[ totovic @ 03.04.2007. 12:21 ] @
31.03.2007.god, Microsoft je zvanično objavio novu verziju Navisiona, tj. MS Dynamics NAV 5.0.
[ totovic @ 29.05.2007. 09:56 ] @
Ova verzija Navisiona najverovatnije (99%) neće biti lokalizovana za naše tržište. Inače donosi izvesta broj novina, ali po mom mišljenju nedovoljno da bi se nazvalo novom verzijom. Ne kažem da su novine loše, ima mnogo dobrih rešenja, ali mislim da ih nema dovoljno.
Ali, dobra stvar je da će se ubrzo pojaviti verzija 5.1 koja će doneti zaista mnogo novih rešenja koja nisu bila spremna za trenutnu verziju. A nova verzija (5.1) bi trebalo da bude lokalizovana i za naše tržište.
[ Dusan Nikolic @ 02.06.2007. 12:13 ] @
S' obzirom da se uz kupovinu Nav-a dobija i jednogodišnja podrška (za 16% veći iznos), onda bi svako trebalo da kupovinom očekuje i tu nadogradnju na 5.1? Ili je politika Microsofta drugačija kada su u pitanju nove verzije? Da li se podrška zasniva na update-u trenutne verzije i hot-fixeve?
[ totovic @ 02.06.2007. 17:34 ] @
Ta podrška se odnosi i na sve dogradnje tekuće verzije i na nove verzije. Ukoliko firma ima uplaćenu podršku, bez problema može da pređe na novu verziju.
Ali da napomenem, ukoliko je podrška istekla, a firma je nije produžila za narednu godinu, to neće biti moguće.
[ Dusan Nikolic @ 06.06.2007. 08:36 ] @
Pošto sam ja zaposlen u jednoj firmi koja bi trebalo da izvrši implementaciju Navisiona uskoro, a znam da si ti u istim vodama, interesuje me kako da dođem do konkretnije literature i informacija o Nav-u. Bilo kakva preporuka za link itd, ako može...

Pozdrav
[ totovic @ 06.06.2007. 09:35 ] @
Koliko je meni poznato, na internetu se ne može naći neka korisnija literatura za NAV. Ako je tvoja firma MS partner sa NAV kompetencijom, trebalo bi da imate kompletnu literaturu. Ako radite samo NAV express, onda imate literaturu na srpskom u kojoj su opisane sve funkcionalnosti koje taj paket pruža.
Inače, literatura se može poručiti preko MS sajta, ali cene nisu baš niske.
[ mirko.mirko @ 24.10.2007. 11:41 ] @
Microsoft je odustao od verzije 5.1 i "odmah" (u poslednjem kvartalu 2008, ako se ne varam) se prelazi na Nav 6.0.

Citat:

"We have responded to strong internal and external feedback that the original name, Microsoft Dynamics NAV 5.1, implied that the new release was just an extension to Microsoft Dynamics NAV 5.0. We feel that Microsoft Dynamics NAV “6.0” better represents the true significance of a release that introduces the new breakthrough technology platform that will take the Microsoft Dynamics NAV product into the future."
[ totovic @ 24.10.2007. 20:40 ] @
Tačno je, neće biti verzije 5.1, već se odmah ide na 6.0.
Ali, razlika je samo u brojevima, pošto su za tu verziju biti funkcionalnosti koje su pripremane za 5.1.
Smatrali su da se radi o previše novih funkcionalnosti (po mojim informacijama su u pravu) da bi ostao broj 5 u nazivu.
Po meni je verzija 5.0 trebala da ima naziv 4.1 (po broju novih funkcionalnosti je to mnogo realnije), a ovo da bude 5.0.
Ali datum prelaska bi trebalo da bude prvi kvartal 2009.
Ova verzija bi trebalo da bude lokalizovana i za naše tržište, a dotle nam ostaje da se družimo sa verzijom 4.0.
[ totovic @ 31.10.2007. 10:09 ] @
Po nezvaničnim podacima, postoji velika verovatnoća da će NAV 5.0 biti lokalizovan za naše područje.
[ totovic @ 13.11.2007. 08:15 ] @
Sada postoji i zvanična potvrđena informacija (od MS-a) da će se verzija 5.0 lokalizovati za naše tržište i to u toku 2008.godine.
[ mirko.mirko @ 13.11.2007. 09:18 ] @
..."Malo levo pa desno opa cupa " ...
[ totovic @ 13.11.2007. 09:50 ] @
Tako nekako
I nisam napomenuo, to će biti verzija 5.0 SP1
[ aleksandaraleksandar @ 17.11.2007. 21:58 ] @
biće pravo zadovoljstvo družiti se sa tom lokalizacijom

nadam se da vam se Office 2007 svideo
[ totovic @ 21.11.2007. 14:16 ] @
Citat:
aleksandaraleksandar: biće pravo zadovoljstvo družiti se sa tom lokalizacijom :)


Ova verzija na oko izgleda potpuno identično kao i 4.0, razlika je samo u dodatim funkcionalnostima.
[ mirko.mirko @ 26.11.2007. 10:18 ] @
GLedao sam MS komercijalni demo za verziju "6.0" .
Impresije;
Prozori koji se prikazuju korisniku su potpuno drugačiji od NAV 4.0. Role-centar se na početku otvara i tu se nalaze spisak nezavršenih dokumenata, najčešće korišćeni npr. artikli/kupci... Postoje predefinisane uloge ( ina osnovu njih se pravi role-centar) i mislim da se koriste lična imena za njih. Zatim, pri otvaranju Customera (ili bilo čega drugog) prvo se otvara list forma (list place - na koju su dodani neki podaci koji su se ranije nalazili na karticama, saldo, zalihe, i sl.), a tek onda se otvara kartica, na kojoj više nema klasičnih tabova, nego nekih fast-tab, koji se nalaze ispod kartice i ono što je super je što se na tim fast-tabovima već vide neka polja... Postoji dodatni objekat - page , koji služi za webservis... Forme imaju taj Office look...

ima toga još...

[ totovic @ 26.11.2007. 10:40 ] @
Pogledao sam prezentaciju i deluje impresivno.
Ovoliki napredak je bio samo pri prelasku sa DOS verzije na Windows verziju.
Mada je sve to trebalo da bude u 5.1, ali prihvatiću objašnjenje od MS-a.
[ totovic @ 26.11.2007. 10:45 ] @
Stavio sam i jednu sličicu da dočaram Role Center.
[ mirko.mirko @ 26.11.2007. 11:08 ] @
pogotovo je impresivna future vision : "fora" na kraju sa rasporedom u proizvodnji (valjda) sa 3D animacijom, integrisanim BI grafikonima, kako raspodeliti zalihu od 100 artikala, ako je tražnja XYZ ...
[ totovic @ 28.11.2007. 15:12 ] @
Za NAV 6.0 se najzad može reći da je MS proizvod. Pored klasičnog klijenta (isti kao i 4.0 ili 5.0), možete koristiti i webklijente, klijente koje pravite u Visual studiu ili SharePoint klijente.
[ mirko.mirko @ 29.11.2007. 08:01 ] @
Web servisi su svakako interesantan pomak napred. Izgleda da za sada imaju problem (odnosno nisu još odlučili) kako će biti licenciranje i pravo pristupa webservisima.
[ totovic @ 29.11.2007. 10:20 ] @
Evo osnovnog iz "What's New - Developing Solutions for Microsoft Dynamics™ NAV 6.0 - White Paper":

Microsoft Dynamics NAV ―6.0 leverages your existing investment in the Microsoft Dynamics NAV product and extends how customers can do business in the following ways:
Customizable, Role-Based User Interface — Microsoft Dynamics NAV ―6.0 provides a more intuitive and customizable user interface (UI) called the RoleTailored client, which you can modify to support the job functions of different work roles in your organization. For each role that you support, you can create a customizable Role Center that displays key information that is required by that role and makes their day-to-day tasks easier to complete. For example, you can customize the sales order processor Role Center to display an interactive list of customers, daily activities, and sales information and also give users easy access to their Microsoft Office Outlook® e-mail, tasks, and calendar. Partners, administrators, and super users can customize the UI for specific roles, and individual users can also further personalize the UI to meet their specific needs.
Same Data, Different Clients — Microsoft Dynamics NAV ―6.0 includes a new object called a page. Pages are used in the same way as forms. However, unlike forms, pages can be displayed on multiple clients, including the RoleTailored client, a Web browser that displays Microsoft SharePoint® Services, or other custom clients. This lets you display the same information from a Web site as you can display from a desktop client without writing additional code.
Improved Report Design and Functionality — Microsoft Dynamics NAV ―6.0 offers an improved reporting experience. You can now create interactive reports to which you can add charts, graphs, tables, and other data presentation elements that were not available in previous versions of Microsoft Dynamics NAV. You can also save your reports in .pdf or .xls file formats.
Business Connections with Web Services — Web services are a standard, widely used method for integrating applications and are supported in Microsoft Dynamics NAV ―6.0. By implementing Web services, you can access Microsoft Dynamics NAV data and business logic from outside the product in a standard, secure way. This enables you to connect Microsoft Dynamics NAV to other systems within an organization.