[ extramedia @ 17.02.2007. 14:41 ] @
Poz svima....

Da li iko ima iskustva sa SEO na sajtovima koji koriste AJAX?

Gledao sam neshto source stranice, i bash mi mnogo smrdi... mislim shto se tice search botova.

Da li npr. googlebot ili bilo koji drugi bot ima ugradjenu podrsku za AJAX?

Trenutno testiram upotrebu AJAX-a na www.web-kupovina.com (na sajtu prvo morate ukljuciti koriscenje AJAX-a) i josh uvek koriscenje AJAX-a nije ukljuceno po defaultu, bash zbog toga shto nisam siguran kako ce se to odraziti na SEO.

Ako neko ima neko misljenje o ovome, bilo bi lepo da ga cujemo... tj. procitamo :D

Ajd' u zdravlje.
[ bsaric @ 17.02.2007. 16:40 ] @
Pa strašno puno sajtova koristi AJAX i nema nikakvih problema. Ukoliko su stranice i sadržaji na njima dostupni za indeksiranje neće bit problema.
[ hosting @ 17.02.2007. 20:02 ] @
Jel ima uopce potrebe potvrditi Saricev zakljucak?
[ qvinta_piva @ 20.02.2007. 07:34 ] @
Što se indeksiranja tiče mislim da tu nema nikakvih problema. Nepotrebno se jednostavno strip-uje i to je to. Jedini negativni efekat (ujedno i pozitivni zavisi šta ti je potrebno) je mislim u smanjenju broja prikazanih strana. Znači funkcionalnost i brzina za korisnika ili malo veći traffic - broj prikazanih strana.
[ Crazy Man @ 21.02.2007. 17:46 ] @
Kako google gleda na AJAX tabove? Znači, na stranici kliknem na neki drugi tab i on mi u odmah otvori taj tab sa novim sadržajem. Neće li google to prepoznati kao skrivanje sadržaja tj. u kodu ima teksta, ali na stranici nema (dok se ne klikne na tab). Nadam se da ste razumjeli što mislim...
[ bsaric @ 21.02.2007. 18:16 ] @
Misliš nešto tipa što i oni koriste:

https://adwords.google.com/select/Login

Sasvim je normalno imat sakriveni tekst ako se time jasno vidi da njegova namjera nije manipulacija tražilice. Mnogi imaju navigacije tog tipa i koriste CSS za prikrivanje. No ne treba pretjerivati.
[ Crazy Man @ 21.02.2007. 19:08 ] @
E upravo sam na ovakvo nešto mislio. Znaš li možda kako to utječe na prikaz rezultata pretrage jer meni npr. treba da svaki taj tab bude vidljiv tj. svaki kao posebna stranica što je opet nemoguće jer je sve sa AJAX-om i CSS-om rješeno... Tako da sam mislio da možda bolje to riješim na klasičan način...
[ bsaric @ 21.02.2007. 19:35 ] @
Nije mi jasno kako misliš kako utječe, tekst je tekst na stranici, ako je dostupan tražilicama, a skriven, onda je kao i da je normalan tekst. Ne razumijem ni što želiš postići time.
[ boccio @ 21.02.2007. 20:49 ] @
Citat:
extramedia:
Da li npr. googlebot ili bilo koji drugi bot ima ugradjenu podrsku za AJAX?

Uf... ne postoji "podrska za ajax" od strane crawlera. On to vidi kao "normalan" JavaScript i to je to.
Citat:
Crazy Man:Znaš li možda kako to utječe na prikaz rezultata pretrage jer meni npr. treba da svaki taj tab bude vidljiv tj. svaki kao posebna stranica što je opet nemoguće jer je sve sa AJAX-om i CSS-om rješeno... Tako da sam mislio da možda bolje to riješim na klasičan način...

Bas tako. Ako ti treba da svaki tab bude indexiran kao posebna stranica, onda mora i da ima svoj URL, a ako ima svoj URL, onda tu vise nema price o ajax-tabovima. Nema potrebe da bataljujes CSS, ali neophodno je da svakom tabu moze da se pristupi putem a href linka (tj. da ima svoj URL koji ce crawler da indexira), a ne ga triggeruje JavaScript.

Generalni savet za sve koji hoce da se igraju sa AJAX-om:

Ako vam je SEO bitan, tj. ne pravite web aplikaciju nego "klasican" sajt, batalite ajax. Moze se koristiti efektno za manipulaciju odredjenih delova stranice da bi se ubrzao odziv servera - tipa login/logout, refresh strane nakon akcije od strane korisnika (postovanje komentara, glasanje na poll-u, etc.), ali zaboravite ajax u kontekstu isporucivanja sadrzaja stranici. As simple as that.
[ Crazy Man @ 22.02.2007. 11:55 ] @
E baš me je to zanimalo boccio. Hvala ti puno jer si mi sada neke stvari objasnio, a i hvala na onom savjetu ;)
[ w3bl0rd @ 09.11.2009. 09:01 ] @
da ne otvaram novu temu...(sorry da dižem temu staru 2god) ja imam neku ideju i čini se da to funkcionira odlično... s jedne strane vidio sam google što preporuča s druge strane moje riješenje mi se čini puno bolje i univerzalnije...
dakle imamo link npr
<a href="blabla.php?a=5&id=7">link</a>

sad ovakav link će gotovo svaki search engine dobro indexirat (zanemarimo sad rewrite...) znači što je meni palo na pamet (vjerojatno i više ljudi ovo koristi... sumnjam da sam ja ovo jedini otkrio...) je da imamo ovakav link

<a onclick="AjaxBlaBla()" href="blabla.php?a=5&id=7">link</a>
i sad ovu stranicu ukoliko browser podrava ajax najprije će se izvršiti AjaxBlaBla() mi bi u toj funkciji ležerno mogli href na # i učitati s ajaxom samo ono što treba... a ukoliko ne postoji javascript (crawleri ne procesiraju js) on će učitati stranicu blabla.php?a=5&id=7 koja bi jednostavno trebala onda sadržavati sve a ne samo izmijenjen content...
zvuči možda kao dupli posao ali uz dobru organizaciju ovo se da jako lijepo realizirati... ako ima ko kakve komentare na to (nedostatke) nek samo kaže...

(ps ako onclick vrati false link se neće izvršit..)

[Ovu poruku je menjao w3bl0rd dana 09.11.2009. u 10:14 GMT+1]
[ ||NeX|| @ 12.11.2009. 09:57 ] @
Google indeksira i JS i AJAX, tako da se ne može skoro više nikako "sakriti" nešto. Ostali pretraživači su naravno ostali glupi.
[ w3bl0rd @ 12.11.2009. 10:05 ] @
a kako će cashirat stranicu?
ne zvuči mi to uvjerljivo...
kako će cashirat stranicu koja se mjenja preko ajaxa nonstop ili na click nekog linka ili nešto tako? kakav link će dati u rezultatu pretrage?
mislim da google to neće moći indexirat makar nisam siguran... možeš to potkrijepit?
[ ||NeX|| @ 12.11.2009. 13:31 ] @
Meni je cache svejedan, ali nije činjenica da mi indeskiraju JS i AJAX linkove. Evo izvori:
http://googlewebmastercentral....for-making-ajax-crawlable.html
http://www.seomoz.org/ugc/new-...llows-links-in-javascript-4930

Meni bi život bio ljepši da ne znam ovo, ali ovo je realnost. :(
[ w3bl0rd @ 13.11.2009. 07:52 ] @
ufff... pa oni su time samo zakomplicirali stvari