[ unknown-3 @ 26.04.2007. 18:22 ] @
Zanima me sledece:ako Sunce ima privlacnu silu gravitacije kao i svaka druga gravitacija kako onda nasa planeta ili bilo koja druga u Suncevom sistemu se ne krece prema suncu nego oko njega,koja je to sila koja "tera" planete da rotiraju i koja je priroda te sile????
[ Not now, John! @ 26.04.2007. 18:29 ] @
To je centrifugalna sila. Zemlja se okreće oko Sunca "taman" tolikom brzinom da je centrifugalna sila usljed takvog kretanja jednaka po intenzitetu gravitacionom privlačenju, ali suprotnog smijera.
[ unknown-3 @ 26.04.2007. 19:25 ] @
znaci centrifugalna sila ima smer od Sunca,zasto se onda zemlja krece oko sunca?i samo ne razumem "zasto" centifugalna sila deluje,usled cega?
[ nkrgovic @ 26.04.2007. 19:31 ] @
Citat:
znaci centrifugalna sila ima smer od Sunca,zasto se onda zemlja krece oko sunca?i samo ne razumem "zasto" centifugalna sila deluje,usled cega?

Ako hoces pravilno, "centrifugalna sila" i ne postoji... :) Postoji samo inercija, a centrifugalna sila je jedan oblik nje.

Telo (Zemlja, recimo) se krece nekom brzinom. Ono ima tendenciju da tim kretanjem i nastavi, ravnomerno pravolinijski. Kada se tome suprotstavi gravitacija telo skrece pod dejstvom gravitacije. Medjutim, kako je u pitanju prostor skoro bez trenja nema usporavanja vec se te sile samo "slazu" terajuci telo da se umesto pravolinijski krece elipticno. Jednostavno telo (Zemlja) sve vreme "pada" ka centru mase (Suncu), samo sto pada tako brzo da pada u krug, jer masa ne moze da ga skrene ka sebi direktno. Sad razumes?
[ Not now, John! @ 26.04.2007. 19:35 ] @
"Fuga" znači bježati. Dakle "bježi od centra".

Ako si nekad kao djete išao na vrtuljak onda se možda sjećaš kako je sila koja te tjera od centra veća što se brže okrećeš. Možeš to i sada probati: probaj da se uhvatiš za neki saobraćajni znak i da se brzo okrećeš oko njega. Na tom principu radi centrifuga u mašinama za pranje veša.

Zašto se Zemlja okreće oko Sunca? Jednostavno zato što je centrifugalna sila jednaka gravitacionoj. Da je gravitaciona veća od centrifugalne, Zemlja bi pala na Sunce, a da je manja, otišla bi van Sunčevog sistema.

A te zanima zašto su te sile baš jednake, odgovor se krije u načinu nastanka Sunčevog sistema.
[ nkrgovic @ 27.04.2007. 11:19 ] @
Citat:
Ako si nekad kao djete išao na vrtuljak onda se možda sjećaš kako je sila koja te tjera od centra veća što se brže okrećeš. Možeš to i sada probati: probaj da se uhvatiš za neki saobraćajni znak i da se brzo okrećeš oko njega. Na tom principu radi centrifuga u mašinama za pranje veša.

Zašto se Zemlja okreće oko Sunca? Jednostavno zato što je centrifugalna sila jednaka gravitacionoj. Da je gravitaciona veća od centrifugalne, Zemlja bi pala na Sunce, a da je manja, otišla bi van Sunčevog sistema.

A te zanima zašto su te sile baš jednake, odgovor se krije u načinu nastanka Sunčevog sistema.

Nije bas tako drasticno :) "Centrifugalna sila" se menja promenom brzine kretanja Zemlje oko Sunca. Te promene nisu velike, ali postoje... imas neko "trenje" i u svemiru (magnetno polje Sunca, interakcija sa svetloscu.... ). Ljudi povremeno za jako malo promene i masu Zemlje (lansiraju nesto sa nje...), a ponekad nesto i padne pa je poveca (metorit). Sve sto take promene donose su (ultra male) promene orbite. Malo manja brzina i pridjes malo Suncu, malo veca i malo se odaljis... Nije to bas tako strasno.

Cak i kada bi se jako promenila brzina zemlje to bi opet samo dovelo do promene orbite. Naravno, takva promena bi verovatno bila pogubna za nas, ali Zemlja ne bi pala na Sunce, verovatno ni da joj se brzina smanji i 10%.

Poenta: te brzine su jednake jer je to karakteristika OVE orbita. Promena brzine bi samo dovela do nove orbite :).
[ zzzz @ 27.04.2007. 23:09 ] @
Cak i kada bi se jako promenila brzina zemlje to bi opet samo dovelo do promene orbite. Naravno, takva promena bi verovatno bila pogubna za nas, ali Zemlja ne bi pala na Sunce, verovatno ni da joj se brzina smanji i 10%.

Sigurno da nebi pala.Došla bi u nižu orbitu,a zbog djelovanja koriolisove sile,na toj novoj orbiti bi
brzina bila čak veća nego prije.I opet bi bila ravnoteža centrifugalne i gravitacione sile.
[ unknown-3 @ 28.04.2007. 18:49 ] @
procito sam u knjizi za 1.razred da centripetalna sila ima ima ulogu gravitacije Sunca a ona ima smer ka suncu,a "njeno" ubrzanje (normalno ili centripetalno ubrzanje,koje ima pravac i smer prema centru) se desava zbog promene brzine(po pravcu),centripetalna i centrifugalna sila deluju u dva razlicita inercijalna referentna sistema,znaci ne mogu da deluju u istom sistemu,i ne mogu se ponistavati sto znaci da centrifugalna sila ne postoji vec samo centripetalna.sad razumem sto se zemlja krece oko sunca jedino ne razumem sto zemlja ima potrebu da se krece pravolinijski?

[Ovu poruku je menjao unknown-3 dana 28.04.2007. u 20:00 GMT+1]
[ Milan Milosevic @ 28.04.2007. 22:06 ] @
Zbog prvog Njutnovog zakona inercije. Svako telo bi ostalo u stanju mirovanja ili stanju pravoliniskog kretanja sve dotle dok delovanje neke sile to stanje ne promeni. Promena pravca izaziva promenu brzine kao vektorske velicine odnosno do pojave delovanja sila.Centripetalna i centrifugalna sila su sile akcije i reakcije te iz tog razloga se ne ponistavaju.
[ nkrgovic @ 29.04.2007. 11:16 ] @
Citat:
unknown-3: procito sam u knjizi za 1.razred da centripetalna sila ima ima ulogu gravitacije Sunca a ona ima smer ka suncu,a "njeno" ubrzanje (normalno ili centripetalno ubrzanje,koje ima pravac i smer prema centru) se desava zbog promene brzine(po pravcu),centripetalna i centrifugalna sila deluju u dva razlicita inercijalna referentna sistema,znaci ne mogu da deluju u istom sistemu,i ne mogu se ponistavati sto znaci da centrifugalna sila ne postoji vec samo centripetalna.sad razumem sto se zemlja krece oko sunca jedino ne razumem sto zemlja ima potrebu da se krece pravolinijski?

Gledaj covek, ne postoji centripetalna i centrifugalna sila (kao ni koriolisova i slicne). To su inzenjerske konstrukcije koje pokusavaju da nesto predstave vezano za odredjene referentne sisteme. U relnom svetu fizika poznaje samo gravitaciju i inerciju. Gravitaciju kapiras, valjda... To je ono da se dva tela koja imaju masu privlace.

Oko "potrebe" da se krece pravolinijski - cuj to je definicija inercije. Svako telo koje ima masu zeli da se krece inercijalno. Inercijalno je ono kretanje koje nema nikakvo ubrzanje. A bez ubrzanja mozes biti samo ako se kreces pravolinijski :). Zasto je to tako... pa cuj - to je tako zato sto telo ima masu. Problem je u cinjenici da mi ne znam tacno sta je to "masa", nego je definisemo bas preko inercije... To je ona sila koju okreces kad u samoposluzi guras puna kolica: sve dok ide pravolinijski nista ne osecas. Ali kad treba da odes u krivinu odjednom je jako tesko - iako tezina stoji na tockicima, masa je tu i inercija povezana sa njom. Nekako pretpostavljamo da imas "osecaj" sta je to masa, tj. da ti je taj pojam intuitivno jasan, pa ga uzimamo aksiomatski. Na zalost, fizika mora NESTO da uzme kao pocetak, a onda se to ne moze definisati, jer nema preko cega. :(
[ unknown-3 @ 29.04.2007. 17:29 ] @
ok,zasto se onda zemlja krece brze u svojoj orbiti kad je bliza Suncu a sporije kad je dalje?
[ Not now, John! @ 29.04.2007. 21:35 ] @
Prouči, čova, Keplerove i Njutnove zakone i sve će ti biti jasno.
[ Boba90 @ 30.04.2007. 08:28 ] @
Drugi keplerov zakon (posledica zakona odrzanja momenta impulsa) - Radijus-vektor planeta-Sunce u jednakim vremenskim intervalima prebrise jednake povrsine tj sektorska brzina planete je const. => Planeta u jednakom vremenskom periodu prelzi iste povrsine. Planeta jednako dugo putuje od B do A kao i od F do E, i od D do C. Povrsine BSA, FSE i DSC su jednake, ali su brzine razlicite! Planeta ce brze da se krece u BSA da bi stigla da prebrise istu povrsinu...

[ unknown-3 @ 30.04.2007. 16:03 ] @
2 Keplerov zakon mi jasan nego mi nije jasna njegova mehanika tj zasto se zemlja brze krece kad je blize suncu,usled koje sile,i obrnuto:zasto se zemlja sporije krece kad je najudaljenija od sunca zbog koje sile
[ galet@world @ 04.05.2007. 20:40 ] @
Citat:
unknown-3: 2 Keplerov zakon mi jasan nego mi nije jasna njegova mehanika tj zasto se zemlja brze krece kad je blize suncu,usled koje sile,i obrnuto:zasto se zemlja sporije krece kad je najudaljenija od sunca zbog koje sile

Ni tebi ni meni ništa tu nije jasno, Keplerov zakon može i drukčije da se protumači, jednakost površina između putanje planete i početnog i krajnjeg radijusvektora ne uslovljava da putanja planete
bude eliptična.
[ Cybernoid II @ 05.05.2007. 07:13 ] @
http://en.wikipedia.org/wiki/Two-body_problem
To sto mi ne vidimo planete koje se krecu po kruznim orbitama, ne znaci da one ne postoje.
[ galet@world @ 05.05.2007. 18:58 ] @
Citat:
Cybernoid II:
To sto mi ne vidimo planete koje se krecu po kruznim orbitama, ne znaci da one ne postoje.

Nažalost, to ne znači ni da postoje.
Trajektorije dva tela koja međusobno deluju gravitacionim silama su krive koje odgovaraju presecima
kupe, ali šta onda reći za spiralnu trajektoriju koju si, čini mi se, baš ti jednom prilikom prikazao sa
namerom da pokažeš pomeranje perihela veštačkih satelita?
Da li tu važi Keplerov zakon jednakih površina?
Možda se planete u principu uopšte ne kreću eliptičnim putanjama nego isključivo spiralnim, s tim što
je to možda nemoguće ili vrlo teško zapaziti.
[ kenac @ 19.10.2012. 02:10 ] @
Nikada nisam cuo ni jednog ozbiljnijeg astrofizicara da razume, na osnovu kojih zakona se zemlja okrece oko sunca.
Ali mi je drago kada cujem da mnogi od vas ovde na forumu razumeju tu pojavu.
Keplerovi zakoni u ,,saradnji,, sa inercijom objasnjavaju kretanje planeta oko sunca u jednom vremenskom periodu,
medjutim dugorocno to ne bi bilo moguce, inercija deluje kratkorocno. Gravitacija je sila koja deluje,
ali ona nije odrziva sila, vec trenutna. tako da po svim zakonima klasicne fizike planete bi
veoma brzo vec za par godina izgubile cenrifugalno stanje i stopile bi se sa suncem.
Jednostavno imamo ogromnu energiju kretanja planeta ali nemamo njen izvor, tj neznamo gde je on.
Sta je ta sila i kako funkcionise to se ne zna pouzdano , ali postoje pretpostavke:
Sunce se krece i privlaci planete jakom silom, ali zbog toga sto se ono krece velikom brzinom oko
centra nase galaksije dolazi do slabljenja gravitacije, tako da laicki receno sunce vuce sa sobom planete
zato sto se samo sunce krece velikom brzinom (kruznom putanjom) koja ponistava gravitaciju i svodi je na minimum
, usled tog balansa mi opstajemo na relativno konstantnoj udaljenosti.
Ukoliko se sunce ne bi kretalo vec stojalo u mestu, ono bi gotovo pravolinijski usisalo zemlju zbog graviracije.
SUSTINA I IZVOR TE OGROMNE ENERGIJE (KOJA OKRECE ZEMLJU OKO SUNCA) se zapravo nalazi u sredistu
nase galaksije , CRNA RUPA, to je nesto sto okrece sve zvezde i celu galaksiju, telo male veliine i ogromne mase.
Dakle kruzenje zemlje oko sunca ima veze sa kretanjem sunca oko galaksije.
Postoje i teorije pozitivnog i negativnog naelektrisanja (sunca i planeta) kada je zemlja blizu sunca ona je isto naelektrisana
sunce pa pocinje da se odbija od njega, a sa druge strane kada se dovoljno udalji zemlja ponovo vraca ,,svoje,, staro
naelektrisanje i ponovo se priblizava suncu...
[ mondexx @ 19.10.2012. 02:31 ] @
mene samo zanima.. kako nesto sto je udaljeno 26000 svetlosnih godina moze da utice na kretanje nebeskih tela kao sto su zvezde i planete, pa cak i kada je crna rupa u pitanju???

[ Nedeljko @ 19.10.2012. 16:28 ] @
Citat:
kenac:
Nikada nisam cuo ni jednog ozbiljnijeg astrofizicara da razume, na osnovu kojih zakona se zemlja okrece oko sunca.

LOL, ROFL!

Pa, kretanje tela u gravitacionom polju je odlično proučeno, kao i gravitaciono polje, dok se ne stigne do izuzetno jakih, mnogo jačih nego što ih ima u sunčevom sistemu..
[ kenac @ 19.10.2012. 17:43 ] @
Pa kada je prouceno , interesuje me kako objasnjavas da se 4 milijarde godina okrecemo oko sunca?
ako je gravitacija u pitanju koja je privlacna sila , zasto onda ne padnemo na Sunce?
ili jos bolje zasto mesec ne padne na zemlju?
Uzmi kanap i vezi jedan kraj za kamen i okreci ga brzo, videces da on nece nikada pasti u centar,
naravno dok ga okreces ali kad stanes on pada u centar i tu se gravitacija zavrsila.
Ti okreces kamen u krug i on ne pada, ali moje pitanje je STA JE TO STO OKRECE ZEMLJU OKO SUNCA?
KOJA JE TO SILA? GRAVITACIJA NIJE SIGURNO. Voleo bi ako bilo ko zna da odgovori.
[ plague @ 19.10.2012. 18:18 ] @
^ Ne pada u centar nego pada na Zemlju, ne ide ka nama nego ide na dole, zato moras da ga vrtis. Da nema gravitacije Zemlje ne bi nikada pao, a da nema otpora vazduha ne bi stao nikada nakon sto ga zavrtis.
Nama treba kanap jer da bi se kamen vrteo oko nas, a pritom i savladao gravitaciju, njegova brzina mora biti velika. Mnogo veca od one koja je potrebna da taj predmet kruzi oko nas u medjuzvezdanom prostoru.

Zamisli da ceo Suncev sistem nesto vuce "na dole" u istom odnosu kao sto Zemlja vuce nas i kamen. Da bi se planete vrtele, a ne pale "dole" morao bi isto da imas neki "kanap" i tada bi Zemlji bilo potrebno visestruko manje vremena da obidje oko Sunca jer bi se vrtela oko njega mnogo brze nego sada. Bez "kanapa" bi odletela isto kao sto bi kamen od nas.

Medjutim u stvarnosti nista ne vuce Sunce dole i nema potrebe za kanapom, nego sama brzina objekta (planete) utice na kom ce rastojanju one kruziti, a kanap je zapravo gravitacija.

Znaci Zemlja zapravo tezi da ode od Sunca. Da Sunce nestane u jednom trenutku sve planete koje kruze oko njega bi prestale da kruze, desilo bi se slicno kao kada ti pustis kanap i kamen odleti.

Napominjem da nisam fizicar, pa ako sam negde pogresio neka me neko ko zna ispravi.
[ kenac @ 19.10.2012. 21:05 ] @
Ma sve je to ok sto ti pricas, ali problem je taj sto se tu nista ne uklapa. Gravitacija je sila koja deluje na pravo,
to je kao dva magneta koja se spajaju plus i minus. Ali niko ne objasnjava koja je to sila zbog koje se zemlja okrece oko Sunca?
zbog cega Mesec ne padne na zemlju? kanap nije isto sto i gravitacija. Kanap ima fiksnu duzinu, ali gravitacija je privlacna sila.
Dakle mora postojati neka sila pored gravitacije. Njutnovim zakonom gravitacije (privlacnosti) ovo ne moze da se objasni,
Kepler ne daje nikakvo konkretno objasnjenje vec fakticki opisuje kretanje ali ne i zasto postoji kretasnje.
Ako na zemlju deluje samo jedna sila (najjaca) gravitracija sunca zasto ne odletimo ka Suncu?
Da ironija bude veca, Njutnovim zakonom mozemo izracunati da je gravitacija sunca prema mesecu jaca, od
gravitacije Zemlje prema mesecu (duplo jaca) ali i mesec ostaje tu gde jeste.
Moj zakljucak je i jedino logicno objasnjenje da mora postojati jos jedna sila pored gravitacione koju mi ne poznajemo.
[ djoka_l @ 19.10.2012. 21:41 ] @
Ne znam, Bojane, da li si nekada čuo za satelitsku televiziju?
Elem, ako kupiš antenu (tanjir) i prijemnik, uperiš tu antenu u jednu tačku na nebu (ili platiš instalateru da to učini umesto tebe), sve to lepo povežeš (antenu sa prijemnikom, a prijemnik sa televizorom), možeš da gledaš u pokretne slike koje dolaze sa nebesa.

E sada, taj satelit tamo drži neka nepoznata sila kao što ti sugrišeš, ili možda postoje ljudi koji malo bolje poznaju fiziku i gravitaciju od tebe, pa su oni proračunali da će satelit koji je posat sa površine Zemlje ipak ostati tamo gore i ako ga ne privežeš za neku pritku.
[ plague @ 19.10.2012. 21:54 ] @
Da Zemlja stoji u svemiru (da ne kruzi) onda bi pala na Sunce. Zemlja se kruzenjem oko Sunca opire njegovoj gravitaciji.
Razmisli malo kakav je vektor brzine kretanja Zemlje oko Sunca. Mislim da je to kljuc tvog nerazumevanja.

Tako isto Mesec sa sve Zemljom kruzi oko Sunca i tom svojom brzinom(koja je ista kao Zemljina jer kruze zajedno) se opire njegovoj gravitaciji, a jos dodatno kruzi i oko nas.

[Ovu poruku je menjao plague dana 19.10.2012. u 23:27 GMT+1]
[ Nedeljko @ 19.10.2012. 23:11 ] @
kenac, to što tebi neke stvari nisu jasne ne znači da ih "astrofizičari ne razumeju". To o čemu pričaš je rešio čika Ser Isak Njutn.

Svaka masa proizvodi gravitaciono polje ubrzanja. Zamisli da se telo sastoji od velikog broja čestica i svako od njih proizvodi to polje ubrzanja pri čemu je u svakoj tački vektor ubrzanja usmeren ka toj tački i ima intenzitet jednak količniku mase te čestice i kvadrata rastojanja te tačke od nje. E, onda sabereš gravitaciona polja svih čestica i dobiješ ukupno gravitaciono polje ubrzanja.

Kada se neko telo kreće u nekoj tački nekom brzinom, koja je vektor, ono trpi to ubrzanje, koje je ništa drugo do brzina promene brzine kretanja tela. Izdeli vreme na jako male podeoke i onda ako je u trenutku telo imal brzinu , onda će u trenutku imati brzinu od približno , gde je vektor gravitacionog ubrzanja u toj tački. Na što manje podeoke izdeliš vreme, dobićeš tačniji rezultat.

Ne kreće se telo u pravcu i smeru ubrzanja nego se vektor brzine postepeno menja u pravcu i smeru ubrzanja.

Dakle, postoji uticaj svih tela u Sunčevom sistemu, a najveći Sunca. Kome to nije dovoljno tačno, neka obavi proračun u okviru opšte teorije relativnosti, koja daje rezultate koji se u granicama merenja u potpunosti slažu sa onim što se opaža u Sunčevom sistemu.
[ Nedeljko @ 20.10.2012. 11:58 ] @
Diferencijalne jednačine kretanja n tela u njihovom gravitacionom polju glase:

,

gde je vektor položaja -tog tela u trenutku , masa -tog tela, a Njutnova gravitaciona konstanta.

Kod problema n tela je teško naći eksplicitan oblik rešenja za date početne uslove, ali numeričko rešavanje sa željenom tačnošću nije nikakav problem.

Ovo je naravno sve po Njutnovoj teoriji i sa pretpostavkom da nema sudara. Inače, opšta teorija relativnosti daje tačnije rezultate.