[ Turin Turambar @ 25.12.2006. 20:16 ] @
Znam da je vec uveliko na snazi taj zakon (umesto dosadasnjih 100eu), pa me zanima da li se pridrzavaju toga carinici? Ako npr. narucis robu sa amazona od 30-40$ jel ide carina? Ili znaju da progledaju kroz prste?

Koliko je konacna suma (sa carinom i porezom) veca od pocetne? Jel to bese za 1/3 od prvobitne cene?
[ lampica @ 25.12.2006. 21:09 ] @
Iz ličnog iskustva mogu da ti kažem da sa tim ne možeš da budeš siguran.
U suštini se naplaćuje kada je vrednost pošiljke + poštarina više od 20€ (naravno, meni uopšte nije jasna ta varijanta o naplaćivanju carine na poštanske troškove?!?), ali može da se desi da ne platiš carinu ako je paket zapakovan da ne privlači pažnju.
Tako su meni od dva paketa približno iste vrednosti jedan isporučili ne ocarinivši ga (on je bio u kartonskom omotu 10 x 5 cm, koštao me je 26.62 €)
a drugi, koji je bio u kutiji 15 x 8 cm ocarinili tako što su za osnovicu uzeli zbir vrednosti pošiljke i poštanskih troškova (ukupno me je koštao 26.36€),
na to dodali vrednost paketa koja je pisala na njemu (8.05$, što sigurno ne sme tako da se radi, ali nisam znala kome da se žalim, tako da sam to platila... )
i onda udri - cadina, PDV, akcize... platila sam u dinarima još 30ak posto vrednosti tog paketa...
Inače u oba je bila bižuterija...
[ tdjokic @ 25.12.2006. 21:44 ] @
Citat:
lampica: naravno, meni uopšte nije jasna ta varijanta o naplaćivanju carine na poštanske troškove?!?
Pre nekih 8 meseci sam pokusavao da kupim preko amazon-a nekakvu alatku, tezine 9 kg, a iz SAD. Pitam jednog prevoznika koliko bi me kostao prevoz - 300 dolara! Pitam drugog - 45 dolara, samo sto ne stize bas za dva dana. Eto zasto naplacuju carinu i na postanske troskove, jer i oni prakticno postanu cena onoga sto si kupila. Sto skuplje - to brze, a vreme je novac i onda te oderu od carine jer ces sigurno iz tog brzog transporta imati neku korist, a cim ti imas korist, mora i drzava da se omasti .
[ lampica @ 25.12.2006. 22:34 ] @
Pa, dobro, ali ne moraju da izmišljaju iznose koje će cariniti...
Citat:
tdjokic: Sto skuplje - to brze, a vreme je novac i onda te oderu od carine jer ces sigurno iz tog brzog transporta imati neku korist, a cim ti imas korist, mora i drzava da se omasti .

Uzgred, jasno je da sam izabrala najsporiji i najjeftiniji transport...
[ tdjokic @ 26.12.2006. 01:27 ] @
Citat:
lampica: Pa, dobro, ali ne moraju da izmišljaju iznose koje će cariniti... :(
Carinjenje je nauka, bazirana na stohastickim principima. Ili sto bi mudri ljudi rekli "od oka". Zalosno, ali je tako. Uostalom, evo zadnjih dana neke od tih "naucnika" hapsi policija.
[ lampica @ 26.12.2006. 18:48 ] @
Moram da se ispravim, carina je na kraju bila 60% originalne vrednosti spomenutog paketa...
[ RedGirl @ 31.12.2006. 13:37 ] @
ja sam uglavnom narucivala knjige sa amazona, poneki paketi su bili i oko 30e a nisam placala carinu a skoro mi je stigla knjiga koja je sa sve postarinom bila manje od 20e i morala sam da placam carinu
[ novakkralj @ 08.01.2007. 20:14 ] @
slepci se koriste SHACOMETRIJSKOM metodom
[ guru @ 08.01.2007. 22:34 ] @
Ne koriste se time, vec su nepismena goveda. To su ljudi koji i dalje zive u sedamdesetim, i ono shto tada nije postojalo, to ne postoji ni danas za njih. Da ne pricham kako se shire fakultetima, a veze nemaju svoj posao koji rade. Jednom mi stigne roba od 600$ velikih gabarita, napisano 20$ vrednost, i ladno prodje bez ikakvih dazbina. Sledeci put stigne paket sa 10 komada nekih kaisheva malih (za fotoaparate) sa vrednoshcu ispod 150$, za onoga ko se ne razume, na prvi pogled vrede 2$ komad, i ladno mi naplate carinu 10%, porez 18% i carinske troshkove josh oko 10% :)