[ habit @ 02.03.2007. 19:11 ] @
Cao svima,

slicnih tema je bilo ali mislim da mi ne mogu bas pomoci. Elem, sta je moj problem...?

na jednoj od pharma masina koje odrzavam je u switch kabinetu Siemensova S7-200 (226) PLC jedinica koja na jednom od O portova stampa neke podatke na LQ-300K (kinescine i masina i stamapac pa mi to umnogome olaksava posao?!)
medjutim, stampe nema. Pretpostavljam da je problem interfejs sa simensovog DB9 out porta do stampaca koji je DB25 serijski.
U ovom DB25 ima nekakav interfejs pasivan bez dodatnog napajanja sa nekim kolcetom DIL8, naravno presmirglanim i plus zalivenim u kampaund.
Po meni ovaj interfejs pegla RS485 (protokol na O portu S7 automatike) na RS232 da bi stampac stampao.
kako da ga istestiram?
kacio sam na racunar na serijski COM1 ali naravno bez uspeha, hteo sam iz Dosa da odstampam nesto ali sam i sam znao da od te rabote nece biti nista.
Na interfejsu pise RS232/PPI interface pa mi i to nije bas najjasnije s'0bzirom da znam da se radi sigurno o prelasku sa 485 na 232. Zabatalio sam point to point problematiku.
Prelistavao sam i Siemensov sajt i razna uputstva ali ne nadjoh nista 'useful' da resim ovaj problem.

Ima li ko kakvu korisnu ideju, recimo o testiranju ovog (po meni loseg, citaj-kilavog interfejsa a koji nije originalan simensov vec neka kikireska budzevina) ili za samogradnju pasivnog RS485 na RS232 ( ne znam da li je pametno koristiti one sheme sa napajanjem, plasim se da ne sje*em S7 simensa)

hvala unapred,
pozdrav

milan
[ guja011 @ 02.03.2007. 22:59 ] @
Citat:
habit: Ima li ko kakvu korisnu ideju, recimo o testiranju ovog (po meni loseg, citaj-kilavog interfejsa a koji nije originalan simensov vec neka kikireska budzevina) ili za samogradnju pasivnog RS485 na RS232 ( ne znam da li je pametno koristiti one sheme sa napajanjem, plasim se da ne sje*em S7 simensa)


šta fali "šemama sa napajanjem"?
jedan max485 ili 75176 i jedan max232 i to je to. i napajanje.
npr
http://www.sixca.com/eng/img/rs232_485_cir.gif
http://aquaticus.info/schematic_of_rs485_converter
http://www.airborn.com.au/layout/232to485.html
http://www.rs485.com/pdffiles/converters/asc24t.pdf
[ habit @ 03.03.2007. 14:42 ] @
Gujo, hvala na odgovoru,

izbegavam napajanje jer se plasim da nesto ne skrkam na S7 kontroleru a i ne znam kako je konfigurisan.
Ono sto znam je da taj DB9 (RS485) port salje stampu preko tog pasivnog kineskog interfejsa na serijski DB25 port stampaca. Kako da ga testiram? Imas li ideju?
inace, imam jedan gotov RS232-RS485 konvertor sa ext. napajanjem 5V i radi u oba smera. Eto ga na slici ATEN model IC-485S, unutra ima tajmer 555, 2x SN75176, 2x MC1488p...
mislio sam da ga nabodem u S7 PLC da cita RS485 i konvertuje na RS232 koji bih dovukao na comp, tako bih mogao da sa serial port monitorom barem vidim da li sta 'pljuje' automatika po njenom portu. valjda bih tada mogao 100% da kazem da mi ne valja postojeci kineski interfejs i da nabavim pravi siemensov.
Mozes li malo da mi pomognes da podesim ovaj moj interfejs?
Pise da je RS232-RS485 converter. S'jedne strane je DB25 zenski, to je valjda za serijski port na kompu ili stampacu odnosno RS232.
na drugoj strani je klema sa 4 izvoda (R, R-, T- i cetvrti je valjda T+), pored klema je RJ45 koji je paralelno vezan sa kontaktima na klemama. U sredini su prekidaci. Levi prekidac svicuje tri pozicije TxON-RxON ili na T-RTS, R-RTS ili u trecu poziciju T-RTS, RxON.
Drugi prekidac svicuje izmedju DCE, DTE i MON (RTS).
Kako da ha svicujem da bi na DB25 bio RS232 za komp ili stampac a na klemama(RJ11) 485 protokol sa S7 automatike i to da komunikacija ide od automatike (RS485) ka racunaru (RS232), mislim u jednom smeru.
Za raspored pinova sa klema na konektor S& cu se snaci, valjda....

hvala za ove adrese, pregledao sam sve, ona shema za test RS485 komunikacije ne znam koliko je pimenljiva s'obzirom da se testira neki podvodni robotic i treba se u ROV jedinici programirati AVR sa nekim hex fajlom.. mislim da mi bas i nije primenljivo na S7.

pozzz

MILAN

[Ovu poruku je menjao habit dana 03.03.2007. u 16:51 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao habit dana 03.03.2007. u 17:29 GMT+1]
[ guja011 @ 04.03.2007. 23:15 ] @
ubre, što lepo izgleda.
slušaj, sa ovakvim (napajanim) konvertorom nećeš imati problema sa simensom, ipak je to standard a sa ovim čudašcetom za razliku od pasivca ćeš imati garantovano dobre nivoe. jedino ćeš se malo zezati sa dipsvičevima al to je manji problem pogotovo što se očekuje jednosmerna priča-od simensa ka rs232.
[ habit @ 05.03.2007. 20:46 ] @
Ufff, jeste dobar adapter, da se ima vremena pa da se presnimi, mozda bi nekome valjao mada je dvostrana stampa.
Zanima me sledece...
Na S7 strani je Db9F i to pin 3(signal B), pin 5(logic common), pin 6(+5V, 100 oma ser.resistor) i pin 8(signalA).
Na adapteru koji imam postoje R+, R-, T- i T+. Koji sad ide na koji pin?
Valjda je R-, T- zajedno na logic common a ostalo...?
Dosta sam procitao u vezi svega ovoga ali jos uvek nisam siguran u mnogo stosta.
he-he slabo ih ima na TV-ima...

pozzz,

milan
[ guja011 @ 05.03.2007. 23:08 ] @
to na adapteru kao parice receive (+R, -R) transmit (+T, -T) je jasno,
a ovo na simensu kao kanal a i b kolko toliko ali mi je malo čudno da od svih pinova koje si nabrojao ne idu po 2 za a i b kanale. a što se tiče spomenutih 5 volti potaman i preko 100 oma eto ti možda objašnjenja kako kinez kabl ima napajanje (= krade od simensa) .
ajd pogledam sutra, mozak mi na rezervi večeras.
[ habit @ 06.03.2007. 19:46 ] @
hvala Gujo za pomoc, pogledaj to, molim te da ne bih sapalio automatiku. Ovde se radi o nekoj kineskoj vradzbini ocigledno. Probacu da razbijem onaj kampaund, onda bi bilo mnogo jasnije jer bih mogao da snimim taj njihov interfejs. Probacu i da stupim u kontakt sa njima i to , nazalost, preko prevodioca-zastupnika u BG jer ne znaju engleski i kako vidim nece ni da mi se jave.
Da mi je bar da odradim dijagnostiku da budem siguran da je interfejs pa da odmah kupim Simensov pravo kabl i to za dvostranu komunikaciju da radim ko co'ek.

hvala, cao

milan