[ shepa @ 05.02.2007. 22:37 ] @
Ova tema je vec bila ranije ali je cini mi se nedorecena.
Dakle kako tj koji materijal koristiti kako bi se buka iz kucista smanjila. Naravno, bitno mi je da mogu jeftino i sam da "sklepam" sve to.
Mislio sam da stiroporom oblozim kuciste. Da li je neko ovo pokusao, ima li efekta, da li se i koliko vise greju komponente. Ako se greju vise 2 ventilatora pozadi su onda obavezna (kako oni onda uticu na buku).

Neki predlog/sugestija?
[ JOJO847 @ 05.02.2007. 22:39 ] @
(06.02.2007. - 00:39) Tema je premeštena iz foruma Čekaonica u forum Overclocking & Modding.
[ _syber_ @ 05.02.2007. 22:48 ] @
zavisi koji ventilatori i koji su brojevi obrtaja na njima . ja sam na mom kucistu stavio 2x cooler master 8 cm (na prednjem delu kucista uvlaci vazduh i na zadnjem delu izbacuje) i cool driveom ih drzim na 1500 obrtaja , procesor cooler je box ali i na njega cu staviti jedan cooler master i drzacu ga na 2000 obrtaja . jedna stranica mi isecena i zalepio sam staklo na nju . zadovoljan sam temperaturama komponenti a i kuciste je dovoljno tiho tako da nemoram ici u ekstremnije varijante . (2x 5,5 eura) pozz
[ DarkHorus @ 07.02.2007. 14:38 ] @
zanimljiva tema.
pogotovu sto sam se do sada susretao sa milion resenja uglavnom kod o/c - modding populacije, i to iz proste potrebe da se "odvrnute" komponente adekvatno ohlade. cak sam i ja neko vreme intenzivno pripadao tom klanu.
resenja je bilo koliko i ljudi. od vodenog hladjenja - preko klasicnih ventilatora- pa preko kompresora od frizidera - do onih malih piezo plocica (jedna strana greje druga hladi...).

rezultati?
pa uglavnom je zavisilo od ulozenih materijalnih sredstava i truda/inovativnosti. skupi sistemi tipa vodeno hladjenje i neke koje sam nabrojao su davali ok rezultate, ali su - bili skupi !
a resenja za buku sa sistemom - ala shepa - sa stiroporom - mislim da nece "piti vodu" - prosto jer izvor buke na 1. mestu jeste sam ventilator tj. opstrujavanje vazduha oko ostrih ivica ventilatora. cak i malo "doradjivanje" profila vrha lopatica- daje odredjene rezultate na vecim obrtajima. ali potpuno se ne moze ugusiti.
stiropor varijanta nece dati rezultate, prosto jer kuciste malo rezonuje zvuk od ventilatora (mali procenat).

na kraju, meni se posle svih avantura, kao "najisplativije" resenje ispostavilo:

- otvoreno kuciste na jednoj strani
- veci ventilatori sa manjim brojem obrtaja (ekvivalent manjem koji se brze vrti i bucniji je) koji su usmereni tamo gde treba
- malo doterivanje bricom ivica lopatica od ostatka plastike usled nesavrsenosti kalupa ventilatora u koji se lije ili jednostavno - dorada da se zaoble ivice.

ima li neko nesto jednostavnije?
[ raw @ 02.03.2007. 20:14 ] @
bilo koji bolji ball bearing ventilator od 8cm ne pravi skoro nikakvu buku na ispod 1500 obrtaja, ja imam 6 ventilatora u kucistu , jako sam osetljiv na buku, a nocu mirno spavam sa ukljucenim kompom na 1.5 metara od moje glave


znachi samo neki fan controler , ili nakacis ventilator na molex da radi na 7 volti (mozda i na 5) i eto ti stealth racunar :)
[ DarkHorus @ 05.03.2007. 14:04 ] @
tacno tako. i ja imam ovako: 2xfi80 sa strane, koji ubacuju vazduh na HDD-ove i na graficku, 1xfi80 nazad, koji duva na CPU i maticnu i od gore na kucistu 1xfi100 koji sve to fino izvlaci napolje jer topli vazduh prirodno ide gore. imam prekidac sa 3 rezima:

- off
- 1st speed kada su na +5V (isto ono sto kazes - necujno, a odlicno hladi)
- 2nd speed kada su na +12 V (gaming)
[ Intel-V @ 05.03.2007. 23:59 ] @
Evo jednog zanimljivog resenja. Verovatno je neko od vas vec video Frontier Aurora kuciste, koje ima sa strane dva otvora za ventilatore od 8 i 12cm. Moja zamisao je bila da sve vece otvore na kucistu sto bolje zatvorim osim onog za 12cm fan, na kome je LC 12cm ventilator koji radi na 2000rpm. Posto doticni fan neverovatno jako usisava vazduh (kada stavim dlan preko otvora na odredjenom rastojanju moze se osetiti kako hoce da je usisa) pocinje lagano da povecava pritisak vazduha u kucistu jer nema gde da izlazi (sem napajanja).

Rezultat je sledeci:

Intel Celeron D325 2.53 Prescott --- 33C idle - 40C full (sa BOX coolerom na 1600rpm)

Asrock P4i65G temp senzor --- 26C idle - 30C full

Ati Radeon 9550 --- hladnjak je posle 3 sata igranja Toca Race 3 i NFS Carbon jednostavno hladan ko led

2x Maxtor 80GB 7200 --- 19C idle - 28full (pod full podrazumevam visecasovni rad sa Virtual-om)

P.S. Ne da su dobri kederi za Yugooooo :o)

A da, jos jedno zapazanje. Posle skoro 5 sati intenzivnog rada napajanje je bilo apsolutno hladno.

U pripremi je jos bolja verzija ovog kucista koja ( ako sve bude kako sam zamislio ) necu imati potrebe da cistim od prasine.

Buku sam probao da resim tako sto sam ventilator srafio preko gumica koje sam izvadio sa mehanizma CD-ROM-a, koje su poprilicno elasticne, tako da su vibracije samo ventilatora svedene na najmanju mogucu meru.


Pozdrav
[ DarkHorus @ 06.03.2007. 07:49 ] @
nije lose, samo bih dodao nesto: nije bas pametno da pustas da ti komplet zagrejan vazduh ide "preko" napajanja. bolje je da ga "izvuces" na neutralnijem mestu....sa druge strane, sve sto imas "zapakovano" nije uopste poznato kao zestoki "grejac".... to bi ti verovatno radilo na mozda par stepeni + bez tvog "sistema" za 'ladjenje. da imas prescott-a znao bi o cemu je rec, isto tako i neku noviju grafiku.

ono sa gumicama ispod ventilatora uopste nije losa ideja!!! (patentiraj je :) )
[ pharaoh_master86 @ 06.03.2007. 13:02 ] @
Citat:
DarkHorus: tacno tako. i ja imam ovako: 2xfi80 sa strane, koji ubacuju vazduh na HDD-ove i na graficku, 1xfi80 nazad, koji duva na CPU i maticnu i od gore na kucistu 1xfi100 koji sve to fino izvlaci napolje jer topli vazduh prirodno ide gore. imam prekidac sa 3 rezima:

- off
- 1st speed kada su na +5V (isto ono sto kazes - necujno, a odlicno hladi)
- 2nd speed kada su na +12 V (gaming)


Od teme za zvucnu izolaciju ova tema je presla u temu za hladjenje kucista :) ali nasuprot tome bilo bi mi veoma korisno kada bi mi detaljnije opisao kako si ovo postigao pa cak i da zakacis neku sliku.
Tvoje resenje mi se jako svidja. Kad koristim komp za surfovanje i download-ovanje nocu zahtevam veoma veliku tisinu a to nikako nisam mogao da postignem jednim "setovanje". Tokom dana igram FarCry na max pa naravno da zelim da mi komp radi maksimalno i da sve bude lepo ohladjeno medjutim kad koristim internet to mi uopste nije od znacaja nego naravno tisina. Ovaj tvoj "patent" bi mi bio savrsen.

Mislim da bi pomogao mnogima,naravno ukljucujuci i mene kad bi opisao svoj sistem. :) Unapred hvala.
[ Intel-V @ 06.03.2007. 21:32 ] @
Posto vidim da ima dosta zainteresovanih za pravljenje regulacije broja obrtaja kulera na kucistu, probacu u sledecih nekoliko dana da napravim neki jaci regulator koji bi mogao da se optereti sa recimo 5 kulera od 12cm a da ne crkne naravno, jer sve sto sam do sada radio bilo je za jedan kuler.

Evo jednog jako prostog resenja za 2 fan od 8cm: Jedno integrisano kolo za stabilizaciju napona 5V ili 9V i jedan preklopnik. Kada surfujes net-om, na primer, onda preklopnikom prebasis napon ventilatora na 5V ili 9V i samim tim si mu oborio obrtaje i znatno ga utisao. Ali kada hoces da igras ili oc, onda lepo prebacis na 12V direktno, obrtaji skoce na maksimum i dobijes duplo veci protok vazduha kroz kuciste ( i znatno vecu buku ).

Ja nameravam da probam da napravim regulator koji ce podesavati obrtaje kulera u zavisnosti od temperature kucista.


Pozdrav!

P.S Znam da ove komponente nisu poznate kao neki grejaci sem Maxtor diskova koji bez ovog ventilatora znaju da odu i do 47C!!!
A i Celeron D nije "cvecka" jer i on zna da se fino zagreje na nekih 55-60C


Postovacu slike mog kucista koje sam radio sa ciljem da izgleda masivno, grubo i tesko ( na kraju se ispostavilo da je i u kilogramima poprilicno tesko, jer je to tip kucista za P2/P3 a tada su ih jos uvek pravili od celika)
[ pharaoh_master86 @ 06.03.2007. 21:40 ] @
Citat:
Intel-V: Posto vidim da ima dosta zainteresovanih za pravljenje regulacije broja obrtaja kulera na kucistu, probacu u sledecih nekoliko dana da napravim neki jaci regulator koji bi mogao da se optereti sa recimo 5 kulera od 12cm a da ne crkne naravno, jer sve sto sam do sada radio bilo je za jedan kuler.

Postovacu slike mog kucista koje sam radio sa ciljem da izgleda masivno, grubo i tesko ( na kraju se ispostavilo da je i u kilogramima poprilicno tesko, jer je to tip kucista za P2/P3 a tada su ih jos uvek pravili od celika)


To bi bilo super. :) I dalje apelujem na Dark Horus-a da i on,ako je u mogucnosti ,takodje postuje svoje resenje i slike.
[ DarkHorus @ 07.03.2007. 09:33 ] @
oho, pa uopste nisam ocekivao da ce interesovanje ovako da poraste... no , na zahtev gledalaca, idu slike (seme) kako sam to uradio, mada cu postovati i slike uskoro.

ummmmm.... ne ide mi sa postovanjem slika. need F1. neka mi neko PP kako da uploadujem img.
[ pharaoh_master86 @ 07.03.2007. 11:13 ] @
To DarkHorus:

A reci koje kuciste imas? Nisam sreo neko kuciste koje je imalo odvod ka gore da se montira ventilator. Ideja nije uopste losa ali ja bih i dalje pribegao onom starom resenju. 2 ventilatora da mi uduvavaju vazduh u kuciste i jedan sa zadnje strane koji bi izvlacio vazduh. Kad budes postova-o slike potrudi se ako mozes da stavis slike tog famoznog regulatora kojime prebacujes ventilatore u razlicite rezime rada.
[ DarkHorus @ 07.03.2007. 12:12 ] @
ma kuciste je neko total no-name.... samo sam odmah po kupovini izbacio default China "ciglu" od napajanja i ubacio Chiefteca 360W.... A sto se tice odvoda na gore, kao i ona dva sa strane, u pravi si: i nije ih bilo, nego je u pitanju tzv. "flex" modifikacija lima. sto ce reci flex u ruke, nacrtas sta si zamislio da iseces i - izvoli! posle malo smirglanja + farbanje ala Kenda kolor, i za kraj samo postavis u "sendvic" izmedju samog ventilatora i lima ovako: mrezica + neka tanka tkanina (prvo da sprecis mehanicka ostecenja ventilatora dok se vrti, a drugo zbog prasine). sto se mene tice, uradi kako god mislis da valja. samo da se proizvede dovoljna cirkulacija u i dovoljna van, a da se pri tome vazduh dovede "tamo gde treba" - sto direktnije - to bolje.

Famozni regulator? dobra fora! to ti je obican prekidac sa 3 polozaja tipa: 1-off-2... kosta oko 60din ;)
fora je samo da dovedes na njega +5 i +12V na dve strane a izlaz je ka ventilatorima. TO JE SVE.

i jednostavno i efikasno i jeftino ;)




[ pharaoh_master86 @ 07.03.2007. 15:07 ] @
Ja sam u trenutnom skupljanju para za neki Core2Duo :) pa bih hteo da napravim kuciste koje bi po prvi put bilo projektovano da stvarno sluzi svrsi. Posto nisam neki sminker uopste mi nije bitan izgled kucista nego upravo performanse. Tako da sam i sam dosao na ideju da uzmem neko jeftinije kuciste bez napajanja,da mu nabudzim sve ove ventilatore o kojima diskutujemo,i onda da ubacim neki CoolerMaster od 650w.Vase ideje i slike (koje se nadam da cete postovati) ce mi uveliko pomoci u mom daljem planiranju kucista. Razmisljao sam da od jednog prednjeg slota (naravno uz puno truda,pre svega svog slobodnog vremena) napravim "panel" na koji cu uglaviti te prekidace i tako moci instant promeniti brzinu obrtanja ventilatora.

Koliko mi je lose stanje trenutno u kucistu mogu samo da vam sugerisem time da mi se Maxtor HD greje do 67 stepeni. I vise sam oguglao od silne buke koju proizvode kuleri. Zato hocu da svoje buduce kuciste pravilno projektujem i da me tako sluzi par dobrih godina. Mislio sam da uzmem neki jeftiniji TowerCase pa da ga budzim,i time omogucim da tih X godina uopste ne menjam kuciste nego samo napajanja.
[ pharaoh_master86 @ 07.03.2007. 15:18 ] @
Predpostavljam da bi svako od nas zeleo ovakvo kuciste ali u nedostatku para .... pa lep izraz je da tezimo nekim drugim tehnikama. Pogledajte ovo Koolance-ovo cudo.
[ triggerns @ 10.03.2007. 07:19 ] @
Sto se tice regulacije obrtaja ventilatora postoji jako dobro resenje koje sam i nasao ovde na forumu. Vrlo prosto je napraviti a cela spravica kosta oko 250din. Promenom temp menja se automatski broj obrtaja...
Ja sam napravio sebi i skroz radi posao!
evo komplet guide
http://www.heatsink-guide.com/
Poz
[ pharaoh_master86 @ 16.03.2007. 22:16 ] @
A od davno obecanih slika nista. Dakle,hoce li biti nesto od slika?
[ Pablo87 @ 18.03.2007. 16:57 ] @
Ovo bi mi jako pomoglo poshto PC drzim upaljen nocu ( skida filmove sa neta ) i jako jako je buchan.... Od hladjenja imam sledece: 2x5cm na HDD-u, 2x8 cm na napajanju ( ove nebi dirao zato shto su praktichno nechujni ), cooler na CPU je beshuman poshto ima ukljucheno Cool & Quiet ( radi na 800 rpm a proc je hladan ) 2x8 cm pozadi koji izbacuju vazduh napolje i ovi mi prave najvishe problema zbog vibracije i to cu reshiti sa gumicama kao shto je to naveo Intel-V...

Sad planiram da ubacim 1x12 cm koji ce da duva u grafichku,wi-fi card, tv+fm card, i Sky Star 2.6 c ( to je ona serija koja se nenormalno greje ).... Imam providno kucishte ali sad sam u dilemi da stavim josh jedan 12 cm fan iznad ovog koji duva u grafichku i ostalo.... Ako bi stavio ovaj 12 cm fan da uvlachi vazduh u kucishte poshto bi on pomogao fanu na CPU-u i ujedno bi Hladio North Bridge ( poshto on ima pasivni cooler ) Sad nisam siguran dali bi ove 2x8 cm pozadi stizali izbaciti vazduh napolje koji ove 2x12 ubace unutra..... Ako bi ovu drugu 12icu stavio da izbacuje vazduh napolje ne znam kako bi se to odrazilo na CPU fan ( kojem bi ova 12 "krala" vazduh )...

@ triggerns
ajde daj link za reshenje broja obrtaja shto si nashao na ovom forumu



[Ovu poruku je menjao Pablo87 dana 18.03.2007. u 22:48 GMT+1]
[ DarkHorus @ 19.03.2007. 14:37 ] @
ja se izvinjavam - potpuno sam zaboravio da postujem slike "moddinga" sto sam izveo na kucistu.
ispravicemo to, ali sa jednom zadrskom - u toku moddinga je doslo do katastrofalne nesrece sto se tice prednje strane, tako da je - ostao "go" lim (marfi je pomogao da nesto vrrrlo tesko padne na prednju plastiku u toku rada- tako da je ista pokojna). ne preostaje mi nista drugo nego da kupim drugo jeftino kuciste za 20E (bez napajanja) i da ponovim sve! slike cu staviti, samo cisto da bih pomogao ljudima da vide kako sam ja to izveo (sto ne znaci da to "valja" ili da je "najbolje" itd. - meni radi kako treba i onako kako sam zamislio, sto mi je bitno).

slike ce biti u sledecem postu.
[ Dzidzabidza @ 28.03.2007. 01:49 ] @
Ja sam izolovao kuciste zvucno sa azmafonom (ima da se nadje po stovaristima u bg-u).Tabla od 2x2m je oko 200 din; lepo se opkroji da moze da se uvlaci i izduvava vazduh iz kompa, ventilatori se stisaju sto vise i eto radosti (i spokojnog spavanja nocu )
[ Intel-V @ 30.03.2007. 00:02 ] @
Ovo moje nema nista od izolacije ali i ne treba mu jer izgleda "sirovo" pa mu dobro stoji i malo buke u radu :o)
Na kuciste preko boje namerno nisam stavljao lak jer sam hteo da izgleda kao komad neobradjenog metala. Cak ni ivice na limu nisu izbrusene do kraja. Sve u svemu - ja postigao sta sam hteo. Sada je u pripremi jos jedno kuciste zasnovano na Frontier Aurora midi-tower-u. Kada bude gotovo, stizu slike

a da, nisam stigao da se igram sa regulacijom obrtaja u kucistu, nekom drugom prilikom.


[Ovu poruku je menjao Intel-V dana 30.03.2007. u 01:14 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Intel-V dana 30.03.2007. u 01:16 GMT+1]
[ Intel-V @ 13.04.2007. 03:50 ] @
Jel ima jos koga da postuje slike? Nije fer, samo se moje vidi :o)


Dakle?
[ _syber_ @ 14.04.2007. 15:22 ] @
evo i moje slike

[ radoljub Cvetkovic @ 17.04.2007. 19:10 ] @
zar mislite da mu treba izolacija''ruter''
[ Maria021NS @ 17.04.2007. 19:12 ] @
Lepo kuciste nema sta :)

Svidja mi se lepa plava boja :)
[ milettic @ 18.04.2007. 07:45 ] @
Koliko god neko težio ka super- kucistu, uvijek ce izlaziti nesto mnogo jace, bolje...da bi neko mogao da prati sve to, mora da bude finansijski dobro potkovan.

Zvrka stvarno zna da bude problem..

Evo ja, nije mi neka masina komp, imam na poslu intel core duo 3.0, graficka asus A9550, a kuler imam samo na napajanju i hladnjaku procesora + je u cosku dje nema neku dodatnu, prirodnu ventilaciju. Na njemu 8 h radim sve i svasta (jest da ne igram igrice) a temp je 61° procesora i 31° matične- dali je to lose???
Ne vjerujem da nekom treba 6 kulera da bi mu racunar radio kako treba, ako koristis racunar kako "Bog zapovijeda", jedino ako neces pivo hladit u kucistu.
Citao sam u "Vidi" (mislim da je u njima bilo), postupak pravljenja vodenog hladjenja, cisto preseravanje, vadi iz auta hladnjak na otpadu, montira neka crijeva po kucistu i onak to sve visi okolo jer rezervoar i to sve nije stalo- i covjek zadovoljan...

Mislim da najvise ljude zeza kuler na napajanju- on proguta prasine i pohvata se po vrhovima leptirica koje sijeku vazdih (ko nije imao iskustva sa tim?). To se uzme ocisti svakih nekoliko mj.+ imas onu naljepnicu- odlijepis malo 1 u god i kapnes 2,3 kapi ulja (ne jestivog), steknes opet i radi ko bombona, tako je i sa onim malim na hladnjaku. Sjecenjem i oblikovanjem leptirica- mislim da ce se tek onda stvari zajebati jer nikada nemozes uradit pravilno i bez nepravilnih ivicica koje i jesu izvor zvuka prilikom strujenja vazduha.

i najbolje je da su leptirice suve, ako ih umastis pohvataju odma prasinu i pocnu zvrcati.

A 6 kulera- pa stavi kuciste u frizider (ovi "gameri" - moze i zamrzivac) i isijeci rupu za CD-ove i to fino sve silikonom zatvori okolo. Dobijes i hladjenje i zvucnu izolaciju (stavi ga u cosak da ti ga ne bace gladni sto cackaju po njemu, ili ga pojedu, nedaj Boze)...

Ali nije ni to lose, ono, pokreces igricu, klap klap- palis ventilatore (jos napises "TURBO" ili "NITRO" na njima), + ako imas neonke, štelovanje kao na TAXI movie-u, pocinjes da vozis, muzika tresti, kuciste skace (dobro je da ga ne cujes od muzike)... odo kupit koji, bar R12 cm
[ markalauskas @ 18.04.2007. 10:33 ] @
@milettic
Pa probaj na svojoj "konfiguraciji" da odigras bilo koju noviju igricu (video namestis na high) i sve ce ti biti jasno. Cooleri se ne stavljaju zbog word-a, excel-a, winamp-a...
A i ljudi VOLE svoje racunare :) To je bre umetnost, ljubav, hobi...
Sve ovo sto ovi ljudi rade ne kosta mnogo.

ps.Ona ideja za firidz nije losa :))
evo i par primera:
http://www.ohardt.com/computer...ridge.front.open.big_large.jpg
http://www.ohardt.com/computer...ridge.front.complete_large.jpg
[ milettic @ 18.04.2007. 11:27 ] @
Ma razumijem ja to, ali neki hoće računar koji je tih, a i pun zvečki-kulera-ventilatora, razumiješ- u tome je pr.!

E, treba vidjet šta zapravo hoćeš! Jedino...

Najbolje je ovo što (slučajno) gore neko reče, pored frižidera, prekidači- odlična stvar, nemora bit sklopka od 10A, ali neki mali preko koga ide par kulera koji su ti GTI pri igranju igrica, štekneš ih i radi, kada gledaš por. ugasiš kulere i na miru...gledaš

A osnovne kulere nek vrti (KAKO STIMATE BRZINU - MOZE LI SOFTVERSKI?) kako vrti, oni nebi trebali stvarati buku.

Nije to nista, imam jednog kolegu, isto u studentskom- mjesečno 10 puta formatira, i desi mu se za dan 3 put da to uradi. Kaze sada se ispraksao- mogao bi žmireći- sve zato sto voli svoj racunar. tune-up i rokaj, teme, skinove, igrice..., odem spavat- u 3 ujutru cuje se dreka- prešao nivo..., njemu bi se i u zamrzivacu grijao.

Ali,vidim na netu, tačnije neđe sam čitao da sada rade procesore na -... ( - dosta stepeni), znam da oni imaju veće performanse na -, ali kontam jeslu li poludili ili kako to misle raditi u stvarnosti- izgleda da ce nam jednom kućiste i biti na -, jer toplota je neizbiježna, a pošto se teži ka većoj brzini znači i više ce se grijati- tako i jest. E jedino ne znam kako će riješiti problem hlađenja jer ovo sada nije dovoljno, jedino vodeno- ali ne znam kako ono baš u praksi radi- bar za sada!

A nije mi jasno zašto sabijaju još više tu nanometarsku tehnologiju - čemu to, kada se zna- što tanji provodnik više se grije. Pa neka ostane procesor ako treba ko šibica- nemora biti dugmence, ali neka radi ko zvečka...

Ovako će biti sve teže rješavati problem buke i grijanja.... m

A kako se temperatura globalno mijenja- možda će, nedaj Bože, morat i grijače ugrađivati, pa ga pod čokom upališ, na leru dok malo odradi i ugrije se na -50 i tek onda kucaš u wodu...zato ne ulažite u hlađenje, mođda nećete imati za šporet... (ljeti u zamrzivaču- zimi u rerni), dobro je što bežična tehnologija napreduje pa nećemo morat vuknjariti kablove. A znaju oni to, već prave (i moje je) sa drškom za nošenje- prava stvar... napredujemo...ka uništenju!

PS: kada budete vrtili rupe za prekidače-hlađenje, ostavite mjesta za još prekidača- grijalica... sve o jednom trošku


[Ovu poruku je menjao milettic dana 19.04.2007. u 13:34 GMT+1]
[ _syber_ @ 18.04.2007. 13:28 ] @
Citat:
A i ljudi VOLE svoje racunare :) To je bre umetnost, ljubav, hobi...
Sve ovo sto ovi ljudi rade ne kosta mnogo.



neko to ne zeli ili nece da razume ...
[ Ilic Igor @ 18.04.2007. 16:02 ] @
Pozdrav,
do skoro sam držao kućište otovreno sa jedne strane,
pošto, procesor mi je blizu memorije i u kompletu sa graf. kartom koja ima pajp (naknadno sam "prišrafio" kuler) skoro pa ko u rerni.
Kako bi zatvorio kućište posle minut bi se resetovala mašina.
Stavljao sam i one šminkerske ventilatore za u kućište i ništa, sa njima bi izdržao 5 minuta.

Rešio sam problem sa ventilatorom (malim) za WC / kupatilo .
Napravio sam rupu na limu tako da ventilator direktno duva u procesor i ostavio sam klasiči ventilator u kućištu da izvlači vazdu.
Ventilator je bešuman (nije nečujan) i temperaturu sam smanjio za 20%-30% (AMD temperatura kao na Intelu :) ).
Primera radi temperatura procesora sa otovrenim kućištem mi je bila 68-70, a sada je 40-45.
[ engine.03 @ 19.04.2007. 00:14 ] @
X Dream S754 939 RR -KIF-L9E - oko 1100 din :) prilicno jednostavno resenje za buku & hladjenje istovremeno (ima chak i thermistor kontrolu i bakarno podnozje) ili Cooler master S754 939 Hyper TX GP - oko 1700 din :) ili Susurro (RR-KCT-T9E1) Zvučni pritisak 16 dBA - oko 2500 (za AM2) :)


[Ovu poruku je menjao engine.03 dana 19.04.2007. u 16:12 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao engine.03 dana 19.04.2007. u 16:12 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao engine.03 dana 19.04.2007. u 16:14 GMT+1]
[ bacvanin @ 19.04.2007. 09:42 ] @
Moram samo da ubacim komentar da se stavljanjem ventilatora napred da ubacuje vazduh i nazad da izvlači ne dobija ništa ili se čak pogoršava stvar! Najbolji način je samo nazad da izvlači (možeš i više komada), a onda on pravi podpritisak u kućištu i ulazi vazduha taman koliko treba! Ovim se postiže pravilan protok vazduha, a ne neko vrtloženje u kućištu.
Inače ja se ne igram sa tim, meni šljaka i bez kulera. Ovo znam iz neke druge materije.
[ JOJO847 @ 19.04.2007. 10:19 ] @
Teoretski da, ali praktično se to tako nije pokazalo.Pogledaj konstrukcije nekih kučišta i bit će ti jasno zašto treba prednji ventilator.
Ako ima tko da ti pokaže, pogledaj i kod serverskih mašina tzv zračne tunele za hlađenje.
[ Intel-V @ 19.04.2007. 13:22 ] @
Pa ako hoces da imas idealno hladjenje svih komponenti onda se moze lako napraviti "tunel" hladnjenje, samo treba malo maste.
Na primer, uzme se lepo ona papirna cev sa alu folijom koja se obicno koristi kod automobila, pride savitljiva je, i dovoljnog je precnika da
stane preko standardnog kulera za procesor. Sa strane se stavi da malo viri iz kucista i ventilator procesora ce uvek vuci hladniji vazduh spolja.

Ako hoce neko pravo tunel hladnjenje, onda se moze realizovati ovako (ovo sam probao i bruka dobro hladi). Ventilator 12cm na 2200RPM, plasticna cev 12cm precnika, sa dve "krivine" (to su cevi za kanalizaciju). Sve sto treba uraditi je lepo ukrojiti cev oko hladnjaka na procesoru da ne bezi vazduh oko njega. Rezultat je odlican - Prescot OC sa 2.4 na 2.8 je sa 35C pao na sobnu temperaturu (oko 22).
Jedna napomena - ovo bi bilo jos efikasnije ako se uzme neki od velikih ThermalTake pasivnih hladnjaka za CPU jer imaju vecu disipacionu povrsinu tako da ce strujanje vazduha oko pasivnih elemenata hladnjaka biti jos bolje.


Meni se do sada pokazalo kao najboje jedno resenje - veliki 12cm fan, tj dva komada i oba uvlace vazduh. Zbog velike kolicine usisanog vazduha, vazduh u kucistu pocinje da se hladi jer nema gde da izadnje ( ako ne racunamo procepe izmedju plastike i na spojevima limova)
Ventilatore sam stavio jedan pored drugog na donjoj desnoj strani lima, na levom boku kucista tako da unutar kucista ima kakvu-takvu cirkulaciju unutar samog kucista. Komp je prilicno tih jer velika brzina ventilatora (2200rpm) i veliki precnik (12cm) dozvoljavaju da se obrtaji spuste na 500-800rpm, a da se temperatura u kucistu ne poveca. Cak ni u punoj brzini nije prepterano bucan.


Ako dobijem jos neku ideju , javim.
[ _syber_ @ 19.04.2007. 15:59 ] @
kad iskljucim prednju 8-icu koja uvlaci vazduh oba cipa (cipset na ploci) se greju do neki 50 - 55c sudeci po colldriveu. sa aktvnom 8-icom temperature ne prelaze 35 c . graficka i procesor ne reaguju na to dal je uklucena ili iskljucena prednja 8-ica ...
[ Ilic Igor @ 19.04.2007. 21:39 ] @
Zaboravio sam da dodam na moj post:
cena ventilatora je 800 dinara, što sam ja uzeo i ima ga skoro svuda. Napajanje ne uzima iz napajanja racunara,
što je meni bilo važno, vec ima svoje 220v.

Slika kako izgleda (sličan):
http://www.svezakucu.co.yu/www/pics/items/portal/big/2769.jpg

U odnosu na ventilatore koji se prodaju po "kompjuterskim" radnjama po 1000 i više dinara nisu mu ni do kolena što se tiče hlađenja.
PC ventilatori su manje veličine i manje se čuju (meni je trebao ventilator da ohladim unutrašnjost kućišta).

Još jedna topla preporuka, isecite samo lim gde imate veiku koncentraciju toplote u računaru, stavite WC ventilator i nema brige.
Još jedna prednost, znatno manja mi je koncentracija prašine u kućištu od kad sam stavio WC ventilator.

Pozdrav.

[Ovu poruku je menjao Ilic Igor dana 20.04.2007. u 17:21 GMT+1]
[ Deda_Mraz @ 20.04.2007. 20:55 ] @
Mislim da nema boljeg hladjenja i veće tišine od skupog fabrički testiranog i napravljenog kućišta.
Kod nas je običaj da se uzimaju što jače komponente, brži procesori, 2-3 slota DDR-a a posle svega toga kada se svede TOTAL skrcane pare i onda ma daj to najjeftinije kućište, šta ima veze kućište ko kućište. Baš ovako sam ja prošao pre pune 4 godine i bilans svega toga je da mi je računar totalno riknuo grafika, ventilator, napajanje, ploča... sve to je bio uzrok...pogadjate LOŠE KUĆIŠTE.

Zato sam ove godine pamet u glavu i uzeo malo skuplje kućište ali zato ima da traje.

Evo ga ovde na oficijalnom sajtu http://www.thermaltake.com/pro.../midtower/aguila/vd1000bws.asp

Naravno sve ovo samo bez vodenog hladjenja jer je otrovno skupo za ovu novu seriju Thermaltake kućišta, mada još uvek nemam potrebu za vodenim hladjenem ali ako nešto nedaj bože krene naopako ubaciću i to.

Inače da kažem što se tiče tišine (imam 6 ventilatora u kućištu), nekad se istripujem da li mi je komp zaista uključen pa moram da vidim diodicu da li svetli, a što kaže moj drugar NE ČUJE SE ....A RADIIII.... :)

pozdrav
[ shepa @ 21.04.2007. 11:54 ] @
@ Dzidzabidza

Mozes li nesto vise da kazes, kako si zadovoljan, koliko je realno tise kuciste, greje li se vise?
Koliko sam video postoji azmafon tipa A koji je samo za izolaciju zvuka, jesi li taj uzeo?
[ Dzidzabidza @ 24.04.2007. 01:14 ] @
Da, to je taj.Zvuka van kucista je definitivno manje, mada ne ocekuj da potpuno nestane.Ako nema dobre ventilacije u kucistu grejace se vishe sigurno.E sad, meni je cilj bio da utisam komp samo dok spavam.Danju dok radim na kompu moze da se dere kol'ko oce :) Znaci, smanji obrtaje na ventilatorima i stavis azmafon.Nemam aparat ovde da slikam i pokazem kako sam uradio.Ako pribavim, postavicu koju slikicu
[ mr_bungle @ 25.04.2007. 01:42 ] @
1)meni je strasan problem pravio Sparkle 6600GT AGP ... reseno sa zalman vf700cu
napravio sam i video http://thepiratebay.org/tor/36..._6600GT_AGP___Zalman_VF-700_Cu
2) c2d e6300 nema bucan cooler i
3) napajanje je LC Power Silent 420W
4) maxtori se ne cuju
5) dodatni 80mm drzim na oko 1100 obrtaja
i to je to :)
komp se ne gasi skoro nikad, u toj sobi i spavamo...
svi kad dodju se cude kako se ne cuje komp uopste..
sasvim ok. jos bi stavio na c2d nesto jos tise..



[Ovu poruku je menjao mr_bungle dana 25.04.2007. u 02:55 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao mr_bungle dana 25.04.2007. u 03:00 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao mr_bungle dana 25.04.2007. u 21:00 GMT+1]
[ mikovski @ 29.04.2007. 19:26 ] @
Pa gde si ti celog mog života!!!

btw gde si kupio cooler?
[ electro-drummer @ 30.04.2007. 17:11 ] @
pitanje za mr_bungle

gde si kupio ovaj aluminijumski kuler koji ti se nalazi na zadnjoj strani kucista (cini mi se da je 8 x 8), koja je marka-model i gde se moze naci . . . naravno i koja je cena?

pitanje za _syber_

gde si nasao onaj crveni IDE kabl sa kruznim presekom . . . ovaj klasican flat mi zauzima dosta prostora u kucistu, pa samim tim i smanjuje protok vazduha, verovatno ga i ti koristish iz iztih razloga . . .


hvala vam unapred
[ mr_bungle @ 30.04.2007. 21:36 ] @
Citat:
mikovski: Pa gde si ti celog mog života!!!
btw gde si kupio cooler?


celog zivota ? sta oces da kazes ? Na koji kuler mislis ? :)

Citat:
electro-drummer: pitanje za mr_bungle
gde si kupio ovaj aluminijumski kuler koji ti se nalazi na zadnjoj strani kucista (cini mi se da je 8 x 8), koja je marka-model i gde se moze naci . . . naravno i koja je cena?


Inace , cooler sam kupio u Grckoj (Atina) za novu 2005 god. Ne secam se tacno ali mislim da sam ga platio 12.5 €.
Mada mislim da vam ova informacija ne znaci mnogo jel da ? :)
"Cooler Mate" je marka ali tada nisam uspeo da je nesto iskopam na netu. Ali dopao mi se jer ima i kontrolu obrtaja
tj. malecni srafcic koji sam postavio spolja kroz jedan otvor pa ne otvaram kuciste kad menjam brzinu. Inace nije bucan, sasvim lepo radi i na vecim brzinama.
Moze da tera od 1000 do 3500, drzim ga uvek na 1000 jer je tad necujan (sem leti kad temp. krene u extreme plus).
Secam se, prodavnica je bas cool, imali su gadna napajanja i hladnjake za sve zivo sto ima u kucistu a jos uz to od dobrih proizvodjaca.
Tad sam uzeo i thermaltakeov silent boost za 25 € koji je fenomenalan kuler i jos necujan.
Prodao sam ga bas sad za novu godinu zajedno sa athlonomXP 2800+, plocom A7N8X i 1GB hyperx - srce mi se cepalo iako sam ih dao za lepe pare :(


[Ovu poruku je menjao mr_bungle dana 30.04.2007. u 22:48 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 03.05.2007. u 14:09 GMT+1]
[ mikovski @ 01.05.2007. 20:57 ] @
Mislio sam na cooler od grafičke.Tražim ga već dva meseca i ništa nisam uspeo da nađem za tu kartu.
[ StORM48 @ 03.05.2007. 13:10 ] @
Izbegavajte da temu (i forum) pretvarate u berzu komponenti! Pročitajte pravilnik i trudite se da ne postujete off-topic poruke, već se držite teme!

Za sve off-topic priče imate PP, pa se dopisujte na taj način.

Pozdrav
[ serafim @ 03.05.2007. 17:26 ] @
Pozdrav svima, i evo kako sam ja to resio. Jedan uredjaj sa PIC mikrokontrolerom meri temperaturu u kucistu na jednom (nije limitirano) odabranom mestu i na osnovu odnosa zadane temperature i izmerene usporava i ubrzava ventilatore. Ispis zadane, merene temperature kao i brzine ventilatora je na LCD-u. Postoji i mali meni kojim se podesava vrednost zadane temperature kao i osvetljenja displeja. Sve u svemu, podesim, ostavim, ne mislim na temperaturu, samo se ponekad igram sa svetlom. Isprobana snaga kontrolera je 4 komada 120mm ventilatora (i sve je hladno), teoretska do 10A (a vi racunajte koliko je to ventilatora, hi!), a vec sest meseci radi sa 2 kom. 80mm i jednim 120mm.
[ markalauskas @ 03.05.2007. 18:53 ] @
@serafim - A jel su kuleri prikaceni na taj uredjaj ili na plocu? Tj. Da li uredjaj softverski kontrolise kulere na ploci ili je sve to zajedno posebna jedinica koja se samo napaja (zivi i radi :) unutar kucista? Pretpostavljam ovo drugo, ali ajd da pitam.
[ serafim @ 05.05.2007. 12:28 ] @
Izvinjavam se sto malo kasnim sa odgovorom, ali da, uredjaj samo zivi i radi u kucistu i zajednicko sa racunarom je samo izvor napajanja 12V. Ventilatori su prikljuceni samo na uredjaj i krecu da rade nakon pola sekunde posto se ukljuci racunar. To mi je i bio cilj, da realizujem potpuno nezavisnu jedinicu od racunara na koju nema uticaja da li se sistem zaglavio ili ne. Samo neispravnost samog uredjaja ili napajanja racunara moze da prouzroci prestanak hladjenja. Ovo prvo se jos nije desilo (kao sto rekoh preko 6 meseci rada a cesto i po par nedelja neprekidno) a kad se ovo drugo desi ni racunar ne radi vise pa sto nema hladjenja nema ni veze, hi!
[ sprint-user @ 06.05.2007. 18:38 ] @
Imam Gigabajtovu plochu sa nf4 chipsetom ali me speedfan kulira maximalno, shta god da promenim u njemu, cpu fan se i dalje vrti na 3000 bespotrebnih obrtaja u minuti. Postoji li drugi, adekvatniji software za cpu fan kontrolu, poshto sam na grafichkoj karti uspeo usporiti kuler, znachi jedinu buku mi pravi cpu kuler. thnx ;)
[ engine.03 @ 10.05.2007. 02:30 ] @

Cooler Master S754 939 K8 Susurro (na 3200 RPM ima samo 16db). Ako ti to ne reši problem, ukoliko na napajanju imaš donji kuler 120*120 i on može da pravi veoma veliku buku (posebno ako ima ostre i tanke ivice), zamenis samo donji kuler na napajanju, to je meni resilo problem :)
[ sprint-user @ 10.05.2007. 12:58 ] @
cpu sam reshio tako shto sam instalirao speedfan i crkao sam dok sam ga podesio, tj dok sam provalio, glup je neshto. Kad fan stavim na 0, on se iskljuchi, kad stavim na 1, radi na 900 obr/min, kad stavim 5% radi na 3000 obr/min, i onda svaka vrednost vishe vrti ventilator na istoj brzini. Al dobro, stavim na 1% i super je, odrzava temp na 35 stepeni.

Ventilator na kejsu sam regulisao tako shto sam isekao konektor koji ide na plochu, izolovao zutu zicu za +12V a zatim sam crvenu i crnu povezao na strujni konektor na koji se kache ide uredjaji. Radi ventilator na manjoj brzini a ne chuje se ni malo. Ovo mi sluzi sasvim solidno, a nisam dao prebijene banke.
[ electro-drummer @ 11.05.2007. 13:33 ] @
da li je neko probao ZALMAN MFC1 multi fan speed controler, . . . , ima mogucnost kontrole 6 ventilatora, sto je sasvim dovoljno za kuciste, . . .inace je cena na www.quietpc.com (27 eur) . . .trebalo bi da predstavlja idealno resenje za stisavanje komp-a

da li je neko iz srbije narucivao nesto sa ovog sajta ***www.quietpc.com*** i da li mu je stizalo, u kojoj vrednosti robe je narucivao, kolika je postarina i ostali troskovi dostave, ukupno. . .

[ user999 @ 14.05.2007. 09:22 ] @
Cuj, ja sam ti strucnjak za kompjuter bez buke. Preko interneta sam pokupovao neke vrlo rijetke ali krajnje ucinkovite dijelove. Zaboravi na stiropor, to su ciganjske metode. Izoliraj hard disk oklopom, kupi vrlo tiho napajanje poput onog sharkoonovog, i tiho hladjenje za procesor. Prikladne dijelove, tj informaciju o njima mozes naci na endpcnoise.com i silentpc.com
Moj kompjuter je tako tih da najvecu buku pravi skljocanje kada ga ukljucujem.



[Ovu poruku je menjao user999 dana 14.05.2007. u 10:33 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao user999 dana 14.05.2007. u 10:35 GMT+1]
[ Bope @ 14.05.2007. 19:24 ] @
Ja pokusavam da ventilatoru za cpu isecem plastiku koja se nalazi sa strane,izmedju stubica kroz koje prolaze srafovi.Cenim da bi tada fan mogao da vuce i vazduh sa strane (cim zavrsim posao probacu upaljacem da vidim da li i koliko ce da vuce vazduha sa strane)
[ Lpasso @ 14.05.2007. 19:36 ] @
Samo pazi da ti ne povuce i prste :) .
[ Bope @ 14.05.2007. 21:04 ] @
A,pa nisam ja tikva bez korena :) Plastiku secem vrelim nozem :)
[ abyss @ 16.05.2007. 13:07 ] @
@serafim

Jel mozes nesto vise o tom uredjaju? link, shema?
[ pisac @ 19.05.2007. 13:36 ] @
Citat:
Bope: Ja pokusavam da ventilatoru za cpu isecem plastiku koja se nalazi sa strane,izmedju stubica kroz koje prolaze srafovi.Cenim da bi tada fan mogao da vuce i vazduh sa strane


A razmisli o tome da bi mogao i da izduvava sa strane :-)
[ Bope @ 20.05.2007. 12:33 ] @
Sad sam probao.Na srecu on usisava vazduh sa strane.I to dosta jako...
Jos nisam probao ventilator u praksi (da hladi cpu) planiram da mu te otvore sa strane spojim necim tako da vuce vazduh spolja.
[ MobyX @ 22.05.2007. 15:07 ] @
U sustini buku prave ventilatori koji se u principu vrte na mnogo vise obrtaja nego sto je to potrebno...
E sad.. obicno kucista imaju toliko debilne otvore za ventilator da je to cudo... tj. glupo secen lim u raznim oblicima..
Prvo sto treba da uradite jeste da isecete lim u velicini ventilatora (na tom mestu gde je i predvidjeno da stoji)i da se tu postavite metalnu mrezicu za ventilator
koja kosta stotinak dinara i moze se naci u svakoj bolje opremljenoj prodavnici el. delova (npr. Radio Klub Nikola Tesla, ITC...)
Ovo ce drasticno da olaksa ventilatoru protok vazduha i smanjice buku jer ce vazduh nesmetano da prolazi kroz mrezicu umesto da ,,sisti" kroz lim...

Kontrola brzine moze da se uradi na vise nacina... moze da se uradi samo sa jednim trostepenim prekidacem po ventilatoru (neko je to pomenuo)
kontrola: 1. iskljucen, 2. prva brzina 5v (besumno), 3. druga brzina 12v max(brzina na kojoj su se i vrteli do sad).... - prekidac oko 50 din

Moze se postaviti i potenciometar po ventilatoru - precizna kontrola od 0 - do max broja obrtaja... - potenciometar oko 50 din

Ima i nekih malo komplikovanijih stvarcica kao sto je kontrola brzine ventilatora u odnosu na temperaturu kucista... ovo najlakse moze da se
izvede tako sto ce te da pocupate kontrolu brzine iz nekog starog pregorelog napajanja (vecina ih nema ali moze da se cesto naleti na neko koje ima)
koje ce vam uglavnom svaki serviser racunara ostaviti ako ga zamolite jer napajanja retko ko popravlja... ono ima dve zice (zutu i crnu za napajanje)
i dve zice za ventilator (crvenu i crnu) prosto...

Naravno ko ima novca moze da kupi i gotove spravice koje proizvodi Thermaltake, Cooler Master, Spire i sl... od 1000 din pa na vise... one imaju
kontrolu brzine, temperaturne senzore, LCD za ocitavanje temperatura i sl... zavisno od modela...

I naravno softverska resenja koja su najprakticnija ali koja ja na zalost ne mogu nikako da primenim tj. Speed Fan nikako nece da proradi na mojoj mat. ploci a izgleda da ne postoji
slican program (preturio sam ceo net)... sto mi je jako neverovatno.
Ako je neko naleteo na neki slican molim da postavi link...

Ima tu jos puno stvari ali ovo je od prilike ono najbitnije... ako nekome trebaju saveti za povezivanje prekidaca, potenciometara i kontrola brzine neka se javi...
Ako budem imao vremena postovacu neke slike kako se to povezuje i sl...
[ Max Payne @ 06.06.2007. 17:38 ] @
http://www.endpcnoise.com/cgi-bin/e/index.html

Ovaj sajt je odlican, jel zna neko gde kod nas moze da se kupi neki zalman kuler?
Procitao sam sve sto ovde pise, ali iskreno nesto me mrzi da secem svoje kuciste i da se
cimam sa slicnim idejama. Kuler na procesoru mi pravi najvecu buku, najradije bih ga zamenio sa ovim zalmanom, samo nesto ne mogu to kod nas da nadjem.
[ Djomloun @ 06.06.2007. 21:23 ] @
Experimetisxuci sa mojom plochom Asus P4P800 SE dosxao sam do zakljuchka da se broj obrtaja coolera mozxe menjati samo na izlazu za cooler fan. Jer kada sam prebacivao (taj isti qler) na cases fan i power fan u Speed fanu sam menjao RPM ali se cooler obrtao istom brzinom!
[ StORM48 @ 07.06.2007. 01:34 ] @
@Max Payne

Ukoliko imaš uslova za montiranje (pošto je malo glomazan), a uz to i malo više keša za "investiciju" (45-50 €, mada bi se reklo da to nije problem, pošto ciljaš na Zalmana koji je sve, samo ne jeftin), preporučujem Ti Cooler Master Eclipse, koji je kompatibilan sa svim aktuelnim socketima (754, 939, AM2, 775), a ono što je specifično za tu klasu, supertihih kulera enormnih dimenzija, je sistem kačenja, koji je kompatibilan sa klasičnim sistemom montiranja na AMD platformu (nije potrebno vaditi ploču i postavljati tzv.backplate). Kod Intela (775) montaža zahteva vađenje ploče, ali je u suštini to mali ulog u odnosu na ono što kasnije sledi - u odnosu na stock kuler, Eclipse ume da ohladi procesor i do 10-12 stepeni bolje. Istina, neki časopisi nisu imali ovakva iskustva, ali bih rekao da to nije bio problem samog kulera. ;)

U jednoj svojoj mašini sam postavio Eclipse, i sve što je ostalo da se čuje su diskovi koji zuje. :)
Lepota jedna.




Po meni, vredno tih para.
[ Max Payne @ 07.06.2007. 15:01 ] @
Citat iz SK:

Eclipse (RR-CCB-WLU1-GP) predstavlja King-Konga ili Godzilu među kulerima zbog svojih dimenzija. Kutija u kojoj dolazi veća je od one u kojoj se isporučuje Chieftecovo napajanje od 620 W! Težina ovog giganta je u skladu s njegovim dimenzijama, 132 x 120 x 105 mm, i iznosi „tričavih” 620 grama!

Nekoliko šrafova, gumica, nekoliko okreta šrafcigerom i vaša ploča doživljava nove momente savijanja pod pritiskom kulera. Nismo bili presrećni videvši pomenuti prizor, ali se nikakve anomalije nisu pojavile prilikom testiranja. Moramo napomenuti da je kuler postavljen obrnuto od onoga što piše u uputstvu jer u suprotnom ne bi mogao da stane od zadnje stranice kućišta. Time je, donekle, onemogućeno nesmetano vađenje memorijskog modula iz prvog slota.

Po specifikaciji, ovaj kuler se vrti na maksimalnih 3300 rpm, ali je naša ploča prijavljivala maksimalnih 5000 rpm pa se na te podatke nećemo obazirati, već ćemo u obzir uzimati subjektivan osećaj nivoa buke koje u ovom slučaju skoro i nema. E(k)li(p)sa je zaista izuzetno tiha. Iako se vrtela na maksimalnom broju obrtaja, ona je bila dva puta tiša, ako ne i više, od Hyper L3 i box kulera. Bilo je izuzetno prijatno raditi za kompjuterom dok ga je ovaj kuler hladio, iako su prijavljene temperature više nego kod box kulera, što možete videti u tabeli.
Kraj citata.

Ovo je ekstra sto se tice buke, mada me malo brine ta tezina.

Nadjoh ovde
http://www.case-mod.com/cooler...75-754-939-940-am2-p-2067.html

da ovako pise:

Fan speed adjustment 1.Silent Mode~1800rpm
2.Performance mode~3300rpm
3.PWM mode 900~3000rpm

Jel to automatski ili ima neki softver za to?
[ StORM48 @ 08.06.2007. 00:24 ] @
To za težinu sam se i ja plašio. Međutim, ja sam ga zakačio na A64 3000+ (754), koji ne predviđa skidanje ploče, već se koristi AMD-ov retention mehanizam. Nisam stekao nikakav utisak da će nešto pući (a inače nisam od onih koje "baš briga"), štaviše sve stoji i funkcioniše odlično.

Temperatura niža za 8-12 stepeni u odnosu na pređašnje stanje, a broj obrtaja sam stavio na Silent (1800rpm).
Inače, brzina se reguliše na nekom kabliću koji visi sa samog kulera, na kome postoji tri pina, koji se spajaju u kombinaciji 1-2, 2-3 ili bez džampera, što bi trebao biti taj PWM mod, gde se brzina automatski reguliše (hardverski, jer nikakvog softvera nema). Lično nisam probao ništa osim silent moda.

Jedino što ja nisam primetio neke od navoda iz njihovog teksta (tipa - više temperature od stock kulera, jer je baš suprotno).

Pogledaj u temi o TT kuleru (Sonic Tower), CM GeminII koji sam pomenuo na kraju. To je tek čudo, samo je on BAŠ težak i ne može u svako kućište i na svaku ploču (nažalost). Još ga nisam probao, ali pošto planiram neku novu konfiguraciju uskoro, to će biti vatreno krštenje.

pozdrav
[ Miso Kovacevic @ 19.06.2007. 13:42 ] @
Ima li ko pametno rijesenje kako da nakacim osmicu na hladnjak koji je 6x6 cm. Posto mi najvecu buku stvara upravo cooler na CPU pa sam htio da zamijenim fabricki vent sa osmicom, ali ne znam kako da ga prcvrstim.
[ Predrag Krstic @ 24.06.2007. 22:43 ] @
Ja sam budzio osmicu na hladnjak za vent od 7cm tako sto sam probusio nove rupe za srafove na manjem rastojanju, ali nema sanse da ima mesta za rupe koje su na razmaku venta od 6cm. Ali sve to mislim da nije potrebno jer sam ja moj vent mogao da pricvrstim i obicnom gumicom za tegle, pa eto ideje i za tvoj slucaj! Provereno sljaka!

Ali.... stavljanjem veceg venta na manji hladnjak dolazice do veceg prolaska vazduha pored hladnjaka a ne kroz njega. Takodje veci vent ima i veci prostor za motor u sredini koji predstavlja "mrtvu zonu" gde nema protoka vazduha. Pa je pitanje kad je to isplativo, ali najbolje je probati pa videti tmperature.

Mislim da je ekstremni slucaj po tom pitanju bio kuler Titan-Siberia koji je imao hladnjak velicine box-kulera za osmicu, a oni mu nakacili 12-icu pod izgovorom da ce tako da hladi i plocu. Ispostavilo se da je za pristojno hladjenje procesora bilo potrebno da 12-tica bude na nekoj ludackoj brzini sa velikom bukom, a bolji efekat se postizao kad se taj vent zameni odgovaracom 8-icom (jer je toliki i hladnjak).
[ fixxer @ 20.08.2007. 18:57 ] @
Nedavno sam zamenio napajanje. Umesto starog (JNC) 300W stavio sam 500w (isto neka "zvucna" marka!). Na ono prethodno nisam imao nikakvih zamerki, jednostavno su mi se komponente nagomilale i nisam hteo da rizikujem. Ali je zato ovo novo neverovatno bucno!!! Razmisljao sam i da promenim kuciste i kupim Cooler Master Centurion 5. Medjutim, za to su potrebna izvesna finansijska sredstva koja bih mogao i na nesto drugo da potrosim. :-) Da li bih postigao nesto menjanjem ventilatora na samom napajanju? Da li neko ima neki predlog sta bih mogao da stavim? Gledao sam po net-u neke Cooler Master i Noctua fan-ove... Ono sto ne znam je... Koliko rpm-a mi je minimalno potrebno da mi ne crkne napajanje? Koja vrsta lezajeva je najtisa?
Pozdrav svima!
[ bokisha @ 20.08.2007. 21:32 ] @
Slicna situacija je bila i kod mene, doduse, meni je neko tamo(citaj kinesko) napajanje spalilo novu plocu, ...Ali u svakom slucaju to staro napajanje je bilo znatno tise nego ovo sada koje imam, CoolerMaster 380W koje je bas bucno.
Elem, moj ortak ima isto napajanje kao i ja, ali mislim da ima kuciste bas to centurion 5 i kaze da uopste nije bucno i cudi se kako je kod mene, dok ja imam neko JNC ruzno kuciste...
E sada, smatram da je bolje stekati pare i kupiti neko kvalitetnije kuciste, nego ga nesto modovati i budziti kulere na napajanjima.Taj kuler sto je u napajanju je bas za te svtari i ne treba ga ditati, jer ako stavis neki tih kuler, mozda nece imati dovoljan "protok vazduha" sto ce imati za posledicu zagrevanje komponenti sto moze dovesti do crkavanja napajanja, a mozda i ostalih komponenti.
[ markalauskas @ 20.08.2007. 22:26 ] @
A da probate sa 12-icom tj. napajanjem koje ima 12-icu ventilator. Meni je to resilo sve probleme. posle toga sam ubacio jos dve na kuciste (za bolji protok vazduha) i uopste se ne cuju. Na drugom kompu imam samo jednu 8-icu i to na napajanju (pasivna grafika i box na procesoru) i bucnija je od ovog prvog koji sad ima 3x12 + grafiku (koja je inace najbucnija) i vent od procesora naravno.
[ fixxer @ 22.08.2007. 17:09 ] @
Resen problem!
Zamenio sam kuler iz kucista sa Noctua 8cm! Malo je skuplji od ostalih ali... (ni to nije strasno, 700 din!) Ne cuje se vise napajanje! Za sada mi sve izgleda ok. Cak je i temperatura graficke (jer jedino na njoj mogu da pratim promene temperature) pala za 5-15 stepeni.
[ MobyX @ 10.09.2007. 20:56 ] @
Najbolje je uzeti neko od ovih trenutno popularnih napajanja sa 12-ticom...
Codegen, cini mi se da pravi solidna napajanja koja nisu nesto strasno skupa 2000-3000din...
Nikada ne treba stedeti na napajanju - pre bih stedeo na nekim drugim delovima...
Znam da je finansiska situacija vecine nas teska ali ja gledam to uvek sa neke strane da manje "boli" kada trebam da dam lovu..
npr. Kupio sam Thermaltake Thoughpower 700w od 160eu ali to napajanje je necujno,
cuva i hladi komponente i sto je najbolje ima garanciju od 5god.
Znaci radio sam skoro mesec dana za to napajanje ali sam sebe lisio sekiracije sledecih pet godina..
Meni je to dovoljan razlog za kupovinu dobre komponente...
[ pisac @ 11.09.2007. 09:48 ] @
A u medjuvremenu (npr: za par godina) izadje nova serija procesora (ili grafičkih kartica) koji zahtevaju novu specijalnu direktnu vezu sa napajanjem (znači novi specijalni priključak koji tvoje napajanje nema), i ... ?

Zato ja imam nekoliko ATX napajanja sa kojima ne znam šta ću sada :-) jer nemaju izvod za procesor.
[ StORM48 @ 11.09.2007. 12:35 ] @
To se neće desiti u dogledno vreme. Tačnije, već je trebalo (BTX), ali se od toga odustalo.

Jer, i sva stara napajanja (izuzev AT) je teoretski moguće sasvim normalno koristiti sa današnjim konfiguracijama, pod uslovom da se na kablove nakače odgovarajući SATA, 24-pin ATX i PCI-E adapteri (ni to nije problem, nalazio sam takve adaptere i kod nas).

Problem može biti samo snaga (zbog čega ovo i jeste teorija), ali sa nekim 600+ w napajanjem ni to nije problem, jer se sada (posle nekoliko godina) konačno ponovo ide ka smanjivanju buke i potrošnje (procesori sve manje troše, a čak će i nv9800GTX da troši manje nego 8800GTX, iako sa predviđenim duplo većim potencijalom).

Dakle, bez obzira na sve, slažem se da je ulaganje u napajanje vrlo isplativo na duže staze. Većina tih napajanja iz super-teške kategorije biva jedva opterećeno, pa se samim tim lakše (i tiše!) hladi, a i tako troši samo koliko je opterećeno. A još bolja stvar je što većinu kratkih prekida u napajanju (kao i padova i skokova napona) premošćava poput nekakvog UPS-a. Više puta sam doživeo da ThermalTake TR2 (470) premosti pauzu u kojoj se čak i TV, zajedno sa svim svetlima, ugasi.

Pozdrav
[ koja @ 27.01.2008. 13:37 ] @
Viđao sam neke likove da su preradili svoje celeron mašine na fanles.
U stvari video sam u jednom servisu da im tako radi mašina, ali na moja pitanja nisu hteli mnogo da detaljišu.
Sve u svemu u pitanju je neki celeron, valjda 2.5ghz, koji im je radio na 20-ak C sa ventilatorom, a sad im se nešto neznanto više ''greje'' bez ventilatora.
Napajanje su obradili tako što su uzeli, aluminijumski deo kulera, hladnjak, i zakačili pozadi za napajanje. Naravno pre toga su izvadili kuler iz napajanja. Za hladnjak su zakačili onih 6 tranzistora (ili mosfetova, valjda sam utrefio, meni laiku isto izgledaju, a ne znam da razlikujem, imaju po tri nožice kao tranzistori). U pitanju je neki malo veći hladnjak za procesor.
Uglavnom to sve radi sasvim lepo, po njihovim rečima više od godinu dana.
Mašina se ne čuje uopšte osim malo hard disk, ali to je skroz zanemarljivo.

Da li je neko od vas radio nešto slično?
[ sirmiumsm @ 15.05.2009. 03:41 ] @
Evo sta sam ja uradio


Heatsink Zerotherm Butterfly BTF95 koji ne zahteva cooler:
http://www.newegg.com/Product/Product.aspx...herm-_-35887001
Radi sa Q9550 na oko 55C sva 4 jezgra

Kuciste igra veliku ulogu u temperaturi
Antec Sonata Designer 500 kuciste sa 500w ps koji dolazi sa kucistem. Dolazi sa 80plus certified napajanjem. Kuciste je super tiho, ima izolovane zidove, silikonske nozice, isto tako silikonske nozice za HDD, veliki 120mm ventilator nazad koji je necujan i moze da se podesava na 3 brzine.
http://www.youtube.com/watch?v=HnBRl1UuREo
http://www.antec.com/usa/productDetails.ph...us&id=15135

graficka Asus 8600GTS Silent koja dolazi bez kulera, sa velikim heatsinkom
http://www.google.com/products?hl=en&r...=1&ct=title

U medju vremenu je promenjena na Gigabyte HD 4850 1GB DDR3 - ima pasivno hladjenje (GV-R485MC-1GH)
Za vise informacija i link ka ostalim gigabyte proizvodima(9600gt 512mb 1gb, hd4850 512mb) sa pasivnim hladjenjem
http://www.gigabyte.com.tw/Fil...icore/tech_080805_multi-mo.htm

Karticu sam downclockovao na minimum pri normalnom radu i temperatura je 71 C

Hard disk Samsung F1 spinpoint 1tb temp 30C
Hard Disk #2 Seagate 1TB temp 37C (treba da ga izvadim, stvarno mi 2tb nisu potrebna)
Dodao sam jos 2 antec 92mm ventilatora napred na kuciste da hlade diskove.

To je otprilike to, ambijentalna temperatura je oko 25C.

Asus Maximus Formula SE MB
8GB Gskill ddr800
q9550
2x1tb hdd
120mm fan nazad (antec, ima 3 brzine, uvek je namesten na najsporiju skoro necujan,)
2x92mm fan napred (antec, ima 3 brzine, uvek je namesten na najsporiju skoro necujan)
(Nema ventilatora na grafickoj i procesoru)
(Kad radim nesto zahtevnije ili ponekad pustim igricu neku, graficku vratim na normalu kroz ati catalyst i dignem ventilatore na 3 brzinu)

Sledeca investicija bi trebala da bude silent power supply bez ventilatora:
http://www.silentpcreview.com/article699-page1.html
[ balkanac991 @ 23.01.2010. 01:53 ] @
Jel moze neko da mi predlozi programcic koji meri sve te temperature... graficka, maticna, CPU,...
[ introitus @ 23.01.2010. 13:21 ] @
Core Temp, SpeedFan, HWmonitor, Everest, GPU-Z...
Ima ih jos puno ali su ti ovi dovoljni ;-)
[ balkanac991 @ 24.01.2010. 16:47 ] @
Hvala buraz...