[ NM 156 @ 30.03.2007. 09:37 ] @
Trebaju mi preporuke za realizaciju jednog projekta. Posto nisam siguran sta bi bilo najbolje rjesenje, rekoh bolje mi je da se ne zaletim i pocnem raditi nesto za sta bih kasnije zakljucio da je moglo i bolje. Evo problema:

Trebam mehanizam za generisanje specificnih izvjestaja, na osnovu odredjenih ulaznih podataka. Na primjer, imam template za printanje dokumenata koji u koristenju aplikacije terbam popuniti odredjenim informacijama iz baze podataka. Htio bih da mehanizam bude fleksibilan u toj mjeri da mi dozvoli da dijelove template-a popunim proizvoljnim podacima iz baze(npr. da mu na neki jednostavan nacin specificiram iz koje tabele da pokupi trazene podatke). U sustini, trebao mi jednostavan jezik kojim bih mogao definisati nesto kao tagove koji specificiraju izvor podataka, i mehanizam koji bi te podatke pokupio. Sa druge strane, ne bih zelio da rjesenje postane previse kompeksno zbog vremenskih ogranicenja, pa je potreban balans fleksibilnosti i robustnosti.
Kao neka startna ideja mi se namece koristenje xml-a za definisanje strukture tempjelta, pri cemu bih taj xml kasnije konvertovao u proizvoljan prezentacijski format koristenjem XSLT-a.

Imate li kakvih pametnijih prijedloga, savjeta? Dobro bi dosli :)
[ Majstore @ 06.04.2007. 01:04 ] @
Nisi bas bio precizan u opisu problema, ali upotreba XML tehnologija bi svakako mogla da dodje u obzir.
NPR: u bazi cuvas napravljene xslt transformacije. Iz aplikacije kreiras i punis xml dokumente, pozoves odgovarajuci
xslt koji transformise xml u ono sto ti treba (izvestaj za stampu, drugi xml...). Sam mehanizam kojim punis xml je kod
aplikacije...Nisi naveo nista preciznije, obim projekta, tehnologije i alati sa kojima bi radio...tako da je tesko da ti
neko moze predloziti nesto konkretnije.
[ NM 156 @ 10.04.2007. 10:45 ] @
OK, planirao sam format i sadrzaj templatea cuvati u xml-u, koji bi kasnije eksportovao u xhtml, pdf ili doc.
Template se mora sastojati iz raznih elemenata za koje moramo definisati kako ce se prikazivati. Na primjer, template treba da sadrzi opis prezentacije headera, footera, standardni izgled paragrafa, naslova itd. Po trenutnoj zamisli, xml template bi izgledao nesto slicno ovome:
Code:

<template>
    <elements>
        <header>
            <fontsize>15</fontsize>
            <alignment>center</alignment>        
            .... 
        </header>
        <paragraph>
            <fontsize>12</fontsize>
            <font>arial</font>        
            .... 
        </paragraph>
    </elements>

    <content>
        <paragraph> Ovdje ide neki tekst...</paragraph>
        ....
    </content>
</template>

Na osnovu prvog dijela templatea (u okviru taga elements). kreira se objekat klase ElementDescriptor koji sadrzi opis elementa(za elemente stila koji nisu navedeni predpostavlja se da imaju defaultne vrijednosti). Nakon toga prolazim kroz sadrzaj (content), i za svaki elelementi ispisujem njegov sadrzaj i primjenjujem na njega stil koji je definisam descriptor objektom.
Na osnovu descriptor objekta moram realizovati finalnu prezentaciju sadrzaja u razlicite formate. Predpostavljam da bih na osnovu ovog objekta mogao napraviti xsl transformacije? Mogao bih za html generisati i CSS. Nisam siguran kako bi sve ovo islo sa pdf-om i doc-om, ako neko ima iskustva nek cijenio bih da se javi