[ LalePA @ 09.03.2007. 14:24 ] @
Po preporuci forumaša odlučio sam se da nabavim VEGAS 7.0 pošto sam do sada koristio pinnacle video studio 9, poprilično ga savladao i smatrao sam da treba da pređem na nešto naprednije... I tu sam se grrrrdno zaje*ao...

Našao sam ovde na forumu tutorijale za Vegas 5 ali za 7 nisam ništa... Imam jedan problemčić.

Kada sam koristio Pinnacle 9 i kada uradim capture dobijao sam film u kojem sam mogao ubacivati tranzicije izmedju scena ( mislim na ono kada se prekine snimanje pa kada se nastavi) i mogao sam klip da presečem gde hoću, da isečem delove koji mi ne trebju itd... Sve sam pokušavao da pronađem u uputstvima za SONY VEGAS 7, ali nije pomoglo... Klip koji sam koristio i pokušao da obradim je ubačen pomoću pinnacle 9 (ukoliko to ima značaja)... kako se rade takve stvari? KAko se posle radi reendering? Da li se u VEGASU može uraditi sve, od početka do kraja ( capture, obrada, reendering, sve do finalnog dvd-a i posle samo da se nareže), a ukoliko može čemu onda služi dvd architect 4 koji sam dobio u paketu sa VEGAS-om???

Mnoooooogo je komplikovan ovaj VEGAS...



[Ovu poruku je menjao Cileinteractiv dana 19.04.2008. u 19:38 GMT+1]
[ koleNS @ 09.03.2007. 20:36 ] @
Evo mala pomoc dok se ne jave iskusniji u koristenju Vegasa.
Sve sto si naveo moze da se radi u njemu ("seckanje" - edit - split)(efekti-imas celu paletu efekata i tranzicija u Vegasovom exploreru-donji levi ugao), s tim sto prilikom exportovanja Vegas odradi rendering. Exportovanje mozes odraditi kao mpeg2 (spojen video i audio) ili odvojeno (kako bi zvuk bio u ac3 formatu, pripremlje za DVD). Znaci pripremu za rezanje na DVD radis u Arhitectu.
Znam da je odgovor oskudan, ali za pocetak valjda ce koristiti.
Pitaj konkretne stvari, uvek ce neko pomoci.
Pozdrav!
[ LalePA @ 09.03.2007. 23:49 ] @
@koleNS

Hvala ti na odgovoru, ukapirao sam to što si mi napisao ali sam mislio da VEGAS ima to seckanje scena kao automatizovanu opciju, a da se split koristi samo kada želiš scenu koja je iscela snimljena podeliti, ali nije valjda da čak i prekide između scena moram ručno seckati??? Eto već jedna prednost amaterskok Pinnacle 9...

Da rezimiramo:

U VEGAS-u ja u stvari slažem klipove, sečem, ubacujem efekte, tranzicije (bez Mileta sa Čubure ), i neke titlove, eventualno vreme ili neki logo ili komentar... Šta onda dalje radim u ARCHITECT-u? Ubacujem samo meni?


Još me jedna stvar interesuje... Kada u PHOTOSHOP-u uradim neki logo u kojem formatu treba da ga snimim da bih ga mogao koristiti u uglu snimka u VEGAS-u?
[ Cileinteractiv @ 10.03.2007. 01:46 ] @
Pozdrav. Za te potrebe možeš koristiti dodatne alate specijalizovane za tu namenu-Capture. Na primer Scenalyzer-Sclive.
[ LalePA @ 10.03.2007. 02:39 ] @
Pronasao sam neki trial na netu... Scenalyzer... samo me zanima sada kada izvrsim capture sa njime i tako prebacim na hard disk sa detektovanim scenama da li mi scene ostaju razdvojene kada taj video koji je captured sa scenalyzer otvorim pomoću VEGASA? DA li cu tada u VEGASU moci ubaciti tranzicije izmedju scena? ili treba opet nesto da seckam u nekom od ova dva programa, da razdvajam klipove i da od jednog klipa pravim vise klipova pa da zatim stavljam izmedju tranzicije ili cu dobiti u VEgasu kada otvorim sve automatski razdvojeno?
[ deks007 @ 10.03.2007. 11:20 ] @
Svaki put kad sa kamerom uradis rec i stop napravis klip . Posle prebacivanja na komp imas odreden broj klipova u zavisnosti koliko puta si uradio rec i stop - sa ovim se slazes ? Te klipove kada dignes u Vegasu na timeline ukrstas ( uzavisnosti koliko hoces da ti traje tranzicija ) i ubacujes efekat koji hoces . Ako imas klip koji ti je u cugu 15-tak minuta i ti hoces da negde ubacis neku tranziciju moras na tom mestu da napravis rez ukrstis ih i ubacis tranziciju . Znaci ti ces i pri prabacivanju snimka sa kamere pomocu Vegasa imati razdvojene klipove spremna za dalji rad kako sam ti opisao . Posle renderujes kako ti je Kole opisao i u Arhitektu kreiras DVD . Ja nista drugo ne koristim sem Vegasa i Arhitekta . Pozdrav !
[ LalePA @ 10.03.2007. 12:57 ] @
@deks007

Slažem se ja u potpunosti sa tobom da kada uradim rec/stop to treba da bude jedan klip i da izmedju snimaka koji su prekinuti treba da može da se ubaci tranzicija, ali ja sam pokušavao da obradim video koji sam uneo ( capture) pomoću PINNACLE-a, i kada ga otvorim u PINNACLE-u imam isečeno sve po "scenama", ali u VEGAS-u otvorim taj isti snimak i klip mi je izjedna, bez prekida... E sada me interesuje da li će se to desiti i ako unesem (capture) video sa kasete pomoću VEGASA ili svaki od ta dva programa ima zaseban način "sečenja" scena?
[ LalePA @ 10.03.2007. 15:01 ] @
Uradio sam capture direktno iz VEGAS-a i iseckao je scene u zasebne klipove ( to se u PINNACLE-u ne dešava, nego on pravi još jedan fajl u toku capture i taj fajl "pamti " scene i ima extenziju .scn, a klip ostaje izjedna snimljen)... E sada u PINNACLE-u kada kliknem na određeni deo snimka on mi otvori novi prozir koji pokazuje datum i vreme snimanja... Gde se ta opcija nalazi u VEGAS-u?
[ LalePA @ 11.03.2007. 14:24 ] @
Moram se pohvaliti da sasvim solidno napredujem u VEGAS-u... Zanima me sada kako da izvedem dodavanje efekata samo na određenoj sekvenci snimka? Da li moram da isečem klip ili mogu jednostavno da određenom efektu zadam kada da se uključi i kada da se isključi, odnosno fade in/out, i gde se takva opcija nalazi?
[ koleNS @ 12.03.2007. 00:01 ] @
Za fade in/out... na pocetku i kraju snimka (posebno video i audio), uhvatis gornju ivicu i povlaceci je ka levo ili desno (zavisi da li je pocetak ili kraj snimka) pojavice ti se luk koji pocinje u donjem uglu i razvlaci se onoliko koliko ti zelis. Time si napravio fade in/out, a onoliko kolliko si razvukao-toliko ti traje efekat.
[ LalePA @ 12.03.2007. 00:16 ] @
Nisam mislio na fade in/out na pocetku odnosno kraju klipa nego na odredjivanje kada ce se neki efekat ukljuciti u klipu, odnosno iskljuciti....
[ ton_majstor @ 12.03.2007. 08:13 ] @
Postoji li neki jači razlog da pređem sa 6.0 na 7.0?

Da ne offtopicujem previše, isto pitanje imam i za DVD-Architect, imam 3.0... ima li smisla upgrade?

Pozdrav!
[ deks007 @ 12.03.2007. 19:07 ] @
Sto se mene tice ima novih tranzicija i efekata . Uglavnom su mi interesantne tranzicije ali posto si ti daleko ispred nas obicnih korisnika verovatno da za tebe ima smisla . Pozdrav !
[ Mister_rap @ 12.03.2007. 21:37 ] @
Citat:
ton_majstor: Postoji li neki jači razlog da pređem sa 6.0 na 7.0?

Da ne offtopicujem previše, isto pitanje imam i za DVD-Architect, imam 3.0... ima li smisla upgrade?

Pozdrav!


Za DVD-Architect ne po mom licnom misljenju.
Vegas ne koristim :)
[ ton_majstor @ 12.03.2007. 22:05 ] @
Ma neee, ja video koristim isto kao i vi, "obični smrtnici"!

Zaista, tek od skoro autorujem DVD-e i rudimentarno montiram video, najviše za svoje potrebe. Uskoro ću morati malo više da se time bavim, pa zato i ovo pitam. Ipak je moja struka audio.

Hvala na savetima.

Pozdrav!
[ LalePA @ 15.03.2007. 22:04 ] @
Kako da pronadjem datum i vreme snimanja odredjene scene u VEGAS-u 7.0? U Pinnacle-u se jednostavno klikne na klip i on otvori u posebnom prozoru datum i vreme, ali u VEGAS-u ne mogu naći tu opciju??? Pomagajte, prvi moj projekat u VEGAS-u stoji i čeka renderovanje samo zbog toga... i da li se datum i vreme moraju ubacivati kao zaseban text ili ima opcija koja to automatski odrađuje... Uzgred da li ima negde da se skinu sa neta neke dodatne tranzicije ili je sistem "TO TI JE ŠTO TI JE", šta ima u VEGAS-u to se koristi ( a izbor nije baš neki)... A i dalje mi nije jasno kako određeni efekat da se uključi ili isključi u nekom trenutku... onaj TIMELINE mi uoooopšte ne ide od ruke i neće da me sluša... Ja mu kao zadam kada da se uključi i kada sda se isključi ali efekat ide preko celog klipa...
[ koleNS @ 15.03.2007. 23:43 ] @
Probaj da napravis rezove na delu videa na kome zelis da primenis neki efekar, pa samo na tom delu primeni.
Adorage ima fantasticne tranzicije koji se daju koristiti u Vegasu.
Deks007 je isprobao i rece da je zadovoljan.
Ako se ne varam, za datume i vreme se koristi DVDdate ili slican naziv.
[ ibroinuna @ 16.03.2007. 12:02 ] @
Mora da ima da se podesi da detektuje scene ja radim na premijeru 2.0 i on to ima
A premijer 7 ima tu mogucnost ali kod mene nesto ne reaguje zato nabavi premijer 2.0
sve ces to radit bez muke imas u njemu i menu da napravis po zelji cak i da mu dodas zvucnu pozadinu.
I sto je dobro on radi u vise video formata sto vecina radi samo u avi
[ LalePA @ 16.03.2007. 12:16 ] @
Citat:
ibroinuna: Mora da ima da se podesi da detektuje scene ja radim na premijeru 2.0 i on to ima
A premijer 7 ima tu mogucnost ali kod mene nesto ne reaguje zato nabavi premijer 2.0
sve ces to radit bez muke imas u njemu i menu da napravis po zelji cak i da mu dodas zvucnu pozadinu.
I sto je dobro on radi u vise video formata sto vecina radi samo u avi


Ma ja bih želeo da savladam BAŠ VEGAS, zato što ga mnogi (čini mi se s razlogom) hvale na ovom forumu, samo mi nije jasno da li VEGAS ima neke "dečije bolesti" tipa da se mora koristiti drugi program za pregled vremena snimanja ili samo ja tu opciju ne mogu pronaći?

Citat:
koleNS: Probaj da napravis rezove na delu videa na kome zelis da primenis neki efekar, pa samo na tom delu primeni.
Adorage ima fantasticne tranzicije koji se daju koristiti u Vegasu.
Deks007 je isprobao i rece da je zadovoljan.
Ako se ne varam, za datume i vreme se koristi DVDdate ili slican naziv.


Ok, a da li postoje za VEGAS tranzicije (tipa kao na Pinnacle 9), a i neverovatno mi je da PINNACLE ima tu opciju da pregleda datum i vreme na bilo kom položaju u filmu, a da VEGAS kao profesionalni alat to nema?

[Ovu poruku je menjao LalePA dana 16.03.2007. u 13:39 GMT+1]
[ Misa_exclusive @ 17.03.2007. 11:48 ] @
Verzije 5 i 7 su veoma slične, tako da možeš iskoristiti to uputstvo za Vegas koje je okačeno u TOP temama. U podešavanjima imaš da podesiš Scene detect u: File/Capture/File/Preferences/Capture/Enable DV Scene Detection
U vegasu se radi capture-ovanje, montaža i renderovanje. DVD Architect služi da se napravi DVD izdanje od snimaka, izbora scena, galerije slika...
Ukoliko želiš da od tog snimka praviš DVD, onda renderuj u MPEG2.
[ LalePA @ 17.03.2007. 12:09 ] @
@Misa_exclusive

ma ukapirao sam to za capture i seckanje scena, pročitao sam na forumu dosta o VEGAS-u, kao i o renderovanju i pripremi za DVD, ali me još uvek buni datum, odnosno kako da kliknem na neki deo klipa (kao u PINNACLE-u) i da mi negde pkaže datum i vreme snimanja, pa da zatim ja to tekstualno stavim na snimak (kao titl- to umem da uradim, isto radim i u PINNACLE), ili postoji automatizovan alat koji na recimo 10 sec može da prikaže datum i vreme na snimku? Sve ostalo sam manje - više ukapirao, ali sve ide polako, vremenom, dok se čovek navikne na novo okruženje i novi alat...
Moj prvi VEGAS projekat čeka samo datum i vreme, pa molim sve koji mogu da pomognu....

P.S.
Čak sam razmišljao da instaliram ponovo i PINNACLE pa da u njemu nalazim datum i vreme pa da u VEGAS-u samo upišem, ali to mi deluje malo okolo naokolo a verujem da VEGAS ima sličnu opciju negde sakrivenu?
[ LalePA @ 20.03.2007. 21:26 ] @
@ Misa_exclusive
Citat:
Misa_exclusive:
Ukoliko želiš da od tog snimka praviš DVD, onda renderuj u MPEG2.


Renderovao sam u Mpeg2 I kada uradim menije i podmenije u dvd architect-u daje mi veličinu diska od 5,9gb a kada mu zadam komandu "FIT TO DISC" izbacuje mi: "Media file(s) too big and could not fit to single DVD disc Consider making more media assets available for recompressor remove some media assets..."

Kao što rekoh video je kompresovan u Mpeg2 (DVD Architect PAL video stream) podešeno na Variable bit rate u custom settings sa Output Type podešeno na DVD , Audio u ac3 ( Default template), klip je u trejenju 1h 59 min...

Da li treba da ga rekompresujem ili da ponovo kompresujem ceo projekat ili možda postoji i treći lakši način?

Da li mogu recimo da kreiram dvd te veličine i posle da ga kompresujem pomoću DVD Shrink-a? Ukoliko mogu koliko ću izgubiti time?
[ koleNS @ 20.03.2007. 23:16 ] @
Upravo tako - DVD Shrink. S tim sto vodi racuna da ne preterujes sa duzinom video materijala koji slazes u Arhitektu, pa ti ni kod shrinkovanja nece biti vecih gubitaka u kvalitetu.
[ LalePA @ 21.03.2007. 15:09 ] @
Uradio sam upravo onako kako sam i mislio, što mi je i koleNS potvrdio... Malo je duži proces, pojavile su mi se prve sede dok sam završio DVD ali dobro, barem je to gotovo...
I dalje me muči datum i vreme u određenom delu filma, nisam provalio kako se to radi pa ako je neko voljan da pomogne biću mu zahvalan... Ovaj put sam to radio "ručno", u PINNACLE-u pročitam datum i vreme pa zapišem pa to upišem u PHOTOSHOP-u pa ubacim u VEGAS... Ima li pobogu neki jednostavniji put???

@koleNS

Citat:
koleNS: Upravo tako - DVD Shrink. S tim sto vodi racuna da ne preterujes sa duzinom video materijala koji slazes u Arhitektu, pa ti ni kod shrinkovanja nece biti vecih gubitaka u kvalitetu.


A kako bi izgledalo da sabijem 3 sata materijala na jedan DVD 4.7, koliki bi gubitak u kvalitetu bio i da li bi to bilo baš baš vidljivo ili može da prođe?

Koliko prostora mi zauzimaju meniji i podmeniji u proseku? Video sam takođe opciju da se ubaci slide show sa slikama ali nije mi jasno kako da ubacim neke tranzicije između slika?

[Ovu poruku je menjao LalePA dana 21.03.2007. u 16:20 GMT+1]
[ Cileinteractiv @ 21.03.2007. 16:02 ] @
Citat:
A kako bi izgledalo da sabijem 3 sata materijala na jedan DVD 4.7, koliki bi gubitak u kvalitetu bio i da li bi to bilo baš baš vidljivo ili može da prođe?
Neće biti dobro, slika će imati jak bloking (kockice), ne znam kako stojiš sa vremenom ali bolje to nemoj raditi.

Citat:
Koliko prostora mi zauzimaju meniji i podmeniji u proseku? Video sam takođe opciju da se ubaci slide show sa slikama ali nije mi jasno kako da ubacim neke tranzicije između slika?
Ne zauzimaju mnogo, obično nekoliko megabajta do par desetina megabajta ali to zavisi kakav je meni, da li kao pozadinu ima sliku ili video klip, ima li zvuka u meniju i u kom formatu je ili nema zvuk. Broj strana menija, broj čeptera i thumbnail-a čeptera takođe utiču na veličinu menija, pa ako thumpnail nije slika neko opet mali video fajl kao isečak pripadajućeg čeptera opet više zauzima itd. Nabrojano u zadnjoj rečenici ne utiče previše na veličinu menija.
[ deks007 @ 21.03.2007. 20:50 ] @
Za slajd show koristi ProShow Gold , fajl zapises kao mpeg u VideoWizardu uradis demux ( mozes i u Vegasu ) pa onda dalje u Arhitektu . U Vegasu mozes to isto potrebno je da slike ukrstis i onda ubacis tranziciju (kao dva klipa kad ukrstis) . Ja slike radim na prvi nacin , probaj i videces zasto svima to preporucujem . Pozdrav !
[ agw.mile @ 27.03.2007. 10:34 ] @

Hvala ti na odgovoru, ukapirao sam to što si mi napisao ali sam mislio da VEGAS ima to seckanje scena kao automatizovanu opciju, a da se split koristi samo kada želiš scenu koja je iscela snimljena podeliti, ali nije valjda da čak i prekide između scena moram ručno seckati??? Eto već jedna prednost amaterskok Pinnacle 9...

U Capture Options>Capture treba ukljuciti Enadble DV scene detection i svi kadrovi ce se usnimiti kao pojedinacni fajlovi u obliku Ime clip 001....002.... 003....



Da rezimiramo:

U VEGAS-u ja u stvari slažem klipove, sečem, ubacujem efekte, tranzicije (bez Mileta sa Čubure ), i neke titlove, eventualno vreme ili neki logo ili komentar... Šta onda dalje radim u ARCHITECT-u? Ubacujem samo meni?


U Arhitektu radis (ako zelis menije) i pripremu za VOB i mozes da narezes DVD, Mada ja uradim samo pripremu pa kasnije rezem iz Nera (navika iz Arhitekta 2.0 koji je ponekad brljao sa rezanjem). Arhitekt moze i da uradi rekompresiju i da sabije sve na raspoloziv prostor. Upozorenje: Arhitekt ce da ponovo da renderuje i u slucaju da je u Vegasu dato da renderuje sa boljim karakteristikama VBR. Tako da ces izgubiti nesto vremena.


Još me jedna stvar interesuje... Kada u PHOTOSHOP-u uradim neki logo u kojem formatu treba da ga snimim da bih ga mogao koristiti u uglu snimka u VEGAS-u?

PNG sa transparentnom pozadinom, ali moras da vodis racuna o sirini jer pikseli u PAL-u nisu kvadratni. Ja sve radim iz Corel-a rucno odnos 720>786, dok u PS imas opciju kod otvaranja radne povrsine (mislim da je PAL DV ili slicno)
[ deks007 @ 27.03.2007. 19:56 ] @
U arhitektu ja radim "Prepare" (ako sam dobro napisao) i on napravi Audio TS i Video TS i onda u Neru rezem VideoTS kao DVD Video file . Pozdrav !
[ LalePA @ 13.04.2007. 12:31 ] @
Evo opet ja, a već sam mislio da sam većinu problema rešio... Evo šta se dešava:

Uradim ja lepo capture u VEGAS-u, krenem da sređujem i slažem projekat takođe u VEGAS-u, pustim preview jednog klipa i najednom klip "secne" prikaže jednu scenu ( jedan frejm) iz prethodnog klipa ( ili ponekada i iz tog tekućeg koji gledam), malo mu "zaštuca" ton i nastavi dalje i posle nekoliko sekundi opet... Pomislim ja da se VEGAS glupira, pustim direktno klip koji je CAPTURISAN u Windows media player-u, kad tamo ista priča... seckanje i štucanje, doduše tu nisam primetio da je ubacio frejm nego samo secne... Nešto se desilo prilikom capture-a... Zanima me zašto se ovo dešava i kako to izbeći? A, da, umalo da zaboravim... ako se dobro sećam na tom capture-u sa te kasete mi je prijavio oko 900 dropped frames (mislim da je toliko) pa sam ja pomislio da on tamo gde ima dropped frame nekako ubaci jedan frejm nasumično...

By the way, koliki je normalan broj dropped frame-a u toku capturea kasete od recimo sat vremena?

Koristim

CELERON 1.72 GHz
256 MB RAM
Windows XP SP2

Sa PINNACLE STUDIO 9.3 nisam imao takvih problema, a ni u 2-3-4 projekta koja sam već do sada dovršio u VEGAS-u...
[ LalePA @ 20.04.2007. 15:47 ] @
Problem sa fantomskim frejmovima koje sam VEGAS ubaci negde sam rešio tako što sam ponovo uradio CAPTURE, ali mi se opet desilo ali samo na jednom prelazu iz klipa u klip, odnosno na kraju jednog klipa i na početku drugog, pa sam isekao otprilike po jednu sekundu od svakog... da li je moguće da je do "greške" došlo pri samom snimanju?

I dalje me buni kako u Vegasu naći datum i vreme kada je neki klip snimljen? Nisam uspeo do sada da otkrijem, pa sam koristio PINNACLE STUDIO 9, a pošto sam sinoć reinstalirao sistem ne bih sada da instaliram PINNACLE samo za tu namenu.... Valjda postoji negde u VEGAS-u mogućnost da se pogleda vreme snimanja klipa?

Ajde napredni korisnici VEGAS-a pomažite i pokažite se malo!
[ deks007 @ 20.04.2007. 20:01 ] @
Mislim da u Vegasu to nema ali se potajno nadam da ce me neko demantovati . Pozdrav !
[ LalePA @ 23.04.2007. 11:04 ] @
Ajmo dalje...

Uradim ja lepo jedan disk sa sajma automobila ove godine i sa nekih karting vožnji, iskompresujem, upakujem sve i posle 3 dana ode društvo opet na karting, snimi se još malo nekog materijala... Pošto sam prethodni projekat koji sam uradio obrisao sa harda uključujući i CAPTURE rešim da ne radim sve ispočetka nego da otpakujem DVD (Import -> camcorder disc) i da samo dodam ove nove snimke pa da sve lepo opet rekompresujem... Uradim ja kako sam zamislio, sve lepo složim kad ono vreme kompresije 11h 40m za nekih 1h 40m projekta, pa još dodatno kompresovanje u ac3 20min... U prvom projektu je zvuk bio urađen kao 5.1 čisto da naglasim...
E sad, kada je završio ponovnu kompresiju kvalitet zvuka na novododatom materijalu bio je ok, slika super, ali na starom koji je izvučen sa DVD-a zvuk je bio daleko tiši i nekako "tup" a slika malo mutnija... Taj drugi projekat, novi, sam radio u stereo zvuku...

BTW sve kompresujem sa constant bitrate 6.000.000

Pošto sam bio nezadovoljan urađenim, uzmem ja opet da uradim CAPTURE i ceo projekat ispočetka i evo upravo se kompresuje na drugom računaru pa ćemo videti rezultate... (video od 1h 40m ovaj put je kompresovao 8h 30m, a audio 17m)... Šta utiče sem brzine procesora i RAM memoprije na brzinu kompresije? Utiče li broj klipova i tranzicija koje sadrži projekat?

Zanima me kako postoći zadovoljavajući kvalitet kada se nešto "otpakuje" sa DVD-a i ponovo rekompresuje (prvenstveno što se tiče zvuka)?
[ Cileinteractiv @ 23.04.2007. 14:31 ] @
Generalno kod svih alata za editovanje kada ubacujemo visoko kompresovani materijal dolazi do višestruke rekompresije pogotovo ako korisimo efekte i tranzicije. T je neminovno i gubici se primećuju kao što vidiš. Moj predlog je da konvertuješ DVD odnosno Mpeg2 u DV pa tek onda radiš u Vegasu, za to treba i vremena i prostora ali će pad u kvalitetu biti manji jer Vegas tako neće raditi rekompresiju. Ako je problem (samo) u tonu izdvoj ton sa DVD-a kao Wav i koristiga posebno u Vegasu.
[ Aivendil @ 04.05.2007. 13:14 ] @
E ljudi imam ja jedno pitanje u vezi vegasa. Instairao sam 7-cu i sad planiram da pravim neke mixsove spotova stim sto planiram da izmixsujem vise spotova ali da muziku u pozadini sroz promenim. Probao sam da ubacim jedan AVI video 640x480 bitrate 192kbps sa 23 frame/sec medjutim desava mi se da video nece uopste da ubaci u video track itd. Znaci video samo imam u Project media. Interesuje me jel vegas ima i kakve zahteve sto se tice videa? Posto sam pocetnik svaka pomoc bi mi dobrodosla!!!
Hvala!!!
P.S. pregledao sam one tutorijale za 5-cu sto imaju da se nadju na sajtu

[Ovu poruku je menjao Aivendil dana 04.05.2007. u 14:24 GMT+1]
[ ton_majstor @ 04.05.2007. 15:03 ] @
Da li još nekom Vegas 7.0a ne srađuje sa EDIROL VSTi kompletom? U pitanju su Hyper Canvas, Hyper Quartet i Orchestral.

Znači, krene dizanje, i na njima se zablesavi. Ovo radi samo sa njima, ne i sa drugim VSTi.
[ deks007 @ 04.05.2007. 22:17 ] @
I meni je 7-a pravio neke gluposti , ali sam uvekskidao najnovije verzije a sada je vec 7-e pa verovatno ispravljaju neke greske . Pokusaj sa nekom novijom verzijom . Pozdrav !
[ MIHAEL GABRIEL @ 04.05.2007. 22:39 ] @
Cileinteractiv je vec objasnio za kompresiju,i ja sam postavio davno isto pitanje,odgovor je logican,VEGAS sluzi za digitalnu obradu,mislim da to znaci ako renderises u avi,mpeg,wmw,dolazi do jos dekompresije i problema,ja otada izrazito prebacujem u DV,i vise nemam problema sa slikom i zvukom,deeks 007 podosta je objasnio,ja sam bio okacio prijevod originala VEGASA,sa svim uputama i slikama za rad,ako treba,ponovno cu.Usput,poneki avi ti nece vegas jednostavno prepoznati ili audio,ili sliku,a zasto,e to do danas ne znam.
Pozdrav
[ freak71 @ 17.05.2007. 14:51 ] @
da li je moguce da vegas odradi capture u mpeg2?
kopao sam po opcijama ali nigde mpeg2.
ili mora da se posebno instalira taj mpeg.
[ deks007 @ 17.05.2007. 21:56 ] @
Koliko ja znam ne . Ti izmontiran zapis renderujes u mpeg . Snimanje u mpeg treba da imas hardversku podrsku . Ako sam nesto lupio neka me isprave . Pozdrav !
[ ton_majstor @ 18.05.2007. 12:09 ] @
Sa verzijom 7.0d (build 192) nemam više problema sa VST instrumentima.

Pozdrav!
[ dean 21 @ 17.06.2007. 15:20 ] @
Zdravo, ja sam se malo kasnije ubacio u forum pa ne znam sta vas tacno interesuje o Vegasu.
U celini to je jedan vrlo kvalitetan program koji moze da radi bukvalno sve sto od njega pozelite.
Ne moze da radi capture u mpeg`u zato sto nijedan program koji sluzi barem malo za neke profesionalne
svrhe ne radi capture u mpeg fajlu.Mozete capture da radite Premierom imate vecu kontrolu a montazu radire Vegasom.
Ne znam zasto vas muci taj Vegas,fenomenalan je ja ga koristim vec nekih 6 godina
i nemam bukvalno nikakve probleme sa njim.Koristio sam sve druge programe (Premiere,Pinnacle,Avid,i dr...) ali Vegas
je najbolji i sanjim radim najbrze.Nisam jos nabavio 7cu ne znam sta jos radi.
Inace nemojte da koristite DVD creator zato sto ne valja.Sve sto budete napravili u njemu nece moci da se otvori
u svim kvalitetnijim DVD pleerima.DvD ce biti neprepoznatljuv!!!!.To mozete znati tako sto kada ubacite fajlove u Nero
i pritisnete burn on vas obavesti o mogucim nepravilnostima.Isprobana stvar sigurno. Ja radim video montazu profesionalno i sve sam isprobao!!!.
Pozdrav.
[ deks007 @ 02.07.2007. 21:20 ] @
Kako u Vegasu promenuti raspored prozora , da na primer timeline bude dole . Pozdrav !
[ ggmanager @ 25.07.2007. 00:03 ] @
Prvo da kazem da sam pokusao da nadjem odgovor na forumu ali nisam ga nasao inace ne bih ni pisao ovdje.
Interesuje me kako sa Vegasom mogu da izdvojim chaptere sa dvd filma.Snimano je sony dvd camerom i kasnije je disk finaliziran da se moze gledati na dvd uredjajima.Ono so ja zelim jeste da izdvojim samo neke chaptere sa tog diska i sa jos nekih i narezem na jedan.predpostvaljam da treba da ih renderujem u mpeg ali posto nikad nisam koristio program ne snalazim se najbolje tako da bi mi svaka pomoc bila dobrodosla.pozdrav
[ Misa_exclusive @ 25.07.2007. 15:22 ] @
Ako imasd verziju 7, to je lako. Ides samo na: File/Import/DVD Camcorder disc.
Na ovaj nacin takodje mozes ubaciti i obicne DVD filmove ili sta vec i to sa automatskim prepoznavanjem chaptera i razdvajanjem scena upravo na chaptere.
[ sh0ne @ 27.08.2007. 14:48 ] @
Evo jednog pocetnickog pitanja.
Imam C2D procesor i zanima me da li Vegas v7.0e pri renderovanju koristi drugo jezgro tj. da li je Vegas ima podrsku za multi-threading kao sto Premier 2.0 ima?!
[ agw.mile @ 22.09.2007. 07:01 ] @
I dalje me buni kako u Vegasu naći datum i vreme kada je neki klip snimljen? Nisam uspeo do sada da otkrijem, pa sam koristio PINNACLE STUDIO 9, a pošto sam sinoć reinstalirao sistem ne bih sada da instaliram PINNACLE samo za tu namenu.... Valjda postoji negde u VEGAS-u mogućnost da se pogleda vreme snimanja klipa?


Ima nacina: To se vidi u 7-mici ako ako otvoris prozor "Project media"
[ deks007 @ 22.09.2007. 19:13 ] @
Jesi siguran u to sto pises? Ljudi se ubise pisuci , objasnjavajuci trazeci tresenje da se vidi data cod odnosno vreme snimanja nekog klipa i ti odjednom nades resenje . Ajde snimi par klipova u razmaku od 20 minuta uradi capture u Vegasu i onda napisi sta si dobio kada otvoris prozor projekt medija . Pozdrav !
[ MIHAEL GABRIEL @ 23.09.2007. 00:59 ] @
Pozdrav,i ja bih volio to znati,ali ne da se snimi direktno sa kamere datum,nego cisti snimak,pa onda u vegasu naci kada je snimljeno,znam za opciju video fx,pa timecode,pa uzmi sto zelis,ali datum i vrijeme snimanja nisam jos nasao.U svakom slucaju,nadam se da i ta opcija postoji,i ako postoji,ako moze uputa kako doci do toga.Ja nisam dobio "nista" na taj navedeni nacin koji je naveden,gdje grijesim?
hvala,pozdrav.
[ deks007 @ 23.09.2007. 18:12 ] @
Negresis nigde vec to sto je napisao nije tacno a on neka me demantuje . Pozdrav !
PS. Za Gabriela , sta je sa drugim delom tutorijala za Vegas?
[ mrrc @ 23.09.2007. 21:09 ] @
pozdrav,uskoro ce bit cijeli prijevod,ostalo je jos oko 100 str
MIHAEL GABRIEL pozdrav

[ agw.mile @ 05.10.2007. 18:44 ] @
Citat:
deks007: Jesi siguran u to sto pises? Ljudi se ubise pisuci , objasnjavajuci trazeci tresenje da se vidi data cod odnosno vreme snimanja nekog klipa i ti odjednom nades resenje . Ajde snimi par klipova u razmaku od 20 minuta uradi capture u Vegasu i onda napisi sta si dobio kada otvoris prozor projekt medija . Pozdrav !



Nisam bio tu neko vreme pa nisam citao poruke!

Idemo redom:

Otvoris prozor "Project media"> Views>Detailed pojavi se puno kolona i to ovim redom (mogu se rucno pomerati levo-desno po volji a moze se i sortirati po svakoj koloni na gore i na dole):

Name Use count Type MediaFX Comment Timecod In Time Cod Out Lenght Tape Name Size Modified

Path Avg. Total Data Rate Avg. Audio Data Rate Avg. Video Data Rate Sample Rate Bit Depth Channels

Audio Format Frame Rate Field Order Alpha Pixel Aspect Frame Size Color Depth Video Format

Date/Time Stamp Rating Video Capture Comment UMID


E sada kada ovo pogledate skoncentrisite se na Date/Time Stamp

Ako mi neko kaze kako se ovde postavljaju slikice postavicu vam i printskrin



Evo i ja da nesto pitam: sta je UMID (poslenja kolona)


Pozdrav



[Ovu poruku je menjao agw.mile dana 05.10.2007. u 20:03 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao agw.mile dana 05.10.2007. u 20:04 GMT+1]
[ deks007 @ 05.10.2007. 20:20 ] @
Sto se toga tice u pravu si ali se nismo razumeli ili ja nisam razumeo poentu svega . Svojevremeno je mene interesovalo da taj data kod mogu da imam kao subtitl odnosno da moguu da ga kada gledam DVD po potrebi ukljucim ili iskljucim . Pokusavao sam sa DV Date Paul Glagla ali je ceo postupak oko dobijanja fajla za subtitl komplikovan pa sam odustao od toga . Iskreno za ovu mogucnost u Vegasu nisam znao i hvala na informaciji koja ce mnogima koristiti ako nista drugo moze se dodati neki titl da bi znali kada je sta snimano . Znaci mene je interesovalo da se na samom snimku vidi taj data kod . Pozdrav !
[ agw.mile @ 06.10.2007. 06:25 ] @
Citat:
deks007: Sto se toga tice u pravu si ali se nismo razumeli ili ja nisam razumeo poentu svega . Svojevremeno je mene interesovalo da taj data kod mogu da imam kao subtitl odnosno da moguu da ga kada gledam DVD po potrebi ukljucim ili iskljucim . Pokusavao sam sa DV Date Paul Glagla ali je ceo postupak oko dobijanja fajla za subtitl komplikovan pa sam odustao od toga . Iskreno za ovu mogucnost u Vegasu nisam znao i hvala na informaciji koja ce mnogima koristiti ako nista drugo moze se dodati neki titl da bi znali kada je sta snimano . Znaci mene je interesovalo da se na samom snimku vidi taj data kod . Pozdrav !



Svi su pitali samo kako se moze videti kada je nesto snimljeno. Za ovo drugo nisam nasao mogucnost.Ono sto znam je da moze da se namesti das se vidi u klipu prilikom rada time kod.
[ pavelnus @ 06.10.2007. 18:00 ] @
Imam vegas 8.Problem se sastoji u tome sto mi je trasition tab prazan.Prijavljuje da ne moze da nadje pluginove.....
[ deks007 @ 07.10.2007. 20:07 ] @
Znam za to time kod koji se odnosi na duzinu materijala koji obradujes ali na samom klipu nisam uspeo da namestim da se vidi data time kod .Pozdrav !
[ agw.mile @ 08.10.2007. 07:03 ] @
Citat:
deks007: Znam za to time kod koji se odnosi na duzinu materijala koji obradujes ali na samom klipu nisam uspeo da namestim da se vidi data time kod .Pozdrav !



Option>Preferences>Video>Show source frame numbers on event thumbnails as:

pa izaberes Time code

Pozdrav
[ deks007 @ 08.10.2007. 22:25 ] @
Koliko ja vidim to nije data time kod vec samo time kod koji ti pokazuje sta si snimio u na primer 20-tom min na kaseti od 60 min . To se ipak razlikuje od onoga sto se vidi u projekt media gde vidis tacno vreme i dan kada si nesto snimio a to u Vegasu ne moze da se vidi na samom klipu kada ga dignes na timeline . Pozdrav !
[ agw.mile @ 09.10.2007. 18:58 ] @
Citat:
deks007: Koliko ja vidim to nije data time kod vec samo time kod koji ti pokazuje sta si snimio u na primer 20-tom min na kaseti od 60 min . To se ipak razlikuje od onoga sto se vidi u projekt media gde vidis tacno vreme i dan kada si nesto snimio a to u Vegasu ne moze da se vidi na samom klipu kada ga dignes na timeline . Pozdrav !


To sam i napisao: kako na klipu dobiti TIme Code a ne datum snimanja koji se vidi u Project Media.
[ Toxic Flame @ 07.11.2007. 12:43 ] @
formatirao sam komp i instalirao Vegas 7.. od kodeka su mi instalirani ffdshow i ac3 filter..
problem je u tome shto mi vegas najvecu vecinu video fajlova ne prepoznaje kao video tj. samo otvori audio kanal

pre formatiranja je radio oke, ali se ne secam shta je imao od kodeka..

dakle.. koje kodeke (ili koj paket kodeka) koristiti? shta preporuchujete?

hvala unapred
[ Misa_exclusive @ 07.11.2007. 17:17 ] @
Prvo, editing programi nisu namenjeni za montažu raznih DivXova i sl. To što si uspevao je zato što si pogodio neku "dobitnu kombinaciju" kodeka. Ne preostaje ti ništa drugo nego da čačkaš sa kodecima dok ne uspeš. Instaliraj posebno DivX i Xvid kodek pa pokusaj.
[ BrickTop1984 @ 19.11.2007. 20:47 ] @
Trebam nekog iskusnog da mi ukratko objasni kako napraviti spot za pjesmu.
Imam TBF-ovu pjesmu i dosta scena iz Star Trek DS9 koje bi htio ukomponirati u smislenu cjelinu.
[ Toxic Flame @ 19.11.2007. 23:02 ] @
hm..ako planirash da radish spot, najpre ti preporuchujem da osmislish sam misaonu celinu..to je ustvari neki tvoj vid prichanja priche..a to je i poenta zar ne?

sklapanje svega toga (editovanje) je manje vishe jednostavno (ako se ne koriste razni efekti i sl) i svodi se na seci i lepi..lepo bi bilo da ti svi klipovi koje si sakupio budu istog kvaliteta (isti bitrate,framerate i rezolucija)..to mozesh izkonvertovati rasnim all in one konvertorima..

e sad..

pokrenesh vegas i ubacish melodiju na timeline i on ce sam otvoriti audio kanal..

klipove isto prevlachish i njih mozesh redjati sve u istom video kanalu, a audio kanale mozesh odmah brisati (ako ne planirash da se u pesmi chuju i efekti iz filma i sl)

ostalo se svodi na premeshtanje levo desno skracivanje i produzavanje klipova..ako hocesh klip da usporish drzi ctrl i razvlachi ga, analogno za ubrzavanje..

pored komandi play stop i sl.. sa leve strane (u default view-u) imash mali zuti trougao..preko njega kontorlishesh brzinu playbacka ali samo u preview-u tj. dok sve ne podesish..tako da to ne utiche na krajnji render..ovo moze biti jako pogodno za delove gde bash hocesh da "zalepish" sliku za zvuk..

nadam se da sam malo pomogao..


pitaj detaljnije za detaljniju pomoc ;)
[ Misa_exclusive @ 19.11.2007. 23:04 ] @
Kakvo je ovo pitanje???
Kako kako... pa seckanjem delova i redjanjem jedan iza drugog :)
[ BrickTop1984 @ 20.11.2007. 08:59 ] @
Imam već u glavi i na papiru kako bi sve to trebalo izgledati, sad samo trebam poćeti sa poslom. I da svi su mi klipovi po karakteristikama identični. Hvala na pomoći.
[ Audio @ 30.11.2007. 07:52 ] @
Ja dugo koristim Vegas i jedini nacin da nadjen Time and date kod je dosta glup ali veoma prost.Na parce klipa ciji me kod interesuje desnim klikom idem u properties, nadjem sat i datum, i najobicniji copy-paste zavrsava posao. Doduse, sad ne "tece" nego samo pokazuje momenat kada je kliknut record. Sto se tice ubacivanja sata i datuma kao subtitle, to se moze uraditi u Architectu tj. ubaci se kompletan kod koji mozes ukljuciti ili iskljuciti prilikom gledanja DVD-a pristiskom na taster subtitle na daljinskom od plejera. Ja sam to jednom probao i bilo je dobro ali mi nije nesto bilo potrebno pa nisam dalje petljao oko toga. Napominjem da Vegas ne moze da skine taj kod kao neki posebni fajl koji se posle u Architect-u importuje kao posebna stavka u timeline-u.Za to sam koristio neki programcic ali da me ubijete ako mogu da se setim koji bese !!!
[ 777stefan @ 17.12.2007. 22:10 ] @
Da li neko ima ideju kako da skinem ovaj X
Ubacio sam plug in za vegas,CREATIVE EASY i kad stavim te efekte stavlja to na sredinu.Molim vas za pomoc!!!

[Ovu poruku je menjao 777stefan dana 17.12.2007. u 23:30 GMT+1]
[ Misa_exclusive @ 18.12.2007. 10:46 ] @
Taj iks se skida registracijom plug in-a
[ Toxic Flame @ 18.12.2007. 11:15 ] @
izvini.. a mozesh li pojasniti za shta koristi taj plug in?
[ 777stefan @ 18.12.2007. 15:10 ] @
Dodaje efekte.A ja sam trazio svuda crack i nisam nasao,inace plug in mora da se kupi.Ako neko slucajno nadje posaljite mi na PM.Ovde je sigurno zabranjena piraterija.
[ bora61 @ 13.02.2008. 20:40 ] @
Na youtube-u imate odlican video tutorial za Vegas. Lik je sve bitne stvari u detalje objasnio. Trajanje klipa je 45min.
Dakle , youtube, search/ sony vegas video tutorial.
[ qazqaz @ 18.02.2008. 18:14 ] @
Stalno imam ovaj problem u vegasu 8.



Reinstalacija ne pomaze. Da li je u pitanju losa "narodna" verzija?
[ Toxic Flame @ 19.02.2008. 06:59 ] @
>

bash to je u pitanju...imao sam isti problem i zadrzao se na verziji 7.

--
-+=over and out=+-
[ Taka Takata @ 22.02.2008. 11:23 ] @
Citat:
Audio: Ja dugo koristim Vegas i jedini nacin da nadjen Time and date kod je dosta glup ali veoma prost.Na parce klipa ciji me kod interesuje desnim klikom idem u properties, nadjem sat i datum, i najobicniji copy-paste zavrsava posao. Doduse, sad ne "tece" nego samo pokazuje momenat kada je kliknut record. Sto se tice ubacivanja sata i datuma kao subtitle, to se moze uraditi u Architectu tj. ubaci se kompletan kod koji mozes ukljuciti ili iskljuciti prilikom gledanja DVD-a pristiskom na taster subtitle na daljinskom od plejera. Ja sam to jednom probao i bilo je dobro ali mi nije nesto bilo potrebno pa nisam dalje petljao oko toga. Napominjem da Vegas ne moze da skine taj kod kao neki posebni fajl koji se posle u Architect-u importuje kao posebna stavka u timeline-u.Za to sam koristio neki programcic ali da me ubijete ako mogu da se setim koji bese !!!


Dali je neko isprobao DV_Time:
http://translate.google.com/tr...6hl%3Den%26safe%3Doff%26sa%3DG

Cini mi se da je ovo resenje za prikazivanje vremena/datuma snimanja montiranog video materijala u obliku subtitlea!?!

[ swift021 @ 26.02.2008. 00:32 ] @
Probajte Ulead VideoStudio v11 plus i rešićete se svih pitanja vezanih za SonyVegas ili bilo koji drugi video/dvd editing program.
[ deks007 @ 26.02.2008. 23:06 ] @
Posto toliko hvalis Ulead otvori temu vezanu za njega . U ovoj temi su sva pitanja vezana za Vegas . Pozdrav !
[ Audio @ 05.03.2008. 12:34 ] @
Hocu da poludim kada neko uporedjuje programcice kao sto su Ulead, Pinnacle itd sa vrhunskim Vegas-om !!! Osecam se kao da neko mene licno proziva.Svi mi koji koristimo Vegas smo vec shvatili da je to program za nas i zato nas treba ispostovati i ne mesati babe i zabe. Ovo je ozbiljna prica o ozbiljnom programu i treba takva i da ostane.
[ daniel38 @ 24.03.2008. 17:14 ] @
Dakle pitanje je jednostavno kako naterati Vegas da cita formate kodirane u Xvid i Dvix???

Ja radim na sledeci nacin:

Uvucem u VirtualDub klip radjen u Xvid-u pa ga dekompresujem u nekompresovani AVI fajl. Tek tako dobijeni fajl mogu editovati u Vegasu.

Dali je moguce izbeci ovo i bez dekompresije uvuci u Vegas neki od gore pomenutih formata?

Dali je potrebno ubaciti neki mpeg4(Xvid,Divx) dekoder namenjen Vegasu, mada vec imam instaliran Xvid kodek,al njega Vegas koristi samo za Encoding.
[ daniel38 @ 24.03.2008. 20:24 ] @
Toxic Flame, ako si meni odgovorio,nista te nisam razumeo !?!? ako nije meni namenjeno onda se izvinjavam sto upadam :)
Da napomenem samo da koristim Vegas 7.
[ Toxic Flame @ 24.03.2008. 21:27 ] @
najpre da se izvinim za prethodni post...to je bilo preko mail-a pa se neshto izbagovalo..



koliko znam vegas je pretezno za kvalitetniju obradu..meni neke divx chita a neke ne, na nekima ide slika samo a na nekima samo ton... zavisi ni sam ne znam od chega..

tako da.. mislim (a neka me neko ispravi ako greshim) da ti je jedini nachin da lepo konvertujesh videe u neshto shto vegas moze da chita (mpeg, dv avi...)

ako ti je nekompresovani avi prevelik i DV avi radi sasvim dobro a manji je dosta od nekompresovanog..





i opet se namece pitanje..
kada ce samo jedan program biti dovoljan za kompletnu video obradu?

ja sam imao problema sa nekim specijalnim efektima.. morao sam da trazim drugi program da odradim neke efekte pa posle import u vegas i tako u krug..
(radilo se o potresu kadra u ritmu muzike, pa ako neko zna kako se to moze izvesti u vegasu, a da nije peshke neka javi)
[ daniel38 @ 24.03.2008. 21:58 ] @
Svestan sam ja cinjenice da je Vegas pre svega namenjen za obradu "sirovog" materijala a ne kompresovanog, mada mi nije jasno zasto ne podrzava bar najpopularnije kodeke Xvid,Dvix itd. nekad zelim samo preklopiti 2 klipa i nista vise i samo zbog toga moram raditi rekompresiju...
Sacu malo off da idem,ali nema veze, isto tako me nerviralo zasto virtualDub ne podrzava popularni FLV format,ali to sam resio kombinacijom ffdshow+VirtualDub i sad mi lepo ucitava FLV fajlove VirtualDub pa ih mogu doterivati
Bilo bi super kad bi i ovaj problem ucitavanja kompresovanog avi fajla u Vegas resio.
[ mrax @ 26.03.2008. 22:47 ] @
Kad renderiram u Vegasu u HD neke scene mi radi i po 8 sati.
Čuo sam da se može podesiti da posao podeli s više računala. Koristi njihov procesor i memoriju.
Kako?
[ ikaira @ 26.03.2008. 23:39 ] @
dakle,najbolje je da se u vegasu radi sa nekompresovanim fajlovima,to sam citajuci razne teme skontao.
no,nema se mesta na hardu.ja bih sa video kasete nesto prebacio na komp pa u vegasu malo doterao to.e sada,sve sam povezao,i preko tv kartice,pronasao sliku.kako najbolje,najkrace i kvalitetno da uradim snimanje prvo-kojim programom,i u kom formatu,tj.kodeku da bih posle radio u vegasu?imam virtualdub za capture,pa ne znam sta da izaberem od kodeka,posto divx ne dolazi u obzir,ako sam i to dobro razumeo?imam i mpeg encoder za konverziju.ili nekako drugacije?

i probajuci svasta,nesto su mi se kodeci zbunili,razni packovi?da li moze neko da mi rekne koje tacno kodeke da instaliram da ne bude "viska"?





tx. adv.
[ daniel38 @ 27.03.2008. 02:12 ] @
ikaira, dobro si razumeo da ukoliko zelis raditi u Vegasu da neradis to sa materijalom kompresovanim u Xvid,Dvix itd jer ih neucitava kako treba.
Sobzirom da si rekao da ti je malo mesta na hardu, ti hteo nehteo moras koristiti neku vrstu kompresije a koja se opet lepo ucitava u Vegas, sad koju, to ti nebi znao reci i sacekaj iskusnije da ti odgovore.
Mozda DV-avi kompresija(14Gb=1h, oko 3.5MB/sec),koja je ipak bolja od MPEG2 kompresije,a obe bi trebalo da se ucitavaju u Vegas.

Ako Capture radis u VirtualDub-u i ako ipak nadjes mesta na hardu, izaberi Uncompressed(odma prvi) tako dobijas skroz "sirov" materijal u avi formatu koji se bez problema ucitava u Vegas.Mana je veliko zauzece na hardu.
Ako zelis manji fajl koristis gorepomenuti DV-avi kodek,recimo Canopus ili neki drugi koji je kompatibilan sa Vegasom zbog kasnije obrade http://www.free-codecs.com/download/Canopus_DV_Codec.htm

Nikad ne instaliraj kodek pakove,nego kodek po kodek, kad ti neki zatreba tek ga tad instaliraj,a ne da ga stavis tek da ga imas, tako ces ujedno i nauciti koji zasta sluzi a ne da ih imas na 100tine a pojma nemas zasta su.
Kodeke izmedju ostalog mozes naci na http://www.free-codecs.com/
[ Toxic Flame @ 27.03.2008. 09:10 ] @
ja sam imao ranije msi tv anywhere koja je direktno mogla da kompresuje u mpeg2 format.. inache mpeg2 je standardni DVD format i vegas sa njime radi skroz normalno..

ako vec mozesh da podeshavash direktnu kompresiju onda recimo mpeg stavish da ide na 8Mbps shto je otprilike sat vremena na jednom dvd-u (oko 4 giga) kvalitetnije od toga iskreno sumnjam da ce ti trebati pogotovu ako te snimke ne provlachish kroz razne filtere. dakle za osnovnu obradu ti je ovo sasvim dovoljan kvalitet. a opet i ne zauzima tako mnogo. ako hocesh da zauzima josh manje samo smanjish bitrate mada sam imao poteshkoca sa kompresijom u mpeg na 1Mbps tj. dobijao sam jako losh kvalitet.

vegas takodje moze da obradjuje i wmv fajlove ali sa njima radi malo sporije pa cesh i duze chekati za render.

inache.. dvd sa sat vremena filma je na 8Mbps, ako idu dva sata onda je 4Mbps, za sat ipo 6Mbps.. (:

prerachunaj se, pokushaj par puta pa cesh (pre ili kasnije) pronaci shta ti odgovara..

josh jednom...ono shto znam je da vegas sigurno podrzava: mpeg2,DVavi,nekompresovani avi
[ ikaira @ 27.03.2008. 09:40 ] @
snasao sam se za mesto na hardu.znaci mogu i u avi nekompresovan preko virtualdub-a i posle vec u vegasu polako.
kodeke sam izbrisao-pa ne znam pojedinacno koje da skinem da ne bude "viska". imam trenutno K-Lite Mega Codec Pack
[ daniel38 @ 27.03.2008. 11:53 ] @
Toxic Flame te je lepo savetovao u vezi MPEG-2 kompresije pa ako te ikad zanima da kompresujes u taj format,iskoristi njegove savete.Pogotovu ako recimo snimas neki film i ako procenis da za njega nece biti potrebna neka naknadna obrada, tada samo odseces visak na pocetku i kraju-bez rekompresije i eto ti gotov DVD za par sekundi.

Ako pak zelis spajati vise klipova, i koristiti neke efekte bolje je ipak koristiti nekompresovani avi ili DV-avi, njegova prednost je jos u tome sto nemoras imati neku jaku masinu da bi kvalitetno "usisao" neki film na HDD dok ukoliko bi hteo raditi real time kompresiju(kompresija u realnom vremenu) tada se racunar vise opterecuje i ako imas slabiju masinu neces moci raditi tako.

Dakle i ja koristim nekad MPEG-2,nekad DV-avi a nekad Nekompresovani avi, sve zavisi od potrebe.

Ja sam kodek pakove koristio jako davno,i pojma nemam sta sadrze u sebi,samo znam da mi je mnogo lakse skidati nove verzije pojedinih kodeka nego da svaki put skidam kodek pak od kojih ni 90% kodeka ne koristim.

Kodeci koje uvek instaliram su Xvid,Divx,AC3filter,Lame(za mp3) i neki MPEG-1 i 2 DirectShow Decoder Filter(za gldenje DVD-a) i neki DV-avi
a sve ostalo ako mi treba naknadno instaliram!!! Mislim na egzoticne formate Qick Time,Real Time itd koje nikad i ne koristim.
Trebas medjutim da imas na umu da i sami programi za reprodukciju audia i videa imaju u sebi svoje kodeke tako da....
Recimo ako koristis za pregled DVD-a PowerDVD glupo je instalirati kodek za DVD kad sam program ima u sebi kodek.
Znaci kad god zelim izvrsiti KOMPRESIJU u neki forma i nemam kodek za to tad ga instaliram,posto kao sto rekoh za dekompresiju se uglavnom pobrinu sami programi za reprodukciju multimedije...
Ako ti nije jasno koji kodek da koristis da bi ti prikazao neki film ili audio pitaj ovde,neko ce ti vec odgovoriti,i ja sam se uci putem foruma :)
Ako bi pak preko kodek paka instalirao kodeke samo stikliras neke od ovih koje sam gore napomenuo,ako ti neki kasnije zafali ponovo pokrenes kodek pak i izaberes koji ti fali i samo taj instaliras i instaliras,ako neznas sta je zasta pitas tu ili otvoris novu temu za kodeke...
[ Cileinteractiv @ 27.03.2008. 15:58 ] @
Citat:
mrax: Kad renderiram u Vegasu u HD neke scene mi radi i po 8 sati.
Čuo sam da se može podesiti da posao podeli s više računala. Koristi njihov procesor i memoriju.
Kako?


Imam verziju 7.0 i u njoj kada izmontiras projekat ides normalno na File-Render as, kada se otvori okvir za dijalog Render as das ime buducem video fajlu odredis kompresiju i potvrdis poslednje polje Render using networked computers i OK. U sledecem okviru Network Render u padajucem meniju Stitch host izaberes jednu ili vise masina na mrezi. Pre svega ovoga na svim masinama mora biti instaliran Vegas.
Na server masini, gde je montiran projekat pokrenes Start-Programs-Sony-Vegas-Sony Vegas Network Render Service.
U Help-u za Render Service je sve objasnjeno.
[ mrax @ 27.03.2008. 23:42 ] @
Treba li podešavati protokole?
I zbraja li tada vegas procesore ili samo raspodijeli zadatke.
Treba li Vegas na ostalim kompovima biti samo pokrenut ili treba još šta podešavati na njima.
[ sanjin1408 @ 19.04.2008. 16:53 ] @
Pozdrav cjeloj ekipi imam jedan problem koji nemogu riješit već duže vrijeme pa molim za pomoć.

Rendujem svoju film sa izleta. Postavio sam film ton za slikom ne kasni idem ga preslušat i sve je ok. Čim stavim iznad filma svoju reklamu i idem preslušat sve šteka a i to nije problem već je kad ga izrendujem kasni ne znam u čemu je problem nevjerujem da bi reklame imale šta veze... a i zanima me zašto šteka kad preslušavam a čim povučem reklamu ne šteka.
Hvala.
[ Cileinteractiv @ 19.04.2008. 20:53 ] @
Trebalo bi da nam napises u kom formatu je taj snimak sa izleta. Da li je Mpeg2, divX ili snimak sa digitalne kamere u DV avi formatu?
[ markoristic @ 29.05.2008. 17:54 ] @
Ja imam isti problem sa fajlovima u MPEG2 formatu. Kada spojim vise klipova za redom i izrenderujem sve, slika i ton nisu sinhronizovani kako treba.

Probacu kasnije sa nekompresovanim AVI-jem. Bas da vidim dal ce da funkcionise tako.
[ MrDogilito @ 20.07.2008. 17:09 ] @
Pozdrav Vegasovci!

Prilicno sam nov u Vegasu te sam htio da vas zamolim u koliko neko moze da mi objasni postupak pravljena videomixa. Naime, htio bih da izdvojim samo neke interesantne sekvence od vise ( 3 ili 4 ) razlicitih muzickih spotova sa istom pjesmom i spojim te isjecke u jedan mix. Nadam se da sam uspjeo da vam dobro objasnim sta zelim. Unaprijed se izvinjavam u koliko ste nekome vec odgovorili na ovo pitanje. Trazio sam odgovori ali nisam nasao.


Hvala!
[ MachorBG @ 31.10.2008. 01:42 ] @
Potrebna pomoc, imam 4 dvd-a snimana dvd kamerom(moji klinci), s obzirom da je snimano sve i svasta ja i supruga resili da na jedan stavimo ono najinteresantnije, a s obzirom da sam pocetnik trebam i par saveta:
pokusavam da sa svakog isecem po 15-tak minuta, ali mi bas ne polazi za rukom capture i seckanje scena, mozes li mi malo pomoci, pregledo sam neke od tutoriala sa foruma, ali mi stvari nisu bas jasne.
Hvala unapred

Ako imas neki tutorial na srpskom nebi bio na odmet.

Pozdrav
[ Cileinteractiv @ 02.11.2008. 21:49 ] @
Za ovo dovoljan je Womble Mpeg video wizard.
[ kikiriki018 @ 06.11.2008. 07:23 ] @
Vegas i arhitect su od istog proizvodjaca, u vegasu imas opciju da izrenda mpeg kompatibilan sa arhitectom, i kada taj mpeg importujes i napravis meni i sve ostalo ne recompresuje, ali se javlja drugi problem a to je da audio iz vegasa ne znam koji format a u arhitectu treba da bude ac-3, tako da samo audio rekompresuje, nisam jos uvek provalio kako da u vegas podesim ac-3, nema ta opcija........inace materijal od 1h prebacuje u dvd za 40min, samo zbog toga sto rekompresuje audio, a video ne dira.....
[ deks007 @ 09.11.2008. 21:46 ] @
Kada u Vegasu uradis demux (DVD PAL separarte streams) onda ti on razdvoji sliku i ton posle ton uvuces i zapises ga kao AC3 . U arhitektu ne meni prvo prevuces sliku onda kliknes na nju pa ti on otvori video bez audia koji (AC 3) prevuces na audio sinu ispod videa . Pozdrav !
[ kikiriki018 @ 12.11.2008. 12:37 ] @
Odlicna fora, samo koliko sam ja primetio audio je malo duzi od video klipa. Neznam da li se to desava i kod vas ali kada im spojim pocetak (audio + video) ispada sinhronizovan iako je audio duzi .....
[ deks007 @ 14.11.2008. 23:39 ] @
Nije fora i mene su drugi uputili , a to sto ti je duzi audio okaci sliku da vidimo mislim da ti se cini . Pozdrav !
[ kikiriki018 @ 29.11.2008. 13:08 ] @
Okacio sam sliku iz arhitekta, pa pogledaj da li je tako i kod vas......
[ da Vinci @ 25.12.2008. 14:24 ] @
Audio i kod mene ostaje malo duži, ali nikad do sada nije pravio problem... Nego mene interesuje druga stvar, kako ubaciti cenzuru na video, na samo jedan dio slike, gdje se nalazi lice govornika... Audio uspjem cenzurisat, i nije nešto komplikovano, ali ovo nemogu napraviti nikako... Uspijem napraviti cenzuru, ali na čitavu sliku, tako što koristim onaj efekat pikselizacije, ali to mi ne treba... Treba mi to do nedelje, pa ako neko zna kako se to radi, nek mi javi....

Unaprijed hvala...
[ Toxic Flame @ 26.12.2008. 11:46 ] @
u vegasu to moze lako da se odradi..

napravimo novi video track i u njega stavimo isti video koji je potrebno cenzurisati.

primenimo neki od efekata tipa blur ili drugi u zavisnosti od tipa cenzure koju zelimo postici.
(sada bi trebalo da je ceo video cenzurisan)

primenimo cookie cuter kojim cemo ostaviti samo deo koji treba cenzurisati.

ako je potrebno da se cenzura pomera, samo animiramo kuki kater osobine.

nadam se da sam pomogao :)
[ A.G.KG @ 01.01.2009. 00:30 ] @
evo pitanjca za video struchnjake :)

prvo da se izvinim ako tema vec postoji ...

a pitanje je sledece

kako shto bolje prepodesiti .avi format za rendering na vegas-u
kada je po default ne daje mi zeljeni prikaz posle renderinga - postoje horizontalne crtice ... ako bi ih tako nazvao

kada sam probao sa .wmv prikaz je mekshi i kada je dinamichki kadar nema prethodno pomenutih crtica
Na youtube-u sam nashao podeshavanje za .wmv ali ne i za .avi (najverovatnije nisam dovoljno trazio)

Voleo bih da ne gubim na kvalitetu snimka ni tona (velichina fajla mi nije bitna)

hvala i hitno mi je

i da ... :) SRECNA NOVA GODINAAAAAAAA
[ mestar @ 10.01.2009. 12:36 ] @
Prvo pozdrav za sve forumaše, i sada jedno pitanje vezano za Vegas.

Neznam da li uspjeti objasniti šta želim, ali ću se potruditi onako laički objasniti da se razumije.
Kada se snima sa više kamera (recimo 2-3 kamere) i kada se sirovi materijal ubaci u komp. i krene sa montažom
ima li neka opcija da automacki prepozna audio trake da se sinhroniziraju, da se može manuelno prebacivati sa jedne
kamere na drugu, pa na treću, a da je audio kod svih isti. to se jednostavno odradi na licu mjesta pomoću miksete
gdje režiser prebaciva sa jedne na drugu kameru, i dobije ono što želi.

Ja znam da se to može odraditi ručno, ali uvije postoji šansa da se malo čovjek preračuna, i da na jednoj kameri
pjevaljka normalno pjeva, a da kad se prebaci na drugi kadar, da malo "bježi" sa usana.

Nadam se da sam bio jasan, pa eto sad molim, ako neko zna kako da se to najbezbolnije uradi.

Hvala.
[ Cileinteractiv @ 10.01.2009. 14:35 ] @
To ima smisla samo ako je kompletan deo koji je sniman sa dve kamere sniman tako da obe kamere nisu gasene t.j. da nije prekidano snimanje. U tom slucaju jednom se nadje sinhron rucno, i kasnije se samo prelazi sa jedne cam na drugu ili se koristi dodatak u programu koji sluzi za miksovanje dve kamere. Ne znam tacno kako se to u Vegasu zove ali neki opsti izraz je Multicamera. Ne moze masina znati da napravi sinhron to se radi rucno ali samo jeadnput i sinc ostaje do kraja trake jer uslov je da se kamere ne gase.
[ mestar @ 10.01.2009. 16:54 ] @
uffffffff, to je već malo teže da se ne gase kamere, jer riječ je osvadbama, a nisam lud čitavu noć snimati pa je logika da će se kamere gasiti.
Ipak hvala na odgovoru, pa ću se nekako ručno mućit, šta ću sad ... :)
[ bytefx192 @ 11.01.2009. 11:35 ] @
Nije mislio da se kamere ne gase :). Mislim, ako tako nameravas, onda ti je preporucljivo da snimas dvema kamerama zajedno. Znaci, da kada nameravas da pritisnes REC :) na jednoj to u, ako je moguce, isto vreme uradis i na drugoj. Znaci pocinjati i zavrsavati snimanje u isto vreme, radi lakseg orjentisanja u montazi kasnije..... Inace, mozes i onako, najobicnije, ali tu su velike muke oko sinhronizovanja...
Nadam se da me razumete :D
Pozdrav !
[ birmic @ 14.01.2009. 12:32 ] @
Uh....nacitao sam se....

Imam Vegas.I snimio sam jedan snimak duzine 1 h i 42 min.I zelim da vidim kako to da napravim neku malu animaciju i dobar skin....i da na toj animaciji mogu da u uglu napisem

Komentator
Ime i prezime

Moze li neko ad napravi neku animaciju i obajsni postupak ovoga u Vegas-u.

[ Toxic Flame @ 14.01.2009. 12:58 ] @
mozesg da se igrash sa titlovima i da im odredjush keyframe za polozaj..isto moze sa slichicama, ako zelish da se lepo ispisuje onda bi mogao da animirash masku na titl..uzmi neku slichicu, obradi je u fotoshopu i polako animiraj pojavljivanje maskama, to moze biti interesantno..

mozda sam pomogao? :S
[ birmic @ 14.01.2009. 13:20 ] @
Jesi,ali nemam fotoshop..mozes li da mi pomognes...i napravis tu animaciju...pa da mi obajsnis ceo postupak od pocetka.Mnogo hvala!

[Ovu poruku je menjao birmic dana 14.01.2009. u 16:06 GMT+1]
[ A.G.KG @ 23.01.2009. 08:17 ] @
molim vas odgovorite mi na pitanje

"pitanje je sledece

kako shto bolje prepodesiti .avi format za rendering na vegas-u
kada je po default ne daje mi zeljeni prikaz posle renderinga - postoje horizontalne crtice ... ako bi ih tako nazvao

kada sam probao sa .wmv prikaz je mekshi i kada je dinamichki kadar nema prethodno pomenutih crtica
Na youtube-u sam nashao podeshavanje za .wmv ali ne i za .avi (najverovatnije nisam dovoljno trazio)

Voleo bih da ne gubim na kvalitetu snimka ni tona (velichina fajla mi nije bitna)"

mislio sam na podeshavanja neposredno pre renderinga u prozoru gde se izabira format i daje nazif file-a

hvala
[ Toxic Flame @ 24.01.2009. 08:41 ] @
imao i ja problem davno sa time..
te crtice su posledica interlace-a

ako radish za rachunar nema potrebe da bude video interlace-ovan, pa u podeshavanjima, najpre samog projekta postavi da bude progressive (ima josh lover i uper fields first chini mi se)

onda ti je isto i kod rendera..stavi da bude progressive, za blend method da bude interpolation i ne bi trebalo da imash problema..

za avi je oke dv format ali je dosta veliki..to je format u kome se snima na miniDV kasetice (oko 13giga je sat) tako da njega preporuchujem samo za ozbiljne primene i neshto dosta kvalitetno, jer realno teshko se primeti razlika u kvalitetu tog i malo kompresovanijeg materijala..

i zashto bash u avi? recimo mpeg2 (koji se koristi u dvd standardima) ti je sasvim pristojan..podesish bitrate na 8, 6, ili 4Mbps i to bude jako lepo i reda velichine klasichnog dvd-a :) (sat vremena na 8 je valjda oko 4 giga ako se ne varam)
plus je mpeg podrzan od vegasa za dalju obradu pa je on moja preporuka za neke kucne videe i sl.
i malo upozorenje..kada sam hteo da kompresujem mpeg2 na 1-2Mbps dobijao sam OCHAJAN kvalitet, pa ga za toliko kompresije ne preporuchujem..

da zakljuchim..kljuchno je da video bude PROGRESIV sa dobrom interpolacijom i tih horizontalnih linija nece vishe biti

@birmic
na zalost trenutno je ispitni rok pa nisam vremenski u mogucnosti da ti pomognem :(
[ zoran13 @ 03.02.2009. 00:03 ] @
Imam DVD koji nikako ne mogu da ucitam u vegas, e sad ja sam ga kompresovao i prebacio u avi, ali sad kad ucitam imam samo ton a ne i video....recite mi da li postoji mogucnost da preko nekog programa kompresovani format avi promenim u neki od formata koji mogu ucitati u vegas i ako postoji koji je to program. Pozdrav
[ Toxic Flame @ 04.02.2009. 09:25 ] @
vegas sasvim dobro chita mpeg2 format koji se koristi u dvd kompresiji, pa je oke da videe prebacish u isti kako bi ih obradjivao u vegasu kasnije..kod mpeg2 kompresije samo obrati paznju da ne preterash sa kompresijom (meni lichno video na 1Mbps ne izgleda ni na shta, ali na 3-4 pa do 8 izgleda sasvim solidno)..

program?
total video konverter..taj radi iz svega u sve ima interne kodeke koje moze da koristi(pored tvojih instaliranih) i ima podeshavanja razna za napredne i klik klik varijantu za manje napredne..toplo ga preporuchujem
[ A.G.KG @ 06.02.2009. 11:08 ] @
Citat:
Toxic Flame: imao i ja problem davno sa time..
te crtice su posledica interlace-a

ako radish za rachunar nema potrebe da bude video interlace-ovan, pa u podeshavanjima, najpre samog projekta postavi da bude progressive (ima josh lover i uper fields first chini mi se)

onda ti je isto i kod rendera..stavi da bude progressive, za blend method da bude interpolation i ne bi trebalo da imash problema..

za avi je oke dv format ali je dosta veliki..to je format u kome se snima na miniDV kasetice (oko 13giga je sat) tako da njega preporuchujem samo za ozbiljne primene i neshto dosta kvalitetno, jer realno teshko se primeti razlika u kvalitetu tog i malo kompresovanijeg materijala..

i zashto bash u avi? recimo mpeg2 (koji se koristi u dvd standardima) ti je sasvim pristojan..podesish bitrate na 8, 6, ili 4Mbps i to bude jako lepo i reda velichine klasichnog dvd-a :) (sat vremena na 8 je valjda oko 4 giga ako se ne varam)
plus je mpeg podrzan od vegasa za dalju obradu pa je on moja preporuka za neke kucne videe i sl.
i malo upozorenje..kada sam hteo da kompresujem mpeg2 na 1-2Mbps dobijao sam OCHAJAN kvalitet, pa ga za toliko kompresije ne preporuchujem..

da zakljuchim..kljuchno je da video bude PROGRESIV sa dobrom interpolacijom i tih horizontalnih linija nece vishe biti

@birmic
na zalost trenutno je ispitni rok pa nisam vremenski u mogucnosti da ti pomognem :(


hvala na obrazlozenju
bio sam malo zauzet poslom pa nisam video tvoj odgovor
javljam ti se kakvi su efekti

srecno i hvala jos jednom
[ zoran13 @ 07.02.2009. 01:35 ] @
Citat:
Toxic Flame: vegas sasvim dobro chita mpeg2 format koji se koristi u dvd kompresiji, pa je oke da videe prebacish u isti kako bi ih obradjivao u vegasu kasnije..kod mpeg2 kompresije samo obrati paznju da ne preterash sa kompresijom (meni lichno video na 1Mbps ne izgleda ni na shta, ali na 3-4 pa do 8 izgleda sasvim solidno)..

program?
total video konverter..taj radi iz svega u sve ima interne kodeke koje moze da koristi(pored tvojih instaliranih) i ima podeshavanja razna za napredne i klik klik varijantu za manje napredne..toplo ga preporuchujem


hvala uspeo sam, ali sad imam drugi problem. Rendovanje....kako je najbolje podesiti parametre da dobijem najbolji kvalitet za youtube...pokusavao sam mnogo toga, ali uvek je los kvalitet?
sta sve treba da se podesi...ako moze neko da objasni bio bih zahvalan
[ Cileinteractiv @ 08.02.2009. 20:22 ] @
U slučaju da želite mpeg2/DVD da konvertujete u Avi da bi ga montirali u Vegasu ili Premiere-u preporučujem vam da konvertujete u DVavi format-PAL DV. Na taj način izbegavate višestruke rendere koji slabe kvalitet kasnije izvezenog videa.
Za Youtube, zavisi kakav i šta je izvorni materijal, ako je DV avi skinut sa DV kamere i izmontiran, eksportovan kao DVavi i postavljen na youtube kvalitet bi trebao biti barem zadovoljavajući. Ako je neki kompresovan materijal uvežen u Vegas pa ponovo prekompresovan nakon obrade pa postavljen na youtube ne očekujte neke posebne kvalitete.
[ zoran13 @ 08.02.2009. 21:00 ] @
Prebacio sam u mpeg2 i kvalitet je bolji nego sto sam do sada dobijao, inace radi se o dvd fajlovima koje sam.
Pokusacu i da prebacim u DVavi format-PAL DV pa cu javiti kakav je rezultat.



Evo da javim rezultate....kvalitet snimka koji sam dobio ovim putem je odlican, ali dosta je veliki cisto da napomenem da je 4 ipo minuta posle obrade "tesko" oko 900mb, ali kome je potreban kvalitet to je pravo resenje, bar za mene. Ako neko ima drugacije resenje neka pise...
jos jednom hvala!

[Ovu poruku je menjao zoran13 dana 09.02.2009. u 22:29 GMT+1]
[ Toxic Flame @ 10.02.2009. 09:23 ] @
Citat:
zoran13: ....kako je najbolje podesiti parametre da dobijem najbolji kvalitet za youtube...pokusavao sam mnogo toga, ali uvek je los kvalitet?
sta sve treba da se podesi...ako moze neko da objasni bio bih zahvalan


ovo pitanje i mene muchi..nije u pitanju samo vegas nego uopshte..ma shta god da uradim youtube mi osakati snimke..a da uploadujem minidv format trebala bi mi vechnost...

pokusirao sam sa raznim opcijama...i mislim da mi je wmv na 1M davao najbolje rezultate, al opet se ne secam tachno...svaki put kachim po 5-6 puta fajl sa raznim kompresijama kako bih dobio iole dobar kvalitet..

ako neko zna neshto detaljnije oko kompresije za youtube neka podeli sa nama..

inache.. postoji sajt vimeo slichan tube-u koji ima help i lepo objashnjeno sve oko kompresije koju podrzavaju do detalja..kad tamo okachim video on je zaista kao shto treba da bude..
[ Gotoo_86 @ 28.02.2009. 23:00 ] @
E ovako ja imam jedno pitanje, mozda pocetnicko vama ali meni je bitno... Jel moguce sa Vegasom ubacivati transparentne animacije, koje bi prekrivale neke djelove videa, tako da se on djelimicno vidi a da se vidi i ta animacija, ako je moguce molim da mi objasnite, il uputite na neku stranicu gdje ima da se skinu gotovi primjeri toga, nesto kao FX ili slicno...
[ deks007 @ 02.03.2009. 20:15 ] @
Ako sam dobro razumeo iznad tvog videa dodas video sinu i na nju postavis transparentnu animaciju i smestis je gde hoces . Pozdrav !
[ VolodjaNS @ 07.04.2009. 15:20 ] @
Imam Sony Vegas Pro 8.0 i imam problem o kome je vec bilo reci ali ja nisam uspeo da ga resim.
Hteo sam da mpeg-2 video sadrzaj ("Sony DCR-SR75E") "uvucem" u ovaj softver i da polako ucim osnovne tehnike video-produkcije i kompresije.
Ali meni stalno javlja da su video klipovi "unsupported format".
Probao sam sve zivo, instalisao sam i "Sony DVD Architect 5", sve moguce codece ("K-lite ...", "FFDShow....",....), "MainConcept MPEG",..., vec su mi pomagali mnogi ucesnici ovog foruma, ali ne ide.
Jednostavno softver ne prepoznaje ovaj format video klipova (MPEG-2).
Evo danas sam instalisao i "Sony Movie Studio Platinum Pro 9" i ista prica!?!

Ima li neko bilo kakvu ideju kako da resim ovaj problem?
[ Toxic Flame @ 07.04.2009. 20:58 ] @
proveri u kom formatu snima..vegas bi trebao da vidi mpeg!

probaj videe da otvorish u nekom drugom programu za edit?

dakle vidi da li su klipovi .mpg ekstenzije (ili mpeg) poshto se moze desiti da su u nekakvom vob il neshto slichno formatu..

jesi li dobio nekakav softwer uz kameru? neshto oko prebacivanja i kompresije mozda? mozda morash da ih rekompresujesh nekako?
[ deks007 @ 07.04.2009. 22:04 ] @
Softver nije u punoj verziji ako shvatas o cemu pricam . Pozdrav !
[ VolodjaNS @ 08.04.2009. 12:55 ] @
Citat:
deks007: Softver nije u punoj verziji ako shvatas o cemu pricam . Pozdrav !



Hvala "komsija"!!! Problem resen.
[ mestar @ 28.04.2009. 14:27 ] @
Prvo da pozdravim sve, i da pitam da li neko može da pomogne. Riječ je o Vegas 8.0 pro verziji i audio trakama. Nekad davno kada sam radio u premieri (ne puno, ali dovoljno da sam vidio da to postoji) na audio traci sam mogao da neki ton povisujem/snižavam gdje sam to poželio, bez da ga sjeckam ili nešto slično. Da li Vegas ima tu neku sličnu opciju sa audio trakama, osim što ima klasične fade in/out na početku i na kraju. Meni treba nekada da u toku neke muzičke numere koja je u podlozi, nekad je malo "povisim" ili nekad je "snizim" kada netko npr. u drugoj traci nešto govori, i kada recimo završi taj govor da je opet povisim, ako me razumijete. U premijeri je postojala opcija (valjda i sad postoji, ne znam jer ga više ne koristim) da na audio kroz sredinu trake ima neka linija i sad na njoj daješ punkte, i onda od određene tačke do druge tačke ton snižavaš ili povisuješ. Ma da ne dužim više, mislim da me razumijete :) Da li to ima u Vegasu, i kako se to radi.

Lp
[ deks007 @ 28.04.2009. 16:53 ] @
Kliknes na audio traku na tastaturi slovo V i na sredini audio trake ce ti se pojaviti linija kojom utisavas ili povisujes ton na odredanom delu . Dodjes do mesta gde hoces da to primenis dvoklikom obelezis mesto pocetka( mora dva markera da budu jedan do drugog ) pa se pomeris koliko hoces da ti traje opet dvoklik i to mesto izmedju dodjes na liniju pojavi se ruka i utisas taj deo . Pozdrav !
[ mestar @ 28.04.2009. 19:47 ] @
Bravo deks, to je to. Imaš pivu koju poželiš :)
[ savicsrdjan @ 05.05.2009. 18:02 ] @
jer moze mala pomoc... naime na vegas 9 platinum edition problem je u tome sto nece jedan onaj layer(track ili kako vec) da namesti da se zavrsava tacno kad i drugi... uff ne znam kako da objasnim to ali npr kad ubacim video i on traje 50 sekundi i sad ubacim zvuk od 10s na donji track i hocu da namestim da tacno na kraj videa pocne zvuk koji je na donjem tracku.. obicno se pojavi onako plava crta i ona mi namesti to tacno...
[ Toxic Flame @ 05.05.2009. 20:08 ] @
ako sam dobro skapirao hocesh da se tachno poravna?
ako je to to onda treba snap da ti bude ukljuchen..u ranijim verzijama je to bilo meni options>snap ili f8
ako nije tu onda pogledaj u helpu..srchuj snap ;)
[ savicsrdjan @ 05.05.2009. 21:21 ] @
e to care hvala ti...... ovako je vec bolje ono moram da zoomiram ko konj da potrefim tacno gde se zavrsava... hvala jos jednom
[ Toxic Flame @ 05.05.2009. 22:34 ] @
nema problema, tu smo da pomognemo jedni drugima ;)
[ savicsrdjan @ 07.05.2009. 18:14 ] @
ajd evo jos jedno... kad ubacujem muziku ne mogu da imam vise od 9 tracka da li to moze da se poveca.... i kako da secem samo jedan track jer kad god stisnem S da presecem on presece sve trackove nikako da skontam kako samo jedan...
[ Toxic Flame @ 07.05.2009. 20:59 ] @
to shto mozesh do 9 audio traka je verovatno do verzije, ako se dobro secam vegas pro edicije nemaju ogranichenje u broju traka dok svi ti studii bili klasichni il platinum imaju..verujem da je do toga..a i ne secam se da sam koristio vishe od 9 traka..chemu to? moze to verujem i drugachije da se reshi?

shto se tiche slajsovanja, ako ti je selektovan neki audio klip samo njega ce iseci, ako nije nishta selektovano onda seche sve..tako je bilo u starijjim verzijama..probaj, mozda je isto..

nadam se da sam pomogao?
[ savicsrdjan @ 08.05.2009. 14:20 ] @
mozda je do verzije jer imam 9 platinum edition... ako me ne mrzi skinucu i provericu neku drugu verziju.... a vise od 9 traka mi nekad treba jer kad radim muziku imam dosta effecta oni swooshevi impacti i ostale gluposti pa nekad ne stanu svi ili moraju da se preklapaju u jednom.. ali nema veze to mi nije bas toliko vazno jer moze da se zvrtvuje poneki zvuk..... svejedno hvala ti na pomoci
[ Toxic Flame @ 08.05.2009. 19:53 ] @
http://www.sonycreativesoftware.com/moviestudiope/compare

pogledaj ovde ;)

a zvuk odradi negde drugde?...recimo acid? ili josh bolje nuendo ;)
[ savicsrdjan @ 10.05.2009. 08:40 ] @
super je ova komparacija..... evo upravo skidam pro verziju... ne bi sad da zapocinjem sa drugim programom jer sam se vec uhodao sa vegasom i obozavam ga... inace ga koristim samo za zvuk jer ostale gluposti radim u after effectu
[ deks007 @ 11.05.2009. 21:46 ] @
da ne otvaram novu temu izasao je Sony Vegas 9Pro http://www.sonycreativesoftware.com/vegaspro . Igre nikad dosta . Pozdrav !
[ trovac @ 13.05.2009. 11:29 ] @

Pozdrav svima, dobra tema..dosta sam toga procitao..ali nisam nasao sta me zanima...

Koristim kamkoder sony hdr sr 10 i sa njom snimam u full rezoluciji fajlove AVCHD .,, normalno pojavio se problem u vegasu 9..imam dobar komp ali je jako tesko raditi sa tim fajlovima trebao bi imati monstruma od procesora i kompa...naj normalnije ucitam avchd u soni i sve je super, samo komp hoce da se raspadne...

Voljeo bi da mi neko da pametan savjet... U koji format da konvertujem AVCHD da ne izgubim puno kvalitete i da mi ostane rezolucija 1920x1080..da mi racunar lakse radi i da mogu sebi neki spot da uradim...

Hvala na odgovorima i velikoj pomoci
[ bytefx192 @ 13.05.2009. 12:16 ] @
MPEG2-BluRay :) Mozda to....
[ Toxic Flame @ 13.05.2009. 17:37 ] @
ne znam da li ima te opcije u vegasu 9, mozda neko ko je chachko to zna, a koliko ja znam u 6 nije bilo (taj i dalje koristim :D )

ovde bi ti pomogla pricha koju podrzava premier..u njemu recimo mozesh da zamenish klip nekim drugim u proektu..dakle izrendash klipove koje koristish na losh kvalitet kako se komp ne bi gushio i odradish sa time, posle samo zamenish sa originalnim klipovima i to pustish da renda..

mukotrpan je to posao i sav je okolo naokolo..

evo ideje za vegas..

napravi folder u kome smestish proekat i u folderu folder sa prerendanim klipovima (neki mpeg2 recimo) stim shto ostavish da ti imena tih klipova budu kao originali..

odradish to shto hocesh sa tim loshim snimcima, sachuvash proekt i izadjesh iz vegasa.

e sad u taj folder shto su ti bili ti loshi klipici uzmesh i ubacish originale (copy and replace)..kad otvorish proekat sledeci put mislim da bi trebalo da uchita te velike klipove i sa time rendaj i to u punom kvalitetu ;)

svaki put kad se neshto renda se neshto gubi, na ovaj malo mukotrpan nachin cesh sachuvati ful kvalitet svojih snimaka ;)

nadam se da sam pomogao :)


i josh da odgovorim na pitanje..vegas se lepo slaze sa mpeg2..a koliki kvalitet zelish to odredi sam :)
[ trovac @ 13.05.2009. 22:48 ] @


:) vrlo zanimljivo :))) , sutra cu probati..ma konvertujem ja , nisam bas neznalica..ali moram pitati mozda neko iz iskustva od ljudi koji profi rade znaju sta je najbolje...jer za rad sa AVCHD formatom se mora imati bas nesto totalno preludo od racunara, neki mek sa procesorom od 15 jezgara itd itd..ovo je jako zanimljivo..sutra cu da isprobam ovu verziju sto si predlozio..HVALA
[ trovac @ 14.05.2009. 16:54 ] @

hmmm..hehehe..moram se nasmijati...

Imam vegas 9 platinium , i danas sam instalirao vegas 8 pro..nece da otvori pola video formata, tj nevidi ih..kako da se rijesi taj problem..:(
[ Toxic Flame @ 14.05.2009. 20:01 ] @
ko ne vidi? platinum ili pro?
pro bi trebala najmaksimalnija verzija sa svim zivim opcijama (i formatima) da bude..

mada mislim da u svakom sluchaju treba da chitaju skoro sve shto ti padne na pamet..
kako to ne vidi? si probao da prevuchesh u vegas?
[ trovac @ 14.05.2009. 21:10 ] @

Verzija vegas pro 8 c 260 bild vidi sve , ali verzije 100 i nesto ne vide...:))) ...par telefonskih poziva pa sam doznao o cemu je rijec...
[ deks007 @ 14.05.2009. 22:00 ] @
Ako ti nije problem okaci par sekundi AVCHD fajla negde da moze da se skine za probu . Snimi bilo sta ulicu ... Pozdrav !
[ savicsrdjan @ 17.05.2009. 22:23 ] @
jer moze vegas da NE kompresuje video... znaci ubacim video bilo koji samo ga skratim i izbacim ali ne kompresovanog nego isti kao i original...
[ Toxic Flame @ 18.05.2009. 06:56 ] @
ako ochitash parametre ulaznog videa i isto tako rendash i ako je to to onda moze..

u svakom sluchaju vegas ce da renda! neka me neko ispravi ako greshim :)
[ savicsrdjan @ 18.05.2009. 17:40 ] @
dobro to je jedna solucija ali da li moze da se zaobidje to...
[ Toxic Flame @ 18.05.2009. 18:03 ] @
u vegasu mislim da ne moze..ali mislim da moze neki drugi programchic..mozda virtual dub?neam pojma stvarno..
[ Pex @ 07.06.2009. 21:15 ] @
Imam foto-aparat Canon A510, s kojim snimam kratke video klipove, sa 10fps ! Njih "montiram" u Vegasu, ali ih on na kraju nepotrebno izrenderuje na 25fps, tako da o5 moram da koristim josh neku kompresiju, da bi smanjio file za youtube!
Da li mogu da podesim Vegas da renderuje u parametrima, u kojima su importovani file-ovi.... i kako?
[ Toxic Flame @ 09.06.2009. 09:42 ] @
Naravno da mozesh da kontrolishesh render vegasa i da ti on renda ono shto pozelish pa i ako je to 15fps :)

Josh uvek nisam pronashao nachin, ako ga uopshte ima da vegas sam ochita ulazne parametre i da iste podesi za render..tako da sam to radio peshke

da bih ochitao podatke fajlova koristim media koder koji je ustvari univerzalni konvertor, ali ima i opcije koje su potrebne za odredjivanje kompresije i sl.


iz vegasa mozesh da podesish output tako shto kad odesh na render as i odaberesh tip kompresije (avi, mpeg i sl) kliknesh na dugme custom.
tu imash vishe kartica na kojima detaljno mozesh podesiti parametre kodeka, ako ti to nije dovoljno onda instaliraj neki kodek tipa ffdshow i podesi u samom kodeku
sve potrebne parametre (ali ovo je ipak malo naprednije korishcenje kodeka)

nadam se da sam pomogao
[ simeon @ 13.06.2009. 21:47 ] @
Mala pomoć/pojašnjenje za početnika, OK? Prebacio sam video materijal sa Canon MiniDV kamere preko firewire kabla direktno na hdd pomoću Win Vista. Nisam koristio nikakav poseban softver za to. Vista je sve prepoznala i na kraju sam dobio veliki AVI fajl. E sad, kad ga pustim u Media playeru sve je ok, slika i zvuk, sve je tu. Međutim, kad taj veliki AVI ubacim u Vegas 7, dobijem samo trek (ili šinu kako sam ovde pročitao) sa video zapisom, zvuka nigde nema?! Da li negde grešim, odnosno kako da pripremim AVI da se korektno učita u Vegas?
[ Toxic Flame @ 14.06.2009. 12:07 ] @
Najbezbolnija varijanta ti je da skidash videe direktno u vegas-u..mislim da je file pa capture
sa tvojim softwerom tj. vistinim se nisam susretao..
najcheshce problem samo jedne shine (bilo samo za video ili samo za zvuk) pravi losh odabir kodeka..ako vista nije nishta kodovala i prebacila video u DV avi onda ne bi smelo da bude problema..

nadam se da nemash mnogo prebachenog videa i da ti nece biti problem da ga prebacish preko vegasa?

dakle, koristi vegas i za prebacivanje i ne bi trebao da imash problema
[ simeon @ 15.06.2009. 10:17 ] @
Hvala. Probao sam sinoć da grebujem pomoću WinDV i sve je OK kada izaberem Type 2 AVI fajl, vide se obe šine video + audio.
Pitanje: Koji format da izaberem kada nakon montaže želim da renderujem finalni snimak? Šta je najbolje za DVD autoring?
[ bytefx192 @ 15.06.2009. 11:23 ] @
MPEG2 (dvd)
[ Toxic Flame @ 15.06.2009. 11:37 ] @
Slazem se! MPEG2 ti je dvd standard
vidi samo bitrate da prorachunash koliki ti treba tj. koliko snimka vremenski imash..shto manji bitrate to vishe videa stane na dvd i obratno..stim da preko 8Mbps ne treba ici..nema potrebe

za authoring predlazem dvd architect ako se josh nisi odluchio koj cesh program..i ako ubodesh bitrate onda sve lepo odradi bez rekompresije videa..a tu je i opcija da ti rekompresuje ceo video i smesti ga na dvd (tj. moze video da kompresuje po velichini). Pa je to krajnje korisno ako odradish video od dva sata ili spajash dva ranija videa od po sat vremena a ne prorachunash bitrate pa zveknesh na 8..onda on odradi prorachune za tebe :)
[ HappyIndividuals @ 07.07.2009. 22:41 ] @
Jedno pitanje za one koji rade na Vegas Pro 9.0 (Build 563). Konkretno kod mene ne prepoznaje flash. Kada uvezem *.swf fajl uredno ubaci u media manager isto tako i na timeline ali ga uopste ne prepozna (tj. daje npr. crven ekran). Probah i na desk (WinXP SP3) i na laptopu (Win7 RC1). U osmici to radi. Da li je neko imao slično iskustvo ili ako ne a ima dotičnu verziju i još ako ima dobru volju da ubaci neki *.swf pa da javi. I još da napomenem (setih se) instalirao sam shockwave i pre i posle instalacije Vegasa a takodje i abobe flash player, najsvežije nadjene sa adobe sajta skinuti
[ mestar @ 09.07.2009. 07:39 ] @
Vidiš, i u mene je isti problem sa istom verzijom Vegasa. Dok sam koristio 8-icu, to nisma ni probavao, jer mi nije trebalo, tako da ne znam da je 8-ica to uopće mogla, ali ova 9-ka neće ni kod mene. Ja samo to riješio tako što sam pomoću programa Total Video Converter *swf pretvorio recimo u *wmv i onda uradio šta sam trebao.

Volio bi i ja kad bi netko znao rješenje za ovo.

lp
[ HappyIndividuals @ 13.07.2009. 23:58 ] @
Da, to može. Ali npr. ako su neki delovi fleša transparentni. Doduše nisam ni probao da konvertujem u nekom video konvertoru, mada mi je palo na pamet i to naravno.
...posle 5-6 min...
Iskonvertovah na brzaka samo da proverim i naravno kao što sam i mislio, transparentni delovi su postali beli (RGB 255,255,255). Pa dobro, onda možda probati sa chroma key ili luma key ali nije to prava stvar ako ima belih površina u samom flešu itd. Možda će biti u nekoj narednoj reviziji (buildu) ispravljeno. Nadam se
[ Toxic Flame @ 16.07.2009. 18:00 ] @
nisam pokushavao sa fleshom, ali generalno jesam sa nekakvim animacijama koje sam ubacivao..
probajte da iz flesha eksportujete kao niz png-ova, transparentnih naravno, i to bi trebalo da bude to..
inache je flash jako nezahvalan za bilo kakav video materijal koji nije na kraju swf. (bar se meni pokazao kao takav)
ukoliko su korishceni movie clip simboli i swf ce se videti sve lepo, ali prilikom eksporta ce ti simboli ostati kao statichni sa zamrznutim prvim kadrom, bar je tako bilo u starijim verzijama (recimo flash 8) dok za nove nisam pokusirao sa time..shto se tiche klasichnih tvinova to radi dobro, ali muvi klip simbole..zaboravite..

ako su neke jednostavne grafike onda png iz flesha i to je to, ako je jednostavnija animacija onda png iz flesha pa animiraj u vegasu, a ako je neshto slozenije ja bih preporuchio neki drugi programchic, a ne flesh..opet kazem, nisam mnogo chachkao novije verzije, ali mi je eksport u starim verzijama uvek bio jako losha opcija..
mozda su to sredili :)
[ hercul @ 26.07.2009. 15:39 ] @
ako moze mala pomoc...
uradio sam kompletnu kompresiju i onda mi sinula jedna ideja da ubacim neke "komentare" na videu i sad kako u Vegasu da samo spojim taj materijal, odn. da ne moram ponovo da renderujem...jel nema neka opcija SaveAs... pa samo da zalepim te komentare i velicina fajla se uveca za koji Mb?

(inace ta njegova opcija SaveAs nije to sto sam ja mislio da jeste...ona samo snimi taj projekat dokle se stiglo i posle se nastavlja dalja obrada materijala, ako sam ja dobro razumeo, inace to sam upravo i uradio sada i cekam na vasu pomoc)
[ Cileinteractiv @ 27.07.2009. 23:48 ] @
Razmisli šta je veći posao! Renderovati delove pa posle seći i spajati ili ponovo renderovati sve?! Ali, dok se renderuje odeš negde na kafu ili obaviš neki poslić, ipak ne radiš ti nego mašina :)
[ deks007 @ 28.07.2009. 00:30 ] @
Save As zapisuje kao veg.projekt . Lepo padne mrak , otvoris projekat (ne iz explorera) pa mu das render a ti u zivot ili na spavanje . U principu uvek je meni bolje da dok radim nesto zapisujem kao projekat pa ako nesto i zabrljam ( permutujem godinu ) otvorim projekat ispravim ili dodam nesto i render . Pozdrav !
[ deks007 @ 26.08.2009. 23:03 ] @
Kako u VegasuPro9 isljuciti opciju prewiew dok renderuje.Pozdrav !
[ Akonkagva @ 16.09.2009. 09:28 ] @
Molim Vas za objašnjenje kako u Vegasu 7 raditi slide show???? Da objasnim: imam nekih 200 fotki od kojih trebam uraditi jedan projekat koji će biti u video formatu, sa muzičkom podlogom, efektima itd....znači interesuje me kako to uraditi baš u Vegasu. Pokušaji sa Mowie Maker, ProShow Gold, NeroVision....nisu urodili plodom, uvijek se nešto iskomplikuje...ili se gubi kvalitet slike ili neki drugi problem, a obzirom da imam Vegas 7 pokušao bih sa njim. Ukoliko ima neki tutorial za rad sa fotografijom u Vegasu 7...bio bih Vam zahvalan...
[ Toxic Flame @ 16.09.2009. 16:06 ] @
jedna varijanta ti je da redjash sliku po sliku i da na dodirnim tachkama ubacish tranzicije (video transitions) to je otprilike najprostiji slajd shou..
[ Pex @ 16.09.2009. 16:51 ] @
Evi jedan brz tutorijal sa youtube (tamo inace ima tutorijala za sve )

http://www.youtube.com/watch?v=2YR4TZNyIi4

Zgodno za tebe jer imash puno fotki i dugo bi trebalo da podesavash tranziciju za svaku. Ovako odradish sve odjednom, ubacish muziku i gotovo! E sad sve zavisi koji kvalitet zelish, pa prema tome i ulozosh vreme i trud!

pravi tutorijal za vegas na nashem jeziku na http://tutoriali.org/Audio_Video.html
Moras se registrivati i onda imash vecinu tutorijala na jednom mestu i to jos na srpskom!
[ savicsrdjan @ 30.10.2009. 18:28 ] @
da li moze u vegasu da se ubaci .flv file... sony vegas pro 9... ako moze kako ? pozz
[ Toxic Flame @ 30.10.2009. 23:50 ] @
ako nece direktno (a verujem da nece, u suprotnom ne bi pitao) skini neki konvertor tipa total video converter il neki slichan i konvertuj preko njega u mpeg2 recimo i radice..verovatno :)
[ savicsrdjan @ 31.10.2009. 09:54 ] @
tako sam i mislio... hvala... ja se ponadao da mozda vegas i pusti .flv file :))))
[ savicsrdjan @ 19.11.2009. 12:44 ] @
kako da namestim da mi vegas ne pravi vise ove .sfk filove.... smara stvarno.. kad imam 50 filova koje hocu da ubacim u vegas on napravi jos 50 i pogubim se posle... zz
[ Toxic Flame @ 19.11.2009. 12:56 ] @
ako se ne varam to su fajlovi u kojima vegas stavlja neke svoje analize fajlova koje koristish, iskreno ne vidim razlog zbog kojih bi ih iskljuchio jer bi vegas svakako pravio nove pri svakom pokretanju proekta na kom radish.

ono shto bi mozda moglo da pomogne je da sortirash svoje fajlove po tipu te video klipovi nece meshati sa svim tim vegasovim fajlovima
[ pexus @ 29.11.2009. 10:05 ] @
Da li je moguce promeniti shortcut-key ( konkretno: "ctrl+shift+R" -sluzi za capture stil image pomocu DV kamere) u neki drugi, po mogucnosti da bude jedan taster?
Potrebno zbog jednostavnijeg i brzeg rada na snimanju (fotkanju) velikog broja fotografija za "stop motion" animaciju !
Ima li ko iskustva u pravljenju stop-motion animacija u Vegasu? Saveti dobrodoshli!
[ Toxic Flame @ 29.11.2009. 15:46 ] @
ako sam dobro skapirao ti slikash kamerom preko vegasa? i time radish stopmotion?
postoje programi koji su specifichno odradjeni za stopmotion! recimo stop motion pro..
jedna od glavnih prednosti ovih programa su tzv onion skin koji ti omogucava da vidish ne samo shto slikash vec i par frejmova unazad chime se fizika pokreta daleko lakshe moze uraditi. (mozesh da podesish objekat kako da bude pomeren u odnosu na prethodnu sliku). josh je moguce da se slikama menja redosled, da se rade duplikati i sl i to veoma jednostavno. takodje postoje i algoritmi za blendovanje frejmova te video ne mora ispasti krzav.
program slike chuva u neki vid sekvenci fotografija, ti mozesh direktno iz njega izvesti video ili niz fotografija, prebaciti ih u vegas pa dalje raditi.

kod vegasa imash imort still sequence ili neshto slichno kad importujesh slike, tako ce ih on uvesti kao video a ne kao gomilu slika.

srecan rad :)
[ pexus @ 29.11.2009. 17:14 ] @
Evo, skinuo sam demo verzije i "Stop Motion Pro" i "Dragon Stop Motion" ! Tacno je da su mnogo specijalizovaniji programi za stop motion, ali su demo, i imaju znatna ogranicenja! Morachu da se potrudim da nadjem neku dobru dushu koja ce mi "pozajmiti full verziju" nekog od ovih programa, chisto iz edukativnih razloga, da vidim da li mi se isplati da to kupujem za hobi!

Evo, na brzinu (10-ak minuta) ispucah sa web kamericom i sony vegas-om , chisto da vidim kako to ide:

http://www.youtube.com/watch?v=8TXW-zSZeE8

Web kamera i vegas se sporo adaptiraju na promenu svetla koje izazovem dok pomeram figurice a i osvetljenje(lampa) je loshe !
Ipak, za skromniji hobi moze i ovo da posluzi...




[ epicurus001 @ 22.12.2009. 09:22 ] @
Snimci iz kamere su mi u MOD formatu. Sta da uradim kako bi Vegas izvukao vreme i datum snimanja i prikazivao ga u filmu, tzv. stamp?
[ deks007 @ 28.12.2009. 22:19 ] @
Na forumu Digitalne kamere imas odgovor .Malo je opsirno za pisanje pa u pretragu ukucaj i procitaj . Pozdrav !
[ srdjanm3 @ 26.01.2010. 09:15 ] @
Ljudi, da li moze mala pomoc, novi sam u ovom vegas-u...ali dosta sam vec savladao... MEdjutim, skinuo sam ovaj tutorial sto je ovde bio postavljen u ovoj temi na prvoj strani cini mi se... ( http://tutoriali.org/Audio_Video.html )....i tu vidim nesto sto kod mene nema...

Kad uradim render as...izaberem AVI...i idem CUSTOM...tamo u video format u ovom tutorialu lepo pise DIVX CODEC 6.0...Medjutim, kod mene nikako ne moze da se pojave ti kodeci i kompresiju mogu da uradim samo sa podesavanjima koje mi on nudi...i to nikako u avi formatu....Jedina kompresija koju mogu da uradim je da izaberem wmv format i onda on tu sam smanji, ali nemam uopste kontrolu da biram bitrate itd...

Imam instaliran divx 7 codec...ali kazem nemam mogucnost da ga izaberem...

Jel moze mozda neki savet...

Hvala unapred.

Pozdrav
[ HappyIndividuals @ 06.02.2010. 23:34 ] @
Vezano za import formata (već smo utvrdili da *.flv ne čita) izbedačio sam se kada sam mu ponudio *.mpv i jednostavno ga nema u listi podržanih. Inače to je ("običan") video strim od *.mpeg2. Rešio sam tako što sam nasnimio "prazan" audio (AC3) u Sound Forge-u, pa ga umuxovao u programu namenjenom za to da bi izbegao render. Rezultat mpv+ac3=mpeg2, pa dalje znate i sami...
Niko nije odgovorio deks007 na pitanje da li je neko uspeo isključiti preview dok renderuje. Ima li toga u opcijama
[ deks007 @ 15.02.2010. 20:24 ] @
Ima : View -padajuci meni i iskljucis opciju Video preview . U ranijim verzijama Vegasa u glavnim podesenjima si mogao da iskljucis to znaci cim pocne da renda nema videa . Jos nesto posto imam dobru masinu na savet Cileinteraktiv izveo sam mali eksperiment i shvatio sam da mi Premier brze renda od Vegasa 10 min DV materijala za skoro 50% ? Izgleda da Vegas ne koristi u potpunosti mogucnosti multicore procesora ili je nesto do podesenja . Pozdrav !
[ deks007 @ 17.02.2010. 22:26 ] @
Slajd Show i Vegas . U podesenjima se naprave male izmene , selektuju se slike i one automatski imaju duzinu trajanja i duzinu prelaza . Posle samo rucno ubacujes tranzicije . Konkretno za < blilic2 > tranzicija koja ti treba je New Blue 3d BlowApart . Pozdrav !
[ zoran13 @ 19.02.2010. 21:05 ] @
Imam pitanje kako u Vegasu da odradim ovo:

http://www.youtube.com/watch?v=hqJ4YUlKMbQ&feature=related (0:31-0:34)

Zaci kako u usporenom snimku uvecati deo koji zelim da se vidi bolje.

pozdrav
[ deks007 @ 19.02.2010. 22:08 ] @
Izgubices verovatno na ostrini ali opcija Pan -Crop ( imas na svkom klipu sa desne strane i markerima obelezis od kada do kad da ide uvecanje . Nemogu da pogledam klip pukla mi je adsl veza pa sada preko dial-upa odgovaram samo na neke poruke . Pozdrav !
[ zoran13 @ 20.02.2010. 22:48 ] @
Ok, pokusacu da nadjem nesto od ovih opcija, ali ako nije problem kad proradi adsl mozes li mi napisati malo opsirnije, jer nisam bas neki znalac sa radom u Vegasu!
Unapred hvala...pozzz
[ deks007 @ 23.02.2010. 16:01 ] @
Moras isti klip staviti na dve sine . Treba da ima na forumu slicna tema malo pretazi . Pozdrav !
[ zoran13 @ 26.02.2010. 01:05 ] @
Evo vec nekoliko dana pretrazujem forumei nikako da nadjem nesto vezano za to...zna li neko gde to mogu da nadjem.
Malo sad dosadan ali sta da radim.

pozdrav
[ Toxic Flame @ 26.02.2010. 12:24 ] @
mislim da tebi treba cookie cuter, on iseca deo kadra

dakle postavish dva identichna klipa u dve shine, gornji treba da uvecash malo (imash negde pan/crop i pojavi ti se F u pravougaoniku, e taj pravougaonik chachni uz pritisak shifta za povecavanje/smanjivanje kadra), zatim na gornji primeni kuki kater (iz efekata) i podesi u podeshavanjima koji oblik ti treba i da li da ima ivice i da li da se unutar katera vidi ili da taj deo bude providan. e kad si odradio to sve na gornjem lejeru samo treba da usporish i gornji i donji klip.

verujem da postoji neshto preko desnog klika za ovo, ali ti je jednostavnije da dodjesh do kraja klipa mishem i umesto da ga skracujesh i produzavash stisnesh ctrl i onda povuchesh u desno, time cesh usporiti klip, isto odradi i za gornji

jesam li pomogao?

pitaj konkretno oko chega imash problem
[ zoran13 @ 26.02.2010. 14:09 ] @
Hvala puno...pomogao si mi... inace mi nije sve bilo jasno pa sam na youtube-u nasao tutorial za ono sto sam pokusavao da uradim. Trazio sam ja i pre ali nisam znao kako se zove "efekat" koji treba da upotrebim. tako da mi je tvoja pomoc bila od velike koristi.

http://www.youtube.com/watch?v=xss5YnOCbCM&feature=related ovo je link pa koji je meni pomogao...hvala jos jednom...


[ bora61 @ 25.03.2010. 20:31 ] @
Da li prilikom capture-a sa mini Dv kasete, treba da se stavi automatski deinterlease ili ne?
Dobio sam krzavu sliku posle capturea, a kada sam sve ostavio po def. posle render as -.avi ista krzavost je ostala.
[ deks007 @ 27.03.2010. 17:56 ] @
Probaj kasetu da premotas napred nazad , to sto ti se desava nebi smelo . Pozdrav !
[ bora61 @ 28.03.2010. 23:24 ] @
Krzavo izgleda ovako.
[ Toxic Flame @ 29.03.2010. 11:26 ] @
to shto se javlja to je usled snimanja sa proredom (interlaced) a potom ga pushtash na kompu koji inache daje progresivnu sliku.

neki plejeri u windowsu sami podese interlace ali to je sve pitanje, recimo u win media plejeru se vidi krzavo a u mv2 dobro il tako neshto..

secam se da sam i ja imao bash isti problem, i nikada mi nije bilo jasno zashto ga nekad ima nekada ne.

pri renderingu podesi field order na progressive obavezno.

blur guassian

a za deinterlace metod odaberi ili interpolate fields ili blend fields (prvo probaj interpolate)


inache moj problem je nestao nekako sam od sebe, nisam siguran kako sam ga zaobishao..

pozdrav
[ deks007 @ 29.03.2010. 22:10 ] @
Kasetu uvek posle prebacivanja materijala vrati na pocetak , kasete odlazi vertikalno da ti traka bude dole (razumes ovo ) i sledece koliko je puta presnimavana kaseta i ko je proizvodjac . Dali koristis stalno iste kasete (mislim na proizvodjaca) ili sta ti dodje pod ruku . Premotaj traku do kraja i vrati je nazad pa onda pusti snimanje na komp . Pozdrav !
[ MACTEPx @ 17.04.2010. 13:56 ] @
Da li je moguce napraviti u vegasu "beli fade in/out", znaci obican fade ali ne u crnoj boji?
[ Toxic Flame @ 25.04.2010. 21:09 ] @
recimo mozesh da dodash jednu video traku samo sa belom bojom i da klip koji hocesh da fejdujesh u belo samo oborish alfu?
ili da beli klip postavish iznad i da potom njemu povecavash alfu?

eto ideja, a direktno kako to moze i da li nisam siguran
[ daniel38 @ 26.05.2010. 15:40 ] @
Skinuo sam zadnju verziju Vegas-a to jest Sony Vegas Pro 9.0e (build 1147) testa radi sam ubacio neki video isao na Render As->Dolby digital ac-3 pro dobih poruku:


Tragedija je u tome da sam odma nakon instaliranja Vegasa instalirao i DVD Architect Pro 5.0b (build 180) i naravno registrovao.

Dakle oba su programa u poslednjim verzijama, u cemu je onda problem?

[ deks007 @ 26.05.2010. 18:51 ] @
Ovakva i slicna pitanja su zabranjena pravilnikom foruma , da je legalna verzija sve bi bilo otkljucano , postoji PP . Pozdrav !
[ daniel38 @ 26.05.2010. 22:23 ] @
Ne znam gde sam tacno prekrsio pravilnik, nikog nisam navodio na pirateriju niti sam je spomenuo, mozda se nismo razumeli. Ili si u odgovoru slutio na mogucu "pirateriju" ako je tako razumem te.

Samo hteo pitati zasto me preusmerava na DVD Architect kad njega vec koristim bez problema i u njemu ac3 pro radi.

Nikad mi nije trebao ac3 pro pa me ovo zbunjuje, koliko se secam pre je klikom na custom iskakalo polje za unos serijskog...a ne preusmeravanje. Dakle ne trazim od vas nista nelegalno, nikakve serijske brojeve, krekove itd. nego samo objasnjenje dali je to preusmeravanje normalna pojava, sta sa onima sto nemaju instaliran Arhitect a zele koristiti ac3 pro u Vegasu?



[Ovu poruku je menjao daniel38 dana 26.05.2010. u 23:34 GMT+1]
[ deks007 @ 01.06.2010. 17:33 ] @
Vegas od verzije 9c pa dalje ima problem cesto puca (na dosta foruma se ljudi zale ) licno ja sam imao problem sa mpa audio fajlovima . Uglavnom vratio sam verziju 9b i sve radi normalno tako da je moja preporuka ne ici dalje od ove verzije . Pozdrav !
[ mestar @ 05.06.2010. 14:38 ] @
Evo i ja da nešto pitam u vezi Vegasa. Koristim PRO verziju 9.0c na dva kompa, na jednom je XP a na drgome Win7.
Ovaj što je na XP-u prepoznaje mi .mov fileove, dok na ovome koji radi pod Win7 ne prepoznaje nego je samo crna traka.

Na oba kompa je instaliran QuickTime tako da nije ni do toga. Nemam pojma u čemu je problem, da li netko ima ideju.

Lp
[ deks007 @ 05.06.2010. 20:50 ] @
Vrati 9b rekao sam da je problem do verzije ne samo meni vec mnogima . Probaj mozda ja gresim a nista te nekosta . Pozdrav !
[ deks007 @ 14.06.2010. 22:50 ] @
Sony Vegas Pro 10 izleda u najavi . Nista jos zvanicno ali izasao je Vegas Movie Studio HD Platinum 10 . Pozdrav !
[ deks007 @ 12.09.2010. 11:54 ] @
http://www.sonycreativesoftware.com/vegaspro10 Blizu je oktobar a sta ce biti videcemo . Pozdrav !
[ bora61 @ 13.10.2010. 12:56 ] @
Problem je bio u kaseti :( .
[ bobek1601 @ 13.10.2010. 14:17 ] @
pozz svima......dali neko zna gdje bi mogo da skinem video trening ili tutorial za sony vegas 9..ima li negdje
[ Toxic Flame @ 13.10.2010. 22:21 ] @
probaj http://www.lmgtfy.com/?q=vegas+9+video+tutorial

ili na nekoj slichnoj lokaciji ;)
[ deks007 @ 23.10.2010. 10:59 ] @
http://www.sonycreativesoftware.com/vegaspro Konacno izasao Vegas Pro10 , od novina svasta . Videcemo u kojoj meri koristi snagu Core i7 procesora . POzdrav !
[ nigth rider @ 04.12.2010. 02:47 ] @
Interesuje me kako mogu da u Vegasu obradim spot, tacnije interesuje me da postojecu muziku zamenim drugo ... hvala :))
[ deks007 @ 06.12.2010. 02:11 ] @
Uvuces spot na timeline obrises audio stavis novu muziku ali pre toga ukljucis opciju < ignore event grouping > . Pozdrav !
PS. I naravno procitas sve postove u ovoj temi gde ces naci dosta odgovora i pogledaj ovaj video http://www.youtube.com/watch?v=M5-uXHPemwo . Neko je ranije vec postavljao link ali nije lose podsetiti se .
[ feko @ 14.04.2011. 12:25 ] @
Imam 2 pitanja za Sony Vegas 10 koji sam poceo da koristim. Do sada sam radio sa Adobe Premiere Pro 2.0 u kombinaciji sa JVC BR-HD50 masinom i sve radi kako treba al eto, cisto da probam i Vegas.

Prvo, u prolazu kroz pomenutu JVC BR-HD50 ne vidim sliku na monitoru dok radim editovanje u Vegasu. Vidim ga jedino u toku Capture prebacivanja materijala. Gdje da podesim da vidim sliku i u toku editovanja?

Drugo, kod Adobe Premiere Pro 2.0 sam imao opciju primicanja dva video fajla tacno jedan uz drugi jednostavnom opcijom "desni klik Ripple Delete". Postoji li slicna opcija i u Vegasu?

Thnx
[ deks007 @ 15.04.2011. 20:07 ] @
Ukljucis Video prewiev u meniju Edit , a primicanje pa kliknes na klip nepuistas dugme i privuces ga . Imas i tutorijal za Vegas ovde na forumu . Pozdrav !
[ deks007 @ 09.08.2011. 01:26 ] @
Danasproblem - kada uradim demux fajla nemam tona , jednostavno nemogu da ga vratim na audio i renderujem u AC-3 . Jel imao neko slican problem ? Pozdrav !
[ gruja75 @ 11.08.2011. 14:10 ] @
pozdrav svima,
moj problem je sledeci...kada sacuvam projekat kao veg. fajl, pa ga ponovo koristim u drugom projektu, kvalitet posle renderovanja tog importovanog veg. fajla je ocajan...cinimi se da mi vegas preskace neke frejmove kada snima projekat kao .veg fajl...
kako da otklonim to?
[ deks007 @ 11.08.2011. 14:50 ] @
Nemoj da ga otvaras iz Vegasovog explorera vec ides Open pa nadjes fajl i otvoris ga i tu nema renderovanja kao iz explorera vec ga otvori odmah . Jedino nesmes da menjas mesto gde su bili fajlovi kod pravljenjua projekta jer onda moras da pravis novu putanju . Pozdrav !
[ gruja75 @ 16.08.2011. 14:18 ] @
hvala na savetu, nekada upali nekada ne...konkretno svi veg. fajlovi u kojima ima lejer sa tekstom su neupotrebljivi, jer ih vegas potpuno zamuti....
[ deks007 @ 19.09.2011. 15:53 ] @
http://www.sonycreativesoftware.com/vegaspro11 uskoro novi Vegas . Pozdrav !
[ milanzu @ 26.05.2012. 22:41 ] @
Vegas Movie Studio HD Platinum 11.
Zna li neko koja su najoptimalnija podesavanja kada video materijal renderujem u avi ili u mpg2, ili su sony-jeve default opcije dovoljno dobro podesene?
[ Toxic Flame @ 27.05.2012. 12:45 ] @
Podesavanje rendera zavisi od konkretne primene, h264 ide na tjub, dv-avi uglavnom na televiziju, mpeg2 na televiziju ili dvd.. I nema tu nekog optimalnog podesavanja, sve je stvar kompromisa.

Za pocetak ce ti verovatno i default podesavanja zavrsavati posao.
[ milanzu @ 27.05.2012. 16:02 ] @
Ovo su default podesavanja za MPEG2. Kada u polju 'Field order' default opciju Lower field first zamenim sa None (progressive scan) video bude ostriji, pa sam se pitao da li i ostale default opcije trebaju da se poboljsaju i kako. Recimo Variable bit rate ili nesto od opcija u Advanced video podesavanju: DC coefficent, Matrix coefficients ili u opciji System itd.

[ Toxic Flame @ 27.05.2012. 17:35 ] @
Field order je tip razlaganja slike.
Televizija radi interlaced i kod nas u glavnom idu sa lover field first. Dakle iscrtava dve polu slike tako sto donju polu sliku (recimo parne linije) iscrta prvu, pa potom drugu. Dakle televizijski standard.
Progressive je kad dobijes celu sliku od jednom, koristi se na filmu i na racunarima.
Dakle, ako ti je video za televizijsko emitovanje ili prikaz na televiziji, onda ide interlaced, u suprotnom progressive.

Bitrate podesavanje je za kodiranje slike. Variable podrazumeva da se za frejm koji ima vise detalja koristi vise kilobajta dok se za frejm sa manje detalja koristi manje. Constant podrazumeva kodovanje konstantnom kolicinom kilobajta za svaki frejm.
I P B frejmovi se vezuju za specificne frejmove koji se koriste u MPEG2 kodovanju i od njih zavisi velicina i kvalitet fajla kao i mogucnost naknadne montaze..
Mogu teorijski da ulazim u ove oznake, ali mislim da prevazilazi ovu temu pa ti potrazi po google-u dodatne informacije :)


Predlazem ti da ostavis IPB i ostala podesavanja po defoultu, stavi progressive za tip analize slike i stavi CBR na nekih 4-8Mbps.

Na zalost, moraces malo da pokusiras sa time sta ti odgovara i kako. Ako odes preko 8 Mbps moze se desiti da ne mozes u realtime-u da pustas video ako je narezan na cd ili dvd.

Srecno
[ milanzu @ 27.05.2012. 21:59 ] @
Ovo je bilo od pomoci! Zahvaljujem!
[ deks007 @ 30.05.2012. 00:10 ] @
I neka interna preporuka snimaj u 16-9 modu ( posto vidim da ti je podesenje PAL 4-3 ) , a ne 4-3 . Vremena se menjaju . Pozdrav !
[ kidloco @ 30.05.2012. 19:28 ] @
Pozz svima... da ne otvaram novu temu pošto se moje pitanje tiče sony vegas-a . mene zanima ima li neka vidljiva ili uočljiva razlika u finalnom proizvodu u ovom slucaju DVD 4,7GB sa 1h30min snimka na sebi, snimljena canon xm2 kamerom capture rađen u DV ako se radi u sony vegasu ili pinnacle studiu... znaci koji video software daje bolje rezultate kad je u pitanju finalni proizvod video ts sa sat i pol materijala na jednom dvd-u sony ili pinnacle.... Unaprijed zahvalan..
[ deks007 @ 30.05.2012. 20:02 ] @
Licno radim u Vegasu ali nisam imao prilike da radim sa DV materijalom u Pinnacle tako da ti ne bih mogao dati neki sud o kvalitetu ali Sony Vegas je ipak profesionalniji program , a ako vec posedujes XM2 pocni da radis u nekom profi programu . Pozdrav 1
[ kidloco @ 30.05.2012. 20:26 ] @
Hvala@deks007, sve su prilike da cu krenuti sa vegasom jer on mi je nekako najzanimljivi do sad sam radio u pinnacle i poprlilično svladao tu materju al soni je kako vidim nešto sasvim drugačije .. i još nešto
kako sam mogao primetiti u vegasu nema ili nisam pronašao da se pravi video ts file ....
[ deks007 @ 31.05.2012. 00:01 ] @
Pa za pocetak prelistaj celu temu o Vegasu , i ne on ne pravi TS folder , vec se DVD zavrsava u DVD Arhitektu ( Sony ) . Pozdrav !
[ kidloco @ 31.05.2012. 20:42 ] @
volio bi da se javi neko ko je koristio oba i vegas i pinnacle pa da kaže postoji li razlika u kvaliteti snimka iste dužine npr 1h30min kada je u pitanju finalni proizvod za dvd a to je video ts... Hvala
[ deks007 @ 01.06.2012. 00:28 ] @
Finalni proizvod za DVD nije Video TS vec mpeg fajl od kog DVD Arhitekt pravi VOB fajlovi koji se nalaze u Video TS folderu , razlika postoji u programima i njegovi mogucnostim , ovde na forumu bas nesto nisam citao puno komentara od korisnika Pinacla . Pozdrav !
[ vozdovcanka @ 04.07.2012. 13:18 ] @
Ima li neko iskustva sa Vegasin nivue studio hd 11? Zanima me kako se povezuju delovi filma posle izbacenih reklam u jednu celinu ? Pozdrav svima koji su odusevljeni ovim mocnim alatom.
[ Toxic Flame @ 04.07.2012. 13:28 ] @
iseces delove koji ti smetaju, pomeris ostatak tako da prekrijes "rupu" koja je nastala brisanjem reklama.. onda izrendas u novi fajl i to je to.
[ deks007 @ 16.09.2012. 15:26 ] @
https://www.sonycreativesoftware.com/vegaspro12cs Da vidimo sta nas ceka uskoro . Pozdrav !
[ Overclocked92 @ 12.02.2013. 16:24 ] @
Pozdrav ljudi,

pokusao sam da nadjem odgovore na moje pitanje, ali nisam uspio. Pronasao sam jedan topic gdje se spominje to, ali tu pise da vec postoji slicna tema, medjutim ja je nisam pronasao. Radi se o "markiranju objekata u Sony Vegas-u". Rado bih procitao kako se to radi, ali nisam uspio da pronadjem topic vezan za tu temu, pa ako neko moze da mi napise link ka tom objasnjenju ili objasni to, bio bih mu mnogo zahvalan .
[ zokijoga @ 04.02.2016. 17:46 ] @
Pojavio mi se je problem oko instalacije Soni Vegas pro 13. Izbacuje mi neku gresku koju ne umem da otklonim Problem:Unmanaged Exception (0xc0000005) Inace sam kupio novi komp intelov procesor CPU LGA1150 Intel® Core™ i5-4690, 3.50GHz BOX 22nm a graficka kartica je MSI AMD Radeon R9 380 2GB 256bit R9 380 GAMING 2G