[ rubisco @ 11.06.2003. 11:19 ] @
Evo u termodinamici cesto pominju diferencijal sa operatorom "obrnutom" 6-ticom (znaci ne obicni d), da li su to ti neodrerdjeni diferencijali? Isti se koristi i kod sredingerove jednacine (inace koja je razlika izmedju delta (trouglic) i d)?

Ako bi neko ukratko bio rad da objasni mehanizam ovih diferencijala bilo bi super ... (znam da ide neka akcija kada je kada je f zavisna od vise promenjivih pa onda jednu stavimo da bude const... ali to mi je sve blury) ... He sta bi dao da to vidim graficki ...
[ istok77 @ 11.06.2003. 13:54 ] @

U pitanju je parcijalni izvod, kad imas funkciju vise promenjivih pa trazis izvod samo po jednoj od njih. Imas o tome u bilo kojoj boljoj knjizi iz matematike.
[ filmil @ 12.06.2003. 21:42 ] @
Citat:
rubisco:
const... ali to mi je sve blury) ... He sta bi dao da to vidim graficki ...


Evo:


[ glorius @ 25.09.2003. 14:57 ] @
Ako znas obicne izvode ovo i nije problem.

Npr. z = 2x + 2Y.

Nadalje diferencijal oznacavam sa @.

@z/@dx ( cita se de z po de x, dobro i ja ga pretera oko objasnjavanja )

znaci:

@z/@x = 2

Zasto? Gledajuci odvojeno 2X i 2Y , izvod od 2x ( po x-u ) je 2, a ono sto je najvaznije je da se y sada gleda kao konstantna vrednost pa je izvod 2y po x = 0.

@z/@y = 2 isto kao i sa prvom j-nom samo sto je sad x = const

Evo jos jednog primera

z = x^2*y

po x-u: @z/@x = 2xy ( izvod od x^2 = 2x izvod po y = 0 ali je ovo izvod proizvoda znas ono u'v + uv' ) y = const

po y-u: @z/@y = x^2 , z = const, y' = 1

Posto funkcija z = x^2*y ovi parcijalni izvodi predstvljaju projekcije tangenti date povrsi na osu po kojoj trazimo izvod!!!
[ glorius @ 25.09.2003. 15:01 ] @
A da razlika izmedju 'delta' i diferencijala.

npr 'delta'S je S2 - S1 tj razlika izmedju s2 i s1. To mozda i znas.

A ds je infinitezimalna ( citaj. beskonacno mala vrednost ). Kada se integrali dobije se suma tih malih vrednosti sto je veoma tacna racunica pri izracunavanju povrsine i zapremine slozenih tela.