[ itf @ 10.01.2007. 16:00 ] @
Pošto svugdje u svijetu postoje razne zajednice koje se bave raznim projektima poput OpenSource zajednice i sl.. došao sam na ideju da postavim prijedlog za C++ programere sa ovog foruma.

Naime, ima nas poprilično dosta, a među nama i jako vještih pojedinaca sa zavidnim znanjima pa sam mislio da možda napravimo jedan zajednički projekt. Nakon što bi ga osmislili svatko bi dobio jedan dio posla za napraviti, a samu aplikaciju bi mogli dati kao FREEWARE sa source codom. Moglo bi se dosta naučiti, a vjerujem da bi svima to bilo zanimljivo.

Što se tiče razvojnog okruženja... ne bi trebalo biti nikakvih problema da li koristite VC++ ili BCB, jer u krajnjem slučaju takve problematične dijelove koda realiziramo kroz DLL-ove itd...

Šta mislite? Ima li zainteresiranih i ideja za projekt?
[ Yu Raider @ 10.01.2007. 16:47 ] @
Ako je već u pitanju open-source projekat, moj predlog je da se za razvoj koristi GCC(MingW) i neko besplatno radno okruženje. Takođe najbolje bi onda bilo da se koriste platform-independent biblioteke (za GUI, možda networking, etc.) kako bi taj projekat mogao da radi na što više platformi.

Inače, o kakvom projektu je reč? Imaš li neku ideju?
[ biotech @ 10.01.2007. 16:48 ] @
moze nesto vezano za 3D?
[ Yu Raider @ 10.01.2007. 16:56 ] @
Ako je nešto 3D, onda bih ja mogao da budem juinior utility programer .
Ako je neko zainteresovan za učešće u projektu, najbolje bi bilo da napiše šta ume da radi:

Ja:

C++ - osnovno, dovoljno za rad.
FLTK - dobro poznajem,
GTK - još uvek učim, znam samo osnove
RakNet - osnovno, koliko je dovoljno za neki sitan networking.
Algoritmi - s obzirom da pohađam osnovnu školu, algoritmi mi i nisu tako loši.
[ atko79 @ 11.01.2007. 14:06 ] @
c/c++/qt/.NET...

Zanimljiv prijedlog :)

Mozda neki tool koji bi bio od kosristi pri samom programiranju u c/c++... ? :)

Sta nam je zatrebalo prilikom programiranja... ono u stilu kad pomislimo:"sto bi bilo zgodno da ima ovo ili ono" .. iznesemo zelje i pokusamo uobliciti u neku cjelinu?!



[ itf @ 11.01.2007. 15:46 ] @
C++ Builder 6.0 bi po mom mišljenju bio idealan alat jer bi tad mogli i compilirati kod za Linux, a tamo bi to radilo preko Qt-a...

Izjasnite se pa se možda i dogovorimo... samo bacajte prijedloge...
[ de_c0der @ 11.01.2007. 21:11 ] @
Des itf [passwd] ;)

Prelisataj moj stari user Passwd, naci ces brdo ovakvih pokusaja... niti jedan nije urodio plodom, tako da ako ti ovo uspije, svaka cast... :)
Btw. jos imam onaj tvoj AutoPark.. najs program
[ biotech @ 11.01.2007. 21:56 ] @
bio je dobar pokusaj
[ Buffy @ 11.01.2007. 23:46 ] @
Ja ipak preferiram gcc i viseplatformski softver. Zasto moramo da koristimo Builder ili neki neki drugi komercijalni razvojni alat, kad to nije svima dostupno.
Dakle: gcc/Eclipse/fltk,WxWidgets.../openGL/mysql/...
Ovo je moj prijedlog, mada nije bitno koje je razvojno okruzenje, samo neka je gcc.
Pozd...
[ Devious @ 12.01.2007. 01:13 ] @
Mislim da je ovo ok ideja, volio bih se prikljuciti jednom takvom projektu.
Volio bih kad bi radili nesto 3D sa OpenGL-om, usput bi se moglo puno toga nauciti.
[ itf @ 12.01.2007. 09:47 ] @
Citat:
de_c0der: Des itf [passwd] ;)

Prelisataj moj stari user Passwd, naci ces brdo ovakvih pokusaja... niti jedan nije urodio plodom, tako da ako ti ovo uspije, svaka cast... :)
Btw. jos imam onaj tvoj AutoPark.. najs program

Oj majstore! Tko zna... možda i bude zainteresiranih... :)

Citat:
Buffy: Ja ipak preferiram gcc i viseplatformski softver. Zasto moramo da koristimo Builder ili neki neki drugi komercijalni razvojni alat, kad to nije svima dostupno.
Dakle: gcc/Eclipse/fltk,WxWidgets.../openGL/mysql/...
Ovo je moj prijedlog, mada nije bitno koje je razvojno okruzenje, samo neka je gcc.
Pozd...

Možemo koristiti i Turbo C++ Explorer. On je besplatan.

Ok... već se malo ljudi skupilo. Ajd se sad malo izjasnite sa konkretnim prijedlozima. Nek to bude malo veći program da se za svakoga ima posla :)
[ atko79 @ 12.01.2007. 09:51 ] @
znaci ovako:

1) Na cemu programirati: podrzavam gcc i viseplatformski softver (neka svako izabere razvojno okruzenje koje mu odgovara a da se pri tome ispuni zahtjev za
gcc i viseplatformski softver)

2) Sta programirati: -Treba nam dovoljno velik program da svako dobije znacajan dio posla
-Treba nam dovolno mali program da ne polomimo zube u startu od zelje da nesto razvijemo
-Treba nam program koji ce imati svoj smisao i funkcionalnost, koji ce biti koristan i koji ce prezentovati trud ekipe i koji na kraju
krajeva moze da zaradi i neku kinutu, ne da se obogatimo nego da se skupimo i napijemo:)



Sad neka svako doda/oduzme ono sto misli da treba u stavkama 1) i 2) pa kada kompletiramo onda idemo na obradu podstavki u cilju konvergiranja konacnim zakljuchcima (sto kaze balas pocecu do kraja politikom da se bavim:D)

[ Buffy @ 12.01.2007. 13:48 ] @
Slazem se u vezi prve stavke.
Sad je najveci problem odluciti sta da se radi. :)
itf, cim si di predlozio ovo da radimo vjerovatno si imao neku ideju u glavi.:)
ako mi nesto padne na pamet javicu.
pozdrav!
[ itf @ 12.01.2007. 14:46 ] @
E ovakoc... Ja kanim raditi u C++ Builderu, i eventualno u Kylixu da to isto prevem i za LINUX.

Od onog šta ja mislim je nekakva aplikacija koja u sebi objedinjuje rad sa nekom bazom podataka, koristi komunikaciju mrežom (TCP/IP skup protokola) gdje se "daljinski" može upravljati klijentima (kao da sjediš na njihovom kompu), da ima mogućnost izrade izvještaja, eventualno da sučelje aplikacije bude dizajnirano kao 3D okruženje pomoću DirectX-a ili OpenGL-a i sl...

Samo... trebalo bi smisliti nešto što bi moglo zaista svima i koristiti. To bi baš tad i bio uspjeh.

Dalje?
[ boki @ 12.01.2007. 21:29 ] @
Birate platformu i alat a ne znate ni sta radite lol
ne ide to tako...
[ SHOMI_NS @ 14.01.2007. 12:34 ] @
Upravu je Boki, dobra je ideja ali morate konkretno navesti sta pravite.Inace ja sam dosta dobar u C++(builder,mcf, .NET).Bolje bi bilo da se daju predlozi sta da se pravi.

Pozdrav
[ atko79 @ 14.01.2007. 16:47 ] @
Pa svi mozemo davati prijedloge :)

Pocinjemo sa ciste nule, zato govorimo i o platformi i o alatima i o tome sta programirati... priblizavamo se korak po korak ;)

[ SuPeR_MaSteR @ 14.01.2007. 21:02 ] @
Ovde samo nema govora o kakvom projektu je rec, idete bas na siroko.
[ itf @ 15.01.2007. 08:33 ] @
Citat:
boki: Birate platformu i alat a ne znate ni sta radite lol
ne ide to tako...
Šta bi mi bez tebe tako pametnog? Ako si se već javio samo da bi zafrkavao ljude onda je bolje da si nisi ni javljao.

Prije svega, prvi cilj je vidjeti da li ima zainteresiranih, tko su oni tj. kakvim znanjima raspolažu. Tek nakon toga možemo se upuštati u neke rasprave o tome što bi radili. Za sada imamo ovakvo stanje:

1. ITF (Borland C++ Builder, MFC, Kylix), Baze podataka i mreže
2. Buffy (gcc/Eclipse/fltk,WxWidgets.../openGL/mysql/...)
3. Devious (OpenGL)
4. SHOMI_NS, C++(builder,mcf, .NET)
5. Yu Raider
6. Atko79

Ajmo sad razgovarati o konkretnim prijedlozima za projekt. O tome ovisi i daljnji plan poput koji dio projekta će se gdje i kod koga raditi itd..

Znači, moj je prijedlog da to bude nekakva aplikacija sa 3D okruženjem koju bi sigurno Devious mogao dizajnirati. Ja se nudim za rad sa bazom podataka i mrežom, a ostali neka se još jave što bi im moglo odgovarati.

Sad nam treba konkretna ideja što da napravimo.
[ tosa @ 15.01.2007. 09:16 ] @
Iz pomenutog skill-set-a nameće se ideja da radite na nekoj maloj igri (ok, možda sam malo naklonjeniji tome :)).
Ono što će vam svakako biti neophodno je neki software za source kontrolu, posebno ako ćete raditi timski.
Preporučio bih vam da razmotrite i korišćenje nekog bug tracker-a u malo kasnijoj fazi projekta.

Što se samog projekta tiče, izaberite neku popularnu multi player shareware igru i napravite klon, to bi vam
bila odlična vežba a i projekat bi time u startu imao "dizajn", tj. znali bi ste šta pravite...
[ itf @ 15.01.2007. 09:37 ] @
Citat:
tosa: Iz pomenutog skill-set-a nameće se ideja da radite na nekoj maloj igri (ok, možda sam malo naklonjeniji tome :)).
Ono što će vam svakako biti neophodno je neki software za source kontrolu, posebno ako ćete raditi timski.
Preporučio bih vam da razmotrite i korišćenje nekog bug tracker-a u malo kasnijoj fazi projekta.

Što se samog projekta tiče, izaberite neku popularnu multi player shareware igru i napravite klon, to bi vam
bila odlična vežba a i projekat bi time u startu imao "dizajn", tj. znali bi ste šta pravite...


Bravo!

Evo... ono što bi bez problema mogli svakako napraviti jest nekakva kartaška igra sa multiplayer podrškom. Barem to ne bi bio problem.
[ Buffy @ 15.01.2007. 09:41 ] @
Citat:
itf: Bravo!

Evo... ono što bi bez problema mogli svakako napraviti jest nekakva kartaška igra sa multiplayer podrškom. Barem to ne bi bio problem.

Nije lose ;).
Ali bas da akcenat stavimo na multiplayer i naravno 3d efekte.
[ X Files @ 15.01.2007. 10:08 ] @
I ja mislim da je najbolje zapoceti neki projekat koji bi bio mrezna igrica,
jer moze da obuhvati mnoge elemente programiranja, pa bi bilo posla za
sve.

Evo jedna ideja.

Mrežna igrica: X/O (iks/oks), 5 u nizu
Cilj: Na tabli 16x16 potrebno je spojiti pet istih elemenata u nizu
(horizontalno ili vertikalno ili po dijagonali), pre svog protivnika.

Svojevremeno, dok sam imao vise vremena na raspolaganju, razvio sam bas
taj programcic ali za desktop varijantu. Volio bih da vidim sve to i u
mreznom okruzenju.

Saljem u attachmentu EXE i SOURCE za Borland C++ Builder iz tog doba
(malocas sam prekompajlirao za verziju 6), tek da se vidi o cemu se radi.

Inace program je funkcionalan ali nedovrsen.

FUNKCIONALNO: Može se igrati protiv racunara.
NEDOVRSENO: Algoritam (racunar) uzima prvi od 20-tak izabranih 'dobrih'
poteza, umesto da proanalizira svih 20. Takođe, hteo sam da uradim i
verziju igrice u kojoj se ne igra na pobedu već na bodovanje, tj. kada
se sastavi 5 u nizu, da se ta linija UKLONI, i dodaju neki bodovi itd.

Inace, kod vise lici na C jer sam prvu verziju razvio za Aztec C za Amigu,
(Windows tada nije ni postojao) i totalni je krš kada ga pogledam sa sadasnje
distance ;) Ipak, evo poslao sam, pa kome je zanimljivo neka gleda.

Algoritam sam (koliko sam tada znao) razdvojio od GUI dela pa se valjda
moze kompalirati bilo kojim ANSI C++ kompajlerom. Svakako ga treba modifikovati.

Ukoliko se odlučite za ovo, mogu eventualno da pomognem tako što ću ponovo
da se pozabavim usavršavanjem algoritma za igru protiv računara. Inače sam
u gužvi.

EXE je velik, jer sam u njega ugradio sve DLL i BPL datoteke da bi se moglo
pokrenuti samostalno.


P.S. Ko bude probao igricu, DESNI TASTER MIŠA je vraćanje poteza ;)

Pozdrav.


EDIT: Tek sad videh ono MULTIPLAYER. Ovo se ne uklapa u to, ali svakako
eto jedna od ideja.
[ IDE @ 15.01.2007. 12:41 ] @
Ja sam strasno zauzet, ali bih se , ukoliko bih mogao stici , prikljucio projektu.
Mada, moje znanje u vezi igrica je veoma oskudno...

Ono sto vam sigurno mogu ponuditi je da se , ako zelite, projekat kompajlira kod mene jer imam licencirani BDS 2006 (ako zelite sve da bude legalno), i ADSL pa mi nije tesko to i uploadovati....

I dalje mislim da je pametnije razvijati neku alatku za developere a ne igricu...ipak se bavimo programiranjem.
Ali i igrica je sasvim ok..cisto moj predlog...

[ X Files @ 15.01.2007. 12:54 ] @
Igrica je zanimljiva jer ima dovoljno 'prostora' za sve afinitete:
- mreža
- grafika
- zvuk
- algoritmi
...

Recimo kartaška igra "Remi".
[ itf @ 15.01.2007. 13:17 ] @
Citat:
IDE: Ja sam strasno zauzet, ali bih se , ukoliko bih mogao stici , prikljucio projektu.
Mada, moje znanje u vezi igrica je veoma oskudno...

Ono sto vam sigurno mogu ponuditi je da se , ako zelite, projekat kompajlira kod mene jer imam licencirani BDS 2006 (ako zelite sve da bude legalno), i ADSL pa mi nije tesko to i uploadovati....

I dalje mislim da je pametnije razvijati neku alatku za developere a ne igricu...ipak se bavimo programiranjem.
Ali i igrica je sasvim ok..cisto moj predlog...

Hvala na ponudi, no valjda bi se sve trebalo moći compilirati i sa Explorer verzijom. U svakom slučaju imamo te u vidu ako zafali...

Osobno, ne bih za prvi projekt izabrao nešto extra komplicirano jer bitno je da bilo što napravimo za prvi put. Da barem pokažemo da možemo raditi kao ekipa. Već kad se "uhodamo" onda neće biti problem raditi i na ozbiljnijim projektima.

Zato mislim da je neka igrica za početka prva liga. Napravimo multiplyer verziju, uključimo bazu podataka za mogućnosti save i load, uključimo neki 3D dizajn i tko zna koje još detalje...
[ Buffy @ 15.01.2007. 13:51 ] @
Da, trebamo da krenemo od neceg jednostavnog.
Nije los ovaj XO. Za njega takodje mozemo da uradimo multiplayer.
Npr. napravimo server app i client app.
Server komunicira sa bazom i u nju smjesta account-e(slike korisnika, bodove, sifru, itd...).
Client, naravno, komunicira sa serverom. Client-u napravimo dobar GUI, mogucnost igranja protiv racunara, itd...
Naravno, ovo nije nista novo :), ali obuhvata dosta oblasti iz programiranja( mreza, bezbjedonst, GUI, baze...).
Sta mislite?

p.s. Mozemo i karte umjesto XO ;)
[ itf @ 15.01.2007. 14:42 ] @
Nemojte me krivo shvatiti no ja bih da se naš projekt radi od nule. Ovaj XO je zgodna ideja, no to bi onda bila ništa drugo već nadogradnja već nečeg postojećeg. Karte mislim da su možda najjednostavnije jer ih je moguće odmah pokupiti iz Windows CARD.DLL biblioteke. Tad bi trebalo samo složiti sučelje i logiku igre, multiplayer opcije i već sve što ide...

Isto što bi bilo jako zgodno:

Čovječe ne ljuti se

Ovdje se može stvarno puno napraviti i u 3D-u, tj. na samom sučelju, multiplayer preko mreže itd... Možda i najzgodnija opcija?

[Ovu poruku je menjao itf dana 15.01.2007. u 15:57 GMT+1]
[ atko79 @ 15.01.2007. 15:43 ] @
"Covjece ne ljuti se" eeeeee, to se bas uklapa u zamiso ;)

Ima prostora za logican i smislen 3D interface.
[ X Files @ 15.01.2007. 15:56 ] @
Koji god projekat odaberete, barem 50% koda treba da bude univerzalno i ponovo upotrebljivo
za bilo koju mrežnu igru koju odaberete, tako da ako se odradi taj Shell kako treba , može se
zamisliti i više igara koje mogu funkcionisati na istom zajedničkom delu koda.


[ itf @ 15.01.2007. 16:46 ] @
Citat:
X Files: Koji god projekat odaberete, barem 50% koda treba da bude univerzalno i ponovo upotrebljivo
za bilo koju mrežnu igru koju odaberete, tako da ako se odradi taj Shell kako treba , može se
zamisliti i više igara koje mogu funkcionisati na istom zajedničkom delu koda.

Naravno, taj dio ću ja odraditi preko Indy komponenti, a možda baš i napravim nekakav univerzalni ActiveX za ovakav konkretni slučaj...
[ kiklop74 @ 15.01.2007. 17:19 ] @
Citat:
itf: Naravno, taj dio ću ja odraditi preko Indy komponenti, a možda baš i napravim nekakav univerzalni ActiveX za ovakav konkretni slučaj...


Pa kako su Indy komponente univerzalne? Da ne spominjem activex.

Biti univerzalan u ovom slucaju pre znaci koristiti nesto sto postoji na vecini sistema. Socket C API, C RTL, standardna C++ biblioteka itd. a samo GUI deo uraditi u platformski zavisnom kodu mada se i taj deo može izbeći sa wxWidgets bibliotekom.

Druga je stvar ako vi svi hoćete da napravite isključivo windows igru koja će se isključivo raditi sa borlandovim alatkama.

[ Buffy @ 15.01.2007. 21:19 ] @
Citat:
kiklop74: Pa kako su Indy komponente univerzalne? Da ne spominjem activex.

Biti univerzalan u ovom slucaju pre znaci koristiti nesto sto postoji na vecini sistema. Socket C API, C RTL, standardna C++ biblioteka itd. a samo GUI deo uraditi u platformski zavisnom kodu mada se i taj deo može izbeći sa wxWidgets bibliotekom.

Druga je stvar ako vi svi hoćete da napravite isključivo windows igru koja će se isključivo raditi sa borlandovim alatkama.

Slaze, se.
Mozemo da koristimo low level socket programiranje( to bi mogao da bude mini projekat, da se napravi high level socket biblioteka).
Sada da odlucimo sta ce mo praviti, ko ce praviti i da se podjelimo. :)
Pozdrav!
[ itf @ 16.01.2007. 09:02 ] @
Citat:
kiklop74: Pa kako su Indy komponente univerzalne? Da ne spominjem activex.

Biti univerzalan u ovom slucaju pre znaci koristiti nesto sto postoji na vecini sistema. Socket C API, C RTL, standardna C++ biblioteka itd. a samo GUI deo uraditi u platformski zavisnom kodu mada se i taj deo može izbeći sa wxWidgets bibliotekom.

Druga je stvar ako vi svi hoćete da napravite isključivo windows igru koja će se isključivo raditi sa borlandovim alatkama.

ActiveX je samo za Windows, naravno. No, Indy 10 komponente se koriste i u Kylixu tj. pod Linuxom pa se itekako može reći da su univerzalne. Točnije, ja sam mislio napraviti jednu komponentu koja bi služila za multiplayer opciju, a ona u krajnem slučaju ne mora ni biti ActiveX, već i običan Borlandov paket koji se može koristiti i pod Kylixom ako već treba i za Linux.

Stoga, sve je moguće...
[ kiklop74 @ 16.01.2007. 12:21 ] @
Citat:
itf: No, Indy 10 komponente se koriste i u Kylixu tj. pod Linuxom pa se itekako može reći da su univerzalne.


Mislim da je nerazumno ukljucivati u opciju kylix koji je odavno mrtav i bez ikakve podrske sem ponekog entuzijaste. Da bi se privukle narodne mase u neki projekat on treba da bude i lak za "ulazak". Dakle ne ubacivati egzoticne alatke koje se tesko instaliraju na novim distribucijama linuxa, itd.

Ako hocete portabilno windows/linux onda treba razmisljati na liniji <neki windows C++ kompajler>/gcc . Sve ostalo samo dodatno komplikuje stvari.

[ itf @ 16.01.2007. 12:39 ] @
Citat:
kiklop74: Mislim da je nerazumno ukljucivati u opciju kylix koji je odavno mrtav i bez ikakve podrske sem ponekog entuzijaste. Da bi se privukle narodne mase u neki projekat on treba da bude i lak za "ulazak". Dakle ne ubacivati egzoticne alatke koje se tesko instaliraju na novim distribucijama linuxa, itd.

Ako hocete portabilno windows/linux onda treba razmisljati na liniji <neki windows C++ kompajler>/gcc . Sve ostalo samo dodatno komplikuje stvari.

Joj daj nemoj me ljutit molim te. "odavno mrtav" ... svašta...

Ja i dan danas koristim Kylix na Red Hat-u 7.3, a problem sa instaliranjem i nije toliki problem sad kad postoji WmWare i Virtual PC. Da ne pričam kolika je prednost programiranja u Kylixu naspred ovih čudesa poput KDevelop i sl.. Nemojmo sad neku raspravu, no Kylix se bar može upotrijebiti za compliranje pod Linuxom, a činjenica da će taj compilirani program raditi na svim Linux distribucijama dovoljno govori za sebe. Ja nemam u planu nikakve mase prizivati ili nešto slično. Da budem iskren, neka postoje dva dovoljno ozbiljna čovjeka sa kojima se može raditi i to mi je dosta. Čak je tako i lakše nego sa 10ak ljudi.
[ Buffy @ 16.01.2007. 15:03 ] @
itf, mozes li nabrojati neke poznate multiplatformske projekte koji su radjeni u kylix-u?
Ipak mislim da mozemo da radimo na klasican nacin, bez borlandovih api-ja.
Pozdrav!
[ Yu Raider @ 16.01.2007. 21:50 ] @
Ja sam takođe za to da radimo bez Kylixa i ostalih čuda, odnosno da radimo u gcc-u. Što se Windowsa tiče, izbor je širok, bilo koji kompajler će poslužiti, dok god se ne koriste ActiveX komponente i ostali Windows-only alati.
[ itf @ 17.01.2007. 08:42 ] @
Ni da mi 5 crnaca prijeti da će me... ne kanim koristiti gcc jer je to za mene obična glupost. Štoviše, čak bih i isključio Linux verziju za ovaj projekt jer očito se ne možemo dogovoriti glede toga. Ja kanim koristiti Borlandove alate, a ostali nek koriste što god hoće. Glavno je da svoj dio projekta mogu predati u DLL-u da se to sve na kraju može spojiti u jedan projekt. Tako da.. koristite i svoj vlastiti compiler što se mene tiče, ali posao napravite kako spada.
[ Yu Raider @ 17.01.2007. 09:26 ] @
Citat:
itf: ...Glavno je da svoj dio projekta mogu predati u DLL-u da se to sve na kraju može spojiti u jedan projekt...


Ok, ali ti kada kažeš DLL misliš WIndows DLL. A šta bi sa Unix like OSovima? Da li možeš to isto da exportuješ u .so biblioteku?
[ itf @ 17.01.2007. 09:30 ] @
Koliko su meni rekli, Linux podržava DLL, zar ne?
[ Yu Raider @ 17.01.2007. 09:41 ] @
Linux ekvivalent DLLovima je .so odnosno Linux biblioteka. DLL kao DLL nije podržan, to je format za Windows.
[ itf @ 17.01.2007. 09:49 ] @
Znam ja jako dobro što je so biblioteka, no bio sam na jednom tečaju za Linux pa je mislim rečeno da je i DLL podržan, a za primjer se naveo baš WinE emulator.
[ atko79 @ 17.01.2007. 10:10 ] @
Pa da je gcc glupost to se nebih nikako mogao sloziti...

jeli ovo:"Zajednički projekt C++ programera iz ElliteSecurity-a!" ili vatrenih ljubitelja borlandovih alata??

Za mene je bitno da projekat ima smislene cjeline na kojim se moze pokazati/obnoviti/steci znanje koje mi moze biti od koristi ... a ne neka egzotika

Po nekoj analogiji to dodje kao da izbjegavamo Engleski jezik a zelimo da nas razumije sto vise ljudi.
[ Yu Raider @ 17.01.2007. 10:23 ] @
Ja zaista ne razumem zašto si se toliko zalepio za taj C++ Builder. U čemu je velika razlika? Ako ti se sviđa negov IDE, uvek možeš u njemu pisati kod, a kompajlirati ga gcc-om. Ne kapiram, zaista.

Windows DLLovi se mogu "koristiti" putem Wine-a ali to je zaista sporo i neuredno, nikako ne možemo tako raditi.
[ itf @ 17.01.2007. 10:30 ] @
Ljudovi, ja nikome nisam rekao da mora programirati u C++ Builder. Malo pročitajte i vidjet ćete da sam napisao da možete raditi u bilo čemu, a ja što sam "zapeo" je moja stvar. Već sam rekao i opet kažem... radite u čemu god hoćete, a ako se već pomoću gcc-a može prevesti taj kod onda ni vama ne treba biti važno što ja hoću u tome raditi.

Bitno je samo da svatko svoj dio posla može predati u nezavisnoj biblioteci ili već čemu da se to na kraju može staviti u glavni projekt gdje se to sve može spojiti u glavnu aplikaciju.
[ Yu Raider @ 17.01.2007. 10:43 ] @
U redu, ako je to tako. Ali sam 90% siguran da ćemo naići na gomilu problema, no opet, problemi su sastavni deo jednog ovakvog projekta.
Sada samo treba i konačno da se dogovorimo šta ćemo raditi i ko će šta raditi.
[ yooyo @ 17.01.2007. 11:04 ] @
@itf:
Borland C/C++ ima nestandardna prosirenja jezika koja, ako ih budes koristio, napravices problem ostalim saradnicima na projektu. Pre svega, ako pravis .DLL ili .so treba da isporucis i neki header file u kome je interface. Zbog veeelike razlike izmedju kompajlera (calling konvencija, implementacije stl-a, nasledjivanje, ...) "komunikacija" kroz interface u headeru ce se svesti na upotrebu najprostijih tipova. Bilo kakav pokusaj prosledjivanja npr. std::vector<neka_klasa>& foo ce izazvati crash programa, jer builder ce na jedan nacin da predstavi taj objekat u memoriji, a npr. gcc ce da ga tumaci na drugi nacin.

@ostali:
Zato treba da se odlucite za jedan kompajler po platformi. To bi trebao da bude kompajler koji nema nestandardnih prosirivanja jezika (ili da bar upozori da ih programer koristi). Takodje, pre upotrebe teskih sablona (template) proverite da li ce drugi kompajler to da proguta.. Vodite racuna i o:
- 64bit kompatibilnosti
- pisite unicode program
- odvojite OS karakteristicne stvari u posebne "module" (rad sa prozorima, file IO, keyboard i mouse IO, rad sa memorijom, ...)
- definisite coding konvenciju
- odmah pisite dokumentaciju. Ako neko napusti projekat, treba neko drugi da se snadje
- proverite licence third-party biblioteka pre njihove upotrebe


[ itf @ 17.01.2007. 12:52 ] @
Neznam baš kako bi problem mogao nastati ako se koristi runtime linking... a u svakom slučaju, ako bi bilo riječ o dijelovima programa koji su nezavisni jedni o drugima sve bi se svodilo na pozivanje određene dll funkcije i to je to.
[ Dragi Tata @ 17.01.2007. 13:24 ] @
Izbor tehnologije je u ovom slučaju prilično lak. Za Windows MSVC++ 2005 (besplatna Express verzija može sasvim lepo da završi posao), za Linux g++ 4.x. Treba vam jedna portabilna GUI biblioteka - ako ćete GPL, onda Qt nema premca, a ako nećete GPL, onda verovatno wxWidgets. Za 3D grafiku je OpenGL. Za networking ima više biblioteka i tu treba malo probunariti; ACE je jako moćan, ali je verovatno previše za to što vama treba.

Ozbiljniji problemi u ovakvim slučajevima su organizacija i motivacija i tu većina volonterskih projekata zaglavi.
[ IDE @ 17.01.2007. 13:49 ] @
Ja imam jedan predlog...

Iako vidim da ste vec , vjerovatno, oducili sta praviti, ja predlazem da se napravi jedan veoma mocan, interesantan i nadasve koristan alat.

razmislite o tome da se odradi jedan editor, ili da ga nazovem malo razvojno okruzenje u kojem bi korisnik na veoma lak, brz i bez-imalo-znanja-o-registarskoj-bazi znanja mogao napraviti .reg fajlove koji ce odradjivati stvari, tj. podesavati windows,unositi neke kljuceve za odredjene aplikacije, ubaciovati u startup, micati iz startup-a i slicno a sve kako to korisnik zamislja...

Npr. puno puta je vjerovatno svima vama trebao neki .REG koji treba npr. odraditi nekih 10-20 razlicitih podesavanja windowsa...

Ili prodas nekome aplikaciju, a taj neko ne zna da podesi da mu npr. decimalni zarez u windowsu bude "," ili nesto slicno, lupam...a daleko je u drugom gradu, ne mozes otici do njega, ovako generises .reg za to, posaljes mu preko interneta i to je to...

Ja to sve radim preko koda aplikacije, ali ponekad i kljuc dobro dodje...
I jos mnogo nekih drugih, slicnih stvari da stavimo da moze se u njemu odraditi ...

Takodje, u istom programu da postoji i dio za Linux... ja se ne razumijem mnogo u linux, ali sasvm sam siguran da i tamo postoje neki slicni fajlovi, ili skriptovi koji mogu olaksati nesto korisniku...

ako nista , da na veoma lak nacin korisnik moze kreirati skriptove za sebe, ili nove komande u SHELL-u, program im sam daje CHMOD za execute, read...(normalno, korisniku se ovo stavi laicki npr. checkbox: izvrsni fajl ) ili slicno...

Ne znam, nekome se mozda nece svidjeti ideja, ali ja mislim da nije toliko losa...
Pogotovo jer mi je puno puta ovo trebalo, a ne samo meni vec i mnogim drugima koje znam a koji nesto ne mogu odraditi preko koda jer ne znaju koji kljuc ili API da koristi...
[ icobh @ 17.01.2007. 15:26 ] @
Zavirite u moj profil, možda nađete nešto zanimljivo

Code:
#include <iostream.h>

int main(){
       std::cout << "I ja mogu pomoći, mislim nešto..." << endl;
       return 0;
}
[ kiklop74 @ 17.01.2007. 15:30 ] @
Citat:
IDE:
razmislite o tome da se odradi jedan editor, ili da ga nazovem malo razvojno okruzenje u kojem bi korisnik na veoma lak, brz i bez-imalo-znanja-o-registarskoj-bazi znanja mogao napraviti .reg fajlove koji ce odradjivati stvari, tj. podesavati windows,unositi neke kljuceve za odredjene aplikacije, ubaciovati u startup, micati iz startup-a i slicno a sve kako to korisnik zamislja...

Npr. puno puta je vjerovatno svima vama trebao neki .REG koji treba npr. odraditi nekih 10-20 razlicitih podesavanja windowsa...

Ili prodas nekome aplikaciju, a taj neko ne zna da podesi da mu npr. decimalni zarez u windowsu bude "," ili nesto slicno, lupam...a daleko je u drugom gradu, ne mozes otici do njega, ovako generises .reg za to, posaljes mu preko interneta i to je to...


Ima vec takvih ili slicnih programa koliko hoces. Evo samo jednog linka:

http://www.pctools.com/tweak-manager/

Naravno, od viska glava ne boli ali ipak...
[ IDE @ 17.01.2007. 15:48 ] @
pa ok...
Kazem, samo predlog....


Da li ovaj program generise .reg fajlove sa zeljama korisnika kako da mu OS izgleda, pa da moze te zelje prenijeti i na drugu masinu koja nema instaliran ovaj program i podesiti windows samo dvoklikom na taj .reg fajl?

Da li podrzava ovo sve i za Linux?

ne znam, mislim da je bolje napraviti nesto sto je svima nama korisno nego igricu, uz potpuno uvazavanje igrica, ljudi koji prave igrice i vasih zelja...
[ kiklop74 @ 17.01.2007. 16:35 ] @
Citat:
IDE
Da li ovaj program generise .reg fajlove sa zeljama korisnika kako da mu OS izgleda, pa da moze te zelje prenijeti i na drugu masinu koja nema instaliran ovaj program i podesiti windows samo dvoklikom na taj .reg fajl?


Ne verujem, vredi proveriti da li to radi jer onda mozete da "pozajmite" gomilu vec uradjenih tweakova.

Citat:

Da li podrzava ovo sve i za Linux?


Naravno da ne. Linux se konfigurise dosta drugacije i to u zavisnosti od distribucije i verzije distribucije (!).

Nisi ni svestan koliko bi to bio kompleksan zadatak pokriti samo jednu distribuciju linuxa u zadnje tri revizije :)

[ IDE @ 17.01.2007. 17:11 ] @
Citat:
Nisi ni svestan koliko bi to bio kompleksan zadatak pokriti samo jednu distribuciju linuxa u zadnje tri revizije :)


Vjerujem ti da je tako...

Ne znam, ja se stvarno ne razumijem u Linux toliko da bih mogao tacno znati sta se moze uraditi na ovu temu u njemu, ali se sigurno dosta toga korisnog moze izgenerisati...???

Moglo bi se pokriti onda barem kreiranje skripti, njihovo lakse pokretanje, davanje prava, kreiranja novih naredbi u SHELL-u i to na jeziku onoga ko koristi program... ma ne znam mnogo oko ovoga, samo lupam i pokusavam makar malo nekome pokrenuti mastu sta bi bilo korisno za linux napraviti...

Uostalom, ovo bi bio open source projekat, pa ko zeli da "pokrije" svoju omiljenu distrinuciju, on to uradi, ime te distribucije se pojavi u odabiru OS-a u programu i to je to...Neku drugu ce neko drugi odraditi...pa to i jeste draz open-source projekata...


Citat:
Ne verujem, vredi proveriti da li to radi jer onda mozete da "pozajmite" gomilu vec uradjenih tweakova.


Pa u tome je bas fora, Ja licno ne znam (a nisam ni trazio) za program koji generise .reg fajlove u zavisnosti sta bi sve zelio u windowsu...

A naravno, jedna od dodatnih stvari bi bilo i trenutno mjenjanje stvari u windowsu kroz njegov API, kao sto radi i ovaj program za koji si dao link, ali opet sa mogucnoscu generisanja .reg - a za sve sto smo uradili (bar za ono sto moze)... to bi bila glavna ideja...
[ X Files @ 17.01.2007. 17:27 ] @
Najbolje je da o razvojnom okruženju i kompajlerima odluče sami učesnici projekta.

Čini mi se da je razmišljanje o multiplatformskom (Win/Linux) projektu za sada daleko
od realnosti, s obzirom na okolnosti. Možda sledeći put, ili u nekom sledećem prolazu.

Ko hoće da posluša Kiklopa ili Dragog Tatu, evo jedan thread o VC++2005 Express,
koji je vec bio aktuelan:
http://www.elitesecurity.org/t...tan-bez-vremenskog-ogranicenja

...a evo i slika VC++2005 Express sa 'ugradjenim' wxWidgets:
http://static.elitesecurity.or...ads/1/1/1124823/Untitled-1.jpg

Za REG upise, pogledati ovde:
http://www.kellys-korner-xp.com/xp_tweaks.htm
... mada je takav softver samo za jednog/dva coveka, nema grafike, 3d, socketa...

[ NastyBoy @ 17.01.2007. 18:15 ] @
Citat:
Čini mi se da je razmišljanje o multiplatformskom (Win/Linux) projektu za sada daleko
od realnosti, s obzirom na okolnosti.

Pa nikada nije bilo lakshe nego sada raditi multi-platform softver:

- Kompajleri su dosta napredovali, i ukoliko ne koristite komplikovane templejte velika verovatnoca je da ce i MS i GCC iz prve da prorade na istom C++ kodu.
- Network libovi su raspolozhivi
- WxWindows je postao jako lepa alatka za GUI programiranje.
- Gomila manjih i vecih baza je dostupna na svim platformama i sve imaju kakav takav API.
- OpenGL radi podjednako dobro na svim platformama
- Repozitorijuma na netu za kod ima (ovo je prva stavka koju treba reshiti, pre nego i napishete liniju koda)
- itd. itd.

Sad shto neko hoce da koristi Borland po svaku cenu... pogubna tendencija, rekao bih
[ Nedeljko @ 17.01.2007. 18:26 ] @
Da li je neko probao Ultimate++ ?

http://www.ultimatepp.org/
[ Buffy @ 17.01.2007. 19:23 ] @
Slazem se sa NastyBoy-om.
Sad je pitanje kako da rijesimo ovaj "spor".
itf, jesi li siguran da mozemo da koristimo razlicite kompajlere, jer kako kaze yooyo moze da dodje do komplikacija?
Poz...
[ itf @ 18.01.2007. 08:50 ] @
Da budem iskren, više ne znam niš'. Totalno ste me zbunili :)
Ovako. Za sada imamo prijedlog o kartama i Čovječe ne ljuti se... i? Ovo što je IDE predložio zahtjeva jako dobro poznavanje LINUX-a... tako da baš i nisam tome previše naklonjen jer smo onda odmah hrpu ljudi izbacili iz projekta samo zbog LINUXa.

Evo još jednog prijedloga: Potapanje brodova

Znači, tu se isto traži određeni grafički dizajn, a igru bi bilo vrlo lako logički za napraviti... Jednostavnije nego čovječe ne ljuti se. Šta mislite? Naravno, ovo bi u ovom slučaju bila Windows verzija igre jer za Linux već postoji...
[ Buffy @ 18.01.2007. 10:06 ] @
:)
Vise nije problem oko toga sta da pravimo, vec kako da pravimo.
Sta da radimo?
Borland ili gcc? :)
[ HCl @ 18.01.2007. 10:12 ] @
Ako nije kasno, ja bih predlozio da se radi online translator sa srpskog (i ostalih srodnih jezika) na engleski i obrnuto (i mozda na jos neke druge jezike). Nesto poput babelfish-a (http://babelfish.altavista.com/). Iako to izgleda pretezak zadatak, mislim da nije neostvariv.
Webservis puput vec famoznog "Metak" (www.metak.com) je dobra polazna tacka za razmisljanje.


[ itf @ 18.01.2007. 10:22 ] @
Citat:
Buffy: :)
Vise nije problem oko toga sta da pravimo, vec kako da pravimo.
Sta da radimo?
Borland ili gcc? :)

Ja ću koristiti borland, a za Linux već postoji verzija igre potapanja brodova. Možda, ako bude potrebe to doradimo u drugoj verziji projekta, dok za sada mislim da je najbolje da radimo za windows.

Citat:
HCl: Ako nije kasno, ja bih predlozio da se radi online translator sa srpskog (i ostalih srodnih jezika) na engleski i obrnuto (i mozda na jos neke druge jezike). Nesto poput babelfish-a (http://babelfish.altavista.com/). Iako to izgleda pretezak zadatak, mislim da nije neostvariv.
Webservis puput vec famoznog "Metak" (www.metak.com) je dobra polazna tacka za razmisljanje.


Software za prevođenje je jako komplicirana stvar. Radio sam u jednoj firmi na Word Translatoru i osim programera je sudjelovala hrpa jezičara i prevoditelja.. to je puno kompliciraniji projekt nego što se čini..
[ Nedeljko @ 18.01.2007. 10:40 ] @
Citat:
itf: Ovako. Za sada imamo prijedlog o kartama i Čovječe ne ljuti se... i? Ovo što je IDE predložio zahtjeva jako dobro poznavanje LINUX-a... tako da baš i nisam tome previše naklonjen jer smo onda odmah hrpu ljudi izbacili iz projekta samo zbog LINUXa.

Smem li da pitam šta je različito u slučaju korišćenja ANSI C++/Qt/OpenGL? Ideja kod njih i jeste kompatibilnost na nivou izvornog koda.

Onaj ko radi VI, ne mora da zna Qt/OpenGL. Da bi se sve uklopilo, potrebno je da postoji neko ko će da podeli specifikacije zadataka. Dakle, ti uradi to i to, ostalima je bitno da imaš te i te funkcije sa takvim i takvim prototipovima, definisanim preko tipova definisanih u zajedničkom zaglavlju, koje bi se napravilo tako da bude prenosivo između gcc, MSC i BCB. Recimo, int je širine 16 bita na MSC, a 32 bita na BCB GCC. Imali bi u zaglavlju tip int16 definisan kao short int i int32 definisan kao long int. Drugim rečima, ništa bez menadžera projekta, bez obzira da li se radi samo za jednu, ili više platformi.
[ itf @ 18.01.2007. 11:10 ] @
Citat:
Nedeljko: Smem li da pitam šta je različito u slučaju korišćenja ANSI C++/Qt/OpenGL? Ideja kod njih i jeste kompatibilnost na nivou izvornog koda.

Onaj ko radi VI, ne mora da zna Qt/OpenGL. Da bi se sve uklopilo, potrebno je da postoji neko ko će da podeli specifikacije zadataka. Dakle, ti uradi to i to, ostalima je bitno da imaš te i te funkcije sa takvim i takvim prototipovima, definisanim preko tipova definisanih u zajedničkom zaglavlju, koje bi se napravilo tako da bude prenosivo između gcc, MSC i BCB. Recimo, int je širine 16 bita na MSC, a 32 bita na BCB GCC. Imali bi u zaglavlju tip int16 definisan kao short int i int32 definisan kao long int. Drugim rečima, ništa bez menadžera projekta, bez obzira da li se radi samo za jednu, ili više platformi.


zbog takvih problema bi najradije i izbjegao Linux. MSC i BCB imaju problema kad je riječ o radu sa DLL-ovima pa je i to nezgodno, tako da je stvarno teško nešto pametno reći...

Evo da dam konačan prijedlog pa ga u najgorem slučaju odbijte...:

POTAPANJE BRODOVA

1. Potrebno bi bilo napraviti grafički dizajn aplikacije
2. Single player
3. Multiplayer
4. Save, load opcije
5. Integrirati chat za online igru
.
.
.
još ima itko kakvu ideju? Šta mislite?

Za svaki od navedenih dijelova bi bila zadužena jedna ili više osoba, a bitno je da se sve to na kraju može spojiti u jedan projekt. Zato je moja ideja da se radi sa Borlandom jer se to tada može izvesti lako preko DLL-ova. Ako se koristi MSVC++ onda je to već problem jer mislim da se ne mogu van MFC aplikacije koristiti ti DLL-ovi koji bi sadržavali prozore (forme) tako da....

Ja se nudim da napravim multiplayer i chat podršku za igru...
[ Yu Raider @ 18.01.2007. 11:37 ] @
Ja bih mogao da uradim save/load funkciju i GUI (i možda AI za singleplayer). Ako ćemo raditi 3D moramo da nadjemo nekog za OpenGL .
[ yooyo @ 18.01.2007. 12:44 ] @
@itf:
pogledaj sledeci code:
Code:


===== INesto.h =====
class INesto
{
public:
  INesto(){}
  virtual ~INesto(){}
  bool DoSomething(std::vector<std::string>& data) = 0;
}

===== CNesto.h =====
class CNesto: public INesto
{
public:
  CNest();
  virtual ~CNesto();
  bool DoSomething(std::vector<std::string>& data);
}

===== CNesto.cpp =====
bool CNesto::DoSomething(std::vector<std::string>& data)
{
 for (int c=0; c<data.size(); c++)
   cout << data(c); // trebaju uglaste ali se forum sw buni
 return true;
}



Ako se CNesto prekompajlira u Builderu i napravi DLL koji das nekome ko koristi gcc (na windowsu) i taj neko napravi exe koji dinamicki ucita taj DLL i pokusa da pozove metodu DoSomething sa vectorom koji je kreiran od strance gcc-a doci ce do pucanja programa jer se stl implementacije vectora i stringa razlikuju izmedju Buildera i gcc-a.

Komunikacija izmedju Buildera i gcc-a je moguca samo na nivou prostih tipova i ako dizajnirate interface vodite racuna o ovome. Mozete i da pravite C interface tj.. bez klasa u hederima sto ce funkcionisati ali takav nacin rada zahteva dobru analizu.

Moj predlog je da sad odlucite koji se komajler koristi i u njemu odradite sve. Potrosicete puno vremena pokusavajuci da povezete borlandov exe i gcc dll (ili obratno)

I jos nesto.. u slucaju mixovanja razlicitih kompajlera i run-time biblioteka, svaki kompajler ce ubaciti svoju run-time biblioteku. To znaci.. kada sa new CNesto kreirate objekat u dll-u i nekako ga predate na koriscenje exe-u ili dll-u koji je nastao u drugom kompajleru, delete tog objekta mora da se desi i dll-u u kome je nastao.

[ Yu Raider @ 18.01.2007. 12:56 ] @
...što može da učini projekat još zanimljivijim. Cilj ovog projekta je učenje, a ne zarada od 10000$.
Valjda ćemo uspeti sve da ukomponujemo. Ali od nečeg moramo da počnemo. Šta prvo uraditi?
[ itf @ 18.01.2007. 13:22 ] @
yoyo.... Šta će meni uopće sad vector? Da. Ti si naveo specifički slučaj, no u ovom slučaju to neće biti zapreka.

Uostalom, razmotri malo sami projekt. Potapanje brojeva.... znači, hrpa koordinata i eventualno pokoja klasa ili struktura koja definira "brodove"... ne vidim tu nikakve komplikacije, a pogotovo mi vectori, pa čak ni polja u ovom trenutku ne padaju na pamet da bi mi trebali.

Moja općenito je ideja da se nečiji dio posla u programu prikaže pozivom određene dll funkcije, a nek ona sama u dll-u obavi sav potreban posao... alokacije, dealokacije itd... glavni program samo poziva funkciju i to je to.. Nema nikakvih zavisnosti i zato mislim da bi trebalo uspjeti, zar ne?

Jasno, bilo bi puno ljepše kad bi svi radili na istom compileru, no što je tu je...


Citat:
Yu Raider: ...što može da učini projekat još zanimljivijim. Cilj ovog projekta je učenje, a ne zarada od 10000$.
Valjda ćemo uspeti sve da ukomponujemo. Ali od nečeg moramo da počnemo. Šta prvo uraditi?

Prvo još nek svoje sudjelovanje potvrde ovi određeni koji su se javili tako da rasporedimo posao kako treba i onda krećemo...
[ yooyo @ 18.01.2007. 13:43 ] @
Probleme koje budes imao sa vektorom imaces sa svim drugim klasama. Jendostavno.. memory layout primerka neke klase se razlikuje od kompajlera do kompajlera. Neka klasa ce u Builderu da zauzima X bajtova a ista ta klasa u gcc-u Y bajtova.

Uostalom.. skini i instaliraj gcc i napravi malo istrazivanje oko povezivanja Buildera sa gcc-om i sam donesi neke zakljucke.
[ itf @ 18.01.2007. 14:02 ] @
Ne bi bilo fora kad bi sve bilo jednostavno :)
[ tosa @ 18.01.2007. 14:32 ] @
Bolje se manite Borlanda i njegovih umotvorina. Moja preporuka je standardni C++ i portabilne open-source biblioteke.

Citat:
yooyo: @itf:
I jos nesto.. u slucaju mixovanja razlicitih kompajlera i run-time biblioteka, svaki kompajler ce ubaciti svoju run-time biblioteku. To znaci.. kada sa new CNesto kreirate objekat u dll-u i nekako ga predate na koriscenje exe-u ili dll-u koji je nastao u drugom kompajleru, delete tog objekta mora da se desi i dll-u u kome je nastao.

Ako budu radili drugačije, biće im idealna prilika da nauče (na teži način) kako bi to trebalo da se radi :)
[ Yu Raider @ 18.01.2007. 14:53 ] @
Jedini način da se nešto stvarno nauči jeste iskustvom (teži način) ;)...
[ icobh @ 18.01.2007. 16:16 ] @
Ja predlažem ANSI C++/WX jednostavnu aplikaciju, ali korisnu! Ono što bih ja preporučio jeste da se uradi što je moguće manja aplikacija, tek za početak, da se vidi kako sve ovo funkcioniše, kasnije se npr. može nadogaditi itd... evo npr. nešto kao LCISOCreator

Što se tiče Dll-a kreiranog sa GCC, moguće je prevazići "problemčiće", ja sam ih baš imao i riješio ih se uspješno: http://www.elitesecurity.org/t221868

[Ovu poruku je menjao icobh dana 18.01.2007. u 17:52 GMT+1]
[ blaza @ 18.01.2007. 18:38 ] @
Mnogo divanite, a slabo radite.
Neka prvi projekat buje jednostavan: npr. tetris klon, ili pak sokoban klon sa solverom i map generatorom sa podrskom svih poznatih formata mapa.

Offotpic: Ovom coveku je poslo za rukom u asembleru da strpa tetris u 256 bajtova: http://www.256b.com/demo/47
Top that!
[ itf @ 19.01.2007. 10:36 ] @
Citat:
blaza: Mnogo divanite, a slabo radite.
...


Bez uvrede, no nisi ti u poziciji da nekome nešto prigovaraš.
[ blaza @ 19.01.2007. 12:16 ] @
@itf Ne prigovaram nista, vec konstatujem.
Inace, otkud tebi ideja da mislis da znas u kakvoj sam ja poziciji?
Dao sam vam odlicne ideje za rad - a sad na posao!
[ itf @ 19.01.2007. 12:32 ] @
Citat:
blaza: @itf Ne prigovaram nista, vec konstatujem.
Inace, otkud tebi ideja da mislis da znas u kakvoj sam ja poziciji?
Dao sam vam odlicne ideje za rad - a sad na posao!

U kakvoj god poziciji da jesi, nisi u ovoj da "konstatuješ" na ovakav način.

Tvoje ideje nam ne trebaju jer smo došli i do svojih, a šefovanje tamo ostavi za nekog drugog.
[ baseQ @ 20.01.2007. 02:49 ] @
...

[Ovu poruku je menjao baseQ dana 24.01.2007. u 03:01 GMT+1]
[ 574nk3 @ 21.01.2007. 19:42 ] @
@baseQ
Jako zanimljiva ideja.
[ itf @ 22.01.2007. 10:44 ] @
Molio bi da mi se do kraja ovog tjedna privatnom porukom jave svi oni koji misle sudjelovati u projektu. U privatnoj poruci navedite:

1. Koje razvojno okruženje koristite
2. Kojim znanjima raspolažete
3. Koji dio posla vas interesira

Ako imate, navedite i neke ideje glede projekta (programa) koji bi htjeli da se radi.

Na kraju ovog tjedna, tj. u petak ću na osnovu tog popisa vidjeti s kime i čime raspolažemo, te s obzirom na to i ponuđene teme ću predložiti finalni prijedlog projekta s opisom posla za pojedinog programera, te ćemo se valjda svi uspjeti oko toga dogovoriti pa da sa samom izradom projekta krenemo već sljedeći tjedan.

Pozdrav


[Ovu poruku je menjao itf dana 22.01.2007. u 13:20 GMT+1]
[ Buffy @ 22.01.2007. 12:11 ] @
@itf
Ovo je vec konstruktivno :)
[ peromalosutra @ 23.01.2007. 21:29 ] @
Itf, poslao sam ti PP.

Nego da sada i ostalima kažem moje viđenje. Čini mi se da smo se svi već složili da se pravi igra. Ja predlažem da pravimo igru Tank. To je popularna 2D igra, koju sam i sam počeo da pravim, međutim sam zbog nedostatka vremena i volje prestao. Kako ona otprilike izgleda (bar moja verzija) možete vidjeti na mom sajtu (imate u profilu link, sekcija download). Od opcija igra bi mogla imati:
-singleplayer mod sa ugrađenim AI
-multipleyer modove: Tim protiv tima, svako za sebe igrači protiv AI i slično (na mojoj verziji su podržana samo 2 igrača, ovdje bi proširili daleko više)
-Level creator, tj. neki tool da korisnici mogu sami praviti svoje mape i igrati ih
-podršku za džojstik, itd.

Od alata sve bi se dalo izvesti u C++u, SDL (za EventHandling, zvukove), BSD socketima(za mrežni dio igre), eventualno OpenGL (ako se bude išlo na zahtjevniju grafiku). Svi pomenuti alati su besplatni/opensource/multiplatformski - dakle baš za ovaj projekat.
[ yooyo @ 23.01.2007. 23:54 ] @
A sta mislite o klonu igrice http://www.elastomania.com/
?
[ Yu Raider @ 24.01.2007. 13:03 ] @
Citat:
yooyo: A sta mislite o klonu igrice http://www.elastomania.com/
?


Već postoji:

http://xmoto.sourceforge.net/

[ itf @ 24.01.2007. 16:14 ] @
Molio bi da mi se do kraja ovog tjedna privatnom porukom jave svi oni koji misle sudjelovati u projektu. U privatnoj poruci navedite:

1. Koje razvojno okruženje koristite
2. Kojim znanjima raspolažete
3. Koji dio posla vas interesira

Ako imate, navedite i neke ideje glede projekta (programa) koji bi htjeli da se radi.

Na kraju ovog tjedna, tj. u petak ću na osnovu tog popisa vidjeti s kime i čime raspolažemo, te s obzirom na to i ponuđene teme ću predložiti finalni prijedlog projekta s opisom posla za pojedinog programera, te ćemo se valjda svi uspjeti oko toga dogovoriti pa da sa samom izradom projekta krenemo već sljedeći tjedan.

Pozdrav
[ itf @ 29.01.2007. 12:49 ] @
Prema dosadašnjim prijavama imamo 4 zainteresiranih programera. S obzirom na ono što su naveli da znaju i da bi radili, te s obzirom na prijedloge mislim da je najbolje da radimo igru "potapanje brodova". Točnije, da napravimo istu verziju te igre kao ona što postoji na Linuxu (mislim da se zove K Battleship), s time da bi ova bila Windows verzija. Možda kao takva već i postoji, no s obzirom na prijave mislim da bi to bilo idealno da napravimo.

Projekt bi se sastojao od sljedećeg:

Graf. dizajn
Moglo bi se s printscreen skinuti izgled bojnog polja (mora) i brodova:

mali brod (1 polje)
srednji brod (2 polja)
veliki brod (3 polja)
nosač aviona (4 polja)

Treba netko tko bi u zasebne bmp slike ovo "izrezao" tako da to sve imamo u dijelovima. Također, trebaju i slike kada je dio broda pogođen, kada je cijeli pogođen i kada se promaši pogodak. Sve se to može skinuti iz printscreen-a...

Osim slika, potrebno je da se dizajnira glavni izgled aplikacije. Treba realizirati stavljanje brodova na lokacije na polju (moru) i omogućiti horizontalno i vertikalno smještanje broda.

Single player
Ovo je osnovni dio. Napraviti barem na jednoj razini da kompjuter slučajnim odabirom koordinata gađa vas, i treba se pobrinuti da se grafički elementi mijenjaju u ovisnosti o tome da li je pogodak bio u dio broda, cijeli brod (ako je pogođen posljednji dio broda) i ako je promašen brod.

Multiplayer i chat
Na osnovu Single player dijela se može ugraditi i muliplayer i chat. Tea uraditi TCP klijent za pridrživanje i TCP server za kreiranje mrežne igre. Također, ista stvar i za chat.

Single player - save/load
Omogućiti snimanje igre u bazu podataka i u datoteku. Ista stvar i sa load opcijom.

E sad glede raspodijele posla... moj prijedlog je sljedeći:

YU RAIDER neka napravi barem ovaj dio sa rezanjem slika. Ukoliko ne možeš doći do igre K Battleship pogledaj na googlu kako što izgleda, ili ću ti ja poslati screen shotove. I sam si u pp-u napisao da nisi zainteresiran baš za nešto ozbiljnije, a ovo bi ti trebalo biti vrlo lako.

Buffy Za tebe bi možda bilo dobro da radiš save i load opciju. Kako ćeš to izvesti je tvoj izbor, ali preporučujem da za to koristiš datoteke, a ne baze podataka. Lakše je prebaciti takav kod iz okruženja u okruženje. Znači, U jednoj datoteci bi trebao zapisati koordinate brodova i sve pozicije koje su pogođene na polju (moru), te sukladno tome situaciju prikazati u programu. Ovo je prilično jednostavno i ne treba ti uopće ni objektno programiranje. Samo rad sa datotekama, a za ostalo ćemo već kad dođemo do toga...

Th33nd Za tebe bi možda bilo dobro da kompletiraš single player opciju nakon što dobiješ izrezane slike od YU RAIDER-a. Znači, da dovršiš taj dio u C++ Builderu i da single player bude moguć. To uključuje i izradu algoritma za gađanje brodova, no sve je to random... i ništa komplicirano.

JA OSOBNO bi se htio posvetiti mrežnom dijelu. Znači, kreiranje server (host) strane, klijent strane i mogućnost chata. Osim toga, uključio bi se i u poslove koje radi Th33nd oko single player opcije da se to tako napravi da se može lako ugraditi i multiplayer i to je to.

Peromalosutra I sam si napisao da ne možeš garantirati da ćeš zbog obaveza prema maturi imati vremena da radiš na projektu, a to je riskantno da ti dajemo neki dio posla za koji ne možemo biti sigurni da ćeš ga napraviti... sorry.

Eto... ako ima kakvih primjedbi, komentara i sl., javite sad. Ako vam sve odgovara da krenemo sa poslom, ili da već riješimo neke stvari koje bi ovdje bile problematične. Čekam vaš odgovor. Pozdrav
[ b0ris @ 29.01.2007. 16:29 ] @
Bilo bi jako dobro kada bi sav kod postovali ovde (dnevni/nedeljni) napredak. Izvinjavam vam se na upadu posle ne znam koliko ali tek sad me je zainteresovao post. Ja trenutno pokusavam da realizujem bilo kakav mrezni program. Voleo bih da vidim sve ovo zbog mreze najvise. Inace verujem da i ostali ljudi bi hteli da vide iz razlicitih pobuda. Srecno sa radom
[ th33nd @ 29.01.2007. 22:00 ] @
Nadam se da postoje Leveli u igri. Ja sam mislio da u single player uradim sledece:
znaci posto igramo protiv racunara,postoje 2 polja,polje gde su nasi brodovi i polje gde su brodovi racunara,kada racunar puca na nase polje,mislio sam da u zavisnosti od level-a racunar izbaci 2 random broja i neka to budu koordinate koje se nalaze u nasem polju na kome ce eksplodirati raketa,ako se nas brodic na tim koordinatama nalazi (boom),a ako ne eksplozija nestaje,nikom nista.
Meni je sve jasno,igra je dosta laka za izvesti.
[ peromalosutra @ 29.01.2007. 22:20 ] @
Citat:
Peromalosutra I sam si napisao da ne možeš garantirati da ćeš zbog obaveza prema maturi imati vremena da radiš na projektu, a to je riskantno da ti dajemo neki dio posla za koji ne možemo biti sigurni da ćeš ga napraviti... sorry.

Pošteno, međutim ako vam bude trebala nekakva manja pomoć, javite siguran sam da ćete dobiti ne samo moju pomoć, nego i pomoć svih ostalih učesnika na forumu, naravno sve u skladu sa znanjem i mogućnostima.

Poz!
[ itf @ 30.01.2007. 09:01 ] @
Citat:
th33nd: Nadam se da postoje Leveli u igri. Ja sam mislio da u single player uradim sledece:
znaci posto igramo protiv racunara,postoje 2 polja,polje gde su nasi brodovi i polje gde su brodovi racunara,kada racunar puca na nase polje,mislio sam da u zavisnosti od level-a racunar izbaci 2 random broja i neka to budu koordinate koje se nalaze u nasem polju na kome ce eksplodirati raketa,ako se nas brodic na tim koordinatama nalazi (boom),a ako ne eksplozija nestaje,nikom nista.
Meni je sve jasno,igra je dosta laka za izvesti.

Naravno, napravi i po levelima ako želiš.
[ Yu Raider @ 30.01.2007. 10:11 ] @
U redu, fair enough.
Slike bi trebale da budu gotove već večeras ukoliko budem imao vremena (a verovatno ću imati).

A, ako bude trebalo još nešto (ovaj put u vezi programiranja ), tu sam.
[ itf @ 30.01.2007. 10:26 ] @
Citat:
Yu Raider: U redu, fair enough.
Slike bi trebale da budu gotove već večeras ukoliko budem imao vremena (a verovatno ću imati).

A, ako bude trebalo još nešto (ovaj put u vezi programiranja ;)), tu sam.

Javi se buffy-u glede save i load opcije... ako budeš imao vremena. Npr. jedan napravi save, a drugi load ili već što se dogovorite ;)
[ Buffy @ 30.01.2007. 12:51 ] @
Ovako,
odlucio sam napraviti jednu klasu, jer vise nije potrebno.
Klasa ce imati metode save i load, kojima prosljedis putanju do fajla.
Ostale metode ce se koristiti za pristup podacima koje smo ucitali...
Da li trebam da pozivam save i load dijalog ili ce to neko drugi da radi?
Dakle kad uradim klasu, objasni cu kako se koristi i to je to :)
I jos nesto, kad nam je rok, da znam:)
@th33nd
Ti mi samo trebas reci koje su informacije bitne za cuvanje u fajl.
Pozdrav,
Stanko.
[ itf @ 30.01.2007. 13:22 ] @
Možeš to realizirati sa dvije obične funkcije. Nisu potrebne klase. Budem već za sutra pripremio neki konkretniji plan za realizaciju svakog dijela projekta. Glavno je da slike budu gotove.
[ biotech @ 30.01.2007. 18:29 ] @
zanimljivo, zanimama me kako cete realizovati framework tj, save/load/options... game states... singleton ili nesto drugo
[ itf @ 31.01.2007. 08:52 ] @
Evo, opisao sam malo detaljnije glede Single player i Save i Load opcija... Pogledajte attachment.
[ itf @ 02.02.2007. 10:43 ] @
YU RAIDER, ima li išta od tih slika??
[ Yu Raider @ 02.02.2007. 12:23 ] @
Da, postavljam ih veceras.
Pošto nisam znao na koji način ćete raditi s njima, morao sam više puta da ih obrađujem, odnosno izdvojio sam cele, pa zatim ponovo te iste sa transparentnom pozadinom, itd...

Izvinjavam se zbog zadržavanja, postaviću ih sigurno večeras.

Pozdrav
[ itf @ 02.02.2007. 14:15 ] @
Ma nema problema. Samo da nisi zaboravio i to je to...
[ Yu Raider @ 04.02.2007. 10:49 ] @
Evo, napokon tih slika :).
Izvinjavam se zbog kašnjenja, bio sam u velikoj frci ovih dana.

Ako nešto nije kako treba, javite da popravim.
[ itf @ 05.02.2007. 08:49 ] @
E super... Hvala Yu Raider. Sad treba krenuti sa sastavljenjem sučelja. Th33nd je tu?
[ biotech @ 05.02.2007. 09:39 ] @
mozete preko google earth-a da nadjete dobre slike nosaca i manjih brodova
[ Yu Raider @ 05.02.2007. 12:27 ] @
Citat:
biotech: mozete preko google earth-a da nadjete dobre slike nosaca i manjih brodova


Hehe, vrlo zanimljiv predlog. Nikad mi to nije palo na pamet .
Mada i ove slike bi trebalo da posluže, pogotovu ako pravimo klon KBattleShip-a.
[ itf @ 07.02.2007. 08:52 ] @
Jesmo li ti stali ili...? Th33nd?
[ th33nd @ 07.02.2007. 12:56 ] @
Nismo stali,HD mi rikno. Radim na projektu samo ne na svom racunaru,pa ne mogu da postujem nista o trenutnom stanju jer nemam internet. Uradio sam dobar deo posla,a za 2 dana cu i upoloadovati sta sam uradio. Izvinjavam se zbog kasnjenja.
[ itf @ 07.02.2007. 15:43 ] @
Moja sucut za HDD... i za moj smo plakali svi u familiji... jer je sa sobom odnio hrpu filmova i obiteljskih slika ... gad jedan...

Ok onda. Uzmi si neko vrijeme za tugovanje, pa napredak postaj ovdje... Pozz
[ Buffy @ 09.02.2007. 18:56 ] @
ajde ljudi da to zavrsimo. znam da si imao problema, ali proslo je dva dana :)
aj, pozdrav!
[ b0ris @ 09.02.2007. 23:24 ] @
prosto nemogu da cekam da vidim to u operativnom stanju :)
[ Buffy @ 09.02.2007. 23:43 ] @
ko ceka, doceka :)
[ itf @ 12.02.2007. 11:15 ] @
Citat:
Buffy: ajde ljudi da to zavrsimo. znam da si imao problema, ali proslo je dva dana :)
aj, pozdrav!
Taj dio projekta je najkompliciraniji pa treba imati i strpljenja...
[ th33nd @ 12.02.2007. 13:10 ] @
Danas mi stize novi racunar,pa odma krecem sa radom. Izvinjavam se svima zbog kasnjenja. pozdrav
[ itf @ 12.02.2007. 13:15 ] @
Citat:
th33nd: Danas mi stize novi racunar,pa odma krecem sa radom. Izvinjavam se svima zbog kasnjenja. pozdrav

Nema problema...

Samo da napomenem... pri izradi napravi dijelove posla po funkcijama, tako da kad ja napravim mrežni dio koji će slati i primati koordinate za gađanje da se to gađanje može lako izvesti pozivom neke funkcije koja kao argumente prima te koordinate... Ako me kužiš...
[ rikelme @ 12.02.2007. 13:49 ] @
Prijatno sam se iznenadio kad sam video da se počelo nešto konkretno raditi na ovom zajedničkom projektu.

Pošto se i sam bavim programiranjem igara, preporučio bih Vam da iskoristite sve prednosti open source SDL biblioteke.

Vrlo je laka za korišćenje i pokriva sledeće aspekte:

2d grafiku (i 3d uz pomoć openGL-a), zvuk, event handling (tastatura, miš, user custom events...), mrežni deo, multithreading...

I to sve nezavisno od OS koji je u pozadini. Pogledajte i sami na http://www.libsdl.org/

Ako nekog interesuje, ovo su linkovi ka knjigama u kojim je vrlo razumljivo kroz primere objašnjen svaki deo SDL biblioteke:

Code:

Focus on SDL:
http://ebooksclub.org/1592000304/

i Programming Linux Games:
http://ebooksclub.org/1886411492/



Pozdrav i srećan rad!

[ itf @ 15.02.2007. 09:32 ] @
Napredujemo li? Za koliko vremena otprilike možemo očekivati nešto?
[ Buffy @ 18.02.2007. 16:25 ] @
Sta bi sa covjekom? :)
[ th33nd @ 18.02.2007. 17:54 ] @
Ja ne napredujem,racunar mi nije stigao. Pisem vam iz Net-caffe-a.
Ne znam kada cu dobiti novi racunar ili makar HD. Ako ste u zurbi,izgleda da cete morati nastaviti bez mene.
[ SambucusELF @ 18.02.2007. 20:38 ] @
Citat:

Bolje se manite Borlanda i njegovih umotvorina. Moja preporuka je standardni C++ i portabilne open-source biblioteke.


Moze da se radi, ali mislim da je ovo dobra stvar...

Inace, ja cu se ukljuciti u projekat.

Koristim trenutno Dev-C++, a imam i MS VC++ 6, staro, ali radi...

Programiram od svoje 7. godine (1991.), pa cu mozda nesto pametno i uraditi...


Pozdrav

Samo treba da napravimo neku razmenu source-a...
[ SambucusELF @ 18.02.2007. 20:53 ] @
nekoliko komentara:

ako ti je stanje polja od 1 do 3, i to pises u fajl...

ne moras to da pises jedno po jedno (mislim mozes i da napravis kombinaciju da falj bude binaran,

pa cak i sifrovan jednostavnom metodom na primer, tako sto ce se generisati slucajan broj (0-255)
i naci najblizi broj koji je po modulu jednak stanju koje treba da se upise... (moduo pri deljenju sa 3 -
ostatak pri deljenju sa 3), kad se cita procita se bajt po bajt u binarnom modu i samo se uzme njegov
moduo i eto ti ucitanog stanja polja.

Inace, mozes preko funkcije za zapis bloga da "bacis" celu matricu stanja (voda, brod, plamen...)
da upises u file i iz njega izvadis...

Samo mislim da ti treba drugaciji zapis:
trebaju ti 2e stvari:

1. za svaki brod (gde je, koliki je (broj polja) i kako je okrenut (horiz/vert)) da bi to posle mogao
da ucitas iz file-a, mislim, to je bitno, ako ce se prikazivati slika celog broda, a ne samo kockica koje
su na mestima gde ti je brod.
2. definicija polja - ne gadjano, promasaj, pogodak - ono sto si napisao


napomena: a) 3. tacka, tezina igre - odabir mesta za gadjanje koje kompjuter treba da uradi,
ja ti mogu napisati kod koji ce da uz pomoc vestacke inteligencije da pronadje mesto koje treba da
gadja, tj. da nasumicno gadja SAMO kad ne moze da zakljuci gde bi mogao biti brod - ovo bi bio
jedan od tezih nivoa igre, i tako bi se postiglo da igra bude zanimljivija

osim toga:
dajte da definisemo PRAVILA IGRE!

Da li je dozvoljeno da dva broda budu jedan pored drugod(bez praznih polja izmedju)?
Koliko ce biti brodova koje velicine na kom nivou tezine igre...

^ trebalo bi ubaciti opciju u meni kojom bi se uslo u help gde bi bila objasnjena pravila igre.

Inace, dobar primer takve igrice je ona koju imam na svom starom telefonu Siemens S65, gde jako
lepo igra, na lakom nivou je lako, na tezem teze, na teskom jos teze...

I sta je odluceno povodom multiplayer igranja?

Jel se od toga potpuno odustalo?

Dajte mi neki kod da vidim...

Hocu maksimalno da pomognem.

Marko.
[ Kelerman @ 25.02.2007. 17:13 ] @
Da li ima nekog ovde? I zasto je projekat stao?
[ Buffy @ 25.02.2007. 22:08 ] @
Cekamo da nam th33nd preda kod, pa da vidimo sta dalje.
Nadam se da ce brzo da zavrsi.
[ SambucusELF @ 03.03.2007. 21:23 ] @
koji deo koda on radi? i da li mu je potrebna pomoc?
[ Buffy @ 04.03.2007. 12:35 ] @
Procitaj predhodne postove, gdje je itf jasto podjelio rad.
[ SambucusELF @ 06.03.2007. 19:59 ] @
ja sam se kasno ukljucio pa mi nije nista dodelio, zato i pitam naknadno da li nekom od developer-a treba pomoc...

U svakom slucaju... ok...
[ Yu Raider @ 09.03.2007. 12:27 ] @
Ako bude bilo potrebno, mogu i ja da uradim GUI deo, ali tek nakon 24. marta.
Ovo shvatite samo kao ponudu, ne pokusavam da th33ndu otmem posao ;).
[ itf @ 28.03.2007. 07:53 ] @
th33nd, molio bi da se očituješ glede projekta. hvala
[ valajbeg @ 31.03.2007. 14:25 ] @
Tek sad naletih na ovu temu :)
super

samo svakako bih vise volio da ste odabrali nesto sto nije igrica :)

od igranja i nema neke fajdea i igrica ima na pretek al eto :)

bilo bi cool da ste odabrali Qt toolkit da se koristi isl. stvari cisto kako bi dobili da to bude krosplatform stvar
nemam konkretno neki prijedlog ali bilo bi dobro razvijati bilokakav alat vezan za mreze pogotovo wireless i IP telefoniju, gateway za telefoniju, preraditi neku BSD distibuciju za server koji bi se lako instalirao a imao bi razne namjene tipa firewall ili wireless AP i neki alat za to...

uglavnom mreze ce sve vise dobivati na vaznosti ja mislim pa zato takvi prijedlozi od mene :)
[ b0ris @ 16.04.2007. 21:11 ] @
:(
Dajte ljudi ovo je zaribalo skroz :(
[ valajbeg @ 16.04.2007. 21:25 ] @
fakat,
daj te ljudi samo odredite projekati nek se prijave samo oni koji sigurno mogu doprinjeti od dizajnera do kodera...
samo odaberite pa makar i igricu glupu...
[ 2stamlers @ 28.04.2007. 22:08 ] @
ccc, totalni raspad sistema :(
[ Buffy @ 28.04.2007. 23:31 ] @
pa, bas smo stali, pozivam itf-a, da ponovo sastavi tim, pa da krenemo.
Red je da nesto napravimo ;)
[ blaza @ 28.04.2007. 23:49 ] @
itf: told you so
[ b0ris @ 01.05.2007. 23:51 ] @
I ja bih rado da se ukljucim u projekat. Pratio sam od pocetka kako je krenulo. No medjutim zaribaste. Ja imam vremena i volje da to odradimo.
[ itf @ 02.05.2007. 11:29 ] @
Šta reći, žao mi je što se zbog jednog pojedinca stvar raspala... No pošto vidim da volje još uvijek ima, ja drage volje predlažem novi projekt :)

Stoga, krenimo kao i prošli put. Raspravimo temu za mogući projekt. Što preporučujete i u čemu ste dovoljno stručni da taj dio posla možete odraditi?? Uzmite na umu da se koriste razna razvojna C++ okruženja, te zato projekt ne bi trebao previše kompleksan!

Ono što ja nudim sa svoje strane jest podrška u C++ Builder-u tj. sve od sučelja, baze podataka i mrežne komunikacije (TCP/IP). Naravno, kao i prošli put, tek nakon što se svi javite i kada vidimo tko kakvim znanjima raspolaže onda možemo vidjeti i zajedno odlučiti kakav projekt da radimo...

Stoga, ne morate se meni javljati na pp, ali je bitno da napišete koji je vaš stupanj znanja, koji projekt predlažete, i koji dio tog projekta ste u mogućnosti napraviti. Evo... pucajte ;-)





Inače, zahvaljujem se YU Raider-u i Buffy-u na svom poslu koji su obavili za prošli projekt. Šteta što nismo uspjeli to dovršiti...

[Ovu poruku je menjao itf dana 02.05.2007. u 14:21 GMT+1]
[ Yu Raider @ 02.05.2007. 18:06 ] @
Ja se mogu ponuditi za izradu GUI dela projekta i to pomoću wxWidgets ili Qt4 GUI biblioteka (znam i FLTK, tako da se mogu koristiti i to, ukoliko je brzina imperativ). Međutim, baš i nemam neku ideju šta bismo mogli napraviti :D...
[ Buffy @ 02.05.2007. 19:14 ] @
Ja se takodje nudim, ali ne mogu mnogo da uradim jer sam sad u guzvi. Zavrsavam 4. razred, tako da se spremam za prijemni, a takodje i ubrzo idem na BHOI. Stvarno nemam mnogo vremena.
Prvo predlozite projekat, pa cu onda reci sta bih potencijalno mogao uraditi.
Pozdrav!
[ shima @ 02.05.2007. 21:43 ] @
> Sta reci, zao mi je sto se zbog jednog pojedinca stvar raspala... No posto vidim da volje od
> strane pojedinaca jos uvijek ima, ja drage volje predlazem novi projekt :)

Da li ste zavrsili stari projekat?
Ako niste, zasto ga ne zavrsite?
[ valajbeg @ 02.05.2007. 22:58 ] @
shima, nebitna su sada ta pitanja..

ja zavrsavam CCNA i planiram CCNP tako da bi mi bilo sta oko mreza odgovaralo a sto se tice nekog toolkita definitivno Qt4 cisto zato sto nas ima da iskljucivo koristimo Linux

p.s. imam dvij epreporuke:
1. da se poprica sa gojkom i da se vidi da nam otvori pod forum ili da doda link medju bannere na neki groupware sajt o ovom projektu (ali to sve kad i ako krene ovo cudo)
2. da administrator pobrise sve postove i da se krene od nule 1. sa ovim pitanjem Yu Raider-a "Ko sta i koliko dobro zna..."

+

ako odluka padne na Qt onda bi trebalo i da postavimo par linkova za Qt i par knjiga o tulkitu. btw. ima jedna cak prevedena knjiga na nase jezike :)
[ itf @ 03.05.2007. 07:44 ] @
I ja trenutno završavam CCNA pa svakako mogu pomoći sa mrežom. Ako je riječ striktno o Linuxu onda mogu raditi sa Indy komponentama u Kylixu...
[ valajbeg @ 03.05.2007. 08:49 ] @
:), ma ne mora se raditi striktno za linux sta god da je.
postoje fino toolkiti koi su za kros platform i to je to :)

uglavnom neyse to, bitno je ipak da se bilo sta pocne...

:/ treba lider!
[ rumpl @ 03.05.2007. 09:58 ] @
Ja imam predlog za vas:
C++, Qt
Program pomocu koga se moze slusati radio i gledati tv sa shoutcast-a i icecast-a.
Pod Linux-om sam nasao samo tunapie koji i nije preteranio dobar.
Za mediju: libvlc ili gstreamer.

Za arhitekturu imate izbora:
1. Program koji ce pustati shoutacast/icecast programe i to je to.
2. Modularni program koji ce pustati shoutcast/icecast programe sa mogucnoscu pravljenja modula za neku drugu mediju.

Ako ste za, recite pa cu vam vise pricati o ovome.
[ valajbeg @ 03.05.2007. 10:15 ] @
sto se mene tice...
sve je ok.. samo da se radi...
ali fakat treba neki groupware i treba neko da vodi projekat
pa nek traje koliko traje...

p.s.
sto se tice video streeminga na linux-u hm pricao sam sa onim na joostu kazu da vec rade na vezriji za linux.
al' neyse...
btw. mozda nebi bilo lose neki alat u edukativne svrhe tipa "predavanje preko linka" ili nesto slicno mada postoje slicni alati ali koliko sma vidio komercjalni su ...

helem neyse sta god samo daj te da se oformi tim koji moze doprinositi i da se odabere jedan lider kojeg ostali slusaju i vozdra.. :)
[ rumpl @ 03.05.2007. 10:49 ] @
Ne vidim u cemu je problem sto ljudi iz joost-a vec rade na linux verziji, ja bih ovaj projekat video vise kao priliku za stecanje iskustva u pravljenju nekog projekta, i usavrsavanje programerskih vestina. Ako vam se ne svidja moj predlog, dajte neki predlog.

Mislim da bi bilo najbolje da svako od nas ko ima neki predlog napravi malu prezentaciju onoga sto hoce da uradi. Da objasni kako ce projekat biti vodjen, hijerarhiju, broj potrebnih programera, potrebno znanje itd. isl.

I da damo, na primer nedelju dana ljudima da smisle prestavljanje projekta, i da, posle tih nedelju dana glasamo za projekat koji bismo voleli da uradimo. Jednom glasanje zavrseno, covek koji je predlozio projekat je proglasen liderom, posle toga je na lideru da nas organizuje i da nam da uputstva sta i kako da radimo.

Smatram da je pametnije da, pre nego sto pocnemo neki projekat, imamo jasnu sliku o tome sta hocemo da uradimo i kako to hocemo da uradimo. Jednom temelji postavljeni, lako je napucati hiljade linija koda, vaznija je organizacija.

PS: ja se izvinjavam, ali ne znam sta znaci "neyse". :)
[ itf @ 03.05.2007. 11:10 ] @
Općenito nisam da se radi išta za linux za prvi put jer dosta ljudi uopće nema linux. Naprotiv, ni sam baš nisam lud za tom idejom, a da ne pričam o kvaliteti razvojih okruženja pod linuxom.... Projekt bi trebao biti takav da može obuhvatiti što širi broj programera sa razno raznim znanjima, a ne samo one koji se bave određenim područjem.

Primjerice, mene uopće ne zanima video streeming i najvjerovatnije to ne bih ni radio. Nema uopće potrebe sad letiti u neke složene projekte. Nek se napravi nešto tek toliko da se vidi da su ljudi sposobni raditi kao tim, a ako se kasnije pokaže neka vrlo ozbiljna inicijativa... tad možemo razgovarati i o ozbiljnijim projektima, no za pravi put... mislim da to nema smisla.
[ IdeaR @ 03.05.2007. 17:06 ] @
Pozdrav svima!

Moj prijedlog za projekat je alat za O/R mapiranje u C++ (http://en.wikipedia.org/wiki/Object-relational_mapping), kao što je Hibernate u Javi.

http://www.elitesecurity.org/t254570-mapping

Alat bi trebao biti cross platform (Windows, Linux) i podržavati barem nekoliko baza (Oracle, MSSQL, MySQL, PostgreSQL). Ne mora se krenuti preambiciozno, kao početak bi bila dobra jedna platforma i jedna baza podataka. Mogućnost generisanja stored procedura i/ili dinamički sql. Grafički toolkit može biti Qt ili wxWindows. http://www.codeproject.com/useritems/Top_Ten_Features.asp

Ovakvi alati postoje za .NET i Javu, ali ne postoji komercijalno ni open source rješenje u C++. Mislim da bi ovakav projekat bio dobar izazov
i da bi našao i širi odjek. Naravno, projekat bi trebao biti open source (GPL), i trebalo bi koristiti besplatne ili GPL biblioteke.
Prednost ovakvog projekta što može krenuti vrlo jednostavno, i rasti sa ambicijama i mogućnostima. Korisnost alata bi vrlo brzo bila očigledna, i mogao bi se privući solidan broj korisnika. Iako je većini ovakva aplikacija koncepcijski jednostavna, mislim da bi se moglo mnogo i naučiti.

Koji god da se projekat bude radio, nadam se da će se ovaj put uključiti i neki od big guns sa ovog foruma. Njihova podrška bi bila dragocjena makar bila i samo moralna. Svoju pravu ulogu bi mogli naći kao arhitekti/dizajneri aplikacije.
[ valajbeg @ 03.05.2007. 17:55 ] @
IdeaR
ja sam za!

premda jos uvijek ne razumijem u potpunosti o cemu je rijec ali... planiram malo iscitati o time

a sto se tice znacenja rijeci neyse to ti je "nea veze"
[ Dragi Tata @ 03.05.2007. 18:09 ] @
Citat:
IdeaR: Pozdrav svima!

Moj prijedlog za projekat je alat za O/R mapiranje u C++ (http://en.wikipedia.org/wiki/Object-relational_mapping), kao što je Hibernate u Javi.



Ne može po prirodi stvari - C++ nema podršku za reflection koje imaju Java ili .NET. Inače, postoje biblioteke kao SOCI: http://soci.sourceforge.net/ koje olakšavaju rad sa bazama iz C++a ali to nije O/R maping.

U suštini, C++ i nije predviđen za "enterprajz" aplikacije gde se O/R mapiranje koristi.
[ valajbeg @ 03.05.2007. 18:54 ] @
jah IdeaR
vidis ima i to :/
ja to znao nisam a sto se tice C++-a :$ imam osjecaj da u navali oo jezika postaje sve vise jezik niskog nivoa :/

helem...
bilo kako bilo skontajte nesto...

mozda neka aplikacija za rad u grupi u lanu ili preko brzog neta.

cisco ima neka rjesenja ali oslanjaju se i na ciscove uredjaje,. no ne vidim zasto nebi mogli i mi nesto pokusati btw.

To bi bilo po mojoj ideji bilo prilicno "modularno". Tako da bi se video, chat, slanje dokumenata itd. sve lako moglo dodavati tokom "izgradnje" aplikacije.
Posto je aplikacija specificna onda bi trebao i interfejs da joj je specifican.
tj. da bude "kao da je integrisana u x" ono u status baru da se aktivira ili da se otvara poput yakuake i slicnih programa.... negdje sa strane ono da korisnik ima osjecaj kao da je uvijek pri ruci..

de reci te mi sta mislite o ovome?
[ IdeaR @ 05.05.2007. 19:01 ] @
Citat:
Dragi Tata: Ne može po prirodi stvari - C++ nema podršku za reflection koje imaju Java ili .NET.


Hm, da. Hvala na pravovremenom upozorenju, u svakom slučaju.
[ b0ris @ 15.05.2007. 18:34 ] @
Evo imam ja jedan jako jednostavan predlog.
Da se recimo napravi jedan chat program koji moze da se koristi striktno vezano za elitsecurity clanove. Sam program bi malo olaksao pracenje tema a i bio bi potpuno interaktivan sa svim korisnicima. To programu se kasnije moze i dodati video prikaz.
Reci te mi sta mislite o tome.
Jeste da je to napravljeno sto puta ali je dobro za pocetak da se pokaze volja i zelja da se nesto uradi i da se napokon to nesto i uradi.
Moje znanje je vezano za c++, C#, c, php, html, SQL. Poznajem objektno orjentisano programiranje.
Hteo bih da predlozimo za pocetak funkcije koje ce clanovi imati:
1.) Vodja projekta (onaj koji ce druge ljude da juri da zavrse svoj deo i da ako neko ne moze da stigne doradi njegov deo ili angazuje druge)
2.) Radna snaga :) (Oni koji ce da odrade posao koji im zada Vodja.
3.) privremeni saradnici (oni koji nemogu stalno da rade ali bi zeleli, njima moze da se da da odrade nesto malo ili neki deo koda (klase) gde neko zapne)
4.) dizajneri (oni koji ce da osmisle sam izgled programa (programerski izgled) :) )
5.) ulepsivaci (oni koji ce da iscrtaju slicice i osmisle izgled za korisnike)

I da neka bude za pocetak za windows posto ima mnogo korisnika na windows masinama. Znaci interesuje nas ciljna grupa oni koji ce to da koriste :)
Eto malo od mene
[ Buffy @ 15.05.2007. 19:11 ] @
Zasto samo za winodws, kao da je danas tesko napraviti viseplatformsku aplikaciju?
Pogotovo takav projekat( gdje nam je potreban GUI( WxWidgets, FLTK, QT) i manipulacija socketima) je lako napraviti da bude viseplatfomrski.
Inace, ideja nije losa ;)
[ b0ris @ 16.05.2007. 15:30 ] @
Ja sam dao predlog. Cisto nesto da se pocne. Da netapkamo u mestu, sa odlukom sta da radimo, posle mozemo da pravimo i neke druge projekte ako se uigramo :)
[ rumpl @ 17.05.2007. 12:17 ] @
@b0ris, jel bi mogao malo da pojasnis tvoj projekat?
Za chat deo sam shvatio, a za pracenje tema na elitesecurity-u bi mogao malo vise detalja da das o tome kako predvidjas da program prati teme, da li preko RSS-a (sto bi bilo lakse) ili hoces program koji prasira strane es-a ili slicno.
Za chat deo ja bih mogao da pomognem oko programiranja, i sigurno bih mogao i da obezbedim masinu za chat server.

Ajde vi ostali recite nesto.
[ valajbeg @ 17.05.2007. 12:31 ] @
jeste da sam vec pominjao al' opet...

meni se svidja chat u lanu ili online ne bitno ali
- sa malo sigunijim protokolima, enkripcijom
- eventualnim planom da se doda audio/video konverzacija
- Jednostvna razmjena fajlova
- da radi na svim platformama, ustvari linux/windows bar

mislim, zamisli te firmu u kojoj zaposleni imaju potrebu za medjusobnom komunikacijom i razmjenom fajlova i eventualno umjesto videa sa kamere da se moze prikazati sadrzaj sa ekrana itd itd...

a mozda glavna stvar jeste da cijela aplikacija bude ustvari "sakrivena" u ekranu takoda bude poput yakuake recimo, pritiskom na neku tipku se dobijaju odredjeni meniji i aktivne sesije...
tako da ta konverzacija ne smeta u radu...

eto recite mi sta mislite, vidio sam ja mislim cisco da ima nesto slicno ali naravno komercjalno, skupo i mislim da je samo uz njihovu opremu aktivno...

eh, sad kako bi se mi dogovorili da to radi ili preko servera + pear to pear ili .. kako god..
uglavnom to je ideja...

sta mislite?
[ b0ris @ 17.05.2007. 12:42 ] @
Evo sta sam ja mislio da odradimo.
Chat program elitesecurity.
program je prvenstveno namenjen brzom resavanju problema i kvalitenom razgovoru medju clanovima elitesecurity zajednice :)
Znaci program bi imao kanale. (kanali bi bili nista drugo do teme na elite security).
Ljudi bi se pri prijavljivanju prijavili na neki od kanala (ono o cemu znaju nesto ili zele da pitaju nesto).
Kad zelis da pitas nesto jednostavno odes na kanal i vidis sa strane ko je sve prisutan da razgovara o toj temi.
Trenutak kada bi pitanje bilo upuceno u glavnom prozoru ta opcija bi svetlela svim korisnicima koji su se prijavili za taj kanal a ne nalaze se trenutno tu (moze da se generise i bip signal). Kako bi mogli da se ukljuce u raspravu, pomaganje coveku.
Bilo bi dobro i da stavimo ranking za svakog korisnika kako bi onaj koji je uputio odgovor znao koliko siguran moze biti u to sto mu je odgovoreno.
E sad najlepsa stvar bi u tome sto bi se u tom programu takodje generisao i post direktno sa sajta u koliko je ostavljen na sajtu.
Citava prica bi mogla da dobije i jedan posebnu temu na elitu (sto moramo da pricamo sa odgovrnim za to), ili da u svakoj temi ima po jedna poseban rasprava sa tim imenom (elitesecurityChat). Tu bi mogli da se cuvaju svi postovi koji su se desili na cahtu) Na taj nacin i onaj koji nije online bi mogao da pogleda o cemu se radi i sta se desavalo u poslednje vreme.
Takodje korisnici nebi morali da prate teme preko maila, i imali bi brze odgovore na svoja pitanja.
To je kao neka moja ideja. Nije nesto posebno moze jos da se doradi. Ovo je samo surova zamisao kako bi to trebalo da izgleda.

Sto se tice kompleksnosti programa. Mislim da je za pocetak dovoljno da bude sto jednostavniji. Cisto da od neceg podjemo, posle mozemo da nadogradjujemo verzijama 1.1001 i tako dalje. To je najamnji problem. Prvo da nacinimo onaj prvi korak.

Evo jos jedna ideja. Mozemo da napravimo sah. To je bar jednostavno. I to moze da se implementira kao jedna od opcija elita.

RAmislite o predlogu. Cenim da bi prvo trebali da izaberemo "gazdu". I da onda boss odluci sta cemo da pravimo ili da napravimo malu naketu pa da anketa odluci :)
[ b0ris @ 17.05.2007. 12:44 ] @
Sto se tice mog znanja u linuxu, ja ga imam jako malo. :(
ALi od negde mora da se pocne. Neverujem da se programiranje toliko razlikuje isti je programski jezik. :)
Verujem da cu se snaci.
Znaci po meni prvo boss pa onda nek on odluci anketom ili samostalno u cemu cemo da radimo i kako ce mo da radimo. Neka uprava mora da postoji inace ima sve da se raspadne.
[ valajbeg @ 17.05.2007. 12:54 ] @
ma ok je i to boris
a upravu si , ber lidera nema nista...
[ itf @ 17.05.2007. 14:34 ] @
Pa zar nitko neće biti lider? :))

Najveći problem je nedovoljna ozbiljnost određenih pojedinaca koji ulaze u projekt. Primjerice, za prošli projekt kojeg sam predložio se javilo par ljudi, da bi se zbog jednog na kraju sve raspalo. Da ne spominjem da smo za taj projekt napravili kompletnu raspodjelu posla i razradu projekta (http://static.elitesecurity.or...1451718/Razrada%20projekta.doc) za pojedine programere. Čak su i slike za igricu bile gotove, opcije save i load napravljene....

Eto... možda da iskoristite taj dio napravljenog posla pa dovršite taj projekt? Detaljnije možete vidjeti na prethodnim stranicama.

[Ovu poruku je menjao itf dana 17.05.2007. u 15:49 GMT+1]
[ rumpl @ 18.05.2007. 13:25 ] @
Zbog jednog raspalo? To pokazuje kako ste bili organizovani, zar niko nije mogao da uzme deo koji je lik trebalo da uradi i da ga uradi?!

@b0ris meni je ok tvoja ideja. ali, opet cu da te smaram: pojasni vise tvoj projekat, tj. daj clase koje trebaju, daj osnovne funkcije koje trebaju, i za chat deo daj neki protokol koji treba da se prati. Cim budes dao, ja pocinjem da kodiram. A siguran sam da ce i drugi naci nesto sto bi mogli da urade, ili sto bi im se svidjalo da urade. A da ne bude kao prosli projekat, ti, kao lider, ako vidis da neko zaostaje u radu ili ga vise nema, a ne znas zasto, pa ti daj njegov deo nekom drugom.

Znanje linuxa i nije toliko vazno, ako je kod lepo napisan, ne treba puno, a mozda i uopste da se menja, ima ovde likova koji su na linuxu i koji bi, siguran sam, bili presrecni da ti odgovore na tvoja eventualna pitanja (ja prvi). Naravno, ako hoces da koristis winapi, onda smo u sranju, ali pored toliko cross-platform "libraries" (ne znam kako se kaze na sr :) ), ne moras bas winapi da izaberes :)

Eto...
[ itf @ 18.05.2007. 13:33 ] @
S obzirom na profile ljudi koji su se prijavili za projekt, nije bio nitko tko bi bio u stanju odraditi dio posla koji je dotični (koji je otišao) trebao napraviti... Stoga, moralo se prekinuti.
[ b0ris @ 19.05.2007. 12:02 ] @
Najmanji problem je da osmislimo projekat u celosti. Ja mogu da osmislim sve i da postujem dokument. Sta treba da znamo je ko ce sta da radi da nadjemo za pocetak lidera. Ko je bilo lider na proslom projektu (@itf?). Kad nadjemo lidera onda mozemo da pocnemo. Dajte neke predloge za lidera. Evo ja cu da nominujem sebe i itf. znaci

lider glasovi
1.) b0ris 0
2.) itf 1
[ b0ris @ 19.05.2007. 12:05 ] @
samo ovaj put ako neko prekine sa svojim delom projekta ostatak mora da se uradi, cak i ako niko nezna ima da nauci. PA ja mislim da voo radimo kako bi svako nesto naucio i dobio neko iskustvo. I da necu da psujem ali ovde sad ide psovka koji biiiiiiiiip mora da pravimo komercijalnu aplikaciju biiiiiiiiip vas komercijalne aplikacije, pa nismo mi firma.
Eto toliko od mene
[ valajbeg @ 19.05.2007. 16:11 ] @
ma boris sto se mene tice ja sam za taj chat ali... racunajte da nas ima samo linux da koristimo... btw. mislim da bi to moglo i kao plugin za firefox da se napravi.


a naravno naj radije bih da bude ona moja stvar, mada bi trebalo vise vremena... ali bas bi se moglo u etapama sve odraditi.

evo ponovicu sta je bilo:
Citat:

meni se svidja chat u lanu ili online ne bitno ali
- sa malo sigunijim protokolima, enkripcijom
- eventualnim planom da se doda audio/video konverzacija
- Jednostvna razmjena fajlova
- da radi na svim platformama, ustvari linux/windows bar

mislim, zamisli te firmu u kojoj zaposleni imaju potrebu za medjusobnom komunikacijom i razmjenom fajlova i eventualno umjesto videa sa kamere da se moze prikazati sadrzaj sa ekrana itd itd...

a mozda glavna stvar jeste da cijela aplikacija bude ustvari "sakrivena" u ekranu takoda bude poput yakuake recimo, pritiskom na neku tipku se dobijaju odredjeni meniji i aktivne sesije...
tako da ta konverzacija ne smeta u radu...

eto recite mi sta mislite, vidio sam ja mislim cisco da ima nesto slicno ali naravno komercjalno, skupo i mislim da je samo uz njihovu opremu aktivno...

eh, sad kako bi se mi dogovorili da to radi ili preko servera + pear to pear ili .. kako god..
uglavnom to je ideja...
[ itf @ 21.05.2007. 07:51 ] @
Citat:
b0ris: Najmanji problem je da osmislimo projekat u celosti. Ja mogu da osmislim sve i da postujem dokument. Sta treba da znamo je ko ce sta da radi da nadjemo za pocetak lidera. Ko je bilo lider na proslom projektu (@itf?). Kad nadjemo lidera onda mozemo da pocnemo. Dajte neke predloge za lidera. Evo ja cu da nominujem sebe i itf. znaci

lider glasovi
1.) b0ris 0
2.) itf 1


Hvala na nominaciji, no sad sam puno više opterećen poslom nego prije, pa ti drage volje predajem lidersku palicu ;)

Glede prijedloga za chat.... Ja sam ga ovdje već napravio pa ako vam to može poslužiti kao početna točka...:
http://www.elitesecurity.org/t215974-0#1290572
[ valajbeg @ 21.05.2007. 13:27 ] @
he he, mene niko ne konstatuje ? :(
[ itf @ 21.05.2007. 13:49 ] @
Citat:
valajbeg: he he, mene niko ne konstatuje ? :(

Glede tvoje konstatacije... :)) pogledaj ovaj gornji link koji sam stavio. Taj programski kod je originalno za Windowse (BCB ili Turbo C++ 2006), no može se direktno compilirati i u Linuxu pomoću Kylix 3. Samo trebaš imati neku stariju distribuciju da bi instalirao Kylix... Tipa Red Hat 7.3 i sl..
[ Yu Raider @ 22.05.2007. 08:30 ] @
Blah, danas moram nerado da instaliram Window$, treba mi zbog nekog posla, ali anyway, dok god se drzimo cross-platform biblioteka i pisemo kod po standardu, sve bi trebalo da bude u redu, zar ne? Ne vidim razlog zbog kojeg onda taj program ne bi mogao da se portuje na neku drugu platformu.
[ perun_ @ 15.08.2007. 02:49 ] @
Ljudi, hoce li biti ista od tog projekta? Neko vec rece da bi njegov cilj bio usavrsavanje, i sticanje iskustva. Ako tako vecina misli (a nadam se da misli), onda ne bi trebalo da "puci" na zadatku, zar ne?
[ Crazy shadow @ 26.09.2007. 13:17 ] @
Sta se desilo sa projektom??Sto ste stali?
Jel iko uradio nesto?
[ itf @ 26.09.2007. 13:47 ] @
Organizirajte se pa možda nešto i bude. Ja pokušao pa nije išlo...
[ Crazy shadow @ 28.09.2007. 17:47 ] @
Ajde bar nesto da se uradi...Bilo sta sto ne zahteva puno vremena...Ali da se zavrsi...Da se okupi neki tim...I da se radii..
Za pocetak neka bude mali projekat....
[ perun_ @ 14.10.2007. 00:58 ] @
Hmmm... Moglo se i pretpostaviti... Dobro, bar pokushaj stoji.
[ Crazy shadow @ 14.10.2007. 08:58 ] @
Zasto je ova tema ovoliko pusta...Makar se moglo jos pricati o proektu....Dali se ikada na es realizovao neki proekat?
[ glorius @ 22.11.2007. 02:07 ] @
Photoshop je skuuuup program...

( Pa dobro, nama nije ali, koliko vidim, bice - za jedno 100 god :):) )

Dobar primer modularne aplikacije...

Evo kako bi mogli da zapocnemo...

1. Da se osmisli glavni kostur aplikacije ( WinMain + WndProc + sabloni dialoga za razne opcije ) koji bi sluzio za pocetak i koji bi svi preuzeli odavde i koristili kao pocetni kostur i svako bi mogao da odradi plug-in...

2. Glavne apstraktne klase, iz kojih ce se izvoditi ostale klase ( u obliku modula)...

npr:

- CTool - svaka 'alatka' deluje na radnu povrsinu, ona bi znaci imala funkcije kao sto su MouseUp, MouseMove....

Naravno, svaki 'tool' ima svoje opcije, pa bi mogao da se napravi options prozorcic gde bi se u npr. ListBox dodavale opcije i kada se klikne na opciju da se menjaju parametri ( naravno, ovaj deo se pazljivo moze osmisliti da radi za bilo koji tool )

- CFilter - Blur, Zig Zag :), i ostali korisni filteri koji, jednostavno uzimaju tekuce pixele na radnoj povrsini i vrse proracune...

Programiranje nije samo kuckanje ( pogotovo sa OOP ) tako da bi mogli da razmislimo o arhitekturi i, kada svako napravi neki plug-in, neko drugi ga moze preuzeti i npr. popraviti ako ne radi dobro, tako da sve moze svakim danom da radi bolje i bolje...

Jos jedna stvar... Pitanje je, koju tehnologiju koristiti...

- GDI ( mozda je ovo i najbolje resenje jer bi kostur bila npr, SDI aplikacija koji je mnogima vec poznat )
- SDL ( portabilno )
- DirectX ( :P )

Mislim da nije glupo sto do sada ( kao sto kaze pocetak teme, ljudi sa stranih foruma zajedno prave programe ) jer, cak ni jedan trivijalan program kao sto je npr. Ruski Sah, nije trivijalan jer, kao sto kaze jedna knjiga, veliki procenat uspeha programa zavisi od toga kako predstavljamo podatke i oko svega toga se mora dogovoriti i dobro razmisliti inace sve pada u 'ladnu Moravu' :)



[ b0ris @ 22.01.2008. 17:02 ] @
Zao mi je sto je sve ovo otislo u ladnu Moravu :(
Mogli bi polako da zapocnemo nesto drugo mnogo jednostavnije sto bi bilo lako napraviti.
Kako Glorius rece vazna je arhitektura (slazem se u potpunosti da je modularni prilaz odlican), ako je ona dobra lako ce se nadograditi.
[ markozelenovic @ 24.01.2008. 13:27 ] @
Ako ce te nesto raditi barem sto se graficara tice, mislim da nemorate buy-iti photoshop nego uzmite GIMP for free.
Thats all for now.
[ markozelenovic @ 24.01.2008. 13:30 ] @
I sta ste se zatrcali na komercijalnu igru, uradite nesto besplatno, manje recimo breakout 3d sa dobrom grafikom , puno bonusa itd.
[ boskicthebrain @ 15.04.2008. 17:40 ] @
Kontam da samo fali jos predloga, ali jedina stvarno univerzalna stvar bi bila neki plug-in. Npr. za Firefox ili sto god drugo.

Iskreno, mene bi najvise privukao neki plug-in za Eclipse jer je to najprijatniji alat u kome sam do sad radio, koji btw ima podrsku za c++ kroz g++. Ali, to je vec vise Java nego c++. Ja sam npr vec alergican na MS VC++ i BCB i njihove zacine u c++ kao jeziku, a jezik je mocan i sta vise veoma zgodan. Stoga, neka varijanta gui dizajnera u Eclipse plug-in-u za g++... ?


Mozda sam previse ambiciozan, ali ovo je samo ideja. Cak nisam siguran ni da li ovo vec postoji. Znam da radi kao osnovno okruzenje...
[ amanteo @ 13.05.2008. 00:01 ] @
Posto ja svojim c++ neumecem zasad ne mogu da doprinesem imao bih samo predlog,
trebalo bi tim projektom pomoci razvoj linuxa,recimo servis desktop alata za everyday
computing,naravno da toga vec ima ali bitno je od necega poceti.
Tu moze kreativnost izaci na videlo.
[ milos_silni @ 27.08.2008. 18:00 ] @
evo i ja da se ukljucim :)
c++ wxWidget
[ rockerche @ 05.09.2008. 18:43 ] @
Ja sam citao poruku po poruku , stranicu po stranicu .. na svakoj sledecoj ocekivao link gde cu to da skinem .. al odjednom dodjem do poslednje , a linka nigde nema .. a bash mi je zao .. ja bih se rado ukuljucio projektu samo sto se programiranja tice nemam pojma ... a volio bih da naucim .. pa ako imate neki savet il nesto .. posaljite .. hvala unapred .. pozzz..



P.S:I da dovrsite taj projekat ... ajmo napred...!!!! ;)
[ Duke Nukem @ 02.10.2008. 20:12 ] @
// PREMESTENO IZ TEME: http://www.elitesecurity.org/t338409

Lepo - iz ovoga moze da nikne neki comander
Mozda neki zajednicki projekat c++ forumasa :)


[Ovu poruku je menjao X Files dana 04.10.2008. u 13:59 GMT+1]
[ Eurora3D Team @ 03.10.2008. 11:20 ] @
Sto da ne , mada mislim da je to "sitno" (taj kod) da bi se napravilo nesto veliko
I ja bi voleo da se pokrene neki projekat za BCB , ali nesto ozbiljno & korisno (ne mora da bude veliko) ...
[ itf @ 03.10.2008. 14:48 ] @
Tema i dalje gore stoji u sticky-u :D

Ja sam prvi koji je to i predložio, i to sam se baš htio orijentirati na borlandove alate. No, ozbiljnu ekipu je teško skupiti...
[ deerbeer @ 03.10.2008. 17:56 ] @
Ima li koga zainteresovanog za projekat pod Linux-om?
Eto prilike i da open-source programeri zarade lepu svotu novca :)
http://www.elitesecurity.org/t339157-Potreban-Linux-programer
[ Duke Nukem @ 04.10.2008. 07:22 ] @
Evo skicirao sam u.i. za "Elite commander" , nisam se pretrgao od pisanja ali to je ipak SKICA za program
koristimo bcb ( ja 6 ticu) Neka projekat pocne :)

cpp , h, res dfm su na :

http://solair.eunet.yu/~mmitic/EliteCommander.zip

ostalo je da se uradi jos samo oko 98 % posla
[ Eurora3D Team @ 04.10.2008. 09:42 ] @
Stvarno nema mnogo koda :)
Napisi i neke smenice sta treba da se radi ...
@itf
Evo projekta ako ti odgovara tema
@deerbeer
Sta to radis za Linux? Neka grafika ?
[ deerbeer @ 04.10.2008. 11:13 ] @
Citat:
Eurora3D Team
Sta to radis za Linux? Neka grafika ?

Pa nije u pitanju igrica za LInux :)
Pa malo grafike i multimedije.Ustvari potreban je multimedia player koji ce moci da pusta u isto vreme na LCD screenove
flash animaciju , video fajlove , rss news,slajdshow, itd
Napravio sam vec verziju za windows (i player i dizajner aplikaciju) http://www.dynamicinfoscreen.com/
al treba sada i za Linux , posto je win verzija vezana bas za MS tehnologije (ActiveX i DirectX)
Naravno pravila bi se posebna Linux distribucija .
Player treba da je u stanju da primi ulazni XML fajl koji napravi dizajner aplikacija i u kome je opis svih scena (i objekata) koje se vrte na tom ekranu i njihovo trajanje , i da moze da prima odredjene komande preko TCP /Named Pipes protokola.
Eh da napomenem moguc je rad od kuce tako da ceo posao nije ogranicen na beograd i firmu u kojoj radim .




[ X Files @ 04.10.2008. 12:58 ] @
Evo, premestio sam ovde nekoliko posledniih poruka iz teme:
http://www.elitesecurity.org/t338409

Moram odmah reci da zbog licnih obaveza necu moci da se *aktivno* ukljucim u projekat, ako krenete sa njime. Ipak, bio bih tu za sve sugestije ili delove koda ako bude bilo potrebno (mislim da bih mogao da pruzim dnevni response).

[ Eurora3D Team @ 04.10.2008. 19:21 ] @
@Duke Nukem
Jel mozemo da pocnemo od ovog http://www.eurora3d.com/es/EFD.zip
To bi bila BCB verzija ovog VB programa http://www.eurora3d.com/files/FTPBrowser.zip koji sam ja radio jednim delom.
Ako imas ove komponente (ako mozes da ga kompajlujes) u tvom BCB IDE onda cu da dodam jos neku osnovnu funkcionalnost pa mozemo da pocnemo.
Ja biram FTP deo :) Jel ti odgovara da uradis deo za lokalne fajlove ?
Imam nekoliko klasa / formi za FTP (cist win api) koje sam mislio da ubacim pre nego sto pocnemo...
Ako je jos neko zainteresovan neka se javi ...
[ Duke Nukem @ 04.10.2008. 20:31 ] @
@Eurora3DTeam
Drago mi je da ti se svidela ideja za projekat pozivamo ostale ljubitelje BCB a da se prikljuce.
Ne mogu ovaj tvoj source da otvorim sa mojom 6icom, vidi ako mozes da exportujes bdsproj u bpr .
Morali bi da usaglasimo stavove oko u.i. Vidim da si koristion kontrole sa Win31 tabulatora, a ja sam
precrtavao Total Comander koji je manje vise precrtani Norton Commander (stari dobri nc <Enter>)
Oslonio bih se na po jedan TStringGrid na levoj i desnoj strani kao glavni prikazivac datoteka i direktorijuma
i orjentir, kao sto je to uradio TotalCommander i svi njemu slicni commanderi ali to ne bi bilo striktno, moze i neki bolji control. Gornji deo prozora preslikavamo iz tvog FTP programa jedino stavke menija treba pretumbati, kao i bitmape.
programiranje, my way: ja se maksimalno uzdam u VCL a API koristim samo kad moram.
@XFiles
ovo nije neka obaveza, onako, opustencija ; 'uđi slobodno' što bi rekla lepa brena :)

ps. mislim da sam dosta palamudio, odoh da radim ...
[ Eurora3D Team @ 04.10.2008. 20:54 ] @
Ja imam Borland Turbo Explorer 2006 ... mozes da napravis project fajl kod sebe i da ubacis moju formu da bi probao ...
Ako hoces da pravimo ovaj tvoj moze i to (ironicno al ja nisam nikad koristio Commander-e :) ) ali ti napravi osnovu , zato sto ja mogu da otvorim tvoju veziju BCB projekta
My way: VCL koliko znam a Win API svuda ostalo :)

Da dodam i ovo...
Imam nesto malo svog BCB koda za neke FTP stvari pa bi to moglo da se iskoristi ... npr . konekcija na FTP server, prikaz strukture FTP foldera u TreeView-u, formu za download/upload u thread-u itd ... sve je win API osim GUI delova koji su nomalno VCL


[Ovu poruku je menjao Eurora3D Team dana 05.10.2008. u 11:37 GMT+1]
[ itf @ 05.10.2008. 22:10 ] @
Što se tiče FTP-a mogu u potpunosti napraviti FTP klijent pomoću Indy komponenti sa svim potrebnim mogućnostima (prikaz i šetanje kroz sadržaj servera, download, upload..), čak i FTP server, a mogu dodati i ostale protokole za provjeru poput ICMP-a + TCP i UDP za striktno definiranu komunikaciju i streaming, po potrebi i SMTP, SSL zaštitu, automatski treading za konekcije ili pooling itd itd... Sve ovisi što bi se dogovorili...

Naravno, sve BCB i Indy komponente.
[ StefanJer91 @ 05.10.2008. 23:33 ] @
Citat:
deerbeer: Pa nije u pitanju igrica za LInux
Pa malo grafike i multimedije.Ustvari potreban je multimedia player koji ce moci da pusta u isto vreme na LCD screenove
flash animaciju , video fajlove , rss news,slajdshow, itd
Napravio sam vec verziju za windows (i player i dizajner aplikaciju) http://www.dynamicinfoscreen.com/
al treba sada i za Linux , posto je win verzija vezana bas za MS tehnologije (ActiveX i DirectX)
Naravno pravila bi se posebna Linux distribucija .
Player treba da je u stanju da primi ulazni XML fajl koji napravi dizajner aplikacija i u kome je opis svih scena (i objekata) koje se vrte na tom ekranu i njihovo trajanje , i da moze da prima odredjene komande preko TCP /Named Pipes protokola.
Eh da napomenem moguc je rad od kuce tako da ceo posao nije ogranicen na beograd i firmu u kojoj radim .


Ja sam zainteresovan za ovaj projekat. OpenGL poznajem solidno (ono sto ne znam su koriscenje nekih extenzija i sejdera ali koliko vidim za ovaj projekat to i nije potrebno). SDL sam koristio ranije, ali sada koristim glfw koji je takodje multiplatformski jer mi bolje lezi nego sdl. Nemam nekih vecih projekata, a trenutno radim na 2d editoru za igru, pa uporedno razvijam i biblioteku za GUI koja ce nadam se do kraja biti prilicno funkcionalna i lepa za oko. Treba li da napomenem da sam iz sveta open source-a

Evo 2 screen shot-a trenutnog stanja editora (prvi je nesto starija verzija):



[ deerbeer @ 06.10.2008. 11:42 ] @
@StefanJer91
Ok , da ne bi kvarili ovde temu sve informacije na : http://www.elitesecurity.org/t339157-Potreban-Linux-programer
Pozdrav !

[ Duke Nukem @ 07.10.2008. 19:01 ] @
malo radim na klasi za manipulaciju fajlovima (kopiranje iz jednog panela u drugi, brisanje setnja kroz direktorijume i sl)
Sutra cu okaciti klasu pa da je seciramo. ui je jos nedefinisan, ali se oslanja na strignGridove za prikaz liste fajlova i dir.
za ui predlazem modifikovan EDF .
pozdrav svima
[ Duke Nukem @ 08.10.2008. 20:16 ] @
evo i linka
http://solair.eunet.yu/~mmitic/Commander.zip
skleptao sam klasu za rad sa fajlovima (copy, delete i sl. koristio sam maksimalno SH.. funkcije i strukture)
klasa je tek u povoju ....
malo sam doterao ui, meni itemse treba definitivno definisati....
pa sad ako ima neko nesto da nakalemi - samo napred
[ Eurora3D Team @ 10.10.2008. 14:00 ] @
Ja sam skinuo fajl.
Cujemo se kad bude nesto novo ...
[ pgavrilo @ 03.07.2009. 11:36 ] @
Ahhhhhhh steta! Izgleda da je sve ovo otislo do djavola. Neznam zasto sam cito svih deset ovih stranica. Evo i par mojih misljenja. Po meni bi bilo najbolje da uradimo neki malu igricu ne mora biti velika. Ja sam ih vise uradio sa mojim timom i mozete ih videti na adresi http://www.yoyogames.com/games/show/74141. Ako budete ocjenjivali da li valjaju ocjenite sam Space Impact jer je u njoj sve original. Jeste da su igrice radjene u GM, ipak mozemo da pomognemo. Moj tim broji 4 clana i to:
1.) Gavrilo Prodanovi - Programer - GM, VB.NET i VC++ (ucim C++) - 1996
2.) Stefan Prodanovic - Lead Graphics - Cinema4D(ako pravimo 3D) - 1996
3.) Milan Sucur - Graphics - Cinema4D - 1996
4.) Nikolaj Prodanovic - Music(Guitar Pro5) -1998

Ja bi da se radi u VC++ jer ja tu mogu pomoci sa VB.NET, a i VC++ ima dosta fency prosirenja.
Nadam se da cemo moci pomoci i okacicu ja neje svoje projekte u VB.NET-u.


[Ovu poruku je menjao pgavrilo dana 03.07.2009. u 13:02 GMT+1]
[ lazar bulatovic @ 07.01.2012. 12:22 ] @
Ja sam C++ programer i imam extra ideju !!!!

Vec znate da postoji System Restore na Win....

Pa mogli bi smo da napravimo sistem koji ce moci da se vraca u proslost i da tako stalno putuje... i da sacuvavamo i da se stalno mozemo vratiti i da pogledamo sta smo radili.... I svi fajlovi da se sacuvavaju :D ali kad se prebaci u drugo vrijeme na hard disku da postoje samo fajlovo koji su potrebni...


-------------*-------*-----------------*-------*-*-------------*---------------*-----------*-----

Kao timeline!
[ Boyka @ 12.07.2012. 18:46 ] @
Okej evo i mene:

Python - solidno
C#.NET - odlicno
Java - jos usavrsavam, ali moze se reci solidno

Nazalost C++ nemam pojma, ali ako nista evo predlog:

- Web Browser(vec sam u WPF-u pravio jedan, ali sam imao problema sa history i cookies-ima)
- Text Editor(nesto kao Word 2010 sa onim seksi karticama, takodje sam vec pravio, ali bez seksi kartica)
- Radno Okruzenje(kao Notepad++)
- Pregledac slika(kao ACD SEE ali recimo da ima mogucnost pretrazivanja i googla(slike) u sebi)
- Player(nesto kao GOM player?)
- Crtanje(Nesto kao Paint, ali jace, jer sam ja sam Paint skuckao za 5-6 dana, ali ne Photoshop jer je to nemoguce)

E sad ako imalo ozbiljno razmislja neko o ovome onda se podrazumeva i web sajt sa program?
[ Mihajlo Cvetanović @ 13.07.2012. 09:49 ] @
Treba ići na mobilno. Recimo GPS vodič za grad Beograd sa mapom, gradskim prevozom, radnim vremenom i cenama raznih interesantnih usluga po gradu. Na raznim jezicima. Sa audio uputstvom kako stići do nekog odredišta. Sa audio opisom raznih znamenitosti. I tako to...
[ beny93ets @ 07.03.2013. 17:20 ] @
Citat:
itf:
Citat:
de_c0der: Des itf [passwd]

Prelisataj moj stari user Passwd, naci ces brdo ovakvih pokusaja... niti jedan nije urodio plodom, tako da ako ti ovo uspije, svaka cast...
Btw. jos imam onaj tvoj AutoPark.. najs program

Oj majstore! Tko zna... možda i bude zainteresiranih...

Citat:
Buffy: Ja ipak preferiram gcc i viseplatformski softver. Zasto moramo da koristimo Builder ili neki neki drugi komercijalni razvojni alat, kad to nije svima dostupno.
Dakle: gcc/Eclipse/fltk,WxWidgets.../openGL/mysql/...
Ovo je moj prijedlog, mada nije bitno koje je razvojno okruzenje, samo neka je gcc.
Pozd...

Možemo koristiti i Turbo C++ Explorer. On je besplatan.

Ok... već se malo ljudi skupilo. Ajd se sad malo izjasnite sa konkretnim prijedlozima. Nek to bude malo veći program da se za svakoga ima posla

Ja znam c++ nesto oko 30%, i znam osnove pravljenja aplikacija.. ?
[ valajbeg @ 07.03.2013. 18:33 ] @
Ova tema je fantastican pokazatelj naseg mentaliteta i dobar primjer kako se ne zapocinju zajednicki projekti :D
[ _ikac @ 18.06.2013. 19:34 ] @
Ova tema je ono sto predstavlja upravo ono ko smo mi :) Prvo krenemo, popalimo se i kao obicno na kraju mrka kapa :)
Ja sam rekao 10000x i jos toliko cu opet reci: sa nasima nema nista, pisi propalo. Ja sam brdo puta pokusavao i nista sve se raspadne, svi zele da urade a niko da krene....
[ belikralj @ 03.07.2013. 11:22 ] @
Steta, ja bih vam hteo pomoci. Znam C/C++ i volim da programiram u slobodno vreme.

Ako vam se ponovo radi, recite :)
[ valajbeg @ 03.07.2013. 11:41 ] @
Ovo je samo tema pokazatelj kako se projekti ne zapocinju i ne vode.


Taman da je dosao neko i zapoceo projekat sa idejom i planom, velika vecina ljudi bi samo poceli kritikovati :D
[ Mord @ 12.07.2014. 10:47 ] @
Brate da'l ste završili projekat ili niste ni počeli?
[ Mihajlo Cvetanović @ 12.07.2014. 11:15 ] @
Koji projekat?