[ DR83 @ 27.02.2007. 15:08 ] @
Ja sam gotovo ubedjen da se kaze miteseri. Ali nisam mogao da verujem kada sam cuo u Garnierovoj reklami da kazu mitIseri?
lol
iam li "srbista" da razrese ovu dilemu?

[ Nenad Vranjanac @ 27.02.2007. 16:23 ] @
ma pusti njih, oni ni svoj (francuski) ne znaju (garnier citaju garnijer)
[ Nabukodonosor @ 27.02.2007. 16:39 ] @
Kaze se mitiseri.
[ Lesli Eldridz @ 27.02.2007. 18:00 ] @
Moze i miteseri. U Pržogrncima.
[ Bojan Basic @ 28.02.2007. 00:29 ] @
Eh, našao si reklamu u koju ćeš se pouzdati, ne umeju čak ni proizvod koji reklamiraju da izgovore kako treba (ispravno /garnije/).

Kaže se miteseri, dolazi od nemačkog Mitesser, a što se tiče ovih samouverenih izjava poput ove Nabukodonosorove („Tako je kao što ja kažem, nema potrebe da to potkrepljujem nekim knjižurinama“) predlažem da se baci neki pogled u literaturu; svaki rečnik stranih reči će potvrditi ovo što sam gore napisao, recimo Vujaklija ili rečnik Ivana Klajna i Milana Šipke.
[ DR83 @ 28.02.2007. 10:25 ] @
Bojane, u to sam se i uzdao , da ce neko da otvori knjigu i presudi :)
[ Lesli Eldridz @ 28.02.2007. 11:15 ] @
Jezik nije matematika nego se menja sa vremenom i kaze se onako kako je vise prihvaceno. To sto okostali birokrate i lingvisti to sporo usvajaju je njihov problem, ne problem jezika. Kako je u nekim krajevima "mitiser" rasprostranjenije nego "miteser" , a negde obrnuto, sve je jasno. Moguce je i da se nekad svuda govorilo "miteser" , ali sad se kaze "mitiser" , kao sto se nekad govorilo "kuplung" a sad niko to ne koristi, i kao sto je moja baba zvala novcanik "šlajptiš" pa sad niko i ne zna sta je to. A Vujaklijin recnik je star koliko? 50 godina? Ono sto je najrealnije je da bude pravilno i jedno i drugo, sa tendencijom nestajanja reci sa "e".
[ Bojan Basic @ 28.02.2007. 11:38 ] @
Citat:
Lesli Eldridz:
A Vujaklijin recnik je star koliko? 50 godina?

Prvo izdanje — da, tako nešto. Posle tog prvog izlazila su i naredna (gle čuda).

Ako ti se Vujaklija ne sviđa, uzmi Klajna i Šipku (rečnik koji sam takođe citirao), on je izašao pre dva meseca. Pretpostavljam da se za dva meseca ništa drastično nije izmenilo.

Citat:
Lesli Eldridz:
Ono sto je najrealnije je da bude pravilno i jedno i drugo, sa tendencijom nestajanja reci sa "e".

Pljuni u pero, napiši svoj rečnik stranih reči, u njemu navedi sve tvoje „najrealnije“ ideje, pa ako lingvisti usvoje taj tvoj rečnik — usvojiću ga i ja.
[ Deda_Mraz @ 28.02.2007. 11:54 ] @
Laurent Garnier kralj electra
[ Lesli Eldridz @ 28.02.2007. 12:10 ] @
A sta je mene briga za njih? Sto se mene tice, kilavi i mutavi birokrate i bubuljicari iz kabineta me zanimaju isto kao i lanjski sneg, a posebno me bas briga za to da li oni hoce nesto da usvajaju od mene. Oni su svi deo establismenta i njima odgovara da se postojece stanje zadrzi, sto se odnosi i na jezik. Ti ih postuj, mene za njih bas briga. Nije ovo ovde Ko to tamo peva, pa sad Paja Vujisic izadje i kaze "propisi su propisi", nego ja ovde pisem ono sto svaki covek zdrave pameti moze sam da zakljuci. A to je da ako vecina stanovnistva u nekoj oblasti prihvati izraz "mitiser" to je isto ispravno kao i naziv "miteser" koji koriste ljudi u drugoj oblasti, ma sta mudraci sa pikslama na ocima pisali po nekim artijama, posebno sto je ta rec nastala od strane reci. Sve je to stvar dogovora, oko tih novih reci, a ne dogovaramo se mi sad da vise ne koristimo padeze, nego o tome kako da prihvatimo rec iz stranog jezika koja se ovde odomacila i koja se razlicito izgovara u raznim delovima zemlje. Prema tome, sve je jasno. Ti tvoji lingvisti i dan danas za mesta cije se ime vekovima zavrsava na "ce" tvrde da je ispravno da se to ime zavrsava na "ci". Toliko o njima. Sve je to sam okostali birokrata koji ne zeli da menja bilo sta, kao uopstalom i vecina tih "drustveno naucnih".
[ dusty @ 28.02.2007. 12:28 ] @
Moj komshija ima stampariju, zapravo samo jednu jednobojnu opset masinu. Ljudi su mu se smejali i zvali ga nepismenim (nevezano sto ima nesvrsenu osnovnu do sedmog razreda) kada je napravio vizitke na kojima stoji da je "opset masinista", ali samo nas nekoliko je znalo da je to zapravo njegova broba protiv establismenta

FIGHT THE POWER !!!
[ Bojan Basic @ 28.02.2007. 12:30 ] @
Citat:
Lesli Eldridz:
A to je da ako vecina stanovnistva u nekoj oblasti prihvati...

Prema tome, niški, vranjanski, leskovački, pirotski itd. govor apsolutno je deo standarda srpskog jezika.

Stvari ne funkcionišu baš tako, ali vidim da ti to nije jasno i da bi dizao neku revoluciju, pa ovim završavam svoje učešće u ovoj temi. Jedino što mi je bilo bitno jeste to da pokretač uoči razliku između norme (onoga propisanog u literaturi) i onoga što „propisujete“ vi „reformatori“; a to sam postigao.
[ kelja @ 28.02.2007. 12:36 ] @
Citat:
Bojan Basic: Prema tome, niški, vranjanski, leskovački, pirotski itd. govor apsolutno je deo standarda srpskog jezika.


He,he nije tako, ali je moglo tako da bude,a ko kaze da i nece,je li tako Lesli, proroce jedan?!? (Zezamo se malo,bez uvrede)
[ Marko Bijelic @ 28.02.2007. 13:16 ] @
Citat:
Deda Mraz:
Laurent Garnier kralj electra


Prije bih reko detroit techno (Crispy Bacon i The Man With The Red Face kao savršene techno stvari) i deep house. Ali mu je knjiga Electrochoc strava dobra, lektira ;)
[ Deda_Mraz @ 28.02.2007. 15:45 ] @
Imam jedan video koji traje sat vremena vrhunska slika i audio na snimku, i celo vreme je puštao electro!? Mada mu sve dobro ide, jbg kada imaš osećaja za to!
[ Lesli Eldridz @ 28.02.2007. 16:02 ] @
Citat:
Bojan Basic: Stvari ne funkcionišu baš tako, ali vidim da ti to nije jasno...

Jasno je meni, i necu da dizem revolucije, ali je to "kako stvari funkcionisu" obicna budalastina. Citav sistem funkcionisanja drustva je uglavnom baziran na skupu opste prihvacenih budalastina za koje ljudi ni ne znaju zasto su prihvacene, i ne znaju zasto se ponasaju sledeci ih, a jedna od njih, doduse bezopasna, je to da neke mastiljare propisuju ljudima sta je ispravno a sta nije po pitanju izgovora reci. Opet kazem, ne tvrdim ja da treba ukinuti padeze, ili prihvatiti da je ispravno i "izvinuo" i "izvinio" , ili "ne zna" i "nezna" ili nesto, ili da treba sad dizati lingvisticke revolucije, kako kazes, ali sto se tice te i slicnih stranih reci, to sto je neka mastiljara na nekoj 'artiji pre 100 godina napisala da se ta rec sad pise i izgovara ovako a ne onako ne znaci nista, jer mozda za 30 godina druga mastiljara napise kako su oba naziva ispravna, pa sta onda. To je slicna prica kao za evro ili euro. Koga je briga, i jedno i drugo je OK, sto se tice obicnih ljudi i pravog zivog jezika, a mastiljare slobodno neka se zanimaju tim sustinskim pitanjima na svojim mastiljarskim skupovima, ko im brani, moraju i oni necim da opravdaju to sto su izdrzavana lica i da se prave da rade nesto. Isto vazi i za niški, vranjanski, leskovački, pirotski itd govor . Neka cveta hiljadu cvetova.
[ DjoleReject @ 01.03.2007. 02:14 ] @
Posebno su slatki jeziko-puritanci kad su pitanju strane reci prihvacene kod nas. Nema tog landaro-mudo-laprdaca koji ce imati resenje zagonetke zasto kazemo Ce-De, ali i Di-Vi-Di u isto vreme. Njima je ideja da opste prihvatanje ima vecu tezinu od beskonacnog broja "doktora jezika", jednostavno neprihvatljiva. To je i inace tendencija medju onima koji se bave drustvenim naukama. Na svu silu pokusavaju da ih predstave preko matematike (osnovnog jezika prirodnih nauka) i time uspevaju da se dovedu u smesan polozaj. Naravoucenije - postoje oblasti zivota u kojima ti i Klajn i Vujaklija kazete da su dva i dva cetiri, ali ako nas koji mislimo da je rezultat pet ima vise - mozete sva trojica... Rezultat je pet!
[ Bhamby @ 01.03.2007. 02:42 ] @
[ Lesli Eldridz @ 01.03.2007. 09:46 ] @
Ja od kad znam za sebe, decenijama, u svim zenskim novinama pise "mitiser" , ali "miteser" ne videh nigde, osim eto sad u tim recnicima. A i tamo verovatno tako pise jer je mastiljare mrzelo da izadju na ulicu i da vide kako su ljudi tu rec prihvatili, nego su prepisali stranu rec u originalu zato sto im je tako lakse. Ne kazem sad da sve sto tamo pise ne valja, ali nije ni sve sto tamo pise ocenas.
[ Nenad Vranjanac @ 01.03.2007. 10:23 ] @
citas zenske casopise decenijama?!
sada su stvari polako pocele da se razjasnjavaju...

inace, stvarno si u zabludi. fala bogu, svako ima pravo da se izrazava kako hoce, samo to sa mastiljarama stvarno ne stoji. isto kao sto tebe neko ne zove nepismenim. znas ono, tolerancija?

95% moje okoline i vrapci na grani znaju da se kaze analogno-digitalna-zezampro-linija, rikverac, gejfurt, rajfešlus... pa su zato valjda u pravu?
[ Lesli Eldridz @ 01.03.2007. 12:29 ] @
Normalno da citam, opak sam ja peder i antisrbin, pazi se. Bolje da citam to, tu bar ima nesto zanimljivo, eto, mozes da naucis kako se spremaju razna jela, koji zacini idu uz koju namirnicu, pa onda o zdravoj hrani i tako dalje, nego da citam gluposti u kojima neandertalci pisu o drugim neandertalcima koji trce po livadi za naduvanim balonom, ili trce po parketu i bacaju taj balon u korpu, ili o modelima cdx30 - trt - naguz automobila i mobilnih telefona, ili nedo bog, ono gde pisu o ognjistima, nejaci, kolevkama i tim mastiljarskim stvarima koje njima sluze da muzu pare od budala ne radeci nista. Od tzv "muskih casopisa" moze samo literatura tipa "Sam svoj majstor" i ranije nesto tipa PC Press, ali to je bilo ranije, a sad su se i oni dibidus komercijalizovali pa pisu gluposti, a i sad je za te stvari dovoljan internet. Nikad nisam bio za alfa muzjaka, sta da radis, niko nije savrsen.

Sve to nema veze sa mastiljarskim mudrovanjima i sa prihvatanjem novih reci. Znaci, ta rec se decenijama koristi u stampi i medijima u obliku "mitiser". Kad bi sad neko u reklami ili casopisima poceo iz cista mira da koristi "miteser" , ispao bi glup u drustvu. Kao oni veliki Srbi koji u strahu od hrvastine stavljaju na radnju firmu "suvomesnata roba" , pa onda to mangupi uslikaju i te slike stavljaju na srbovanje.com. Eto, mozda tu rec i treba pisati "suvomesnata" a ne "suhomesnata" ili su mozda obe ispravne, ali *ebi ga, sta da radis kad se odomacilo "suhomesnata" i to je to. Isto kao i za mitiser. Sve je tu potpuno jasno svima, osim mastiljarama.

I zasto ja nisam tolerantan? Pa ja ne tvrdim da treba mastiljare pozatvarati ili nesto (osim odredjene kategorije mastiljara, to su ovi arijevci sto po ceo dan buncaju sa TV) , samo ih zovem njihovim pravim imenom. Sta tu nije tolerantno? Kad naprave nesto konkretno i stvarno, tad mogu da budu seljaci, kovaci, zidari, trgovci, oni sto vrse hidrokolonoterapiju, kompjuterasi, lekari, naucnici ili nesto, a sve dok je jedino sto rade da mazu plajvazima po 'artiji i da mudruju iz kabineta o velikim mislima (a la trtljanje o "trzistu" na koje im ne pada na pamet da izadju), znaci dok rade te njihove mastiljarske stvari i to proglasavaju za rad sisajuci drzavne jasle, za mene su to izdrzavana lica i mastiljare i tacka. U tu grupu spada i dobar deo ovih sto "pruzaju usluge". Mastiljare koje treba tolerisati kao sto se tolerise rodjak koji je simpatican ali malo ometen u razvoju, ali na koje ne treba preterano obracati paznju.

[Ovu poruku je menjao Lesli Eldridz dana 01.03.2007. u 13:49 GMT+1]
[ kelja @ 01.03.2007. 13:12 ] @
E Lesli, spreman si da zbog jedne svoje greske napises "Lament nad Srbijom pod mastiljarama". :)

[Ovu poruku je menjao kelja dana 01.03.2007. u 18:32 GMT+1]
[ Nenad Vranjanac @ 01.03.2007. 15:28 ] @
pa prvo popij jedan brufen, pa procitaj onaj tvoj poslednji post gore, pa ces da vidis zasto bi mogao da se okarakterises kao netolerantan. drugo, nauci sta znaci ""
dobro, ti ne spremas kolac za neistomisljenike kao "oni" necivilizovani, od kojih se ti razlikujes i kojih se gnusas; nego
Citat:
Lesli Eldridz: treba tolerisati kao sto se tolerise rodjak koji je simpatican ali malo ometen u razvoju, ali na koje ne treba preterano obracati paznju.

ako mene pitas, to je isto. cak i da si u pravu, to nije korektno. a nisi u pravu, a glasan jesi. po tebi onaj ko se drzi pravopisa je simpatican rodjak?
dobro, mozda u tvom krugu ljudi niko ne kaze mitEser (kod mene je slucaj sasvim obrnut), ali meni je malo trulo da se oko ovakvih stvari potezu ovakve reci.

pozivanje na te novine u bilo kakvoj relativno ozbiljnoj diskusiji je, blago receno - neozbiljno. toga bi trebalo da budes svestan. (ovo ti ne govorim da bih ispao u pravu, mene bas briga i da nisam, vec razmisli malo, zbog sebe
[ Lesli Eldridz @ 01.03.2007. 18:00 ] @
Nisam rekao da je onaj ko se drzi pravopisa simpatican rodjak, nego su to mastiljare iz kabineta koje u zivotu nisu uradile nista prakticno, ali su im zato puna usta velikijeh znanja o tome sta bi drugi trebalo da rade, kako bi trebalo da se ponasaju, i kako bi trebalo da govore ili pisu. I ko to odredjuje pravopis i kako? Ne moze neko da na silu odredjuje pravopis iz nekog kabineta, posebno kad se prihvataju ti strani izrazi, nego se strani izraz prihvata onako kako se odomaci medju stanovnistvom. Lep primer je ovaj koji je naveo DjoleReject, ovo sa "ce de" i "di vi di". Eto, ovde je nemacka rec za bubuljicu - mitesser, negde prihvacena kao miteser, negde kao mitiser i to je to. Pisali vi sta vam drago, oba naziva su ispravna, a onaj uceni zvanicnik iz tih njihovih kabineta koji tvrdi da nisu je obicna okostala, zadrta i lenja mastiljara koju mrzi da izmeni recnik, ali je zato ne mrzi da ceo dan popuje.
Citat:
kelja: E Lesli, spreman si da zbog jedne svoje greske napises lament nad "Srbijom pod mastiljarama". :)

More nije Srbija, nego je ceo svet pod tim mastiljarama ;) Opaka je to banda lezilebovica koja ne radi nista osim sto po ceo dan smislja kako da zamotava posten svet, koji ih za cudo onda najcesce slusa. To je jedna od onih budalastina sto sam ih pominjao. I sto je ovde moja greska? Jeste, pogresio sam sto sam u pocetku mislio da je ispravno samo "mitiser" ali ne i "miteser" . Onda se ovo ostalo razvilo u letu, i sad mislim da su ispravna oba naziva. Ja stvarno u okruzenju nikad nisam cuo da neko govori "miteser" , i stvarno decenijama u stampi svuda pise "mitiser" , to moze i da se proveri. Eto, pretragom na internetu dobija se otprilike isti rezultat za obe reci, ako se odbace nekakvi pukovnici Miteseri koji nabijaju broj nazivu sa "e" (bez tih pukovnika Mitesera ima mnogo vise rezultata sa "i" ali neka bude). Moguce je to da se nekad govorilo samo sa "e" , ali sad se govori i sa "i" , i to je podjednako zastupljeno, sto znaci da oni koji su za to zaduzeni treba da ubeleze u te njihove recnike da su sad ispravna oba naziva, cisto da se ovo cinjenicno stanje ozvanici. Nisu valjda i oni patriote kao ove budale sto buncaju sa tv, nego su lingvisti. A ako ne prate razvoj jezika nego zadrto insistiraju na zadrzavanju starog, onda su mastiljare. Upodobljene.