[ gogo_drazindo @ 28.04.2007. 10:34 ] @
Ne znam da li je problem u RAM-u (imam 1GB RAM-a) ili nečem drugom ali ne mogu da učitam Corelov fajl od 1,2GB.
Jednostavno kada kliknem na njega otvori radni list i ništa više.

To je fajl koji sam sastavljao od više avionskih fotografija rezolucije 7000x7000 i svaka pojedinačno ima oko 20MB.

Takođe, jedan prijatelj je sastavio svih 35 fotografija u jedan Corelov fajl (tj. konačnu avionsku fotografiju Trebinja) i zauzimao je 3,5GB i nije se mogao otvoriti na računaru sa 2GB rama. (CPU dual core X2 AMD 4200)

Jel neko imao iskustva sa ovako velikim fajovima, i po vašem mišljenju je li u pitanju ram?
[ NICS @ 06.05.2007. 18:01 ] @
Probaj malo da smanjis rezoluciju na 300-400 nema potrebe da ti budu toliko veliki fajlovi.To sto si ti napisao 7000x7000 je verovatno dimenzikja fotografije a NE rezolucija. Pored tih brojki imas strelicu da izaberes jedinicu, izaberi "cm" ili "mm". Ni jedan kompjuter ti nece otvoriti tolike velike fajlove bez obzira koliko RAMA koristis. A sto se Corel-a tice menjaj progrma uzmi recimo InDesign jer on koristi thumbnails slike dok Corel ugradi sliku i svoj fajl tako da ti je fajl u InDesignu recimo 5MB a mozda ni toliko. U odnosu Corel je slozices se prihvatljivo. A ako da otvoris vec postojeci fajl to ne znam jer je program za vektorsko crtanje a ne rastersko
[ Zmaj @ 08.05.2007. 13:17 ] @
problem je verovatno u tom sto je on to radio u novijoj verziji korela, korel se tako ponasa kad otvara cdr koji snimljen u nvijoj verziji, recimo on im x3 (13) a ti si probao u 12
[ gogo_drazindo @ 08.05.2007. 14:05 ] @
Ne, na oba racunara je Corel 13!
[ dswalk @ 08.05.2007. 15:23 ] @
Teško će to ići u korelu.
Prvo, uradi ovo što ti je rekao NICS.
Drugo, smanji te slike u fotošopu, pa ih montiraj onda gdje
hoćeš.
[ knez @ 04.06.2007. 07:37 ] @
Ima li sanse da se takav fajl uopste otvori u Corelu?

Imam fajl 2 GB i Corel otvara praznu stranicu. Moze li preko nekog drugog programa da se ucita i konvertuje?