[ thegrof @ 01.04.2007. 18:13 ] @
Potrebna mi je mala pomoc.
Zeleo bih da znam neka osnovna pravila montaze.Da li uopste i postoje?
Ovde mislim na pravila tipa koliko vremena bi trebalo da stoji statican kadar, a koliko bi trebalo da traje svenk, pa statican...i tako.
Razumem ja da bi trebalo da se koriste kao smernica, ali verujem da ih oni ne koriste ni tako.
Ovo pitam jer mi stalno neki moji prijatelji montazeri govore o pravilima, a od njihovog rada me boli glava.Sve se trese i ljulja, glave novinara i sagovornika su odsecene i sl.Za kadove iz neke "pecurka" perspektive da i ne pricam. Oni se zale da su za to krivi snimatelji, da oni ne poznaju neka "skolska" pravila snimanja, snimatelji kukaju na novinare i tako sve u krug.A, cini mi se, da najvise trpi tu produkcija.

Unapred vam se zahvaljujem.


[Ovu poruku je menjao Misa_exclusive dana 04.04.2007. u 10:55 GMT+1]
[ Misa_exclusive @ 01.04.2007. 19:20 ] @
Što se tiče ENG snimanja, postoje neka osnovna pravila. Ja imam tu "skriptu" ali na papiru, pa ću da to prekucam i okačim na net. Ustvari, potrebno je imati smisla za snimanje, i većinu tih "pravila" ćeš ispuniti. Što se tiče montaže, tu je bitnija smisao za istu. Siguno da i tu ima neki kodeks, ali ja to nemam (ni u kakvoj formi) :)
Nadam se da ćeš imati strpljenja da sačekaš da dobijem slobodnog vremena i da to otkucam i okačim.
[ deks007 @ 01.04.2007. 19:31 ] @
Evo moje neprofesionalno vidjenje . Prvo pricas o montazi a onda o snimanju (o odsecenim glavama i ljuljanju i brzom setanju kamere ) . Onaj sto montira snimak ne moze od babe da napravi devojku . Ja sam amater i kada nesto snimam trudim se da ne mlataram kamerom dok snimam , zumiram polako a ako se o pozadini cuje muzika ( rodjendan i sl ) trudim se da ne seckam u toku pesme . Ocekujem i da profesionalci kazu neku pametnu jer ipak oni to uce na akademijama . Pozdrav !
[ thegrof @ 01.04.2007. 19:46 ] @

Ok, slazem se da smisao i "zica" imaju vaznu ulogu i u snimanju i u montazi. Medjutim, sigurno je da postoje neke odredjene stvari kojima bi trebalo svi da se vode ( i montazeri i snimatelji), a tek onda dolazi na red kreativnost, ideja, trenutak inspiracije.
Smatram da je montaza autorski rad i da bi trebalo da zavrsni materijal nosi pecat i prepoznatljivost autora, ali u nekim radovima ne bi trebalo biti bas toliko subjektivan. Recimo, u najobicnijem sinhronu neke obrazovne emisije bi bilo glupo da da neke stvari koje se nalaze u kadru odvlace paznju od coveka koji ima nesto "pametno" da kaze.Glupavo bi bilo da covek prica o npr. resavanju pitanja budzeta, a da se iza njega vidi oskudno obucena cica koja lize sladoled i sl.To bi sigurno moglo da se koriguje pravilnim kadrom.Ni u montazi ne bi moglo da se pokrije, s obzirom da bi sa svakim izlaskom sa pokrivalice na sinhron sve ostalo isto, sem sladoleda koji bi bio skoro polizan..:)

A toga ima i te kako..:)
[ lancia88 @ 01.04.2007. 23:01 ] @
Pozdrav,

pa citav spisak kojekakvih pravila postoji, u pitanju su dve odvojene stvari koje se sasvim ozbiljno izucavaju na visokim skolama izmedju ostalog.

Kada snimas imas citav niz pravila ali suvise je da sada pokusavamo da ih pominjemo, ako Misa postavi, mozda vredi prokomentarisati ali sad nesto praviti, zaludan posao. Osnovno je da ukomponujes obe stavke tako sto ces u montazi uocavati svoje snimateljske greske, drugim recima, mnogo, mnogo vezbanja. Manje je bitno na cemu, vazna je vezba kojom stices izvesna iskustva. Tek tada ces shvatiti da treba da izbegavas svenkove, trzaje, zumove itd. Posebno treba da izbegavas efekte tokom snimanja, zadatak snimatelja je da sto komptenije i prirodnije prenese snimani dogadjaj, ostatak je na reziji i montazi. Ukoliko moras svenkovati, radis to lagano i bez trzaja, to se tek vezba, polozaji ruke, tela, vezbas korekciju ugla snimanja baratanjem komandama na tripodu ili jednostavno polozajem tela ako snimas sa ramena i iz ruke. Opet, ukoliko moras zumirati, radis to polako i opet kontinuirano, sve to probas pa kad izmontiras vidis greske i tako opet u krug.

Moras ispred sebe postaviti koncepciju snimka, razmisljati rezisreski pa dodati i uvodne/odjavne kadrove, dodati visak materijala za svaki slucaj, pomocni materijal koji belezis dok nema glavnog dogadjaja i slicno. Nadalje, vidis sta je centralno u snimku pa to i kadriras tako da bude sto vise u sredini pozicionirano po obe dimenzije.

Svetlost je poseban problem, prelazak sa vestackog na prirodno svetlo jos posebniji, muke sa white balance-om problem koji ni proizvodjaci kamera jos uvek ne resavaju u potpunosti, zatim sve one sitnice vezane za svetlo, kada stojis iza izvora ili kako izvor pada na objekat, sopstveni izvori svetlosti, difuzno odbijanje od svetlih povrsina, geometrija....ma mogu i celu noc pisati pa necu reci ni pola a kamoli objasniti.


Kod montaze je, po meni, osnovno za pocetnika da ne koristi sarenilo efekata i tranzicija koje ga u pravilu fascinira i opcini kao svetlo leptira. Tzv. meki i tvrdi rez su zakon za sve, jednostavnost montaze tek daje kreativnu snagy reziserskim/snimateljskim kvalitetima. Kada je utopis u more efekata, niko na kraju nece znati sta si zeleo da kazes na pocetku....moras takodje voditi racuna i o dinamici desavanja, duzini kadrova pre smene, frekventnosti izmena te globalnom odnosu trajanja pojedinih kadrova u izmontiranom videu. Audio je potpuno zasebna prica, ne bih sada o tome... a kad pogledam na sat, ne bih vise niocemu veceras. :)
[ Misa_exclusive @ 01.04.2007. 23:16 ] @
^Veoma kvalitetan post. Lancia8, svaka cast!
Sve što si rekao je tačno. Posebno bih ponovio ovo oko montaže što si rekao, a vezano je za korišćenje "svadbarskih" efekata. Dakle, samo rez, fade in/out i crossfade.

PS Trudiću se da ovu skriptu iliti pravila za ENG snimanje pretvorim u digitalni oblik i okačim, a do tada pozz...
[ d4rk3lf @ 02.04.2007. 01:09 ] @
Na žalost, ponekada mi se čini da više nema nikakvih pravila, obzirom na to kakvo se sve đubre emituje i to na nekim nacionalnim televizijama. :(

Po mojem skromnom mišljenju sve se može snimiti sa statičnim kadrovima i bez ikakvih zoomova ili švenkova. Treba da postoji debeo razlog da bi posegnuo za njima. Zoom ukoliko je spor i dobro urađen, možda može da doprinese pojačanom efektu zamišljenosti nekog lika u kadru. To ti je samo primer za šta bi mogao da koristiš, mada sve može da se odlično odradi i bez toga. Kao što ti je lancia88 rekao, nasnimi što više kadrova za pokrivanje, nikada ne znaš kada će da ti zatrebaju. Osim pomenutih tranzicija i efekata, izbegavaj da koristiš slične krupne i široke planove prilikom montaže.
Ali pre svega osmisli dobro plan snimanja. Zapiši sve što ti padne na pamet da ćeš da snimiš.
Mnogo je lakše precrtati ideju na papiru, nego u montaži i postprodukciji.
[ tonnib @ 02.04.2007. 07:42 ] @
Postoje pravila u montaži i ta pravila služe da bi se kroz njih lakše pripovjedala priča. Ako postoji neki bolji način pripovjedanja ili izlaganja u montaži a pravilo se krši zašto ne napraviti tako. To ti je kao kod slikanja. Picasso je savršeno crtao realne crteže pa je tek kasnije napravio nešto novo.

Drugo, naša percepcija se mijenja iz godine u godine prema filmu. Neki film prije 20 godina nam je sporiji jer smo navikli prihvačati više vizualnih informacija nego što su to imali naši roditelji. Tako da se s time mijenjaju i neka pravila koja su prije bila temelj.

Predlažem knjigu Marka Babca " Jezik montaze pokretnih slika"

[ thegrof @ 02.04.2007. 14:25 ] @


Puno hvala.

U principu ste mi pomogli. Knjigu Marka Babca sam narucio.
Mene sve ovo interesuje u stvari ne zato sto nemam nikakvog iskustva u poslovima video produkcije, naprotiv.Radim na nekim televizijama i za neke televizije vec nekih 12 godina. Ali sve sto sam radio je bilo "samouko",znaci samo na osnovu osecaja i neke logike. Sada sam dobio zaduzenje da kontrolisem rad i da saradjujem sa momcima koji rade montazu i kameru , jer bi trebalo da radim reziju nekih malo zahtevnijih emisija.Posto ta televizija pretenduje da bude jedna ozbiljna kuca i da bih to uopste mogao da radim, potrebno je da usavrsim svoje znanje i da budem potpuno siguran u to sto radim.Da ne bude nista "ofrlje"
i da ne bih ispao bezobrazan i smesan. Tako bi bilo posteno prema poslodavcima, prema kolegama i prema sebi.
Inace, trenutno radim na jednoj novoj televiziji koja se emituje samo putem satelita, u toku je kreiranje programske seme i ugovaranje emisija, a sa sopstvenom produkcijom bi trebalo da krenemo za najkasnije dva meseca.



[ Sirenica @ 03.04.2007. 09:05 ] @
Pa ti onda treba da "studiras" i reziju, jer i tu postoje odredjena pravila. ;)

U svakom slucaju, samo hrabro, lepo je sto te sve to interesuje i sto podizes ovaj "zanat" na jedan visi nivo, dok ga neki pojedinci omalovazavaju.
Srecan rad!
Pozz
[ thegrof @ 03.04.2007. 10:07 ] @

:)..Omalovazavanje tog "zanata" bi bilo kada bi sa svojim znanjem ostao na ovom nivou.Bas zato zelim da naucim od strucnih ljudi neke stvari.
Nasao sam sajt www.revision.co.yu , na kome se nalaze podaci o treningu gospodina Milana Pece Nikolica zajedno sa lekcijama(cini mi se da postoji bas i tema o tome na ovom forumu).
Medjutim, kontaktirao sam ih mailom, zeleci da dobijem informacije o mogucnosti upisa, ali za sada nisam dobio nikakvu povratnu informaciju.
Ako neko zna i zeli da mi pomogne, zamolio bih ga da mi objasni nacin i mogucnost upisa na trening.
[ lancia88 @ 03.04.2007. 11:25 ] @
Pozdrav,

omalovazavanje? Da, itekako postoji i ima zajednicki sadrzalac u svim osobama koji omalovazavanjem nastoje da prikriju vlastito neznanje.

Samo onaj ko zaista zna, sposoban je da kaze: da, to je tako, koliko je meni poznato.
Onaj ko ustvari ne zna, kaze: da, to je tacno tako, ja znam!

Rezija je neodvojiva od kamere i montaze, nista manje nije znacajno poznavanje rasvete, audia, organizacije ili tehnickih mogucnosti angazovanja opreme ali za samu kvalitetnu montazu i snimanje, neophodna je sinteza ove prve tri stavke. Pojava mini-rezisera, ustvari u najboljem slucaju solidnih kamermana koji "reziraju", znatno je unela omalovazavanje montazerskog zanata. Vremenski poklopivo sa pojavom te kategorije, nastala je nova podela koja je trebala da zastiti stare "autoritete" od gazenja od strane "mladih lavova" sklonih pracenju tehnologije. Ta podela je odlucila da ce stari autoriteti biti "titulisani" kao reziseri a nove snage ipak samo kao "realizatori". Jos jedna velika podvala i bruka koja je nalazila opravdanje u nesrazmenom ucescu kreativnosti prilikom izrade sporovoznih videa i nekih brzih varianti. Naravno, pokazite mi starog rezisera koji bi odradio fudbalski prenos sa danasnjim brojem kamera iz reportaznih kola, bas me zanima koliko je takvih (a ima ih ali je broj za koji ja znam smesno malen).

Nebitno, vazno je reci da se montazerskom i snimateljskom poslu mora prici krajnej ozbiljno i studiozno, analiticki pratiti rad svih relevantnih koji dolaze u obzir iz objektivnih razloga, a pre svega vlastiti rad. Svakako postoje pravila za rad u obe struke ali prevashodno su okvirnog karaktera, nemaju striktno univerzalnu formu vec su vise orjentaciona. Neka i jesu striktna ali se vecina pravila moze modifikovati ukoliko ih se pazljivo analizira i shvati njihov smisao. Tada ih mozes modifikovati imajuci pritom na umu sta su ta pravila u osnovi imala za cilj.

Zato i mozes svenkovati, naprimer, onda kada snimas neki dogadjaj koji ima i potrebu za sveobuhvatnim kadrovima koji ne mogu biti kadrirani jednim snimkom. Ukoliko razumes zasto svenk nije dobar, moci ces, kada si primoran na njega, da kompenzujes njegove lose strane upravo nacinom i izborom svenka. Slicno je i za zum i za sve nepreporucive stavke.

Tako gledas stvari i u montazi, lagano se drzis pomenutih efekata, sve na rez i "meki rez" sa oba disolva za "umeksavanje", a zatim siris lepezu na jos poneki efekat ali onda vodis racuna o ritmu i dinamici, stvar postaje kompleksnija i zahteva vise truda da ne bi "preopteretio" video nepotrebnim sarenilom.


I tako to, jelte.....
[ Sirenica @ 04.04.2007. 07:04 ] @
Vlado, da li si razmisljao mozda o akademiji!? Moja topla preporuka ti je da zavrsis ozbiljnu skolu za to, ako imas mogucnosti. Svi "kursevi" i "treninzi" su povrsni, jer su kratki i brzi, pa mislim da ne bi mnogo odmakao od onoga sto vec znas.
[ tonnib @ 04.04.2007. 08:21 ] @
Slažem se sa Sirenicom. Ja sam na 4godini montaže u Zagrebu. Trebam diplomirati negdje u 10mjesecu. Ono što mi je akademija pružila je veliko iskustvo na polju dokumentarnog i igranog filma tako i televizijskim projektima(reklame, spotove, TV drame, emisije i razni prijenosi). Akademija ti nudi da probaš svašta od ponuđenog i da se pronađeš u onom segmentu koji te raduje. Najvažnija stvar osim teoretskog znanja i prakse na montažnim vježbama dobit češ vještinu dijagnoze problema. Naletit češ na problem i znat češ potražiti rješenje (zato je ovaj forum super). A drugo prije češ dobiti posao zbog diplome a i upoznat češ puno ljudi koji ce ti ga ponuditi jer su te vidjeli kako radiš.

Definitino upisati faks ili nešto slično.
[ Misa_exclusive @ 04.04.2007. 09:56 ] @
Po mom mišljenju, tema je veoma zanimljiva i korisna, pa sam je odlučio TOP-ovati.
[ lancia88 @ 04.04.2007. 10:39 ] @
Pozdrav,

Citat:
thegrof: ...Sada sam dobio zaduzenje da kontrolisem rad i da saradjujem sa momcima koji rade montazu i kameru , jer bi trebalo da radim reziju nekih malo zahtevnijih emisija.Posto ta televizija pretenduje da bude jedna ozbiljna kuca i da bih to uopste mogao da radim, potrebno je da usavrsim svoje znanje i da budem potpuno siguran u to sto radim.Da ne bude nista "ofrlje"
i da ne bih ispao bezobrazan i smesan. Tako bi bilo posteno prema poslodavcima, prema kolegama i prema sebi.
Inace, trenutno radim na jednoj novoj televiziji koja se emituje samo putem satelita, u toku je kreiranje programske seme i ugovaranje emisija, a sa sopstvenom produkcijom bi trebalo da krenemo za najkasnije dva meseca.



Naravno, iz svega opisanog, tesko da sad moze naci vremena za Akademiju, cak i Dunavfilm je preduga opcija za njegova standardna zaduzenja.

Mi bi sad ovde trebali opisati kako se kadrira, sta je u centru a sta van, kako se definisu zahtevi za kamermana na terenu a kako u studiju, sta bi bila precizna knjiga snimanja ili storyboard cak i slicno, koliko da bi autor teme mogao da "pohvata" ko je u pravu u kom slucaju a ko se samo sakriva iza opsteg nepoznavanja materije od strane onih kojima se zali na nekog drugog.

Za neku iole podrobniju analizu, bilo bi od koristi da znamo na cemu se sve od tehnike radi i sta se sve redi u smislu izrade emisija, posebno tog neceg zahtevnijeg sto bi trebalo da se rezira. Mozda je to jedini nacin da dovoljno brzo damo odgovore, svako u onoj meri koliko zna. Kao forum, mogli bismo ispasti poprilicno kompetentni jer je ocito da imamo raznih iskustava spremnih na azmenu i diskusiju.

Da ne bude zabune, nije mnogo bitno za ovo cime se snima, vec sta se snima i na cemu se sve moze montirati, ovde mislim i na tehniku i na znanje i poznavanje te tehnike od strane rukovalaca njome. Naime, nije svejedno da li ce se neke emisije raditi na linearnoj i nelinearnoj montazi, odnosno, kombinovano. Na taj nacin preciznije definises zadatke u montazi. Nadaljel, nije svejedno i koliki su rokovi za razne stvari i odluke za nacin montaze spram njih. Moze se dosta toga urediti i internim pravilima, ako je vec covek na takvoj kontrolnoj poziciji, moguce je zarad reda u kuci sugerisati vlastitu kreaciju pravila prilikom montaze sefu produkcije i na taj nacin standardizovati rad koji se ocito gubi u moru "lokalnih i samoprozvanih" autoriteta, sve najbolji do najboljeg, nepogresivi do nepogresivog. Ustvari, ispratio sam nekoliko televizija i mogu da kazem da bez te standardizacije nema ni napretka u organizaciji posla.
[ thegrof @ 05.04.2007. 14:33 ] @

Ovo se zahuktalo..:)

Sto se tice upisa na Akademiju,sigurno je prekasno, sto zbog porodicnih obaveza, sto zbog godina.
Kada sam rekao da bi trebalo da radim ozbiljniju emisiju, mislio sam na sledece:
Emisija je "ziva",e sada nije problem u tome s obzirom da sam vec radio takve emisije, vec je stvar u tome da cemo sada imati ziva ukljucenja iz raznih gradova bivse nam nase Juge.:)..Up-link stanica je pripremljena, svi tehnicki uslovi zadovoljeni, od opreme do ljudstva,(nezvanicno su to skolovani momci koji rade na nekim nacionalnim televizijama).Imacemo priloge , neke specijalne goste, izvlacenje nagrada...Emisija je vec osmisljena, sada je samo "sminkamo".Ja sam taj koji bi to trebalo da izrezira i da sve drzi pod kontrolom.Pa mi je, iskren da budem, malo frka.

Sto se tice montaze, kombinacija je linearne i nelinerane. Snimamo u DV formatu sa Sony-jevim 400-tkama.Materijale za priloge cemo dobijati u DV, eventualno ce neki biti snimljen na beti.Sto se tice tehnicke opremeljnosti, to je OK.

Imamo tu neke izvesne probleme tipa da se slika degradira, jer za emitovanje prebacujemo u mpg, pa se posle encoduje u signal ciji je simbol rate mali, ali je to vec neki drugi problem.

[ lancia88 @ 05.04.2007. 22:09 ] @
Uslovi su onda ispunjeni za vlastitu podelu sta se od emisija montira linearno, sta nelinearno, tu vec mozes uvesti ili sugerisati vlastiti koncept i montazeri u obe montaze se pridrzavanjem tih pravila itekako mogu udaljiti od opcije "pljuvanja" onog prethodnog u nizu. Konkretno, najbolje je kada prilog sa kamermanom snima onaj ko odgovara za njega u autorskom smislu, recimo voditelj emisije. Tada malko das i autora emisije na "obuku" u montazi, ukazes mu ili to poveris nekom od odgovornijih montazera, sta se moze a sta ne popraviti u montazi. Tada ce znati za naredni put sta da zahteva od kamermana. Kada dobijas gotove priloge za "obradu", racunaj da ce montazeri po pravilu obavezno kukati, to tako ume da bude cak i iz navike :) Iskreno, mislim da tu ne mozes nista. Gledao sam mlade montazere koji kukaju na sve i svasta ali kada je u pitanju snimak nekog autoriteta za kamerom, onda to rade samo kada su sami, da ih stariji ne mogu cuti....

Kod samog snimanja/kamere, sto se samih nekih osnovnih pravila tice verovatno treba obratiti paznju pre svega na kadriranje i na kombinaciju siroko/krupno sa najmanje dve kamere u paru. Verovatno treba malo prekontrolisati ko od kamermana eventualno gresi sa nekom od tih stvari pa ako se pronadje falinka, fokusirati se da se tom kamermanu pojasni deo koji ne radi dobro. Ne znam sta bi jos moglo da bude u "zivoj" emisiji sporno vezano za kameru ukoliko se radi sa kamerama na stativima. Naravno, ukoliko postoji neka sa ramena ili kran, tu je vec dijapazon mogucih gresaka dosta siri. U prvom slucaju problemi pre nastaju kod zvuka, osvetljenja ili sinhronizacije signala/reference, te eventualnog pustanja krolova/kajrona/potpisa sa dzenloka ili sta se vec koristi za vucenje. Zivu emisiju u sustini vecinom montiras sam ako si u ulozi realizatora, "sminku" rade verovatno montazeri naknadno ako se kasnije emituje, ne znam kakav je po tom pitanju koncept ali ne vidim sta bi u takvoj emisiji trebalo od nekih pravila sugerisati montazerima ili sam pogresno pretpostavio pa su montaza uopste ili ova emisija zasebni problemi?

[mod edit-Uklonjen off topic]

[Ovu poruku je menjao Cileinteractiv dana 05.04.2007. u 23:21 GMT+1]
[ REZISER_No1 @ 20.10.2007. 12:35 ] @
Jako je bitno koji se žanr snima... da li je doku, info ili zabavnog karaktera.
U info ili doku treba izbjegavati brzi zoom, pokret ... kod doku programa kamerman mora biti
kreativan i kroz kameru gledati umjetnički...slika mora pričati priču, pored normalno dobrog naratorskog glasa. Kamerman koji nesnima sa stativom i nije kamerman.
Kod info programa snimak bez stativa može samo biti u slučaju nekih brzih dešavanja.
Neko ko se želi baviti snimanjem mora poznavati planove snimanja...
daleki total, total, polutotal, srednji plan, amerikan, srednji krupni plan, krupni plan, vrlo krupni plan, detalj. Bavljenje snimanjem je čitava nauka, ali ko ima dobro oko može zaobići nauku.
[ ivan tarle @ 03.11.2007. 01:01 ] @
Generalno gledano, iako se to mnogima ne dopada, sve to o čemu se ovde govori spada u zanate. Umetnost se ne uči i niko ne može da ti da precizan odgovor kako da osvojiš Oskara u 5 kategorija i to će ti na svakoj akademiji reći. Kamera, montaža i režija zanati su kao i svaki drugi. Kao takvi oni imaju određena pravila koja je neophodno ispoštovati pre svega zbog onoga kome je delo namenjeno s druge strane pravila postoje da bi se rušila. S obzirom da je digitalna tehnologija samo nadogradnja već postojećih tehnika predlažem ti da se pre svega posvetiš "promatranju". Gledanje televizije sa analizom onoga što vidiš nije loša vežba za takve stvari. Obrati pažnju na uglove, planove, ritam smene kadrova, prelaze. Pažljivim gledanjem i razmišljanjem o tome šta se tačno tu dešava možeš za vrlo kratko vreme da provališ u čemu je fora. Kada ide krupni plan, kada srednji, kada ameriken. Ukoliko imaš kablovski ili satelit obavezno gledaj BBC i pravi komparaciju sa onim što vidiš na našoj televiziji. Pazi, ne radi se o sadržaju i to te generalno ne zanima preterano kada je režija u pitanju. Ti tom vežbom posmatraš ono što ti sutra treba da radiš. Kada ti to budeš radio koristićeš iste metode kao i BBC ili B92 ili RTS ili neka lokalna tv stanica tipa Most. Za sve te oblasti koje si pomenuo dobija se oskar! Razmisli o tome. Šta to znači i zašto to pominjem? Zato što su to izražajna sredstva. U pozadini svega stoji potreba da se nešto kaže kroz ono što se pokaže ili ono što se ne pokaže ali se nagovesti. Montaža je najosetljiviji deo kreacije filmskog ili tv dela. Kroz montažu ti zapravo kreiraš prostor, vreme i radnju koji su kada je film u pitanju zahvaljujući montaži razdvojeni. Prvi filmovi bili su zapravo snimljeno pozorište. Iz jednog kadra, iz jednog plana, jednog ugla. Tek kada su ruski filmski umetnici krenuli ozbiljno živoda eksperimentišu sa filmom došlo se do montaže. Rez na rez pa zatim pretapanje bili su esencija ruske škole filma. Ukoliko imaš prostora u životu predlažem da pogledaš filmove ruskih autora Ezenštajna i Vertovapogotovu tog prvog jer se smatra da su oni forsirajući montažu stvorili film kakav danas poznajemo. Ne mnogo posle montažu su prihvatili i drugi evropski umetnici koji su kroz montažu videli mogućnost pomeranja granica umetnosti. Luis Bunjuel je primer toga. Film "Andaluzijski pas" je ozbiljno primenio montažu i ušao u istoriju filma. E onda su amerikanci primetili da je to vrlo interesantna stvar i sad imamo Holivud. Knjiga "Razvoj filmskih vrsta" je vrlo bitna da se pročita. Izdao je FDU tako da je ima tu i tamo, traži pa ćeš naći. Znači poenta cele ove priče je da sve tri oblasti koje te zanimaju možeš savladati za vrlo kratko vreme (par meseci) a onda ih usavršavati sve dok ne poludiš Majls Dejvis kaže: Prvo nauči sve o muzici pa onda sve o instrumentu koji sviraš a onda sve to zaboravi i počni da sviraš. Da se vratimo na praktično. Glavni reper filmske (i tv) slike je ČOVEK. Sve se pravi u odnosu na čoveka. S obzirom da jedino sa njim možemo da se identifikujemo i da procenimo koliko je približno visok onda sve ostale stvari procenjujemo na osnovu toga. Kada vidiš samo neki predmet ti ne možeš proceniti njegovu veličinu dok pored njega ne stane ljudska figura. Sve se dešava na osnovu toga. I onda bito je reći da postoji pravilo rampe, zatim dvojni i trojni kadar i u montaži rez na rez. To je televizijska režija u dva minuta. Sve preko toga je preko toga. Gledanjem se najjbrže uči, gledaj i analiziraj, počni da brojiš kadrove, izbroj kamere, pokušaj da predviđaš uglove i planove na osnovu onoga što si primetio. Kroz vreme ćeš primetiti da je naša tv katastrofa i da retko možeš da vidiš dobre montažere kada je u pitanju linearna montažai prenosi uživo, montaža pokreta ni ne postoji i sve tako. Trudi se da budeš bolji.
[ Boki70a @ 30.11.2007. 14:32 ] @
Citat:
ivan tarle: Majls Dejvis kaže: Prvo nauči sve o muzici pa onda sve o instrumentu koji sviraš a onda sve to zaboravi i počni da sviraš.

Svidja mi se ova misao. :) Mislim da obuhvata samu srz problematike oko podele misljenja da li biti skolovan ili samouk. - Odgovor je oba. :)
[ sinabl @ 06.12.2007. 00:13 ] @
Recimo ja dok snimam i montiram.
Dakle, vec sebi u glavi slazem kadrove i odprilike znam kako cu gdje uklopiti. Tako da nakon snimanja sjednem za racunar, prebacim materijal i samo pretvorim u djelo ideje koja sam imao prilikom snimanju.
Naravno da i prilikom montaze mi padne na pamet dosta svari ali glavni dio odradim prilikom snimanja.
Dobar snimak se uvijek moze dobro izmonitari... A los...
Pozz
[ Serviser22 @ 16.04.2008. 00:27 ] @
Citat:
sinabl: Recimo ja dok snimam i montiram.
Dakle, vec sebi u glavi slazem kadrove i odpr

ilike znam kako cu gdje uklopiti. Tako da nakon snimanja sjednem za racunar, prebacim materijal i samo pretvorim u djelo ideje koja sam imao prilikom snimanju.
Naravno da i prilikom montaze mi padne na pamet dosta svari ali glavni dio odradim prilikom snimanja.
Dobar snimak se uvijek moze dobro izmonitari... A los...
Pozz


Pozdrav!

Evo ja sam jedan od onih "profesionalno-neprofesionalnih" montazera, tj. radim montazerski posao na tv stanici a nemam adekvatno skolovanje za taj posao. Negdje literaturi sam procitao da bi snimatelj u procesu snimanja materijala (ovdje mislim na informativu) vec na licu mjesta trebao kadriranjem i snimanjem izmontirati 90 % matrijala koji ce se kao takav koristiti u montazi bez preinake i time smanjiti proces duzine izrade kompletnog informativnog priloga.

Ali to se nekim ljudima jako tesko moze dokazati. Vecniom je to tesko dokazati snimateljima, jer tu ispada da oni moraju "raditi moj posao" Drugo, isto tako je tesko to isto objasniti "nadredenima" jer oni onda kontaju kako je meni sa time cilj da ja imam sto vise "slobodnog vremena", a ne da je bit to da je cilj posao uraditi sto kvalitetno sto prije, da bi se imalo vremena za nastavak daljnjeg posla.

Obzirom da u danasnje vrijeme ima more tv stanica u kojima posao obavlja jako malo skolovanih ljudi za to, a vecina misli da "sve zna"
tu su problemi jos veci. Ja recimo radim na tv stanici gdje vecinom "svi sve rade" (nazalost). Na moj nedavni prijedlog kao bi se neke stvari u citavom procesu produkcije do procesa realizacije u eter mogle zahavljujuci danajsnjoj racunalnoj tehnici automatizirati (play out sistemi), te uciniti jednostavnijima, sa manjom mogucnoscu greske, poboljsanju kvalitete, a samim tim dobijanjem na vremenu dobio sam glupi odogovor: "Ti bi da sve radi samo, a ti da citas novine..."
[ Cileinteractiv @ 16.04.2008. 19:07 ] @
Bas bezveze, ali imaj na umu da je znanje moc i cekaj novu priliku.
Snimatelji i novinar na terenu cesto imaju obavezu da rade tako da se materijal ne montira jer za to ne bi bilo vremena i sam gubitak vremena na montazu informaciju bi ucinio deplasiranom. Ovo se odnosi upravo na informativu na malim televizijama a situacije u kojima se praktikuje su n.pr. izbori u drzavi-izvestaji iz izbornih stabova ili neki drugi vazni dogadjaji.
[ igii @ 25.04.2009. 09:22 ] @
literatura je jedno,a snimanje u realnom vremenu je drugo. slazem se sa tobom da bi snimatelj trebalo u sustini da dok snima,u neku ruku i razmislja o montazi i da materijal snimi tako da montazeru bude sto lakse. ali to je u praksi jako tesko postici iz vise razloga. prvi je taj sto se na snimanjima uglavnom nema dovoljno vremena i sto se juri sa mesta na mesto. drugi je razlog sto su svi ljudi koji rade taj televizijski posao kod nas uglavnom malo placeni,pa ih bas briga za snimak. gledam sta sve prodje na tv,vise od 50 posto snimaka je tehnicki neispravno,mislim na balans boje,ostrinu,ton... i to rade i na lokalnim tv a i na nacionalnim gde rade ljudi sa akademijom. treci razlog je sto i kad imas vremena za snimanje novinara mrzi da pise,pa ti kaze snimaj sve i ti onda nemas vremena da snimis kadrove za montazu lil ti pokrivalice. ovo ti sve govorim iz licnog iskustva. radim na jednoj regionalnoj tv nebitno kojoj i imam deset godina iskustva iza sebe. radio sam sve sto se moglo raditi a da je vezano za posao snimatelja i kamermana,igrane serije,koncerte,mitinge,sve sportske dogadjaje od 1 prenosa utakmice americkog fudbala snimljenog u srbiji, do moto trka,evropskog prevenstva u kosarci,kako za svoju tako i za ostale nacionalne tv. ljudi kad gledaju tv vide samo logo tv stanice i misle da to rade ljudi sa tih televizija,ali nije bas uvek tako.
sto se tice skolovanih ljudi,veruj mi velika vecina nema pojma da radi sa kamerom,dzaba im skola i knjige,cast izuzecima. desavalo mi se da radim seriju i da jedan od nasih poznatih reditelja daje meni i kolegi koji smo bili u 2 ekipi da snimamo 70 posto materijala, pored svog 1 snimatelja koji je inace i direktor fotografije,jer je video da se razumemo bolje od njega u materiju.skolu moze da zavrsi svaka susa koja ima para i kome je recimo tata poznat snimatelj,reditelj,ali talentovanih ljudi ima jako malo veruj mi.
najveci problem u ovom poslu je sto se ide na to da svi rade sve i sto je jako malo placen. a ne zivi se od slave,vec od para.
[ riotgrrrlMia @ 23.11.2011. 16:49 ] @
Heej Misa_exclusive, da li si okacio tu skriptu na net? Molim te posalji mi. i ostavi mi neki mejl, pre samo koji sec sam se uclanila, pa jos uvek ne mogu da saljem poruke. Hvala.