[ djyova @ 25.03.2007. 03:18 ] @
Zanima me da li postoji program ili nacin, da mi IP adresa sa kojom izlazim na internet ne bude ista kao svima ostalima kod mog ISP-a. Naime evo u cemu je problem. Desava mi se na primer da kada hocu da se ulogujem na jedan sajt, dobijem poruku da nisu dozvoljeni klonovi, i da je neko sa te adrese vec pristupio sajtu. Takodje u programima kao sto je DC++, kada hocu da uradim port forwarding preko UPnP-a, u polju "External / WAN IP" mi pise IP adresa pristupne tacke, a ne ona izlazna IP adresa provajdera. Naravno, vecina HUB-ova me pri pokusaju konektovanja obavesti da mi je namestena pogresna izlazna adresa (od AP-a), a da je moja IP adresa ustvari ona preko koje svi kod tog ISP-a izlaze na internet. Kad umesto te adrese, u polje "External / WAN IP", stavim ovu "provajderovu", DC++ se ponasa isto kao i da nisam konektovan na net. Jedini nacin da se uopste konektujem i "vucem" nesto sa nekog HUB-a, je da namestim pasivni mod. Zvao sam provajdera i pitao da li postoji neka mogucnost da mi programi kao sto su oni za sharing i voip rade normalno, i da mi ne prijavlju da su portovi preko kojih komuniciraju zatvoreni, i da treba da se otvore, nasta sam dobio odgovor da ako hocu da otvaram portove, onda moram da doplatim staticku adresu. Posto mi se ne doplacuje staticka adresa, zanima me da li nekako postoji nacin da mi izlazna adresa ne bude ista kao svima kod mog ISP-a, i da za nju mogu da se forwarduju portovi. Takodje me zanima da li je ovakav "sistem" dodeljivanja jedne IP adrese za sve korisnike pravilo, ili je moj provajder neki izuzetak. Ima li nekog leka za ovaj problem?
[ VRider @ 25.03.2007. 03:49 ] @
Ne mozes ti nista da ucinis ako provajder nece da ti izadje u susret. Jedino da radis neko tunelovanje do neke masine koja ima javnu IP adresu, i pri tome ima ogromnu brzinu pristupa za sitne pare, pa se isplati svaki podatak da prima i salje (pravi dupli protok). Provajder ti, naravno, nece pomagati, jer im je u interesu da ti naplate vise za javnu adresu (staticka ili dinamicka, drugo je pitanje).

Takav sistem dodeljivanja IP adrese, ili bolje reci koriscenje privatnih adresa i pristup Internetu preko NATa je praksa vecine manjih provajdera, jer je trosak za zakup veceg IP ospega (kako bi svako imao javnu adresu) obicno prevelik, i ubija isplativnost posla.

Generalno, postoji i veliki manjak IP adresa, tako da je sve teze i dobiti vecu kolicinu. Moracemo da se strpimo dok IPv6 ne postane standard.

P.S. Ako ti je neki od pojmova koje sam ovde koristio nepoznat, konsultuj wikipediju.
[ djyova @ 25.03.2007. 18:25 ] @
Hvala ti na odgovoru. Drugim recima receno, ne mogu nista da uradim. Zanima me da li postoji nacin da se sazna, da li provajder koristi javne dinamicke adrese za svakog korisnika pojedinacno, ili samo jednu kao u ovom slucaju. Znaci da proverim nekako pre nego sto se prebacim kod drugog provajdera, da ne bude ona fora "ma moze, kod nas to radi", a posle isto kao i kod sadasnjeg provajdera.
[ nuno @ 31.03.2007. 13:12 ] @
pa odmah ih pitas kakvi su im uslovi i dali daju javne dinamicke ili su lokalne natovane,moraju da ti odgovore.. ne vidim drugo resenje, uostalom pogledaj na web stranama isp-ova kakve uslove daju
[ ChanMaster @ 28.04.2007. 20:03 ] @
Jesi li probao preko proxy-ja da se kacis na dc++?