[ Paragon_of_virtue @ 19.01.2007. 14:23 ] @
Da li je ikako moguce unistiti sadrzaj na cd-u ili dvd-u, a da se opticki ne prepozna? Da li moze preko Nero-a? Ili izlaganje nekim uticajima fizicke prirode ( visoka temperatura, zamrzavanje itd? ).
Znaci najbitnije mi je da se cd onesposobi za pregled u windows-u, a da pritom osoba koja gleda cd ne moze da vidi neke ogrebotine na njemu ili druge znake ostecenja.

Hvala unapred!
[ Miroslav Cvejić @ 19.01.2007. 15:09 ] @
Narezani CD/DVD ili štampani?
[ Paragon_of_virtue @ 19.01.2007. 15:54 ] @
Narezan CD/DVD, ali i stampan...
[ TGCVugi @ 19.01.2007. 18:00 ] @
Probaj da ga stavis na jace sunce, ili ga probaj naelektrizirat (najlakse vunom),, ali problem u ovome je cini mi se, da ce se fajlovi vidjet ali ce biti necitljivi i nece se dat kopirat,, a zasto jednostavno ne napravis disk sa dvije sessije, na prvoj fajlovi a druga prazna??
[ Paragon_of_virtue @ 20.01.2007. 22:29 ] @
Probao sam al ne vredi... tako da i dalje mi treba pomoc!
[ TGCVugi @ 20.01.2007. 22:35 ] @
Hmm, stvarno ne znam,, probaj da ga stavis u alkohol, nemoj predugo nutra drzat da se ne odvoji reflektirajuci sloj,,
Za sta ti to treba?
[ Paragon_of_virtue @ 20.01.2007. 23:45 ] @
Ma duga prica. Uglavnom treba jednoj osobi da vratim cd sa stampanom naznakom na tom cd-u, ali ima par file-ova koje sam greskom narezao i nikako ne zelim da postanu vlasnistvo nekoga drugog, a cd sa tom naznakom moram uskoro vratiti, tako da ga ne mogu jednostavno zguzvati ili baciti.
[ bukovski @ 21.01.2007. 00:35 ] @
jak magnet 99% resava problem
[ Nenad Vranjanac @ 21.01.2007. 06:04 ] @
treba duze da stoji na suncu.
@ bukovski - jel ti to zaj******?
[ blaza @ 21.01.2007. 09:46 ] @
Paragon_of_virtue:
Prekopiraj oznaku sa CDa na printable CD, pomocu skenera i stampaca koji moze da stampa na CD medijumu.
Zatim narezes fajlove koje zelis.
[ JOJO847 @ 21.01.2007. 10:12 ] @
Citat:
bukovski: jak magnet 99% resava problem


Bi li to argumentirao?
Prije nego pišete nešto po forumu koji je javan, budite svjesni da to što pišete predstavlja vaše znanje i stručnost. Također bi molio odgovore bez suvišnih komentara od svih članova.
[ mizob @ 21.01.2007. 10:51 ] @
Mozda je covek mislio na diskete, posto kod disketa ajde moze da radi valda(nikad probao nisam, ali treba da radi), dok je bukovski, cd zasnovan na sasvim drugom nosacu podataka, nije namagnetisanje vazno kao kod disketa, vec je kod cd/dvd u pitanju "rupice", a ajde mi molim te kazi, ako imas neku sitnu rupicu na necem, ces je moci povecati/smanjiti pomocu magneta? Da ti pomognem, odgovor je ne. A ako te vise zanima kako cd fu-nise www.howstuffworks.com il kako li vec ide sajt

[Ovu poruku je menjao JOJO847 dana 21.01.2007. u 12:13 GMT+1]
[ ton_majstor @ 21.01.2007. 11:30 ] @
Zaista, svojevremeno, kada su PREMAZI na CD-ima bili ZLATNI ili PLAVI (1996-1999)... proizvođači su nam savetovali da ih držimo dalje od UV-zračenja (Sunca...). Znam da sam CD-e preventivno držao u pretincu za rukavice, a ne po policama u autu.

Momci, sadašnje "premaze" ne morate da uništavate lično! Dovoljno je da ih "popreko pogledate" i obrisaće se ili oštetiti!

Ontopic, mikrotalasna će ga UNIŠTITI sa usputnim sjajnim vizuelnim efektom. Ali, pošto ti treba da se ne vidi na njemu, preporučujem da ga izložiš jakom UV-A ili UV-B zračenju.

Pozdrav!
[ bukovski @ 21.01.2007. 12:17 ] @
shala bre :)
[ Nenad Vranjanac @ 21.01.2007. 16:50 ] @
@tm i to sam hteo da predlozim, al znam da se diskovi rezu talasnim duzinama cca 500-700nm. pa nisam siguran dal moze. ako zaista moze, imas izuzetno jake uv lampe po zdravstvenim ustanovama (za sterilizaciju, sto znaci dok rade nemoj da si unutra)
[ Paragon_of_virtue @ 21.01.2007. 17:07 ] @
Pa odakle meni lampe za sterilizaciju i neki uva zraci? Necu valjda sad nosit' cd u klinicki centar da bih izbriso sadrzaj? Gledace me ko ludaka...

Probao sam sa suncem, ali dzaba... Naelektrisanje nista ne pomaze, cak sam stavio cd u prevrelu vodu i posle zamrzo na -10, odmrzo, stavio u komp i sve po starom. Alkohol i druga sredstva ne uticu takodje. Dakle nista od ovoga ne utice...

- i dalje mi treba pomoc!
[ TGCVugi @ 21.01.2007. 17:19 ] @
Koliko si dugo drzao na suncu, i mora da bude jako sunce, sta sad vani i bas nije,,, , moras ga direktno izlozit jakom suncu, u danasnje vrijeme je jako UV-A/B zracenje sunca, prati vesti pa vidi kad je najjace,,
[ Paragon_of_virtue @ 21.01.2007. 18:44 ] @
Hehe, sta sam ja bogu zgresio? :)
[ Milan Gligorijevic @ 21.01.2007. 18:52 ] @
Pri upisu na CD stvaraju se jamice pa je pitanje da li je uopšte moguće obrisati sadržaj, a da se to ne primeti.
[ ton_majstor @ 21.01.2007. 18:52 ] @
Proces rezanja CDR-a je toplotni, tj. laser BUŠI rupice u premazu na disku. Ta toplota je intenzivna, ali kratkotrajna. Kuvanjem CD-a ga nećeš obrisati.

Nije ni UV baš rešenje, ali barem ima nade da uspe. Tako se brišu EPROMI već decenijama. Ako hoće njih da briše, CD će barem da ošteti.

Svaka fizikalna medicina u Domovima Zdravlja ima UV lampe na bazi žive. Zamoli nekog terapeuta da ga osunča desetak minuta. ČUVAJ OČI, to čudo toliko jonizuje i zrači da predstavlja opasnost po zdravlje!

Pozdrav!
[ Goran Mijailovic @ 21.01.2007. 22:09 ] @
Presnimi disk bez tih inkriminisucih fajlova, onda ga potegni cekicem i reci da si slucajno stao na njega ali si srecom na vreme napravio back up

Budi musko i istrpi.
[ Ivan G @ 25.01.2007. 15:59 ] @
Ako imas jos malo mesta na CD-u probaj narezati nesto ali najvecom brzinom (ako CD moze do 24x ti probaj 52x).
[ fr.wgrg @ 06.02.2010. 20:57 ] @
To bi sigurno moglo preko cd/dvd rezaca u kompjuteru... znaci, pomocu nekog jednostavnog prog da se upravlja rezacem, i da se opici na max brzinu , i da reze samo 111111111111 (ono, 0 i 1... da se negasi laser, pa ce i 0 na cd postati 1 i nema sanse da se bilo sta iscita ). E, kad bi neko napravio takav prog.... da kad se ubaci cd, da se laser ne gasi .....
[ fr.wgrg @ 06.02.2010. 21:12 ] @
NAso sam nesto.... cd rezac u visual basic 6....

http://www.vbaccelerator.com/h..._Burn/VB6_Simple_CD_Burner.asp

e, jel bi sad neko mogao da prepravi kod, da se laser ne gasi... da reze preko rupica na cd-u...
[ ventura @ 06.02.2010. 22:00 ] @
CD/DVD diskovi se najlakše i najpouzdanije uništavaju u običnoj mikrotalasnoj pećnici...

http://www.youtube.com/watch?v=GQJIcGVTgMY

[ vaske71 @ 06.02.2010. 22:03 ] @
Alo momci mislim da odgovarate na pitanje iz 2007 godine ...
[ fr.wgrg @ 07.02.2010. 10:03 ] @
@ventua
Ali ja necu da se to primeti..... u mikrotalasnoj ima da se sav deformise....i da se izguli....
A kako da nema neki programcic koji ce drzati laser upaljenim non-stop jedno 2min dok je cd unutra......? I to je to.
[ nalickana @ 07.02.2010. 18:53 ] @
a postoji i ova varijanta. :D

Citat:
Subject: [7-22] Is there really a fungus that eats CDs?
(2005/10/12)

Yes. It appears to be limited to tropical climates. Two articles from mid-2001 (no longer on original sites, so archive.org links are provided):

* http://web.archive.org/web/200....com/news/story/sm_328113.html
* http://web.archive.org/web/200....com/nsu/010628/010628-11.html

The incident in question was discovered by a researcher from Spain who visited Belize in Central America. What is believed to be a strain of Geotrichum entered a CD from the outer edge and destroyed the aluminum reflective layer as well as some of the polycarbonate.

A person in Australia reported a few years earlier that store-bought pressed CDs were getting eaten, but gold CD-Rs were doing rather well.


http://www.cdrfaq.org/faq07.html#S7-22
[ fr.wgrg @ 25.02.2010. 14:44 ] @
A Spanish scientist has discovered a fungus which eats CDs. ??

Sta, da nadjem gljivu, pa da joj dam da polako glodje cd?. ma dajte bre...
[ Horvat @ 15.03.2010. 15:13 ] @
lol,ovo ko da je tema "sta cd moze da izdrzi" a ne kako unistiti cd :D

nego autor je verovatno nasao resenje [iako bi najjednostavnije bilo da ponovo nareze disk,a da problematicni fizicki unisti...]