[ rfe @ 05.02.2007. 10:16 ] @
20 Ways to Impress the Boss

Be a Better Employee
By Kate Lorenz, CareerBuilder.com Editor

Whether you're vying for a promotion or just want to make a good impression, here are 20 ways to show you're dream team material:

1. Know the mission. Align yourself with your boss' and company's goals and values. Make your boss' priorities your priorities.

2. Understand how you'll be evaluated. Know precisely which skills, behaviors and accomplishments you will be judged on and rewarded. Focus on them like a laser.

3. Be dependable. Do what you say you're going to do. Better yet, under-promise and over-deliver.

4. Project positive energy. Don't be the one to whine or criticize the boss or company direction. Be a motivator: the person everyone wants to be around.

5. Make your boss look good. Finish your work on time and with a high level of professionalism. Bring your boss ideas that will help him and the department and offer to take charge and implement them.

6. Own up. Take responsibility for your mistakes by focusing on what you've learned rather than what you've done wrong. For example, "I think this project could have been better if we'd gotten the group's buy-in early on," or "Next time I would talk more with the end-users up-front..."

7. Be organized. Plan your next day before you leave work. Rank your tasks by urgency and importance and make a point of doing at least the top two items on your list.

8. Be punctual. Arriving for work or meetings on time (even early) shows you're enthusiastic, dependable and able to manage your life effectively.

9. Be resourceful. Don't run to the boss with every question you have or setback you encounter. Think things through first. If you must report a problem to the boss, develop possible solutions to present.

10. Broaden your horizons. Take advantage of company-sponsored training courses and volunteer for projects in areas outside your everyday expertise.

11. Stay informed. Keep abreast of industry and company trends by reading trade journals and attending professional association events.

12. Be trendy. Stay current with technological, legal and knowledge advances in your area. Upgrade your skills and learn new ones.

13. Be courteous. Show respect and loyalty to your boss and speak well of her to others. (At the very least don't bad mouth her to anyone.)

14. Be flexible. Change is inevitable. Companies need people who can adapt and go with the flow.

15. Take care of your health. When you're run-down, productivity and ambition suffer -- as does your image.

16. Leave your personal life at the door. Using your co-workers as therapists not only hurts productivity; it damages your credibility and can contaminate your work relationships (even if people seem sympathetic).

17. Go beyond the call of duty. Take on added challenges, put in extra hours, and never use the phrase, "That's not in my job description."

18. Be a team player. Show your boss and co-workers you have their best interests at heart by being empathetic and offering to help out when they need it.

19. Take a break now and then. A clear head and balanced life can give you energy and perspective.

20. Look and act promotable. Don't let anyone think you work because you have to.
[ sergio2matrox @ 05.02.2007. 10:21 ] @
jesi siguran da u Srbiji radi ovo,
dosad mi se činilo da je najbolje
da ne govoriš previše, na poslu provedeš što manje vremena, koristiš internet i engleske reči...
[ ventura @ 05.02.2007. 10:26 ] @
Citat:
sergio2matrox: jesi siguran da u Srbiji radi ovo,
dosad mi se činilo da je najbolje
da ne govoriš previše, na poslu provedeš što manje vremena, koristiš internet i engleske reči...


Gde god tako da se ponašaš, dobro će biti ako budeš imao za burek i jogurt...
[ sergio2matrox @ 05.02.2007. 10:29 ] @
Hvala na lepim rečima, šta ću kad posao znam da završim za 2 sata, umesto 8
[ Gojko Vujovic @ 05.02.2007. 11:01 ] @
(05.02.2007. - 13:01) Tema je premeštena iz foruma MadZone u forum Vodič za posao.
[ damirh @ 05.02.2007. 12:36 ] @
Citat:
sergio2matrox: jesi siguran da u Srbiji radi ovo,
dosad mi se činilo da je najbolje
da ne govoriš previše, na poslu provedeš što manje vremena, koristiš internet i engleske reči...


ja sam upravo na poslu i koristim internet:)))
jos mi samo fali da pocnem sa engleskim recima i sef ce biti zadivljen?

salu na stranu...slazem se da to ovde ne funkcionishe...svi gledaju sto manje da rade i sto brze da urade to sto moraju da rade.
[ Kshatriya Arya @ 05.02.2007. 14:24 ] @
Citat:

2. Understand how you'll be evaluated. Know precisely which skills, behaviors and accomplishments you will be judged on and rewarded. Focus on them like a laser.


To je malo misterija u Srbiji.

Citat:

3. Be dependable. Do what you say you're going to do. Better yet, under-promise and over-deliver.


Pitanje je koliko je ovo preporučljivo. Mnogi ljudi će pomisliti da ste nesposobni ako ne obećavate puno.
Ne svi, ali veoma često skromne ljude ocenjuju kao "tunjave" i "nesposobne".

Citat:

4. Project positive energy. Don't be the one to whine or criticize the boss or company direction. Be a motivator: the person everyone wants to be around.

5. Make your boss look good. Finish your work on time and with a high level of professionalism. Bring your boss ideas that will help him and the department and offer to take charge and implement them.

6. Own up. Take responsibility for your mistakes by focusing on what you've learned rather than what you've done wrong. For example, "I think this project could have been better if we'd gotten the group's buy-in early on," or "Next time I would talk more with the end-users up-front..."

8. Be punctual. Arriving for work or meetings on time (even early) shows you're enthusiastic, dependable and able to manage your life effectively.

11. Stay informed. Keep abreast of industry and company trends by reading trade journals and attending professional association events.

12. Be trendy. Stay current with technological, legal and knowledge advances in your area. Upgrade your skills and learn new ones.

13. Be courteous. Show respect and loyalty to your boss and speak well of her to others. (At the very least don't bad mouth her to anyone.)

20. Look and act promotable. Don't let anyone think you work because you have to.



Zbog ovog će vas kolege obesiti, a šef će pomisliti da planirate da mu otmete posao.

[ svadjalicacica @ 05.02.2007. 19:46 ] @
Citat:
Be a Better Employee


al' ad me posle svih ovi pipnja i korektno plate
[ Miloje Sekulic @ 05.02.2007. 20:16 ] @
kakvih pipanja?
[ ventura @ 05.02.2007. 20:51 ] @
Citat:
Kshatriya Arya:
Pitanje je koliko je ovo preporučljivo. Mnogi ljudi će pomisliti da ste nesposobni ako ne obećavate puno.
Ne svi, ali veoma često skromne ljude ocenjuju kao "tunjave" i "nesposobne".


Nije poenta u tome da obećaš malo i ispuniš malo... Poenta je da obećaš malo, a ispuniš mnogo više od obećanog...
[ Kshatriya Arya @ 06.02.2007. 00:45 ] @
Promašio si poentu mog posta.

U većini (srpskih) firmi će na tebe gledati
kao retarda ako ništa ne obećavaš, ili ako malo obećavaš.
Možeš ti posle da premašiš normu, uradiš više nego bilo ko drugi u firmi,
uvek će te gledati kroz to kakav si prvi utisak ostavio.

Ne znam za strane firme, ali je taj savet veoma teško primeniti
u tipično domaćem okruženju.
[ Odmetnik @ 06.02.2007. 14:44 ] @
Citat:
ventura: Nije poenta u tome da obećaš malo i ispuniš malo... Poenta je da obećaš malo, a ispuniš mnogo više od obećanog...


Moj bi ti sef rekao "ODLICNO" mozes ti i vise pa bi isprobao dokle moze a on na tebi dobija dobre ocene
[ Urkelele @ 08.02.2007. 12:54 ] @
Ja moram malo da odem u OT i da postavim jedno pitanje. Jel' je razmisljao neko o istom pitanju koje umesto slova I ima slovo A???

[ sergio2matrox @ 08.02.2007. 13:26 ] @
20 načana da zadavate šefa?
Probajte recept "odozgo", radi, mozda postanete šefofi, pa davite koga hoćete.
[ Sasa Kostic @ 08.02.2007. 19:32 ] @
da preformulishemo temu: "20 nachina kako se uvucji shevu u dupe!"
[ mr_bungle @ 09.02.2007. 00:30 ] @
upravo to sto rece Sasa!
Ja radim u drustvenoj firmi 5 godina sa fakultetskom diplomom i citao sam ovo na glas kolegama juce u kancelariji.
Rezultat ? Vristali smo od smeha i parodirali do bola neke stavke. Vrlo brzi zakljucak je bio da bi zbog pola
stavki dobili otkaz jer bi na smrt preplasili sefove (zato sto bi shvatili da smo bolji od njih i da smo im gadna konkurencija)
a zbog druge polovine bi nas ostale kolege mrzeli iz dna duse jer bi ispali slihtare nevidjene.
Jedna stvar veoma bitna je ta da vrh ovakvih firmi (drustvenih, javnih, drzavnih kako hocete) cine po pravilu partijski ljudi i slabo strucni (blago receno) za funkciju koju obavljaju.
Oni onda postavljaju za sefove one likove koji nemaju kicmu i kojima brisu patos i NE OCEKUJU da cuju iskrene i smislene kritike vec samo da budu poslusni.
Znaci ovo ne bi trebalo uzimati NIKAKO kao savet u slicnim okruzenjima ! :)

Eto gde je Srbija danas jos uvek. Mislite od tome...
[ Ilic Igor @ 09.02.2007. 01:38 ] @
Citat:
mr_bungle:
Ja radim u drustvenoj firmi 5 godina sa fakultetskom diplomom.

Oni onda postavljaju za sefove one likove koji nemaju kicmu i kojima brisu patos i NE OCEKUJU da cuju iskrene i smislene kritike vec samo da budu poslusni.


Šta ćeš ti tu?
[ dalibord5 @ 09.02.2007. 09:02 ] @
Videla zaba gde potkivaju konja,pa i ona digla nogu...
Mnostvo je tema ovde,u poslednje vreme,na temu uspeha,biznisa,ulaganja...
A malo njih shvata kakva je realna situacija u Srbiji,kakva je geneza danasnje situacije...
Ono sto vredi za UK,gde vec 100 godina vaze pravila visokog kapitalizma,ne moze da vredi i u Srbiji koja je iz feudalizma uletela u socijalizam...presecena ratovima i blokadom...
Suvise su velike naslage partijskih rukovodstvava,radno sposobno stanovnistvo je neobrazovano i kruto,ali i zbunjeno....
Svi nesto traze,postavljaju nova pravila,a nude jako male plate...+jos uvek visoka politicka nestabilnost.
I malo,malo pa se pojave "savetodavci" sa pricom o ulaganju u berzu,nadahnutim govorima o uspesnim nacinima probijanja kroz zivot licnim sposobnostima...
PR menadzeri,CV-jevi,floor menaderi,buyer-i,human resorces officer-i...
[ Ivan Dimkovic @ 09.02.2007. 09:13 ] @
Citat:
\I malo,malo pa se pojave "savetodavci" sa pricom o ulaganju u berzu,nadahnutim govorima o uspesnim nacinima probijanja kroz zivot licnim sposobnostima...


Ulaganje u berzu funkcionise sasvim lepo - u Srbiji cak i bolje nego u zapadnoj Evropi, samo treba da imas sta da ulozis doduse.
[ dalibord5 @ 09.02.2007. 09:17 ] @
Slazem se...
Ali je potrebno i malo obrazovanja,sirine svesti i pravi kontakti...
Proci ce jos malo vremena dok to ne postane normalna aktivnost za malo siri krug ljudi.
To,ovog trenutka,nije delatnost koja se moze smatrati zanimljivom vecin gradjana Srbije.
Sto ne znaci da o tome ne treba pricati,ali i znaci da nije za ocekivati da bi to bio pravi savet za vecinu.
Kao i price o nacinima da se podigne rejting kod sefa koji se toliko razlikuje od sefova na koje se tekst odnosi.
[ Ivan Dimkovic @ 09.02.2007. 09:22 ] @
Jeste off-topic, ali kontakti za ulaganje za berzu ti ne trebaju, niti neka posebna sirina svesti i sl... doduse, malo opsteg obrazovanja i obavestenosti jeste neophodno ali to se edukacijom i dobrim novinarstvom moze uraditi bez problema.

Citat:

To,ovog trenutka,nije delatnost koja se moze smatrati zanimljivom vecin gradjana Srbije.


Sto ne znaci da ne treba raditi na tome da se to promeni, a pisanje o tome je jedan od nacina - kako drugacije?
[ lavjasin @ 09.02.2007. 23:17 ] @
Hehe a ja mislio 20 načina da zadavite šefa, isto nije loše...
[ sanibo @ 10.02.2007. 23:20 ] @
Kod nas sefa mozes zadiviti, po meni, samo u jednoj situaciji!
1. A to je kad je njegovo dupe u procepu i kad ga vi morate vaditi iz govana, ako to uspesno uradite zadivili ste ga.
2. U normalnim okolnostima, znaci ako posao tece jer ste vi vredni, savesni, obavljate posao na vreme ili cak pre vremena uradite...nije zadivljen...nego se pravi lud...kao da je to normalno sto vama treba duplo manje vremena od drugih za neki posao...a o nagradi=stimulacija samo sanjajte...
[ shar-pei @ 11.02.2007. 01:20 ] @
Potpuno tacno, ako se sef zaglavi i ti ga izvuces, vrlo lako ces nazadovati jer si mu pomogao, a njemu ne ide u racun da se vidi da se izvukao zahvaljujuci tebi. Za deset godina rada u drustvenoj firmi, izvukao sam svakog sefa po nekoliko puta, samo sto nisam dobio nista vise od tapsanja po ramenu (da drugi slucajno ne cuju), a napredovali su samo cankolisci i uvlakaci. Kada tako pogledam, onda barem necu da se ponizavam i da mu tetosim, da gubim svoje vreme i energiju, kao i kreativnost, vec cu barem lepo da kazem sta mislim, da mi je mirna savest, a od napredovanja i onako nema nista. Zato sam, toliko zgadjen svim tim i dao otkaz, radim za sebe i sam sebi se uvlacim ili se sa sobom svadjam.

A tih 20 saveta vaze, kao sto neko rece, tamo gde je i sef na slican nacin napredovao (gde se to razvijalo stotinjak godina), a nije dekretom postavljen. Ne moze mi on biti autoritet i ne moze me on uciti samo zato sto ima visu poziciju, koju nije dobio uspehom, vec neuspehom pomesanim sa rodbinskim/stranackim/pederskim vezama.

Ako se trazi da delim viziju sa g. Vlasnikom Firme, za 200-300e mesecno, a on zaradjuje hiljade ili desetine hiljada, ne znam samo koja je to nasa zajednicka vizija. Njegova je da ja crncim, on da trpa kintu, a moja treba da bude da ja crncim, on da trpa kintu, po ovoj nasoj praksi.

Sve se svodi samo na nagradjivanje. Entuzijazam, samopozrtvovanost, neplaceni prekovremeni,zelja da drugima dobro ide a ja da radim, mislim da su umrle kada i vreme pruge Samac-Sarajevo i drugih ORA. Svako radi da bi ziveo/preziveo. Dokle god ljudi prihvataju da budu potplaceni (kao potcenjeni, u tom smislu), nista se nece promeniti. Zato, kada se vec toliko pozivamo na EU, na Amere, pogledajmo i njihove sindikate, koji zaista i omogucuju da onaj koji radi moze i da zivi, koji i poslodavcu stavljaju ogranicenja u samovolji. Ne mozemo da prihvatamo samo ono sto nam serviraju oni koji hoce da ova prvobitna akumulacija kapitala traje jos dve- tri generacije. Sa uvozom kapitalizma, moramo da insistiramo da se uveze u potpunosti, ne samo ono sto ovim nasim smutljivcima ide na ruku. Pravila igre u potpunosti, ne samo delimicno.

Izvin`te na opsirnosti
[ jerrymouse @ 12.02.2007. 01:18 ] @
da li je neko pomenuo 20 nacina da sef zadavi vas? :)))
[ bondja @ 12.02.2007. 13:21 ] @
Vas rad (ono sto se uradili/napravili), moze da zadivi samo Sefovog Direktora, jer ce Vas Sef da se Vasim radom
prvi okiti, tvrdeci da je to on smislio / uradio. Sa druge strane, ako nesto pogresite, onda to ide samo vama u "prilog",
jer ce opet Vas sef biti prvi koji ce opet direktoru to preneti... Umesto da Vam (nedaj boze) pomogne ako imate
problema u poslu (ne mislim na licne probleme, naravno).

Tuzno je to koliko neki ljudi izgube bilo kakav smisao za sramotu, i u stanju su da lazu one iznad sebe,
pri tom grabeci tudji rad (i muku ...). Valjda su lako zaradjeni poeni (ukraden rad/posao/sta god) su isto
tako primamljivi kao i ukraden novac... Ne mogu to drugacije (sebi) da objasnim ... :)

poz.
[ Clement @ 12.02.2007. 22:08 ] @

Impresioniranje sefa nije potrebno.....

[ ventura @ 13.02.2007. 11:18 ] @
Citat:
shar-pei
Ako se trazi da delim viziju sa g. Vlasnikom Firme, za 200-300e mesecno, a on zaradjuje hiljade ili desetine hiljada, ne znam samo koja je to nasa zajednicka vizija. Njegova je da ja crncim, on da trpa kintu, a moja treba da bude da ja crncim, on da trpa kintu, po ovoj nasoj praksi.


Znači po tebi bi i Microsoft propao, jelte, programeri zarađuju bednih 60,000 dolara godišnje, dok gazda zarađuje 10,000,000,000 dolara godišnje... Gazda zarađuje samo 200,000 puta više nego recimo tamo neki programer... A tvog gazda zaradi 30 puta više od tebe, pa ti bitchuješ?

Jedna stvar samo - šta tebe zabole koliko gazda zarađuje? Ti treba da gledaš šta ti možeš da zaradiš, a ne da gledaš okolo ko koliko zarađuje. Ako misliš da gazda previše zarađuje, ti pa traži povišicu plate, ili još bolje, napravi svoju firmu pa sam budi gazda.

Ti zaradiš 300 evra mesečno i tebe boli dupe, gazda zaradi 10,000 evra mesečno, a on mora da se brine tebi da da platu, da plati struju, kancelariju, da nabavi računar putem kog ga ti pljuješ, da investira svoj novac u posao itd itd... Ako misliš da je njegov posao lak, izvoli pa osnuj svoju firmu, uloži novac, i onda sav profit bratski podeli sa svojim radnicima...
[ dalibord5 @ 13.02.2007. 12:44 ] @
UUU...Sto su nam sefovi osetljivi danas ;-)
[ vlaiv @ 13.02.2007. 16:00 ] @
@ventura

Saglasan! Nisam sef, ali sasvim volim princip - svako treba da radi svoj posao ...
Neko dobija pare za svoj rad a neko i za zhivce, ulozen kapital, ne prospavane notji i tako ...


On topic ...

Saveti su sasvim na mestu pod sledecim uslovima:

1. Radi se o privatnom preduzecu (bitno je da se zna cije je sta, nije svacije i nije nicije)
2. Radi se o zdravom preduzecu (pod ovim zdravo preduzece prvenstveno mislim na zdrave umove zaposlenih
- manjak kompleksa, i zdrave odnose - opet manjak kompleksa, naravno i zdravoj poslovnoj politici koja ima smisla i funkcionise)

Postavlja se jedino pitanje potrebe da se sef zadivi ...

Ja to mogu da opravdam u cilju izgradjivanja prisnijih i kvalitetnijih odnosa unutar firme a u cilju povecanja
produktivnosti ...
[ Csongik @ 15.02.2007. 01:12 ] @
pfff!

Ova dvojica su me smorili na kraju ali ajd' i ja da kazem svoje misljenje:

Znaci, samo probaj da radis "vise" da se potrudis vise,
nakon nekog vremena primetis da radis i posao kolege.
I na kraju od njega dobijes, citiram: Dobar konj se dobro tera!
A sef ili direktor te pohvale kao dobar si!

Eto ovo je moje iskustvo.
[ marija777 @ 20.02.2007. 00:35 ] @
JEDNA MALA PRICICA O CVRCKU I MRAVU

Bili Cvrcak i Mrav. I tako resi jednog dana cvrcak da otvori firmu i da zaposli mrava. Mrav to prihvati i tako pocese oni da rade . Cvrcak kao i svaki GAZDA ne moze bas sve poslove da obavlja i I tako je Mrav radio i radio non-stop i poce Cvrckova firma da raste i da se razvija , kad vise nije mogao da nadgleda kako Mrav radi ,Cvrcak zaposli sefa da nadzire mrava, kako je i mrav dalje radio i posao se neverovatno uvecavao Cvrcak odluci da zaposli poslovodju da nazire sefa, jadan Mrav je i dalje radio i radio i nakraju se umorio te zbog toga Cvrcak odluci da zaposli savetnika za ljucke resurse . I tako savetnik je mislio i mislio i na kraju je smislio genijalan predlog "OTPUSTITI MRAVA"!!!

"OVO JE IPAK SAMO PRICICA NEMA OVOG U STVARNOM ZIVOTU"


[Ovu poruku je menjao marija777 dana 20.02.2007. u 01:50 GMT+1]
[ Davor Vlajkovic @ 20.02.2007. 15:35 ] @
Epilog: Mrav će naći drugog Cvrčka, Cvrčak će naći drugog Mrava. "That's the way things work these days."

Poenta priče je... ?

[ noisy @ 26.02.2007. 15:46 ] @
Citat:
@ vlaiv
1. Radi se o privatnom preduzecu (bitno je da se zna cije je sta, nije svacije i nije nicije)
2. Radi se o zdravom preduzecu (pod ovim zdravo preduzece prvenstveno mislim na zdrave umove zaposlenih
- manjak kompleksa, i zdrave odnose - opet manjak kompleksa, naravno i zdravoj poslovnoj politici koja ima smisla i funkcionise)


pod 1. bih i mogao da ispunim
al' pod 2. tesko.
ne znam nijednog sefa koji nije iskompleksiran. vecina ima kopleks vise vrijednosti (bar je kod mog to slucaj)

primjer: covjek je ocigledno gazda i ne podnosi nikakvu kritiku. :)))
i uvijek kazu ako znas bolje osnuj svoju firmu. e, pa osnovacu, jbt :lol:

Citat:
ventura: Znači po tebi bi i Microsoft propao, jelte, programeri zarađuju bednih 60,000 dolara godišnje, dok gazda zarađuje 10,000,000,000 dolara godišnje... Gazda zarađuje samo 200,000 puta više nego recimo tamo neki programer... A tvog gazda zaradi 30 puta više od tebe, pa ti bitchuješ?

Jedna stvar samo - šta tebe zabole koliko gazda zarađuje? Ti treba da gledaš šta ti možeš da zaradiš, a ne da gledaš okolo ko koliko zarađuje. Ako misliš da gazda previše zarađuje, ti pa traži povišicu plate, ili još bolje, napravi svoju firmu pa sam budi gazda.

Ti zaradiš 300 evra mesečno i tebe boli dupe, gazda zaradi 10,000 evra mesečno, a on mora da se brine tebi da da platu, da plati struju, kancelariju, da nabavi računar putem kog ga ti pljuješ, da investira svoj novac u posao itd itd... Ako misliš da je njegov posao lak, izvoli pa osnuj svoju firmu, uloži novac, i onda sav profit bratski podeli sa svojim radnicima...