[ pudl1 z3d @ 03.02.2007. 22:21 ] @
Prije svega da opišem trenutnu situaciju. U mom naselju su svi dvojnici izuzev jednog komšije kod kojeg smo uveli ADSL i drugar pomogao postavili MT i antenu. Podignut je hotspot, a internet dolazi od ADSL koji je u routed modu (pokušali smo prebaciti u brigde ali nije išlo, zašto ne znam). Sad idu pitanja i problemi.

1. Povremeno internet ne radi. Komšija kod kojeg je ADSL je vezan preko switcha na ADSL (kao i MT) i njemu u tom trenutku radi, nama ostalim ne radi ili nekim radi nekim ne. Pretežno ne radi HTTP dok u isto vrijeme radi mail ili chat.

2. Kako imamo više stanova na jedan AP često, tako reći stalno se dešava da ako jedan radi nešto na internetu, drugi priključen na taj AP nema nikakvog saobraćaja. A svako ima svoj nalog na hotspotu. Šta bi to moglo biti?

3. Dodali bi još jedan ADSL (komšija ima 2 linije), ali ja ne znam da podesim da internet radi i preko toga drugoga. Znači da nam rade oba u isto vrijeme. To je neki load balancing ili tako nešto. A meni taj drugi u opšte ne radi

4. Isključili smo port forwarding jer tako svi vide svakoga kad se nakače na antenu čak i kada se ne uloguju. Dodali smo još jednu mrežnu na MT i tu stavili server za DC++, igrice i slične stvari. E taj server treba da vide svi. Kako?

Zaista hvala svima koji god pomognu i koliko god pomognu. Nas trojica nagovorili komsiluk na to i sad smo krivi što ne radi :( A nije baš da se razumijemo mnogo u to sve :(
[ sdurut @ 04.02.2007. 15:38 ] @
1. mislim da vam DNS nije dobro podesen.
Sretao sam se sa ADSl ruterima koji rade kao DNS proxy da kad se na njih kaci Linux(Mikrotik) pokresno radresavaju domene u IP.

Podesite manualno na MT DNS server provajdera
[ pudl1 z3d @ 04.02.2007. 18:30 ] @
1. Stavili smo da su oba DNS od ISP umjesto da je od ADSL i sad izgleda da radi.

3. Dodao sam drugi ADSL i sad i on se prikazuje kao gateway ali ga MT ne koristi??? Šta trebam uraditi?

Zna li iko kako da rješimo ovo pod 4?
[ sdurut @ 04.02.2007. 20:42 ] @
Load balacing ce tesko ici ako su ip iz razlicitih subneta. MSN i drugi servisi oce da prave probleme kad se stave 2 gatewaya. Najbolje klijente da podelite. Pola na jedan, a pola na drugi. server mora bit u posebnom subnetu od klijenata. Ako ste na serveru lepo podesili gateway da je mikrotik klijenti bi trebalo da ga vide bez problema.
[ pudl1 z3d @ 04.02.2007. 22:39 ] @

Da vidim i ja da to neće moći kako smo mi zamislili. Pokušaćemo probati ovo http://wiki.mikrotik.com/wiki/...lancing_over_Multiple_Gateways

Ali i dalje nam ostaje problem broj 4. Šta uraditi da server koji je na dodatnoj LAN kartici na MT svide svi?
[ sdurut @ 05.02.2007. 13:24 ] @
Ako ste stavili da gameserver bude u razlicitom subnetu od drugih kartica (najcesca pocetnicka greska stave isti subnet na 2 LAN adaptera) i isto podesili na LAN kartici rutera svi korisnici na tom ruteru ce ga videti. Ako su ruteri odvojeni onda se moraju dodati sve staticke rute na svakom ruteru po jedna i i to je sve. Ne vidim da tu ima bilo kakv problem. Ako ne radi onda morate dati detaljan IP plan svih interfejsa da vidimo gde gresite.