[ S a l e @ 24.06.2003. 16:13 ] @
Juce sam dobio link
http://www.internetogledalo.com/?broj=40&tekst=karic.html

do texta:

Citat:
Domaća javnost već duže od dve godine, koliko traju zvanične i nezvanične najave o uvođenju GPRS tehnologije, sa nestrpljenjem iščekuje njenu pojavu na domaćem tržištu mobilne telefonije. Da li možete potvrditi da će kompanija 063 MOBTEL Srbija biti prva u našoj zemlji koja će uvesti GPRS i kada možemo očekivati da se to i dogodi?

Tačno. Kompanija 063 Mobtel Srbija prva u našoj zemlji uvodi GPRS na tržište mobilne telefonije i to već za nekoliko nedelja. Faza testiranja već je u toku i pripremamo se za puštanje GPRS-a u komercijalan rad.

GPRS (General Packet Radio Services) često se naziva "drugom ipo" generacijom mobilne tehnologije, koja predstavlja ekstenziju mogućnosti i usluga koje pruža GSM mreža mobilne telefonije. U čemu se sastoji njena prednost u odnosu na GSM, bar kada je u pitanju običan korisnik?

GSM mreža je u domenu prenosa podataka prevaziđena tehnologija. Maksimalan protok od samo 9,6 Kbit/s, dugotrajno i komplikovano konektovanje na Internet mrežu (klasičan dial-up, kao sa fiksne mreže) i tarifiranje ukupnog vremena trajanja konekcije bez obzira na količinu prenetih podataka više ne mogu da zadovolje potrebe korisnika.

GPRS predstavlja novu tehnologiju mobilne telefonije koja se nadograđuje na GSM mrežu, tj. koristi GSM infrastrukturu. GPRS podrazumeva paketski prenos podataka, upravo kao kod Interneta. Za naše korisnike to znači da će imati konstantan pristup Internetu (i drugim spoljnim mrežama koje koriste IP protokol) i mogućnost primanja i slanja teksta, govora, slika, audio i video zapisa putem MMS odn. multimedijalnog servisa.

Znači, bez potrebe da pozivaju neki broj za povezivanje na globalnu mrežu, korisnici će sve vreme biti "on-line". Moći će, dakle, mnogo brže i sigurnije nego do sada da koriste e-mail, WWW pretraživače, chat aplikacije, FTP servise, Telnet. Preko svojih mobilnih telefona moći će i da izvrše plaćanja kreditnim karticama, da pretražuju baze podataka, pristupaju intranet mrežama svojih preduzeća...

Brzina prenosa podataka kod GPRS-a iznosi do maksimalnih 171,2 kilobita u sekundi, što je tri puta brže od modemske veze na digitalnoj centrali i oko 10 puta brže od prenosa podataka GSM mrežom. Ta brzina dovoljna je da koristite Internet aplikacije kao da se nalazite za svojim desktop kompjuterom kod kuće, bilo da surfujete Webom, chatujete, šaljete ili primate slike ili zvučne zapise, razmenjujete elektronsku poštu...

GPRS će takođe omogućiti tzv. "mobilne kancelarije", odnosno pristup intranet mrežama i bazama podataka preduzeća kao i kreiranje virtuelnih privatnih mreža, što će poslovno orijentisanim korisnicima mobilne telefonije omogućiti još slobodnije kretanje i komuniciranje u svakom trenutku na svakom mestu.

Šta je neophodno korisniku da bi mogao da koristi mogućnosti GPRS-a?

Prvo i osnovno, potreban mu je mobilni telefon (uređaj) koji podržava GPRS. Mahom svi noviji modeli proizvođača mobilnih telefona, PDA i sličnih prenosnih uređaja imaju tu mogućnost. Drugo, neophodno je da je pretplaćen na uslugu GPRS-a, o čemu će više reči biti onda kada budu objavljeni tarifni modeli naše Kompanije. Najzad, od korisnika se traži da zna kako da šalje i prima podatke putem GPRS-a, koristeći za to određeni model mobilnog aparata, odnosno njegov softver. Naravno, ukoliko korisnik GPRS-om podatke usmeri ka određenoj osobi potrebno je da i sa njene strane budu ispunjeni identični uslovi, kako bi ih ona mogla primiti.

Jedna od najprimamljivijih mogućnosti GPRS komunikacije jesu i multimedijalne (MMS) poruke?

Da, MMS je napredni servis koji nasleđuje mnogo korišćeni servis kratkih poruka (SMS), čije ograničenje iznosi svega 160 alfanumeričkih karaktera po jednoj poruci. Uz pomoć MMS-a, korisnici GPRS-a su u mogućnosti da šalju i primaju poruke koje sadrže tekst, slike, zvučne i video zapise ili njihove kombinacije. Pošiljalac multimedijalne poruke može je na lak način kreirati, koristeći za to ugrađenu kamericu na samom mobilnom uređaju, slike/zvukove/animacije koje su već fabrički uskladištene u aparatu ili one koje je sam naknadno preuzeo sa Interneta. S obzirom da je MMS "store-and-forward" servis (kao i elektronska pošta, na primer), korisnik kome je upućena MMS poruka, a uređaj mu je u momentu njenog slanja bio isključen, primiće je onog momenta kada ga ponovo uključi.

Tekst u celini možete pročitati u Internet Ogledalu Broj 40!


OK, ako se pod ovo 'nasa zemlja' podrazumijeva Srbija - onda OK prvi su.
Ako se podrazumijeva drzavna zajednica Srbija i Crna Gora onda su drugi i ovo nije istina MONET GSM (www.monetcg.com) je prvi u nasu drzavnu zajednicu 'doveo' GPRS i MMS, kao i wap, a i jos neke stvari...

Sada sam stavio 067 karticu i izabrao 063 mrezu, kako mi je vec bio aktiviran gprs profil na ekranu trenutno pise GPRS, tako da sam ukapirao da je i mobtel pustio GPRS Srecno!

Osjecam da ce GPRS bolje proci ovdje sto se tice reklamiranja, jer MOBTEL ima BK televiziju, tako da mogu da izpropagiraju do ludila

* Iz texta sam zakljucio da ce se odmah poceti sa komercijalnim radom (da ne kazem naplatom). U Crnoj Gori ce GPRS i MMS biti besplatni naredna tri mjeseca, sto je i normalno da se korisnici upoznaju sa novom uslugom.

Linkovi:
www.monetcg.com/gprs
www.monetcg.com/mms
www.mobtel.com (za sada normalno nema nista o novim servisima)

[Ovu poruku je menjao Dejan Krstic dana 27.07.2003. u 15:43 GMT]
[ BORG @ 24.06.2003. 18:04 ] @
GPRS vec postoji kod nas, to jest u RS l;)

Evo jedan screenshot ..
http://trava.ffk.hr/~sasa/slike/gprs.png
Inache ... to je kod nas free jos jedno ... 5 mjeseci l;)
Mada je usluga prilicno losha(bila je dobra na pocetku), jer imamo `svi' maximalno 128 Kbit/s ... sto je jadno jer svakim danom sve vise i vise usera ima, tako da sad download rate po noci ne moze da predje 2 K/s ...

[ NLO @ 24.06.2003. 18:10 ] @
Citat:
Sada sam stavio 067 karticu i izabrao 063 mrezu, kako mi je vec bio aktiviran gprs profil na ekranu trenutno pise GPRS, tako da sam ukapirao da je i mobtel pustio GPRS Srecno!

ja mislio prvo zezash se, pa onda ubacio 063 karticu u c55 i ukljucio gprs, i sad gore pishe gprs :)
josh samo da izvalim kako se ovo koristi :)
[ NLO @ 24.06.2003. 18:17 ] @
gprs access denied! :(
ja mislio moci ce malo za dzabe... ili mozda zato shto nema kredita na kartici....
[ BORG @ 24.06.2003. 22:14 ] @
Mora ti biti osposobljeno to, ne mozes tek tako da koristis.
[ YEEHAW @ 25.06.2003. 00:36 ] @
Citat:
S a l e:
OK, ako se pod ovo 'nasa zemlja' podrazumijeva Srbija - onda OK prvi su.
Ako se podrazumijeva drzavna zajednica Srbija i Crna Gora onda su drugi i ovo nije istina :) MONET GSM (www.monetcg.com) je prvi u nasu drzavnu zajednicu 'doveo' GPRS i MMS, kao i wap, a i jos neke stvari...



Mobtel je poznat po tome ŠTO SE SLUŽI SA LAŽIM I PREVARAMA, ko njima daje za pravo da prave državu u državi!?


Pa ono lider, kakav su oni lider kada su ih svi provajderi u okrženju prešišali u svemu i to odavno. Možda su lider u samo u PROFITU koji prave, a i to je pitanje kako ga prave!?


I meni radi GPRS, ali malo sutra!
[ S a l e @ 25.06.2003. 01:55 ] @
Kao prvo telefon treba da ti podrzava GPRS.
Drugo... moraju 'na centrali' da ti omoguce pristup GPRS-u/MMS-u
Trece... moras da podesis telefon
Cetvrto... moras da napravis 'konekciju' izmedju kompa i telefona da bi mogao da surfujes preko GPRS-a.

Sve zavisi kako ce to mobtel da tarifira ukapirao sam da ce se odmah placati (nema probnog/promotibnog perioda). Onda zavise kakva su njihova podesavanja, ali u glavnom je potrebno podesiti APN (Access Point Name/Node) na pr. gprs.mobtel.co.yu

Za pristup wapu, potrebno je upisati IP adresu wap gateway-a

Za MMS potrebno je upisati APN na pr. mms.mobtel.co.yu i URL servleta na pr. http://192.168.0.1/servlets/mms

Evo kako je to kod moneta:
http://www.monetcg.com/GPRS/podesavanja.htm

Ljudi su se potrudili, pa za vecinu popularnih telefona napisali step by step

Mislim da se site monetcg.com najbrze i najbolje azurira od svih nasih TK operatera?
[ leksus @ 25.06.2003. 10:27 ] @
Cuh da i 064 sprema GPRS, izgleda da je mrtva trka ko ce prvi u "drzavi" da ga pusti...
[ darkofdoom83 @ 27.06.2003. 11:41 ] @
Mogao bi MObtel da da' i prepaidu gprs i to besplatno na jedno 3 meseca,kao
sto to rade svi normalni operateri! (mobtel norm. operater ?!!?? wahaha)
[ S a l e @ 06.07.2003. 04:20 ] @
Ako vec nece da bude skupo (ha kod mobtela nesto da bude jeftino?!) onda ne moraju odmah da daju besplatno, samo neka radi kako treba po normalnim cijenama. Prije neki dan sam putovao od BG, ka CG... i bila mi je 067 kartica u 063 mrezi... Vidio sam da duz cijelog puta ima GPRS-a, samo jos da dopuste prostup... tj. da upostave GPRS roam sa CG
[ MMX @ 07.07.2003. 00:52 ] @
Pa nece dozvoliti koriscenje dok oni ne izvrse sva potrebna testiranja. Ali nemojmo se nadati da ce veze biti ok, cuo sam da imaju slabe servere i stanice i da ce biti ogranicenja. Sto se tice mms-a, bice ogranicenja u velicini. A inace i ja sam primetio da pustaju GPRS u proteklih par dana, kod mene na t68i pise gprs not allowed...
[ S a l e @ 07.07.2003. 01:48 ] @
Sta ima veze ako su im slabi serveri i stranice... Kao da cu ja da otvaram mobtel.co.yu Neka oni omoguce normalan pristup internetu, pa za ostalo ce mo lako

MMS ima ogranicenje... obicno je oko 100 KB/poruka
[ k0nj!na @ 08.07.2003. 02:48 ] @
Citat:
leksus:
Cuh da i 064 sprema GPRS, izgleda da je mrtva trka ko ce prvi u "drzavi" da ga pusti...


I ja sam cuo, onaj matori lik sto se svadjao sa ovim iz udruzenja provajdera, je pre jedno dve nedelje najavio uvodjenje GPRS-a do kraja godine.
Videcemo.
Ja im ne verujem.
[ S a l e @ 08.07.2003. 02:54 ] @
http://www.gsmworld.com/technology/gprs/operators.shtml#plan

GPRS Networks Planned

Serbia
• Mobtel - 11/2003
• Telekom Srbija - 12/2003
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 18.07.2003. 10:32 ] @
Ne znam cime se vi zanosite..meni je na S45 i prosle godine pisalo GPRS na ekranu ako ga ukljucim, ali to definitivno nije znacilo da je bilo signala :)
[ leksus @ 18.07.2003. 11:39 ] @
Komentar iz Monitora:
[ S a l e @ 18.07.2003. 11:58 ] @
hahah kako ih je bocnuo, samo sto sam ja taj text malo ranije komentarisao (kao sto se vidi po datumu ove teme)

'Ne znam' da li je Mobtel prvi, ali pogledajte da MONET MMS vec (odavno) funkionise:

www.monetcg.com

Citat:
NAGRADNA IGRA - NAJMMS
Pošaljite NAJMMS - poklonite MMS telefon



Koliko puta ste poželjeli da pošaljete nekome MMS, ali taj neko nema MMS mobilni telefon?

Bez brige. Monet opet rješava Vaš problem!

Nudimo Vam priliku da:
- poklonite MMS telefon osobi koju Vi izaberete,
- pokažete joj svoju naklonost,
- testirate svoju kreativnost,
- i pri tome se dobro i zabavite.

Sve što je potrebno jeste da odigrate sa nama igru NAJMMS.

Pravila igre
- Snimite efektnu fotografiju svojim mobilnim telefonom
- Uz nju napišite tekst: NAJMMS
- Fotografiju i propratni tekst pošaljite - u jednoj MMS poruci - nekome ko nema aktiviranu MMS uslugu. I to je sve!

Na ovaj način odabranoj osobi šaljete "ulaznicu" za našu nagradnu igru i, naravno, znak svoje naklonosti. Možete da računate i na uzbudljivi faktor iznenađenja!

Primalac će dobiti SMS, koji će ga obavijestiti o učešću u nagradnoj igri.

Ko bira NAJMMS?
Dobitnika telefona "nokia" 3650 odabraćete Vi, glasanjem za fotografiju koja Vam se najviše dopada.
Dobitnika telefona "nokia" 7250 odabraće naš žiri.

Fotografije propraćene tekstom "NAJMMS" moći ćete da vidite na ovoj web strani.
Glasajte na e-mail: [email protected]. Sa jedne email adrese se može glasati samo jednom. Vulgarne i neprimjerene slike će biti uklonjene.

Kriterijum izbora najbolje fotografije?
Kao i uvijek - originalnost, kreativnost, energija kojom zrači...


www.monetcg.com/najmms

Elem, monetove nagradne igre su takve da posaljete jednu besplatnu MMS, posaljete najljepsu ljubavnu SMS po cijeni "obicne" SMS... Mobtelove nagradne igre su da posalje SMS po 5x vecoj cijeni od 'klasicne', da pozovete neki broj 06398xx koji ce da vam skine xx dinara sa racuna...
[ darko @ 18.07.2003. 16:30 ] @
www.mobtel.co.yu

Pristup GPRS-u

Za korišćenje GPRS-a je potreban odgovarajući telefon (ne omogućavaju svi GSM telefoni korišćenje GPRS-a) i aktivirana GPRS usluga.

Tokom promotivnog perioda, korišćenje GPRS-a je potpuno besplatno.

GPRS konfigurisanje
http://www.mobtel.co.yu/usluge/gprs/gprs_konfig.html
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 18.07.2003. 17:37 ] @
Sad sam zvao 9863 SKUPU VEZU i rekose mi da je GPRS jos u fazi testiranja i da oni jos uvek nemaju zvanicne informacije. Nezvanicno su mi rekli da od 1. oktobra ove godine pocinje sa radom i da ce tom uslugom biti obuhvaceni post paid korisnici
[ darko @ 18.07.2003. 22:57 ] @
moguce mada mi je malo smesno da vec sad na sajt postave konfiguraciju i da svi pa i onaj karic kaze da samo sto nije(jel to samo sto nije 2.5 meseca?)........videcemo sta ce da bude......
[ YEEHAW @ 18.07.2003. 23:09 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-:
Sad sam zvao 9863 SKUPU VEZU i rekose mi da je GPRS jos u fazi testiranja i da oni jos uvek nemaju zvanicne informacije. Nezvanicno su mi rekli da od 1. oktobra ove godine pocinje sa radom i da ce tom uslugom biti obuhvaceni post paid korisnici




A što zoveš 9863 SKUPU VEZU, kad znaš da oni nemaju pojma o tome, oni mogu samo da ti kažu koliko ti je stanje na računu i nešto ko roboti da urade (uključe te ili isključe neku uslugu). Oni TEHNIČKI nisu potkovani, jer ljudi koji ih obučavaju za taj posao NEMAJU POJMA!!! A kurs za rad u Call Centru traje tri nedelje.

BTW GPRS treba da bude aktivan KOMERCIJALNO za cca. nedelju dve. Samo za postpaid i to prvih 20.000 korisnika koji se jave na 9863. Prvi mesec džabe.





[ darkofdoom83 @ 20.07.2003. 00:39 ] @
ja se vec otkad dzagam na gprs-u preko madjarskog vodafona...besplatno je,
moze mesecno 5mb da se skine.
[ S a l e @ 20.07.2003. 00:52 ] @
Ovo je odgovor na upit jednog ortaka koji je pitao oko konfiguracije za GPRS koja se nalazi na mobtel.co.yu. On ima t300, telefon mu je prihvatio configuraciju za T68i, ali i dalje pise GPRS unregistered. Trazio je da mu posalju i ostale podatke... i evo sta je dobio kao odgovor:

Citat:
From: Service <[email protected]>
To: "XXX" <[email protected]>
Date: July 1X, 2003
Subject: GPRS konfiguracija

Postovani g-dine XXX,
Kompanija Mobtel prvi je mobilni operator u Srbiji koji uvodi novu tehnologiju u svoju 063 GSM mrezu. Za koriscenje GPRS tehnologije, korisnik mora da poseduje mobilni telefon koji podrzava GPRS i da bude pretplacen na ovu uslugu.
Obavestavamo Vas da usluga jos uvek nije komercijalna, a o ponudi Kompanije MOBTEL bicete blagovremeno obavesteni putem medija i newsletera.

Sve dodatne informacije mogu se dobiti pozivanjem Mobtelovog Call centra na broju 063/9863, 24 casa dnevno.

S postovanjem,
Dejan Nikolic
Referent u Sluzbi za podrsku
upravljanju korisnicima
063 MOBTEL Srbija
tel: + 381 63 9863
fax: + 381 63 311 311
e-mail: [email protected]
www.mobtel.co.yu


Sada cu da im posaljem mail i da pitam "da li ja mogu da budem drugi koji ce da uvede GPRS u vasu mrezu". Pretpostavljam da operateri u call centru imaju stationery u OE i cim vide 'kljucnu' rijec - kliknu na reply with stationery GPRS... Nemojte zamjeriti ako pomislim da ne znaju sta je to postavljeno na mobtel.co.yu

Sve sto zelitete da pitate calll centar - pitajte preko e-maila da ne bi placali 'usluge' skupe linije... Mada vise moze da se sazna i zavrsi preko ovog foruma.
[ ddz @ 20.07.2003. 12:14 ] @
Citat:
Sve sto zelitete da pitate calll centar - pitajte preko e-maila da ne bi placali 'usluge' skupe linije...


Ne vredi, probao sam. Posle drugog generickog odgovora na moje konkretno pitanje, dobio sam "savet" da sve informacije mogu dobiti pozivom na 063/9863.

A sta sve rade na 9863, to je tek duga prica. Jednom su mi deaktivirali karticu posto je nisam dugo koristio (inace koristim 064), i znao sam da treba da se uplati na njihov ziro-racun odredjena svota, da u pozivu na broj treba da pise moj broj mobilnog, ali jedino nisam znao da li taj broj treba da pisem sa 063xxx, 63xxx ili samo xxx. I okrenem ja 9863...

Ja: Dobar dan, deaktivirana mi je kartica, znam koliko treba da uplatim i na koji racun, samo me interesuje sta treba da napisem u pozivu na broj - da li je dovoljno samo da upisem svoj broj telefona, ili treba da stavim i 063 na pocetku?
On: Mozete li mi reci vase ime, radi lakse komunikacije?
Ja: Dusan. Sta treba da upisem u pozivu na broj?
On: Da li ste proverili da li vam je deaktivirana kartica
Ja: Da
On: Ako vam je deaktivirana kartica, to treba da prijavite u...
Ja: Da, znam, to sam uradio. STA TREBA DA UPISEM U POZIVU NA BROJ!?
On: Treba da upisete svoj broj telefona
Ja: To znam, ali da li treba da stavim 063 na pocetak?
On: Pa ne znam, svejedno je valjda...


Uplatio sam te pare, ponovo sam aktivirao karticu, stavio sam je u fioku, pogledao svoj mobilni na kom je pisalo "YUG 03" i rekao mu: "Volim te"
[ YEEHAW @ 20.07.2003. 17:45 ] @
Citat:
S a l e:
Sve sto zelitete da pitate calll centar - pitajte preko e-maila da ne bi placali 'usluge' skupe linije...



S obzirom da zaposleni u Call Centru, imaju platu 21.000 dinara + prevoz + topli obrok, TREBALI BI da znaju takve stvari a za te pare ne da moraju da budu ljubazni nego ima samo da pevaju. A s'obzirom da je dosta ljudi od Karića dobilo OTKAZ, još su i zaplašeni...

BTW Umesto da dobiju otkaz oni koji ih DEBILNO obučavaju...


[ darkofdoom83 @ 21.07.2003. 11:23 ] @
Ja sam juce zvao 9863 i kaze lik da ce u toku ovog meseca aktivirati
GPRS,ja ga pitam kako cu znati kad ste aktivirali i on samo rece
da ce biti u novinama ili na tv-u,da ja pratim na sredstvima javnog informisanja.
Ludo,ovi nista ne znaju.
[ mikis @ 21.07.2003. 15:33 ] @
Juče se u onoj mobitrtmrt emisiji na BKTV jedna riba (PR Mobtela) ubi objašnjavajući zašto je super i čemu treba da služi taj GPRS koji upravo puštaju.
[ gorang @ 21.07.2003. 15:50 ] @
http://www.mobtel.co.yu/usluge/gprs/gprs.html

mene interesuje da li radi i za prepaid?

a koji telefon ima dobru podrsku sto se tice povezivanja na PC, kablovi, drajveri, aplikacije? pa da kroz mobilni skidam email kada mi fiksni ne radi (sto je nazalost cesto). Ne treba nista skupo (kolor/bluetooth i sl.)...

[Ovu poruku je menjao gorang dana 26.07.2003. u 22:16 GMT]
[ darko @ 21.07.2003. 17:41 ] @
sigurno nece biti za prepaid. mozda ce da urade ko monet pa da prepaidu puste samo mms.
[ S a l e @ 21.07.2003. 18:25 ] @
"samo MMS"?... pa mislim da tri mjeseca besplatnog MMS-a nije "samo"
Mislim da je to dovoljno za monet prepaid, s obzirom da je to najpovoljniji prepaid u SiCG

A ako neko hoce vise usluga i servisa, neka predje na postpaid... cijene razgovora i sms su nize, a placa se pretplata od 4 eur, nakon 12 mjeseci je 3 eur
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 21.07.2003. 19:23 ] @
@ gorang

Uzmi S45..imas jaako puno aplikacija za njega. Ako ti je to skupo, mozes se odluciti za M/MT50.
[ espilot @ 21.07.2003. 23:18 ] @
Mobtel je startovao GPRS!

opsirnije:
http://www.mobtel.co.sr
http://www.mobtelsrbija.co.sr
[ YEEHAW @ 21.07.2003. 23:36 ] @
Nemaš pojma ES pilot

GPRS će zvanično biti pušten u sredu kada će biti prezentacija na ADI i to u pola devet, naravno samo za one sa pozivnicima. Nesto se prica da ce BESPLATAN period biti duži, ali u svako slučaju GPRS u tom periodu će biti samo za POST-PAID korisnike i to za određen broj njih.

[ darko @ 21.07.2003. 23:47 ] @
a sto na mobtel.co.yu pise za sve postpaid korisnike i pise 24.07 a to je cetvrtak?
konacno i mobtel da pusti gprs

sale u poredjenju sta se dobija na postpaidu ipak je samo mms. :-)
[ YEEHAW @ 22.07.2003. 00:25 ] @
Šta ste navalili na MMS, on će TEK (ne VEĆ) biti pušten u septembru!

PS Naravno, da bi ste uključili GPRS biće potrebno da pozovete SKUPU 063/9863 vezu.

[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 22.07.2003. 11:25 ] @
Juce sam probao ono sto mi je poslao darkofdoom i zakljucio da je nemoguce konektovati se..ko bi rekao. Mozda ako zivis u Su, pa imas i Vodaphoneof signal..zar ne? :)
[ darko @ 22.07.2003. 12:38 ] @
Evo zovem ja sad 063/9863 skupu vezu i kazu:

ona: mobtel, sonja na vezi izvolite.
ja: dobar dan interesuje me da li je pusten gprs?
ona: Ne jos uvek nije
ja: dobro a kako na vasem sajtu pise da je mobtel uveo gprs?
ona: jeste pise ali jos nije uveden, nama nista nisu rekli
ja: a kako ce se vrsiti aktivacija? jel preko 9863?
ona: stvarno ne znam sta da vam kazem. trebalo bi da bude tako ali tek kad gprs bude uveden.
ja: hvala dovidjenja
ona: hvala vama prijatno

i stvarno se zapitam kakvi to ljudi rade tamo...
[ Veljko @ 22.07.2003. 15:11 ] @
Danas je valjda 22.07.2003?
I na mobtelovom sajtu pise ovako:
Citat:

MOBTEL UVODI GPRS
Mobtel prvi uveo GPRS u Srbiju. Konstantan pristup Internetu na svakom mestu u svakom trenutku. Brži i sigurniji prenos podataka i multimedijalnog sadržaja. U promotivnom periodu usluga besplatna!

Beograd, 24. jul 2003. - Kompanija Mobtel danas zvanično pušta u rad GPRS, najmoderniju tehnologiju prenosa podataka putem mobilne mreže. Mobtel je prvi mobilni operator koji uvodi 2.5 generaciju mobilne telefonije u Srbiju. Za korisnike 063 mreže u promotivnom periodu do kraja septembra korišćenje GPRS usluge je besplatno!

GPRS (General Packet Radio Service) tehnologija nastala je spajanjem prednosti mobilnih i Internet komunikacija. Pruža siguran i lak pristup Internetu, prenos multimedijalnih sadržaja brzinom šest puta većom nego što je to do sada bilo moguće i to po izuzetno ekonomičnim uslovima korišćenja, te pristup globalnim i lokalnim računarskim mrežama na čitavoj teritoriji pokrivenoj 063 mrežom.

GPRS, skraćenica engleskih reči General Packet Radio Service, označava paketski prenos podataka radio vezom. To je tehnologija zahvaljujući kojoj mobilni telefoni korisnika dobijaju gotovo iste mogućnosti kao PC računari koje koriste na poslu ili kod kuće.

Jedna od glavnih prednosti GPRS tehnologije je što mobilini telefoni imaju konstantan pristup Internetu i drugim mrežama zasnovanim na IP protokolu. Samo jednim klikom na telefonu korisnik izlazi na Internet. Pri tome, govorni kanal ostaje slobodan tako da korisnik može primati pozive i dok surfuje na Internetu. Sa lakoćom se može prebaciti sa poziva na GPRS mrežu i obrnuto.

GPRS revolucionalizuje mobilne komunikacije omogućavajući primanje i slanje multimedijalnog sadržaja brzinom i do 53,6 kbit/s. Korisnik tako može brzo razmenjivati audio i vizulne sadržaje, pokretne i nepokretne slike te koristiti niz Internet aplikacija poput e-maila, chata itd.

Za poslovno orijentisane korisnike od izuzetnog je značaja i to što mogu na bezbedan način pristupati lokalnim mrežama, Intranetu i bazama podataka svojih preduzeća. Tako se mogu na svakom mestu u svakom trenutku osećati kao da su u svojoj kancelariji.

Povoljan način tarifiranja je jedna od najvećih pogodnosti GPRS usluge. Naime, korisnicima se korišćenje ove usluge tarifira isključivo na osnovu količine prenetih podataka, a ne, kao do sada, prema vremenu provedenom na mreži.

GPRS mogu koristiti svi post-paid korisnici 063 mreže koji imaju mobilne telefone koji podržavaju ovu tehnologiju. Većina novijih modela telefona ima ovu mogućnost. Svaki model zahteva poseban način podešavanja za pristup GPRS mreži. Sva uputstva za podešavanje mogu se naći na Mobtelovoj Internet prezentaciji na adresi www.mobtel.co.yu . Noviji modeli marke Nokia i Ericsson mogu se automatski setovati putem SMS poruke koju korisnik »naručuje« takođe na Mobtelovom sajtu.

Mobilnim telefonom korisnici mogu pristupati WAP sadržajima na globalnoj računarskoj mreži. Ali, ukoliko putem infracrvenog porta ili bluetooth-a povežu telefon sa lap top računarom imaće mogućnost potpunog pristupa svim Internet sadržajima preko GPRS-a.

Usluga GPRS-a aktivira se pozivanjem Call centru na broj 063/9863. U promotivnom periodu, do kraja septembra 2003. godine, korišćenje GPRS-a je besplatno.



???
[ YEEHAW @ 22.07.2003. 23:20 ] @
Citat:
-=([[Veljko]])=-:
I na mobtelovom sajtu pise ovako:
Mobtel prvi uveo GPRS u Srbiju.


Mogli SAMO da dodaju: Prvi u Srbiji, poslednji u evropi. A jesu CIGANI, mogu da i dodaju, prvi na Novom Beograd, prvi u Zemunu, prvi na Voždovcu...

A jesu izlagali narod, te počeće prošle godine... te počeće... te počeće... te počeće...

[ darkofdoom83 @ 23.07.2003. 12:30 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-:
Juce sam probao ono sto mi je poslao darkofdoom i zakljucio da je nemoguce konektovati se..ko bi rekao. Mozda ako zivis u Su, pa imas i Vodaphoneof signal..zar ne? :)


Ne u SU,vec u Horgosu,sto je jos blize granici :)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 23.07.2003. 14:54 ] @
Nije sija, nego vrat :)
[ bireli @ 24.07.2003. 03:08 ] @
Jel zna neko kako da gprs konekciju koristim za surf preko pc?Inace ovo sam postovao preko N7650 pozdrav!
[ irecevic @ 24.07.2003. 10:39 ] @
Pametnjakovici iz Mobtela nisu dotavili podatke za konekciju preko racunara.
E pa evo podataka.

Ako ste nasetovali GPRS modem na telefonu i na racunaru sledeca stvar je da napravite dial-up vezu (za Windoze korisnike).

1. Izaberete GPRS modem koji ste namestili
2. Telefonski broj je *99***1#
3. Username mobtel
4. Password gprs

I to je to.

Valjda ce da pomogne?
[ irecevic @ 24.07.2003. 11:49 ] @
A da...
Ako ste obican (fizicko lice) korisnik onda 9863
Ako ste neobican korisnik (pravno lice) onda 011/3200444

[ Dejan Krstic @ 24.07.2003. 18:43 ] @
Ne znam da li je neko spomenuo ali GPRS je besplatan do kraja septembra za sve post-paid korisnike.
[ sasadjak @ 24.07.2003. 18:48 ] @
Jel zna neko koliko kosta 1 Kb, posto predpostavljam da je besplatna samo mogucnost koriscenja do septembra a ne i protok
[ darkofdoom83 @ 24.07.2003. 20:40 ] @
Citat:
sasadjak:
Jel zna neko koliko kosta 1 Kb, posto predpostavljam da je besplatna samo mogucnost koriscenja do septembra a ne i protok


NE BAKSUZIRAJ
[ grunger_ @ 25.07.2003. 00:11 ] @
Sto je najtuznije, nema mms-a do septembra, i da stvar bude gora, GPRS JE BESPLATAN SAMO DO SEPTEMBRA !!!! PRLJAVI LOPOVI !!!
[ YEEHAW @ 25.07.2003. 00:32 ] @
Monet svojim postpaid korisnicima obezbjeđuje tri mjeseca korišćenja GPRS-a besplatno!






[ darkofdoom83 @ 25.07.2003. 00:54 ] @
moze biti,al toga kod Mobtela nema,cicije gadne
[ Dejan Krstic @ 25.07.2003. 10:34 ] @
Nije do septembra nego do 31. septembra :) Znaci do oktobra :)
[ sasadjak @ 25.07.2003. 21:53 ] @
Kupio sam danas IrDA i nekako se uz pomoc ireceviceve pomoci nakacih
Ko nema digitalnu centralu kuci (a ja je nemam) ovo je milina :)
Zvao sam 9863 da pitam jel stvarno besplatno i rekose bez obzira na protok sve je dzaba
Napokon nesto dobro iz Mobtela a neplaca se? Samo da nam kasnije ne naplate...
[ YEEHAW @ 25.07.2003. 22:26 ] @
Da li je neko uspeo da poveže 3510 (bez i) sa racunarom i preko GPRS-a se nakači na net?

[ S a l e @ 25.07.2003. 23:45 ] @
Mozda izmisljam toplu vodu, ali evo kratko 'uputstvo' oko uspostavljanja veze sa Internetom preko GPRS-a.

0. Pretpostavimo da imate mobtel postpaid karticu i telefon koji podrzava GPRS.
1. Pozovete CALL CENTAR 9863 i trazite aktiviranje GPRS-a.
2. Telefon na racunar instalira kao modem.
3. Napravi se 'klasicna' internet konekcija...

"Broj": *99***1#
Username: mobtel
Password: gprs

4. U properties 'telefona-modema' dodati ovaj AT string:
AT+CGDCONT=1,"IP","INTERNET"
5. Za maximum port speed odabrati 115000 (dakle, to je brzina na kojoj komuniciraju telefon i racunar, a ne telefon i mreza)
5. Za modem protocol odabrati GPRS (ako je moguce).

Srecno (za sada besplatno) surfovanje
[ S a l e @ 25.07.2003. 23:51 ] @
YEEHAW da li je to ova slika
http://www.cafemontenegro.cg.y...gi?ubb=get_topic;f=13;t=001586

A za ovo podesavanje net over GPRS, ima sve nacrtano na mobtel-ovom site-u:
http://www.mobtel.co.yu/usluge/gprs/Siemens_s55.pdf (PDF 337 KB)
[ Gojko Vujovic @ 26.07.2003. 00:02 ] @
Kad se već igrate GPRS-om, pogledajte wap verziju elitesecurity-ja koju sam malo sređivao sada, (adresa je ista dakle www.elitesecurity.org ) i dajte komentare kako je unaprediti. :)

Još uvek moram da sredim problem velikih fajlova koje generiše tako da je neke teme nemoguće čitati.. mora to da se cepka izgleda..
[ darkofdoom83 @ 26.07.2003. 03:45 ] @
cek cek,ja jos ne kontam.Znaci uveli su vec gprs ? Odnosno moze da se koristi ?
Pozovem 9863 kazem im da aktiviraju,namestim phone i to je to ?
Sve za dz?KOlko god hocu?
[ Gojko Vujovic @ 26.07.2003. 04:56 ] @
Aha evo ja ga satima već izrabljujem maksimalno i zadovoljan sam kako radi, mada surfujem samo sa telefona, nisam još probao da nakačim računar na njega.

Sređivao sam još ES sajt, nije prikazivao mnoge stranice kako valja. Probajte sada, ja sam pročitao nekoliko kompletnih tema preko telefona i sasvim je zadovoljavajuće i po pitanju brzine i preglednosti. Mislim od tako malog displeja se ne može bolje ni očekivati.
[ Dusan Marjanovic @ 26.07.2003. 04:58 ] @
upravo tako, samo nemoj da skačeš po sobi od sreće, žaliće se komšije...
[ darkofdoom83 @ 26.07.2003. 11:41 ] @
necu,al trcim da zovem 9863 eeeeeeeeeeeeeeeeeeee
[ darkofdoom83 @ 26.07.2003. 15:09 ] @
Citat:
Dejan Krstic:
Nije do septembra nego do 31. septembra :) Znaci do oktobra :)

Septembar ima 31 dan ? :D
[ darkofdoom83 @ 26.07.2003. 15:32 ] @
Nego da pitam jos nesto.Jel zna mozda neko da li postoji neki limit u kolicini skidanja
podataka ? Mozda 5mb za nedelju dana,ili slicno ?
I ako povezem komp.i mobilni i koristim mobilni za internet,jel i to besplatno ?
Znaci kao da koristim gprs preko mobilnog ?
[ sasadjak @ 26.07.2003. 15:43 ] @
Citat:
darkofdoom83:
Nego da pitam jos nesto.Jel zna mozda neko da li postoji neki limit u kolicini skidanja
podataka ? Mozda 5mb za nedelju dana,ili slicno ?
I ako povezem komp.i mobilni i koristim mobilni za internet,jel i to besplatno ?
Znaci kao da koristim gprs preko mobilnog ?


Ja sam sinoc skinuo oko 50Mb i nisu me jos iskljucili, jedino nisam probao kakav bi bio ping na nekom od game servera kod nas
[ darkofdoom83 @ 26.07.2003. 15:45 ] @
a jesi proveravao stanje na racunu ? Bas nista ti nije naplatilo ?
[ sasadjak @ 26.07.2003. 16:01 ] @
Citat:
darkofdoom83:
a jesi proveravao stanje na racunu ? Bas nista ti nije naplatilo ?


Naravno da sam proveravao :) Po cenama u Hrvatskoj 50 MB izadje skoro 100 evra a sumnjam da ce mobtel biti povoljniji.
Mada koliko su nam para uzeli do sada sta je to za njih...
[ darkofdoom83 @ 26.07.2003. 16:09 ] @
Ja se sad nakacio preko mobilnog,al sporo mi ide majku mu posto nije preko irda
vec obicnog com kabla :(
[ MMX @ 26.07.2003. 17:38 ] @
Imam t68i za sada... Kao sto vecina zna, taj telefon ima Infrared i Bluetooth. Hteo bih da koristim GPRS dok je za dz na Mobtelu :) pa me zanima koju varijantu povezivanja racunara sa telefonom da koristim? I ukoliko je moguce da neko napise koliko bi kostala koja varijanta (bluetooth, ir, cable)?
[ darkofdoom83 @ 26.07.2003. 17:56 ] @
Ja mislim da bi te najjeftinije izaslo da kupis irda,mislim da je oko 10eu.
[ YEEHAW @ 26.07.2003. 18:16 ] @
Citat:
darkofdoom83:
Citat:
Dejan Krstic:
Nije do septembra nego do 31. septembra :) Znaci do oktobra :)

Septembar ima 31 dan ? :D


Kod Mobtela obračunski period je od 21. do 21 u mesecu! Znači može samo do "nekog" 21-og u mesecu.


[ sasadjak @ 26.07.2003. 19:45 ] @
Zasto bas ova tema ne moze da se prati peko wap na telefonu a druge mogu ??
[ irecevic @ 26.07.2003. 19:57 ] @
E pa momci (i devojke :) ) cestitam svima koji su uspeli da koriste taj famozni GPRS u kombinaciji sa racunarom.

Za one koje interesuje koliko je to brzo evo par informacija.

EliteSecurity (heavy HTML) - ide fino
VPN konekcija (za one koji rade za firme koje imaju Intranet) - solidno (terminal varijanta leti, graficka administracija je ponekad mucna)
ICQ i slicne zajebancije solidno rade u pozadini (nema velikog gap-a u odzivu)

Naravno ovo je za sve one koji nesto ocekuju a nisu probali.

Pozdrav,
Ivan

P.S. Ovo sve radim preko GPRS-a ;-)
[ irecevic @ 26.07.2003. 20:01 ] @
POjasnjenje za VPN.

Znaci tunel-ovani podaci solidno!

Ako ste na plazi a smaraju vas da nesto znacajno uradite u firmi, mozete slobodno.
Bar dok Mobtel malo ne zavrne cesmu tj ne postane nesnosljivo sporo ili neko krene da radi massive download.
[ sasadjak @ 26.07.2003. 21:10 ] @
Zadnjih par postova svima IP : *mobtel.com
:)
[ mikis @ 26.07.2003. 21:55 ] @
:))) Ma kažem ja, Mobtel GPRS -- đavolja rabota:

IP adresa servera: 10.6.6.6
[ B o j a n @ 26.07.2003. 22:09 ] @
jes, da ne bi dobio jos i javnu adresu za dzabe l;)


inace, u .si se moze dobiti gprs 24/7 za 35 evura mesecno, vrlo stabilno i vrlo super sa sve javnom IP adresom.
[ S a l e @ 26.07.2003. 23:03 ] @
Eh ta Slovenija... oni biju korisnike koji nece tako jeftin ADSL, GPRS...

Neko je pitao da li mobtel naplacuje ako surfujete sa kompa, a ne sa mobilnog telefona. Hmmm moze li neko da mi opise razliku

Znaci odgovor je NE
[ mikis @ 26.07.2003. 23:24 ] @
Ma nije poenta u IP adresi, nego pogledaj zadnje tri cifre adrese :) Btw:

IP adresa servera: 10.6.6.6
IP adresa klijenta: 172.17.93.1xx
[ Gojko Vujovic @ 27.07.2003. 03:15 ] @
Ova tema se na primer ne vidi zato što je prva poruka prevelika. Moraću da namestim da ih prikazuje u delovima, ali opet ne znam koliki to delovi treba da budu jer limit po wml deck-u je 1492 ili nešto slično (bajtova) ali komprimovanih podataka, tako da moram da procenim na koliko će gateway skupiti wml kod koji mu ja pošaljem... komplikacija :(

Sutra ću srediti da se dugačke poruke preskaču tako da tema ipak može da se pročita..

Drago mi je što WAP ES ima poseta, ako ima zainteresovanih da pomognu, treba mi rešenje naslovne wap stranice zajedno sa WBMP logom.. :)
[ Dejan Krstic @ 27.07.2003. 10:43 ] @
Jedan hint: GPRS ne radi dok je korisnik u roamingu (MONET).
[ S a l e @ 27.07.2003. 12:54 ] @
Normalno da ne radi, jer (za sada) nemaju GPRS roaming

Ni meni nije radio 067 u BGD

GPRS roaming: ako operater A i B imaju ugovor, B i C imaju ugovor, onda A i C imaju interkonekciju
[ irecevic @ 27.07.2003. 14:43 ] @
E pa sad meni nesto nije jasno...

Prosle godine u Avgustu bio jedan Ceh (covek iz Ceske) do mene.
Zapricali se mi i on meni pljus, telefon pred mene i krene da skida neku dokumentaciju. Ja se zagledam i ne mogu da verujem.
GPRS radi!

Ok decko ima GPRS kod kuce u Ceskoj. Dosao je ovde i u roaming-u je.
GPRS mu radi ako postoji ugovor za ovakve zajebancije sa obe strane (valjda?).

Kako je uspeo da se konektuje (ne nije bila 9600 veza, vec GPRS) ako mi tada (mozda ;) ) nismo imali mrezu koja podrzava ovakve novotarije?

Tj kako je uspeo da se nakaci na access point i koji?

Velika tajna...
[ goky2002 @ 27.07.2003. 15:07 ] @
Ne znam da li postavljam pitanja na pravom mestu, ali...

Da li neko zna neki saj preko koga se moze chetovato uz pomoc GPRS?

U cemu je razlika izmedju GPRS sajtova i obicnih, osim u velicini?
Jel se oba radu na slican nacin?
[ darkofdoom83 @ 27.07.2003. 15:43 ] @
izgleda da su ukinuli ovaj internet preko mobilnog.Ja kad hocu da se konektujem
preko racunara kaze da je PPP protokol zaustavljen (ili tako nesto)
[ Gojko Vujovic @ 27.07.2003. 16:12 ] @
Goky ne postoje "GPRS sajtovi" - to što gledaš na telefonu su i dalje obični WAP/WML sajtovi, samo ti je transportni protokol promenjen na paketni GPRS, nema uspostavljanja veze ka 063/1010, plaćaće se po protoku a ne po vremenu provedenom na vezi a sve to uz veću brzinu transfera.

Šteta što je WAP generalno tako ograničena tehnologija pa sve ovo što uvode u stvari i nema neku budućnost na aparatima "druge i po generacije", kako je to neko iz Mobtela već rekao.
[ Dejan Krstic @ 27.07.2003. 16:33 ] @
Evo sta se desava iz roaminga:

Dok mi nije bio aktiviran GPRS:

GPRS connection not available;

Kada je aktiviran sa APN-om: internet

Invalid Access Point;
(a ovde me inace svaki put pita da li zelim da update-ujem vreme i datum)

Sa bilo kojim drugim APN-om:

Subscribe to GPRS first;
[ sasadjak @ 27.07.2003. 17:14 ] @
Citat:
darkofdoom83:
izgleda da su ukinuli ovaj internet preko mobilnog.Ja kad hocu da se konektujem
preko racunara kaze da je PPP protokol zaustavljen (ili tako nesto)


Kod mene radi...
[ sasadjak @ 27.07.2003. 17:19 ] @
Da li neko mozda zna jel ce se placati samo dolazni saobracaj ili ce se sabirati i jedan i drugi.
[ MMX @ 27.07.2003. 22:31 ] @
Citat:
sasadjak:
Da li neko mozda zna jel ce se placati samo dolazni saobracaj ili ce se sabirati i jedan i drugi.

Pa logicno je da se placaju i jedan i drugi... Placas ukupan protok koji napravis.
[ JoeKuboj @ 27.07.2003. 22:58 ] @
da li se odmah moze aktivirati GPRS (cim se kupi postpaid kartica) ili moze tek nakon 3 meseca (kao roaming) ?
[ YEEHAW @ 27.07.2003. 23:05 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
treba mi rešenje naslovne wap stranice zajedno sa WBMP logom..



Ovo sad rešenje liči na na neki ELEKTRO SERVIS (es) .


[ S a l e @ 27.07.2003. 23:20 ] @
Naravno da moze odmah... Ljudi procitajte malo http://www.mobtel.co.yu/usluge/gprs/gprs.html i www.monetcg.com/gprs

Na ovim ^ adresama fino pise sta je gprs i kako se koristi :)
[ Artz @ 28.07.2003. 15:29 ] @
Da li je neko probao da se konetuje preko Siemens kabla sa nekim od novijih telefona koji (od x45 serije). Skinuo samo njihov GPRS program i sve podesio, medjutim komp nece da nadje modem, i ako je instaliran. Jel neko imao slicnih problema?

Inace probao sam ICQ direktno iz Jave sa Siemens -a M50. Radi solidno, samo mi se desava da se diskonektuje sam od sebe.
Probao samo i neke adrese:
wap.google.com - Ima pretrazivac koji je prilagodjen samo wml sadrzaju.
wap.yahoo.com - Odlicno radi provera mail -a.
[ markantz @ 28.07.2003. 16:21 ] @
Ni meni nece da vidi S45, inace imam WinXP ali ja imam i problema sa Data Exchange-om
[ Artz @ 28.07.2003. 16:43 ] @
Ja imam problem samo sa prepoznavanjem mobilnog kako modema. Svi ostali programi ga prepoznaju odlicno. Inace to je probano na WinMe.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 28.07.2003. 17:54 ] @
Ja imam i S45 i Win98 i WinXP, ali nisam postpaid korisnik, tako da stvarno ne znam zasto pisem ovo
[ S a l e @ 28.07.2003. 19:04 ] @
Ali ne moze da skodi... ma daaaa

Sto se tice siemensa, ne morate da instalirate onaj softver za GPRS... napravite konekciju kao sto pise na mobtelovom site-u... i ako je ispravan data kablic, to mora da radi.
[ darkofdoom83 @ 28.07.2003. 19:48 ] @
ja skinuo neki vrag sa siemensovog sajta za mt50 (oko 7mb),neki gprs modem
installer,to instalirao,napravio konekciju i sve lepo radi! (zasad)
[ gojnik @ 28.07.2003. 20:14 ] @
Ako se koristi kineski servisni kabel za Siemens, telefon će stalno tražiti mrežu, dok se ovo ne događa sa originalnim kabelom. Ja pretpostavljam da neće da prepozna preko tog GPRS programa zato što koristiš servisni kabel.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 28.07.2003. 23:11 ] @
"Network Overload"..damn you GPRS people!!
[ grunger_ @ 29.07.2003. 01:51 ] @
e jel' ima neko iskustva sa gprs-om na se t300 ? ? ? pokushao sam sve kombinacije, ne vredi... kaze GPRS not allowed ! :-(
[ S a l e @ 29.07.2003. 02:25 ] @
Da li si trazio da ti se aktivira GPRS?
Moguce da malo sporije rade aktiviranje, jer su sada svi 'navalili'

[ genesys @ 29.07.2003. 09:41 ] @
Citat:
Artz:

wap.google.com - Ima pretrazivac koji je prilagodjen samo wml sadrzaju.



Ne znam sta si hteo da kazes sa "samo wml sadrzaju", ali wap.google.com pretrazuje "ceo" internet, a ne samo wml stranice. Jos bolje, moze da ti konvertuje HTML i da ti ga prijaze na ekranu telefona (naravno, samo tekst bez slika)
[ Artz @ 29.07.2003. 10:59 ] @
Po defaultu je postavljeno na ceo Internet, ali mozes izabrati da pretrazuje samo WAP stranice. To je prednost jer ces tako dobiti stranice prilagodjene mobilnom telefonu, sto je i poenta.

[ Dejan Krstic: Nemoj da radis citat cele poruke koja je odmah iznad tvog odgovora. ]

[Ovu poruku je menjao Dejan Krstic dana 10.08.2003. u 13:32 GMT]
[ darkofdoom83 @ 29.07.2003. 12:43 ] @
jel zna neko wap adresu gde mogu da skinem najnovije melodije za siemens ?
Naravno da bude free
[ Artz @ 30.07.2003. 11:11 ] @
Imas na Mobtel -ovom WAP homepage -u link do sajt -a sa Siemens melodijama, slicicama...
[ JOBAH @ 02.08.2003. 02:04 ] @
U Ceskoj je kako vidim 2000din mesecno bez limita!
Elem jedno pitanje, da li postoji klijent za jabber koji sljaka na telefonima sa java podrskom? :)
[ Crki @ 03.08.2003. 10:18 ] @
Citat:
darkofdoom83:
izgleda da su ukinuli ovaj internet preko mobilnog.Ja kad hocu da se konektujem
preko racunara kaze da je PPP protokol zaustavljen (ili tako nesto)


Kod mene je isti problem...Imam S45 i sve je dobro konfigurisano,racunar vidi modem
iz mobtelovog uputstva se ne vidi da li treba upisati adresu dns servera.Telefon se konektuje i onda posle provere usera i pass, pokaze istu poruku?
Inace Gprs sa telefonom radi.....Telefon je povezan orginalnim Siemensovim kablom.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 03.08.2003. 12:45 ] @
Mene zanima da li ja mogu koristiti GPRS u RS, ako sam tamo u roamingu, a ako ovde ne mogu, jer sam pre paid?
[ S a l e @ 03.08.2003. 16:59 ] @
Pa razmisli malo... ako ne mozes ovdje, jos manje mozes u roamingu, jer (za sada) nemaju GPRS roaming.
[ Veljko @ 04.08.2003. 15:20 ] @
Citat:
Crki:
Citat:
darkofdoom83:
izgleda da su ukinuli ovaj internet preko mobilnog.Ja kad hocu da se konektujem
preko racunara kaze da je PPP protokol zaustavljen (ili tako nesto)


Kod mene je isti problem...Imam S45 i sve je dobro konfigurisano,racunar vidi modem
iz mobtelovog uputstva se ne vidi da li treba upisati adresu dns servera.Telefon se konektuje i onda posle provere usera i pass, pokaze istu poruku?
Inace Gprs sa telefonom radi.....Telefon je povezan orginalnim Siemensovim kablom.

Radi vidi podesavanja:
http://www.elitesecurity.org/tema/26586/0#183579
[ Neflernis @ 05.08.2003. 16:58 ] @
Cudan topic. Prvo je pocelo pljuvanje po BK samo zato sto neko nije dobro cuo kada ce poceti GPRS, a kad je proradilo eh, he, svi cute i ej brate m`sim moze besplatno, a do kada, u ala pichi i tsl.

Nije ni cudo sto BK pored ovakvih musterija radi sta hoce. I pink koji svi pljuju a onda zure da gledaju Simpsone, Mucke, X files i po koju premijeru za dzabe, ej brate, m`sim...
[ Veljko @ 05.08.2003. 17:28 ] @
Rekoh ja vec jednom "Kad je dzabe i sirce je slatko".

[ YEEHAW @ 05.08.2003. 20:18 ] @
Citat:
Neflernis:

Nije ni cudo sto BK pored ovakvih musterija radi sta hoce.


Ma LAGALI su nas SVE za taj GPRS (već dve godine), setite se sam prošlog ES leta kada su OBEĆALI da će početi PROŠLE GODINE, pa vidite sa kim imamo posla. A sigurno će ga PRVI u YU početi da naplaćuju.

PS Inače Karićeva filozofija je: "Dok je vukova biće i ovaca za šišanja". A vi vidite ko je tu vuk a ko ovca...
[ darkofdoom83 @ 09.08.2003. 19:15 ] @
jel ima sta novo u vezi ovog free gprs-a ?
Recimo da li je jos uvek free ?
[ Mickey @ 12.08.2003. 12:28 ] @
Ljudi jel neko uspeo konacno i S45i da potera da radi sa PC-jem??
[ Vlajkovic @ 12.08.2003. 14:37 ] @
Treba da uzmem Siemens SL45 a ne znam da li podrzava GPRS ? Ako neko zna da se ne zaletim da ga uzimam ako ne podrzava .
[ Artz @ 12.08.2003. 14:42 ] @
Citat:
Vlajkovic:
Treba da uzmem Siemens SL45 a ne znam da li podrzava GPRS ? Ako neko zna da se ne zaletim da ga uzimam ako ne podrzava .


Ne podrzava, uzmi S45i umesto.
[ Vlajkovic @ 12.08.2003. 15:30 ] @
E hvala dobro je sto sam pitao zamalo da ga uzmem jer mi covek rekao da podrzava.
[ l4m3r @ 14.08.2003. 01:56 ] @
Evo samo da dam komentare o mobtelovom GPRS-u.
Juce sam aktivirao GPRS.. znaci zvao 9863, rekao sta treba da se kaze, bla bla, i rece mi gospojica mlada, da ugasim telefon i upalim. Uradio tako, i vidi cuda, na SE T300 se pojavila ikonica GPRS... ja reko, wow, radi... ajd da setujem sve... setujem ja, odem na mobtelov gprs, kad ono brzo ucitava... wow.. odem na info o racunu, vidim, 0.00, wow, nije mi naplatio poziv na 9863.. wow.. (onda se setim da imam MobiFun, i da imam 10 minuta besplatno za pozive u 063 mrezi). Ajd malo da surfujem po wapu, ajd... radi sve lepo, skidam slike, melodije, jos samo nisam teme skidao za telefon..
I na kraju, mogu vam reci, wow.. 'svaka cast' mobtelu sto je dao 2 meseca free usluga (mogli su i vise, ali ***i ga..)
Jedino sto mi ne radi, je slanje e-mail-a. Ne znam, dali je to do mobtela, ili do servisa koji koristim (u pitanju je eudoramail, koji sam regovao, samo radi ovoga..), ali mogu da skidam mail sa eudore.. al da saljem, nikako... a bas bi bilo gotiva da moze da se salje

[ zverkons @ 14.08.2003. 21:27 ] @
Da li se mozda otprilike zna kada ce pri-paid korisnici moci da koriste GPRS?
[ darkofdoom83 @ 14.08.2003. 21:49 ] @
MOZDA za jedno po godine...al lupam
[ S a l e @ 14.08.2003. 21:55 ] @
Citat:
zverkons:
Da li se mozda otprilike zna kada ce pri-paid korisnici moci da koriste GPRS?


Postoje dvije mogucnosti:
- Da "full" GPRS za prepaid korisnike uopste ne bude pusten, vec "samo" MMS
- Da "full" GPRS za prepaid korisnike bude pusten kada sve to krene sa komercijalnim radom.
[ MMX @ 15.08.2003. 09:33 ] @
Gledajte sta sam nasao na BeogradCafe-u objavljeno kao vest, ali nista od toga :( Ne znam odakle je uopste skinuta ta vest kada na Mobtel-ovim sajtovima nema nista o tome...

Citat:

Od danas i pre-paid korisnici 063 mreze mogu besplatno koristiti GPRS - novu tehnologiju mobilne telefonije koju je u Srbiji prva uvela kompanija 063 Mobtel Srbija proslog meseca.

U pocetnoj fazi nova usluga bila je na raspolaganju post-paid korisnicima, ali samo nekoliko nedelja kasnije, i oni koji su u pre-paid rezimu mogu potpuno besplatno isprobati tzv. 2.5 generaciju moblinih komunikacija.

Da podsetimo, GPRS (General Packet Radio Service) tehnologija nastala je spajanjem prednosti mobilnih i Internet komunikacija. Ova skracenica obelezava paketski prenos podataka radio vezom. Korisnici dobijaju konastantan pristup Internetu, brzinu prenosa podataka (protok) od cak 53,6 Kbit/s sto je sest puta vise nego sto je to do sada bilo moguce. Zahvaljujuci tome korisnici mogu na svojim telefonima prestrazivati WAP sadrzaj, citati elektronsku postu, cetovati sa prijateljima, pristupati privatnim racunarskim mrezama svojih preduzeca itd.

Ukoliko se GPRS moblini telefon poveze kablom ili bezicnim putem (infracrvenom ili bluetooth vezom) sa laptop ili desktop racunarom, moguc je potpun pristup Internetu i svim aplikacajama zasnovanim na IP protokolu.

Posebna pogodnost nove tehnologije je sto omogucava tarifiranje zasnovano na kolicini prenetih podataka, a ne na vremenu provedenom na mrezi. U promotivnom periodu, koriscenje GPRS usluge i za post-paid i za pre-paid korisnike potpuno je besplatno.

GPRS se moze koristiti na citavoj teritoriji koju pokriva 063 GSM mreza, odnosno gde god postoji 063 signal. Prilikom koriscenja GPRS-a, govorni kanal korisnika ostaje slobodan tako da on u svakom trenutku ostaje dostupan za dolazne pozive.

Da bi koristio novu uslugu, korisnik treba da poseduje mobilni telefon koji podrzava GPRS tehnologiju. Vecina novijih modela poznatih proizvodaca ima ovu mogucnost.
[ darkofdoom83 @ 15.08.2003. 23:16 ] @
JA probao pa nece.Jel moram da aktiviram na 9863 ? Teshko bogami kad mi je
kartica kupljena na crno
[ S a l e @ 15.08.2003. 23:18 ] @
Kakve veze ima gdje je kupljena kartica? Nije valjda da traze neke podatke ?
[ MMX @ 16.08.2003. 01:07 ] @
Ma zvao sam 9863 i kazu da ne mogu da koristim GPRS posto sam pripaid :( Ne znam odakle je pokupljena ova vest, ali ocigledno da je lazna...
[ System @ 23.08.2003. 16:12 ] @
Da li radi peer2peer preko gprs-a?
[ darkofdoom83 @ 26.08.2003. 13:42 ] @
moze
[ salle @ 31.08.2003. 18:25 ] @
Citat:
MMX:
Ma zvao sam 9863 i kazu da ne mogu da koristim GPRS posto sam pripaid Ne znam odakle je pokupljena ova vest, ali ocigledno da je lazna...


Mozda ne radi dok je nevreme, ali pre 10 min sam isao preko GPRS - Mobtel prepaid... Pozovi 1313 i trazi da ti aktiviraju GPRS... Ako ne budu htjeli zapisi ime i broj operatera i prijavi ga... (Aktivaciju mozes da zavrsis u korisnickom servisu u Kosovskoj (ili na NBGD)).
[ velkod @ 05.09.2003. 01:59 ] @
da li neko moze da mi objasni kakva je funkcija jad a kakva jar fajlova?

skinuo sam nekoliko igrica za nokiju i dobio sam dva fajla koja se razlikuju samo po velicini i ekstenziji.
e sada okacio sam ih na jedan server i ukucao sam na fonu adresu prvo veceg fajla i ocekivao sam da pocne da skida igricu a ono pojavi mi se da ne prepoznaje fajl, isto se desilo i sa drugim... o cemiu se radi?
na isti nacin sam bez problema skidao midi melodije i slicice.
[ S a l e @ 05.09.2003. 02:10 ] @
Jeste da je offtopic, ali evo descr sta je sta:

http://java.sun.com/j2me/docs/.../user_html/deploy-midlets.html

A Java Application Descriptor (JAD) file. This file contains a predefined set of attributes that allows the device application management software to identify, retrieve, and install the MIDlets.
A Java Archive (JAR) file. The JAR file contains Java classes for each MIDlet in the suite and Java classes that are shared between MIDlets. The JAR file also contains resource files used by the MIDlets and a manifest file.
[ hecky @ 05.09.2003. 21:25 ] @
Koristio sam WinMX preko gprs-a i skinuo nekih 50 Mb za 1 dan.

Sutradan nisam mogao da se nakacim na net uopste (konekcija dodje do Registering to network... i tu pukne).

Kasnije sam saznao od prijatelja koji radi u mobtelu da su me iskljucili jer sam preterao sa download-om.

Takodje mi je rekao da su nekom tipu dodali na racun neku nenormalnu svotu jer je korsitio gprs za download (kao besplatan je gprs za koriscenje preko mobilnog za wap, a nije besplatan kad se koristi za download preko PC-a ?!?!).

Toliko :).
[ S a l e @ 05.09.2003. 21:44 ] @
Eh kada bi to tako islo... Opet si nesto u3povao, bas kao lik koji "nije imao saobracaj, a ima zaduzenje na post paid racunu"... he kako te neko slagao...
[ zverkons @ 06.09.2003. 21:45 ] @
danas sam negde oko 12:00h zvao 1313 i trazio da mi aktiviraju gprs,receno mi je da ce to odmah da bude uradjeno medjutim jos nista od toga!
Imam nokiu 7210,namestio sam setings sa mobtelovog sajta!Da ne treba mozda jos nesta da se namesti?
[ Nemanja Dubravac @ 06.09.2003. 22:03 ] @
Moras da 'restartujes' telefon tj. da iskljucis i ponovo ukljucis...
[ zverkons @ 06.09.2003. 23:42 ] @
uradio sam to ali nista!Probacu opet sutra da ih nazovem!
[ S a l e @ 07.09.2003. 03:18 ] @
Meni su akitvirali odmah po kupovini kartice (u Kosovskoj). Dok za jedan postpaid, zvao sam uvece oko 2, i rekao je da ce biti aktivirano u naredna 24 h. Sacekaj malo, pa ako ne bude aktivirano pozovi ponovo... Mada provjeri sva podesavanja u telefonu

p.s. mozes da zoves kada hoces, call centar radi non stop
[ zverkons @ 07.09.2003. 09:35 ] @
sada je uredu,jutros su mi ukjlucili!
[ Mad Doc @ 08.09.2003. 23:30 ] @
Pazite ljudi preko 20 kb na GPRS-u naplacuje se 10din/kb
[ S a l e @ 09.09.2003. 00:29 ] @
Onda bih ja do sada bio u minusu 999999999999999999 DIN

p.s. da li si to napisao po onoj narodnoj "ah sto je ki$jelo grozdje"?
Sorry, ali GPRS se (za sada) ne naplacuje.
[ Dejan Krstic @ 09.09.2003. 09:22 ] @
10din/kb.......:))) Ovo je dobro :)))))

Cak i da se naplacuje ovo nema sanse da je cena :))))

Inace primetio sam da masa korisnika koristi 063/1010 kao izlaz na internet misleci da je to gprs pa se onda zale kako se naplacuje :)
[ ognjenr @ 09.09.2003. 22:16 ] @
he he,
za ovih nekoliko dana korišćenja GPRS kroz moj SE T300 "prošlo" je oko 50-tak MB podataka!! Kolika bi onda bila cena
[ dejko @ 01.10.2003. 17:50 ] @
Da li je neko u Pancevu uspeo sa gprs-om na compu?

Imam Siemens S45i; sa kineskim data cablom uspem da se logujem, ali se veza
veoma brzo zaglupi.

Sa Siemens-ovim rs232 cablom ne mogu da se ulogujem, i nakon "verifying username and password" -> "error 629: the connection was closed by the remote computer".

Probano na razlicitim lokacijama/compovima/cablovima. GPRS preko telefona radi.

hints?
[ markic @ 14.10.2003. 16:25 ] @
Da li neko zna neku java chat aplikaciju za ICQ i da pri tom radi na M50?
I jos nesto: da li to samo ja imam ceste zastoje u GPRS-u ili je to normalno za test fazu? Kada se konektujem primim par desetina KB i onda imam zastoj koji traje i do pet minuta, a posle toga opet imam nesto malo akrivnosti, pa opet pauza i tako stalno.
Napominjem da mi se ovo desava samo kada surfujem sa racunara preko kabla! Kada surfujem sa telefona ili se to ne desava ili ja to ne primecujem.
Jedini lek mi je da mi u pozadini radi Kazaa lite (i da nesto skida) - samo i jedino tada nemam zastoje.
[ predrag78 @ 14.10.2003. 16:31 ] @
Citat:
ognjenr:
he he,
za ovih nekoliko dana korišćenja GPRS kroz moj SE T300 "prošlo" je oko 50-tak MB podataka!! Kolika bi onda bila cena


Bolje da ne znas mnogo para!
[ mac @ 15.10.2003. 00:37 ] @

par stvari o gore navedenom:

S45i ne vodi statistiku preko 667Mb!primetio sam to posle nekih 100Mb preko navedenih 667.Trenutno brojac pokazuje nesto preko 450Mb posle reseta brojaca.

Inace sam se pitao da li samo meni ponekad zaglupi veza.Vidim da je covek provalio shemu.. ne daj da se monitorcici gase ,samo download.......nije vazno shta..

Jedna informacija o telefonima.Ne podrzavaju svi gprs enabled telefoni full gprs specifikaciju!Mada to i nije tako strasna informacija kao sto je na primer ova:pustili su nam samo cetvrt specifikacije a mi treba da budemo sretni i sa tim.Lepo kaze na sajtu:cetiri kanala po 13.4 kps jednako 53.6kps ali moj siemens S45i podrzava osam kanala sto znaci duplo vise !!! Gde su jos cetiri????????

A za sve vas koje interesuje cena mozda nam pomogne poredjenje recimo sa Slovenijom.Paket 50Mb za otprilike 700 dinara ,preko 50mb kazneni poeni u obliku 1Mb=30din
____________________

Znam zasto sam vam ovo ispricao...
[ S a l e @ 15.10.2003. 01:00 ] @
Citat:
By mac:

par stvari o gore navedenom:

S45i ne vodi statistiku preko 667Mb!primetio sam to posle nekih 100Mb preko navedenih 667.Trenutno brojac pokazuje nesto preko 450Mb posle reseta brojaca.

Inace sam se pitao da li samo meni ponekad zaglupi veza.Vidim da je covek provalio shemu.. ne daj da se monitorcici gase ,samo download.......nije vazno shta..


Nemojte to da radite sa downloadom, zasto bespotrebno praviti promet? Da li ces to da radis i kada se bude placao gprs (naravno po protoku, jer ne moze drugacije, ah da FLAT)?

GPRS i funkcionise tako da kada veza nije potrebna, da se zatvara kanal, a kako na to komp nije navikao, malo se "zbuni" i onda uporno pokusava da salje podatke... pa tu nastaje problem... Meni se to cesto desi, ali sam ranije gasio i palio tel, a sada sam "otkrio" da je dovoljno da posaljes USSD kod za provjeru stanja *121# i veza ce se 'procackati'... Eto bas kao Kosmodisk, izgleda glupo, ali GPRS nastavlja da radi

Citat:
Jedna informacija o telefonima.Ne podrzavaju svi gprs enabled telefoni full gprs specifikaciju!Mada to i nije tako strasna informacija kao sto je na primer ova:pustili su nam samo cetvrt specifikacije a mi treba da budemo sretni i sa tim.Lepo kaze na sajtu:cetiri kanala po 13.4 kps jednako 53.6kps ali moj siemens S45i podrzava osam kanala sto znaci duplo vise !!! Gde su jos cetiri????????


Ako je, po tebi, "full" GPRS 8 kanala, a tvoja mobilna stanica - terminal, da ne kazem telefon, ima mogucnosti za 4... to nije cetvrt, vec polovina - gledano po ciframa.

INACE, tvoj telefon je CLASS 8 GPRS enabled

Siemens S45i Available 900 / 1800 Class 8

A to znaci: http://www.gsmworld.com/technology/gprs/class.shtml

4+1 kanal, dakle 4 za downlink, i 1 za uplink. Nista te oni nijesu zakinuli, vec je tvoj, a i vecina danasnjih telefona, toliko ogranicena...

Citat:
A za sve vas koje interesuje cena mozda nam pomogne poredjenje recimo sa Slovenijom.Paket 50Mb za otprilike 700 dinara ,preko 50mb kazneni poeni u obliku 1Mb=30din


Mozda tako paketno, po protoku. bc je rekao da je u Sloveiji flat GPRS oko 35 eura!

Citat:

____________________

Znam zasto sam vam ovo ispricao...


Da li si cuo za opciju potpis u podesavanju profila, ne moras svaki put da stavljas liniju i kucas potpis
[ mac @ 20.10.2003. 01:31 ] @


A sta sam to uradio sa downloadom?

Ja koristim gprs od prvog dana bukvalno,a to je vec oko 80 dana. Gore pomenutih 1250 Mb koje sam skinuo kad podelim na 80 dana ispada nesto preko 15Mb po danu.Ako je zbog mog uglavnom nocnog downloada neko ostao uskracen neki kbps ja se stvarno izvinjavam.

Druga stvar,nisam tacno znao sta oznacavaju class 4 ili class 8 mada vidim na sajtu na koji upucujes da postoji i nesto sto se zove class 12.Ipak cini mi se da sam pre dve godine citao na netu da gprs treba da ima brzine mnogo vece od ovih koje se nude,a da to nije prazna prica moze da se vidi na sajtu http://www.kcell.kz/en/services/gprs.html gde se spominje brzina,ne sad ali uskoro od 115 kbps.Kako se to uklapa?


Treca stvar ,nisam se potpisivao ,it was just a thought!
[ xtraya @ 20.10.2003. 03:49 ] @
mene je smarao j*ebeni AT string kad sam u PC-MOB-GPRS varijanti...7650 nokia

evo Sale je svedok, rucno sam napravio IR port (zalemio i nabudzio na plocu)....i kad se konektuje...radi registering to network i onda PPP link FAILED!...a ja mentol zaboravio da u string unesem jedan znak navoda " i to nisam ni provalio. i tek posle 2-3 sata sale mi kaze da sam se zajebao...

max speed je bio u 6 ujutro ...3,7k i ide ok... (063 skupa veza) ima ovaj IRCOMM2K port (linux verzija irda stack-a) i njega sam stavio...mozete da DUMP-ujete do mile volje sve zivo sto kroz infrared light ide po vazduhu izmedju mobilnog i PC-a

ludilo skroz!

a kad G! koristim na 7650 radi kao sat , radi icq (msn,aim,yahoo) preko agile mesengera, radi irc, radi wap preko google GW-ja, radi mail primanje (ne i slanje, mrzelo me da trazim open relay)

sve u svemu recimo za icq, pola sata intenzivnog piskaranja sa 3-je ljudi potrosi oko 25Kb , verovali ili ne....

ja sam 15 dana drndao mobilni (nisam imao ir port) i potrosio samo 2,5Mb, slao slike , chatovao i skidao programe za telefon.

sve u svemu , G! je dobra stvar....
[ S a l e @ 20.10.2003. 04:00 ] @
Najzesce je ono sto u mobtelovoj dokumentaciji za GPRS u AT stringu stoje oni "smart quotes", pa to ljudima pravi problem!

Btw za slanje mail-a kada ste preko GPRS-a koristite SMTP "maticnog providera" uz autorizaciju (ako omogucava, jes da neki pilicari ne omogucavaju ni POP3 pristup) ili koristite mobtelov smtp.063.mobtel.co.yu

Jos ne sviceeeee rujnaaaa zoraaa...
[ bobo @ 20.10.2003. 12:30 ] @
Ma G! je super skinio sam 500MB do sada
sve mi super radi osim WinMX-a
On nece da procepi pa to ti je.
[ Dejan Krstic @ 20.10.2003. 13:02 ] @
Pa i ne treba. Gprs ne sluzi za izivljavanje.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 20.10.2003. 14:51 ] @
Evo covek rece da je za 3h intenzivnog chata "potrosio" 25KB..jel ima neko predstavu koliko ce kostati megabajt..ili mesecna pretplata?
[ darkofdoom83 @ 21.10.2003. 21:42 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-:
za 3h intenzivnog chata "potrosio" 25KB..


Ma nema leba,meni preko mobilnog za 1h intenzivnog chata oko 150kb.
[ bobo @ 22.10.2003. 00:21 ] @
U hrvatskoj 1€/100kB
[ xtraya @ 22.10.2003. 04:35 ] @
icq daleko manje vuce podataka, kad se ulogujem na icq potrosi 2k u startu
a posle pola sata cukanja sa 3 ljudi ode 25k

kad ircam sa wireless irc klijentom, posto standardno , pored poruka ide i tekst sa kanala (a obicno se spamuje i slicno) tu ide daleko vise podataka, za sat vremena po 250k