valja , ako krenes od netacnih premisa, sve mozes dobiti :)
[ srbinxp @ 17.09.2004. 12:57 ] @
Pa sad ne znam šta je loše u izvođenu formule,u izvođenju sam koristio samo priznata (tačna) pravila.
Ajde ako možeš da pojasniš šta ne valja bio bih ti zahvalan
[ SpellCaster @ 20.09.2004. 22:04 ] @
Ja cu da odgovorim laicki posto mi je genetika najsvezija (radio sam je ove godine) pa cu da googl-am i citam pa da se ispravim/dopunim po potrebi.

Boja ociju/Boja Dlake odnosno koze/iskosene ili ne iskosene oci itd. su sve FENOTIPSKE OSOBINE koje su rezulata GENOTIPA i Razvoja.

Konkretnije - ne nasledjujes ti gen za plave oci nego gen koji kodira odredjen protein. Na osnovu tog jednog gena pravice se ovaj ili onaj protein. SVE JE REZULTAT PROTEINA. PROTEINI SU SVE. Dakle proteini koji se stvaraju kao rezultat genotipa (t.j. strukture tvog DNK) uticu na to koje ce boje biti tvoje oci da li ces da vise da volis slatko ili slano, da li ces biti visok 2.15 ili 1.50 da li ces biti inteligentan ili retardiran. E sad, po meni, prisustvo ili odsustvo odredjenih proteina bi mozda i moglo da utice na vise stvari u organizmu. Ipak je to VEOMA komplikovan sistem i NIJE jos u potpunosti poznato kako funkcionise sve i kako odredjeni faktori funkcionisu iz veoma prakticnih razloga (ajde ti izvadi neki specifican gen iz jednog od covekovih hromozoma pa izmeri promenu u proteinima pa promenu u fenotipu, ako mozes). Mogu da nastanu mala do srednja odstupanja od onoga sto ti je sudjeno da postanes (citaj od onoga sto si genima predodredjen da postanes) i onoga sto ces postati. To je uticaj okoline - pocev od ljudi u tvojoj okolini koji mogu da uticu na tvoj pre svega psihicki razvoj pa do izlozenosti radio-aktivnom zracenju koje moze da promeni cak i tvoju DNK pa do izlaganja raznim zagadjenjima, neuhranjenosti ili iz nekih ZA SADA ne poznatih okolnosti.

Alela nije nesto sto postoji u genima - to je nesto sto smo mi izmislili da bi lakse opisali tu pojavu. Kao sto rekoh sada cu malo da istrazujem pa cu reci konkretnije i preciznije malo kasnije.
[ SpellCaster @ 20.09.2004. 23:53 ] @
Malko sam istrazivao i jos nisam siguran, ali to je u sustini to

Zavisi sta podrazumevas osobinom. Da li psihicku sklonost ka nasilju (koja se u izvesnoj meri moze naslediti ali je VEOMA podlozna uticaju drustva i okoline) smatras osobinom? Ako da nju (izmedju ostalog) moze da izazove visak X hromozoma (t.j. ako muska osoba ima XXY kombinaciju umesto XY) sto opet vuce sa sobom jos neke fizicke posledice, ali to nije jedan gen koji nosi vise stvari to je citav hromozom viska. JEDAN gen nosi podatke o JEDNOJ RNK (moze biti iRNK, tRNK ili rRNK (najcesce)). U zavisnosti od tih kiselina moze nastati OVAKAV ili ONAKAV JEDAN protein. JEDAN PROTEIN koji je nastao u organizmu A a ne u organizmu B koji se razlikuju samo po tom JEDNOM genu moze da utice na dve 'osobine'.


Kao primer navescu leukemiju srpastih celija koja je bolest koja uglavnom napada Istocno-Evropske Jevreje (ako se potrefe dve dominantne alele) t.j. to oboljenje ima jedan od oko 3000 Istocno Evropskih Jevreja. Rezultat je jedne promene na jednom genu. Kao rezultat Mogu nastati dve varijacije proteina koji se zove b(beta)-Globin polypeptide. Jedna varijanta izaziva stvaranje srpastih crvenih krvnih zrnca a jedna izaziva pravljenje normalnih (okruglih). Moguca je i varijanta gde se pravi isti broj i jednog i drugog proteina i jedne i druge vrste srpastih celija. A rezlutati tih 'osobina' su: 1) Izgled crvenih krvnih zrnaca na nivou mora (1-normalne osobe - okrugle, 2- delimicno oboleli - okrugle, 3- oboleli - srpaste), 2) Koncentracija Srpastih celija na nivou mora (1-normalna, 2-normalna, 3-snizena), 3) Izgled C.K.Z. na visokim nadmorskim visinama (1-okrugla, 2-delimicno srpasta, delimicno okrugla, 3- srpasta), 4) koncentracija C.K.Z. na visokim nadmorskim visinama (1-normalna, 2-smanjena, 3-veoma smanjena, t.j. anemicna) i 5) podloznost malariji (1-podlozan/na, 2- otporan/na, 3-otporan/na).

Dakle u zavisnosti od prisustva JEDNOG PROTEINA (koja je definisana nasledstvom JEDNOG GENA) mogu da se ispolje cak 3 varijacije 5 'osobina'. Dakle nije 1 gen 1 osobina (u zavisnosti sta smatras osobinom - da li je podloznost maleriji ili koncentracija ckz na nivou mora osobina - biologu da, laiku (osim ako ima to oboljenje ili bude zarazen malarijom - ne)) vec je 1 gen jedan protein koji moze da utice na vise stvari.

E sad sto se tice krvnih grupa, srodnosti po osnovu istih i prava na dravljanstva: vidi sledecu poruku - dugacko je, trebace mi vremena da odgovorim i bice mnogo preglednije u dve poruke umesto u jednoj.
[ SpellCaster @ 21.09.2004. 02:33 ] @
Istorija covecanstva ispisana krvlju:

Koliko vas je klikcuci na ovaj naslov mislilo da se radi o nekakvom ratovanju ili nasilju? Kladim se da bi odgovor bio alarmantno visok sto ipak govori nesto o vama samima, ali o tome cemo neki drugi put.

Dakle, poenta svega jeste da se Istorija covecanstva moze ispisati i pratiti kroz krv. Preciznije kroz krvne grupe.

U ABO sistemu postoje cetiri moguce kombinacije: A, B, AB i O, pri cemu svaka od ovih grupa moze biti Rh pozitivna i Rh negativna. Dokazano je, medjutim, da je najstarija krvna grupa O krvna grupa (koja je i najrasprostranjenija), a da su ostale nastale mutacijom. Jos jedan dokaz je da su grupe stanovnistva koje su direktno nasledile kromanjonce i koji su ziveli izolovano su iskljucivo grupa O (americki domorovci - Indijanci i Eskimi). Dakle prvobitni 'ljudi', kromanjonci, su svi imali nultu grupu. Oni su istovremeno bili i lovci, odnosno skupljaci plodova. Bez ikakvog oblika zemljoradnje i uzgajanja domacih zivotinja celokupna ishrana se svela na lov i skupljanje plodova (foraging). To je bila relativno raznovrsna ishrana. Ziveli su u Afrci (poreklo Sub-Sahara), tamo su postojale odredjene vrste bolesti i zaraza na koje su vremenom stekli kakav takav imunitet (ko ga nije imao je umro tako da su ga vremenom svi imali ) na njih. Sve ovo se desavalo izmadju 170.000 i 50,000 godina pne.

Vremenom je usled covekove superiornosti u lancu ishrane: manje vise je sam sebi bio jedini prirodni neprijatelj, vremenom je doslo do prenaseljenosti teritorije ljudima i izumiranju krupnije divljaci. Ovaj razlog zajedno sa klimatskim promenama koje su Saharu i Sub-Saharu pretvorale u pustinji koja jeste danas, i koje su Aziju i Evropu od Ledene pustine pretvorili u mnogo gostoljubljivije krajeve je naterao prvobitne Africke kromanjonce da se isele u Aziju i Evropu i da se sire i dalje. Do 20,000 godine pne. naseljavanje Azije i Evrope je postalo toliko intezivno da se tamo ponovilo iscezavanje krupnije divljaci i uopste pouzdanih lovista punih divljaci. Negde oko 30,000 godina pne otpoceo je Neolit. Glavne karakteristike ovog perioda su Poljoprivreda i Urbanizacija. Dakle, usled promenjene situacije sa snabdevanjem hrane, ljudi su bili primorani da pripitome i gaje zivotinje i da uzgajaju biljke radi sopstvene ishrane, sto je izazvalo vezanje za zemlju sto je omogucilo nastanke prvih stalnih naseobina i gradova. Ovaj nacin zivljenja (stacionaran sa promenjenom ishranom), zajedno sa novim bolestima Evro-Azije na koje Africki doseljenici nisu imali imunitet izazvao je odredjene mutacije imunoloskog i digestivnog sistema. Ove promene vezane su za krvnu grupu A. T.j. ljudi koji su ispoljavali ovu pojavu su ispoljavali i promenu u originalnoj gradji krvnih zrnaca koja je danas poznata kao krvna grupa A. Prvi ljudi koji su formirali ovu mutaciju su ziveli na Bliskom Istoku i u Zapadnoj Aziji. Najznacajniji za rasporstranjenje ove krvne grupe je grupa naroda poznata kao Indo-Evropljani. Njihovim seobama A grupa je prenesena od Indije do Zapadnih obala Evrope.

Grupa B je odlika nomadskih naroda. Glavne razlike nomadskih naroda u odnosu na stacionarne poljoprivrednike su pre svega lokacija i ishrana. Lokacija - visoravni Himalaja - hladno (slabije uspeva zemljoradnja) i uzviseno mesto. Ishrana (kao rezultat lokacije) manje biljaka vise domacih zivotinja, i mnogo vise mleka i mlecnih proizvoda (zamislite koze ). Opet drugacija klima i ishrana i bolesti. Grupa B je nastala izmedju 15,000 i 10,000 godina pre nove ere (10,000 godina posle A grupe). Nastala je u Indiji, Jugozapadnoj Kini, i uopste u indokineskoj oblasti. Iduci od istoka ka zapadu sve je manje ucestala, njene granice su skoro identicne granicama nomadskih osvajaca (pre svega Mongola i Arapa (da li je neko rekao Turci???)).

Danas:
grupa A je zastupljena izmedju 25-40% u SEVERNOJ AMERICI (u JUZNOJ samo 0-5%), Evropi i Australiji. (ima i na drugim mestima ali oko 42% populacije je maksimum, na ostalim mestima je manje zastupljena)

grupa B je zastupljena od 20-30% uglavnom istocno od urala - najvise u sibiru, kini i indiji. (ima i na drugim mestima ali u manjim kolicinama dok je u Australiji i Amerikama gotovo nepostojeca)

grupa O je zastupljena u celom Svetu, najvise u Amerikama i Australiji (gde su ljudi dugo vremena ziveli sa originalnom 0 grupom bez mesanja sa drugim grupama).

Grupa O je recesivna - ako postoje A, B i O alele samo OO kombinacija daje Nultu grupu. AB (2 moguce kombinacije), A (2 moguce kombinacije) i B (dve moguce kombinacije) su sve verovatnije od OO. Posto je O krvna grupa najrecesivnija to znaci da bi trebalo da bude najmanje zastupljena. Realnost je rezultat fizickih barijera u razmnozavanju. Zakljucak koji se namece jeste - ako dovoljno dugo vremena slobodno mesanje celokupne svetske populacije bude omoguceno skoro 50% ce biti AB grupa, a po 25% A i B. Dakle ljudi evolucijom i nasledjivanjem teze ka potiskivanju O grupe, a kad ponestane i poslednja O alela ponestace AO kombinacija i krvne grupe A i B ce biti moguce samo kao homozigotne.


Dakle O grupa je najzastupljenija, a B najmodernija. AB je rezultat ukrstanja grupa A i B i najredja je. Ako imas tu grupu sigurno imas imuni sistem kao VECINA (ali nikako svi) Mongola, ali je mnogo verovatnije da je neko od tvojih rodjaka, t.j. predaka 'mesao krv sa nevernicima' - t.j. Turcima a ne Mongolima (svkako ti je bolji turski pasos od mongolskog, tako da ovo shvati kao dobru vest ). Tako da je odgovor DA - izvesne osobine dobijas 'u paketu' sa krvnom grupom jer je tvoja krvna grupa rezltat vise gena (mislim da je cak 8 gena i 8 proteina). Te osobine se odnose na podloznost izvesnim bolestima (i imunitet ka drugima - nor. ja sam O i moja grupa je podlozna kugi koja je vekovima harala Evropom dok je samo prosetala kroz Aziju sa MNOGO manjim zrtvama uprava zbog ovoga) i poboljsanu sposobnost varenja hrane koja je mlecnog ili zivotinjskog porekla. Onaj lik kojeg si citirao ne deluje ko da je 100% siguran sta govori, pre svega da je prvi covek koji je imao B grupu mongol (to je nemoguce otkriti, osim ako on ima neke moci koje mi nemamo) jer kao sto rekoh B grupa je nastala i rasirila se u celoj Indo-Kini, Kini i Mongoliji u roku od nokih 2-3 hiljada godina, preciznije je nemoguce odrediti bez MNOGO starih i ocuvanih leseva. Citiram 'Kako je A krvna grupa izvorna, ona je odlika naroda različitog porekla' - otkud to da je A grupa izvorna? Nije ona nego O. Sve sto je receno s moje strane je objasnjeno zasto je bas tako i nikako drugacije. A mislim da si promasio sustinu knjige

@cicika
Kosookost je sasvim drugacija stvar, drugacijeg porekla. To ZA SADA ne umem da objasnim. Jedino moguce objasnjenje je da si ti onaj jedan slucaj u 9 milijardi koji je izuzetak svakom pravilu koji pljuje u lice bogu i nauci. Face it - you're a freak! Ili je neko u tvojoj proslosti dosao u kontakt (da seksualni) sa nekim koje dosao u kontakt sa nekim koje dosao u kontakt sa ..... kosookim (mongol, japanac, kinez, kocemugaznati). Za albino mackicu si upravu - t.j. za princip, a za konkretan slucaj - namam pojma

P.S. izvinjavam se sto mi je trebalo ovoliko vremena, ali ako se uzme u obzir sta je sve napisano, mislim da se slobodno moze reci da sam napisao manje-vise ozbiljan naucni rad za 2h:40m.
[ srbinxp @ 21.09.2004. 12:14 ] @
Što se tiče Turaka

Kao prvo Sloveni su više vijekova živjeli pod avarskom vlašću ili u savezu sa njima.Avari su došli iz Azije koji su rasno većinom Mongoli(izmješani i sa drugima naravno).
Kao drugo Istočno rimsko carstvo je u sebi obuhvatalo i neke narode sa B grupom.Pa zar Romi nisu iz oblasti B grupe?Arapi,pa sigurno i dosta Grka koji su se izmješali sa nekim istočnim narodima.
B grupa je pronađena i u Lepenskom Viru,dakle mnogo prije dolaska Mongpla i Turaka.
Iskopavanja skeleta srednjovjekovnog Rasa pokazuju da svaki drugi skelet ima B ili AB grupu (Tad još nije bilo Turaka).


Dalje je poznato da je na našim prostorima bilo veoma malo pravih Turaka(zar nije) a više domaćih "Turaka".(Za razliku od Avara gdje je bio manji prostor i geografski blisko su bila plemena).I Turci nisu svi azijskog porijekla nego ima starosjedilaca male azije,koji su jel opet isto što i Vizantijci??

Na kraju i da jesam nastao od Turčina ista je vjerovatnoća i za tebe,jer ako 20% Srba ima A i AB grupu,a i današnji Mongoli imaju max 30%,šta je sa onih ostalih 70% oni imaju A i O grupu?

Još samo fali da se počnemo dijeliti i na Turke i neTurke
[ cicika @ 21.09.2004. 14:15 ] @
SpellCaster svaka čast na objašnjenjima, pratim ovu temu, iako ništa ne znam o tome (baš zato je i pratim). Nisu meni oči kose kako kod žute rase, nego kako kod Arapa. Kad sam bila u Egiptu ispostavilo se da tata i ja imamo oči kao oni a svega još par članova šire porodice ima takve oči, tako da je očigledno u pitanju naseledje od nekog daljeg predaka. Ovo za mačku je primer koji je dala profesorka biologije kada smo radili nasledjivanje, hromozome i te stvari, tako da mislim da je tačan, tj dešava se u realnosti.
[ SpellCaster @ 21.09.2004. 23:46 ] @
Mislim da je doslo do malog nesporazuma - naime Xp, ti mene nisi najbolje razumeo, zar vas u skoli nisu ucili da citate izmedju redova?

Dakle, rekao sam da neko sa B grvnom grupom NAJVEROVATNIJE (a ne 100%) ima nekog turskog pretka. Ako ima krvnu grupu B MORAO JE DA IMA nekog pretka medju indokineskim nomadskim narodima ako ode dovoljno daleko u svoju filogenetsku proslost. Posto mongola, kineza, indijaca, i sl. nikada nije bilo na ovom prostoru, najveca verovatnoca je da su te gene dobili od turaka koji su ih dobili ukrstanjem sa originalnim gorepomenutim B-ovcima. Kazem da je najverovatnije u pitanju Turski predak zato sto su upravo oni ovde proveli najvise vremena i ostvarili najveci uticaj. Pod Avrima mislim da nikada nismo ni bili, vec da smo sa njima zajedno ziveli i ratovali, ali izlozenost Srba Avrima je mnogo kraca (svega 100-200 godina) od izlozenosti Turcima (500+ godina). A to sto ti kazes grci koji su se mesali sa istocnim narodima - ja ti lepo kazem da su to NAJVEROVATNIJE Turci. Kada su Grci mogli da se mesaju sa Mongolima ili billo kojim dalekoistocnim nomadskim narodom sem sa Turcima? Bili su tu jos i Huni i neki drugi narodi koji su prosli otuda (pa i Madjari koji su dugo vremena bili nomadi - do poraza od Nemaca u VIII-IX veku) ali najveci uticaj su ostavili TURCI. A da li je neko nasledio B grupu od pretka Grka koji ju je nasledio od pretka Turcina ili ju je nasledio od pretka Srbina koji ju je nasledio od pretka Turcina je sve jedno - krajnji izvor je isti: Turci: koji su je dobili NAJVEROVATNIJE od Mongola, a moguce u izvesnom delu i sami razvili. Sem sa Turcima, Grci su mogli da se mesaju jedino sa Persijancima, Egipcanima i sl. koji su svi, kao sto sam objasnio, nasledili/razvili A krvnu grupu (zato Grka ipak ima vise sa A grupom nego sa B). Cigani su poreklom iz INDIJE - dakle krvna grupa B - da li stvarno mislis da je genetski doprinos Srbima Cigana veci od Turaka? Jedini narodi Istocnog Rimskog Carstva iliti Vizantije koji su imali krvnu gruu B su narodi koji su kao Huni dosli sa istoka i bili nomadi pa su se naselili/asimilari sa lokalnim stanovnistvom. Dok je to sa krvnim grupama civilizacije koja je zivela na lepenskom viru zanimljivo, nikako nije dokaz porekla te grupe kod Srba (mada postoje izvesne, relativno dokazima dobro potkrpljene teorije, podjednako je verovatno da nemamo nikakve veze sa njima, sem sto sada zivimo i na njihovim teritorijama). A koliko je to hiljada leseva sa Rasa pronadjeno pa da moze odgovorno da se tvrdi da je taj odnos reprezentativan za tadasnje stanovnistvo? A cak i da jesu oni reprezentativni i cak i da jesmo nasledili civilizaciju sa lepenskog vira uticaj je podjednak kao i uticaj Turaka. A krajnji preci Turaka, Srba i ljudi sa lepenskog vira koji imaju B grupu je ISTI. Ali opet kazem pogledaj gde je zastupljenost B grupe najveca - izmedju ostalog u Turskoj a granice NADPROSECNE zastupljenosti te grupe su IDENTICNE sa granicama Osmanlijskog carstva - Balkan, Poljska, Austrija Madjarska. Sve zapadnije od toga - 0-10% u Evropi ljudi sa B grupom najmanje ima u Nemackoj, Frnacuskoj, Engleskoj, delu skandinavije koji ne pripada Finskoj, Spaniji i Portugaliji.

Dakle NE TVRDIM da su svi sa krvnom grupom B imali nekog Turcina za pretka kao sto ni NE TVRDIM da svi koji imaju Turske pretke imaju krvnu grupu B. Cela poenta price sa genima i krvinm grupama jeste da se ljudi grupisu po nekim objektivnim osobinama i naucnim osobinama, a ne po nacionalnosti - prvo sto je pristrasno, a drugo sto je pregrubo i nedovoljno precizno. ALI SVAKO KO IMA KRVNU GRUPU B IMA NEKOG DALEKOG PRETKA SA KRVNOM GRUPOM B KOJI JE MORAO BITI NOMAD, A NAJVEROVATNIJE JE IZMEDJU PRVIH LJUDI SA TOM KRVOM GRUPOM I DANASNJEG SRBINA SA NJOM BIO NEKI TAMO TURCIN.
[ srbinxp @ 22.09.2004. 12:46 ] @
Prije svega u svakom slučaju hvala na trudu što si onoliko napisao

Mi smo bili uglavnom POD Avarima a samo mali period SA Avarima.(raspitaj se kod nekog istoričara)

Kako onda objašnjavaš 20-25% B grupe kod evropskih Rusa?
Ili do 15%,isti procenat kao kod nas,kod Poljaka,Čeha,Slovaka...?

A zaboravio si Bugare?(oni su se mješali sa nama također,aisto su većinom azijskog da ne kažem nomadskog porijekla).Tako i da nije baš najverovatnije da B potiče od većinom Turaka.




Citat:
Kada su Grci mogli da se mesaju sa Mongolima ili billo kojim dalekoistocnim nomadskim narodom sem sa Turcima?


Asirci,Vavilonci,Persijanci,svi su bili u dodiru sa područjem današnjeg Pakistana,ili još bliže Irana(pogledaj koliko tamo ima B grupe),
Pa se sve to ponovo zborljalo u Rimsko carstvo koje je opet imalo dodira sa tim krajem.
Dakle veliki je uticaj i te da je nazovem iransko-pakistanske struje.
Tako da ovo dole nije tačno:
Citat:
Jedini narodi Istocnog Rimskog Carstva iliti Vizantije koji su imali krvnu gruu B su narodi koji su kao Huni dosli sa istoka i bili nomadi pa su se naselili/asimilari sa lokalnim stanovnist
vom.


Citiram:http://www.dadamo.com/knowbase/theory/anthro.htm

Izvor B grupe:Pakistan i Indija
Citat:
The gene for blood group B first appeared in significant numbers somewhere around 10 to 15,000 B.C., the tail end of the Neolithic period, in the area of the Himalayan highlands now part of present day Pakistan and India

Mongoli:
Citat:
The Mongolians were certainly responsible for introducing the gene for blood group B into the eastern European populations.

neke semitske populacije a preko njih Egipćani:
Citat:

In the Middle-East it appears that tribes of Semitic group B nomads may have infiltrated into pre-existing Neolithic cultures, both passively and aggressively. Semitic peoples called the Hyksos were foreign rulers of Egypt during the Second Intermediate Period. ... More likely, the numbers of these foreigners slowly increased in the Delta region until they became a powerful political force. Under the rule of the Hyksos, the continuity of Egyptian culture and ritual was preserved, indicating that these foreign kings had become fully Egyptianized. Persian suzerainty may have also added large amount of B gene to the upper-class Egyptian gene pool, since a third century BC Egyptian mummy, 'Iset Iri Hetes' was recently typed and found to be group B


Jevrejske:
Citat:
The blood group characteristics of the various Jewish populations have long been of interest to anthropologists. As a general rule, regardless of their nationality or race, there is a trend towards higher than average rates of blood group B. The Ashkenazim of Eastern Europe and the Sephardim of the Middle East and Africa, the two major sects, share high rates of group B blood and bear no discernible differences. Babylonian Jews differ considerably from the present-day Arab population of Iraq, in that they have a high frequency overall of group A, and an even higher frequency of group B blood.


Vavilon:
Citat:

The Karaites, who have an extraordinarily high rate of blood group B, are members of a Jewish sect founded in Babylonia in the eighth century A.D


Vikinzi:
Citat:

The Viking invaders may have also had a relatively high percentage of B gene, since many of the towns of Britain and western Europe that are linked to the coast by internal lines of communication such as large rivers, have a disproportional amount of blood group B when compared to the surrounding territory.




Čak i da jeste kako ti kažeš,samo mi reci ovo: Da li su Turci donijeli istu količinu (pa čak i više) A i O grupe nego B grupe?
(nemoj mi samo reći da su svi Turci imali B grupu)
[ srbinxp @ 22.09.2004. 13:00 ] @
eh da,kad je to Poljska bila pod Osmanlijama? .

Dobro je da si pomenuo i Mađare(koji su također na nas ostavili traga)
[ chupcko @ 22.09.2004. 13:18 ] @
Meni nije jasno sta zelis da dokazes :). Mislim da su odavno svi odustali da dokazuju poreklo nacije po nekim takvim osobinama :).

A mozda i nisu svi odustali.
[ srbinxp @ 22.09.2004. 20:50 ] @
Pokušavam da dokažem da nismo Turci,...ili:
pokušavam da dokažem da osobe sa B krvnom grupom imaju istu vjerovatnoću da
imaju istu količini predaka Turčina kao osobe sa A i O grupom (Da ne bi
počela diskriminacija onih sa B jer su Turci...)
[ chupcko @ 22.09.2004. 20:58 ] @
Pa kako su hromozomi krompira od istog "materijala" kao i nasi srpski, mozda smo mi dirketni naslednici krompira, to jest krompir narod.

A ti ces to na osnovu krvne grupe da dokazes, pa lepo. AJde u red iza Zarka i SVETLOSNE FORMULE :).

Bojim se da se ovde moje ucesce u raspravi zavrsava.

[Ovu poruku je menjao chupcko dana 23.09.2004. u 15:40 GMT]
[ SpellCaster @ 22.09.2004. 22:32 ] @
poslednji put
1) nisu SAMO oni sa B grupom verovatni naslednici nekog turskog pretka - naravno da su oni preneli i A i O grupu
2) NISU Turci SVIMA preneli B grupu, pa cak ni svima u Srbiji, vec VECINI u SRBIJI, dakle nema veze sa Rusima, oni su pitaj boga od koga, moja istorija je falicna po tom pitanju - mozda od kavkazaca il ostalih neEvropskih Rusa (isto vazi i za cehe i poljake a bugari su MOGLI (opet ne znam skime su sve bugari mesali krv) da je dobiju u VECINI slucaja isto tako kao i mi).
3) NIJE poenta ovoga DELITI Srpsko stanovnistvo na CISTE i NECISTE, poenta svega je bilo objasnjenje porekla grupe B na ovim prostorima
4) U nastavku prethodne stavke - nacionalnost nije stvar krvne grupe cak ni predaka u toj meri. PODJEDNAKO je vazno i pojmanje nacionalnosti osobe kao i . Ima Srba po svetu koji imaju 'cistu' krv - t.j. iskljucivo srpske pretke a koji jedva da znaju da beknu srpskog jezika, a nikada nisu ni krocili u Srbiju, a o svojoj istoriji i kulturnom blagu znaju jos manje - ti nisu ni S od srba pa sad ti gledaj. A bogami nije mi ni mnogo bolji onaj nas prestolonaslednik (ajd on barem zna po koju da bekne, ali zato njegova zena koja je grkinja prica srpski bolje nego on, e bilo bi smesno da nije tuzno). Ali da batalimo teme koje mogu da izazovu flame, ja ostajem u pravu zbog 1-3 i sledecih stavaka
5) NAJVECI uticaj ce izazvati oni sa kojima smo najduze bili u kontaktu - TURCI - najvise B grupe je moralo poteci od njih. Ipak je to bilo 500 kusur godina, a avri mnogo manje.
6) kod Grka su bili jos vise, mislim oko 600 godina, a sa Persijancima su samo ratovali, i mislim da sveukupni kontakt sa njima je mogao u najboljem slucaju da traje toliko dugo, ali nejverovatnije nije
7) Rekao sam POTEKLO U INDO-KINI, dakle ukljucujuci Indiju i Pakistan pa preko Malazije sve do Kine. A brzo se prosirilo Istocno, a mnogo sporije zapadno.
8) Uredu je sto su Vikinzi imali tu grupu, i sto su je dali Britancima, nisam ni rekao da su svi Srbi sa B grupom dobili od Turaka, a DEFINITIVNO nisam rekao da je ceo svet dobio od Turaka, rekao sam da su Istocne granice manje-vise istovetne sa granicama Turksog carstva, a i vikinzi su manje-vise nomadski narod koji je konzumirao vecu kolicinu mlecnih proizvoda (jak ili kako li se zove ona njihova stoka) i ziveo u hladnijim predelima, mogli su i oni da je razviju, sta ja znam.
[ srbinxp @ 23.09.2004. 11:47 ] @
Da,SpellCaster,vidim da ostaješ pri stanovištu da smo B dobili većinom od Turaka i tačka.Nema veze,ja sam izložio svoje dokaze pa će objektivan posmatrač sam da zaključi ko je u pravu(uzgred Bugari od Slovena imaju samo S i jezik,većinom su azijatski nomadi).

Jer da si ti u pravu,ne bi mi bilo jasno ovo:
20%ljudi ima B i AB grupu(kod nas)(15+5)
od tih 15% od njihovih alela 2/3 su B aleli,a od 5 su 2,5% B.Ukupno 12,5%.Ako su turci imali 20%B grupe i dakle 13,33%B alela+6.66%AB grupe tj.3.33%B alela to je oko 16.66% B alela.Znači u prosjeku svaki Turčin koji je ostavio za sobom jedan B alel,ostavio je i 5 drugih alela različita od B.
Pretpostavimo da je samo POLOVINA B alela kod nas nastala od Turaka(mnogo blaže nego što ti tvrdiš).Dakle 6,25%.Tada imamo još 5*6,25% turskih neB alela a to je ukupno 37,5%.

Znači više od trećina alela za krvnu grupu potiče od Turaka,dakle više od trećine naše genetske populacije je Turska!Ako bismo uzeli da 2/3 B alela potiče od Turaka dobili bismo 50% Turskih alela u nama!DA TO NIJE MALO PREVIŠE?? Znači dobili smo kontradikciju i tačka.
(Koristio sam tzv. "ZAKON O ODRŽANJU KOLIČINE ALELA")
(pogotovo kada genetsko istraživanje pokazalo da mi skoro 3/4 potičemo od starosjedilaca Balkana,Dinaraca i raznih Mediteranaca!!)


@chupko
vjerujem da si stručnjak za matematiku i informatiku,ali mi je žao što nećeš sa nama da podijeliš svoje viđenje stvari(potkrepljeno činjenicama i dokazima matematičkog tipa) koje bi sigurno bilo tačnije od mojega skromnoga studentskoga.NISAM VIDIO NI JEDAN DOKAZ OD TEBE,a mene proglašavaš Žarkom Radosavljevićem.
[ srbinxp @ 07.10.2004. 22:09 ] @
Sa temom o B grupi smo završili,pa idemo dalje.
*************************************************


Da li je ovo moguće,tj.da postoji neki halotip koji se prenosi na djecu isključivo sa oca??
Čitao sam neko istraživanje:Citiram:
Citat:

No i ono što je bilo međusobne ženidbe nema veze s ovim istraživanjem jer ono gleda samo NRY, odnosno nerekombinirajući dio Y kromosoma. Dakle onog dijela koji ne sudjeluje u seksualnoj rekombinicaji i direktno se nasljeđuje s oca na sina. Način ženidbe ako bi se i desio u pravilu bi bio takav da bi žena uzimala vjeru svoga muža tj. asimilacijom, no ona i onako nije mogla uticati na NRY haplotip svoje djece. Druga je stvar da se traži srodnost na temelju mtDNA koji se nasljeđuje s majčine strane. Onda bi se sigurno pokazale manje razlike

Meni je ovo čudno zar nije podjednaka šansa da se neki genetski materijal nasledi i od oca i od majke?

Kompletan tekst:
Citat:

Stiglo je najnovije genetsko istraživanje "Phylogeography of Y-Chromosome Haplogroup I Reveals Distinct Domains of Prehistoric Gene Flow in Europe" u kom se analizira upravo nama najzanimljivija I haplogrupa (stari Eu7 i Eu8). U tom istraživanju napravljena je detaljnija razrada same grupe. Sad je podjeljenja u četiri veće grupe od koje su I1a i I1c u prostornoj korelaciji, a I1b* i I1b2 su srodne jedna drugoj. Haplogrupa I je nastala za vrijeme gravetijenske kulture prije maksimuma ledenog doba u Europi i van Europe je skoro da i nema. Tada se raširila po centralnoj i zapadnoj Europi, da bi za MLD ostala izolirana u dva odvojena džepa. Iz onoga na jugu Francuske su nastale I1c i I1a podgrupe. I1a se za povlačenja ledenjaka dovukla do Skandinavije, a I1c se koncentrirala u današnoj Danskoj, te se raširila i po cijelom sjeveroistočnom dijelu Europe. Grupa I1b* je po svoj prilici MLD preživila na području istočne obale Jadrana i tada suhog jadranskog tla da bi jedan njen dio mutirao u I1b2 te krenuo prema zapadu i zauzeo Sardiniju, a drugi dio većinom krenuo ravno na istok do Moldavije, dok je manji krenuo sjeverozapadnije preko Češke do Poljske i Rusije. U ovo istraživnju najzanimjivije je da napokon imamo podatke iz Bosne ( iz Srbije po običaju nikad ništa ) i pokazalo se da je postotak I oko 42%, a od toga I1b* čak 40%. Podaci za Hrvatsku su samo iz panonskog kontinentalnog područja pa je postotak I 38% , a I1b* 31%. No i u tom slučaju Hrvatska i Bosna spadaju među top zemlje po postotku I1b* i raznovrsnosti njihovih podtipova. Područje Dalmacije po tom ima još daleko veći postotak i koncentraciju I1b*. Dakle od sad samo taj haplotip treba gledati kao superautohtoni koji se tu nalazi još od ledenog doba. I to je na području Dalmacije, a vjerujem i Hercegovine u ogromnoj većini što znači da se na tom području supstrat uvijek ostaje isti dok se kulture i jezici mijenjaju nadstratom. Nema velikih zamjena stanovništva, ali ima značajan udio priliva (ukupno 30-40% u svim seobama zajedno zadnjih 10000 godina) koji je sigurno utjecao na domaće stanovništvo. S druge strane glavna seoba iz ovih krajeva bila je još u paleolitsko doba kad su ljudi nastanjivali slobodne prostore kako je klima otopljavala. Sekundarna seoba iz tad naseljenih područja Blakana i Panonije zajedno sa pridošlim mediteranskim tipovima usljedila je neolitom. Zanimljivo je da brojna njemačka populacija I grupe skoro da i nema ovu našu. U svakom slučaju one fantazmagorije o bliskoj vezi skandinavaca i balkanaca preko I grupe mogu se komodno zaboraviti. A strašnu Hg2 grupu da i ne spominjem.


[ jelena83 @ 18.10.2004. 08:11 ] @
evo ja na primjer, spadan u B krvnu grupu kao i moja mama i brat. Imam mnogo mongolski osobina, cak i mnogo ljudi misle da sam iz azije! A mama i brat imaju vise mongolski osobina nego ja. Moja baba i ujak lice na prave mongole. Da li je to moguce da smo porjeklom od mongola?
[ Aleksandar Marković @ 12.11.2004. 17:32 ] @
Svaka krvna grupa ima jasno određene osobine, ali nijedna nije bolja od drugih. Osim u krajnje retkim slučajevima, koji se svode na teške bolesti kao što su neki oblici leukemije, grupa ostaje nepromenjena za ceo život.

Budući da krv burno reaguje (“aglutinacija") pri samom dodiru sa kapljicom nepodudarne krvne grupe, dobro je poznavati osobine svoje grupe i znati kome krv možemo dati, a od koga je možemo primiti:

- grupa A daje grupama A i AB, a prima od A i 0,
- grupa B daje grupama B i AB, a prima od B i 0,
- grupa AB prima krv od svih grupa, a daje samo osobama s istom krvnom grupom,
- grupa 0 daje krv svakom, a prima je samo od osoba s istom krvnom grupom 0.
[ Shadowed @ 12.11.2004. 17:50 ] @
Kako nijedna nije bolja od drugih? Za vlasnika je najbolje imati AB — vidi se iz tabele.
[ radović aleksandra @ 31.08.2008. 22:21 ] @
Ako moj otac ima 0 + (Nultu pozitivnu ) krvnu grupu , a majka AB + (AB plus) . Kako ja mogu da imam 0- (Nultu negativnu ) ?
Da li može neko da mi to objasni . Zbunjena sam.
[ superbaka @ 01.09.2008. 14:01 ] @
ako si 100% sigurna da je to sto pricas upravo tako, onda je ovakva kombinacija prakticno nemoguca... ne znam bas kolika je incidencija za mutaciju kod ovog slucaja, ali bi trebalo da bude veoma velika s obzirom da je nemoguca i kombinacija krvnih grupa a i rezus faktora...
ne bih da ublazavam odgovor s obzirom da ce te sumnja navesti da dalje istrazujes i dodjes do tacnog odgovora, s toga ti mogu reci samo da proveris da nisi usvojena...
naravno, postoji mogucnost da gresim i zbog toga bi trebalo da pronadjes odgovor kod nekog strucnjaka u nekoj zdravstvenoj instituciji koja se time bavi...
[ savanah @ 02.09.2008. 14:36 ] @
I ja sam slican slucaj i veoma me kopka kako i zasto je doslo da moji roditelji i mladja sestra budu B Rh+ a ja B Rh-.
jedino sto znam je da je na nasim prostorima ovo veoma retka krvna grupa i znam samo jednog coveka sa istom krvnom grupom i rezus faktorom. takodje moja cerka je 0 Rh+ dok su joj roditelji A+ i B-.
znam da se radi o genetici al moze li neko pojasniti ovaj fenomen.
[ superbaka @ 02.09.2008. 21:17 ] @
tvoja cerka je (za sada) moguca kombinacija jer nemas kompletne podatke... tvoja cerka je 0 jer ste ti i supruga A0 i B0... kombinacija nula iz vasih daje nultu kr. grupu... ljudi obicno imaju podatke o krvnoj grupi u vidu A, B, ali ne znaju da li su homozigoti (AA, BB) ili heterozigoti (A0, B0)... tako i ja znam da sam B+ ali ne znam da li sam BB ili B0... rezus faktor takodje odgovara jer plus od jednog roditelja dominira nad minusom drugog...
[ savanah @ 03.09.2008. 15:29 ] @
tu nasu kombinaciju mogu da shvatim,enigmaticniji mi je slucaj mojih roditelja i mene....to mi se nikako ne uklappa u gore navedena objasnjenja o nasledjivanju krvnih grupa.da ponovim: oba moja roditelja su B+, kao i moja mladja sestra a ja sam B-
[ superbaka @ 03.09.2008. 18:16 ] @
hajd' da se opet ponavljam...
malo pogresno, ali jednostavno objasnjeno mogu reci da svaki gen dolazi u paru, od svakog roditelja po jedan... u praksi nije bitno odredjivanje genetske strukture vec ekspresije, tako da ako se hemaglutinacijom utvrdi prisustvo beta hemaglutinina u necijoj krvi, reci ce se da ta osoba ima B krvnu grupu i nece se zalaziti u detalje da li je BB ili B0 sto se moze utvrditi samo genetskom analizom... ako se kaze da je neko Rh+, znaci da u njegovoj krvi ima rezus faktora ali se ne ulazi u analizu da li su oba roditelja prenela toj osobi rh faktor pa je potomak homozigot (++), ili je samo jedan od roditelja preneo rh faktor pa je potomak heterozigot (+-)... ocigledno su tvoji roditelji heterozigoti (+-) pa je kod tebe nastala kombinacija -- koja ima incidenciju nastajanja od 25%...
moguce kombinacije:

+- x +- =

++ Rh pozitivan
+- Rh pozitivan
-+ Rh pozitivan
-- Rh negativan


mogucnost nastajanja -- koji daje Rh- je 1:4 odnosno 25%

jel' sada jasnije?
[ savanah @ 03.09.2008. 20:02 ] @
naravno da je jasnijije.nisam bila 100% sigurna da li se isti model nasledjivanja krvnih grupa moze primeniti i nasledjivanja kod rezus faktora
e, a sad me zanima kad smo vec kod nasledjivanja i genetike kako to da je taj Rhesus faktor koji je prisutan kod oko 85% ljudske populacije prisutan i u krvi nekih primata....cak je po njima i dobio ime jer je otkriven u krvi vrste majmuna koji se zove Macaca Rhesus i gde je tu ona cuvena "karika koja nedostaje"?



[ superbaka @ 03.09.2008. 21:13 ] @
nisam bas najbolje razumeo poslednje pitanje u vezi karike...
u principu da, Rh faktor se nasledjuje po principu dominatno - recesivnog tipa ali detaljno objasnjenje prevazilazi okvir ove diskusije... pod Rh faktorom se obicno podrazumeva Rh-D polipeptid kao najjaci imunogen iz grupe rezus faktora, ali to ne znaci da je on jedini pa je stoga izracunavanje mogucih kombinacija Rh faktora u sitna crevca veoma komplikovano i svodi se na ovu prostu racunicu...
ne vidim zasto ne bi bio prisutan i kod zivotinja, u ovom slucaju majmuna, kada ljudi i zivotinje imaju mnoge iste polipeptide i proteine, cak i sa mnogo udaljenijim evolucionim precima... npr. enzimi Krebsovog ciklusa su isti za sve sisare, pa verovatno i kod nizih vrsta, ne znam bas tacno...
[ savanah @ 07.09.2008. 08:54 ] @
ja nisam od onih kojima smeta nase zivotinjsko poreklo...elem, karika koja nedostaje..: covekov izgubljeni majmunoliki predak.htela sam reci kad je vec otkrice tako htelo da se Rh faktor i otkrije prvo kod majmuna, zasto naseg pretka nisu trazili putem genetskih istrazivanja?
mislim da bi se moglo mnogo toga zanimljivo otkriti. ovako istrazivaje je svedeno na antropologiju, na uporedjivanje i merenje kostiju lobanja i nije nas bas daleko odvelo.
[ maja74 @ 25.01.2009. 11:58 ] @
Ako su roditelji:
majka A-
otac B-
ima li bilo kakve sanse da dete bude B+?
(ja mislim da moze biti bilo koje krvne grupe ali da mora biti -)!
Da li gresim?
[ maja74 @ 27.01.2009. 01:13 ] @
molim za odgovor,hvala!
[ ercegovac @ 29.05.2009. 00:17 ] @
od majke O Rh + i oca B (BO) Rh - dete O Rh - ........ Rh je D ... da li je to greska ili je moguce ?
[ superbaka @ 29.05.2009. 13:52 ] @
vidi 6 poruka iznad tvoje... moguce je, ne mora da bude greska, sta vec to znacilo :)
[ Nesigurna @ 02.06.2009. 15:52 ] @
Koje krvne grupe moze da bude dete od majke B+ i oca A+?

Hvala unapred na odgovoru!
[ cyofee @ 02.06.2009. 16:13 ] @
Citat:
Nesigurna: Koje krvne grupe moze da bude dete od majke B+ i oca A+?

Hvala unapred na odgovoru!


Bilo koje, bukvalno. Zavisi od krvnih grupa baka i deda (potencijalnog) deteta.
[ djoka_l @ 02.06.2009. 16:13 ] @
Citat:
Nesigurna: Koje krvne grupe moze da bude dete od majke B+ i oca A+?

Hvala unapred na odgovoru!


Bilo koje, tj. O, A, B, AB, Rh + ili -
Kao što je već više puta napisano, krvnu grupu određuju geni nasleđeni od oca i majke. Ako je majka BO (jedan gen za B drugi za O), a otac AO (jedan gen za A drugi za O) tada dete ima po 25% šansi da nasledi bilo koju od kombinacija AO, AB, BO, OO, te da ima krvnu grupu A, AB, B ili O.

Tako i za Rhesus faktor. Roditelji koji su Rh+, mogu imati ++ ili +-. Ako su oboje kombinacija ++, onda je verovatnoća 100% da je i dete Rh+. Ako je jedan roditelj +-, a drugi ++, onda je 25% verovatnoće da dete bude Rh-, a 75% da bude Rh+. Ako su oba roditelja +-, tada su šanse po 50% za Rh+ i Rh-.
[ Nesigurna @ 02.06.2009. 16:29 ] @
A od majke B+ i oca 0+?

Ja ne znam ko je otac... da li gospodin A+ ili gospodin 0+ - zato pitam. Bebi tek planiram da utvrdim krvnu grupu.

Opet hvala!
[ djoka_l @ 02.06.2009. 21:16 ] @
Ako beba ima AB ili A onda je otac A. Ako je B ili O ne može se odrediti samo na osnovu krvne grupe, mora DNK analiza...
[ blizanci72 @ 24.07.2010. 12:48 ] @
Koju krvnu grupu bi moglo imati djete ako mu je otac AB- i majka B+, a koju bi moglo imati ako mu je otac A- i majka B+?
[ Picsel @ 24.07.2010. 15:15 ] @
Citat:
blizanci72: Koju krvnu grupu bi moglo imati djete ako mu je otac AB- i majka B+, a koju bi moglo imati ako mu je otac A- i majka B+?


Otac AB- i majka B+, moguce su A+, A-, B+, B-, AB+ i AB- (nije moguce jedino O).
U drugom slucaju, otac A- i majka B+, moze biti bilo koja krvna grupa (A+, A-, B+, B-, AB+, AB-, O+, O-).
[ EmmaR @ 06.10.2010. 22:00 ] @
Da zakomplikujem još malo.

A = AO, AA, OA
B = BO, BB, OB
AB = AB, BA
O = OO

+ = +-, ++, -+
- = --


O- je univerzalni davalac. Daju krv svima a primaju samo O-
AB- je univerzalni primalac. Mogu da prime krv od svih, ali daju samo sebi i AB+.
A - prima od A ili O.
B - prima od B ili O.
Kod negativnog Rh faktora mora se voditi računa i o Rh faktoru, tj. krv davalaca mora da ima i odgovarajuću krvnu grupu i negativan Rh faktor.




BOMBAJ EFEKAT - Među Indijcima najčešće

Pored klasičnih oznaka - alela, svaki alel ima podalel - nešto kao prekidač na uključeno ili isključeno i u zavisnosti od njegovog stanja može da se desi da genotipska i fentotipska krvna grupa se ne poklapaju.
Tako osoba OO krvne grupe može u stvari biti bilo koje druge krvne grupe, ali se očitava kao OO krvna grupa. Tako da već u sledećoj generaciji može doći do izražaja prava krvna grupa.

Nisam sigurna, ali pretpostavljam da slično važi i za Rh faktor.

Inače, ovo je jako redak fenomen, ali ne nemoguć i može da se otkrije običnom analizom krvne grupe u boljim laboratorijama.
[ superbaka @ 07.10.2010. 15:52 ] @
vise se ne primenjuje to pravilo, odnosno, 00 nije univerzalni davalac, niti se recimo AA i A0 daju onima sa AB krvnom grupom itd... danas se prima iskljucivo ona krvna grupa koja jesi... uz to, sada se ispituju i uvode nove grupe (poput M, N, O i druge) na sta ce se takodje voditi racuna u buducnosti pri primeni transfuzije... ovi proteini imaju znatno manja antigena svojstva od A i B, ali, kad se vec moze...
[ krile1983 @ 23.08.2011. 16:33 ] @
Pozdrav svima,

da li neko zna kako da odredim svoju krvnu grupu po krvnoj grupi mojih roditelja?

Majka je 0+
Otac je A+

Koja sam ja ? :-)
[ superbaka @ 23.08.2011. 18:08 ] @
a zasto ne procitas temu od pocetka i naucis nesto zanimljivo umesto sto trazis instant odgovor? sve je lepo opisano, sa sve resenim primerima iz prakse....
[ Tashana91 @ 30.11.2011. 20:14 ] @
ovako..zanima me kako sam ja AB+ a oba roditelja su B+? citala sam celu temu i cini mi se da niko nije naveo ovaj primer.. :/
[ superbaka @ 30.11.2011. 23:03 ] @
khhm, ne znam sta da ti kazem sad
[ Tashana91 @ 01.12.2011. 05:54 ] @
jel to znaci da nije moguce???
[ Tashana91 @ 01.12.2011. 14:42 ] @
al,pazi...oba roditelja su mi B+... brat mi je B-,sestra 0-,a ja AB+...ajd` brat i nekako...al mi nije jasno kako smo ja i sestra ove krvne grupe... :(
[ superbaka @ 01.12.2011. 21:50 ] @
sestra je moguca kombinacija jer B0 x B0 moze da da 0 krvnu grupu... iz Rh faktora se moze zakljuciti da su ti oba roditelja heterozigoti, tj. +- x +- sto daje 25% verovatnocu za --, tj negativan Rh faktor...
AB nije moguca kombinacija, barem po mom (ogranicenom) poznavanju ove materije...


pitanje za ostale:

a sto samo ja uvek moram da odgovaram na ova skakljiva pitanja?
[ Helena1911 @ 03.11.2014. 15:53 ] @
Molim vas, treba mi odgovor u vezi sa krvnim grupama. Da li postoji verovatnoca da ako su otac i majka O dete bude A. Ne znam Rh faktore, ni da li je dete AO ili AA. Znam da je deda*ocev otac A, pa da li je moguce da se preko babe i dede nasledi...ili je nesto drugo u pitanju.
Drugo ako je majka 0, otac A, moze li ikako dete da bude B.
Citala sam po forumima da postoji uspavani gen, koji se aktivira u nekim generacijama, ali mi svakako nije jasno, jer je u oba slucaja malo nemoguce. Ne znam...u svakom slucaju hvala na bilo kakvom odgovoru.
[ superbaka @ 03.11.2014. 17:31 ] @
ne
[ samaa @ 06.03.2016. 20:48 ] @
Da li je ikako moguce, da majka ima A+ a otac O+ , a dete da dobije AB? Drugo dete je nasledilo O+.