[ Daks @ 29.06.2003. 15:40 ] @
Moze li se ikako formatiran disk vratiti u stanje pre formatiranja!
Molim Vas pomozite!

[Ovu poruku je menjao McKracken dana 29.06.2003. u 17:55 GMT]
[ del-boy @ 29.06.2003. 16:25 ] @
Koliko ja znam ne moze, mada nikada se ne zna...

U stvrai zavisi, ako si ga formatiorao u windowsu i uzeo quick format onda ima neke sanse, ali ja ne znam kako, to sam samo citao...

Citao sam i nesto da kada formatiras disk on u stvari jos uvek cuva te podatke sve do sledeceg ukljucivanja racunara. E sada da se ni tada ne bi izbrisali treba mu dati napon samo na odredjene pinove.

Uostalom, neka ti neko drugi, ko se malo molje razume, to objasni...
[ McKracken @ 29.06.2003. 17:57 ] @
U principu je moguce vratiti. PItanje je jedino koliko ti je to isplativo.

Mozes da pokusas sa nekim programima tipa Easy Recovery ili slicnim, ali ako ti podaci nisu bas bitni onda je najbolje da se oprostis od njih i krenes nanovo :) (a u medjuvremenu saznas sta je backup)
[ tOwk @ 29.06.2003. 18:07 ] @
Postoji (skupa) oprema koja to omogućava, ali ne verujem da kod nas to neko ima na raspolaganju (raspitaj se u FBI, NSA, i sličnim agencijama ;-)).

Ipak, što se realne i praktične strane tiče, formatiranje nikada ne uništava sve podatke (pošto bi formatiranje kojim bi se svi podaci prepisali trajalo veomaaaaa duuugoooo).

Relativno jeftin softver za ove potrebe postoji (Tiramisu, valjda ispod $200, i radi sa NTFS, FAT, FAT32, sada ga radi preduzeće www.ontrack.de), pa ako ti podaci toliko vrede ti izvoli.

Ima i još dosta rešenja, pa pogledaj npr.
http://www.experts-exchange.co...rating_Systems/Q_20282815.html


Znači, bitno je da li ti podaci na disku vrede više od cene softvera. I pazi da dobiješ probnu verziju softvera koja će ti omogućiti da proveriš da li može da ti obnovi podatke pre nego što platiš.
[ Corleone @ 30.06.2003. 00:49 ] @
Znam čoveka koji to radi i kada sam ga pitao kako, bio je veoma škrt u odgovorima, ali nešto na foru da ulazi u neke sektore i tamo traži neke fragmente podataka koji su bili. Ej ljudi ovo je onako napamet, koliko sam mogao da povežem između redova, ali u principu vraća disk u pređašnje stanje, kako on tvrdi, 99,9%.
Sada je pitanje isplativosti toga, pošto za svoj rad uzima i do 200 jevrejčića.
Toliko.
Pozdrav
[ McKracken @ 30.06.2003. 00:56 ] @
Eldar, taj covek jednostavno laze... zato je i bio skrt na recima (nema sta da kaze)

Takav rad (rucno sredjivanje) kosta mnogo hiljada ili desetina hiljada evropejaca...
[ tOwk @ 30.06.2003. 01:46 ] @
McKracken, ma čovek je dokon i voli da gleda diskove bajt po bajt, pa kad već gleda, što ne bi uzeo i tih 200€ ;-)

Uostalom, ako na disku imate neke važne podatke u tekstualnom obliku, onda ih možete na isti način pronaći i sami (uzmete neki *nix-na-cd-u, i onda „grep tekst /dev/disk0“), to bar nije problem.

[ Corleone @ 30.06.2003. 03:32 ] @
McKracken, ja ti kažem šta mi je čovek rekao. I ja sam bio stvarno iznenađen i začuđen. Nešto mi nije bilo logično, ali hajd' sad. Kada sam video ovu temu na forumu, kažem sebi, ček da proverim jeli tip laže ili ...
Ja sam za te stvari laik.
Pozdrav
[ Corleone @ 30.06.2003. 03:40 ] @
Ah, da.
Kada sam ga pitao jeli ručno "sastavlja" podatke, reče da je napravio neki program u DOS-u na svom kompjuteru i da takav disk stavi kod sebe na komp i onda svojim diskom "obrađuje'' problematični disk.
Sada vas pitam da li je to stvarno moguće?
Pozdrav
[ McKracken @ 30.06.2003. 03:54 ] @
Ako koristi DOS onda je veoma, veoma tesko da zaista radi nesto.. :(

Takve stvari su jako skupe (ako rade kako treba)...
[ Corleone @ 30.06.2003. 04:10 ] @
Nije iz moga grada, ali kada ga vidim reći ću mu ove stvari. Sada sam "potkovan" znanjem.
Pozdrav
[ the shadow @ 07.07.2003. 17:23 ] @
Ako je data mogućnost za povratka sadržaja formatirane diskete (bez prekidača /U) i želi se vratiti predhodni sadržaj, jer je disketa formatirana greškom, ne smiju se na nju upisivati nikakvi novi podaci dok se ne izvrši povrat podataka komandom UNFORMAT.

Sintaksa komande UNFORMAT je:


UNFORMAT_disk: (Ext)

Predhodne verzije MS-DOS-a nisu imale ovu mogućnost, pa ako je disketa formatirana u nekoj od ranijih verzija OS, nije moguće vratiti njen sadržaj. Svojevremeno su razni POMOĆNI (UTILITY) alati, omogućavali formatiranje s mogućnošću vraćanja podataka, kao alati programske grupe NORTON UTILITIES i drugi.

[ the shadow @ 07.07.2003. 18:18 ] @
ah da zaboravio sam da kazem da mozes da uradis unformat samo na lokalnom hard disku ili floppy disku a ne i na mreznim diskovima
sve ovo radi na MS-DOS v6.22 ili novijem
evo par komandi koje ce ti mozda znaciti

UNFORMAT drive: [/L] [/TEST] [/P]

P.S. sve ovo ne vredi ukoliko si kod formatiranja upotrebio format (A:,C:,D:) /U

nikako da se resimo MS DOS-a
[ vrana @ 08.07.2003. 22:03 ] @
Ciao , ja sam formatirao jednu particiju, greskom, sa oko 40-50 gb filmova i uspio sam sve da povratim. Problem je sto ne mogu vise da pokrenem ni jedan film .
Sta bi to moglo da bude??????'