[ kaizen @ 28.03.2007. 23:42 ] @
Pre dva dana me zove neka žena iz UPSa i kaže da je na carinu stigla knjiga koju sam poručio sa Amazona, i da je potrebno da se knjiga ocarini. A to može da uradi samo licencirani špediter. Ponudi mi njihovu službu, cena prava sitnica - sve sa carinom oko 5500din!!! Podsećam da njiga košta $30. Kaže ne moram da unajmim njih ali nekog špeditera moram i oni će me isto koštati, i da knjiga neće ići dalje dok se to ne sredi, i da će na kraju da bude zaplenjena. Naravno nije upalilo ubeđivanje da mi ne treba špediter za običnu knjigu... Kaže ona to je po zakonu koji važi već nekih godinu dana.

Zovnem carinu, oni mi kažu da su amazon pokvareni, i da šalju ogromne pakete(?) za koje neko treba da plati to carinjenje pa onda pokušavaju da nađu žrtve na ovaj način?! Naravno ništa ne mogu da urade... Kažu ne treba vam špediter, ali to ne znači da će mi stići knjiga...

Pišem amazonu, oni odgovaraju da mogu da vratim pošiljku i da će mi refundirati iznos... I da oni nemaju veze sa carinama...

Najbolje od svega je što sam pre mesec dana dobio od amazona knjigu koja isto(ili približno) košta kao ova gora i nisam platio bukvalno ništa...

Jel ste čuli za nešto slično? Šta raditi? Kome se obratiti?
[ kaizen @ 29.03.2007. 09:42 ] @
Igleda da nisam jedini, nešto se opasno dešava...

http://blog.b92.net/node/5006
[ tdjokic @ 29.03.2007. 11:38 ] @
Citat:
kaizen: Igleda da nisam jedini, nešto se opasno dešava...
I znate li ko je kriv za to? ES! Malo se salim, malo je istina.

Sticajem okolnosti (bolest, starost) prisiljen sam da preko Amazona kupujem i neke druge stvari osim knjiga i CD-a, uglavnom one koje regularno ne salju ovamo. U tu svrhu sam se obratio jednoj specijalizovanoj firmi iz Beograda, koja je ovde vise puta spominjana ali je necu sad opet spominjati da ne bude reklama. Kod njih odem sa spiskom robe, platim u dinarima, oni tamo uplate, zatim se neko vreme saceka da se skupi dovoljno robe za tzv. cargo prevoz, koji je drasticno jeftiniji od DHL i slicnih firmi, sto u mom slucaju predstavlja ogromnu ustedu, jer su mi neke posiljke teske i 15-tak kilograma i roba "doleti" ovamo. Tu je preuzima spediter, obavlja svu papirologiju i na kraju me zove telefonom i pita da li moze da dodje i doveze mi paket.

Na kraju ispadne od prilike ovako: cena robe na sajtu + cena prevoza SAD-Bgd. recimo 100$, to placam onoj firmi; dodatni troskovi - carina, PDV, aerodromska usluga, usluga speditera, dostava robe na kucnu adresu i jos par sitnica, isto tako 100$, sto platim kad dobijem robu, u kuci. Ovo je vrlo grubo, nemojte da me hvatate bas za brojku u dinar.

U cemu je sad tu "krivica" ES-a?

Potrazite po forumu, ima nekoliko tema u kojima smo (ja i par istomisljenika) doziveli takve uvrede da je to nesto neverovatno. I ne samo da su nas vredjali i ubedjivali da smo budale sto sve to placamo i sto uvozimo zvanicno, nego su se javno hvalili da "postoje nacini da se sve to izbegne i zaobidje" i da njima dnevno stize i po vise paketa, tezine vise desetine kg, i da smo mi bezveznjaci i ovce za sisanje i slicno.

Naravno, uvrede su isle i na racun spomenute specijalizovane firme, koja radi javno, ima fizicku adresu i telefon, sve je transparentno, dobijam prilikom preuzimanja robe sva zvanicna dokumenta - od carine i speditera i sve je zakonito. Zatim covek kaze: "Pokazi dokumenta!" Ja skeniram / slikam i postavim ovde. Onda covek kaze: "Pa sta - mogu i ja da napravim neki pecat!" a ja okacio zvanicni carinski dokument, sa potpisom i pecatom! I ostao je pri optuzbi da doticna firma sve doveze na gomili, pa onda ovde pakuje robu u kutije, pa tako zastedi neke izmisljene pare, sto je sve zajedno netacno (dokaz dokumenta) a da je tacno bilo bi besmisleno, jer bi pakovanje ovde bilo pravi pakao - meni cesto dodje po 50 pozicija, gde ce to neko da trazi u gomili i da pakuje, pobogu!

Odmah da napomenem da je doticna firma imala (nisam siguran da li jos ima) u ponudi i to sto je ovaj zaslepljeni kriticar tvrdio da je glavni nacin rada te firme, ali je to bilo ljudima nudjeno kao posebna ponuda, ako oni hoce tako, pa se roba za nekoliko kupaca zdruzi u jednu posiljku - dakle zaista dodje "na gomili" i onda tih nekoliko kupaca jednostavno podele robu. Tu se postize neka usteda, jer su neke stavke fiksne, ali mislim da je to postalo zanemarljivo kako je drzava dizala carinu i PDV. Znaci, onaj zaslepljeni i zapenusani kriticar je "kucao na otvorena vrata" i optuzivao firmu da radi nesto nezakonito a firma je to nudila kupcima kao alternativni nacin kupovine, nista nezakonito.

Ovde treba spomenuti jos jednu firmu, koja nabavlja robu iz Nemacke. Preko njih porucis recimo jednu busilicu. Posto kupujes na malo, vazi nemacka maloprodajna cena, sto je vec samo po sebi skupo jer placas tamosnji PDV. Neko drugi poruci nesto drugo, treci trece. SVA ROBA SE SKUPI I DOVEZE ZAJEDNO, KAO JEDNA POSILJKA I DOKUMENTA IMA SAMO TA FIRMA, ja kao kupac ne dobijem nista pod milim bogom. Nezakonito? Ne. Ja sam pristao na to, to je sasvim slicno onom alternativnom zdruzivanju kupaca kod gore navedene firme. Neprakticno? Ne. Buduci da je ova firma pristala na placanje maksimalne carinske tarife, carinici na granic NE PIPAJU ROBU - NIJE SE JOS DESILO DA DOBIJEM NESTO A DA NIJE ORIGINAL FABRICKI ZATVORENO, sa originalnom fabrickom nalepnicom ili slicno. Sto je najvaznije, vec nemacki veleprodavac robu pakuje u neke kese i slicno i to je sasvim lako ovde podeliti. Dakle, nije bas prava gomila, nego udruzena posiljka, sa jednim carinskim pregledom i isto se sve placa - carina, PDV i sve ostalo. Uprkos mnogo nizim troskovima prevoza i tu je cena skoro 100% veca od cene za istu robu ovde (setite se: platio sam nemacki PDV a na granici platim na njega carinu, pa na sve to jos i nas PDV!), a desavalo se da ovdasnje prodavnice imaju identican artikal, koji sam naravno kupio ovde, skoro duplo jeftinije.

Dakle, kad sve saberete, ljudi su muckali, cak se time i hvalili i - neko je primetio.

Zao mi je za vas, ali za mene se nista nije promenilo - drali su me i do sad, ja sam vec oguglao.

Potpuno druga tema je, da li je pravilno da drzava dere gradjane carinom za robu koje ovde nema i da li je u principu to ogranicavanje slobodnog prometa roba i usluga. Umesto da se onaj zapenusani kriticar borio protiv toga, on (i ko zna koliko jos slicnih) je izigravao opasnog baju koji ce za**bati zlu drzavu i zla drzava sada ocigledno tresnula pesnicom o sto, da se vidi ko je opasniji baja!

Nakon Nekermana i Kvelea, sad je ovo vec 2:0 za drzavu. Kad smo diskutovali o Nekermanu i Kveleu, javljali su se jos neki zapenusani, koji su tvrdili da drzava nije duzna nista da obezbedi ni osigura i da je pravilno da placamo duplo skuplje robu koja nam treba a ovde je nema. Diskusija je tekla od prilike u pravcu "A sta ce tebi uopste ono cega ovde nema?

I vi sa tim knjigama ste sumnjivi, BRE! Citajte DOMACE knjige, BRE!
[ gorkov078 @ 03.04.2007. 14:01 ] @
Da li neko zeli na TV da prica o ovom problemu?
Pravimo prilog da opicimo po carini...
[ marko37 @ 09.04.2007. 10:15 ] @
Domaći predstavnik UPSa je prevaratnska firma.

Kratko i jasno. Konkretan primer, u prethodnoj firmi sam se patio oko prijema nekog paketa koji je poslat UPSom, i za koji su transportni troškovi bili oko 2.5 veći nego što bi trebali da budu (umesto ~250 dolara bili su oko 550). I naravno, nije me mrzelo ni da zovem amere, niti da proveravam gde je nastao problem. Na kraju se ispostavilo da je domaći predstavnik troškove obračunao po volumetrijskoj težini paketa (kod UPSa se to zove dimensional weight) tako što su uzeli težinu u funtama i na kraju rezultat predstavili u kilogramima bez ikakve konverzije. Nije pomoglo ni to što smo od amera dobili tačne podatke o dimenzijama i težini paketa, nije pomoglo ni to što je to vidljivo i na sajtu, domaći predstavnik je navodno dobio fakturu od UPSa, i njihov iznos je baziran na fakturi dobijenoj od amera. Paket je na kraju vraćen u SAD da bi bio ponovo poslat. Ne sećam se da li je u sledećem pokušaju dobio na težini ili zapremini.

PS s obzirom da je greška najverovatnije do samog inf. sistema koji koriste ovdašnji "UPSovci", moguće je da se i dalje nastavlja sa istom pesmom po APP principu, tako da bih upozorio svakog ko koristi UPSove pošiljke vazdušnom poštom iz SAD da obrati pažnju na stavku "dimensional weight", budući da se kod lakših a gabaritnih paketa to uzima u obzir kod formiranja cene.
[ Marko_R @ 12.04.2007. 21:01 ] @
Meni se ovo isto desilo, samo što mi je još Amazon podelio order na dve pošiljke, tako da su me danas zvali dva puta da platim po 4000 za te njihove špediterske usluge. Prvo sam mislio da treba da platim 4000, a kad su me pozvali ponovo da mi kažu da je stigla još jedna pošiljka, ja sam rekao da to sve vrate Amazonu.

Još jedna glupost je što su knjige stigle na carinjenje u Beograd, iako sam knjige naručio na adresu u Nišu, gde postoji carinarnica. Ja sam čak hteo da idem u Beograd da sam završim tu papirologiju, ali sam video da u carinskom zakonu piše da ti formulari moraju da se popunjavaju pisaćom mašinom ili štampačem.
[ guru @ 20.04.2007. 14:26 ] @
Nije dovoljno samo zeleti pa da mozesh da naruchujesh sa neta, mora se mnogo vishe znati da ne bi doshlo do ovakvih gluposti.

Zato tdjokicu ti i naruchujesh od e-ducana, jer ne znash kako, i to cenim, ali ovo shto radi UPS, DHL i uopshte cela nasha carina, je sramota. Tako neshto ne postoji u civilizovanim drzavama, i zato imam potpuno pravo da to bojkotujem i da iskoristim rupe (IQ50 carinika) da bih zaobishao carinu i porez.

Inache, nishta se nije promenilo, ovo za UPS je odavno poznata stvar, tek treba da se promeni...
[ redapple @ 24.04.2007. 23:21 ] @
Pregled poruke
Isto sam i ja tako nadrljao preko UPS-a, na robu vrednosti 100 USD + 45 USD UPS shipment platio sam verovali ili ne
4000 špediterske troškove + 7600 dinara carina i PDV, tako da sam se zarekao da u životu nekupujem robu ukoliko je UPS dostavljač.
Medjutim pojavljuju se polako i problemi na poštanskoj carinarnici to je ona roba koja ide USPS, pre neki dan mi je stiglo obaveštenje od poštanske carinarnice da dostavim račun kao i dokaz na pravo uvoza robe pošto se neko pametan na carini dosetio da roba nije za kućnu upotrebu i da je kao gradjanin nemogu cariniti, iskljucivo preko firme, uz obaveštenje da će roba u roku od 8 dana biti vraćena pošiljaocu u USA.
U pitanju su 54 komada feritnih jezgara dimenzija 64mm x 26.50mm x 20mm za koje sam obišao pola sveta da bih našao, čak sam i ovde negde postavio to pitanje.
Sve to i nije toliko veliki problem, problem je nastao kada sam pokušao da izvršim preimenovanje adrese isporuke sa imena na ime firme, e tu je tek zbrka nastala jer sam od USPS sam dobio obaveštenje da za pakete kada napuste JFK USA nema mogućnosti preimenovanja adrese i da takav dokument oni nikada nisu nikom u Yugoslaviji službeno izdali, nakon toga palo je par neugodnih reči što na telefon poštanske službe tako i na telefon carinske službe i tako da moja roba najverovatnije ode nazad za USA, ima Amerikanac da se oduševi kad vidi paket?

Nego i to nije kraj parade danas mi ponovo stigne još jedno obaveštenje za drugu pošiljku 100 kom MOSFET tranzistora kupljenih na eBay-u šta ću bre ljudi kada volim jeftine stvari, medjutim i to verovatno ide nazad za USA sreća moja te na eBay-u postoji feedback pa amerikanci drže do feedback-a kao ozbiljnu stvar ima da se polomi jadničak da je ponovo pošalje.

Tako da gorkov078 imaš svu moju pomoć oko priloga. Moj ti je predlog kreni od pošte jer tamo je problme oko preimenovanja pošiljaka, nemogu da shvatim da ako ja potpišem izjavu da se slažem da sam preuzeo pošiljku kakve veze više pošta ima sa tim, tvrde da je vlasnik pošiljke pošiljaljac do trenutka isporuke na adresu primaoca pošto je carina pre pošte oni službeno nemogu da prihvate takvu izjavu. U zadnjih godinu dana dobio sam preko 100 pošiljaka moje iskustvo je vrlo gorko uvek prvo baciš novac pa čekaš iznenadjenje, a iskreno meni je uvek iznenadjenje kada potupak prodje regularno.
Mislim da je glupo i da pominjem pošiljke koje nikada nisam dobio, jer nedavno mi je nestala jakna sa tri safirne dizne kada sam kontaktirao USPS za reklamaciju dobio sam sličan odgovor da oni nemaju nadzora nad običnim paketima izvan USA a kada sam pitao poštu kude se dede moj paket oni rekoše neka pošiljaljac pošalje poternicu. Nestala mi je još i WELLER SOLDERING STATION WD1000 jer neko je shvatio kako stvari funkcionišu i lepo živi od kradje.
Nemogu da verujem da i pored tolikih revizorskih kuća, kontrolnih službi i drugih sprega kontrole ovakve gluposti su još uvek moguće eeeee Srbijo gde si pošla. Ovo i nebih lično shvatio da nisam upoznao još desetak nesrećnika sa istim problemom.

Ujedno pozivam i druge oštećene da stvari izadju na videlo i pomozimo gorkov078 u prilogu.

Pozdrav.

[ tdjokic @ 24.04.2007. 23:57 ] @
Citat:
redapple: Pregled poruke
Isto sam i ja tako nadrljao preko UPS-a, na robu vrednosti 100 USD + 45 USD UPS shipment platio sam verovali ili ne
4000 špediterske troškove + 7600 dinara carina i PDV, tako da sam se zarekao da u životu nekupujem robu ukoliko je UPS dostavljač.
A mene i dalje kritikuju sto kupujem preko e-ducana - do sada nista nestalo, nista placeno previse, za sve zvanicni papiri od carine, pecat, potpis, a da je skupo, jeste, ali ovo sta si ti izdozivljavao se ne moze porediti - ipak je meni jeftinije.

Lepo je sto ste puni entuzijazma i pripremate se za borbu, ali ako malo bolje pogledate oko sebe videcete da se nasa zemlja ne sekira ni za vece probleme (ili - obrnuto - ima mnogo vece probleme oko kojih se trenutno sekira) da bi obratili pozitivnu paznju na nas "sumnjive kupce robe za trulog zapada" - te feritna jezgra, te sitan alat, te knjige - sto ne orete i ne kopate, ko sav normalan svet Pre nekoliko dana citam neku strasnu brojku koliko ljudi u Srbiji nije pipnulo Internet ili racunar, sto mu dodje skoro isto, jos cemo mi koji kontaktiramo sa tim mutnim "teroristickim organizacijama" cudnih imena - Amazon, Ibey, Alkaida (a, to nije?) zaglaviti u cuzi... Brrrrr.... kao oni jadnici u Libiji sto su im "namerno" zarazili decu...
[ redapple @ 25.04.2007. 00:12 ] @
Moram priznati ova ti je dobra


"sto ne orete i ne kopate, ko sav normalan svet"


Stvarno pa zar Srbija nije zemlja "svinja" i "svinjara - čobana" barem nas još uvek tako mnogi gledaju.

Za sve je kriv CRNI GRUJA.
[ connectingn @ 28.04.2007. 05:25 ] @
http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=25419
[ anon315 @ 09.06.2007. 12:19 ] @
Pre nekih par meseci narucio 2 knjige, sve bilo ok, izasli me troskovi oko 1500 dindzi, doneo mi postar na gajbu...

Sad narucio 4 knjige i izabrao takav metod dostave da se knjige pakuju odvojeno kako bi brze stigle.

Zove me danas pajser iz UPS-a i pominje 4000 dinara. Ja kontam, ako budem trebao da platim 4 puta to, ima da me izadju troskovi isto koliko i knjige!!!

Dakle, knjige me kostaju 14000 dinara, a na kraju ce mi oni traziti 20000 dinara za "spediterske usluge". Pa da li su oni normalni???

2 knjige mi jos nisu "shiped", pa sam ih cancelovao, a dve su jesu via UPS. Gledam stanje na deviznom racunu, skinuli mi za jednu knjigu pare. Verovatno za ovu sto su me i zvali.

A ovo dve sto nisam mogao da otkazem, sam odradio "return items" i sad valjda cekam da mi refundiraju u nekom roku, ali od trenutka kada im budu stigle, sto znaci da moram da javim ovim debilima da necu te dve knjige, nego da vracaju.

Ono sto me u ovom trenutku jedino interesuje je da li ce mi sav kes refundirati, odnosno da li ce Amazon da me skrati za nesto, posto ocigledno ima ljudi koji imaju losa iskustva u ovome..

Btw, zena koja mi se na kraju javila iz UPSa mi kaze da nas narod nije navikao da placa porez, kao to je normalno. Koj bre porez 100% da li su zdravi?

Pored pitanja oko vracanja kesa, zanima me koja je sad procedura narucivanja knjiga, gde sada narucivati i kako?

Da li je moguce da zivimo u usranoj zemlji gde ne mozes da kupis knjigu normalno. De ja zivim..

[Ovu poruku je menjao Vanja Petreski dana 09.06.2007. u 14:59 GMT+1]
[ McKracken @ 09.06.2007. 19:27 ] @
Citat:
Da li je moguce da zivimo u usranoj zemlji gde ne mozes da kupis knjigu normalno


Da.
[ anon315 @ 09.06.2007. 19:40 ] @
Odgovorili mi sa Amazona:

--------------------------------------------------------------------
Thank you for writing to us at Amazon.com.

We appreciate your concern regarding the customs charges on your
recent purchase.

As noted in our Help pages (www.amazon.com/o/tg/browse/-/468632), any
customs or import duties are levied once the package reaches the
destination country. Additional charges for customs clearance must
be paid by the recipient; we have no control over these charges and
cannot predict what they might be. Customs policies vary widely from
country to country. You may want to contact your local customs
office for further information.

We would like our international customers and customers shipping
products outside the U.S. to be aware that cross-border shipments are
subject to opening and inspection by customs authorities.

I am sorry but please understand at this time it is not possible to
request a specific carrier for your order. As you probably realize,
many of our procedures are automated, and we currently have no way of
indicating that a particular order should be shipped using a specific
carrier.

However, all your patience and understanding is highly appriciated in
this situation. Please rest assured that we do take full
responsibility for any delays that result from errors made during
shipping.

Our shipping charges reflect the handling costs for assembling and
packaging each order, as well as the cost of shipping.

Shipping costs are an inherent feature in any mail-order service. We
understand that sometimes, the shipping costs may represent a large
percentage of the overall price of an item.

It is always important for us to hear how customers react to all
aspects of our service. Strong customer feedback like yours helps us
make important decisions about how our shipping procedures can be
improved over the course of time, and we appreciate the time you took
to write to us with your comments.

For more information about our shipping policies and prices, please
visit our Help pages:

http://www.amazon.com/help/shipping

Again, thank you for writing. We appreciate your comments, and please
know that the possibility of change in policies is one of the few
things that remain constant here at Amazon.com. We do take
suggestions from our customers very seriously and are grateful for
your insights. I sincerely apologize for any inconvenience you may
have faced due to the fact that we were unable to change our policy
regarding the customs charges.

We value the time and money spent on this purchase.We put our best
efforts to provide the better service than others and take each and
every action for bearing any loss to you.

We here at Amazon customer service continuously strive to assist the
customers in each and every way can and feel disappointed when we are
unable to address customer's concerns.

As a representative of Amazon.com, I want to assure you that we value
our customers' trust above all else--it's the foundation on which our
company was built.

It is very important to us that you have a shopping experience that
is easy, secure, and most importantly, stress-free. Your business is
important to us, but not as important as your satisfaction.

Because your business is important to us, I'd like to give you a
$10.00 promotional certificate for use toward your next
Amazon.com order.

I realize that no compensation can really make amends for this
inconvenience. Please accept it as a goodwill gesture and in apology
for any inconvenience we have caused.

This amount has been automatically redeemed onto your account.
You will not receive a claim code.

To use your promotional certificate, follow these steps:

1. Add the items you want to your Shopping Cart and click the
"Proceed to Checkout" button to fill out our order form.

2. You should see the promotional funds listed in the order cost
summary that appears just before you submit your order. As
long as the order qualifies, you don't need to do anything else
to receive the promotional discount.

3. If the cost of your purchase exceeds the amount of the
promotional certificate, you will be prompted to provide your
credit card information for the remaining balance.

4. Promotional certificates are subject to certain restrictions.
Please visit the following link for more information:
http://www.amazon.com/promos/


We look forward to continuing to build a strong relationship with our
many valued customers in other countries.
--------------------------------------------------------------------

Dali mi 10$. Hvala im bas

Opet sam im pisao sa pricom da ovakvih slucajeva ima gomilu ovde i da vide jel mogu stogod da urade..
[ ajdeBre @ 09.06.2007. 20:23 ] @
Evo i mojih iskustava:
1. Dan pre nego sto je tetka-Nata pocela da nam baca paketice sa neba, zvali su me iz UPS-a Bgd da me obaveste da mi je stigao CD (koji je inace free, Atmel-ov software), i da treba da platim troskove postarine u iznosu od oko 350 dinara. U to vreme (mart '99.), marka je bila negde oko 7 dinara. Rekao sam da cu platiti, i na tome se zavrsilo. Pocelo gadjanje odozgo, mene mobilisase, sto puta sam zaboravio CD. Pocetkom jula postar mi je doneo CD kuci, bez ikakvih placanja??!?
2. Polovinom 2005. sam narucio CD od Analog Devices. Kuci mi je stigao prazan omot doticnog CD-a.
3. Proslog leta dobijem mail od Philips-a (sada NXP) u kome me obavestavaju da su mi poslali Comprehensive Product Catalog na DVD-ju. Nikada nije stigao kod mene.
4. Takodje proslog leta, posalje mi kum iz Bgd-a preporucenu posiljku. Nikada nije stigla. Poternica nije pronasla nista, i to je to. Osim poternice, nema drugih nacina da se sazna kako posiljka moze da nestate?!??
5. U poslednjih 15-ak godina, nijedna posiljka iz Bgd-a do mene (Nis) nije stigla za krace od dve nedelje. Posiljke poslate iz Novog Sada stizu za preciznih 24h. Iz Subotice varira od 1 do 10 dana. Iz Svilajnca za 2-5 dana.
6. Knjige download-ujem od brace Rusa. Do sada sam narezao 12 DVD-ja i 20-ak CD-a punih knjiga.

Cinjenica je da zivimo u drzavi gde je drzava (sa svim svojim sluzbama) najveci lopov. Zeleo bih, ali nisam nesto mnogo ubedjen da ce ovo nase pisanije na ES-u nesto da izmeni...
[ anon315 @ 09.06.2007. 20:32 ] @
Pisanije ce pomoci da, ako nista, razmenimo iskustva i utesimo se da nismo jedini koje pokusavaju da namagarce..

Takodje, pomoci ce drugim ljudima da ne ulete u zamku...

A komentar za pod 1:

Klasicno su probali, pa kad su videli da nema vajde, a nema kome da vrate posto je free, rekose: "ajde salji mu postom za dz, kad vec ne mozemo da ga odrapimo". Strasno...
[ ajdeBre @ 09.06.2007. 20:52 ] @
Citat:
Vanja Petreski: Pisanije ce pomoci da, ako nista, razmenimo iskustva i utesimo se da nismo jedini koje pokusavaju da namagarce..

Takodje, pomoci ce drugim ljudima da ne ulete u zamku...

Dobro, da, jedina korist je da neko ko ovo cita nece imati stetu.
Citat:
Vanja Petreski: A komentar za pod 1:

Klasicno su probali, pa kad su videli da nema vajde, a nema kome da vrate posto je free, rekose: "ajde salji mu postom za dz, kad vec ne mozemo da ga odrapimo". Strasno...

Tacno, klasican APP sistem.
[ Mirko S. @ 09.06.2007. 21:16 ] @
Izgleda da je ovo postalo masovno.
Ja sam sa www.amazon.com naruci knjigu u vredonsti od 30 dolara i zatrazio najjeftiniju opciju shippmenta 9-33 dana koji se zove standard international shipping.
Medjutim kad su poslali knjigu u statusu sam video da je poslata via UPS.Naravno poslao sam mail amazonu u kome se zalim na to.Prvo mi je stigao neki genericki odgovor tipa izvinite,hvala,sjajni ste,dalja saradnja.
Onda su mi dodelili nekih 15 dolara kao izraz dobre volje.I tek na kraju su priznali da se standard international shipping salje preko Deutsche Post,a da su oni bez mog znanja poslali preko UPS-a.

Njihov mail izgleda ovako:

Thank you for writing to us at Amazon.com.

I apologize for the delay in responding fully to all of your
questions in our previous correspondence. Please be assured that we
work very hard to provide a thorough, personal answer to each of our
customers as quickly as possible.

We use a variety of carriers which we have found provide the best
service for our different shipping options.

Normally, if you select Standard International or Expedited
International shipping, your package will be sent via Deutsche Post;
there may not be tracking numbers for these services. International
Priority packages are shipped via DHL Express or UPS International.

Upon researching your order#xxxxxxxxxxxxxxxxxxx, I see that the
shipping method selected was Standard International Shipping but was
shipped via UPS instead of Deutsche Post. I apologize for this
inconvenience.


But please note that, we will only use an alternative shipping
method when we know your order will arrive by the estimated delivery
date. And hence we have used UPS in this case.

We realize that our choice of delivery services reflects on our
business as a whole, and we appreciate your feedback. Please know
that we value your opinion and will continue to listen and respond
to our customers' concerns.

Your patience and understanding are greatly appreciated in this
regard.

Thanks for shopping at Amazon.com.

Naravno i na ovo sam se zalio i zahtevao da mi moju knjigu posalju regularnom postom.Na ovo sam dobio mail u kome kazu da sad ne mogu da povuku item,ali da ce mi ako UPS naplati neke dodatne troskove iste refundirati.Da li ce to stvarno uraditi nemam pojma.

Thanks for writing us at Amazon.com.

I can completely understand your frustration and annoyance with this
situation, I don't blame you for being upset, and I do apologize
profusely for all of the mistakes and delays which contributed to
this very unfortunate series of encounters.

We use a variety of carriers which we have found provide the best
service for our different shipping options. At this time, it is not
possible to request a specific carrier for your order. This order
was already been shipped and it's on the way to deliver the package
to you.

Unfortunately, our Customer Service centers have no mechanism to
contact the carriers on order related issue after an order is being
shipped. I certainly apologize for the inconvenience this may cause.

Rest assured that UPS won't be charged extra for this shipment as it
was shipped via Standard International shipping.

Furthermore, if you were charged, I do request you to write back
using the link below so that we will refund the amount which was
charged by UPS.

[ optix @ 09.06.2007. 21:36 ] @
30 marta narucujem jednu knjizicu od 300-tinak strana, vrednost 34$. Odabiram Expedited Int. shipping, sve skupa 46$. Knjiga ne stize vise od mesec dana, zovem Amazon, operater kaze da se knjiga zaista izgubila negde (doduse rekao je da: "the shippment was abandoned..." nisam mogao da ga razumem gde tacno), refundira mi kompletan iznos i knjigu salje ponovo. Prvi put knjiga je najverovatnije poslata obicnom postom, izmedjuostalog nije isao broj za pracenje uz nju.

Posle tog razgovora, dobijam mail da je knjiga poslata ponovo, no ovog puta UPS-om... vec mi pada mrak na oci. Nakon tri dana, zovem ja UPS jer vidim da je posiljka stigla, i saceka me klasicna prica. Njihove spediterske usluge su toliko i toliko (ne secam se tacnog iznosa, nesto oko 3000 dinara) pa na to porez od 18%, ili 8% ako im dostavim ISBN knjige s tim da placam i neki fiksni iznos za "uslugu oslobadjanja placanja carine"... Sve zajedno duzan sam im nesto vise od 5000 dinara. Sa njima zavrsavam razgovor, rekavsi im da odbijam posiljku.

Ponovo zovem Amazon, objasnjavam celu anamnezu, da se knjiga prvi put izgubila, da su mi je nakon toga poslali UPS-om iako to nisam trazio, da UPS ovde pokusava da mi naplati 60$ na konto njihovih usluga, da sam iz tog razloga posiljku odbio.. da ne duzim celu pricu koja je trajala 45minuta, jedino resenje koje operaterka vidi je da mi ponovo refundira iznos. Prihvatam i na tome se zavrsava pokusaj #2. Uz to, pitam je da li ce mi knjiga biti poslata obicnom postom ako odaberem Standard Int. shipping (iako je pre toga stizala obicnom i uz Expedited)? Ona kaze, da.

Treci put narucujem istu knjigu, Standard Int. shipping (21 maj), i opet mi je salju kurirskom sluzbom! Ovog puta DHL. Posle tri dana zove DHL, knjiga je stigla, njihove usluge su 2360 din... zamolim ih da sacekaju dan-dva dok ne vidim sta mogu s Amazonom da se dogovorim. Ponovo zovem Amazon, ponovo razgovor od 45 minuta, objasnjavam im da mi ne pada napamet da placam usluge spediterske sluzbe kada sam jasno izabrao najjeftiniji metod slanja. Sluzbenica mi objasnjava da sistem zapravo SAM! bira nacin na koji ce poslati knjigu, na osnovu najbolje rute za tu destinaciju. (kao neki link-state routing protokol majku mu... ) Pokusavam da joj objasnim apsurdnost opcije "odabira" nacina slanja posiljke... ali ona je samo operater, i vidi da ce me najlakse otkaciti ponovnim refundiranjem. (Da, rekla je i da prvi put cuje za tako nesto, da DHL pokusava da naplati toliki iznos, na sta joj ja odgovaram da je to za ovu zemlju izgleda uobicajeno... )

3 put mi je iznos refundiran (kao returned item/napustena posiljka), ali ovog puta taj novac koristim da platim DHL-u njihove usluge, koje tacno pokriva, i placam porez od 8% plus one carinske takse.

Cela situacija je vise nego vesela, ne osecam se lepo sto sam Amazon ipak prevario, plativsi tim novcem DHL, ali mi je bilo svega preko glave, u isto vreme stalo mi je do knjige.

Nazvao sam i par drugih spediterskih sluzbi, jer sam mislio da ce usluga biti jeftinija nego kod UPS-a, no cene su sve otprilike iste, i ono sto su mi svi rekli je da jednom kada roba (bilo cd, bilo knjiga, bilo atomska bomba) stigne na aerodrom/carinu... jedini nacin da se podigne je uz pomoc speditera. I da taj iznos mora da se plati, ovako ili onako, ovoj sluzbi ili nekoj drugoj. Da je stigla preko Poste, toga ne bi bilo. (platio bih naime, samo carinu i porez)

Besan sam naravno na drzavu (odavno), ali pomalo i na Amazon. Ocigledno da opcija slanja za ovu zemlju vise ne postoji, bez obzira sto postoji button na sajtu, vec da salju robu kako im se cefne, a to je uglavnom kurirskom sluzbom jer je manja sansa da se "izgubi". Znam da su oni verovatno u vecem trosku zbog toga, ali to zaista nije moj problem, ako trazim dostavu na jedan nacin, i ocekujem je tako.

Sve u svemu, ne verujem da cu u skorije vreme nesto porucivati sa Amazona. Bar dok se stvari malo ne srede. Pre ove ujdurme stigle su mi dve posiljke sa Cisco knjigama, svaka od njih po par kilograma, 1500+ strana, i nikakvih problema nije bilo. Stizale su regularnom postom, onako kako sam i trazio (expedited int. shipping)

Bez VoIP-a platio bih i solidan telefonski racun Obzirom da mail-om nisam mogao nista konkretno da resim, ili je trajalo predugo...


P.S. Ono sto sam primetio iz svog iskustva (zivkajuci Amazon 3 puta za istu stvar, svaki put drugi operater), i citajuci ovu temu ovde, je da ne postoji pravilo po kome se ove stvari resavaju. Neko je uspeo da resi problem slanjem mail-a, ja nisam, neko je uspeo da dobije novac koji mu UPS/DHL trazi, neko ne... Kako vam se zalomi izgleda.






[Ovu poruku je menjao optix dana 10.06.2007. u 01:19 GMT+1]
[ anon315 @ 09.06.2007. 23:40 ] @
Pa cekaj, onda ispada ovako:

1. Cinjenica je da nase spediterske sluzbe deru.

2. Cinjenica je da od skoro Amazon kod nas salje preko UPS i slicnih, a ne postom kao pre.

3. Cinjenica je da se cude sto te usluge toliko kostaju.

4. Cinjenica je da se knjige masovno vracaju i da se novac refundira.

Zar nije onda ocigledno da se ovo skoro nikom ne isplati? Iz toga samo zakljucujem da Amazon izgleda jos nije svestan da ta nova politika (odnosno automatsko biranje rute, bla, bla) koju je uveo da salje UPSom nece proci ovde zbog ovih derikoza. Verovatno se u drugim zemljama to i ne primeti. Znaci, trebalo bi im nekako staviti do znanja o cemu se ovde radi, treba reci da nas ima gomila i napisati jedan mejl i detaljno opisati celu situaciju i reci im da ljudi sada nece da kupuju zbog tih problema i da bi im se isplatilo da to srede, odnosno da sve posiljke za ovamo reprogramiraju da idu preko poste? Mislim, zvuci mi jako prosto?
[ anon315 @ 10.06.2007. 00:16 ] @
Evo ih opet:

----------------------------------------
Thanks for writing back to us at Amazon.com.

First, please allow me to extend my most sincere apologies for any
frustration this matter has caused.

I have reviewed all the previous contacts regarding this matter, and
I'm sorry to learn about the difficulty you experienced with the
delivery of your orders.

I have passed your comments about the carrier "UPS" on to the
appropriate department in our company for investigation
. It is
always important for us to hear how customers react to all aspects
of shopping at Amazon.com. Strong customer feedback like yours
helps us continue to improve the selection and service we provide,
and we appreciate the time you took to write to us.

In addition to a wide selection of items, one of our aims at
Amazon.com is to provide a convenient and efficient service; in this
case, we have not met that standard.


I am truly sorry that we were not able to fulfill your expectations
for this level of service. I hope that you will give us another
opportunity to prove the quality of our service to you.

I understand that the carrier "UPS" is asking you to pay extra for
the delivery of your orders.


I've looked into your account and found that you have placed two
orders; one order (XXX) on June 05, 2007 and the
other order (XXX) on June 06, 2007.

Therefore, I request you to write back to us and let us know the
exact amount that the carrier "UPS" is asking you to pay for these
orders to be delivered by clicking the link below:


XXX

Rest assured that once we receive your message we will issue a
refund for that amount so that you can receive your orders.


If you have already refused the delivery of these orders and they
are being returned to us, please write back to us by clicking the
link below:

XXX

Please be assured that once we receive your message we will take
appropriate action to assist you with this.

Again, I offer my apologies for any inconvenience this situation may
have caused.

Thank you for shopping at Amazon.com.

----------------------------------------

Pitam se da li i ove odgovore pise masina, a ne covek?

Btw, skapirao sam nacin kako bi ovo funkcionisalo - narucimo, ovi nam jave i to extra brzo, mi se onda zalimo Amazonu i iz par iteracija nam refundiraju troskove koje trazi UPS ili DHL. Pritom, mozemo i da ih baronisemo da je to vise nego sto jeste (zbog pretrpljenih frustracija ) i tako zavrsimo posao.

Jedino sto je cimanje i sto ce u roku od metar dana da zabrane dostavu u Srbiju

Sad mi zao sto sam otkazao kad vidim da bi platili.

Btw, kakva je situacija sa Amazon.co.uk, jel neko kupuje tamo i jel bilo slicnih problema?
[ optix @ 10.06.2007. 01:07 ] @
Citat:
Vanja Petreski: Pa cekaj, onda ispada ovako:

1. Cinjenica je da nase spediterske sluzbe deru.

2. Cinjenica je da od skoro Amazon kod nas salje preko UPS i slicnih, a ne postom kao pre.

3. Cinjenica je da se cude sto te usluge toliko kostaju.

4. Cinjenica je da se knjige masovno vracaju i da se novac refundira.

Zar nije onda ocigledno da se ovo skoro nikom ne isplati? Iz toga samo zakljucujem da Amazon izgleda jos nije svestan da ta nova politika (odnosno automatsko biranje rute, bla, bla) koju je uveo da salje UPSom nece proci ovde zbog ovih derikoza. Verovatno se u drugim zemljama to i ne primeti. Znaci, trebalo bi im nekako staviti do znanja o cemu se ovde radi, treba reci da nas ima gomila i napisati jedan mejl i detaljno opisati celu situaciju i reci im da ljudi sada nece da kupuju zbog tih problema i da bi im se isplatilo da to srede, odnosno da sve posiljke za ovamo reprogramiraju da idu preko poste? Mislim, zvuci mi jako prosto?


1. Odnosno, svakako se ne isplati kada narucujes par knjiga... Za velike pakete jos i ajde, posto se placa fiksna naknada.

2. Mislim da u onaj odabir rute najvise ulazi pouzdanost isporuke. Tj. da su videli da kada posalju obicnom postom, stvari nestaju, te da im je ovo sigurnije. Moje prethodne isporuke su stizale iz Nemacke, Deutche Post-om. Medjutim, ova knjiga je drugog i treceg puta dolazila pravo iz Lexington-a. Za prvi put nisam siguran jer nije postojao broj posiljke. Izgleda da je i dodatno veca sansa da je posalju kurirskom sluzbom, ukoliko salju iz USA.

3 i 4. Zena se takodje cudila kada sam joj to rekao, kaze da prvi put cuje za tako nesto. Meni je to bilo pomalo neverovatno jer znam da su se ljudi pre toga takodje zalili, slali mail-ove i sl. U tom momentu mene je stavila na cekanje, i zvala je njihov UPS direktno. Medjutim oni su joj rekli da su to dazbine koje je drzava nametnula i da oni kao kurirska sluzba nemaju veze s tim. To je zapravo i tacno.
Sledeci razgovor, posle dve nedelje, je bio slican, opet sam morao da objasnjavam sta to zapravo sluzba ovde naplacuje i da se to ne bi desilo da je knjiga poslata regularnom postom.

Uz to, obe sluzbenice su mi rekle da nije politika Amazona da refundira takve dazbine! Cak i ako jeste Amazon-ova "greska" sto su je poslali DHL-om. (oni to naravno ne vide kao gresku, vec kao pogodnost, sto i jeste svuda osim u ovoj drzavi izgleda...) I da je jedino moguce da dobijem povracaj novca tako sto ce se posiljka voditi kao returned item.
Isto tako, rekla je i da se internacionalne posiljke u principu ne vracaju, vec da ako nastane problem sa carinom i sl. one jednostavno bivaju napustene...


Meni sad dodatno nije jasno kako vama salju te mail-ove u kojima vam kazu da ce vam refundirati iznos UPS-a Ja takve nisam dobijao. Ustvari, posto ne postoji mogucnost da celu konverzaciju obavim sa jednim sluzbenikom, zbog toga sam i resavao sve telefonom.

Ne znam da li se sada ista promenilo kod njih, ali utisak koji sam ja stekao je da blago reci nemaju pojma za celu situaciju i sve probleme koji proisticu iz toga sto stvari salju kurirskim sluzbama. Nema sanse da im se tako nesto isplati, sigurno su u gubitku... ne znam kako nas do sada nisu otpisali kao zemlju. Tesko da to sa refundiranjem moze jos dugo da prolazi.

Mozda taj kolektivni mail ne bi bila losa stvar
[ _djevojka_ @ 10.06.2007. 06:24 ] @
@Vanja Petreski,

Citat:
Pre nekih par meseci narucio 2 knjige, sve bilo ok, izasli me troskovi oko 1500 dindzi, doneo mi postar na gajbu...

Sad narucio 4 knjige i izabrao takav metod dostave da se knjige pakuju odvojeno kako bi brze stigle.

Da li si napravio jednu finansijsku transakciju preko Amazona, ili dvije?
Ako je ovo prvo upalilo (2 knjige), da li si razmisljao da ides 2 x 2, umjesto 4 x 1?
[ anon315 @ 10.06.2007. 07:40 ] @
Islo je 2x2
[ anon315 @ 10.06.2007. 08:06 ] @
Novi momenti:

Amazon mi za obe knjige koje su mi stigle refundirao koliko sam im ja rekao da mi trazi UPS: 2x80$ Treba da se pojavi na kreditnoj kartici za 2-3 radna dana. Cekam da vidim, pa ako bude tako, onda idem i da uzmem knjige, posto znaci, Amazon placa ovaj bezobrazluk UPSa. Zamolili su me da uzmem te knjige koje cekaju..

Sto se tice druge narudzbine od 2 knjige koje sam otkazao dok jos nisu dostavljena su mi javili sledece: refundirace mi 113$ koliko me to kosta + dali mi 50$ kao znak izvinjenja zbog cimanja koje sam pretrpeo. Naravno i ovo treba da se pojavi na kartici - cekam pa cemo da vidimo.

A sad sam ih dodatno iscimao, rekavsi im da mi ove dve knjige nista ne znace bez druge dve, a da sam ih otkazao jer nisam znao da li ce oni da refundiraju ovo sto UPS trazi. A sada posto znam da hoce, rekoh im da zelim i te dve i da je mozda bolje da ih opet posalju i da i za njih refundiraju isti iznos, pa sad cekam da vidim sta ce na to da kazu...

Ludilo...
[ anon315 @ 10.06.2007. 08:44 ] @
Btw, sad mi kaze kolega ovo:

"
S druge strane, Barnes and Noble ti nudi precizno da odaberes nacin isporuke. Salju normalnom postom ako ne zelis drugacije, tako da si na kraju samo osudjen na domacu carinu. U mom slucaju, carina je iznosila 300 i nesto dinara a "troskovi carinjenja" 640. Na to dolazi i neka kinta koju uzima posta, sve u svemu, dodatnih 15 evra. Knjiga sa troskovima isporuke je bila 50 evra. I tako...
"

Inace, jel ima nekog dobrovoljca koji dobro pise engleski da sklopi kolektivno pismo Amazonu, pa da ga onda revidiramo ovako grupno? I obavezno da se pomene konkurencija tipa Barnes and Noble, cisto da im bude vise u interesu...
[ optix @ 10.06.2007. 15:23 ] @
btw. Ja na B&N sajtu ne vidim nista drugacije opcije slanja Postoje iste one kao i na Amazonu. No ako kod njih to jos uvek sljaka onako kako bi trebalo...

Stvarno ne mogu da verujem da pristaju da plate ovo sto trazi UPS.
[ _djevojka_ @ 10.06.2007. 15:38 ] @
Citat:
Vanja Petreski: Islo je 2x2

Ako su isle dvije transakcije, zar se svaka posiljka ne gleda sama za sebe?
Po ovome sto pises, ispada da si sve ubacili u jedan kos.

Citat:
Inace, jel ima nekog dobrovoljca koji dobro pise engleski da sklopi kolektivno pismo Amazonu, pa da ga onda revidiramo ovako grupno? I obavezno da se pomene konkurencija tipa Barnes and Noble, cisto da im bude vise u interesu...

Zar nije lakse da napises sta hoces na srpskom, pa da se prevede?
[ anon315 @ 10.06.2007. 16:13 ] @
Citat:
optix:
Stvarno ne mogu da verujem da pristaju da plate ovo sto trazi UPS. :)


Znas kako, sve me to plasi, imam osecaj da je to privremeno resenje, jer su videli da ima mnogo takvih slucajeva, pa nece da kaljaju ime, a da u medjuvremenu planiraju da nas skinu sa liste, kad smo stoka...
[ Mirko S. @ 10.06.2007. 21:46 ] @
Hm pa nismo mi stoka, amazonova je obaveza da posiljku international standard posalje regularnom postom,a oni to salju preko UPS-a.Ja imam puno pravo da ne platim uslugu koju nisam trazio,a i oni su svesni toga.
[ anon315 @ 10.06.2007. 22:00 ] @
Pa stoka smo jer su nam spediterski troskovi toliko. U normalnom svetu to sto radi Amazon, je samo prednost... Naravno, za nas slucaj to ne vazi, oko toga je i nastala cela konfuzija..
[ Mirko S. @ 10.06.2007. 22:58 ] @
I ja mislim da su spediterske usluge veoma visoke a,ali to je stvar trzista.Ja koliko znam svako moze da se bavi spedicijom,nema nekog monopola.Ako neko misli da moze da ponudi uslugu za manje para neka osnuje firmu i neka se bavi spedicijom.
Ovde je problem sto Amazon salje pakete preko UPS-a ,a ja zelim(i biram opciju) da posalju regularnom postom.Neka kazu da ne salju regularnom postom i nece biti problema.Ovako oni nude tu opciju ,a sami je ne postuju.Znaci nema razlike izmedju standard international shippinga i expedited shippinga.
[ anon315 @ 11.06.2007. 06:19 ] @
Upravo su mi javili da ne mogu oni da mi resenduju 2 knjige koje sam cancelovao, ali su mi ih stavili u korpu, i samo treba daklikne da hocu opet da ih narucim :D

Objasnili su da su sada javili odeljenju koje salje i da ce ubuduce da salju metodom KOJI JE IZABRAN, a ne ovako, da se vise ne bi desavali problemi.

Narucio sam opet preostale 2 knjige, pa cemo sada da vidimo kako ce one stici. Ako stignu postom, znaci stvar sredjena..

Za sada mi Amazon deluje profi, izasli su u susret oko svega...
[ anon315 @ 12.06.2007. 09:01 ] @
E pa gospodo, na racun mi je upravo legao prvi refund od 80$. Izgleda da sam prvi kome su refundirali :D Juce me zvala neka kokoska iz UPS i pita sta da radi sa knjigama. Ja joj rekao da cekam da vidim da su legle pare, pa cu im javiti da mogu da carine, a ona pocela da me ubedjuje da moze da salje odma i dade mi drugu zenu (ovog puta gusku). Ta druga guska poce da mi vristi da se ne zezam i da im ne govorim da carine, jer Amazon NIKOM NIJE REFUNDIRAO, pa nece ni meni. Ja joj rece da sam to i hteo, da sacekam dok ne vidim, ali da me je prva kokoska ubedjivala. Uglavnom ostalo je na tome da im se javim kada mi Amazon refundira (po njima nikada). Sa zadovoljstvom sam ih nazvao pre 5 minuta i rekao da JE Amazon dao pare i preneo sam im da je Amazon takodje rekao da ce da pokrene istragu oko toga sto UPS kod nas dere. Sa druge strane muk i posle par sekundi "hvala, bice ocarinjeno" i tup :D

Sad cekam drugih 80$ i 50$ zbog muka, hehe... Jos cu i da zaradim...
[ Mirko S. @ 12.06.2007. 10:44 ] @
Posto i mene ceka to isto pitanje za Tebe Vanja.Znaci,samo si rekao iznos koji ti je UPS naplatio(ukupan,carina+taksa+spedicija+...) i oni su ti refundirali bez ikakve provere?

[ anon315 @ 12.06.2007. 11:02 ] @
Kad me je Amazon pitao koliko mi traze (tada sam znao da je 3600 din + silni neki procenti, cuda), ja sam lupio 5000 (jel sam racunao da nece biti preko toga) i preveo ih u dolare (~80$). E sad, malo sam se zeznuo jel je moguce da ispadne i 6000, ovi slepci iz upsa kazu da je od njih fiksno 4200 din, ali da ne znaju koliko tacno ce carina da uzme, bla, bla.

Uglavnom, cini mi se da nista nisu proveravali, mada ne mora da znaci, s obzirom da su pokrenuli "istragu"..
[ milos_k @ 12.06.2007. 19:25 ] @
I šta sad, kako vam se čini, hoće li biti i dalje tih špedicija ili bilo kakvih dodatnih troškova (pdv i carina se podrazumevaju)?
Jer, hteo sam da naručim nešto sa amazona, sa kojima imam do ovih UPSova i kojekakvih špedicija odlično iskustvo.
[ anon315 @ 12.06.2007. 19:40 ] @
Ko sto rekoh, meni su obecali da ce od sada da nam salju onako kako smo izabrali. Dve knjige koje sam narucio da bih to proverio ce mi nazalost stici tek za mesec, dva, posto su pre-order, pa cu tad moci da potvrdim. U medjuvremenu, probajte, nema sta da se izgubi, jer i da posalju UPSom, uz par mejlova, Amazon ce platiti, s tim sto bih im ja sada trazio 100 USD...
[ abishai @ 12.06.2007. 20:18 ] @
Verujem da ce amazon uskoro prestati da salje kod nas.... :(

offtopic (izvini za ovo, ali da ne otvaram temu)

Posto nisam skoro narucivao (ranije sam mnogo cesce), znaci sada svaki put se ovde placaju neki dodatni troskovi? Narucio bih recimo 2 dvd-a ili knjigu i dvd/dva, znam da je ranije bilo narucim, stigne posle 2 nedelje otrplike i to je to. Takodje se paketi nisu proveravali ako je vrednost ispod 100$.

Kako sada tacno stoje stvari?

Izvinjavam se jos jedom za offtopic, video sam da ima nekih tema (i citao ih), ali mi nije bilo sve bas najjasnije, jer neki kazu jedno, neki drugo, ako nekome nije tesko da ispise malo... :(

pozz
[ Mirko S. @ 12.06.2007. 20:53 ] @
Nece prestati da salje,samo ce prestati da koristi UPS za standard international shipping.
Da bi bio siguran odmah posle narucivanja samo im posalji mail da insistiras da ti posalju regularnom postom (Deutsche Post).Ako budes cekao da ti posalju bice kasno pa ces morati da se zaebavas sa njima.
[ anon315 @ 13.06.2007. 12:38 ] @
Leglo drugih 80$...
[ anon315 @ 14.06.2007. 10:23 ] @
Kao i poslednjih 50$
[ anon315 @ 14.06.2007. 10:33 ] @
Hahahaha, sad me zvali iz UPS i rekose da ce da mi salju na gajbu i da su troskovi 6200. I ja im rece da imam dve knjige, a zene se zacudi i rece mi da sam jedinstveni slucaj i da mi je kolega sa carine ucinio uslugu i da mi je ocarionio samo jednom umesto dva puta, tako da ce me izaci samo jednom 6200 iako su mi stigle 2 posiljke!!!!!

Ljudi, upravo sam zaradio 6200 dingera. Izgleda da su se malo uprpili ovi iz UPSa ;)

E pa, pravo je zadovoljstvo kupovati na Amazonu :)))

V
[ anon315 @ 14.06.2007. 14:41 ] @
Mission accomplished - knjige stigle
[ Branko Santo @ 15.06.2007. 05:17 ] @
Vanja skidam kapu :)

Nadam se da situacija nece da se promeni tako sto Amazon vise nece slati knjige :P , vec da ce ih slati obicnom postom.
[ Mirko S. @ 15.06.2007. 16:09 ] @
Nije mi samo jasno, poslali su mi mail u kome kazu da ce da mi refundiraju iznos ,ali nisam bas shvatio do kraja.Tebi su refundirali iznos na devizni racun jel tako?Nisu ti refundirali u obliku neke vrste "kredita" koju bi iskoristio pri narednoj uplati?
Ovaj deo maila me zbunjuje :

As previously promised, I've requested a refund of $70.00 to the
payment method you used for your original purchase. This refund
should go through within 2 to 3 business days. You should see it as a
credit on your next statement.


Kaze da ce mi refundirati na karticu(racun) koju sam koristio,a posle kaze da bi "trebalo da to vidim kao kredit pri mojoj sledecoj narudzbini".A moguce i da je moj engleski prilicno los. ;-)
[ anon315 @ 15.06.2007. 16:35 ] @
Sve je u redu, opusti se, za par dana ce ti leci pare..
[ ivancica8 @ 20.06.2007. 14:33 ] @
Moram priznati da mi je drago sto nisam jedina koja je imala problema sa narucivanjem knjiga preko interneta.

Ljudi iz Amazona su i prema meni bili izuzetno ljubazni i refundirali mi 90$ koliko su iznosili ti fantomski troskovi spedicije, carine, PDV-a i naravno pregleda i otvaranje paketa prilikom cega mi je jedna knjiga ostecena.

Medjutim, osim tih nepredvidjenih troskova o kojima je nemoguce dobiti bilo kakve informacije unapred, ja sam imala zaista uzasnu komunikaciju sa tim UPS-ovim predstavnistvom sve vreme. Kao i drugima, i meni su trazili da im posaljem fotokopiju licne karte i izjavu da prihvatam sve dodatne troskove - receno mi je da to sve treba da posaljem na neku e-mail adresu...Da li treba da napomenem da taj e-mail niko ne kontrolise i da mi se e-mail poruka uporno vracala? Kada sam ih pozvala da ih zamolim da provere svoju e-mail adresu neka izuzetno (mada je to suvise blaga rec) neljubazna gordana rekla mi je da se snadjem i da pronadjem negde neki usluzni faks i posaljem im to faksom, sto sam odbila da uradim, jer ne zelim da trckam unaokolo i trazim faks zato sto njima ne radi mail. Zatim mi je rekla da ona ne moze nista da uradi i dala mi privatni mobilni nekog njihovog Joce speditera sa kojim treba 'sve da se dogovorim'. Sta ja imam licno da se dogovaram sa spediterom koga nisam ja angazovala nego oni i za to mi jos naplacuju 3600 din?! Ali, sta cu, nisam imala kud - i celo popodne sam provela pokusavajuci da telefonom dobijem doticnog Jocu speditera koji se naravno nije javljao. Kada sam ponovo pozvala taj tzv UPS ista ta Gordana mi je rekla da ne zovem vise njih i da oni tu nista ne mogu i da budem uporna, jer, boze moj, njihov spediter Joca je jedan jako zauzet decko i verovatno je na carinjenju pa se zbog toga ne javlja! Da li to uopste treba mene da zanima? Na kraju sam ipak sledeceg dana u nekom trenutku uspela da dobijem tog Jocu koji je rekao da je u uzasnoj guzvi i da ce uzeti moj broj mobilnog, pa ce mi se javiti kada bude mogao. Naravno da nisam zelela da mu dam broj mobilnog, pa mi je izdiktirao svoju privatnu e-mail adresu na koju sam na kraju uspela da posaljem fotokopiju licne karte.

Posto mi je posle svog cimanja, otimanja i neljubaznosti pukao film - napisala sam protestni mail UPS-voj centrali za Juznu Evropu u Belgiji gde sam se uglavnom zalila na neljubaznost i nepredusretljivost njihovog osoblja, a posebno na to sto bi trebalo da njihov posao bude da zavrse sve to sa spedicijom i da imaju ispravni e-mail i da treba oni da jure svoga Jocu, a ne ja. Uglavnom, izgleda je neko iz centrale UPS-a u Belgiji naribao ove u Srbiji, jer je ta ista Gordana danas pokusala da me dobije na kucni broj. Isprepadala je moju majku kako ja sirim lazi i neistine, a u sustini sam poptuno neobavestena o tome sta je ciji posao i da ona mora da zatvori taj slucaj i da mi 'pojasni neke stvari'. Trazila je od moje majke odobrenje da napise kako je ona(moja majka) rekla da je na kraju sve reseno i da je sve u redu. Naravno da moja draga mama to nije odobrila. Tako da sada ocekujem da se jave meni licno.

Ocigledno da su se ovi iz UPS-a prilicno isprepadali, pa ako jos neko ima pristuzbi na njih, rado cu proslediti e-mail centrale u Belgiji, jer mi je dosta tog 'pranja ruku' kada je odgovornost u pitanju, a sve se uredno naplacuje po besmisleno visokim tarifama
[ anon315 @ 20.06.2007. 15:02 ] @
E da to je neverovatno. I meni se to desilo. Trazili mi kopiju i dadose mejl. Saljem 3 puta, 3 puta se vraca. Pazi greska - disk quota exceeded. Znaci to je cista formalnost, ljudima traze, ljudi salju oni ne citaju i zatrpalo im se sanduce. Na kraju su mi dali drugog usera na istom domenu, dakle drugi mejl i tu je proslo.

Tad sam pomislio: "pazi slepce, traze tolke pare, a jos moram da se cimam oko slanja mejla i da ih zovem 10 puta na mobilni da im objasnim da im ne radi i zasto im ne radi mejl..". Najgore od svega je sto je lik sa druge strane zice izgledao znao o cemu se radi, pa mi je iz cuga dao drugi mejl..

I nemoj da te plase to sto zivkaju, to je samo znak da su se usrali, tek im sada treba jeb*** mamu.

Sto se mene tice, mozes da posaljes mejl gde mozes da iscitiras sve sto sam rekao u ovoj temi! A onda samo neka probaju mene tako da nazovu, bacicu im napalm!

Pozdrav,
V
[ ivancica8 @ 20.06.2007. 15:26 ] @
mnogo ti hvala na podrsci. ja sam bas u vezi sa svim tim bila pod uzasnim stresom danima. ma, i ako me pozovu telefonom trazicu da mi sve to sto mi kazu telefonom posalju napismeno, pa cemo ako treba da se preganjamo do sledece godine u ovo vreme. Strasno, na sta ja gubim energiju:)
[ GoranYu @ 30.06.2007. 08:25 ] @
Evo i meni je stigla posiljka preku UPS-a. Dva CD Audio diska vrednosti oko 39$ sa transportom. Iz UPS-a zovu i traze nesto jace od 5000 dinara za uslugu carinjenja i neku taksu. Sad cu da saljem e-mail u njihovu centralu u Belgiji da im kazem da su im ovi ovde neljubazni lopovi a kontaktiracu i Amazon da vidim sta dalje.

Ali ako se ovo ovako nastavi Amazon ce obustaviti dalje isporuke za Srbiju zbog silnih povracaja posiljki i refundiranja. Narocito kada vide da ima onih koji pokusavaju i uspevaju da ih prevare.
[ anon315 @ 03.07.2007. 11:19 ] @
Opet novi momenti. Opet narucio jednu knjigu, i slepci opet poslali preko UPSa. I ja im se iskenjao u stilu "da li ste normalni sto opet saljete preko UPSa"... Oni mi odgovorise nesto u fazonu kao, ne znamo mi nista ovo ono. Ja opet poslah mejl da necu vise nikad da kupujem preko njih ako odma ne refundiraju. Niko mi nije odgovorio. Ja se vec spremio da vratim knjigu. Medjutim, ladno mi UPSovac doneo na gajbu knjigu, bez da me zvao i ni zutu banku mi nije uzeo. Ne znam sta je, al dobro je :D
[ Branko Santo @ 04.07.2007. 04:57 ] @
Idi begaj daj da narucujemo dok jos moze :)
[ sanja2010 @ 13.07.2007. 01:19 ] @
Situacija sledeca:

Narucivala sam neke knjige za SAT pre nove godine, koristila expedited international shipping. Knjige su uredno stizale preko PTT-a posle 10-tak dana, placala sam neke sitnice tipa lezarina i carina, sve u svemu max 200 dinara.

Bila mi je potrebna jos jedna knjiga (izasla 10. jula), a ja preorderovala cetvrtog. Opet sam izabrala expedited int's shipping, ali mi u mailu gde obavestavaju da je poslato, umesto shipped via Expedited Int'l Shipping pise via UPS International.

Po svemu sto sam procitala, da li treba da se spremim na mucnu prepisku s Amazonom, svadju sa nasim domacim idiotima i sve ostalo ili mogu i da imam srece pa da me ne oderu kao stoku? Razmisljam da li da sad pisem Amazonu i unapred se zalim sto salju onako kako nisam zelela ili da sacekam da knjiga stigne?
[ optix @ 13.07.2007. 01:30 ] @
Pa ako su je poslali UPS-om, sigurno nece proci glatko kao prosli put
UPS ispostava ce ti traziti da platis njihove usluge spedicije itd.

Pisanje te ceka, uz malo srece mozda prodjes kao Vanja

P.S. Taman sto otkucah ovo, procitao sam poslednju Vanjinu poruku, stvarno novi momenti. Javi obavezno kako je proslo


@Vanja
Koliko je kostala knjiga? Jesi porucivao jos nesto od tad?




[Ovu poruku je menjao optix dana 13.07.2007. u 02:53 GMT+1]
[ anon315 @ 13.07.2007. 07:55 ] @
Bila je knjizica od oko 25$, kao gift, pa je tu pao jos neki $, ali sve u svemu, sveukupno ne vise od 35$ cini mi se.
[ sanja2010 @ 13.07.2007. 11:33 ] @
I meni je zadnji Vanjin post ulio nadu, ali osecam da cu da se ganjam s njima...

edit: prekalkulisah se, posiljka je ispod 20€. Nadam se da nasi umeju da konvertuju dolare u evre i ne naplate mi carinu...

[Ovu poruku je menjao sanja2010 dana 13.07.2007. u 14:07 GMT+1]
[ sanja2010 @ 16.07.2007. 23:33 ] @
Stigao paket jutros na kucnu adresu. Nisam ja bila kuci, primila je mama, ali ni dinar joj nisu uzeli, principu sam prosla i bolje nego s ptt-om. Izgleda da se ipak nesto menja na bolje.
[ optix @ 16.07.2007. 23:41 ] @
Vrlo moguce da je tako za posiljke koje su manje od 20€ (ne podlezu carinjenju). Problem je s ovim malo vecim
[ sanja2010 @ 16.07.2007. 23:55 ] @
moje da javim... :) Javicu opet ako se resim da narucujem za malo vece pare :)
[ optix @ 16.07.2007. 23:57 ] @
Naravno, hvala
[ dax1978 @ 14.08.2007. 05:10 ] @
Pozdrav svima.

Narucio sam preko Amazona 26 jula knjigu vrednosti 25,52 $ (oko 19 €) + 8,98 $ shipping & handling. Odabrao sam opciju standard international shipping, ali su mi knjigu poslali nazalost preko UPS-a!!! Zvali su me iz UPS-a, knjiga je na carini...
Iako je vrednost knjige ispod 20 € ona je upala u ovu pricu oko placanja spediterskig usluga i ....
Pisao sam mail Amazonu, ljudi vrlo ljubazno i brzo odgovorise:
....
However, I've requested a refund of $40.00 to the payment method you
used for your original purchase. This refund should go through
within 2 to 3 business days. You should see it as a credit on your
next statement. Rest assure that we will issue rest of the refund
i,e., $40.00 for the future order.

....
Dakle,
Koliko razumem nisu se odlucili da mi refundiraju ceo iznos vec polovinu, a da prilikom sledece kupovina na Amazon.com dobijam neki vid kredita od 40$, u smislu da ce mi prilikom sledece kupovine refundirati $40 ako stvari oper posalju UPS-om ???
[ Marko_R @ 16.08.2007. 21:53 ] @
Naručio sam iste knjige preko sajta jedne domaće knjižare (ako ne možete da nađete pitajte me na pp) i stigle su pre jedno mesec dana. Sad sam nešto računao, mada su se cene već možda promenile, ispada da su dodatni troškovi sa PDV-om 1882 din. Malo jeftinije, rekao bih.
[ penkiler @ 30.08.2007. 13:38 ] @
Nisam ni znao sta je UPS. Danas stize papir od njih, pozovem, traze 4250 dinara. Rekoh ne pada mi na pamet i da mogu da vrate knjigu. Zena trazi da im posaljem tovarni list nazad, ne znam da li trebalo.

U svakom slucaju, hvala svima koji su pisali na ovoj temi. Poslao sam mejl amazonu pa cu videti sta ce da desi. Kupovao sam knjige i ranije, poslednji put u maju, i uvek su stizale postom.
[ sledgeh44 @ 29.11.2007. 10:53 ] @
Bogme mi se smuči život kad čitam ovakve komentare! Muku mučim sa srpskom poštom i špediterima već dobrih 20-ak godina!

Prvo, godinama sam već pretplaćen na nekoliko stranih časopisa! Dešavalo se da po nekoliko meseci ne dobijem nijedan a onda odjednom stigne cela gomila! Baška što sam poštara Peru uhvatio da mi krade poštu! Reakcija u PTT-u je bila: "Pa dobro, hteo čovek da pročita! Vratio bi ti!" Drugo, jedan ortak je služio civilni vojni rok u Pošti i kaže mi: "Poštari uzimaju novine i nose kući da pročitaju, a onda ih vrate! Nije to ništa strašno..." Alo, ljudi! Pa nek plati sebi pa nek čita! Džaba, dok je Z odrađivao vojni rok, meni su redovno stizali časopisi! Kako se "skinuo" opet sve po starom... Inače, u Ustavu piše da je lična pošta nepovrediva!

Pre dve-tri godine sam prvi put imao čast da se upoznam sa nesposobnošću domaćih špeditera! Dobih nagradu na nekom međunarodnom takmičenju i paket od 15 kila je DHL-om za pola dana iz Minhena dopremljen u Beograd da bi tu zaglavio narednih dvadesetak dana! Malo je ovo prostora da pišem o tome koliko puta sam DHL-ovim službenicama prosleđivao tražene papire i koliko puta su ih one gubile! Na kraju, izgubim i strpljenje, napišem pismo na engleskom i pošaljem ga centrali! Kažem da verujem da su devojke birane po kriterijumu lepote a ne pameti i da u Srbiji ima mnogo njih koje bi posao kvalitetnije obavljale! Sutradan me zove neki menadžerčić, glas mu jadnom podrhtava, viče da ga ne prekidam i pita odakle mi pravo da se žalim na njih :-) E tu sam ga prekinuo i objasnio mu neke stvari! Uglavnom, paket je STIGAO sledećeg dana, bez plaćanja bilo kakve carine ili nadoknade za špeditera! Naravoučenije - i UPS i DHL su strane firme! Napišite žalbu njihovim centralama i velike su šanse da će se problem barem ublažiti ako ne i rešiti!

Što se tiče carinskih propisa, ja mislim da gorih nema nigde u svetu! Sami smo sebi uveli sankcije! To me podseća na primedbu Dr Vlade koji kaže da je najgori porez za vreme Turaka bio tzv. "desetak"! Dakle 10% od prinosa ili prihoda je išlo Turcima! A mi plaćamo PDV koliko? 18%! Slažem se da država (tj. ekonomija) treba da se štiti carinama ali većina primedbi se ovde odnosi na kupovinu KNJIGA!

Nadam se samo da će posle 10. decembra konačno prestati manipulacije Kosovom i zamajavanje naroda koji traži "'leba i igara" i da će se neko konačno pozabaviti rešavanjem životnih problema!

Pozdrav!
[ Beltrammi @ 29.11.2007. 16:31 ] @
Ja sam uzimao neke knjige od CISCO Press-a (dakle iz SAD u Italiju) i placao sam carinu Italiji i to kada sam uzimao vise od dve knjige ili kada je posiljka bila vrednije od 25 evra. Tako nekako, jednom mi se cini da nisam ni platio. Znam da sam racunao sta mi je bolje i optimum je bio da narucujem dve knjige zajedno, jer carina se placa, ali je Fedex jeftiniji, a brze i stignu.
[ Odin D. @ 29.11.2007. 19:35 ] @
Ja sam prije otprilike 2 god. narucio 2 knjige preko e-ducana. Negdje u to vreme se on taman otvorio, a cini mi se da je tada bilo problema sa drugim vidovima placanja (odnosno, nije moglo kao sada). Elem, knjige su bile polovne i ne narocito skupe, iako u odlicnom stanju. Knjige i usluge slanja od USA do Bg aerodroma sam platio oko 50$, i u e-ducanu mi je receno da ce od aerodroma do moje adrese u Bg stici obicnom postom i da ce to kostati jos oko 500 din. Trebale su stici za 15-tak dana, a stigle su nakon vise od 2 mjeseca uz debilne odgovore sluzbe e-ducana kad sam se raspitivao sta je sa posiljkom. Jedne nedelje ujutro me zove neki tip zadriglog glasa, kaze da je spediter, da mi je stigao paket i da treba da platim 3-4 hiljade dinara (ne sjecam se bas tacno koliko), kao neke poreze, usluge, aerodromsku lezarinu i sl., da bi mi to doneo. Ja mu objasnim da sam ja sa e-ducanom ugovorio sve oko te posiljke i da mi je receno da ce mi to donijeti postar i da treba da platim jos samo 500 din. On neljubazno odbrusi da on ne zna nista o tome i da ako ocu da platim onda da platim, ako necu, oni knjige vracaju. Ja ga pitam sta ce biti sa onim sto sam vec platio, on kaze to se njega ne tice, kao nema on nista sa tim.
Meni pukne film, kazem - dobro, donesi, platicu. Bila je nedelja.
Poslije nekog vremena zvoni neka djevojcica na vrata, nosi paket i neki papir. Kaze ovo je vas paket, treba da platitite, bla, bla... i daje mi onaj papir sa stavkama tog racuna. Papir odstampan na nekom kljakavom stampacu, nigdje nikakve adrese, telefona, faxa... nigdje nekog pecata, potpisa, ama bas nista. Pise: carina - toliko, usluge speditiranja - toliko i toliko, aerodromska lezarina - toliko i toliko. Niti pise koji aerodrim, ni koji spediter, ma cobanska mafija.
Kazem ja njoj izvolite sjesti, ajde objasnite mi sad sta ja to placam. Kaze ona, ne znam ja nista, ja samo pomazem mom stricu, on je u stvari spediter, on ceka u autu, ja sam samo dosla da donesem paket i uzmem pare. Zovi strica, kazem. Stigne neki krmak. Izvolite sjesti i objasniti. Naprica on nekakvih gluposti, da vas sad ne davim sa time. Ja mu rekoh, ja sam knjige platio e-ducanu i trebale su stici postom, kako su se nasle kod vas? On opet nesto tuc-muc, ama nista pametno da kaze, vidi se da laze ko pas cim zine. Meni dozlogrdilo vise da ga gledam, i rekoh mu, ja to ne mislim da placam, obracunajte se sa e-ducanom. Dobro, kaze on, onda cu da uzmem knjige natrag. On sjedio na kaucu, a ja na fotelji, a knjige stajale meni kod nogu. Ja kazem - ajde probaj da ih uzmes ako mislis da mozes. Gledali se tako nekih 30-tak sekundi ko revolverasi u kaubojskom filmu. Onda on ustao i otisao. Meni knjige ostale, a nikad mi se niko povodom toga nije javio ni iz e-ducana, niti bilo ko drugi. Sve su to djubrad, i oni i drzava.
Inace, cini mi se da su knjige, kao narocit vid kulturnog dobra, po zakonu oslobodjene carinjenjai da se placa samo postarina. Tako je bar u civilizovanim zemljama i tako je bilo nekad u SFRJ.
[ Nemanja Radojevic @ 29.11.2007. 21:12 ] @
E sada sve sam do sada pročitao, pa me zanima jedna stvar. Da li ja mogu da naručim preko Amazona stvari na adresu prijatelja u Kanadu, pa da mi on (fizičko lice) posle sve to lepo pošalje na kućnu adresu. Jel se tada plaća carina i porez i jel je to isplatljivije, i koliko?

Bio bih zahvalan ako bi neko mogao to da mi objasni, i kako to sve ide?!
[ Chellawy @ 29.11.2007. 22:19 ] @
pa mozes ti da pokusas sa tom forom i prijateljem iz kanade pa APP

a isto tako ce i oni tebi pokusati da naplate pa APP

nigde to ne vodi..... ova drzava je najobicnija lopovska garaza , najvise te kradu oni koji treba da te stite i gledaju tvoj intres kao gradjanina ..... gde li je samo kraj tom lopovluku ???
[ Majstor Duja @ 30.11.2007. 08:01 ] @
Citat:
Chellawy:... gde li je samo kraj tom lopovluku ???


U revoluciji! hint: kako je prosla burzoazija u Francuskoj?

Imam identicna negativna iskustva sa prevarantima prilikom slanja iz Kine u sRBIJU pre 3 godine a tada nije bilo tog debilnog totalitarnog zakona od 20e...
...mislio sam da je moj slucaj usamljen ali...na kraju sam robu dobio sa 4X vecim troskovima i brdom papira i izgubljenih 2 meseca....
Sta reci nego - motke i lopate u ruke - pa udri!


[ flighter_022 @ 30.11.2007. 08:56 ] @
Ljuuuudiiiiii...

Pa meni je u Nigeriju iz UK stigao DVD. Uredno upakovan, obicna posta (nije cak ni neka posebna, registrovana)... potrajalo to 2 nedelje, i stiglo, i to na adresu firme, bez problema.
[ anon315 @ 30.11.2007. 09:32 ] @
Ma treba sklepati jedan sajt na engleskom, gde ce se pljuvati po upsu i gde ce se pominjati amazon, i jednostavno poslati te linkove centru upsa i amazonu i jos kojekuda po internetu, pa da vidis kako ce se onda zainteresovati da pritegnu ovu nasu stoku...
[ tdjokic @ 30.11.2007. 10:24 ] @
Citat:
Odin D.: Ja sam prije otprilike 2 god. narucio 2 knjige preko e-ducana.
Da, i sta si ti ovim hteo da kazes? O slicnim stvarima smo ovde nebrojeno puta diskutovali i nikako da se dogovorimo. Kazete knjige. Sta ako mi zatreba nesto drugo, sto niti mogu da odavde uplatim, niti oni otuda hoce da salju u Beograd? U nekoliko navrata sam nabrajao konkretne stvari i niko od onih koji su pljuvali po e-ducanu da se ponudi da mi to nabavi, makar po istoj ceni. E-ducan niti branim, niti napadam, samo iznosim cinjenice.

Ima li jos neko slicno preduzece koje se time bavi, pa je jeftinije, brze, bolje, pa da predjem kod njega? Vec sam primio 10-tak paketa preko e-ducana i sve je funkcionisalo kako je bilo receno. Platis cenu sa sajta, odredjenu proviziju, prevoz iz SAD ovamo (po vrlo ugodnoj ceni) a kad roba stigne na carinu onda tu e-ducan ne moze nista vise da ucini osim da mi obezbedi pristojnog speditera, sto i cini. Placanja carine, aerodromske takse, lezarine, PDV, usluge speditera ne odredjuje e-ducan nego drzava i okolnosti i to je sve. Ko zeli, moze i sam da ide na carinu da se cima oko toga.

U tvom konkretnom slucaju je vrlo moguce da su se prevarili u proceni i mislili da ce moci da ide obicnom postom (sam kazes da su bili pocetnici u poslu), pa nije moglo, i onda si potpao pod standardnu proceduru, kojoj podleze uglavnom svako ko dobija nesto kabastiju robu iz inostranstva a ne samo DVD i / ili knjige. Po toj proceduri su neki troskovi isti i za 2 kg i za 200 kg robe, a neki zavise od tezine i vrednosti i tako dalje. Uostalom, bilo je ovde par primera da su ljudi sami kupovali, mimo e-ducana i konacni troskovi su bili skoro u dinar jednaki.
[ noreniou @ 30.11.2007. 12:35 ] @
Citat:
Vanja Petreski: Ma treba sklepati jedan sajt na engleskom, gde ce se pljuvati po upsu i gde ce se pominjati amazon, i jednostavno poslati te linkove centru upsa i amazonu i jos kojekuda po internetu, pa da vidis kako ce se onda zainteresovati da pritegnu ovu nasu stoku...


Podrzavam ideju
mada cisto sumnjam da ce to ista promeniti...
[ Majstor Duja @ 30.11.2007. 18:26 ] @
Mislim da to nema veze toliko sa ups-om koliko sa sistemom koji dozvoljava ovakav samo-embargo i mahinacije koje proisticu iz tog stanja...
[ dragan76 @ 30.11.2007. 18:31 ] @
i ja narucio nesto preko amazona pa me interesuje da mi ne nakaleme tih dodatnih par hiljada.
dobavljac mi je javio da mi je poslao USPS-om www.usps.com, pa me interesuje da li je to isto sto i UPS www.ups.com?
prvo je united states postal service, a drugo je UPS united states.
[ sanja2010 @ 30.11.2007. 18:45 ] @
ako je ispod 20€ (posiljka + troskovi slanja), ne bi trebalo da imas dodatne troskove... a ako je vise... javi kako si prosao :)
[ Odin D. @ 30.11.2007. 19:28 ] @
Citat:
tdjokic: Da, i sta si ti ovim hteo da kazes? O slicnim stvarima smo ovde nebrojeno puta diskutovali i nikako da se dogovorimo. Kazete knjige. Sta ako mi zatreba nesto drugo, sto niti mogu da odavde uplatim, niti oni otuda hoce da salju u Beograd? U nekoliko navrata sam nabrajao konkretne stvari i niko od onih koji su pljuvali po e-ducanu da se ponudi da mi to nabavi, makar po istoj ceni. E-ducan niti branim, niti napadam, samo iznosim cinjenice.

Ima li jos neko slicno preduzece koje se time bavi, pa je jeftinije, brze, bolje, pa da predjem kod njega? Vec sam primio 10-tak paketa preko e-ducana i sve je funkcionisalo kako je bilo receno. Platis cenu sa sajta, odredjenu proviziju, prevoz iz SAD ovamo (po vrlo ugodnoj ceni) a kad roba stigne na carinu onda tu e-ducan ne moze nista vise da ucini osim da mi obezbedi pristojnog speditera, sto i cini. Placanja carine, aerodromske takse, lezarine, PDV, usluge speditera ne odredjuje e-ducan nego drzava i okolnosti i to je sve. Ko zeli, moze i sam da ide na carinu da se cima oko toga.

U tvom konkretnom slucaju je vrlo moguce da su se prevarili u proceni i mislili da ce moci da ide obicnom postom (sam kazes da su bili pocetnici u poslu), pa nije moglo, i onda si potpao pod standardnu proceduru, kojoj podleze uglavnom svako ko dobija nesto kabastiju robu iz inostranstva a ne samo DVD i / ili knjige. Po toj proceduri su neki troskovi isti i za 2 kg i za 200 kg robe, a neki zavise od tezine i vrednosti i tako dalje. Uostalom, bilo je ovde par primera da su ljudi sami kupovali, mimo e-ducana i konacni troskovi su bili skoro u dinar jednaki.


Nisam ja ni rekao sta sam sve htjeo da kazem. U e-ducanu su meni rekli i obecavali i u majku se kleli da sve sto ja ima da platim to je ono kod njih i postaru 500 din. Rekli su mi da oni dobijaju knjige i da ih oni (e-ducan) meni salju. Da su oni meni rekli, kako ti kazes: " a kad roba stigne na carinu onda tu e-ducan ne moze nista vise da ucini....) " onda bi bila druga pjesma. Isto tako su garantovali za rok isporuke i sve ostalo sto moze da podje kako ne treba. Pa eto, da nisu lagali, ne bih ja imao nista protiv njih. Mogli su reci, preko nas samo ide uplata, a poslije se sam snalazi. Tad bi ja znao na cemu sam. Cemu to laganje? A i to sto su mi obezbedili pristojnog speditera...pa kakvi su onda nepristojni, majku mu?!
[ Chellawy @ 30.11.2007. 19:48 ] @
ne tupite ljudi previse glave
mislim da onaj ko zna o cemu se ovde radi, cita sve ovo, cuti i broji pare i smeje se

a verovatno se radi o klasicnoj monopolskoj fori gde te ucenjuju pa lepo hoces - neces

a ako je tako ( averujem da jeste) onda tu ne moze niko van zemlje nista da uradi, vec samo pravna i izvrsna vlast koje ova drzava nema i koja verovatno u sprezi sa kriminalom to i radi.

dok se neko nekom ne zameri i dok neko nekome ne stane na zulj.


pa svi znamo kolike su cene bile telekoma tj mts za minut razgovaora dok nije dosao VIP i prepolovio iste,
sve je to lep nacin da koristite monopol i legalno pljackate narod za koji vas libo racku

i kao sto neko rece : nista se u ovoj drzavi nece promeniti dok ne pocnu da padaju glave, a dok se to ne desi bice ovako kako jeste = anarhija antihrista na vlasti sa neobavestenim premijerom koji hoce da ugrize novinara kada ga nesto pita a inace se na televiziji pojavljuje maximalno pred izbore da obecava kule i gradove i onda ga u naredne 4 godine nema vise nigde osim na ponekoj slici iz dalekih krajeva na primanjima itd......

da bi se zavrsila ova i jos 1000de tema u ovoj zemlji potrebno je totalni preporod vlasti ..... tj revolucija

pozdrav jadnom i opljackanom narodu ove zemlje
[ Jovan_NS @ 30.11.2007. 20:34 ] @
oftopic: Citam sve ove odgovore i sve nesto kontam:
Ako u nasoj zemlji izbije neke revolucija, GARANTUJEM da ce njeni koreni bitna sa ES-a!
A MR. Vlasnik Foruma ce da dobije neku pocasnu lozu u novonastaloj, preporodjenoj drzavi...
[ deeddy @ 01.12.2007. 02:56 ] @
Jedno iskustvo za sve one koji narucuju iz USA-a: ukoliko imate mogucnosti, UVEK insistirajte na USPS-u! USPS je US Postal Service (Americka posta) i razlikuje se od UPS! Ovako su posiljke stizale na pravu odrednicu (ukoliko je trebalo carinjenje u Nisu, posiljka je tamo i stigla).

Cista je zabluda da su UPS i DHL brzi od USPS-a! USPS je spor, ali pomenuta dva su jos sporija. Evo primera:

UPS: Posiljka poslata sa Floride do Srbije, UPS-om je putovala vise od mesec dana sledecom relacijom: Florida -> New York -> New Ark -> Frankfurt -> Skoplje -> Pariz -> Minhen -> Beograd -> Nis. Moram gospodi iz UPS-a odati priznanje za ovako optimizovanu rutu.

DHL: Ne secam se tacne relacije, pamtim da je roba putovala 23 dana iz Kalifornije. Sve sto znam je da su me iz DHL-a zvali da bih robu primila iz Beograda po "kurirovoj tetki koja zivi u jednom selu blizu mog grada". Tetku sam sacekala na autobuskoj stanici, platila joj troskove (carinjenja valjda?!) bez ikakve potvrde, pecata i potpisa, a onda sam morala da je odvedem na autobus, da bi tetka mogla da stigne do sela na vreme. Toliko o profesionalizmu.

Verujem da mnogi od vas imaju slicna iskustva sa UPS-om i DHL-om. Amerikanci stalno pricaju kako u USPS-u (valjda drzavna firma, nesto kao nas PTT) rade ljudi koji ni minimum posla ne urade, ali i sa tim minimumom, USPS + PTT Srbija obavljaju posao 10x bolje i brze od prethodno pomenutih firmi. Inace na komentare da posiljke poslate regularnom postom nestaju, ovo mi se nikada nije desilo sa carinskom ispostavom Nis (svaka cast!). Pretpostavljam da su se komentari o "kaliranju" posiljki odnosili na Beograd.
[ dragan76 @ 01.12.2007. 10:27 ] @
@deeddy
sada mi je makar malo lakse jer su meni poslali USPS-om. Javljam kada bude stiglo.

dragan
[ zveki333 @ 01.12.2007. 23:10 ] @
Kao sluzbeno lice tj.carinik procitao sam dosta postova kojih ste napisali i za mnoge ste u pravu ali za mnoge i gresite.Tacno je da ti prakricno treba spediterska usluga za sve sto podleze carini tj.ako nije oslobodjeno ili je vrednosti manjih od 20 evra.Nekada je ta cena bila 100 evra medjutim zbog zloupotreba hrvatskog neckermmana gde se carina uopste nije placala a drzava bila prakticno ostecena smanjeno je na 20 evra.I ja sam hteo vec nekoliko puta da narucim neke stvari preko overstocka medjutim sto zbog velike provizije e-ducana sto zbog carina odustajao sam.
[ Emil Ranc @ 02.12.2007. 02:04 ] @
Iskreno, meni je taj izgovor smanjenja maksimalnog iznosa do kojeg se ne carini (neckermann priča), blago rečeno, imbecilan. Da se imalo volje, moglo je to i drugačije da se reguliše.
Zar zbog jedne kataloške prodavnice kineskog škarta ja sad moram da plaćam carinu i špediciju za rečnik koji košta 15 evra? Nije-nego...
[ zveki333 @ 02.12.2007. 15:22 ] @
Slazem se
[ mmix @ 03.12.2007. 22:02 ] @
Da je van mozga, stvarno jeste.

Ja samo relativno skoro (Septembar) narucio neku knjigu (udzbenik) sa Amazon.UK (otprilike 50tak evra) i poslali su Royal Mailom a stiglo mi je u PTT, ocarinjeno bez speditera, platio sam 650 dinara taksu i valjda 300 dinara carinu smesno, ali ipak ni blizu idiotluka sa spediterima koje vi dozivljavate. Jos smesnije mi je bilo sto je carina naplacena ne samo na vrednost knjige po fakturi nego i na iznos postarine . Sta cu moram da se smejem, svaka cas' ovom nasem cariniku ovde ali ta sluzba je izgleda prepuna indijanaca. Razmisljao sam da se nesto pobunim al kontam vise ce taksa na zalbu da me iznese nego sto ce biti eventualni povracaj

UPS se nije pominje ni kao varijanta na Amazon.UK a optereceni su tim svojim voljenim Royal Mailom sto je izgleda ispalo dobra kombinacija, mozda se vise isplati narucivati preko njih.

[ tdjokic @ 04.12.2007. 06:11 ] @
Citat:
mmix: Da je van mozga, stvarno jeste.
"Stari stosovi, nove budale" tako smo se nekad zezali. O svemu ovome su vec bile teme, sto nikako ne znaci da vi, sa novijim iskustvima nemate prava da kazete i svoje iskustvo i stavove.

Osnovni problem je u (trenutnom) stanju u nasoj drzavi i specificnostima tog stanja, ali o tome necu dalje da elaboriram nista, jer bi to vec bila politika. Samo da napomenem, za one koji nisu imali tu "srecu" da zive ranije - bila su vremena kad je masa stvari bila zabranjena za uvoz, nista carina, PDV (tad nije ni postojao u ovom obliku), NI NA KOJI NACIN ne mozes da uvezes i tacka. Ovo sada je, uprkos svemu, veliki napredak.

U jednoj od vec spomenutih tema, jedan covek, clan ES, sa cijim stavovima se nekad slazem, nekad ne (dakle, nismo bas "srodne duse"), privatnik, ima prodaju hardvera za racunare, je to sve objasnio jasno i lepo, cisto onako ljudski i iskreno. Ti kupis graficku karticu preko amazona i ocekujes da ti drzava ide na ruku, iz nekih razloga postovanja ljudskih prava ili ne znam cega, i da ti ne naplati carinu i slicne dazbine, i to tebe kosta 50 eura na primer. On, taj privatnik, na sve to MORA drzavi da palaca sto trazi, i on tu karticu sada prodaje za 80 eura. Zasto tebe drzava da stiti a njega da kaznjava? Zaista - zasto?

Svestan sam cinjenice da su u drugim drzava neke stvari daleko jeftinije. O njihovim sistemima za carinjenje nemam pojma, pa ne mogu nista da kazem i ne znam kako to ide.

Inace, dosta primera je navedeno i ovde da roba poslata PTT-om stigne ili ne, dakle, to je jeftiniji i jednostavniji nacin, ali i nepouzdaniji. A za masu stvari i nemoguc, jer smo mi jos uvek tamo neka crna rupa gde ne salju mnogo toga.
[ mmix @ 04.12.2007. 09:32 ] @
Pa pazi, ja i nisam pricao o grafickim karticama, hardveru i ostalim glupostima. Postoji par veoma simptomaticnih gluposti:

- Kao prvo, carina na knjige generalno. Ja sam bio naokolo i u kontaktu sam sa puno ljudi napolju imogu da kazem da nikad nigde u zivotu nisam cuo ni video carinu na knjigu sem u Srbiji. Knjige se svuda smatraju kulturnim bogatstvom (ukljucujuci tu i strucne i ne-kulturne knjige) i u interesu svake drzave je da olaksa uvoz znanja i na knjige se jednostavno nigde ne placa carina.

- Taj argument da nekad nista nisi mogao da uvezes je takodje nerealan, ako cemo da poredimo sadasnje stanje sa prethodnim onda treba da budemo srecni sto sad mozemo da biramo izmedju tri vrste slatkisa u prodavnicama sto je nekad bilo nemoguce Ako te neko drzi zakljucanog u podrumu 20 godina i onda te posle pusta da izadjes napolju sat vremena dnevno vezan lancem to nije veliki napredak.

- Stavljanje u istu carisnku proceduru nekoga ko uvozi knjigu skuplju od 20 evra, nekog ko uvozi 300,000evra vredan hardver i nekog ko uvozi 1000 tona celika je u najmanju ruku glupost. Ceo taj koncept sa spediterstvom u Srbiji je tesko mafijasenje. Ko me zna zna da sam ziveo na Bermudskim ostrvima par godina i buduci da nemaju poreze njihov glavni izvor drzavnih prihoda su carine i oni su veoma rigorozni u naplati istih i svaki put kad sam uvozio nesto, od kosulja do kamere placao sam carinu na fakturisanu vrednost robe. Ali sam JA placao carinu carini i nije mi trebao nikakv spediter i nisam placao nikakve takse i ostale gluposti. Spediteri su radili spediterski posao, tj transport robe, i nisu se bavili reketiranjem gradjana, ja sam uvek mogao da trazim da mi oni odrade carinsku dokumentaciju uz naknadu, ali to je bila moja odluka kao 'uvoznika', ne mandat drzave. Carinu realno ne interesuje ko popunjava carinsku dokumentaciju, njihovo je da provere da li deklaracija i faktura odgovaraju robi i da naplate carinu po odgovarajucoj stopi. Kraj.
[ tdjokic @ 04.12.2007. 12:30 ] @
Citat:
mmix:
- Stavljanje u istu carisnku proceduru nekoga ko uvozi knjigu skuplju od 20 evra, nekog ko uvozi 300,000evra vredan hardver i nekog ko uvozi 1000 tona celika je u najmanju ruku glupost.
Dobro, a ako neki privatnik uveze 5 kg celika ili 30 ili 50? Kako odrediti granice? Koliko puta godisnje mozes da uvezes 1 kg celika? To nas vraca na pricu o nejednakosti gradjana pred carinom.

Citat:
Ceo taj koncept sa spediterstvom u Srbiji je tesko mafijasenje. Ko me zna zna da sam ziveo na Bermudskim ostrvima par godina i buduci da nemaju poreze njihov glavni izvor drzavnih prihoda su carine i oni su veoma rigorozni u naplati istih i svaki put kad sam uvozio nesto, od kosulja do kamere placao sam carinu na fakturisanu vrednost robe. Ali sam JA placao carinu carini i nije mi trebao nikakv spediter i nisam placao nikakve takse i ostale gluposti. Spediteri su radili spediterski posao, tj transport robe, i nisu se bavili reketiranjem gradjana, ja sam uvek mogao da trazim da mi oni odrade carinsku dokumentaciju uz naknadu, ali to je bila moja odluka kao 'uvoznika', ne mandat drzave. Carinu realno ne interesuje ko popunjava carinsku dokumentaciju, njihovo je da provere da li deklaracija i faktura odgovaraju robi i da naplate carinu po odgovarajucoj stopi. Kraj.
Ama kakav koncept? Mozes i sam da ides na carinu da se akas, ali ce ti se zivot smuciti dok pohvatas sve fazone kad, sta, kako, ko. O tome se radi. Ovo sto DHL i ostali namecu (?) speditera, odnosno preuzimaju tu funkciju na sebe verovatno jeste mucka, ali je problem sto je tesko doci do prevoznika za ostalu robu osim knjiga i DVD-a, koje prodavci uglavnom salju. Kad bi bilo moguce da nekome u SAD ili bilo gde platis da ti posalje 10 kg neke robe paketom, onda bi sve bilo prostije. Paket stigne na postu, posta te obavesti da dodjes da platis carinu ili naplacuje prilikom isporuke, kraj. A ovako je blagi uzas.
[ mmix @ 04.12.2007. 14:45 ] @
Mozes li? Ja sam se doselio nazad u Srbiju iz inostranstva pocetkom avgusta i ovu pricu nisam pricao jer me bukvalno bilo sramota. Firma mi je kao relocation deal platila airfreight za nase licne stvari, nekih 300kg raznoraznih gluposti u 18 kutiji, stvari iz kuce plus neke vrednije stvari kao sto je Canon kamera, znaci nikakva roba za prodaju od koje je vecina poneta sa nama kad smo odlazili, al dobro to nije predmet price.

Tamosnji spediter (British Airways Cargo) je stvari dostavio do Beogradskog aerodroma (naravno sa zakasnjenjem od 20ak dana) i onda me uputio na lokalne reketase tj speditere u zgradi sa "mi nismo spediteri, mi samo vozimo robu (?!?!) treba ti spediter da ti ocarini to" uzevsi mi pritom 1000 dinara za "otkup" tovarnog lista, dakle reket #1. Otisao sam i popricao sa njima da ja ne treba da carinim nista jer imam pravo da uvezem bez carine licne stvari do $5000 vrednosti (posto sam bio napolju duze od 3 godine). Odgovor je bio "DA, ali svejedno moras preko nas da predas deklaraciju za carinjenje, izjavu o stvarima koje se ne carine, overenu izjavu da tu privilegiju nisam koristio, jos neke formulare (od kojih jedan zeleni koji sam inace posle trazio fore radi po knjizarama ali nisam mogao da nadjem) i da ti na kraju carina "oprosti" iznos carine po tom osnovu". Cena prava sitnica, reket #2 spediter 10000 plus reketi #3 - #10 takse za carinu plus takse za pregled plus lezarina na aerodromu, suma sumarum sitnica samo 250evra (zavrsna faktura je bila popunjena A4 stranica).

Ja naravno nisam hteo da pristanem na to i otisao u prizemlje na carinu gde su me ladno otkacili da oni nemaju vremena da se bakcu sa mnom i da to obavim preko speditera u zgradi ili da cekam ispred dok oni ne budu slobodni sto nece biti skoro. I ja sam malo cekao da se otvori taj salter koji se naravno nikad nije otvorio dok su za to vreme spediteri ulazili na bocna vrata i predavali papirologiju. I sad ti meni hoces da kazes da je moguce zaobici speditere? Ok, kako? Na kraju sam se smorio posle tri odlaska za Beograd na aerodrom i platio spediterima proviziju (plus sto sam morao da trpim njihovo kezenje sto sam im dosao nazad na rupu), carini taksu, carinicima taksu da mi pregledaju stvari (citaj skalperom iseku nekoliko kutija i stvari u njima), aerodromu privilegiju da cuvaju moje kutije dok ostale birokrate ne zavrse posao i dobio zvanicni oprost carine koja bi me verovatno iznela manje od svih ostalih taksi koje sam platio.

Da ne pominjem da sam u jednom trenutku frustracije bio spreman da se oprostim od te kamere i nasih licnih stvari i trazio da sve sto je stiglo bace jer necu da placam taj reket. Na sta mi je lik rekao da to ne moze da se baci, da ako ne predam carinsku dokumentaciju dolazim u carinski prekrsaj i da ce carina i zapleniti stvari i podneti krivicnu prijavu protiv mene.

Na kraju sam se pomirio sa cinjenicom gde sam se vratio i bio srecan sto znam da sam se vratio na samo par godina i da na kraju ipak odlazim iz ovog zululand-a; kontam da mi je ova drzava vec otela mnogo vise od zivota nego sto je tih 250evra i u neku ruku to produbljuje moj postojeci prezir i psiholoski olaksava buduci odlazak. A vama srecno na putu za evropu, iskreno...

[ hodac @ 04.12.2007. 15:04 ] @
Ja sma imao josh gore iskustvo sa UPS-om. Na telefon koji je u americi koshtao 70- dolara uz troshkove od 50 dolara za transport sam platio josh 50 njima za shpediterske usluge plus neku malu carinu . Ali najgore je shto sam na sve cekao vishe od mesec dana .

I kada mi je konachno stigao telefon (2 -3 puta njihovi sluzbenici nisu znali da li dolazi sity expresom ili njihovim kurirom ) sam provalio da je neko koristio moj telefon 5 dana po porukama koje su ostale u Telefonu .


A ovo za carinjenje stvari je strashno , shto se vidi iz gorjeg odnosa koliko sam ja krajnje platio neshto
[ anon315 @ 04.12.2007. 15:13 ] @
Citat:

I kada mi je konachno stigao telefon (2 -3 puta njihovi sluzbenici nisu znali da li dolazi sity expresom ili njihovim kurirom ) sam provalio da je neko koristio moj telefon 5 dana po porukama koje su ostale u Telefonu .


AHAHAHAHHAAHAHAHAHAHAH

Da li ima kraja bezobrazluku?
[ tdjokic @ 04.12.2007. 17:33 ] @
Citat:
mmix: Mozes li?
Ja sam odmah dodao upozorenje da ce ti se zivot smuciti ako pokusas sam to da odradis. Nemoj da te bude sramota - nisit ti kriv sto je stanje takvo kakvo je, a tacno je takvo. Na jednom sajtu su neki dobronamerni ljudi to precizno objasnili i obrazlozili zasto ti je bolje da ipak koristis usluge speditera.

E sad ti zamisli kad ja porucim robu u vrednosti 100 dolara, pa mi dodatni troskovi budu jos toliko.
[ mdeka @ 06.12.2007. 14:28 ] @
Citat:
tdjokic
...Ti kupis graficku karticu preko amazona...

Pa to nije ni tema ove rasprave!!! Ako neko hoće da se "glupira" sa hardware-om preko neka plati adekvatnu carinu i PDV! A carina i PDV ovde nisu ni dovođeni u pitanje! (mala digresija, PDV je 18%, a stari porez je bio 20% koliko se sećam)

Ovde se raspravlja o "briljantnim" idejama, kao što je ona da fizičko lice ne može da popuni i preda carinski prijavu, jer to po zakonu (navodno) može da uradi samo špediter, jer bože moj mi smo glupi i/ili nepismeni.

Kao i bespotrebnom maltreturanju i pljačkanju nesretnika koji su rešili da se u životu bave nečim novim. A resurse o tom nije moguće nabaviti ovde, jer ne postoje, a to je (verovatno) najizraženije u IT-u.

Dalje koliko sam shvatio u carinskom zakonu piše da se knjige ne carine, tako da me zanima na osnovu čega oni (carinici) istu naplaćuju?

Ali glavno pitanje je ko je njih (špeditere) ovlastio da rade to što rade?

Citat:
jer smo mi jos uvek tamo neka crna rupa gde ne salju mnogo toga.


A ovo je uglavnom posledica činjenice da je ovde bilo dosta "preduzetnika" koji su se igrali sa tuđim kreditnim karticama... A država ne čini ništa po tom pitanju, i tako to ide

[ tdjokic @ 06.12.2007. 16:27 ] @
Citat:
mdeka: Ovde se raspravlja o "briljantnim" idejama, kao što je ona da fizičko lice ne može da popuni i preda carinski prijavu, jer to po zakonu (navodno) može da uradi samo špediter, jer bože moj mi smo glupi i/ili nepismeni.
Nije tacno. Rasprava je, kad neko iznese cinjenicu, pa citira vazeci propis koji pobija argument carine ili speditera ili slicno. Mi ovde samo jadikujemo, neko vise, neko manje, i "raspravljamo" izmedju sebe.

Iskreno, ja o svemu tome malo znam i to sam naucio iz druge ruke. Kako su meni rekli, tako i ja ovde govorim. Posiljka ti stigne na aerodrom, neko te obavesti, odes tamo i onda prolazis kroz carinsko - aerodromsku proceduru, koja je organizovana onako kako njima odgovara. Gubis vreme, gresis prilikom ispunjavanja obrazaca, nerviras se, oni se ljute i na kraju ti zaista dodje jednostavnije i jeftinije da udjes samo u jednu kancelariju - kod speditera, samo jednom, odes kuci i oni ti sve to odrade za relativno mali iznos, mrzi me sada cak i da trazim po ormanima neki od racuna gde to pise.

Ko je njih ovlastio? Niko. To su firme kao i sve ostale - nude uslugu, uzmes ili ne uzmes, po zelji. Ne negiram mogucnost da carina namesta poso spediteru, bilo za neke protivusluge, bilo zato sto im je tako lakse, jer spediter poznaje sve cake, brze i tacnije ispuni obrasce i slicno, ali to je tako u svim oblastima zivota.

A zasto drzava carini knjige, ne znam. Pitaj ih, pisi im, obrati se nekom advokatu, sumnajm da ce nasa "rasprava" tu ista da promeni.
[ tekman @ 08.12.2007. 12:47 ] @
Kakva drzava takva i carina, sta ocekujete kada su carinici nekada (cast izuzetcima) VOLELI JAKO svoj posao zbog "nekih" stvari koje su dobijali, (pardon, otvoreno trazili) na granici, e tako nam je i sa zakonom, ko je lud da predlozi promenu zakona ako to nekome odgovara ovako kako je trenutno.
Po zakonu ti ne treba niko u vrednosti od 100$, ako se ne varam oim sto moras da platis eto te sitnice na aerodromu :)
[ Anno Domini @ 08.12.2007. 16:11 ] @
Ja nemam nikakvih problema sa carinom.
Kupujem preko Amazon.com i uvek mi lepo stigne preko poste.
Platim samo carinu posti a desava se da me i to zaobidje.
Nikad mi nisu slali preko DHL ili ups.
Tako da ako nekom nesto treba ja mu mogu poruciti sa Amazona. Bez ikakve provizije !
Naravno to su samo stvari koje amazon salje u Srbiju cd, dvd i knjige.
[ Ledenica @ 09.12.2007. 20:08 ] @
mmix :Jos smesnije mi je bilo sto je carina naplacena ne samo na vrednost knjige po fakturi nego i na iznos postarine . Sta cu moram da se smejem, svaka cas' ovom nasem cariniku ovde ali ta sluzba je izgleda prepuna indijanaca.



Slusaj INDIJANAC, pre nego sto pocnes da blatis po drugima, ne bi bilo lose da uzmes carinski zakon u ruke i malo se obrazujes.
Prvo, zakone po kojima radi carina uglavnom ne pisu carinici vec drzava, pa stoga, ukoliko je drzava propisala da se neka roba carini, onda ce carinik koji radi taj predmet da je i carini. Uglavnom ga (s pravom) zabole da zbog toga sto se to tebi cini nenormalnim, on izgubi posao.
Drugo, generalno kada se odredjuje ukupna cifra na koju se placa carina, u tu cifru ulazi ne samo cena robe, vec i cena transporta, manipulativnih radova i svih drugih troskova koji su nastali do dolaska te robe do Srbije.
Trece, zamisli kada bi svima kojima padne na pamet da nesto uvezu iz inostranstva raznoraznim putevima i nacinima, morao neki tamo carinik da objasnjava sta mu sve od papira treba, koje obrasce i kako da popuni, sta sme a sta ne sme itd... koliko bi carinjenja moglo da se obavi u toku jednog dana? Verovatno 3-5. Zato je drzava propisala izvesne zakone prema kojima za odredjena carinjenja spedicije moraju uzeti ulogu posrednika. Sama spediterska usluga nije skupa ukoliko te neko ne "odere".
E tu vec dolazimo do indijanaca (sta mislis ko je u ovoj prici indijanac?)
Vecina uvoznika carinika ni ne vidi osim u prolazu dok ih spediter ubedjuje da postoji neki "problem sa papirima" ali da on zna carinika pa to moze da resi uz izvesnu novcanu nadoknadu?!?
Stvarnih problema najcesce i nema tako da za "podmazivanjem" najcesce nema ni potrebe...a nije ni po zakonu. Svi vi koji ste imali slicnih problema imate na sajtu carine broj telefona unutrasnje kontrole carine kao i sluzbe za suzbijanje krijumcarenja pa se obratite njima sa primedbama.
U svakom zitu ima i kukolja pa tako i medju carinicima, spediterima i uvoznicima.
Ono sto bi svako ko uvozi nesto trebalo da uradi, je da se raspita kod odgovarajucih sluzbi da li to kao fizicko (pravno) lice moze da uveze i pod kojim uslovima, da li i kako se obracunavaju dazbine na uvoz te robe i koliko ce ih izaci spediterska usluga za okoncanje jednog takvog uvoza.
Ali naravno, sve nas generalno mrzi da gubimo vreme stim banalnostima, zar ne ?
[ mmix @ 09.12.2007. 23:14 ] @
Vazi KAOBOJU, nemoj samo da se uzrujavas mnogo, nije dobro za pritisak. A tu pricu stvarno mozes da serviras nekome ko zbog te iste drzave koju pominjes nije otisao dalje od 20km od svog sela i kome se jos mota po glavi goli otok i suverenost drzavne birokratije. Ja sam, na srecu ili nesrecu, i video nesto od sveta i kod mene ta demagogija ne prolazi.

Nije moje da citam carinske zakone, to je na carinicima da rade da bi znali kako da rade svoj posao. Sad procitaj moj post ispocetka pa ces videti da ja ne optuzujem carinu niti sam tvrdio da su indijanci zato sto su mi naplatili carinu na knjigu, to je civilizacijski peh i idiotluk drzave, vec sam carinu nazvao bandom indijanaca zato sto mi je naplatila i carinu na postarinu. Iako su moja ocekivanje od vlastelinskog i zakonotvornog aparata ove nedodjije veoma niska, apsolutno sam siguran da zakon ne predvidja carinjenje postarine i citiram "cene transporta, manipulativnih radova i svih drugih troskova koji su nastali do dolaska te robe do Srbije". Nista od tih usluga nije pruzilo pravno ni fizicko lice iz Srbije niti je takvom licu ta usluga placena pa Srbija NEMA jurisdikciju da naplacuje bilo kakvu taksaciju na njih ili ti mozda sad na mala vrata hoces da nam najavis da ce se uskoro placati i carina na speditersku proviziju? To sto carinika mrzi da gleda fakturu pa samo procita konacnu cifru nije odraz zakona nego lenjosti i eventualne nesposobnosti (mozda i nepoznavanja jezika, mozda sam trebao fakturu unapred da prevedem kod sudskog tumaca?) ali to sasvim lepo prolazi u tom nastimovanom sistemu.

I zamisli STVARNO da drzavni sluzbenik (carinik) mora da svakom kome padne na pamet da nesto uveze OBJASNI sta mu treba od papira i kako da ih popuni. Katastrofa, kraj sveta, temporalni paradoks, fatalni kvar flux capacitor-a. Bicu stvarno bezobrazan, ali to nije moj problem. Ako carinike mrzi da to rade a onda nek carina napravi informativne panoe i postere i objasne proceduru, pismen sam umem da citam. A ne da mafijski nabacuju tezgu spediterima koji ti uzmu 50evra provizije na knjigu od 30evra (opet, meni se to nije desilo nego coveku koji je postavio post).

I ne mogu da verujem da mi na kraju svog posta predlazes da se raspitujem unapred kod nadleznih sluzbi (hmm, carine??) kad si par recenica ranije rekao da ta ista sluzba ima pametnija posla nego da meni objasnjava stvari, bas onako civilizovano i nebirokratski. U okviru svake civilizovane drzave po ustrojstvu drzavni aparat i njegovi elementi imaju na raspolaganju legitimna sredstva prinude i kao kontra balans tome je sistem kontrole i transparentnih procesa koji sprecavaju zloupotrebe. Nije zloupotreba samo kad carinik uzme mito, zloupotreba je i kad carinski sistem nije transparentan i dozvoljava carinicima da ne komuniciraju sa uvoznicima i omogucava spediterima da love u mutnom. I ja sad treba da verujem da je sva ova problematika nastala zato sto Dinkic nije dobio svoj procenat od Neckermana i da je carina jadna sad zrtva ovde.

Ja kontam da ti radis za tu carinu i da ti ne prija ovo sto se ovde prica, al ni za to ti ja nisam kriv, ti si svojevoljno pristupio tom sistemu i sad si njegov deo. Ja zbog tog disbalansa u pravima i obavezama drzavnih organa mozda nemam izbora nego da trpim svacije izivljavanje i reketiranje, ali sasvim sigurno necu da cutim i necu da ubedjujem sebe da je to OK, jer nije. Prosto i jednostavno.
[ tdjokic @ 10.12.2007. 01:40 ] @
Citat:
mmix: vec sam carinu nazvao bandom indijanaca zato sto mi je naplatila i carinu na postarinu.
Ne radim za carinu. Ne branim, niti napadam carinu. Mejdutim, postoji neki propis, a ovde je spominjan po raznim temama, da se carina placa i za postarinu, ali postoji neki kriterijum - ne secam se tacno, nemoj da me drzis za rec, cini mi se da do vrednosti posiljke od 20 eura ne placas nista, a ako je posiljka vrednija od 20 onda se placa i na postarinu. Da li je drzava ovlascena da to naplacuje ne znam, ali i sam znas da je vreme novac, skuplja postarina najcesce znaci i brzu dostavu, pa tvoja roba samim tim dobija vecu vrednost za krajnjeg korisnika i verovatno je tu kvaka zasto se i na postarinu naplacuje carina.

Ne branim "kauboja", ali ti malo previse emotivno gledas na sve to. "Zasto oni ovo, zasto oni ono, ko ih je ovlastio ..." govoris kao neko ljutito dete, kao da ne znas gde smo i kako se zivi. Uz rizik da skliznem u politiku, napomenuo bih ti da postoje i mnogo veci egzistencijalni problemi velikog broja ljudi u nasoj zemlji Srbiji, i sumnjam da iko od nas to voli, ukljucujuci i sve politicare, cak i one najgore, ali sve zajedno je prakticno visa sila, tako da je ovoliko kukanje "za tamo neku carinu", koju i sam placam, do neke mere i neukusno, dok se neki pate za koru hleba. Ti imas pravo da kazes "bas me zabole za te koji se pate za koru hleba" ali time dopustas da i neko drugi kaze za tebe "bas me zabole sto ti naplacuju carinu na postarinu".

Silom prilika kupujem neku elektrotehnicku robu iz Nemacke preko jedne firme, koja ima specifican nacin poslovanja. Prima individualne porudzbine, tamo kupuje robu u maloprodaji - dakle, placam kao prvo Nemackoj PDV i sve sto pripada, dovozi ovamo i zbog brzine rada i zastite robe placa (verovatno) carinu po maksimalnoj tarifi (sto se vidi po tome sto roba stize netaknuta, uvek originalno fabricki zapakovana - do zadnje kutijice - nema onih nalepnica "ocarinjeno", niti selotejpa, apsolutno nista) i na kraju me roba kosta skoro 100% vise nego ista roba ovde. Naravno, ako ista roba postoji i ovde i tamo, onda kupujem ovde, ali i ako mi nesto ne treba, a postoji ovde, to dobro posluzi za poredjenje. I sta sad reci za taj postupak, koliko bih ja onda trebalo da kukam? A ne kupujem nikakvu svemirsku tehniku, najobicnije stvari, ali za koje ovde nikad culi, ni videli, i zato ih ni ne uvoze.
[ mmix @ 10.12.2007. 09:52 ] @
Opet, nisam previse emotivan sto sam platio carinu na knjigu, iznenadjen da, malo razocaran da, ali ne emotivan. Ali kad se pojavi predstavnik sistema i brani taj defektni sistem i postavlja svoju drzavnu agenciju kao da je neka privatna firma sa licencom a ne bukvalni ogranak tog sistema i racionalise nekim banalnim argumentima onda itekako postanem emotivan.

Kad pricamo o izjednacavanju fizickih i pravnih lica, u finansijskoj i poslovnoj praksi komad gvozdja ima istu vrednost bez obzira da li je dosao avionom, brodom, ili ga je perica prevezo biciklom preko grane i iz tih razloga se fakture koje idu u izvoz i ukljucuju spediciju uvek pisu sa troskovima spedicije i lokalnih poreza izdvojenim. Razliciti troskovi spedicije (one prave) uticu na finalni trosak nabavke i samim tim ulaze u profit/loss i cashflow i uticu na profitabilnost eksploatacije tog komada gvozdja ako je za komercijalnu upotrebu, ali ni po kom osnovu ti ne mozes da knjizis postarinu kao dodatu vrednost robe, to su tvoji operativni troskovi. Ako nista drugo onda zato sto ce u tom slucaju knjizna vrednost tvoje firme i njenog inventara biti netacna. Samim tim svaka taksacija tog iznosa je cisto izivljavanje. I sta je sa firmama koje uvoze a spediciju faktorisu van robne fakture, gde oni placaju carinu na transport?

Vidis, cak i da postoji ta odredba o carinjenju postarine ona tu nije dosla slucajno, ta ista carina za koju on tvrdi da je neduzna i nevina je imala svoju kljucnu rec u formiranju tih propisa (ili smatrate da je kostunica seo i napisao carisnki zakon?), ako ne o finansijskom aspektu i procentima, onda apsolutno sigurno o operativnim obavezama iste i snosi odgovornost za njene posledice, i dobre i lose. Ne moze tek tako da nas pravi ludima i da kaze kriva je drzava, on je deo tog drzavnog aparata. Sad i ja mogu da se pravim lud i da kazem da su to uveli zato sto "ajde bogati, ko ce da gleda fakture i provaljuje vrednost roba, carini sve, to su sve ionako Neckerman klijenti".

Dakle, znam gde sam, i daleko od toga da me briga za ljude koji se muce za koricu leba, ako mi i nije zao, a jeste, sigurno me zabrinjava kao potencijalni izvor kriminala. Ali ne mozes time pravdati slepo poslusnistvo u ostalim sferama zivota zato sto postoje egzistencijalni problemi u drugim. Kad ne bude kod nas, bice zbog gladnih u africi, zbog potlacenih u Burmi, zato sto je Mars sa druge strane solarnog sistema, itd, itd. Onda ajde da ugasimo pozorista, da zaustavimo sve sto nema veze sa proizvodnjom hrane dok ne resimo da svi imaju hleba.

I kakav ti sad to post o maksimalnim tarifama i nepregledanju robe. Znaci sta, upakujemo gudru u plastificirane kutije i platimo maksimalnu tarifu i onda se roba ne pregleda . To bi stvarno bilo previse da postoje razlicite tarife za istu kategoriju robe u zavisnosti od "tretmana" koji nad robom primene carinici . To sto tebe roba kosta 100% vise je tvoj izbor, ako je roba koju ti uzmes na zasebnoj fakturi onda imas pravo na povracaj PDVa od nemaca (sto mozda ta firma i radi bez vaseg znanja). Problem i jeste u toj robi koje ovde nema, sasvim sigurno necu da uvozim stvari koje ovde imam da kupim, makar i bilo jeftinije preko jer kad ovde kupim imam i dodatne pogodnosti kao sto su garancije, servis, itd. Ali kad treba da narucim strucni udzbenik koji u srbiji nigde nema da se kupi, onda NEMAM IZBORA, moram da uvozim. Ne osporavam drzavi pravo da skuplja carinu na uvoz robe, ali kao slobodni gradjanin ocekujem prefesionalan i transaprentan tretman u komunikaciji sa nadleznom sluzbom i ocekujem da ne budem reketiran i da ne placam apsolutne iznose taksi i provizija trecim licima i da ne budem tretiran kao neko ko uvozi 1000 monitora ili sleper cigareta. Zar su ljudi ovde stvarno toliko "pukli" kad vam ta ocekivanja deluju detinjasto i neukusno?
[ tdjokic @ 10.12.2007. 10:13 ] @
Citat:
mmix: (ili smatrate da je kostunica seo i napisao carisnki zakon?)
Mislim da nisi daleko od istine. Sigurno ga nije pisao on licno, ali smernice poticu od njega i njegovog okruzenja. Oni kreiraju principe, ostali posle to razradjuju i obavljaju fizicki posao.

Inace, nisu ljudi pukli, pa zato cutke prihvataju sve to i mnogo sto sta drugo, nego su vec odavno uvideli da sut sa rogatim ne moze. Mozda je carinjenje knjiga prekrsaj konkretne sluzbe, ali hajde sad ti to isteraj na cistinu sa ovakvim sudstvom kakvo mi imamo! Ono nije u stanju da dovrsi ni mnogo krupnije stvari a kamo li tamo neki prekrsajcic nekog sluzbenika.
[ mmix @ 10.12.2007. 10:49 ] @
Citat:
tdjokic: Inace, nisu ljudi pukli, pa zato cutke prihvataju sve to i mnogo sto sta drugo, nego su vec odavno uvideli da sut sa rogatim ne moze. Mozda je carinjenje knjiga prekrsaj konkretne sluzbe, ali hajde sad ti to isteraj na cistinu sa ovakvim sudstvom kakvo mi imamo! Ono nije u stanju da dovrsi ni mnogo krupnije stvari a kamo li tamo neki prekrsajcic nekog sluzbenika.


Pa slazem se, sustinski problem i jeste u tome sto mi nemamo tri nezavisna ogranka vlasti gde bi sudstvo bilo nezavisno od izvrsne vlasti i sudilo po zakonu u slucajevima protiv drzave. Ali ja i generalno ne pricam o tome, izaci protiv nekoga na sud ima smisla samo kad istrosis sve ostale metode pravnog leka ukljucujuci i zalbu nadleznoj sluzbi. Ali ako ti treba uz zalbu sluzbi da platis taksu koja je vrednija od predmeta zalbe onda to gubi smisao. Znaci zakon ti daje pravo zalbe ali je realnost da je taj proces obskuran i finansijski neisplativ i to otvara mesto za lov u mutnom na sitno. A ljudi to prihvataju jer su taj disbalans izmedju prava i obaveza gradjana i prava i obaveza drzave trpeli decenijama ako ne vekovima i prihvatili kao normu zivota i takvom konceptu zivljenja uce svoju decu. Ja se ne zalazem sad da mi odemo sa palicama u carinu i isteramo pravdu, verovatno bi mi dobili batine i jos zaglavili robiju , ali mislim da svako od nas ima duznost da bar licno spreci pomrak svesti i da tu nepravdu ne prihvata kao normalnu, da iskoristi svoje pravo da kritikuje u skladu sa svojim mogucnostima. Forum, forum, preko novina, preko novina, TV, TV, sanse mozda jesu male da se nesto promeni ali su u situaciji gde svi cute mnogo manje.
[ Ledenica @ 12.12.2007. 11:56 ] @
Indijanac Hajde da uradimo ovako, uzecu na sebe obavezu da proverim pod kojim uslovima i kako se carine knjige (pristigle na razne nacine). Obzirom da imam mnogo posla trebace mi dan-dva, pa cu vam postovati to ovde.

Zaista nisam imao vremena da procitam sve sto ste pisali ali me iskreno vredja generalizovanje tipa (svi carinici su lopovi ili svi spediteri su bitange) jer kao sto rekoh, u svakom zitu ima kukolja ali i ljudi koji profesionalno obavljaju svoju duznost.

Carina ne donosi zakone vec postupa prema njima. Svako ko misli da je ostecen u postupku moze da se obrati sluzbama koje sam naveo u prethodnom postu a vi budite sigurni da se neko pozabaviti time.

btw, ne radim u carini niti radim kao spediter, i kaze se KAUBOJ a ne KAOBOJ
[ zeroeleven @ 16.12.2007. 18:17 ] @
Prepoznao sam se (na zalost) u mnogim postovima... Mnogo puta sam pomislio da sam jedini koji guta ono sto ker ne bi ni pomirisao... Koristim narucivanje preko neta sigurno 10 godina i SVA iskustva su teska za zeludac ! Ako shvatamo mehanizam carine kao mere drzave da zastiti svoje proizvode i privredu zasto se naplacuje i na proizvode kojih ovde NEMA i koji se NE proizvode ?! A kada krenu reketi na robu+transportne troskove pa nakon carine na to i PDV na zbir, a onda gladni spediteri, pa jos kad donesu na kucu pa nemaju da vrate 100 dinara kusura (nema covek sitno), pa krene para da izlazi na usi... Eh, Srbijo, ovde stvarno zivi nebeski narod koji sve moze da guta... Svako je probao e-ducan kada nije bio u mogucnosti da plati direktno i nabavi sam, ali svaka skola se placa... Vrlo cesto narucujem preparate kojih ovde nema ili ima mnogo nekvalitetnijih i nekada prodje bez ikakvih troskova, a nekada me oderu ko mladog majmuna na iste iznose. Sada kada obnavljaju vozni park i to sa iskljucivo vozilima od 3000 kubika (zna se koji proizvodjaci), crno nam se pise. Revolucija ovde ne pomaze - dodju drugi jos gladniji da cede suvu drenovinu, a ti narode placaj i cuti. Da je Al Kapone znao kako ce se njegov sistem koristiti toliko godina kasnije imao bi neizlecivu stucavicu ;)
[ mmix @ 18.12.2007. 13:17 ] @
OK, stigla mi sledeca knjiga sa amazonUK, upakovano u amazon kutiju sa sve komercijalnom fakturom nalepljenom na kutiju i sad mi dosla na vrata bez carine. Go figure.
[ tdjokic @ 18.12.2007. 22:30 ] @
Citat:
mmix: OK, stigla mi sledeca knjiga sa amazonUK, upakovano u amazon kutiju sa sve komercijalnom fakturom nalepljenom na kutiju i sad mi dosla na vrata bez carine. Go figure.
E, svasta! Ma, to se oni prepali od tebe, culi kako si se naostrio i - hop, ponizni kao jagnjad Stvarno je ovde ludnica.
[ mmix @ 19.12.2007. 10:42 ] @
Citat:
tdjokic: E, svasta! Ma, to se oni prepali od tebe, culi kako si se naostrio i - hop, ponizni kao jagnjad Stvarno je ovde ludnica.


bice da je to, sila vaskolika u mene Nista, narucivacu ja jos knjiga pa cemo da sracunamo koji im je success rate, za sad je 50%
[ sholastik @ 19.12.2007. 14:14 ] @
U ponedeljak stigla knjiga (preko amazon.de), preko 20 e, poštom, uredno, ni carina, ni šrediter, ni PDV. Prilikom naručivanja sam tražio isporuku običnom poštom, ili je u tome grmu zec, ili deru po nahođenju, APP (ako prođe, prođe).
[ dragan76 @ 22.12.2007. 17:01 ] @
meni stigla futrola za mob sa amazon.com iz amerike, usps-om, bez carine (firma iz usa je stiklirala gift i platila samo onu markicu za obicno pismo), udarili pecat oslobodjeno carine, cena preko 20 eur.

pozdrav,
dragan
[ maricc @ 23.12.2007. 15:04 ] @


...........e sad' ste me podsetili na moje nedavno ogorcenje:
Narucim od "Texas.." par uzoraka cipova vrednosti 0.8 $ ( da, nula osam dolara!). Posiljku salju "Fedex"-om i ja je pratim do ulaska u zemlju. Zove me predstavnik "Fedex"-a za Srbiju i kaze da se roba mora cariniti i da otvaranje i pregled paketa kosta 1800 dinara. Ostao sam zabezeknut i samo rekoh da posiljku vrate nazad. Jos pise lepo: "Samples" !?
Bio sam prilicno ogorcen pa sam poslao nekoliko E-mailova Upravi Carine, Vladi Srbije, i na adrese nekoliko stranaka. Sta mislite ko mi je odgovorio? NIKO !!!
Onda jos jednom shvatih gde i sa kim zivim i pomirih se s tim.

Pozdrav,
Dusan
[ miodrag75 @ 24.12.2007. 13:20 ] @
Ja imam zanimljivo iskustvo malo je i smesno narucujem Ubuntu diskove koji su free kad stavim ime neke stranke oni ne naplate cim zaboravim da stavim ime neke stranke odma daj 100 dinara. A da ne pricam da je posiljka otvarana i sva zguzvana.
Najsmesnije mi je bilo kad sam dobio promo posiljku iz NATO-a znate kako su je doneli brzo,paket ko da nije transportovan,carina nije smela ni da je otvori a uz to postar ko da je nosio jaja u posebnu pregradu u torbi al NATO logo u cosku. Smejao sam ceo dan ne sto sam dobio paket nego ovim nasim debilima kakvi su najveci ljigavci i lopovi vidi se da motka resava stvar.
[ tdjokic @ 24.12.2007. 19:14 ] @
Ubuntu je posebna prica, ima par tema vec o tome. Po nekom, verovatno starom zakonu, fizicko lice ne moze da dobije iz inostranstva besplatan materijal u vise primeraka, jer se sumnja da ce on / ona to da rastura medju narod i da tako siri nekakvu propagandu i da ugrozava drzavu. Ponavljam, verovatno je zakon od ranije. Pravno lice, firma, moze da dobija. Neko vreme su poste bile pretrpane CD-ima sa Ubuntu, pa odes tamo i trazis da ti dadu bar jedan - e, ne moze! I tako dalje, ludnica bez prestanka ... Nije uopste bilo reci o carini (sem nekih usamljenih slucajeva) nego - ne moze, i tacka. Nista carina, PDV, nista izjava da je to besplatno i bez vrednosti, sve je to njima bilo sumnjivo.
[ mmix @ 24.12.2007. 19:59 ] @
Cudi me da nisu vratili polaznoj posti sa naznakom "pogresna drzava, presumeriti u Ubunto"

Stvarno, domaci izdajnici rasturaju stranu propagandu, netrpljivo. I ovaj sto prima NATO postu sto misli da je dobio lako, sve je to registrovano u centrali "stranke". Osveta kolaboratorima je spora ali neminovna
[ KojaMoron @ 25.12.2007. 19:10 ] @
Problem nije samo u Srbiji. Potpuno ista stvar se desava izmedju Amerike i Kanade.
Ako u Kanadi narucim nesto iz Amerike, bez obzira na vrednost, UPS naplati njihovu uslugu "carinske papirologije", pa na to jos dodje carinska vrednost. Ovde je pravilo da se nista ne narucuje preko UPS-a ako mora preko granice.
Ako koristis USPS, to je americki ptt, i oni proslede posiljku kanadskoj ptt (CanadaPost), ponekad carinik otvori paket, nalepi carisku deklaraciju (ako proceni koliko je iznos) i zalepi ponovo zvanicnom caronskom trakom. Ovo se cesto desava kod velikih paketa a manji vecinom prolaze bez problema. Cak i ako bude carine, to je to, nikakve bezvezne UPS papirologije.
Ako niste u velikoj zurbi, probajte USPS AIR.

Ako mislite da samo nasa drzava ne valja, opet i ovde (Kanada) se desavaju nelogicne gluposti. Po kanadskom zakonu, knjige se ne carine. Desava se medjutim da carinik zalepi svoju procenu i ti sad to plati ili nema knjiga... ako mislis da to juris i ispravljas krive Drine, uzece ti vise vremena i truda nego da sam knjigu istampas. (utesno).
[ mdeka @ 28.12.2007. 13:55 ] @
Citat:
Indijanac Hajde da uradimo ovako, uzecu na sebe obavezu da proverim pod kojim uslovima i kako se carine knjige (pristigle na razne nacine). Obzirom da imam mnogo posla trebace mi dan-dva, pa cu vam postovati to ovde.

Šta bi od odgovora u vezi sa carinjenjem knjiga? Prođe više puta po dan-dva, a odgovora nema pa nema...

Citat:
Zaista nisam imao vremena da procitam sve sto ste pisali ali me iskreno vredja generalizovanje tipa (svi carinici su lopovi ili svi spediteri su bitange) jer kao sto rekoh, u svakom zitu ima kukolja ali i ljudi koji profesionalno obavljaju svoju duznost.

Samo što su izgleda ljudi koji "profesionalno obavljaju svoju dužnost" sklonjeni, penzionisani, izumrli ili šta već

Citat:
Carina ne donosi zakone vec postupa prema njima. Svako ko misli da je ostecen u postupku moze da se obrati sluzbama koje sam naveo u prethodnom postu a vi budite sigurni da se neko pozabaviti time.

Ukoliko carina samo postupa po zakonu (a ne donosi ih) kako objašnjavaš sledeće: Stiže mi paket iz UK. Obična pošta. Dva blistera sa figurama. Na kutiji(ci) natpis Toy Soldier Value 10GBP, a poštarina free. Carinska službenica prihvata vrednost sa kutije i na to mi nakalemi carinske troškove koji su dosegli skoro do 1000 din + oko 100 din pošti (što je relativno nebitno, mada ni toga ne bi bilo da ona nije otvarala kutiju). Sve u svemu oko 1100 din carinskih troškova na nešto što vredi 10GBP iliti oko 15€. Šta bi sa činjenicom da se pošiljke do 20€ ne carine????? Možda carinicima niko nije objasnio kako da konvertuju valutu?

Epizoda II iste serije. Pregledom blistera skontam da fale neki delovi figura (na sreću carina nema veze sa tim). Žalim se prodavcu, na šta mi on šalje besplatno zamenu, tj. isti blister o svom trošku. Ponovo na kutiji piše vrednost 10GBP (zbog osiguranja pošiljke, ako se zagubi), free poštarina i napomena da je to zamena za nekompletnu prethodnu pošiljku i da nije naplaćeno. Carina ponovo prihvata vrednost sa koverte, i ponovo uspeva da "previdi" činjenicu da je vrednost pošiljke 10GBP iliti nešto ispod 15€, a to se koiko mi je poznato ne carini. Otvaraju pošiljku i još jednom mi prave trošak koji je ponovo oko 1100 din iako ja nisam odgovoran što je prethodna pošilja bila nekompletna, što je dokazao i prodavac koji mi je poslao istu stvar o svom trošku.

Tako da me zanima kako komentarišeš ovakve stvari, pošto tvrdiš da carinici ne donose zakone nego posatupaju po njima?

Btw. koja bi meni bila korist od upućivanja žalbe? Pa samo podnošenje zalbe košta 600 dinara na ime nekih taksi. Tako da čak i da dokažem da sam u pravu to me košta i u parama, pored izgubljenog vremena na raspravu, koja je unapred osuđena na propast :-(

Da ne pominjem da su mnogim ljudima isti carinici koji "profesionalno obavljaju svoju dužnost" dok su slalpelom sekli kutije, pardon otvarali ih da ih ocarine oštećivali ili čak i uništavali stvari u kutijama. Ukoliko vas ne mrzi pogledajte temu Kupovina preko NET-a PAŽNJA!!!!!! u sekciji market na forumu kluba Zmaj (mada je deo postova izgubljen kada su onomd neki manijaci uhakovali forum), pa me zanima kako ćeš da komentarišeš takve stvari koje su prema mojim i iskustvima ljudi koje poznajem daleko češće od onih normalnih (na nesreću)...
[ SasaDee @ 01.01.2008. 23:09 ] @
Da li neko zna kako stoje stvari sa slanjem iz USA u Bosnu? Porucio bih par stvarcica u vrednosti od oko 90$ (postarina + 16$) ali da to ide preko prijatelja koji trenutno radi u Bijeljini i koji moze to da mi donese svaki vikend.
[ Dachaz @ 09.01.2008. 19:17 ] @
Amazon.co.uk šalje normalnom poštom.
Stigoše mi dve knjige i CD i niko me ništa nije pitao.
[ dpns @ 09.01.2008. 19:56 ] @
Da salje obicnom postom i salje DHL Express iako ste narucili obicnom postom.
[ Meelosh_BG @ 10.01.2008. 03:30 ] @
Imam nekoliko zapazanja na ovu temu, s obzirom da sam cesto koristio usluge tzv. ekspresne poste, pre i posle Neckermanna.

Prvo treba znati da nema besplatnog uvoza kroz postanske posiljke, ako narucujemo sa internet prodavnica. Povlastica od 20e postoji samo za posiljke primljene od fizickih lica, Amazon to nije. Svaka neocarinjena posiljka sa Amazona, koliko god bila dobra vest, u isto vreme je i carinski prekrsaj / dobra volja carinika na posti. Naravno, suludo je da je de facto na Horgosu povlastica 200e, na Surcinu 100e a u posti 0e - ali nije ni prva ni poslednja suluda stvar u Srbiji, o tome uopste ne vredi raspravljati.

Pre svega, nije sustinski problem u carini i PDV-u, o kojoj god robi da se radi. Carina i porez moraju da se plate ako smo normalna zemlja, pitanje je samo njihove visine. Kada bi se propisi primenjivali doslovno i u korist uvoznika, konkretno za knjige ne bi bila naplacena carina (jer su nje oslobodjene, ono "posebna kulturna vrednost"), a PDV bi bio naplacen po povlascenoj stopi od 8%. I to je sasvim u redu. Problem nastaje kada se po defaultu naplacuje 10% carine (ili cak i vise) i takodje po defaultu 18% PDV-a, jer je koriscenje povlascene tarife "skuplje" zbog taksi koje se placaju da bi se ta tarifa primenila. Pritom, direktno se krse najmanje dva zakonska propisa (Zakon o PDV-u i Carinski zakon) naplacivanjem vise, odnosno neodgovarajuce poreske stope.

Medjutim, kako su mnogi primetili, najveci problem lezi kod tzv. speditera. Kazem takozvanih, jer oni ne prenose nikakvu robu, vec samo popunjavaju JCI koju onda carinik overi i konstatuje da treba platiti odredjenu sumu novca. Tu uslugu naplacuju oko 50 evra, neko malo manje, neko malo vise. Ima ovde ljudi koji kazu da je to stvar trzista i da mozemo da trazimo jeftinijeg speditera - pozovite, recimo, DHL i pitajte koliko kosta otkup carinske dokumentacije za paket koji je stigao kod njih, a koji je neophodan tom drugom spediteru da posiljku ocarini. Grubo, cena je oko 40 evra - isto stvar trzista?

Takodje, ima ljudi koji su cak doveli u pitanje sposobnost obicnog gradjanina da popuni JCI i tako oduzme dragoceno vreme carinskom sluzbeniku. Jedna osoba koja se predstavila kao carinik navodi da "je spediter potreban za svaki uvoz". Pozivam i jedne i druge da nauce nesto o svom poslu i pogledaju clanove 26, 27 i 74 Carinskog zakona. Prvi kaze da lice koje uvozi robu moze (a ne mora!) da za usluge carinjenja angazuje carinskog agenta ili posrednika, ono sto u ovoj diskusiji nazivamo spediterom. Drugi definise obavezu Carine da da objasenjenje o carinskom postupku licu koje uvozi robu bez ikakve naknade - u prevodu, ako ja ne znam da popunim JCI, Carina to mora da mi objasni. U tom tonu je i clan koji kaze da Carina moze, na zahtev uvoznika, da bez naknade izda obavezujuce uputstvo o primeni carinske tarife na konkretnu robu - opet u prevodu, ako ja ne znam tarifu, imam pravo da trazim od Carine da mi kaze sta je sta. Posto svoje ime i prezime znam, JCI mogu sam da popunim uz pomoc Carine, koja je obavezna da mi pomogne. Konacno, clan 74. kaze da se sazeta deklaracija ne podnosi se u pisanoj formi za robu koju uvoze putnici, za pismonosne posiljke i postanske pakete, ako se time ne sprecava sprovodenje mera carinskog nadzora i sprovodenje zahtevanog i dozvoljenog carinskog postupka.

Ovo zahteva dodatno objasnjenje - to prakticno znaci da ovakvu robu, u koju spadaju posiljke o kakvima mi ovde govorimo, uopste ne mora da prati ne samo JCI, vec bilo kakva deklaracija. Dovoljno je, naime, da carinik otvori paket i sa commercial invoice (npr. Amazonovog racuna koji ide uz svaki paket) ili strane carinske deklaracije (one male zelene nalepnice) utvrdi vrednost robe podlozne carinjenju. Dakle, nikakvog mesanja nekog speditera ili popunjavanja silnih formulara nema. Zasto se ovo ne primenjuje? Pa, zato sto DHL & ostali tvrde kako oni nisu "postanska usluga" nego "ekspresna posta", te da se na njih ne primenjuju odrebe ovog clana, ali ni clana 34. koji definise primenu jedinstvene carinske stope od 10% na svu robu koju fizicka lica uvoze za upotrebu u sopstvenom domacinstvu, bez obzira na carinsku tarifu. Tako, recimo, carinu na zidni kalendar ne placate po tarifi od 20%, nego jedinstvenoj stopi od 10%. Nakon poslednjeg "bliskog susreta" sa DHL-om sam na osnovu Zakona o dostupnosti informacijama od javnog znacaja trazio objasnjenje tih termina od carine, a u odgovoru (koji je potpisao zamenik direktora Uprave carina) potpuno nedvosmisleno stoji da ove ekspresne usluge SPADAJU u postanske posiljke.

Sta sve ovo zapravo znaci? Mi jos uvek nismo uspeli da se izborimo da se uvoz jedne knjige ili MP3 plejera ili laptop racunara ili kombinacije navedenog ne tretira kao uvoz vagona delova za visoku pec u valjaonici celika. I sve ovo pre svega zahvaljujuci tom drustvu u koje spadaju DHL, UPS i ostali. Kada god sam dobijao paket iz inostranstva i uspeo da dodjem do nekog carinika, odredbe o kojima govorim su bile primenjivane uz aktivno protivljenje ljudi koji su se nudili da budu MOJI carinski zastupnici. Omiljena recenica, vezana za jedan ruter koji sam narucio, a koja je dosla iz usta jednog sluzbenika DHL-a koji se umesao u moj razgovor sa carinicom bila je "kako moze to da ti bude za licnu upotrebu, za licnu upotrebu ti je kosulja na ledjima i druga odeca". Cak i kada je carinica, nakon relativno krakte price, u potpunosti prihvatila moju argumentaciju - ovaj covek je pokusavao da ospori takav nacin carinjenja, a DHL je kasnije ipak pokusao da naplati nekakvu uslugu carinjenja / spediciju, iako se njihova usluga svela na prebacivanje koleta iz carinskog smestista na njihovu policu - udaljenost je, grubo, pet metara.

Cisto da ne bude zabune, retke su situacije kada je carina tako friendly. I njima ocigledno odgovara status quo - vise vole da dobiju JCI od ljudi koji popunjavaju 100 takvih svakodnevno (kao sto bih i ja voleo da mi svi studenti na ispitu znaju za 10, ali realnost je drugacija), nego od ljudi kao sto sam ja. Mozda vide i neki dinar od te spedicije, ako ne licno, a ono svakako kroz drzavne kanale i porez. I konacno, zasto ne bi naplatili 20%+18% umesto 0%+8%, ako im se vec za to pruza savrsena prilika?

Nazalost, jos uvek nemamo neko uniformno resenje koje funkcionise. Ja svaki put, dan pre nego sto paket zapravo stigne, posaljem faxom u carinarnicu (ne DHL) izjavu da je roba za licnu upotrebu, kopiju licne karte i kopiju commercial invoice (npr. racuna sa Amazona), sve to uz obavezno navodjenje broja Airwaybilla (broj paketa, Tracking broj...) - u 50% slucajeva mi samo donesu paket i naplate carinu. Medjutim, onih drugih 50% su prava nocna mora - carina vrati dokumenta koja sam ja poslao DHL-u. Oni traze pare da isto to proslede nazad. Ja zovem carinu, oni nece to da prime. I onda tako u krug, nekada se zavrsi tako sto mi pukne film pa platim spediciju, nekada njima pukne film pa ocarine bez spedicije. Nema pravila i to je problem. Ministarstvo finansija, kojima sam nekoliko puta pisao o ovome, nikada nije dalo nikakav odgovor. Kada sam zvao onaj broj telefona za zalbe na rad carine sto se oglasavao po bilbordima rekli su mi da sam napravio n krivicnih dela i da se smatram srecnim sto nece da iskoriste svemirsku mogucnost u vidu caller id-ja da me odmah prijave policiji. Kada sam pisao carini mailom, uputili su me da im, pre nego sto odgovore, uplatim 660 dinara na ime Republicke administrativne takse na odgovor na pitanje elektronskom postom, a sve u skladu sa cl. 27 Carinskog zakona gde ovaj lex specialis lepo kaze da su informacije _besplatne_.
[ tdjokic @ 10.01.2008. 05:45 ] @
Citat:
Meelosh_BG: Imam nekoliko zapazanja na ovu temu,...
Izvini prijatelju, ali sta si ti ustvari hteo da kazes? Mi sve ovo, slicno tvom izlaganju, ne bas navodeci precizno paragrafe zakona, ali u globalu vrlo slicno, tupimo vec nekoliko godina, u nekoliko tema, u bezbroj postova, sa istim rezultatom - sve ide kao i pre, kako kad, kako se kome zalomi itd. Ali, nada umire poslednja - mozda ce se stanje popraviti, mozda cemo skoro u EU, pa ce carine nestati. Dotle, kao sto rece taj carinik "Sta ce vam strane knjige, bre! Citajte domace!"
[ Meelosh_BG @ 11.01.2008. 04:52 ] @
Citat:
tdjokic: Izvini prijatelju, ali sta si ti ustvari hteo da kazes? Mi sve ovo, slicno tvom izlaganju, ne bas navodeci precizno paragrafe zakona, ali u globalu vrlo slicno, tupimo vec nekoliko godina


Pa bas kao sto si rekao, nista posebno novo - tupim i ja to sam sa sobom nekoliko godina, medjutim, nadao sam se da bi neko mogao da ima koristi od cele ove price na jednom mestu, a mislim ni da pominjanje "paragrafa zakona" uopste nije tako lose jer je to jedini nacin da se "razgovara" sa drzavnom upravom. Jedno je svadjati se sa UPSom telefonom, a drugo poslati "zvanican" dopis Carini, gde se pozivate na konkretne odredbe zakona koje trazite da budu primenjene. U prvom slucaju mogu da vas otkace, u drugom im ipak treba dobar razlog, takodje utemeljen u propisima... Mislim, sve to zajedno zvuci mnogo komplikovanije nego sto bi narucivanje knjige trebalo da bude, ali ako dovoljno ljudi pobedi sistem, sistem ce se prilagoditi novoj realnosti - ili dok ministar finansija ne postane neko od bliskih prijatelja ljudi koji prate temu, pa resi da sredi stvar :)
[ Reggie @ 14.01.2008. 17:12 ] @
Ja bi trebao da narucim neke drangulije za 260 dolara preko neke firme koja se time bavi-recimo e-ducan ili narucujem . com
Sve u svemu ispada mi 60 posto od cene i da dobijem robu naruke.To je za sada okvirno,al javicu kad mi posalju mail.Ovi nasi sa ovim pdv i carinom ga deru maksimalno pa jos kad imas marzu od 20posto,ma da se upisas u gace.Jel neko imao iskustvo sa ovom drugom firmom???
EDIT:Ma kakvih crnih 60 posto od robe da bi je dobio na ruke.Narucujem iz Amerike i cena robe na sajtu je 180e,a da bi je dobio na ruke treba da platim 340e i to ako je carina kako kazu 10posto.Nedaj boze da bude vise...Jeste da narucujem sa dva odvojena sajta,ali to u dodje jedno 10 dolara vise.Sta je tu je,samo da napisem da znaju ljudi o cemu se radi-oces nesto-plati ga ovde duplo skuplje.Kvaka je samo sto toga ima samo u USA inace...

[Ovu poruku je menjao Reggie dana 15.01.2008. u 14:21 GMT+1]
[ jerryrain @ 30.01.2008. 09:26 ] @
Nije UPS nista gori od ostalih.

Evo danas mi je stigao paket iz engleske preko TNT-a, vrednosti 35funti, a TNT mi trazi 4200din za spediterske usluge i kazu mi da ce sve zajedno bez pdv-a i carine, znaci samo spediter, skladistenje i neke gluposti kostati oko 7300din...bice mi na kraju oko 9000din... sto je znaci preko 200% za carinu

fedex barem uzima 3000din za spediterske usluge...
ee deru nas kao najgore magarcine...ni nismo za bolje
[ Reggie @ 30.01.2008. 23:00 ] @
Javicu kako su mene odrali,al tek za jedno mesec dana.
[ istok77 @ 04.02.2008. 00:56 ] @
Mislim da sam konačno shvatio o čemu se radi sa Amazonom.

Čitam po raznim forumima razna iskustva celo veče, i nikako mi nije bilo jasno kako nekima stigne klasičnom poštom a nekima UPS-om pa moraju da plaćaju sve te gluposti. A onda sam malo proučio Amazon i ukapirao. Izgleda da je u pitanju sledeće:

Amazon se obavezuje da će pošiljka stići na primer u roku od mesec dana. Ponekad se dešava da nisu sve knjige trenutno na lageru pa prođe neko vreme dok ih dobiju. Ako tada procene da je ostalo premalo vremena do isteka roka i da knjiga neće stići u roku klasičnom poštom, onda ti šalju UPS-om kako bi ispali tačni, čak iako si ti naznačio da želiš da ti šalju poštom.

Na nesreću, umesto da nam Amazon pomogne na taj način oni dodatno zakomplikuju stvari.

Ako neko može da potvrdi ili opovrgne ovu pretpostavku bilo bi lepo...?
[ mmix @ 04.02.2008. 10:45 ] @
Moja iskustva sa amazonom nisu takva. Amazon mi uvek da da biram izmedju nekoliko shipping opcija od kojih je uvek najjeftinija USPS ili RoyalMail (u zavisnosti da li je amazon.com ili amazon.uk) a najskuplja courier priority (obicno UPS ili DHL). Nije mi se jos desilo da su dobrovoljno podigli kategoriju shippinga na svoju stetu, a za stvari koje nemaju na lageru uvek dobijes obavestenje da ih nema, kad ce ih biti i kad ce biti shipovane, tako da nema nikakvih garancija da ce biti u roku od mesec ili nesto dana. Jedino sto mi se desilo je da mi podele posiljku na dve i posalju iz dva cuga gde su oni "progutali" jednu postarinu.

Imaj u vidu da ovo vazi samo za stvari koje amazon prodaje iz svojih skladista, ako kupis nesto od 3rd party trgovaca, svaki od njih ima svoju shipping polisu, neki cak i nece da rade nista ispod courier-a.

Ja evo od kad sam zadnji put pisao ovde narucio sam: dve knjige sa amazona (jedna sa US druga sa UK), aftamacki merac krvnog pritiska iz UK preko eBay-a, dva Corsair ddr2 modula koje nisam nasao u srbiji a narucio iz US preko eBay-a, i neke Pur filtere za vodu iz US preko eBay-a. Za sve sam insistirao da bude shipovano preko USPS-a (merac preko RoyalMaila) i sve je stiglo preko carinske poste 11200 Beograd i sve je ocarinjeno direktno bez spediterske provizije, kao sto i treba da bude. Malo duze se ceka (mada je RoyalMail international priority stigao za tacno 4 dana, a USPS iz US za oko 21 dan), i otprilike je lutrija da li ce ili nece biti ocarinjena postarina , ali je bolje od 50e za speditera. Carina uzima sledece po posiljci (ne spajaju posiljke u svrhu konsolidovanog carinjenja): 650 dinara taksa + neki procenat carine (varira od klase proizvoda ali je meni islo od 5-12%) + PDV 18%.

Realno mislim da je eBay bolje resenje od Amazona jer mozes lepo da se dogovoris sa prodavcem kako i preko koga da ti posalje. Nezgodacija je sto uglavnom insistiraju da im se plati preko paypal-a. Prodavci ce isto da ti izadju u susret i da postarinu izostave sa komercijalne izvozne fakture sto garantuje da postarina nece biti ocarinjena.
[ milojevicm @ 19.02.2008. 17:59 ] @
U skorije vreme planiram da naručim neke knjige. Da li je sad moguće odabrati da stižu običnom poštom i da se to i stvarno tako uradi?
[ mmix @ 19.02.2008. 18:28 ] @
Zavisi sa kog sajta kupis, ono sto je provereno je da sa amazon.UK kad se kupi direktno od amazona i odabere "standard shipping" stize royal mailom.
[ milojevicm @ 19.02.2008. 19:01 ] @
Pošto vidim da mnogi imaju iskustva sa ovim servisom (Amazonom). Koliki su ukupni troškovi dostavljanja običnom poštom?
[ dpns @ 20.02.2008. 21:25 ] @
Kada narucite sa Amazon.co.uk obicnom postom,oni ce vam poslati DHL-om,koji je dosta sporiji od Air Mail odnosno RoyalMail i platicete njihove troskove preko 5.000 dinara i zato treba odbiti prijem posiljke i izbegavati Amazon.
[ milojevicm @ 20.02.2008. 21:36 ] @
Postoji li neki drugi servis? Ja neću da izbegavam carinu ali ne bih da plaćam ono što ne moram.
[ Dachaz @ 20.02.2008. 22:22 ] @
Citat:
dpns: Kada narucite sa Amazon.co.uk obicnom postom,oni ce vam poslati DHL-om,koji je dosta sporiji od Air Mail odnosno RoyalMail i platicete njihove troskove preko 5.000 dinara i zato treba odbiti prijem posiljke i izbegavati Amazon.


Kao što je neko već ovde rekao - ne postoji tačno definisano pravilo.
Meni su do sad sve slali Royal Mail-om sa Amazon.co.uk i nikad nije bilo problema, dok je sa Amazon.com redovno bilo problema.
Tako da je, u najmanju ruku, poručivanje sa weba kod nas još uvek igra na sreću.
[ mmix @ 21.02.2008. 08:33 ] @
Citat:
dpns: Kada narucite sa Amazon.co.uk obicnom postom,oni ce vam poslati DHL-om,koji je dosta sporiji od Air Mail odnosno RoyalMail i platicete njihove troskove preko 5.000 dinara i zato treba odbiti prijem posiljke i izbegavati Amazon.


Moras da pazis kad kupujes preko Amazona. Nije sve sto kupujes PREKO Amazona zaista i OD Amazona, ima dosta 3rd party prodavaca koji prodaju robu preko amazona i za njih ne vazi Amazonov shipping jer roba cak i nije u Amazonovim magacinima. Znaci Royal Mail standard shipping je SAMO za stvari koje prodaje Amazon (pise ispod artikla "Available from Amazon.co.uk").
[ dpns @ 21.02.2008. 18:20 ] @
Da,pise, Availability: In stock. Dispatched from and sold by Amazon.co.uk. i cekirate Air Mail(RoyalMail) i oni vam uporno salju DHL,koja neposlovnost i nepostovanje narucioca.
[ mmix @ 21.02.2008. 19:49 ] @
Sta si narucivao?

Ja sam vec gomilu knjiga narucio sa amazon.uk i sve preko AirMail i sve su stigle RoyalMailom preko poste. Iskreno ne vidim kako bi im se isplatilo da na knjigu od dvadesetak funti i placenu airmail postarinu od 4 funte posalju DHLom koji sam kosta 26 funti. ?
[ milojevicm @ 21.02.2008. 22:14 ] @
Naravno da se ne isplati. U tome i jeste naš problem.
[ sholastik @ 22.02.2008. 06:43 ] @
Ponekad vredi pogledati da li se knjiga može naručiti direktno od izdavača (ako šalju u Srbiju i ako imaju opciju slanja običnom poštom). Tako sam nedavno nabavio jedan naslov koji nisam mogao da naručim preko Amazona. Bez dodatnih troškova, naravno.
[ dpns @ 22.02.2008. 22:53 ] @
Kod Amazona se moze narucivati samo knjige,cd i dvd,ja sam narucivao knjige i cekirao opciju Air Mail i oni poslali DHL-om i to od ove godine,ranije sam narucivao obicnom postom i tako su i slali.Nekorektni su i u odgovorima,najmanje 10 razlicitih osoba ce vam odgovarati i zavlaciti do beskonacnosti.
Treba pogledati i direktno naruciti od izdavaca ali izdavac ne salje u Srbiju a i jeftinije je kod Amazona,zato sto daju popuste i do 40%.
[ milojevicm @ 22.02.2008. 23:06 ] @
taj popust pojede špediter i još ga debelo prebaci. Nažalost mnogi izdavači ne šalju u naše krajeve ali srećom Oksfor da.
[ mmix @ 23.02.2008. 08:35 ] @
To mi sve zvuci vrlo neverovatno. Evo juce sam narucio udzbenik sa amazon.uk, izabrao AirMail i platio postarinu 4 funte. Kad mi stigne reci cu vam kako je proslo.
[ mi.the.little @ 06.03.2008. 13:08 ] @
Da li ti je stiglo? Bas me zanima kako ce to proci buduci da bi i meni trebale neke knjige uskoro.
[ mmix @ 06.03.2008. 13:21 ] @
Stiglo, preko AirMail-a i carinske poste, bez speditera.
[ Branko Santo @ 06.03.2008. 17:06 ] @
Nesto sam uporedjivao i sad kako je $$$ oslabio cak su i cene povoljnije na Amazon UK!
[ istok77 @ 13.03.2008. 11:27 ] @

Stigle knjige sa Amazon.co.uk , regularnom poštom, ništa DHL. Knjige su koštale oko 120 EUR, a carinu sam platio 1600 dinara. Sasvim OK.

Kad sam naručivao knjige poslao sam Amazonu sledeći mail:


Dear sir or madam,

Please do not send me any package via delivery services such as FedEx or UPS.

I have troubles with laws in our country, and the whole package will cost me twice as much if sent via courier services.

Please use only standard mail. This is the only way I can get the books without paying hundreds of dollars more.

Thank you.


Ne znam da li je ovo pomoglo ili bi knjige u svakom slučaju stigle normalnom poštom.
[ novakovic79 @ 21.04.2008. 15:05 ] @
Evo jedan primer,

Narucio sam sledece knjige sa sajta www.phaidon.com

The Endless City * 1 @ £35.00
The House Book * 1 @ £6.95
Le Corbusier * 1 @ £19.95
Mies van der Rohe at Work * 1 @ £19.95
The Garden Book * 1 @ £6.95
Subtotal £88.80
Tax £0.00
Shipping £39.54
Total £128.34

Shipping method
TNT Economy Express
5-6 days

Knjige su stigle na aerodrom i zvali su me spediteri iz firme TNT. Treba da platim troskove od 7.500 din + carina. Knjige su mi potrebne za arhitektonski fakultet. Cak su mi gospoda iz TNT-a (Zeljko Pilipovic i Gordana Smelcer) rekli da mogu da otkupim nekakav list i pokusam sam da popunim ako umem. Ali ako pogresim jedno slovo carina ce mi naplatiti 2.000 din kazne. Hehe.. Jednom su mi isto stigle knjige preko njih pa sam im samo naveo primer sa rts-a kako se jedna devojka zalila i da knjige ne treba da placamo.. i kad sam im pitao kako se zovu spustili su mi slusalicu a kjnige su mi stigle bez ikakvih troskova. Medjutim sada su uporniji i traze mi razne fakture oko uvoza i zivkaju me 100 puta, a kad trazim da mi daju broj telefona od carine prave se ludi i kazu zovi 988.
Uglavnom knjige cu najverpovatnije vrati nazad. Ne zelim 100e da placam kojkakve troskove. Inace kad posiljke idu obicnom (ne express) isporukom posta ti lepo sve isporuci uz neke minimalne troskove (sve ovo sto ste pricali za amazon)
[ mmix @ 21.04.2008. 16:02 ] @
Znaci jos jedna grupica lovaca u mutnom . Ako ti nude da otkupis tovarni list to znaci da su ti paket prevezli kao cargo, tesko ces da se izvuces iz ovoga. To znaci da je paket registrovan na cargo carini na aerodromu i mislim da ne postoji opcija da im kazes da ga vrate nazad. Ako ne podignes robu u odredjenom periodu automatski ulazis u carinski prekrsaj i ides u krivicni postupak gde ces platiti sve to plus kaznu plus lezarinu na aerodromu za taj period plus sta te sudija rebne za "bezobraznost". Ja sam tu epohalnu avanturu prosao kad sam slao svoje licne stvari nazad kuci, na kraju sam bez dinara carine platio 250e raznih troskova, taksi, "usluga" i ostalog, o cemu sam vec pisao ovde. Od toga je sam tovarni list oko 1000 dinara.

Inace, carinsku deklaraciju moze da popuni svako iole malo pismen i treba ti faktura (na kutiji je sigurno zalepljena jedna kopija, pa srecno i sa dolazenjem do tog papira) plus sto nigde neces naci prazan formular koji treba da popunis i niko ti nece pomoci i reci gde mozes da nadjes taj formular, ja i dan danas ne znam gde to moze da se nadje, plus te ceka dobrano obijanje saltera na carini i istrpljavanje njihovog nemara. Zato pamet u glavu ubuduce i samo regularnom preporucenom postom, u sirokom luku izbegavati ove mufljuze koji sebe nazivaju courier service. Sta vise sad posle desetak paketa koje sam dobio preko Royal Maila i USPS-a mogu uvereno da kazem da je obicna posta BRZA od kurirske sluzbe bar kad su paketi u pitanju. Zadnje sto sam narucio pre dve nedelje (bilijarski stap za drugara) je iz New York-a poslato u petak, u nedelju je stiglo na postinu carinu (DVA dana) u ponedeljak ocarinjeno u utorak je podignut stap iz poste u Pancevu, 600din taksa, 15% carina za sportsku opremu i 18% PDV, znaci sve ukupno je trajalo 4 dana.



[ noreniou @ 24.04.2008. 14:43 ] @
Moje iskustvo
- Posaljem iz Srbije preko normalne poste u servis u Holandiju eksterni hard disk (dobijem carinsku potvrdu da saljem robu iz Srbije na servis kojom posle opravdavam carinu) ,
u roku od 7 dana ljudi u Holandiji primise paket i poslase nazad popravljen HDD preko ekspresne poste.
U roku od 3 dana zove me zenski glas i kaze nakon dobar dan, dobar dan - da je iz UPS-a te da mi je stigao neki pazi sad ovo medicinski aparat ?!!! wtf- ja u cudu 10ak sekundi,
koji crni medicinski aparat pitam odakle je paket - rece Holandija - pitam jel pise velikim slovima na paketu HDD
- ona da - ja reko pa to je moj Hard, odlicno kad je vec stigao
- ona Ahaha Hard, tako znaci pa znate Vi morate da platite nase troskove
- Ja, Molim - Ona nasi troskovi su 4.700 dinara + troskovi carinskog pregleda + carina
- Rekoh a zasta bi trebao da platim toliko i zasto se oni pojavljuju kao posrednici za stvar koja je bila na servisu i kojoj je vrednost oko 70ak evra kad je nova stvar
- Pa znate firma salje robu Vama kao fizickom licu a to ne moze ?!wtf te nasi manipulativni troskovi obrade Vaseg paketa i bla,bla,bla i ovo i ono
- rekoh Hvala lepo ne zanimaju me Vase usluge posaljite nazad paket
- Ona pa zasto tako dobro mozemo malo smanjiti nase troskove recimo za 20-ak procenata
- Ja, more vracaj paket i Hvala na zajebu, ali ne dam Vam ni prebijenu paru.
U roku od pazi ovo cak 38 dana obavestava me servis da su primili nazad paket od UPS-a i da mi isti salju normalnom postom, nakon 15 dana zovu me iz poste na zeleznickoj stanici, odem lepo tamo platim carinski pregled i uzmem disk znaci NIKAKO nemojte da Vam salju stvari preko ekspresne dostave jer ce biti problema i problema.
[ djvaso @ 31.05.2008. 09:16 ] @
Evo i mojeg iskustva.
Narucio sam kod japanskog amazona DVD boxset Grindhouse. Japanci nemaju drugi opciju osim slanja FedEx-om tako da sam bio zabrinut kako ce sve to proci. Paket je stigao u Podgoricu kod njihovog predstavnika, jednog finog gospodina, gdje ga je pokupio moj prijatelj bez ikakvih dodatnih placanja. Paket je bio lak ali vecih dimenzija sa deklarisanom tezinom 1[kg].
[ milojevicm @ 31.05.2008. 10:52 ] @
>

A interesuje me da li je moguce da se posalje obicnom postom neka knjiga
(narudzbuna od izdavaca) ili nesto slicno u Bosnu ili Crnu Goru a onda da
se preuzme paket putem prijatelja.
[ AstroDule @ 13.06.2008. 11:10 ] @
Evo moje iskustvo od danas!
Narucio sam knjigu preko amazon.com pre par nedelja.
Knjiga kosta 16.49$
Shipping & Hanfdling 7.98$

I to je sve sto sam platio Amazonu (kreditnom karticom MasterCard)

Danas mi dosao postar na vrata i dao mi knjigu!!!!

Uz narudzbinu sam poslao pismo da mi ne salju fedex-om ili ups-om.

Izgleda jednostavno, tako da cu jos da narucujem :)

ps ta knjiga kosta kod nas malo vise od 2000 dinara.
[ GoranYu @ 13.06.2008. 14:39 ] @
Izgleda da su sada pustili do 100 eur ponovo. To sam cuo da je uradjeno pre nekih mesec dana. Treba proveriti ali evo meni danas stigli diskovi sa Amazona za 33 eur i postar doneo bez dodatnih troskova.
[ ivanmil @ 13.06.2008. 17:14 ] @
Daj bože da je to tačno, ali, znajući našu carinu, pre će biti da su ili prevideli ili su te pustili ovaj put.
[ mmix @ 14.06.2008. 17:52 ] @
Ako je i uvedeno nije pre mesec dana, meni je stigao paket knjiga sa amazona 21. maja i prosao je kroz carinu i morao sam da platim da bih podigao iz poste. Doduse obracunata mi je carinska tarifa od 0% pa su mi naplatili samo 18% PDV, sto je prvi put, ali je svejedno proslo carisnku kontrolu i "ocarinjeno" nije mi bas doneo postar na ruke za dz.
[ AstroDule @ 15.06.2008. 18:58 ] @
Hm, a zasto je meni postar knjigu doneo "na ruke"? Jel ima veze sa tezinom paketa?
[ 101010 @ 16.06.2008. 22:26 ] @
Moze jedno kontra pitanje, sta da ocekujem kada saljem knjigu iz Srbije u inostranstvo nasom postom ?
Poslao bih nekoliko razlicitih knjiga, nisu nove, mada su kao nove, odlicno ocuvane. ZAboravljene kod mene pa treba da ih vratim vlasniku.

Sto se tice vasih muka, narucivanja preko amazona, ja sam odavno batalio taj posao (dovoljno mi je bilo da jednom prodjem UPS maltretiranje+carinici, da kazem nikad vise) i od tada sam se preporodio.
Sve knjige narucujem preko jednog domaceg izdavaca/distributera stranih naslova (ma napisacu, mislim ovo nije reklama vec konkretna pomoc, pogledajte datastatus.co.yu).
Istina uglavnom narucujem strucnu literaturu, ali t ne menja stvar.
Ne samo sto nema ni trunke maltretiranja sa carinom, spediterima, postom itd. Vec me knjige uglavnom (tj. sve koje sam narucio do sada) izadju jeftinije nego preko amazona.
[ Paxy @ 19.09.2008. 16:37 ] @
Proucio sam nekoliko knjiga sa amazon.com.
Cena paketa je preko 600 E, ali nisam siguran koliko je po paketu jer oni to grupisu po nekoj svojoj raspolozivosti.
Adresa isporuke je drugacija od adrese sa racuna (napisao sam adresu na poslu).

Danas mi je stigao poziv od PTT koji glasi na moju firmu (ne na mene, vec na firmu i adresu firme), da dodjem u PTT u Savskoj ali prethodno da obavim carinske formalnosti.
Da li neko zna kako mogu ja (bez speditera) obaviti carinjenje i sta je potrebno od dokumentacije ?
[ mmix @ 19.09.2008. 17:22 ] @
Trebao si da narucis na licno ime i licnu adresu. Ovako si napravio kao da tvoja firma to uvozi. Ne znam sta da ti kazem, idi do Savske pa vidi direktno sa njima sta znaci "carinska formalnost" i vidi dal mozes da to prebacis na licno ime (ako imas fakturu ili na fakturi stoji da si ti narucio licno, probaj). U savskoj je carinska posta, tako da verovatno nije izaslo sa carine jos.
[ Paxy @ 19.09.2008. 19:51 ] @
NA fakturi pise u polju za billing adress moje ime i adresa.
U polju shipping address stoji naziv firme i adresa na poslu.
Nista zvacu ih u ponedeljak.
[ Paxy @ 23.09.2008. 12:04 ] @
Evo posle dva dana prikupljanja dokumentacije i malo rasprave sa Carinskim odeljenjem pri posti u Savskoj, podigao sam pakete.

Ocigledno je problem nastao zbog toga sto u Nemackoj (gde je paket krenuo zemaljskim postanskim putem) su napisali samo adresu za isporucivanje.
U posti je prvo nastao problem kako da podignem paket kad je poslat na pravno lice. Za to sam na kraju pribavio ovlascenje firme da preuzmem taj paket.

Posle je dosao tezi deo. Na carini su insistirali na angazovanju speditera. Tvrdio sam da knjige nije kupila firma vec ja licno. Rekli su mi da gotovo nikako ne moze da prodje carinu jer glasi na pravno lice. Kada sam nekoliko puta ponovio da firma sigurno nece platiti carinu, jer to ne sme, posto nije ni kupila knjige, poceli smo da trazimo drugo resenje.
Na kraju prilozio sam izjavu firme da nije kupila knjige koje se nalaze na carini, vec ja sam knjige kupio ja i greskom adresirao na firmu. Pored ovoga trazeno mi je da prilozim i dokaz da je uplata izvrsena sa mog licnog racuna.

Posle svega ovoga prihvaceno je da se knjige carine na fizicko lice. Gospodja Radmila Miscevic (bar tako pise na pecatu) je imala strpljenja da ispravi problem koji je nastao sto time sto sam popunio losu adresu isporuke sto time sto je posta u Nemackoj prepisala samo tu pogresnu adresu.

Ovo su prva 2 paketa koje je Amazon poslao, do danas je poslao ukupno 5, sto znaci da cu imati iste muke i sa jos 3 paketa.

ZAKLJUCAK: Nemojte nikako porucivati na adresu firme. U svakom slucaju nece vam doneti na tu adresu ukoliko je neophodno carinjenje, a mozda ce te se sresti sa problemima kao i ja.
[ DS_Store @ 30.09.2008. 08:04 ] @
Citat:
“U Viktimološkom društvu imamo klijenta – žrtvu sopstvenih sposobnosti. Službenik carine, trenutno na bolovanju, bio je premeštan 24 puta, radi na radnom mestu koje traži niže kvalifikacije, a sve to zato što govori tri jezika, član je Mense, ambiciozan, mlad i kreativnošću daleko prevazilazi svoje pretpostavljene... Sada vodi postupak pred Vrhovnim sudom“

Vest.
[ mmix @ 11.12.2008. 08:53 ] @
Prodje skoro tri meseca, jel ima neko nekih novih iskustava sa "kuririma" i spedicijom. Ja sam skoro dobio knjigu sa amazon.uk preko DeutchePost-a i stigla mi je na kucu bez carine i bez PDV-a (sto moze da bude previd). Pitam se da li ce ovo nase jednostrano primenjivanje trgovinskog sporazuma i kresanje carina imati uticaj na ove nase probleme sa spediterima...
[ tdjokic @ 11.12.2008. 15:09 ] @
Ima, evo: http://www.elitesecurity.org/p2132595 i dalje deru po zakonu, i dalje narod ne shvata da je to dranje legalno itd.
[ mmix @ 02.01.2009. 15:14 ] @
Ok, nove informacije, ne narucujte nista iz Hong Kong-a, posta Hong Konga salje airmail posiljke preko TNT-a i samim tim na rupu reketasima. Valjda ljudi misle da cine korisnicima uslugu koristeci kurirsku sluzbu, malo li oni znaju gde mi zivimo...


[ mmatsura @ 29.01.2009. 03:50 ] @
Citala sam ovu temu (a i slicne, na drugim mestima) veceras/jutros, i sve sam vise zabrinuta i razmisljam cak i da odustanem od kupovine.
Moj najveci problem (strah) je sto je knjiga koju zelim da narucim skupa.... $99 bez popusta, na amazon.us je s popustom od nekih 30%, a na amazon.de je oko 67 evra. I sad ne znam sta da radim, i odakle da porucujem, a ako se zaglibim u jos gomilu dodatnih troskova.... Onda bolje da sam je stampala sama, kod kuce, na svom bezveznom stampacu.

(Inace, kao mali off-topic, keva mi je predlozila da je odstampam sama, kad je cula koliko kosta... Bilo me je sramota da joj kazem da je u pitanju strip tj. graphic novel, i da je ovo prvi tom od cetiri.)

Da ne pricam da knjiga ima oko 3 i po kile, tj. 7 funti.


Da li da narucujem s amazona.de? Jel neko imao iskustva s njima? Ne secam se da sam negde procitala, pa rekoh da pitam....
[ Paxy @ 29.01.2009. 09:14 ] @
Poslednja knjiga koja mi je stigla je kostala 99 $ + postarina. Porucio sam je sa amazon.com.
Kada je stigla, naplatili su mi jos 1300 dinara u posti.


[ Branko Santo @ 30.01.2009. 07:01 ] @
To su ti verovatno naplatili PDV 18% taman se poklapa cifra.
[ mmix @ 30.01.2009. 10:11 ] @
Ili je 10% carina i 8% pdv, to ti je uvek lutrija sa knjigama, neki put puste i bez carine, sva zavisi koji carinik ti pregleda paket, ali u najgorem slucaju je 28% na (cena+postarina). mmatsura, sta je sa amazon.uk, jel tamo nema ove knjige?


[ navigare @ 11.02.2009. 06:48 ] @
kod nas je to vrzino kolo i to je stvarno tesko pohvatati sta ko mulja po tim raznim servisima tipa dhl, tnt,ups koji su u stvari najskuplji a jos ovde kad su dosli kod nas, eto nama srece sa njima... a sto se tice carine kad budemo usli u evropsku uniju ( mnogo ce vode do tada proteci) a i kad udjemo, opet ce dosta vremena proci dok se taj segment zakona bude ujednacio sa unijom. Tako da se ne zanose ljudi koji racunaju da ce to biti u skorije vreme. Borbe ce i dalje biti, pa kome odgovara-odgovara
ukoliko bude bila potrebna nekome pomoc sto se tice tih sitnica kao sto su knjige, moze meni slobodno da se obrati, da ga ne bi bolela glava da li ce da placa troskove brze poste i carine
[ TSF @ 24.02.2009. 10:42 ] @
Ispravite me ako gresim ali ako sam dobro shvatio meni ce UPS naplatiti tu neku fiksnu naknadu od tih ~5000 din bez obzira na vrednost robe? Znaci cak i ako porucim papirne maramice od 1.5$ oni ce mi naplatiti 50-60 evra necega?
[ mmix @ 24.02.2009. 13:00 ] @
Samo za vrednost robe preko 20e, sto je opet smesno al za tu granicu treba da zahvalimo Dinkicu i njegovoj protekcionistickoj bitki protiv neckermana. U svakom slucaju, donji iznos granice carinjenja nije problem, problem je sto ces tih ~5000 din platiti ne DHLu, vec nekoj nasoj spediterskoj firmi kojoj DHL "nabaci sljaku" jer ih mrzi da urade ono za sta im je posaljilac platio. AKo sa druge strane paket posaljes postom on prolazi kroz carinsku postu i bude ocarinjen automatski bez speditera, sad ti povezi tackice.
[ TSF @ 24.02.2009. 14:07 ] @
Hvala na odgovoru.
Dakle, ako je roba ispod 20 evra placa se samo danak koji stoji na sajtu sa koga narucujem i ups mi donosi to kuci bez dodatnih troskova? A za sve preko toga ide 10% carina + pdv 18% + tih njihovih par hiljada?
Prilicno jezivo, ali navikli smo da svaki dan dobijemo novo uveravanje da zivimo u necemu sto samo nazivamo drzavom...
[ tdjokic @ 24.02.2009. 15:46 ] @
Citat:
TSF: Dakle, ako je roba ispod 20 evra placa se samo danak koji stoji na sajtu sa koga narucujem i ups mi donosi to kuci bez dodatnih troskova?

Vec vise puta se pisalo o ovome, ali mi se cini da se jos uvek ne razumemo.

1. Slanje postom - ti porucis od nekoga u SAD, UK, Nemackoj, ... , nesto, platis kako znas i umes, dogovoris se da to ide postom i oni posalju postom. Garancije da ce ti roba stici NEMA. "Izgubilo se!" Roba dodje, prodje kroz jednostavniji carinski postupak, verovatno u samoj posti, seriski, i posle te ili pozovu da dodjes ili ti donesu na adresu i platis im koliko traze, uglavnom nesto malo. Ovu varijantu poznajem samo iz tudjih iskustava, pa ako sam nesto lupio - pardon.

2. Slanje kurirskom sluzbom - DHL, UPS (i slicno - ima li ih jos takvih?). Ubedjen sam, da tu postoji standardna procedura, od koje ne mozes da izbegnes, bez obzira kolika je vrednost robe i carina. Ne placas ti DHL-u carinu nego pare za postupak predvidjen zakonom, koji je jednak za 1 sraf i za 1 lokomotivu. Iz tog razloga neki ljudi udruzuju posiljke, da bi im taj fiksni deo troskova bio manji. Pisu tamo neke stvari, za koje prosecan covek niti zna da postoje, niti sta znace, neke "administrativne takse", "otkup tovarnog lista" i slicno. Cesto je usluga samog speditera, koju on licno naplacuje jos i najmanja stavka ili je tu negde!

Narvno, stavka po stavka, skupi se prilicno, pa onda jos PDV na to i izadje bas mnogo.

Ja kupujem neke sitnice iz SAD, ali nemam nacina da placam i porucujem sam, pa koristim usluge jedne nase firme, koja se specijalizovala za to, ali i ona obavljanje carinskih i ostalih administrativnih poslova, kao i dovozenje robe na adresu kupca, prepusta spediteru. Znaci, oni uplate i nabave robu u SAD, transportuju je do aerodroma u Beogradu i s tim su svoj deo posla zavrsili. Odatle dalje ide identican postupak kao da si ti sam porucio robu u SAD, uplatio preko banke, organizovao prevoz do aerodroma, a to je posao koji pojedinac moze da uradi samo teoriski i zato to rade spediteri. Ubedjen sam da je i kod DHL to podeljeno, tako da se taj deo usluge placa posebno, bilo da oni to prepuste spediteru, bilo da rade sami. Ne poznajem njihovo poslovanje detaljno, pa verujem da im je lakse i mozda jeftinije da lokalnu administraciju prepuste domacem spediteru, a oni rade samo medjunarodno. Mozda to tako mora i po zakonu, sta ga znam.
[ mmix @ 24.02.2009. 17:21 ] @
Pa ni ti sam nisi citao ovu temu. Garanciju za postanski paket imas kad uplatis osiguranje koje je mizerno jeftino i nikad i ne treba slati nista bez osiguranja i nepreporuceno. A veruj mi DHL uopste nije imun na gubljenje paketa i koverti, narocito kad su u pitanju dokumenta bez osigurane vrednosti.

Dalje, ne placas ti DHLu uopste nego placas spediteru, sto bi oni trebalo da budu ili se bar tako reklamiraju i zbog cega izmedju ostalog u startu i traze i dobijaju mnogo vece iznose za svoje uslugu nego sto to dobija nacionalna posta. I to je glavni problem, oni ovde u Srbiji ne rade posao koji napolju rade gde se njihova usloga carinske spedicije minimum podudara sa onom koju nudi nacionalna posta. Ta cela prica kako je to neki fenomenalno komplikovan posao koji opravdava 50e troskova je nebulozna, isti taj posao direktno obavljaju carinici u carinskoj posti za iznos takse od 600din i to funkcionise savrseno i drzava dobija svoju carinu i porez. A kad ti se neki "private enterprise" pojavi i nakaci na grbacu i uceni te da moras da platis njihovu "uslugu" da bi ostvario zakonska prava i ispunio zakonske obaveze, onda se to zove prosto i jednostavno reketiranje, i to je ono sto je fundamentalno pogresno u ponasanju DHLa, TNTa, i slicnih.
[ tdjokic @ 25.02.2009. 01:48 ] @
Da, tacno je, ne citam temu skroz od pocetka, vec kako se ko javi, ja ponovo iznosim svoje iskustvo, koje sam vec iznosio jos na pocetku.

Imali smo slucaj da je par ljudi kupilo neku robu i sami su se probili kroz te administrativne zavrzlame, a cena robe im je dosla skoro u paru kao meni, koji idem preko preduzeca. Nazalost, trenutno nemam ni jednu carinsku specifikaciju, sve sam ih pobacao, pa ne mogu da ovde okacim neku, da bih pokazao specifikaciju troskova.

To su konkretne stvari, sve pise izricito sta je sta, nema lazi, nema prevare. A sto su zakoni takvi da to mora tako, to je vec za neku drugu temu. Tu je dodatni problem i to sto recimo amazon ne salje skoro nista u Srbiju, pa si onda prisiljen da se obratis nekom drugom. U mom konkretnom slucaju je nemoguce da organizujem slanje postom, jer jednostavno ne kontaktiram direktno sa prodavcem, iz raznih razloga. A firma koja mi nudi tu uslugu ima tacno odredjeni cenovnik, pa mogu to da prihvatim ili da odbijem, to nije nikakvo reketiranje.

Malo je nezgodno sto paralelno pricamo o slanju preko DHL i na nacin koji ja koristim, preko domace firme koja kupuje robu za mene, ali mislim da to nije neka velika greska, jer se iz dosadnjih postova vidi da je sve vrlo slicno.

Bilo je i konkretnih predloga i saveta kako lakse kupovati, ali za to treba ipak nesto vise znanja i spretnosti nego narucivanje obicnog paketa.

Ja sam vec davao konkretne "domace zadatke" - kako kupiti odredjenu robu a onda se sagovornici ili ucute ili pocnu da govore "A sta ce ti to?" Bila je tema u kojoj sam navodio sta sve kupujem napolju iskjlucivo zato sto ovde ne moze da se kupi, jednostavno nema, u sta spadaju najrazlicitiji predmeti, od vrlo jednostavnih, a potrebnih i korisnih, pa do nekih komplikovanih i skupih, sto sve spada u normalnu ponudu u razivjenoj trgovini, sto kod nas nije slucaj.

Citat:
Ta cela prica kako je to neki fenomenalno komplikovan posao koji opravdava 50e troskova je nebulozna, isti taj posao direktno obavljaju carinici u carinskoj posti za iznos takse od 600din
Posao jeste komplikovan, kao i svaki birokratski posao - treba znati kad, gde, sta, koji obrazac, ovo, ono. Nije visa matematika, ali ako ne znas, onda jeste komplikovano. I o tome smo vec pricali. Ali, kao sto sam vec nekoliko puta naglasio, ne placa se to "umece", nego su troskovi tacno specificirani i dokumentovani, tako da to nisu nebuloze nego konkretne stvari. Kad opet budem dobio specifikaciju, uz neki sledeci paket, okacicu ovde.

Ne kazem da za spretnije ljude nema nekog drugog nacina, ali opet treba neko nesto da uradi, sto opet pretstavlja trosak, kroz vreme, odlaske na razne adrese itd.

Ako se diskusija nastavi na ovaj nacin, ja cu lepo sastaviti spisak neke robe i pitacu vas za najlaksi i najjeftiniji nacin kupovine, ali da odgovor bude konkretan i precizan, nemam nista protiv toga i bicu zahvalan za svaku upotrebljivu sugestiju.

Nije mi jasno ovo oko gubljenja robe. Kako se to misli da firme nisu odgovorne za robu? Ja kad platim mojoj firmi, koja je u neku ruku imitacija DHL, odnosno kombinacija nabavke i transporta, dobijem racun i ocekujem da se to pojavi u Beogradu, u dogledno vreme. Ne moze "Znate, nestalo" jer MENI to ne moze da nestane, ja sam uplatio kod njih. A za postu sam vec rekao - nemam mogucnosti uopste da porucim nesto preko poste, a kamoli da placam osiguranje.
[ mmix @ 25.02.2009. 12:48 ] @
Pa ne pricamo o toj tvojoj firmi, ako tebi odgovara i nisi prisiljen a pristanes, u pravu si nije reketiranje, ali mi ne pricamo o tome. I sasvim sam siguran da bar povremeno neki od paketa koji oni prenose nestane i da shodno svojoj politici ili ponovo naruce istu robu ili ti vrate pare (mozda tebi licno nije, al ne mozes da tvrdis da se ne desava), sto je ekvivalentno osiguranju postanske posiljke.

Ovde pricamo i DHL-u, TNT-u i UPS-u i ostalim "spediterima", kojima posaljilac placa u startu da obave taj uzasno komplikovan posao kopiranja komercijalne fakture i iskucavanja carinskog formulara (sto inace i vajni spediteri rade preko softvera). Umesto toga, oni peru ruke od odgovornosti i tvrde da je njihovo samo da tvoj paket provozaju naokolo a onda te PRISILJAVAJU da koristis spoljnog speditera da bi zavrsio prijem paketa, i ti nemas IZBORA, ili ces da platis ili ce paket biti VRACEN uz potpuni gubitak postarine i potencijalno robe.
Da bi stvarno uvideo zasto je i kako je ovo reketaska druzina u toj aerodromskoj zgradi, moras licno da odes tamo i da probas da zavrsis stvar, kao gradjanin koji ima svoje pravo da interakciju sa drzavnim sluzbama obavi BEZ POSREDNIKA. Pa da vidis kako svi zajedno ispijaju kafice i kako se znaju po prvom imenu i kako "preporucuju" jedni druge i kako mozes da ostaris ispred saltera carine jer se isti ne otvara dok spediteri ulaze na zadnja vrata, da ne pominjem da formulara nema nigde da se nadje. A zbog cega sve to kad najobicnijom postom dobijas kompletnu carinsku uslugu bez ikakvih posrednika? Ja ne gajim nadu da ja licno mogu da promenim nacin na koji ta aerodromska zgrada funkcionise, a Dinkic i kompanija ocigledno imaju vaznija posla sa slikanjem za tabloide nego sa identifikacijom kriminalnih procesa u sopstvenim ministarstvima, ali ljudi treba da znaju sta ih ceka narocito ako "uvoze" tako konspiratorne stvari kao sto su udzbenici i knjige i treba da znaju nacine na koje mogu izbegnu to reketiranje a da sve i dalje bude legalno i u tom konktestu slanje nacionalnim postama kao sto je RoyalMail, DeutchePost ili USPS je daleko povoljnije, sigurnije i jednostavnije od koriscenja kurirskih usluga. Ako menadzerima DHLa, UPSa i slicnih ne smeta sto im nacionalne poste otimaju profit, sto bih se ja brinuo za njih i njihovu nesposobnost i lenjost.

Istina je, ova tema nije korisna svima i ima stvari koje ne mozes da narucis postom pa moras da se snalazis kao sto ti to radis, ali za nekog ko narucuje knjige i sitnice sa eBay-a i Amazona ta tvoja firma je isto toliko presudna koliko i aerodromski spediter. A okaci carinsku specifikaciju pa ces videti i sam , ja tih imam gomilu koji su mi stigli uz postanske pakete. Carina i PDV zavise naravno od robe (i postarine ) dok je carinska taksa "fiksna" i seta se od 612 do 652 dinara za troskove carinjenja i carinskog pregleda. Daleko, daleko od 5000, a i ja sam narucivao razne stvari od knjiga do sistema za filtraciju vode. Gde ode i u ciji dzep tvojih ostalih cirka 4500 dinara, zakljuci sam.
[ Paxy @ 26.02.2009. 17:54 ] @
Za mene novina, a za vas ?
http://www.trackandtrace.ptt.yu/

Do sada sam pratio posiljke samo do ulaska u Srbiju.
[ Dachaz @ 26.02.2009. 18:19 ] @
Uveli su taj Track&Trace još pre nekoliko godina, samo što tad skoro uopšte nije radio.
Sad radi?
[ mmix @ 26.02.2009. 18:27 ] @
Koliko pricaju ljudi radi, ali ima "problema" sa istim, bila je tema na forumu:

Pošta Srbije — falsifikovanje statusa pošiljke
[ Paxy @ 26.02.2009. 18:31 ] @
Sad sam proverio, bez problema prati pakete iz HongKong-a.
[ stefan850 @ 07.08.2009. 13:03 ] @
Uh nacitao sam se ove teme i naplasio ali na srecu moju nije bilo potrebe, evo da podelim sa vama moje iskustvo.

Citao sam prvo ovde kako amazon ume da posalje tako da zavrsi kod speditera pa sam video na barnes & noble da kod njih izricito pise da paket zavrsava u drzavnoj posti zemlje u kojoj musterija zivi pa ta drzavna posta prosledjuje musteriji na kucnu adresu tako da sam preko barnes & noble narucio 6 stripova (racunaju se isto kao da su knjige u pitanju) cena je bila 120 dolara sa shippingom, izabrao sam najsporiji i najjeftiniji. Stigao mi je paket danas, doneo ga postar, svaka mu cast, nije paket uopste mali, putovao je skoro 4 nedelje a platio sam samo 240 dinara postaru na ruke i to je to :)

Tako da eto, probajte sa barnes & noble, toplo preporucujem
[ Programer Offsite @ 27.08.2009. 20:28 ] @
Sredinom jula poslali su mi knjigu preko UPS is SAD. U pitanju je poklon i knjigu nisam platio a verovatno je pošiljalac knjigu označio kao poklon. Nazvali su me iz UPS i rekli mi da knjiga mora da se carini, da mi treba špediter i da će sve izaći negde oko 50E. Nisam mogao da poverujem i odbio sam da carinim knjigu. Da li postoji ikakva inicijativa da se zakonska regulativa što se štampanih stvari promeni u skorije vreme?
[ tdjokic @ 29.08.2009. 02:54 ] @
Citat:
Programer Offsite: Sredinom jula poslali su mi knjigu preko UPS is SAD.
Da su ubacili samo jos jedno slovo S, da su poslali preko USPS onda bi prosao daleko jeftinije. Ne poznajem tu zakonsku regulativu oko knjiga i ne smem nista da tvrdim, ali imam utisak da se ovde javljao lep broj ljudi koji su dobili knjige bez problema.

Cim ide preko UPS, DHL i slicnih kurirskih sluzbi onda to ide na drugaciji nacin od onoga na posti. Cak i da ti odrede carinu 0 (nula) dinara ti bi morao da platis gomilu stvari - pregled, neke obrasce, neke takse, cudo jedno i to ti je tih 50 eura.
[ black_orion @ 06.09.2009. 11:34 ] @
Vlast se busa u grudi kad kazu, evo usvojili smo zakon o internet trgovini, paypal ce nam biti dostupan od januara 2010....Niko ne prica o pravim problemimama u vezi spediterskih usluga....Cisto me interesuje da li toga ima npr i u Engleskoj ili Americi, ukoliko se DHL-om salje posiljka iz Srbije....Osim toga, dok ne udjemo u EU, za nas ce carine i porezi i dalje biti veliki kosmari....
[ Alekssandar @ 15.09.2009. 16:03 ] @
Evo i moje iskustvo: narucio sam dve knjige preko amazon.de. Postarina na svaku je bila 3E iz nemacke. Prva je stigla, nije ni prevelika oko 250 stana, nista nije napaceno. Druga je poveca 1400 strana i naplacena je carina od 780dinara, s tim da nisu mogli da mi objasne zbog cega je uopste carina naplacena. Nemusto objasnjenje je bilo zbog kilaze, ko da su je oni dopremili iz nemacke u Srbiju !? Sta reci nego ova drzava pokusava da te orobi na svakom koraku...
[ Illiron @ 04.01.2010. 12:24 ] @
Hoću da naručim dve knjige sa Amazona. Obe su po pedesetak dolara i velike(zajedno imaju nešto manje od 2000 strana). Ako bih naručivao sa amazon.com, izašle bi me jeftinije ali me brine eventualni špediterski harač. Da li je neko skoro imao slično iskustvo?
[ mmix @ 04.01.2010. 12:56 ] @
Samo je vazno da za shipping ne izaberes kurirsku sluzbu (expedited ili express) vec regularnu/standard isporuku. Ja sam sad pred novaka kupio tri knjige od kojih jedna sa tvrdim povezom, ukupno oko 3000 strana, paket tezine 6.5kg i stigao je preko poste (Deutch Post) i platio sam samo PDV (izgleda da su se konacno opametili da ne carine knjige/uvoz znanja).
E sad, mali trik za amazon, ako narucujes sa amazona, narucuj sa amazon.uk, iste knjige imaju, isti nalog se koristi (user/pass) kao americki ali ce slati iz evrope (jeftiniji shipping) i slace ga preko royal maila ili deutche post-a u zavisnosti od magacina. I ako ti posalju preko Deutche post-a u amazonu ce pisati da salju preko "Deutsche Post DHL" i dace ti 12-cifreni tracking broj. To NIJE DHL courier, tako da nemoj da panicis .
[ Illiron @ 04.01.2010. 13:38 ] @
Čitao sam temu i nadao sam se da ćeš ti da odgovoriš pošto mi je delovalo da imaš najviše iskustva u sličnim porudžbinama. :)

Razlog zašto sam hteo da naručujem sa .com je što mi se čini da je sve jeftinije, čak i šiping. Na amazon.com je poštarina za evropu 4$ po pošiljci i 4$ po stavki a na co.uk je 3GBP po stavki i 5GBP po pošiljki. Takođe, iako imaju iste knjige, na co.uk je jedna 48GBP a na američkom 58 usd. Druga knjiga je 55$ i 50GBP. Nisu to ne znam kakve razlike ali bi se nakupilo. Ako bih gledao samo po brojevima sa sajtova, jedina loša stvar kod naručivanja sa amazon.com bila bi to što bih na knjige čekao 2 nedelje duže. Čak i kad računam bez VATa koji je uračunat u cenu na amazon.co.uk, američki je jeftiniji. Sve ovo pitam zato što sam više puta pročitao kako je jeftinije naručivati sa evropskih amazona ali kada izračunam, ne ispadne mi tako. Zanima me u stvari da li mi je računica dobra i kakva su stvarna iskustva.
[ mmix @ 04.01.2010. 15:13 ] @
Pa moguce je to sto kazes, ne mogu da tvrdim to 100%. Ja sam sa amazona uglavnom narucivao akademske udzbenike koji su u USA skupi papreno dok je van USA moglo da se kupi medjunarodno izdanje istog sadrzaja za mnogo manje para, americke studente deru neopisivo. Al dobro to nije tema, ja sam americki amazon najvise izbegavao zbog tendencije da budu "suvise usluzni" Posto im je lokalna klijentela mahom naivknuta na titranje m**a oni kad nesto ne mogu da urade na vreme gledaju da kompenzuju na svoju stetu i upgraduju te, u ovom slucaju ti trazis USPS shipping a oni ti ucine uslugu i daju ti UPS/DHL za istu cenu. Bilo gde drugo na planeti zemlji to je dobra stvar, sem kod nas. Tako sam se fokusirao na amazon.uk jer razumni englezi nece tek tako da ti daju upgrade

Inace, USPS je prilicno brz, najbrze pristigla posiljka u zivotu mi je bila bas iz USA preko USPSa, stigla je na carinu za dva ili tri dana, ja sam je dobio dva dana kasnije. Oni uvek napomenu najgore moguce varijante cekanja. I za ovu poslednju posiljku ovde mi je receno isporuka za 14-21 dana, dobio sam za 8 sa sve prolaskom kroz carinu.
[ Illiron @ 04.01.2010. 15:29 ] @
Sad sam pogledao još neke knjige i izgleda da zavisi od toga koja knjiga je u pitanju. Mislim da ću ovog puta naručiti sa amazon.com i napomenuti im da mi šalju sa USPSom.

Hvala na pomoći, javiću kako sam prošao.
[ sallle @ 14.01.2010. 01:21 ] @
www.bookdepository.co.uk
free shipping za srbiju - 15tak dana treba, cene manje vise ko na amazonu (nesto je skuplje, nesto jeftinije)
[ codec-M @ 16.01.2010. 19:10 ] @
Aj da ne kachim novu temu , mislim da moze i ovde. Narucio sam nesto iz nemacke 19E je vrednost i stiglo mi sve normalno , nije trebalo nista da se plati. Drugi put posle 2 nedelje sam narucio robu iste te vrednosti (19e) ali mi je ovaj put carinjena i to tako sto je carina urachunala ii 7E (putni trosak od deutsche post-a) i to je 26e na sta sam morao da platim carine i razne takse u vrednosti od 1200din! Zar je moguce ovo ...
Pun sam hejta ljudi ..prosto u ovoj zemlji ama apsolutno nista ne funkcionishe i svuda glavom o zid.. ps ako bokseri idu u raj onda se nadam da carinici idu u pakao
[ tdjokic @ 17.01.2010. 05:02 ] @
Ja zivim u ubedjenju da se do 20e vrednosti robe ne carini i da se tek preko te vrednosti placa carina ali je onda u vrednost za carinjenje uracunat i transport, ali nisam siguran.
[ mmix @ 17.01.2010. 07:52 ] @
To je ona siva zona kojima nasa vlast obiluje i po mnogo cemu drugom :) Realno, nikad nigde nisam cuo da se postarina carini jer se postarina placa (sa PDVom) i ponistava, dakle trosi, u zemlji polaska. Sem naravno kod nas.
[ tdjokic @ 17.01.2010. 15:09 ] @
Citat:
mmix: To je ona siva zona kojima nasa vlast obiluje i po mnogo cemu drugom :) Realno, nikad nigde nisam cuo da se postarina carini jer se postarina placa (sa PDVom) i ponistava, dakle trosi, u zemlji polaska. Sem naravno kod nas.
Slazem se. Carine postoje i u drugim zemljama ali ne ovako, na sve zivo, i ne ovolike.

A tzv. drzava ne uvozi dovoljno sirok asortiman robe, pa postoji potreba za kupovinom raznih stvari. Naravno, drzava kao takva NIJE DUZNA da uvozi nista, na sta sam ovde vec bio upozoren, jer ljudi nisu razumeli sta pricam. Ali drzava JESTE duzna da donosi normalne zakone i da se brine da se oni sprovode a ne da Pera Peric ima monopol na sve zivo, pa sto on uveze - to ti je zakon, a sto ne uveze - izvoli, kupi sam i podmeti ledja za razna davanja. Lepo bi bilo da se monopol kod nas zasniva na tome sto Pera Peric ima najbolju i najjeftiniju robu od svih prodavaca, pa zato svi kod njega kupuju, ali svi znamo da to nije tako.
[ boris6 @ 20.02.2010. 16:37 ] @
Citat:
Illiron: Sad sam pogledao još neke knjige i izgleda da zavisi od toga koja knjiga je u pitanju. Mislim da ću ovog puta naručiti sa amazon.com i napomenuti im da mi šalju sa USPSom.

Hvala na pomoći, javiću kako sam prošao.


Jel ima nekih novosti?
Hteo sam naruciti 4 knjige preko amazon.com i posto sam dobro prostudirao ovu temu, napisao sam im e-mail u kojem sam pitao da li je moguce da knjige budu poslate preko USPS-a i dobio odgovor, izmedju ostalog

"Hello,

I'm sorry, but currently we do not ship International packages via USPS."

Sad kako vidim bolje da se prebacim na neki "evropski" amazon, bilo .co.uk ili .de. Ako razlika u ceni nije velika jel ima sem toga nekih prednosti kod jednog ili drugog?
[ Branko Santo @ 20.02.2010. 18:54 ] @
Book Depository je trenutno najbolja opcija, salju potpuno dzabe provereno na jedno 10ak paketa. Cene su malo vise od amazonovih ali kad se preracuna dobro prodjes.

(posto sam vec jednom ostavio link u drugoj temi admini nek brisu ako misle da spamujem :) )
http://www.bibliotekarka.com/2010/02/knjige-bez-postarine/
[ boris6 @ 02.03.2010. 09:36 ] @
Prosli ponedeljak sam narucio dve knjige sa bookdepository.co.uk, danas postar doneo, nista nije dodatno naplaceno. Upakovane, ne otvarane, pise ne podleze carini.

@Branko Santo
Hvala na preporuci
[ kobra8 @ 12.04.2010. 13:57 ] @
Jednom sam narucio robu iz Nemacke firma je Conrad, neke lasere i zezalice. Poenta je sto je racun za to bio 75eura sa troskovima transporta. Ja sam na kraju sve platio kada su me je olesila lopovska carina i administracija zeljne para, 150 eura!!! Kako naruciti nesto sto bi hteo da kupis a nema ovde ili je jako skupo kada postoji taj lopovski zid
[ tdjokic @ 12.04.2010. 16:41 ] @
Citat:
kobra8: Kako naruciti nesto sto bi hteo da kupis a nema ovde ili je jako skupo kada postoji taj lopovski zid
Vec receno vise puta - postom. Tada je ceo postupak jeftiniji i dosta puta te oslobode placanja carine a i kada se plati STVARNO je carina, u nekom razumnom iznosu, nema svih onih dodataka i taksi kao kad ide kurirskom sluzbom.

Moj svezi primer: za robu placenu 70 $ + 50 $ troskovi transporta, posta je odredila carinu, sa PDV-om od oko 40 $. Meni se to cini normalnim, jer bi me ista stvar kostala toliko i u nasim prodavnicama da je ima. Jedina sporna stvar u mom slucaju je transport, koji bi za nekog uvoznika na veliko bio daleko jeftiniji i jedino su te pare "bacene" ali to je visa sila kad sam uvozis i roba se prevozi avionom, relativno brzo (2 nedelje).
[ Black Shark @ 07.05.2010. 16:56 ] @
Narucim knjigu sa bookdepository.co.uk po ceni od 17.78 EUR. Danas je donese postar, kad ono, carina 600 dinara.
Sa istog sajta sam narucivao i ranije, i sve je stizalo na kucnu adresu bez ikakvih troskova. Jos je na omotu bio pecat "Ne podleze carinskom pregledu"

Koliko znam, knjige ne podlezu carini, a i vrednost je ispod 20 EUR ili mozda gresim???

Znaci li to da sam u prethodnim slucajevima samo imao srece sto mi nista nisu naplatili, ili to zavisi od trenutnog raspolozenja carinika?
(btw. carinik je na forumu vec pominjana Evica)
[ Branko Santo @ 07.05.2010. 17:00 ] @
Meni su isto poslednju knjigu naplatili (nisam ja podizao) 600din ali sam mislio da je zbog tezine knjige posto ima ~800-900 i skoro dve kile.

Ili su provalili da ljudi ne narucuju vise sa Amazona nego BD pa da ucare koju kintu :)
[ tdjokic @ 07.05.2010. 19:23 ] @
Sad kako je nastupila ova kriza nista me vise ne iznenadjuje. Uvode razne takse - na kucne ljubimce, na belu tehniku i jos kojesta, mozda su se setili da mogu malo i na posti da nas deru kao oni na aerodromu. Jeste da je oslobodjeno carine ali je gospodja carinica morala da otvori paket da vidi sta je unutra, a to kosta, pa ga jos ponovo zatvarala, trosila lepljivu traku itd. To nije carina nego ono "za ruke", kao kod majstora.
[ Paxy @ 07.05.2010. 20:18 ] @
Sve sto mi je stiglo ove godine je carinjeno sa 10% carine, pa na to 18% PDV, pa na sve to jos oko 250 dinara ad. taksa.
Znaci svaki paket, cak i onaj koji je kostao oko 200 dinara, je carinjen sa 39% (i vise, ako se uzme primer paketa od 200 dinara).

Ranijih godina, carinili su mi po nesto, svaki drugi-treci paket. Ove godine, bukvalno svaki !
[ boris6 @ 14.05.2010. 15:39 ] @
Meni danas stigla knjiga sa bookdepository, vrednost je bila nesto preko 15e, postar naplatio samo 66din.
[ comilius @ 22.07.2010. 21:05 ] @
Mene su danas zvali iz UPS-a da me obaveste da su mi stigla dva dvd diska sa amazon.de cija je vrednost sa sve postarinom negde oko 30ak eura. Ono sto me zaprepastilo je to sto su mi za troskove carine, speditera, itd. trazili oko 6000 dinara?! Do sada su mi knjige, diskovi i jos neke sitnice stizale najnormalnije bez ikakvih ili sa relativno malim dazbinama pa me je iznos od 6000 sokirao. Naravno nisam prihvatila da platim toliku sumu... Zar nebi trebalo da knjige, diskovi, itd. budu oslobodjeni carine do odredjenog iznosa?
[ tdjokic @ 23.07.2010. 07:37 ] @
Da te "utesim" - sad se i Posta izvezbala (a mozda su citali nase zalbe na speditere, pa videli da bi i oni mogli da zarade na slican nacin?) i lepo dere. Tu i tamo neku sitnicu puste, ali bas pristojno uzimaju pare. Danas treba da podignem paket, vrednost robe 40$, postarina 50$ (kabasta roba) i na obavestenju pise da cu platiti troskove nase poste oko 40$. Paket je isao najjeftinijom opcijom americke poste (USPS). Ipak, da je islo DHL ili UPS bilo bi i skuplje.

Carina je cesto najmanja stavka ali su ostale velike i mnogo ih je, a i dinar je pao prema evro i sve cene rastu.
[ comilius @ 23.07.2010. 11:38 ] @
Da je druga roba bila u pitanju pa jos i da razumem ali za diskove.... stvarno nemam reci...
[ tdjokic @ 23.07.2010. 13:02 ] @
Mozda se kod njih nesto promenilo (kriza, stednja) pa sad otvaraju i pregledaju sve zivo a tamo je vec i otvaranje prazne kutije i postupak predvidjen za to veoma skup.

Tamo ne mozes doziveti da ti na posiljku napisu "Oslobodjeno carine" i ubace u kucno postansko sanduce. Ja sam nedavno imao carinu na neku sitnicu (preko poste) nesto 50 dinara valjda, a onda su na to dodali jos nekoliko pozicija i krajnja cifra je ispala oko 900 dinara. Druga sitnica je bila vrednosti manje od 2 dolara, postarina = 0 (!) i nju su pustili bez ikakvih troskova, isto preko poste. A kad ide preko UPS to ne moze i mozda su jos i nesto zakomplikovali i to je to.

One posiljke ranije, jesu li ti isto stizale preko UPS ili preko poste?
[ comilius @ 23.07.2010. 16:00 ] @
Knjige i diskovi su uglavnom postom stizali a ovo ostalo uglavnom preko DHL-a, mozda jednom-dvaput preko UPS-a ali nikada mi nisu rekli da treba da platim toliku sumu...
[ AstroDule @ 14.08.2010. 12:35 ] @
Preko sajta Lonely Planet sam naručio jedan vodič. Uz njega sam dobio poklon još jednu njihovu knjigu (isto toliko debelu). Poštar mi je doneo na vrata (ništa nije trebalo da platim). Na kartonu u koji su knjige bile upakovane je bio pečat (na srpskom) da je paket oslobođen carine (tako nekako - zaboravio sam tačno jer su knjige stigle pre mesec dana).
[ djvaso @ 20.08.2010. 17:06 ] @
Citat:
stefan850: Uh nacitao sam se ove teme i naplasio ali na srecu moju nije bilo potrebe, evo da podelim sa vama moje iskustvo.

Citao sam prvo ovde kako amazon ume da posalje tako da zavrsi kod speditera pa sam video na barnes & noble da kod njih izricito pise da paket zavrsava u drzavnoj posti zemlje u kojoj musterija zivi pa ta drzavna posta prosledjuje musteriji na kucnu adresu tako da sam preko barnes & noble narucio 6 stripova (racunaju se isto kao da su knjige u pitanju) cena je bila 120 dolara sa shippingom, izabrao sam najsporiji i najjeftiniji. Stigao mi je paket danas, doneo ga postar, svaka mu cast, nije paket uopste mali, putovao je skoro 4 nedelje a platio sam samo 240 dinara postaru na ruke i to je to :)

Tako da eto, probajte sa barnes & noble, toplo preporucujem


Teren, je na zalost, i dalje pun mina iznenadjenja. Bio je popust od 50% na izdanja Criterion Collection kod ovog prodavca, pa rijesih da castim sebe sa nekom klasikom i odabrah najjeftinije slanje $8.48. Poslije dvije nedjelje cekanja, jer diskovi u trenutku porucivanja nisu bili na stanju mada su karticu odmah oglobili, stize obavjestenje da je posiljka poslata UPS-om. Nastavak je dobro poznat. Danas me zove djevojka na mobilni (ne znam samo otkud im broj?!) da je posiljka stigla i da treba da platim 37,20 EUR za kompletnu uslugu ili ako necu da oni izvrse spediciju onda za otkup tovarnog lista treba da izdvojim oko 30 ojra. Razmislicu sta da radim.