[ boccio @ 21.06.2003. 17:00 ] @
Da li neko ima iskustva u radu sa QXpress 5.0 kada su u pitanju OpenType i Type1 fontovi pod CP-1250? meni tek poneki font (approx. 5%) izadje sa kukicama i kvacicama :) . Nemam ideju kako da poteram kvark da mi radi sa nasim slovima, a da ne koristim one prastare yuscii fontove...
[ hhunor @ 17.08.2003. 22:28 ] @
Quark 5 ne podržava OpenType fontove. Trenutno se oni jedino u Adobe InDesign-u mogu koristiti. Moj savet je da pređeš na InDesign, što zbog fontova, što zbog odličnih opcija za štampanje. Jedino što je malo sporiji nego Quark.
[ byTer @ 18.08.2003. 01:41 ] @
Page Maker je dobro resenje po meni. A takodje podrzava Otf samo ih drukcije krsti!
[ Marko[VOP] @ 07.10.2003. 15:23 ] @
quark 6.0 passport !!!

[ Paramecijum @ 29.10.2003. 22:24 ] @
Odbaciti Quark zbog nepodrzavanja naseg kodnog rasporeda je besmisleno, posebno na racun tipografski pocetnickog indizajna.
Uzmes lepo konvertor za kodne rasporede i pre ubacivanja u Qvark sve prebacis u YUSCII (sto traje od nekoliko sekundi do nekoliko minuta) i zavrsio si posao.

Ako imas kombinaciju latinice i cirilice, sto svi navode kao veliki problem za prebacivanje iz Worda u Quark, evo, otkricu vam jedan genijalan trik.
Pretpostavimo da je tekst koji se radi pretezno cirilica sa mnogo umetnute latinice. U Wordu prvo sa Replace svu latinicu PODVUCETE (pretpostavka je da nigde u tekstu ne postoji podvuceno, ako postoji podvuceno onda podvucete duplom linijom, bitno je da bude uradjeno nekim stilom koji inace ne postoji u tekstu).
Zatim sve konvertujete u YUSCII.
U Quarku jednostavno odaberete da je ceo tekst cirilica koju zelite, a zatim sva podvucena mesta pretvorite automatski u odgovarajuci latinicni font. Za pet minuta usredsredjenog rada ste dobili kompletan tekst iy Worda u Quarku sa svim postojecim stilovima.

Ne postoji nijedan jedini razlog na svetu da se olako odustaje od Quarka.

[ Nikola-15 @ 30.11.2004. 22:27 ] @
Evo mala pomoc, za one koji nisu upoznati sa raznim vrstama fontova (kao sto ni ja nisam bio daok nisam malo prosvrljao po forumu :).

Na ovom linku:
http://www.praktikum.co.yu/office/download/YuConv98e.zip
Nalazi se super word konverter koji operise sa YuscII, uniCar, Mac itd. vrstama fontova. lako ih prebacuje i omogucava za rad u Quarku.
ps. Kao sto je Paramecijum rekao za Quark je potrebno konvertovati u YUSCII.
Ndam se da je od pomoci.
Ovaj programcic, (zapravo macro), prebacuje i cirilicu u latinicu, i obrnuto...
[ Aca68 @ 01.12.2004. 08:00 ] @
Tipografski početnički InDizajn. Da, u pravu si - početnički u sferi u kojoj Quark još nije ni privirio. Reći tako, "početničiki" za program koji je "svetlosnu godinu" ispred Quarka u oblasti tipografije je u, najmanju meru, totalna neupućenost u sve ono što InDesign nudi u oblasti tipografije.
[ henrik @ 01.12.2004. 08:36 ] @
Polako, čovek je ovde negde skoro tražio neku literaturu za ID, onako stidljivo. Jebiga, bolje je suzdržavati se od sranja nego posle pojesti svoje g****.
[ SupaDucta @ 01.02.2005. 00:47 ] @
Citat:
posebno na racun tipografski pocetnickog indizajna.


Quark bi bio sretan da ima takvu tipografiju.
[ xenox @ 01.02.2005. 18:41 ] @
Mislim da ipak treba sacekati sa upotrebom OpenType zbog eventualnih problema na RIP-u na koji ces nositi PS ili PDF...
Mislim - sve je to lepo, ali je ipak pozeljno proveriti kod stampara da li mu RIP prihvata tkvu pripremu (vecinom ne)...
[ SupaDucta @ 01.02.2005. 18:44 ] @
OpenType-a sam osvijetlio na Level 2 i Level 3 osvjetljivačima čudo jedno, i ni s jednim nisam imao problema. U PDF-u su enkodirani kao Type 1 fontovi a to, kako znamo svi, prolazi godinama.
[ gsijan @ 10.02.2005. 08:07 ] @
Ljudi, ima li neko od Vas, koji se aktivno bavite fontovima, da zna koji se fontovi koriste na registarskim tablicama automobila? (Naravno, i gde mogu da se skinu ako nisu neki standardni.) P.S. Otpala mi tablica, a ne bih da menjam broj (iako nije neki poseban), jer je to sada procedura: odjavljivanje, nove tablice, nova saobracajna... P.P.S. Znam da je neka vrsta falsifikata, ali se nadam kad se led otopi da cu negde da pronadjem onu staru originalnu!
[ SupaDucta @ 10.02.2005. 23:08 ] @
Citat:
Otpala mi tablica, a ne bih da menjam broj


Otpala ti tablica s tuđeg auta, a? ;)

Pa tko bi živ vlastitu tablicu krivotvorio?

Bolje ti je to zamijeniti nego riskirati, čovječe...
[ zelvel @ 26.08.2005. 22:27 ] @
Kvark 5 ima gresku koja se ispoljava tako da font vidis a ne stampa se ili prikazije kvake a stampa dobro. Resenje je napisano u jednom PS PRESSu. Instalij Kvark 6 i bice sve OK.
[ henrik @ 26.08.2005. 23:26 ] @
Quark 6 nije odmakao ni milimetar što se tiče podrške za fontove od prethodne verzije. I dalje guta iste stvari, open type i unicode ne vidi. Tako da neće biti sve ok.