[ sunnygirl @ 18.02.2007. 10:49 ] @
Meni treba samo jedna informacija u vezi turisticke vize. Znam da nisam na pravom mjestu ali treba probati! Nego, treba da apliciram za turisticku, u Sarajevo, tj. u Bec ,ali sam iz Bosne. Trenutno sam van Bosne a oni mi kazu da uplatu treba da izvrsim u Privrednoj Banci Sarajevo, koju nemam nigdje u blizini. E sad mi treba brza pomoc: Moze li se to izvrsiti iz neke druge zemlje, ili moram veceras da se spremam pa na put ka najblizoj PBS?
[ Thetaworld @ 18.02.2007. 20:49 ] @
Po standardu uplatu možeš izvršiti iz bilo koje banke u tu banku. Obično je potrebno da znaš:

* Naziv računa, tj. vlasnika računa
* Broj računa, bolje ako imaš IBAN broj
* Adresu vlasnika
* Razlog slanja novca i suma

* Naziv banke
* Adresa banke
* Nekad i kontakt telefoni
* SWIFT kod od banke. Ako ne znaš SWIFT možeš da pitaš banku, ili tražiš na http://www.swift.com

IBAN broj je International Bank Account Number i po tom broje je moguće lakše identifikovati banku kojoj se šalje novac.

Ali pošto se u Bosni vrše plaćanja na poseban način, moguće je da to neko treba bukvalno da uradi lično. Tako možeš nekome koga znaš da pošalješ novac na gornji način da bi se novac onda uplatio. Najbolje je da nazoveš banku, jer to te možda manje košta nego putovanje.