[ srp1 @ 15.02.2007. 22:06 ] @
Pozdrav,

imam dobre sanse za posao u UK, Leeds. Treba da odem tamo na razgovor, zainteresovana firma ce mi platiti troskove. Voleo bih da procitam iskustva ljudi koji zive na severu UK (Manchester, Leeds, Liverpool) . Interesuju me troskovi zivota, za koju platu da pregovaram (ako to bude moguce) , gde traziti smestaj za pocetak itd. Inace sam el. ing po struci (visa skola) i imam 8 god radnog iskustva u istoj. Sa ovom firmom sam nesto saradjivao pre i taman kad sam se "ohladio" od odlaska u inostranstvo...eo ti zanimljivog poziva. Ozenjen sam i imam klinca. Znam da zvuci fino....ali pored toga voleo bih da cujem iskustva drugih. Znam da je bilo slicnih tema ali su vezane za London i uglavnom IT strucnjake i studente ali ne toliko o severu UK i o ovoj struci.

Unapred hvala
[ hecky @ 15.02.2007. 23:46 ] @
Mancester je sjajno mesto za zivot.

Mozes iznajmiti pristojan jednosoban stan za oko £600 (duplo manje nego u Lond). Saobracajna guzva nije prevelika (za razliku od Lond, tu kola zapravo sluze necemu). Sa platom od £30k, pa cak i £25k moze da se zivi ko bubreg u loju .

Da firma nije slucajno PowerGen?
[ srp1 @ 16.02.2007. 11:22 ] @
pozdrav Hecky,

nije Powergen, a gde si ti i sta radis?

Hvala na odgovoru
[ Filthy McNasty @ 16.02.2007. 17:33 ] @
A da li si razmiljsao o preseljenju u Kanadu? Ti pominjes sanse za posao, to ne znaci i sredjivanje papira za stalno.
Uostalom ne znam kakvi su ti planovi.......
[ Davor Vlajkovic @ 16.02.2007. 17:37 ] @
Može li nešto o Kanadi za moju dušu? :)
[ srp1 @ 16.02.2007. 21:01 ] @
Filthy ,
ne razmisljam o Kanadi za sada, ovo bi bilo dobro ako upali.... a ide u tom pravcu. Kanada bi iziskivala drasticne promene itd. Ovde vec znam neke ljude i cak sam bio u toj firmi zbog prethodnog posla i jos neke stvari. Mada mi ni sada vec nije bas svejedno kada pomislim da recimo necu vidjati klinca neko vreme. Zena ima stabilan posao pa ne razmisljamo da idemo oboje i ja necu otici bas po svaku cenu. Sve zavisi od dogovora a za to hocu dobro da se spremim.
[ Filthy McNasty @ 16.02.2007. 23:33 ] @
Mislio sam na preseljenje za stalno, sa porodicom. I moja sestra je imala STABILAN posao od DEM 1100 u vreme kada je otisla za Kanadu 2002. godine pa se nikad nije pokajala sto je napustila direktrsko mesto u "stabilnoj" Srbiji, sve je to od danas do sutra. To pecalbarenje , zena kuci sa klincem, ti u UK, tu nema srece, vijanje za novcem nikoga nije usrecilo. Ovde u Kanadi moze jako lepo da se zivi.......drasticne promene, pa bolje jednom da ih prebrodis i da znas zasto si to uradio, mada ne mislim da tu ista ima drasticnije od cinejnice da ces ti u ovom slucaju biti odvojen od porodice.

Razmisljaj malo i o tom detetu (deci) gde ce da odrasta...........ali dobro, ti imas vec neki plan, tvoj izbor, samo sam dao ideju.

@Davore,
pricali smo dosta o Kanadi , procesljaj malo postove na tu temu, ima nekoliko tema.
[ srp1 @ 16.02.2007. 23:55 ] @
Filthy hvala u svkom slucaju. Ja i ovo nisam nesto posebno trazio...iskrslo je, pa ce vreme pokazati koliko su odluke bile ispravne.
[ Davor Vlajkovic @ 17.02.2007. 00:09 ] @
Citat:
@Davore,
pricali smo dosta o Kanadi , procesljaj malo postove na tu temu, ima nekoliko tema.


Pročitao, hvala :)
[ kantona @ 20.02.2007. 19:32 ] @
Zdravo.

Cim kazes da i nisi nesto bio zainteresovan da dodjes u UK, za ispod 25k (25,000 funti godisnje bruto) nemoj ni da ih udostojis odgovorom. Cak i kad se radi o Leedsu/Manchesteru a ne Londonu.

25k ti neto mesecno dolazi oko £1,650 koje ti poneses kuci. Zavisi kakav dogovor napravis za stan, ali obicno povrh rente ti ces morati placati i Council Tax (nemam pojma koliko je za Manchester, u Londonu je u proseku £100 mesecno), service charges (to se placa opstini za sve sto oni sredjuju kao), racune, itd.

A za Manchester se obavezno raspitaj ili ovako na nekim forumima ili u krajnjem slucaju u toj firmi nek te obaveste koje su 'crne zone' u kojima nemoj da uzimas stan ni pod razno (osim ako ti nije do puskaranja i slicno).

I ne veruj previse u 'bajke' da je sve lepo u UK i da se moze lako zaraditi (ne znam dali ti je to cilj posto kazes da porodica ne bi s tobom).

Sa 25k ces imati prilicno problema da nesto puno ostavis na racunu, a posebno zavisi koliko (i dali) pijes i pusis, jer su alkohol i cigarete prilicno skupi (alkohol u vecim kolicinama, par piva te nece osiromasiti).

Ako mozes, gledaj da izvuces bar 30k i onda vec mozes razmisljati da dodjes.

I jos jedan savet, ako nakon prvih 3-4 meseci mislis da ti se dopada i da ostajes duze, i ako osecas da ti je posao u toj firmi siguran bar 80%, ja bih ti preporucio da razmisljas da kupis stan. Cene nekretnina su stalno u porastu ovih godina i ako odlazis za 3 godine recimo, razlika u ceni kad prodas stan ce ti doneti puno vise nego plata kad odbijes sve troskove.

Nisam siguran dali ima minimum koliko trebas biti u zemlji pre toga (da bi banka mogla proveriti neke racune, kredit istoriju i slicno), ali mogu ti preporuciti brokera (engleza) koji ce te savetovati i sve srediti ako ti treba. Radi dosta sa nasima i covek je pravi car. Inace da sam udjes u banku i zatrazis hipoteku (mortgage) za stan i ne pomisljaj uopste. :)

To je ono iz prve. Naravno ovo je samo moje misljenje. :)

Pozdrav.
[ hecky @ 20.02.2007. 21:00 ] @
Oko plate se slazem, ispod £25k, ne vredi :).

Oko izbora dela u grada u Mancesteru se takodje slazem. Po vecini istrazivanja, Mancester u celini je jedno od NAJGORIH mesta za zivot u UK (plate, kriminal, ...). Medjutim, postoje delovi grada, u kojih se ni neki bogatun ne bi postideo, a renta je mnogo manja nego u losim delovima Londona (licno video). U finom delu grada mozes naci jednosoban stan (dnevna soba + spavaca) za £450 pcm + bills (£600-650 ukupno).

Kupiti stan je u sustini dobar potez. Kao stranac (bez kreditne istorije), kredit za stan mozes dobiti samo ako das 20-30% ucesca. U proseku, cene nekretnina skacu 6-7% godisnje u tom delu UK. Malo upozorenje: kamate su pocele da rastu; rast cena da usporava; boravak ti je vezan za firmu, ako izgubis posao ili dobijes novi u drugom gradu, a sta ces sa stanom?

Dobra strana je sto ces na stan od £120,000, ako das £20k ucesca, ratu placati oko £650, a rentu £450 ;) (sa platom od £25 ladno mozes ovo izdrzati). Sve u svemu, ja se sa kupovinom stana ne bih zurio.

PS Dokle god ti imas vazecu radnu dozvolu, supruga i deca imaju prava da rade bez ogranicenja.
[ kantona @ 20.02.2007. 22:32 ] @
OK, malo sam bio strog. :) Ja zivim u Londonu, za Manchester verovatno mozes ustedeti sa £25k. :)

Malo skrece sa teme, ali oko stanova. To sa 20-30% nije uvek tako. Zato sam i rekao da ne moze covek jednostavno usetati u banku. I pomenuo brokera (=coveka koji zna da ti 'smuva' stvari ali profesionalno i do najvece mere legalno, nece te uvaliti u frku).

Ja sam moj kupio sa 5% depozita. A u stvari i tih 5% sam pozajmio od druge banke (ne tamo gde mi je broker trazio mortgage). Tako da kupio sam moj sa 100% kredita. :)

Slazem se i da sa stanovima ne treba zuriti, ali samo sam pomenuo moje iskustvo. Jer ispada da ti je cekanje izgubljena lova. I to PUNO love...

Ja sam moj kupio kad sam izracunao da me rentanje sobe kosta skoro isto kao da kupim stan i izdajem jednu od soba sto ti povrati malo novca. Osim toga stan je tvoj pa ne moras nikoga pitati sta mozes menjati a sta ne. I najvaznije, kad cena poraste ta razlika je u tvom dzepu. U to vreme nisam ni znao koliko sam u pravu kod ovog poslednjeg.

U medjuvremenu su neke stvari ovde poceli da mi smetaju i ne dopada mi se vise da ostajem duze (ni zauvek). U skladu sa tim planovima, sada sam prodao stan (2god nakon sto sam ga kupio). I to puno bolje nego sto sam ocekivao...

Za tih 2god zaradio sam £37,000 (€55,000) razlike na njemu. Bez bilo kakvih unutrasnjih sredjivanja i investicija.

Za 4god rada ne mogu ni priblizno toj sumi ustedeti od plate.

I jos bio je kupljen sa 100% kredita. :) Sada sam presrecan sto sam uradio taj potez, ispao najbolji potez koji sam povukao.

To je moja preporuka za UK. Ne racunaj na plate previse, samo gazde imaju lovu ovde. OK, malo teza izjava, ali mislim da se razumemo. Svaka cast izuzecima, nije da ih nema. Ali uglavnom se stranci zaposljavaju da bi se manje placali, pravilo je jasno.

Pozdrav.
[ hecky @ 20.02.2007. 22:46 ] @
Jel to fora kad ti neko za cca £1500 "izmisli" kreditnu istoriju ?

Ja se sve secem oko toga ko maca oko vruceg mleka .

Jel mozes objasniti kako ide taj proces?

Moze i na private ili email ako neces ovde da saljes...
[ kantona @ 20.02.2007. 23:09 ] @
Ma jok bre. Ovde stranac na radnoj dozvoli, i jos da se igram s tim... Nisam lud... :))))

Tip je skroz legalan, englez. Nije neki 'nas' muvator. Niti 'njihov'. Kolko ja znam radi samo manji 'rule bending'.

Naravno zavisi od slucaja do slucaja. Ali on sam kaze na prvom sastanku da bad credit ne dira. To uopste nece da cuje da ti sredjuje, ne radi tako.

Ja sam imao solidno prosecni credit history (par kartica, par racuna, ali sve uvek placeno na vreme) i verovatno (ne znam detalje i ne zanimaju me) mu je ostalo samo 'da slaze' kolika mi je plata. Recimo poznaje neku firmu, prijavi banci da tamo radis za puno vecu platu (da bi ispunio onaj uslov 4x, 5x od plate za mortgage koji ti je neophodan za Londonske cene) i to je to...

Isplata je tvoj problem, ako prekines, banka ti lepo uzme stan. :)

A banku ne zanima bas provera koliko zaradjujes izgleda (ili ta firma u dogovoru s njim potvrdi da uzimas neku super lovu kad banka nazove) jer lako moze proveriti koliko ti stvarno uzimas. Ne samo kod firme nego i kod Inland Revenue. :)

Ali imaju hipoteku na tvoj stan pa mislim da ih bas 'boli'. Neces ga nigde odneti. :)

To je za mene mali rule bending, nitko nije ostecen jer ti fino lepo placas svoj mortgage, banka fino lepo zaradjuje gomilu para na kamatu, itd.

Jedino sto preskace 'pravilo' sto da kupis stan od £200k u Londonu treba ti bar £40k plata minimum. Voleo bi da to imam... :)

[ srp1 @ 21.02.2007. 07:49 ] @
Pozdrav,

recite mi sta je sa socijalnim i zdravstvenim osiguranjem, ovo bi mi bilo prvo ovakvo iskustvo pa nisam upucen citav taj aspekt. Dali treba tu nesto da im spominjem i naglasavam prilikom dogovora? Uostalam svaki savet od Vas koji ste tamo je dobrodosao........ i hvala za prethodne.
[ srp1 @ 21.02.2007. 07:58 ] @
i jos nesto,

25k godisnje lepo zvuci za Leeds cini mi se, ali jos uvek nemam jasnu predstavu sta mi on moze priustiti. Ako ti nije tesko pokusaj mi to rasclaniti. Nezelim da odem tamo i zivim kao mis, ali cilj mi jeste da ustekam nesto..a vreme pokazati kako dalje. Za pocetak koliko znam , obicaj je da se pravi ugovor na 1-2 god, a za to vreme cu uspeti da razlucim dali gubim ili dobijam svojim boravkom tamo....znacu to i pre, pa se tu namece pitanje- sta ako se prevremeno raskine ugovor, kako je to regulisano?
Inace ovo za stan izgleda kao jako dobra ideja, pa ako Kantona budes tu do leta, javicu ti se.
[ hecky @ 21.02.2007. 08:20 ] @
Kao zaposleni imas prava na besplatnu zdravstvenu zastitu kao i svaki Englez (kod NHS-a, drzavno zdravstvo; nisu losi uopste, cak naprotiv; mana je sto ponekad moras da cekas). Cim dodjes, trebas se prijaviti kod GP (lokalni lekar). Tada ce te pregledati i otvoriti ti zdravstveni karton.

Ako nisi zadovoljan ovime (a vecina jeste), mozes sam uplatiti privatno zdravstveno osiguranje, koje ti omogucuje da se lecis u privatnim klinikama. Neke firme uplacuju ovo za zaposlene. Ovo osiguranje kosta £20-150 mesecno, zavisno od toga sta pokriva.

Socijalno osiguranje se automatski odbija od plate kad si zaposlen.

Raskid uvogora zavisi od firme i posla. U sustini, cak i da jednostrano raskines ugovor (prestanes dolaziti na poso' hehe), iako imaju osnova da te tuze, sem ako se ne bavis nekim high profile poslom, nece nista od toga biti. Ugovor je u vecini slucajeva kao smernica u regulisanju odnosa, ne drze ga se ko pijan plota.

£25k u Leedsu ti omogucava pristoja zivot. U zavisnosti koliko se bahatis, kao samac, sa time mozes ustedeti £300-500 mesecno (mozda cak i vise, ne znam kakve su ti navike).
[ srp1 @ 21.02.2007. 14:53 ] @
hecky,

alal ti plajvaz na brzom odgovoru. Svaka ti je na mestu :). Nisam bahat sto se zivota tice ali nisam ni od onih koji bi grcali i stedeli na sebi da bi ustedeli 50 funti mesecno. Cinjenica je da bih dosao da zaradim i nesto ustekam, kao sto sam rekao pre. Nezelim da dodjem i po svaku cenu u UK zbog , tu mi je porodica, sincic, imam i posao (kojim ruku na srce i nisam bas najzadovoljniji), kupili smo i mali stan pre 3 meseca, ali opet nezelim da napravim kardinalnu gresku i da eventualno odbijem ponudu...jer se ovakva prilika javlja jednom u zivotu (bar tako ja mislim). Iz tog razloga zeleo bih da saznam sto je vise moguce informacija kako bih mogao doneti pravi sud (koliko je to moguce). Uglavnom odluka je do mene- i bila bi mozda dosad najkrupnija u mom zivotu (ulog je veci), ali dobri ljudi kao ti i svi koji su se javili mogu svojim iskustvom i vidjenjem situacije da mi pomognu , zato sve sto mislis da mi moze biti od koristi samo reci.

[ srp1 @ 21.02.2007. 15:02 ] @
stalno imam nesto da dodam. Zena, klinac i ja ovde zivimo sa 750EUR, moja plata je 300, zenina 450. Klinac ima 18 meseci, nisam podstanar. Inace imam 33god. Pa eto nesto malo o sebi. Vi tamo ipak znate kako je tamo ziveti.

Pozdrav
[ dekibre @ 22.02.2007. 15:59 ] @
@srp1
Obaveštavaj nas kako je prošao ceo postupak, svako iskustvo je dobrodošlo. U svakom slučaju sa srećom.

Izvinjavam se što ću biti malo offtopic ali me golica
@kantona
Tvoj rezon mi deluje sasvim racionalan i logičan što se tiče investiranja u sopstveni stan. Na osnovu tvoje priče zaključujem da je moguće prodati stan pod hipotekom, što kod nas nije baš najbolje regulisano odnosno sada se nešto menja po tom pitanju. Interesuje me sledeće:
- Koje su bile garancije tog broker da te neće ispaliti u celom poslu odnosno kako si ti mogao da budeš siguran da će sve proći OK, ili si ga možda odnekud ranije poznavao, ako je poznanstvo uopšte bitno u tim stvarima u Engleskoj?
- Ti kada prodaš stan šta se dešava sa tvojim kreditom, pretpostavljam da odradiš prevremenu otplatu kredita za stan, ako je tako koliko se naplaćuje u procentima prevremena otplata kredita, ako na neki drugi način ovo rešavaš onda me interesuje kako se to odradjuje?
- Da li taj broker odradjuje poslove samo za kredite u Londonu?
- Kako bi razmišljao da si dobio neku dobru ponudu za posao u nekom drugom gradu, šta bi onda sa stanom: Da li bi ga iznajmljivao ili bi ga prodao pa u tom drugom gradu kupio drugi, ili si možda odbacio opciju da bi radio u nekom drugom gradu osim Londona?
- Kako se ostvaruje dobar credit history i koliko ti on poboljšava uslove uzimanja kredita recimo za stan, auto ili nešto treće?

[ kantona @ 22.02.2007. 17:11 ] @
Izvinjavam se što ću biti malo offtopic ali me golica
@kantona
Tvoj rezon mi deluje sasvim racionalan i logičan što se tiče investiranja u sopstveni stan. Na osnovu tvoje priče zaključujem da je moguće prodati stan pod hipotekom, što kod nas nije baš najbolje regulisano odnosno sada se nešto menja po tom pitanju. Interesuje me sledeće:
- Koje su bile garancije tog broker da te neće ispaliti u celom poslu odnosno kako si ti mogao da budeš siguran da će sve proći OK, ili si ga možda odnekud ranije poznavao, ako je poznanstvo uopšte bitno u tim stvarima u Engleskoj?

Nisam ga poznavao licno ali dobio sam telefon od prijatelja. Puno 'nasih' ljudi (i ne samo oni) ovde ima slican problem oko ispunjenja uslova da mozes dobiti kredit samo u visini 4x , 5x od godisnje bruto plate. Za London najcesce to uopste nije dovoljno (za primer, meni je trebao kredit od 10x plate). Taj broker sredjuje takve situacije. Ne zelim da 'napalim' nekoga da ce mu broker izraditi ko zna kakve zavrzlame i kriminal. Bar ne ovaj tip.
Nema bas kako da me ispali posto dobija svoj novac tek nakon ja dobijem stan (i pored toga sto je kredit odobren pre toga a to je bio nejgov posao u stvari).

- Ti kada prodaš stan šta se dešava sa tvojim kreditom, pretpostavljam da odradiš prevremenu otplatu kredita za stan, ako je tako koliko se naplaćuje u procentima prevremena otplata kredita, ako na neki drugi način ovo rešavaš onda me interesuje kako se to odradjuje?

Mislim da ima mali nesporazum i razlika (pravna) oko termina mortgage ovde (sto se prevodi hipoteka) i hipoteka tamo. Ne znam kako je u SRB (jer dok sam ziveo u Skoplju do pre 4god kredit za stan je bio plod maste najcesce), ali ovde ti uopste ne vidis taj novac (sto pomaze da nema malverzacija i sve prodje sto cistije).
Kad kupujes stan, banka koja ti odobri kredit uplati svotu tvom advokatu. On prebaci dogovorenu cenu advokatu prodavca i gotovo.
Kad prodajes, slicno. Banka kupca salje novac njegovom advokatu, on prebaci ugovorenu sumu tvom advokatu, ovaj vec ima proracun u tom trenutku koliko jos duzis ti za tvoj kredit za stan sto si imao, isplati tvoj kredit u tvoje ime i samo ostatak novca prebaci tebi na racun. Zato prodaja dok je jos pod hipotekom (kreditom) nije uopste frka. Uostalom, ne znam procente, ali siguran sam da je bar 80% nekretnina u UK pod hipotekom. :) A to ne smeta da cesto menjanju gazde.

- Da li taj broker odradjuje poslove samo za kredite u Londonu?

Ne znam. Ali s obzirom da je zakon i princip isti u celoj UK verujem da nema problema. Jedino sto moras par puta da ga posetis, jednom (ako zelis) da propisno pricate lice u lice prvi put, i onda kad krene stvar da bi potpisao dokumenta koji mu trebaju. Ako ti put njemu ne smeta, ne verujem zasto bi njemu smetalo. Uostalom, on je u Greater London, realno nekih 25-30km juzno od centra Londona. Stvar terminologije je dali je to London (ne zove se London). :)

- Kako bi razmišljao da si dobio neku dobru ponudu za posao u nekom drugom gradu, šta bi onda sa stanom: Da li bi ga iznajmljivao ili bi ga prodao pa u tom drugom gradu kupio drugi, ili si možda odbacio opciju da bi radio u nekom drugom gradu osim Londona?

Nisam odbacivao nikakve opcije, nisam mogao da pronadjem posao. Ja cak mislim da su mali gradici bolji, posebno oni blizu veceg grada. Ta frka oko radne dozvole i nemogucnost promene je jedan od glavnih razloga sto odlazim. :) A za stan, uradis matematiku. Izdavanje je opcija, s time sto ga moras proveravati s vremena na vreme, i sto si duzan praviti popravke ako zatreba. Dali ima penala pri prodaji zavisi kakav ugovor za kredit napravis. Broker ti obicno da opcije i ti odlucis za sta da se aplicira. Ja sam recimo imao jeftiniju kamatu prvih 2god ali onda je bilo penala ako u toku tih 2god prodas stan (vratis im kredit). Zato sam ga sada prodao jer su bas prosle 2god.

- Kako se ostvaruje dobar credit history i koliko ti on poboljšava uslove uzimanja kredita recimo za stan, auto ili nešto treće?

Uhhhh... Ovo je tesko pitanje. Po mom iskustvu, komunalije na tvoje ime, kreditne kartice, mobilni tel, fiksni tel, itd. Ali sve to da je placeno na vreme, bez kasnjenja. Sto duze to traje, to vise bodova. Takodje, umerena zaduzenost u stvari pomaze. Ako si vec previse zaduzen, kad apliciras za neki kredit oni odmah pomisle dali ces moci vracati i taj kredit ako su ti finansije vec rastegnute do max. Sa druge strane, ako uvek isplatis kreditnu karticu komplet i u ono vreme koje ti je dozvoljeno (kada ti se jos ne naplacuje kamata, obicno do 2mes nakon sto si uradio tu transakciju), onda zasto bi ti druga neka banka dala jos jednu kreditnu karticu kada i tu koju imas skoro i da ne koristis.
Ali kad vide da imas neki saldo na karticama, znaci placas i neku kamatu (zarada za njih), ali rate isplacujes na vreme, onda i druge kompanije bi ti dale karticu da 'preuzmu' te transakcije (automatski zaradu od kamate) kod njih, da trosis kod njih...
Nazalost, za ovaj Credit History su bukvalno fanatici. Cesto te nitko ne slusa sta govoris samo pogledaju koji skor ce im kompjuter izbaciti, kao ovce. Recimo jedna drugarica radi kao bebisiter, zivi sa tom porodicom pa nema nikakvih racuna na svoje ime, i pored toga sto je ovde vec 2god jos ne zele da joj otvore obicni tekuci racun (current account).
Dali su joj samo cash account na pocetku. Ako mene pitas, taj account je cista uvreda. Banka ti dragim srcem uzme pare (da stavljas platu itd kod njih), ali taj racun ti nudi samo cash card, koju mozes koristiti samo da vadis kes na automat. Pa onda idi u prodavnicu da kupis nesto.
Zamisli:
1. Nemas sanse kupiti ni jednu obicnu avionsku kartu da posetis SRB (ili bilo gde) a najbolji deal-ovi su online gde se samo karticom moze platiti.
2. Nemas sanse nista kupovati, parfemi, kozmetika, svasta je obicno jeftinije online.
3. Vracajuci se s posla odes u supermarket i zaboravio si da imas samo £5 u novcaniku. Ne mozes platiti karticom na kasi.
4. Ne mozes uzeti mobilni na contract ako nemas bar current account sa debitnom karticom.
Kuriozitet je da sa debitnom karticom sa tekuceg racuna mozes potrositi samo ono sto si vec dao tvojoj banci. Nije to kreditna kartica. Ali opet imaju neku glupu proceduru da moras imati bar neki credit scoring da bi i to dobio. To je problem i ove moje drugarice. I uopste ne slusaju sasvim logicno objasnjenje da im nista ne mozes uraditi lose tom karticom (opsto uzeto, ako neko bas zeli da pronadje nacina, verovatno hoce).
To mi jos nije jasno ovde i bas je glupo. I jos su ubedjeni da im taj credit scoring/history sistem radi perfektno. :)

OK, raspisao sam se malo. :)
Pozdrav.

[Ovu poruku je menjao kantona dana 22.02.2007. u 18:39 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao kantona dana 22.02.2007. u 18:43 GMT+1]
[ dekibre @ 22.02.2007. 23:51 ] @
Citat:
Ta frka oko radne dozvole i nemogucnost promene je jedan od glavnih razloga sto odlazim.
Da li si možda razmišljao o Irskoj? Ja sam pre jedno 2-3 nedelje gledao čini mi se na CNN-u (čekajući da vidim našu reklamu o turizmu ) udarnu vest da Irska ima nameru da menja način zapošljavanja stranaca naročito po pitanju vezanosti zaposlenog za odredjenog poslodavca, pa sam malo googlao i naleteo na sajt Employment permits video sam da imaju opciju Green Card (nije varijanta kao kod amera) pa ako se uklapaš možda ti je interesantno.

[ hecky @ 26.02.2007. 21:17 ] @
@dekibre

Odgovoricu ti ovde, mozda jos nekome bude koristilo.

Inflacija je ovde u blagom porastu, te kamate isto blago skacu (rata na stan takodje skace, sem ako nisi uzo kredit sa fiksnom kamatom).

Takodje, prvi put u zadnjih dosta godina, cene nekretnina su pale za 1% u Decembru 2006. Rast je nastavljen u Januaru, ali je svima jasno da je ulaganje u nekretnine rizicnije nego pre par godina (dosta ekonomista izrazava sumnju da ce se nastaviti dosadasnji nivo rasta cena nekretnina od skoro 10% godisnje).

A ovde se ne tako davno desilo da su kamate otisle sa prijatnih 6% na vrlo neprijatnih 14%, ne tako davno (tada su mnogi ostali bez kuca).

Sanse da ce se to ponoviti su male, ali treba dobro izanalizirati situaciju pre nego se upustis u kupovinu.

Evo ti malo stiva o kupovini:
http://www.bbc.co.uk/homes/property/
[ srp1 @ 27.02.2007. 09:14 ] @
Pozdrav,

evo englezi me zovu da dodjem u Leeds na razgovor , poslali mi invitation letter i ostalo.....voleo bih da i od vas cujem od vas sta predlazete vezano za razgovor o poslu...na sta da se obrati paznja.


pozdrav
[ dekibre @ 27.02.2007. 16:07 ] @
@heckey
Hvala na odgovoru i linku, gledam povremeno na kablovskoj emisiju To Buy Or Not To Buy sa onom dvojicom tipova koji nude stanove na prodaju pa imaš opciju da provedeš u stanu koji te interesuje izvesno vreme pa se onda odlučiš da li ćeš kupiti ili ne.

@srp1
Rekao si da ti oni plaćaju troškove za odlazak tamo na intervju. Interesuje me da li je tu uključen i smeštaj, da li ti obezbedjuju transfer sa aerodroma do smeštaja odnosno šta to sve uključuje plaćene troškove. Interesuje me da li si razgovarao sa njima telefonom ili si imao samo prepisku emailom.
[ srp1 @ 28.02.2007. 08:07 ] @
Deki,

Ja sam te ljude upoznao pre oko godinu dana preko prethodnog posla. I bio sam vec tamo sluzbeno (3 dana). Tada sam im ostavio svoj CV. I evo posle godinu dana na moje veliko iznenadjenje oni su me nazvali i pitali me dali sam zainteresovan da radim tamo. U medjuvremenu ja sam promenio posa i taman se "ohladio" od nekog odlaska, poceo ovde da se situiram, kad eto ti sad :). Posle je sva komunikacija bila preko maila. Inace oni ce mi platiti let od Budimpeste do Leedsa i nazad i smestaj tamo za vreme ovih pregovora. Eto tako ti je to.... sad se treba lepo spremiti za razgovor.
[ kantona @ 28.02.2007. 09:22 ] @
@srp1
Ja nisam bio na previse intervjua ovde ali par sitnica na koje paze su:

- informacije o njihovoj firmi/posao, procitaj po internetu malo, razgledaj sajt, jos bolje sto si vec bio kod njih, izgleda da ih malo impresionira to sto je kandidat proucavao firmu i njihov posao pre intervjua
- spremi se na par pitanja tipa 'kako ces ti pridoneti nasoj firmi/poslu', meni licno su ta pitanja jako glupa, jer pre nego si i poceo raditi i upoznao detaljnije njihovu firmu oni ocekuju da ima kazes sta bi poboljsao, kako bi sta uradio i slicno, do neke mere ima smisla (da vide da znas da se snalazis u toj industriji, koja i da je)
- takodje malo glupo pitanje 'gde vidis sebe za 5god', na to nemam pojma sta ocekuju, meni je sasvim glupo, ali cesto se postavlja, verovatno da zelis da napredujes u firmi i u industriji, itd

Cim te vec poznaju mozda ce intervju biti i formalnost, ali kad ti se vec ukazala prilika i zelis da je iskoristis verovatno je pametnije da se malo 'spremis' a ne da ides tamo nadajuci se da je vec gotovo, odluceno. Ali definitivno je pozitivno sto te sami zovu, za to retko cujem.

Pozdrav.

PS. Odelo i kravata obavezno!!! Zavisi od firme ali za to su 99% fanatici. Sto mrzim taj dress code. :(
[ hecky @ 28.02.2007. 09:34 ] @
Ja mislim da je taj tvoj interviju samo radi dogovora oko uslova, jer te, kako kazes, vec poznaju.

A sto se tice odela, ja sam na jedini interviju na kome sam do sada bio, dosao u farmericama i duksu (vec godinu dana radim u istoj firmi).
[ DaliborP @ 28.02.2007. 09:46 ] @
Citat:
hecky:
A sto se tice odela, ja sam na jedini interviju na kome sam do sada bio, dosao u farmericama i duksu :D (vec godinu dana radim u istoj firmi).

Sto ne bih preporucio nikome, jedna lasta ne cini prolece :) Dosta se paznja obraca na te stvari, dakle treba paziti.

Ako ne odelo, onda se ocekuje bar smart casual, dakle pantalone(nikako farmerke) i kosulja.
[ hecky @ 28.02.2007. 09:59 ] @
Hm, ima smisla to sto pricas.

Sef svako malo preti da ce poceti da naplacuje penale za svaki neodgovarajuci komad odece, £10 po danu (znaci majica, farke & patike kostaju 50 eur dnevno hihi).

Uvek mozes da se vadis na kulturnu razlicitost (ako muslimani mogu kape da nose, mozemo mi Srbi farmerice).
[ srp1 @ 28.02.2007. 10:58 ] @
a recite mi ima li jos nesto bitno o cemu treba voditi racuna (ne mislim na struku i konkretan posao) npr. penzija itd. Ako sam dobro izracunao oko 75% od plate odlazi na doprinose i porez.
[ srp1 @ 28.02.2007. 11:00 ] @
Lupio sam,

oko 25% od plate odlazi na porez i to, a 75% ostaje
[ kantona @ 28.02.2007. 11:18 ] @
Uglavnom, da (nesto vise od 25% odlazi).

Ako zelis bas tacnu matematiku, izvoli:

1. U svakoj godini imas dozvoljeno oko £5k bez poreza.
2. Ako zaradjujes vise od £5k placas:

- za National Insurance (NI), kao socijalno, 11% na ostatak, znaci plata - 5k... To ti pokriva drzavno zdravstvo (NHS) ali (bar u Londonu) je malo zeznuto za zubara. Vecinom ovde je privatno koji rade sa NHS pacijentima ali sami mogu birati koliko i za sta ce ti naplatiti a koliko ce prebaciti na NHS. Primer: Jedna moja drugarica skoro je otisla zubaru i rekli su joj da i pored toga sto primaju NHS pacijente da bi joj cak i obicno plombiranje naplatili (za komplikovanije, da ne pricamo). Mozda je samo imala peh, ne znam.

- Income Tax:

-- nakon onih 5,000 na sledecih 2,150 placas 10% (znaci £215 porez)
-- nakon toga na sledecih 33,300 placas 22%
-- sve iznad toga 40% (ako imas iznad toga)

Pazi, onih 40% se placa samo na ostatak (ako imas srece da imas toliku platu, ne na celu). :) Logicno...

Kao primer, uzimas 50,000 bruto godisnje.

Placas: 11% NI na 45,000 = 4,950

Porez: nista na prvih 5,000
10% na sledecih 2,150 = 215
22% na sledecih 33,300 = 7,326
40% na (50,000 - 5,000 - 2,150 - 33,300) 9,550 = 3,820

Ukupan porez: 11,361

Neto plata 50,000 - 4,950 (NI) - 11,361 (tax) = 33,689 godisnje

Mislim da nisam nesto pogresio. :)

Drzavna penzija ti ulazi u NI ali to je nesto sitno. Cak i onda ima uslova, recimo da si radio odredjeni broj godina (40 ili tako nesto) dok napunis 65, znaci da si poceo raditi nesto posle 20-te. U tom slucaju dobijas maximum koji je nekih 200-250 funti mesecno. Ako si napunio manje od tih uslovnih 40god staza do 65-te, onda uzimas samo odredjeni procenat penzije (80%, itd). Ne znam tacno te proracune, nije me posebno zanimalo. Nisam imao da uplacujem sebi za privatnu, a drzavna je nesto bezveze.

Firme ponekad nude da ti oni uplacuju neku privatnu penziju, obicno moze da ide recimo ti das 5% i oni jos 5%, itd. Tu ne bih mogao da te savetujem, a takodje ne znam sta je sa tom lovom ako recimo napustis UK nakon 3-4god. Ako to ode u vetar onda zasto da dajes tih 5% dok radis.

PS. Prosta matematika za platu mislim da dolazi da 'izgubis' 30-35%.

PPS. Jos nesto oko plate, i ovo DOBRO UPAMTI!!!!! Kod Inland Revenue (koji sakuplja Income tax) finansijska godina ide od 5 Aprila do 5 Aprila. Na tvom platnom listicu kompjuterski proracun je tacan samo ako SVIH 12mes izmedju 5 Apr i sledeceg 5 Apr radis za istu platu bez nikakvih izmena. Ako ima izmena, odmah je suma poreza pogresna (obicno na tvoju stetu). Onda im moras pisati pismo i priloziti fotokopiju koliko si poreza platio i oni ti odmah bez problema vracaju. Ali NIKAD te sami nece kontaktirati da ti vrate, i pored toga sto u kompjuteru im lepo pise da si preplatio (osim ako u nekim slucajevima poslodavac ne uradi to za tebe).

Recimo pocnes da radis od Avgusta, dok sve sredis oko posla. Posto nisi radio od 5 Apr automatski ces preplatiti porez. Kad dodje 5 Apr firma ce ti dati obrazac koji se zove P60 i tamo ce pisati koliko su bruto dobio i koliko si poreza platio. Onda upotrebis matematiku i izracunas koliko ti trebaju vratiti, posaljes im pismo zajedno sa P60 (uradi kopiju za sebe, mislim da moras poslati original ali obavezno zadrzi kopiju) i oni ce ti poslati cek. Zavisno od slucaja nekad ispadne lepa svota.
[ hecky @ 28.02.2007. 11:19 ] @
Ne bas. UK ima progresivne dadzbine na prihod.

Vidi ovde, sve je lepo objasnjeno:
http://www.i-resign.com/uk/financialcentre/tax_calculator.asp
[ kantona @ 28.02.2007. 11:28 ] @
hecky me prevario boljom opcijom :))))
[ dekibre @ 01.03.2007. 12:20 ] @
Ubedjen sam da je veliki plus što si već bio kod njih tako da nisi totalni stranac "sa ulice".

Možeš da pogledaš na sajtu monster-a nekoliko saveta vezana za intervju Interviews & Assessments
Uglavnom su to neke opšte smernice a možeš da probaš i virtualni intervju, pa vidi da li ti nešto koristi. Virtual Interview
[ srp1 @ 06.03.2007. 10:11 ] @
Pozdrav,

interesuje me jos na koliko slobodnih dana moze covek da racuna tamo(tu mislim na verske i drzavne praznike) pored godisnjeg odmora koji je ako sam dobro shvatio od 21-25 dana . I koliko cesto npr. vi dolazite kuci, i da li koristite low cost kompanije?
[ hecky @ 06.03.2007. 10:22 ] @
Ovde se svi neradni radi zovu jednostavno Bank Holiday.

Eve ti datumi ovde:
http://www.dti.gov.uk/employment/bank-public-holidays/

Godisnji je od 20-35 dana (TFL ima jak sindikat, pa im radnici imaju po 35 dana, u manjim firmama obicno 20-25)

Ako ti je kuca Beograd, slobodno zaboravi budget airlines. Prvo sto te izbace U Budapest ili Zagrebu, a drugo sto nisu uopste jeftini (za nama zanimljive destinacije barem).

Najbolje je preko BA, Swiss ili Alitalia (prosle nedelje sa isao kuci, preko Swiss, za £95 sa taksama, sa presedanjem u Zurich; 7h od kuce do kuce ). Inace normalna cena je £150-200 (idu do £300-500 ako ubodes neku guzvu).

Naravno, gledas nastelis da putujes radnim danima i da uzmes kartu dosta pre putovanja.
[ srp1 @ 06.03.2007. 12:25 ] @
bravo hecky munjo....alal ti plajvaz,

a koliko puta ti recimo dodjes kuci?
Ja sam inace iz Subotice, pa bi mi BUDIMPESTA bila ok.
Evo sada 12.tog ponedeljak idem u Leeds preko BUD I AMSTERDAMA. Oni placaju pa ne znam koliko kosta a i nema veze. Uglavnom ti mi rece da bi oko 25000 bruto per annum bilo ok, i da se zivi i da se usteka nesto?
[ hecky @ 08.03.2007. 22:35 ] @
Bas sam brojao pecate u pasosu pre neki dan... 4 puta godisnje je prosek :P.

Ne znam ti psiholoski (potrosacki) profil, ali sa £25k, moze da se zivi i da se malo usteka (uz za mene pristojan zivot).
[ srp1 @ 09.03.2007. 07:21 ] @
Ok hecky,

hvala na svemu...sta reci dalje. Bicu mnogo pametniji sledeci petak, pa ako hoces obidji temu da opet proanaliziramo. U svakom slucaju hvala na savetima.
[ eluv @ 15.03.2007. 13:13 ] @
Hi

Idem u Manchester krajem mjeseca na razgovor za posao. Ako sve prodje kako treba i ako se dogovorimo ostajem odmah,a zena i djeca dolaze slijedeci mjesec. Ima li neki tip za iznajmljivanje stana/kuce, cijene i tako to, posto imam vecu porodicu ( 3 djece ). Najstariji sin treba da krene na jesen u skolu ( 6 god ), sta da radim tamo s njim?? Gdje, u koju skolu, koliko to kosta? Inace, idem potpuno legalno, firma ce da sredi vizu i radnu dozvolu, a zena i djeca imaju HR pasose, pa me zanima i taj aspekt, koliko cesto moraju da izlaze, moze li klinac uopste da ide u skolu tamo i slicno?

Poz
[ hecky @ 15.03.2007. 13:31 ] @
Pretpostavljam da prvi put ides na Business vizu?

Na tu vizu ne mozes raditi. Kada ti poslodavac sredi Work Permit, moras ici u Beograd da apliciras za Work Permit vizu. Tek sa njome mozes poceti da radis.

Work Permit vizu ne mozes dobiti u UK.

Kad budes aplicirao za Work Permit vizu, naznaci da imas zenu i decu, pa ce oni dobiti "Dependant" vize. Sa time mogu da borave/rade/uce slobodno u UK, dokle god vazi tvoja Work Permit, odnosno dokle god ti imas posao. Takodje, broji im se vreme do "permanent residency" (posle 5 godina boravka, imate pravo da aplicirate za stalni boravak).

Skolu za decu ces verovatno morati da platis po tarifama za "overseas students", prve 2-3 godine. Posle tog perioda, vecina skola ce tvoju decu smatrati rezidentima, onda placas "home student" tarifu (ili cak nista).

To je to... srecno!
[ eluv @ 16.03.2007. 09:49 ] @
Zasto u BG? Sorry, nisam napisao da sam iz Banja Luke, mislim da cu ovdje sredjivati papire ili u Sarajevu. Poslodavac mi je rekao da ce se on pobrinuti za radnu dozvolu KAD dodjem tamo i ukoliko se dogovorimo. Nisam bas siguran da li cu se vracati jer se njemu prilicno zuri da pocnem da radim :-) . I jos jedno od mali milion pitanja; ako zena i djeca dobiju dependant vize, na koji nacin imaju zdravstveno? Kesh ili postoji neki vid preko mene, jer ja bih trebao da ga imam?

POz i hvala jos jednom na odgovorima
[ hecky @ 16.03.2007. 10:06 ] @
Poslodavac ti moze srediti radnu dozvolu, ali ne mozes promeniti status u UK, vec to moras uraditi u zemlji gde si rezident (u Bosni).

Jedina sansa da ostanes, je da ti prvo sredi radnu dozvolu, pa da onda ides za UK.

S obzirom da tek ides na dogovor, pretpostavljam da ces ici prvi put na business vizu (sa kojom ne mozes raditi), pa da ces se morati vratiti u Bosnu da promenis vizu u radnu.

Svi rezidenti (ti i porodica, kad dobijes radnu vizu) u UK imaju prava na besplatno zdravstvo. Ako nisi zadovoljan drzavnim zdravstvom, uvek mozes uplatiti privatno zdravstveno osiguranje.
[ eluv @ 16.03.2007. 13:10 ] @
Upravo to mi je potvrdio i poslodavac danas... Idem na 7 dana, ako padne dogovor, vracam se i sredjujem papire ovdje, tj u Bosni i onda idem tamo kad bude gotovo.

Izvini sto te smaram, ali imam 1mil pitanja i samo tebe da mi odgovaras:-) Na koliko mogu da racunam za najam stana / kuce u mancesteru? Priblizne ideje??? 3soban stan ili 2 soban za nas 5 moze proci.

Poz
[ hecky @ 16.03.2007. 13:30 ] @
No problem :)

Znam da je pristojan jednosobni oko £450 + racuni (600-650 ukupno), za vece ne znam. Racunaj 1-2 rente za depozit + 1 rentu unapred.
[ srp1 @ 19.03.2007. 09:09 ] @
Pozdrav svima,

ja bio... pricali i stigoh nazad. Sve u svemu utisci pozitivni, taj bitter im i nije neko pivo, ja sam im rekao da je nama pivo takvo kad ga pustimo da izlapi. Cekam da formiraju konacnu ponudu i da je posalju.
[ dekibre @ 20.03.2007. 01:38 ] @
Super super super.

Znači zadovoljan si: gostoprimstvom (smeštaj, hrana, delimično piće...), prijemom, intervjuom...

Interesuje me:

Da li si razgovarao na temu dužina ugovora?
Da li su te oni pitali za koju lovu očekuješ da bi radio ili su možda oni izašli sa ponudom ili to još uvek očekuješ?
Koliko je trajao ceo intervju i ima li nekih stvari na koje treba obratiti pažnju prilikom intervjua?
Da li si možda razgovarao sa njima na temu smeštaja i inicijalnog snalaženja ili si možda radio neko istraživanje po tom pitanju?

Piši o svim pojedinostima koje smatraš korisnim iskustvom.
[ srp1 @ 20.03.2007. 07:49 ] @

Vidi Deki,

- nisam nesto posebno razgovarao na temu duzine ugovora ali bi ukoliko napravimo konacan dogovor prvo bi bilo na tri meseca probno pa posle dok traje.
-sto se tice love ja sam nesto istrazivao i nakon sto su nagovestili da bi mogli da me zaposle predocio sam im to sto sam nasao, e tada su mi rekli koliko ja otprilike mogu da ocekujem za pocetak. I to je u principu nesto u sredini izmedju najvise i najmanje plate. Ali dogovorili smo se da naprave krajnju ponudu, koja bi mogla biti nesto visa...a mozda i ne?!?
imao bih 33 dana slobodno sto ukljucuje i njihove drzavne praznike-bank holidays, zivotno osiguranje
- Intervju nije bio klasican nego su me oni upoznavali sa firmom ( iako sam to znao od pre) i onda sam ja tu povremeno uskakao kako bih im pokazao da znam o cemu se tu uopste radi, ili bih im prenosio neka radna iskustva vezano za neke pojedinosti. Tako da to nije bilo neko posebno ispitivanje, nego su vise na fin nacin ispipavali koliko mogu biti adekvatan za datu poziciju. Bio sam u firmi 2 dana i generalno bilo je dodta opusteno. Kao sto sam rekao imao sam prilike da pre ovoga upoznam par vodecih ljudi u firmi. Svako vece su me izvodili negde na klopu i pice i bili su vrlo gostoljubivi.
- Sto se smestaja tice, istrazivao sam i sam, ali sam zajedno sa jednim tipom iz firme obisao par firmi koji se bave iznajmljivanjem stanova i kuca, kao bih stekao uvid u stvarne cene i na sta to lici. Otprilike troskovi vezani za smestaj bi mi odneli oko trecine neto mesecne plate ukoliko bih trazio jednosoban stan samo za sebe ili oko polovine ukoliko bih trazio porodicnu kucu.

Rekli su mi da se nekolicina engleza javljalo na oglas za posao ali nisu zadovoljavali, tako da su mene pozvali na razgovor, to sam malo pokusao da iskoristim i zamolio sam ih da uzmu u obzir da nisam iz UK i da bi eventualno mogli ucestvovati u mojim troskovima pri dolasku kuci. Zato cekam da posalju konacnu ponudu.

Sto se Engleske tice...ne znam ni sam, mislim da je dobra prilika da se zaradi, usavrsi jezik i stekne dobra referenca. Da nemam porodicu ovde bilo bi dobro i za mnoge druge stvari. Recimo jedan taksista Pakistanac mi je potvrdio sto sam i ovde procitao da je trenutno Engleska najgora zemlja za odrastanje klinaca (ne znam sta su uzimali u obzir). Tako da ukoliko dodje do konacnog dogovora mislim da odem sam za pocetak, a posle cemo da vidimo.
[ dekibre @ 21.03.2007. 00:03 ] @
@srp1
Hvala na odgovorima.

Slažem se sa tobom da je Engleska dobra za zaradu, usavršavanje jezik, dobra referenca... nisam znao ovo za decu i ne znam kako ti rezonuješ po pitanju stalnog ostanka ili nešto slično, moje razmišljanje je u pravcu da odradim pet godina do dobijanja papira koji mi nesmetano omogućavaju rad u EU a posle mogu da razmišljam dalje da li želim da živim recimo u UK ili ću možda tražiti neku drugu zemlju jer kad imaš EU papire imaš i kakvu takvu vrstu slobode odlučivanja što je u svakom slučaju bolje nego ograničiti se recimo samo na srpsko tržište i čekati da mi udjemo u EU.
[ kantona @ 21.03.2007. 00:54 ] @
@srp1
Lepo sto si uglavnom zadovoljan. Kad kazes o ugovoru prvo probno na 3mes nadam se da ne mislis da ti apliciraju za radnu dozvolu za tako kratak period. Ne zelim da te panicim, ali ako nisi primetio "zapadnjaci" ne gledaju na neke stvari kao mi "jadni istocnjaci". Recimo rec viza im oznacava samo znak na kartici. :)

Ne dozvoli da zapadnes i situaciju da oni "naivno" apliciraju na samo 3mes u Home Office jer verovatno bi prvo njihovo pitanje bilo 'kako to da zaposljavate njega cak iz Srbije a niste sigurni u njega da mu date odmah duzi ugovor'. To bi i ti pitao na njihovom mestu verovatno.

Ne secam se sada kako je tacno glasio formular i procedura za radnu dozvolu ali cini mi se da nije tako tesno povezana sa trajanjem ugovora. Ja sam dobio moju radnu dozvolu na 5god jer sam tako popunio formular (u ime firme, inace ne smes licno ti da apliciras, mora firma) a ugovor mi je bio samo na 1god ako se dobro secam.

Dali ce ti prvih 3mes biti probno ili ne, to se lako resava klauzulama u ugovoru. Na kraju krajeva svaki ugovor se raskida ako ne radis kako treba, to je jasno. Tu je po sredi samo terminologija.

Predlazem da apliciraju za radnu dozvolu od bar 18mes, a ako zelis da se osiguras da nema komplikacija dogovorite se nek bude ugovor takodje na 18mes a ako zele slobodno nek stave neku klauzulu za 3mes. Mozda nema potreba od svim ovim ali bolje biti "safe than sorry".

Osim toga, predoci im da svako produzavanje radne dozvole je finansijski teret za tebe (ili njih, zavisi tko pokriva). To je nova nalepnica u pasos, nova aplikacija, itd. Ne znam kako su cene sada ali mozda je to nekih 500 funti cak. Plus saljes pasos u Home Office sto znaci oprosti se od njega bar nekoliko nedelja i nadaj se da ga neki idiot tamo ne izgubi u megjuvremenu (nije sala!!!!). Zato ti je bolja jedna dozvola od 3god (na primer) nego 3 od 1god. A njih to nista ne kosta, ako te otpuste (ili sam das otkaz) mogu nazvati Home Office i obavestiti ih pa to ti ponistava tu radnu vizu (mada retko koja firma radi to, osim ako se ne rastanete bas na ratnoj nozi). Hocu da kazem da ne moraju brinuti cak i da aplicirate odmah za 3god dozvolu jer je to povezano sa tvojim radnim mestom kod njih i samo kod njih. Max trajanje radne dozvole je 5god, ne moze se aplicirati za duzu.

Predoci im to samo nemoj da ih panicis da je procedura teska, jer i nije. Tebi je jaka karta sto su sami rekli da englezi nisu bili podobni za to mesto, to je najbolji razlog da Home Office izda radnu dozvolu strancu.

@dekibre
Plan ti je na mestu samo ja bih razmislio malo sta i gde u stvari planiram, jer pogledaj kako brzo se stvari menjaju u EU. Za 5god od danas tko zna sta ce biti. Vecina zapadnih EU drzava su vec prepune emigranata i bice jos vise za tih 5god posto neke zemlje nisu dopustili novim clanicama da mogu raditi odmah bez papira a to ce proci za 5god. Onda je tu pitanje jezika. Engleski se prica puno ali svako u svojoj zemlji ima pravo da koristi svoj jezik. Ja ne ocekujem da me netko zaposli sa engleskim u Njemackoj, Francuskoj, itd. :) A ne ucimo jezike tako brzo kao kad smo bili 15. :)

Naravno, zavisi i od toga gde mozes "uci". Ako ti UK pruza mogucnost da lako dodjes do radne dozvole, onda ne ostaje ti drugo nego da cekas tih 5god.

Ne znam dali razmatras druge kontinente ali ako da, razgledaj bodovanje za Kanadu i Aus/NZ. Procedura je duga ali viza ti je Permanent Residence od odmah, bez nikakvog cekanja dalje.

A i politika se menja u EU. Ovde u UK su pre nekih godinu i po promenili zakon i sada sa radnom dozvolom se ceka 5god do PR umesto 4god. Nije ni malo. Ne znam dali je samo politika, ali se takodje prica da se mozda sprema cak zakon koji bi nudio privremeno njihov pasos, da vide par godina kako se "ponasas i dali ga zasluzujes" pa tek onda ono kako treba sve. Cak sam nacuo neke ideje da se uvedu promene tipa daju ti njihov PR, mozes tu da zivis i radis neograniceno ali nikad ti ne ponude pasos (mada za to je mala sansa jer to je protiv EU direktiva u stvari). Ali ko zna sta ce sve njihovi politicari smisliti, ako im nesto odgovara oni to urade. Ne pitaju nikoga dali je fer. Recimo ako se to stvarno uvede, najvise sto mozes dobiti je PR u srpskom pasosu a to ti ne vredi nikuda sem UK (to je malo crna varijanta, ali kao sto sam rekao, otkud znas)...

Nije da ne treba probati, ima daleko boljih uslova nego na Balkanu (nazalost), samo je doslo vreme da covek stvarno treba razmisljati sta ce dalje, jos nekoliko poteza, ne samo ovaj sledeci. :)

Pozdrav.

PS. I UK pasos je sada 6god a ne 5god ako se ne varam. To je radi one izmene koju sam pomenuo gore. Ranije je bilo: radis na radnoj dozvoli 4god, onda apliciras za PR i zivis tako ovde jos 1god. Kad napunis 5god smes aplicirati za pasos ali ima i klauzula da zadnjih godinu dana si morao ziveti sa statusom koji ti omogucuje neograniceni prestoj (drugim recima PR da imas). Sada kad su pomerili da moras cekati 5god za PR, po istoj klauzuli ne mozes aplicirati za pasos odmah jer ne ispunjavas uslov da si ziveo bar jos godinu dana nakon sto si dobio PR. Znaci moras sacekati jos 1god, odnosno 6god. Nisam 100% siguran u ovo ali mislim da je sada tako. Mene ne zanima da ostajem ovde pa sam prestao da pratim i citam uslove. :)

[Ovu poruku je menjao kantona dana 21.03.2007. u 02:09 GMT+1]
[ dekibre @ 25.03.2007. 00:35 ] @
@srp
Zaboravih da te pitam da li si kao svrhu posete naveo intervju za posao ili nešto drugo i da li je uopšte problem ako kažeš da si došao na zakazani intervju i da ćeš se vratiti kući da središ radnu dozvolu a da oni ne pomisle da ćeš ti možda kojim slučajem ostati.

@kantona
Razmišljao sam i o soluciji iseljenja u zemlje koje si ti naveo ali pošto nisam sam, imam ženu i dete a i zbog odredjenih privatnih razloga više mi odgovara varijanta da ja prvi odem a onda kasnije da dodju supruga i dete što je verovatno u varijanti iseljenja neizvodljivo.
Da budem malo precizniji što se tiče te varijante od pet ili šest godina koju sam pominjao, proveravao sam poene za High Skilled Migration Program pa sam video da mi fali nešto bodova, pa idem na varijantu da odradim prvo work permit sa ciljem da ostvarim što više poena sa visinom plate i da dobijem poene na radno iskustvo UK i mislim da bih tako sakupio dovoljno poena da dobijem vizu preko tog programa prvo na dve godine a onda kasnije da je produžim na još tri a u toj varijanti ne zavisim od poslodavca već mogu sam da tražim posao samostalno jer tako dobijena radna dozvola nije vezana za poslodavca.

Postoji u Irskoj neka varijanta Green Card ali to moram da pogledam malo detaljnije, pa ću i to uzeti u razmatranje.
[ hecky @ 25.03.2007. 18:21 ] @
Reci im slobodno da ides na interviju za posao. Naravno, firma neka posalje pismo i kome se objasnjava da te pozivaju i da ce platiti tvoje troskove boravka.

Boravak do PR se racuna kumulativno: Npr. 2 godine na WP + 3 godine na HSMP ili 1 god WP + 4 (2 + 2) god na HSMP i sl.
[ srp1 @ 26.03.2007. 07:28 ] @
kao sto Hecky kaze,

u aplikacionoj formi za vizu sam naveo bussines visit, job interview a kada me je "shalterka" pitala rekao sam da me zovu na razgovor za posao. Vizu sam dobio glat-bez problema. Naravno prilozio sam pozivno pismo od strane firme, avionski e-ticket i rezervaciju hotela, potvrdu da sam ovde zaposlen itd.
[ srp1 @ 26.03.2007. 07:29 ] @
kao sto Hecky kaze,

u aplikacionoj formi za vizu sam naveo bussines visit, job interview a kada me je "shalterka" pitala rekao sam da me zovu na razgovor za posao. Vizu sam dobio glat-bez problema. Naravno prilozio sam pozivno pismo od strane firme, avionski e-ticket i rezervaciju hotela, potvrdu da sam ovde zaposlen itd.
[ dekibre @ 26.03.2007. 13:12 ] @
Znam da je work permit vezan za poslodavca ali me interesuje da li pored rada za tog poslodavca možeš da radiš na ugovor neke sitnije poslove tipa konsalting ili tome slično ili to uopšte nije moguće ili je potrebna neka druga radna dozvola za takvu vrstu poslova uz ovaj primarni posao kod kod poslodavca koji ti obezbedjuje radnu dozvolu.
[ hecky @ 26.03.2007. 13:46 ] @
Uz WP smes da radis dodatni part-time posao, iskljucivo kao zaposleni u nekoj firmi (u istoj oblasti kao glavni posao, izvan radnog vremena), ali ne smes raditi samostalno.

U stvarnosti, niko te nista ne pita, dokle god platis porez. Ali, ako zabrljas, racunaj da ces imati problema kad zatrazis PR jednog dana (tj. neces ga dobiti).
[ SHADE79 @ 19.04.2007. 11:01 ] @
E cao drugari..ja sam arhitekta i dobila sam posao u Londonu/27500f/i sad treba
da dobijem work permit pa me interesuje koliko je to sigurno da se dobija..
jel mogu ja nesto da pomognem poslodavcu,posto znam da treba da mu se salju
reference mojih bivsih poslodavaca..
jel ima neka posebna forma kako da se napisu..posto ovi nasi naravno da nece
pisati na eng.nego ja..i uopste sta ja jos treba da im obezbedim..oni bi da ja
pocnem da radim u junu,jel to moguce da se do tada sve to resi..i kad dobijem wp
onda se visa lako dobija i na koliko?
jel treba ja da pitam na koliko mi traze wp?Jel mi to bilo bezveze kad bi ja
trazila da mi urade na vise,tipa 18mes?

Eto za sad toliko..stvarno mi je bitno da dobijem wp i zato ne bi da zeznem
nesto u papirologiji..kad sam vec dobila posao..javite mi sto pre..sve savete
prihvacam..
[ kantona @ 19.04.2007. 15:00 ] @
Zdravo.

Kao prvo, oko vize nemoj da se brines. To bi trebalo da bude formalnost ako vec imas WP. Ja sam do sada vadio dve WP (ali vec sam bio u UK na studentskoj vizi) i u tom slucaju odmah pri izdavanju WP pasos ide u Home Office koji ti u njega zalepi Residence Permit (pravo boravka do tog i tog datuma). Znaci dobijanje WP i vize ide odjednom.

Posto ti nisi u UK verovatno ce ti poslati potvrdu da ti je izdata WP i ambasada ne bi trebalo da ti pravi probleme za vizu.

Ne znam tacno za preporuke, jel koliko ja znam one su ti samo za poslodavca. Home Office ne bi trebalo da zanimaju. Cim ti je poslodavac ponudio posao valjda misli da ga trebas dobiti. Preporuke je trebao da cita pre toga. :)

Ali sve ovo oko WP ima samo jednu 'bitnu sitnicu'. Ako se nije nista promenilo u zadnjih 3god (na bolje), WP se izdaje SAMO u slucaju da to radno mesto nije moglo biti popunjeno sa radnikom iz EU. Oglas za posao treba da bude objavljen bar jednom u novinama koje su nacionalne (na prodaju u celu UK, ne lokalne), onda se ceka 30 dana da kandidati salju CV, pa firma treba da objasni zasto nitko od kandidata iz EU nije bio podoban pa trebaju bas tebe da zaposle. Nakon toga ti izdaju WP. Jedini izuzetak od ovoga je ako je zanimanje na takozvanoj shortage skills list. Tada ne mora da se oglasava radno mesto nego se samo radi aplikacija za WP. Ali kolko ja znam arhitekte nisu na toj listi. Mislim da listu mozes pronaci na www.workpermits.gov.uk. Razgledaj malo sajt, mozda ces naci i jos nesto interesantno. To je vladin sajt mislim, zato je gov.uk.

Kad sam ja vadio moju drugu WP ono sa oglasom sam morao uraditi (po savetu advokata).

Ostalo sto treba da se dostavi (od firme) su par osnovnih papira oko finansija firme (da se vidi da te mogu placati, itd), i toliko.

Kod mene je advokat vodio to pa nemam najtacnije detalje (a i to je bilo pre 3god pa zaboravlja se). :)

U slucaju da zelis kontakt sa advokatom, ja sam koristio firmu Breytenbachs. Sajt im je www.breytenbachs.com. Oni su iz Juzno Africke Republike, ali po mom iskustvu su jako dobri, i bas specijalnost im je emigracija i WP. Pre 3god cena za usluge oko WP je bila oko £1,000. Placa se samo nakon zavrsenog posla.

Nekad mozes ubediti i firmu da to plati ali zavisi dali mislis da ne bi to bio problem za njih. Ja sam svoje placao. :(

Pokusaj da WP trazis na minimum od 18mes. Produzavanje nije problem ali to su dodatni troskovi, slanje pasosa u Home Office (i rizik da ga tamo netko izgubi koji nije tako mali), placanje za novu Residence Permit nalepnicu itd. Inace maksimum na koji se WP moze izdati je 5god. Ukratko, probaj na sto duze jos iz pocetka.

To mi pada na pamet za sada. :)
Pozdrav.
[ SHADE79 @ 26.07.2007. 11:22 ] @
E jel moze neko da mi pomogne oko HSMP programa..
jedna od stavki su izvodi o plati,pa me interesuje dal je dovoljno iz uprave poreskih prihoda samo potvrda o uplacenom dohodku ili moraju sve uplatnice/sta oni sve proveravaju/..mislim najbolje bi bilo ad mi se javi osoba koja je sredjivala sve okjo HSMP,jel zante neku nasu advokatsku kanc.da se posavetujem malo oko svih papira,koliko traje postupak,dal je ponuda za posao olaksica za dobijanje,koje su mi sanse..please..sve info bi mi pomogle..
Pozdrav
[ hecky @ 26.07.2007. 15:38 ] @
Sve ti lepo pise na sajtu Home Office-a (http://www.workingintheuk.gov.uk/).

Advokata mozes unajmiti ovde za £1000+, ali mislim da nema potrebe (ako bas 'oces advokata, unajmi nekog ovde, ne u Srbiji).

Nemas tacno propisanih dokumenata za dokazivanje plate (jer svaka zemlja ima posebnu papirologiju), vec vazi princip ubedljivosti: sto vise uverljivijih/proverljivih papira, to bolje (ovo vazi za platu, reference i td). Ponuda za posao svakako pomaze pri aplikaciji.

Inace, aplikacije za HSMP proveravaju vise nego za WP, tako da gledaj da im predas SVE sto traze (nekoliko ljudi je proplivalo, iako su naocigled zadovoljavali sve kriterijume).