[ Dejan Lozanovic @ 16.07.2003. 13:29 ] @
I to za samo $21 dolar mesecno. Gde smo mi a gde je svet. Do pre dva meseca mi smo to placali na Veratu za 56Kbit/s. Cisto ono ljudi da znate da Verat i dalje ima visoke cene :)))) iako su sadasnje cene jako prihvatljive svima.

http://www.wired.com/wired/archive/11.08/pipedream.html
[ radovic @ 16.07.2003. 14:26 ] @
Potpuno se slazem sa ovom konstatacijom.

cene su i dalje BAS previsoke!!!!!!....samo je pitanje dana...kada ce stici ADSL ili neka druga vrsta broadband konekcije ...


poz
[ Aleksandar Marković @ 16.07.2003. 17:46 ] @
smrc ... buaaa... ocu Fat Pipe ... :-)
[ mikis @ 16.07.2003. 20:14 ] @
Ajde ponovo pročitajte članak:

Softbank founder Masayoshi Son lost $75 billion in the dotcom crash. His new master plan: superfast, supercheap DSL for the masses.
...
Softbank is spending $250 to acquire every new customer - - $50 million per month.
...
Will Son survive long enough to see his huge bet pay off? Softbank's plan for making money isn't nearly as remarkable as its fancy new network. To a legion doubters, Yahoo! BB is a return to that most foolish of dotcom ploys: selling a dollar for 80 cents and making it up on volume.

Mislim, po tom sistemu mogu i ja da napravim 100 Mbps pristup, samo da nađem dovoljno ovaca^H^H^H^H^H perspektivnih bizMismena koji će da investiraju ;)
[ Aleksandar Marković @ 16.07.2003. 21:00 ] @
Citat:
cene su i dalje BAS previsoke!!!!!!....samo je pitanje dana...kada ce stici ADSL ili neka druga vrsta broadband konekcije ...


;-) Mikis poenta price je da MI hoćemo broadband konekcije, a ne Masayoshi Sona i njegove munje :-)
[ caiser @ 16.07.2003. 21:09 ] @
Citat:

12 megabits per second - eight times faster than what Americans are used to - for about $21 a month.


Ja bi i sa ovom americkom bio prezadovoljan i to po duplo skupljoj ceni. :D
[ drdrksa @ 16.07.2003. 23:40 ] @
Citat:
secret:
smrc ... buaaa... ocu Fat Pipe ... :-)


I tata bi sine ... :)
[ S a l e @ 17.07.2003. 02:33 ] @
Da mi ovakvu uslugu ponudi Verat, tj. flat 1 Mb (da bas kao SIOL.si), od ovih studentskih 'primanja' bi se naslo tih 30-50 € za Internet
[ xtraya @ 17.07.2003. 03:11 ] @
e a pazi ovog lafa koji kaze da je verat skup i jos kao ima i obrazlozenje tipa

I to za samo $21 dolar mesecno. Gde smo mi a gde je svet. Do pre dva meseca mi smo to placali na Veratu za 56Kbit/s. Cisto ono ljudi da znate da Verat i dalje ima visoke cene :)))) iako su sadasnje cene jako prihvatljive svima.

http://www.wired.com/wired/archive/11.08/pipedream.html





kako bi radovic rekao...idi na obilicev venac da ti malo tamo hostuju za sitne pare!

obilicev venac--->eunet.yu
[ S a l e @ 17.07.2003. 03:23 ] @
xtraya nisi morao da navedes to poslije znka >
jer su tu podrazumijeva "enterpiCe" provider



[ l4m3r @ 17.07.2003. 04:50 ] @
radovicu, a kako to mislis, "samo je pitanje dana..." ??
Kad svi mi znamo sta telekom nudi, i za kolike pare to nudi, i vama, kao provajderima, i nama, kao user-ima !
Daj boze da verat nesto preduzme po tom pitanju, pa da do kraja godine, barem Beograd ( za pocetak ) dobije adsl .. bilo kakav, al da nema mesecnog limita, i da brzina nije ispod 128 kbit/s ...
ALI............................
[ S a l e @ 17.07.2003. 05:19 ] @
I da ne kosta vise od 6.5 dinara mjesecno
Eh... neka Telekom prvo providerima i home korisnicima ponudi normalne uslove i napravi dobru infrastrukturu (centrale, vodove...). Onda je to temelj za dalji razvoj i nove servise tipa ADSL... Jer kada bi cio Beograd bio digitalizovan (a ne treba samo tako gledati, Srbija nije samo beograd. Ima ljudi i u nisu, a i u malom mokrom lugu) onda je poslije lako nabaviti softver i hardver da se doda ADSL koji ce biti dostupan svima koji podnesu zahtjev. Nego telekom srbija je jedna velika spora masinerija koja nesto slabo ulaze u razvoj mreze. Ako bi oni svakog mjeseca zamijenili po jednu centralu u Beogradu, to bi bila prava stvar i ljudi bi vidjeli da oni nesto ulazu i rade za svoje korisnike.
[ mikis @ 17.07.2003. 14:48 ] @
Verat ni bilo koji drugo provajder ne može da uradi NIŠTA po pitanju ADSL-a bez Telekoma, jer je Telekom taj koji mora da postavi odgovarajuću opremu u svoje centrale.

Zadnji trač koji sam čuo je da je u aprilu trebala da počne test faza ADSL-a. Možda Radović zna nešto što mi ne znamo? ;)

Drugo, u Beogradu se uveliko vrši zamena, odnosno proširivanje telefonskih centrala. Stvarno misliš da je za mesec dana moguće zameniti centralu sa desetak ili nekoliko desetina hiljada korisnika? :) Možda i veći problem od centrala u Bgd je očajna infrastruktura. Ko se seća, kada je pre desetak godina promenjena tada jedna od najstarijih, predratnih centrala u centru grada i zamenjena novom, digitalnom Alkatelovom (sadašnji brojevi 32*), modemske veze su i dalje bile katastrofalne zbog drugih faktora.

Sećam se priče da se uopšte ne šta kuda prolazi ispod centra grada jer su Nemci prilikom povlačenja uništili sve planove :))
[ Ivan Dimkovic @ 17.07.2003. 15:15 ] @
Citat:

Ko se seća, kada je pre desetak godina promenjena tada jedna od najstarijih, predratnih centrala u centru grada i zamenjena novom, digitalnom Alkatelovom (sadašnji brojevi 32*), modemske veze su i dalje bile katastrofalne zbog drugih faktora.


Ja se secam :-) Bila bese 1993, prvo je trebalo nekoliko meseci da izdebugguju sve probleme sa rutiranjem brojeva i ispadanjem veza, za neke brojeve u Srbiji je 32x bio skroz nedostupan jedno vreme... ali bar kod mene je modemska veza bila ok. Hehe, a ta centrala pre nje je odmah otisla u muzej, i danas se secam koliki je to ocaj bio telefonirati odatle..


[ xtraya @ 17.07.2003. 18:05 ] @
bese to centrala 32X-XXX i 33X-XXX

groooznoooooo e sad pazite ovo:

secam se jos tada 1992 da je telekom gromoglasno najavljivao usluge tipa CALL WAITING,sekretarica, CID, direktno budjenje i tako to...alkatel centrala bla bla truc, digitalizacija i tako to...tad je direktor telekoma bio valjda onaj brkati jaksic cini mi se.....

s tim sto je to de facto standard u evropi vec bio uveliko....i tada se u nemackoj ISDN reklamirao kao kod nas danas.....


medjutim primeticete da u toj slatkoj prici telekoma srbija fali jedan GAP od 10 godina tako da ni dan danas nemate odmah dostupne dodatne usluge vec moraju molbe ,zalbe i tako to...

serbia rulez
[ nemesis @ 20.07.2003. 21:08 ] @
Citat:
radovic:
Potpuno se slazem sa ovom konstatacijom.
cene su i dalje BAS previsoke!!!!!!....samo je pitanje dana...kada ce stici ADSL ili neka druga vrsta broadband konekcije ...
poz


ma da :)
e ... uveo sam cable net :) [sbb]
i ne da pichi nego izuva :)

tako da ono modem i ostale zajebancije...

[ nemesis @ 20.07.2003. 21:12 ] @
Citat:
mikis:
Verat ni bilo koji drugo provajder ne može da uradi NIŠTA po pitanju ADSL-a bez Telekoma, jer je Telekom taj koji mora da postavi odgovarajuću opremu u svoje centrale.


niko od provajdera nema iza sebe kapital da uleti u neke krupne poslove ;)
kablirash (za kablovsku tv) zemun, nbgd, ovchu, borchu itd...
znash koja su to naselja ... i koliko bi tamo imao mushterija za net :)))
[ radovic @ 21.07.2003. 00:33 ] @
samo se vi smejte .. a svakim danom smo sve blizi Evropi, a takodje smo i svakim danom blizi ADSL-u..... (mnogo skorije nego sto se nadate) bice od raznih providera u ponudi flat na ADSL-u.

zivi bili pa videli :)

[ -zombie- @ 21.07.2003. 00:56 ] @
jel to g. radović zna nešto što opšta javnost ne zna? ;)

ako je tako (u šta ne sumnjam ;), mogao bi bar "okvirno" da "nagovesti" kada to možemo očekivati, i sa koliko nula će se završavati cena svega toga ;)

(kao što ste to uradili u vezi smin-a pre par meseci ;)


btw, samo da vam prijavim da sam u međuvremenu uredno došao u beograd, otvorio nalog kod vas, uplatio flat*, a i dalje ne mogu da vam pristupim iz niša..

* (dobro, šalim se. nisam valjda lood da odmah uplaćujem flat. uplatio sam samo par sati da proverim ;)


ali stvarno, ne radi iz niša. poveže se sve pristojno, ali neće ni jednom sajtu da pristupi. eventualno učita koju stotinu bajtova sa stranice, i toliko..

a što je smešno, mail i icq rade.. samo http neće...
[ [SER]ChatNick @ 21.07.2003. 01:11 ] @

ADSL u srbiji = SMIN phase 2

S obzirom da je SMIN phase 1 prosao kako tako, red je da se puste Alcatet 1000 E10 switchevi i eventualno test sa recimo 7770 switchem istog proizvodjaca i da krene ADSL test SMIN phase 2 :)

eto toliko :)

[ IHThUS @ 21.07.2003. 01:39 ] @
Ovde u HU koristim usluge FREE ISP. Bilo kada konektujem se iz prve bez čekanja!

Inače ADSL je ovde postao normalna stvar samo su mesečne pretplate još uvek visoke, oko 40 - 50 Eura.
[ S a l e @ 21.07.2003. 08:05 ] @
Flat 40-50 eur?
[ radovic @ 21.07.2003. 10:34 ] @
eto vechoni vam je nagovestio :PP

sto se tice nisha ...bas smo otvorili upravo predstavnistvo u Nisu tako da neces morati da se cimas da dolazis cak ovde ... :)

inace probaj da installiras SP za windows (tako je i kod mene kuci bilo dok nisam installirao patch.


poz
[ B o j a n @ 21.07.2003. 12:35 ] @
E, a pazi kada vam nista ne verujem ... ovom radovicu posebno, samo se nesto "nagovestava" daleko u magli i fiktivno prica i kilo smajlija. A chetniku posebno! Jos veca magla.biz. Mora da mu se to javilo u late-night igranju cs-a ft-a, ili tako nekog supermarija ...
Ili ce biti pre da se ljudi pale na mistifikaciju ... pa ona avioni-kamioni-adsl-ovi ... ma koma

znaci ... javna prozivka. Hocu da vidim taj shmin fejz tu u javnoj ponudi tih vasih enterprajz provajdera.


ko obrise ovo celava mu keva l;)

[ broker @ 21.07.2003. 14:33 ] @
S obzirom da je u Uzicu vec godinu dana isntalirana oprema za ADSL ali nijeu u potrebi malo sam se raspitivao. Najsmislenije objasnjenje koje sam dobio glasi: Telekom ne radi provajding za krajnje korisnika a nema provajdera koji hoce da omoguce ADSL pristup.

Moze da zbuci prilicno besmisleno osim u slucaju da je Telekom zacepio neku cifretinu...

Sve u svemu, u Uzicu se samo ceka na politicku odluku da se ADSL prodaje.
[ [SER]ChatNick @ 21.07.2003. 14:47 ] @

Pazi, ne verujes radovicu posebno, a chetniku posebno :) Inace.... imao sam viziju u magli Battlefield 1942 Desert Combat moda, tacno koju ce opremu da koriste za G.lite, G.SHDSL itd :) Nemam pojma otkud mi to.. ko da sam video projekt... ma vizija... verovatno:))) Inace, ni kada sam bio tvojih godina, a to je verovatno pre nekih 12-tak nije mi se pricinjavalo mnogo... a i tada kada jeste bilo je uzrokovano spoljnim uticajima po moj organizam:) a sto tek ne volim prodavace magle... a iza njih odmah napaljene klince :) pa onda idu razne karakterne osobine.. itd itd :)

Inace, salu na stranu... nema to veze sa provajderima... to je striktno u telekom ponudi i funkcionisace isto kao i SMIN dial-up.. znaci provajder ce da placa odredjenu cifru za zakup porta (ADSL-a) .. interni predlog u telekomu je da to bude oko 3500 din mesecno po portu.. za SMIN dial-up placa se inace 1200 po portu...
+ cena ooooogromnog linka za terminaciju tih l2tp tunnela.. verovatno PPPoE metodom... mada nisu iskljucene ni druge... no... nebitno.. sve u svemu.. bice to skupo po svemu sudeci... no... padace cena vremenom... ko i za sve...

znaci.. taj SMIN fejz 2 ces da se verovatno nacekas malo dok telekom pusti... mada ... kako su pustili fejz 1 bez imalo testiranja vec cu provajderi bili test i jos uvek su... sve je moguce :)

[ mikis @ 21.07.2003. 15:18 ] @
Citat:
[SER]ChatNick:
znaci provajder ce da placa odredjenu cifru za zakup porta (ADSL-a) .. interni predlog u telekomu je da to bude oko 3500 din mesecno po portu.. za SMIN dial-up placa se inace 1200 po portu...


Čekaj, zar kod ADSL-a nije princip 1 korisnik = 1 port (pošto si "stalno" na vezi)? Kod dial-upa tih 1200 din se raspodeli na više korisnika. Pa ako je samo zakup porta 3500 din = 50€ mesečno, plus troškovi interneta, plus troškovi provajdera... Pa to će biti malo više nego skupo? Ispravi me ako grešim u računici :)
[ [SER]ChatNick @ 21.07.2003. 15:35 ] @


Znas kako telekom racuna... recimo 768K je oko 14 puta vise nego prosecna dial-up veza... pa sto ne bi moglo SAMO 3 puta skuplje za 14 puta vise :)
Jednostavno... :)

p.s. ne gresis u racunici... ako bude kao sto su planirali, bice kao sto si napisao ...
nije iskljuceno da bude i vise :) jer... prelaze na trzisni model privredjivanja, sta god da to znacilo :))) cak su i pomoc od amera u vidu 300k dobili da predju na to "trzisno" privredjivanje :)

[ radovic @ 21.07.2003. 15:48 ] @
potpuno se slazem sa ovim konstatacijama ali opet mislim da ce korisnici imati 1 mb fleta za 100 eura .... (okvirno)


poz
[ Dusan Marjanovic @ 21.07.2003. 16:19 ] @
hah...nemojte bre odmah toliki flat...dajte bolje okvirnu cenu za nešto blisko krajnjem korisniku...npr 256kbs...šta zna dete šta je 1mb ;o)
[ nemesis @ 21.07.2003. 16:35 ] @
Citat:
radovic:
potpuno se slazem sa ovim konstatacijama ali opet mislim da ce korisnici imati 1 mb fleta za 100 eura .... (okvirno)
poz


mnogo ... ako pustish na 30e ... imash mnogo vishe korisnika :)
a i pokushash da ponudish svoj sadrzaj da popunish tih 1mb/s :)
[ S a l e @ 21.07.2003. 16:51 ] @
Neka 100 eur kosta 1 Mb (ali ne 'domaci flat', nego FLAT).
E ako neko hoce 256/128 onda neka to kosta 30 eur

I kao sto postoje FLAT za satne naloge, neka postoje i nalozi sa zakupom protoka, jer mozda neko nece biti non stop na vezi, svih 30 dana, vec mu treba samo nekoliko dana u mjesecu... onda neka zakupi neki paket...

Dobro bi bilo da se nasi provideri ugledaju na Sloveniju sto se tice kvaliteta i cijena usluga.

Ne znam sta to sprecava (SVE) nase providere (telekom?) da se udruze i da uz pomoc stranaca dovuku malo 'vecu cijev', da ne kazem link, pa neka se poslije dogovore koliko kome treba
[ IHThUS @ 22.07.2003. 00:19 ] @
Citat:
S a l e:
Flat 40-50 eur?


YES!
24/7/365 no limit!
[ Dejan Lozanovic @ 22.07.2003. 13:57 ] @
Citat:
xtraya:
e a pazi ovog lafa koji kaze da je verat skup i jos kao ima i obrazlozenje tipa

I to za samo $21 dolar mesecno. Gde smo mi a gde je svet. Do pre dva meseca mi smo to placali na Veratu za 56Kbit/s. Cisto ono ljudi da znate da Verat i dalje ima visoke cene :)))) iako su sadasnje cene jako prihvatljive svima.

http://www.wired.com/wired/archive/11.08/pipedream.html





kako bi radovic rekao...idi na obilicev venac da ti malo tamo hostuju za sitne pare!

obilicev venac--->eunet.yu


Pa izvini molim te ali hrvati placaju duplo jeftiniji flat internet nego mi. NJima je pretplaata 5E a nama je 10 na veratu.
[ radovic @ 22.07.2003. 14:27 ] @
Citat:
S a l e:
Neka 100 eur kosta 1 Mb (ali ne 'domaci flat', nego FLAT).
E ako neko hoce 256/128 onda neka to kosta 30 eur :)

I kao sto postoje FLAT za satne naloge, neka postoje i nalozi sa zakupom protoka, jer mozda neko nece biti non stop na vezi, svih 30 dana, vec mu treba samo nekoliko dana u mjesecu... onda neka zakupi neki paket...

Dobro bi bilo da se nasi provideri ugledaju na Sloveniju sto se tice kvaliteta i cijena usluga.


tesko....
[ Mihailo @ 22.07.2003. 14:40 ] @
Citat:
Dejan Lozanovic:
Pa izvini molim te ali hrvati placaju duplo jeftiniji flat internet nego mi. NJima je pretplaata 5E a nama je 10 na veratu.


Pa to i nije neka razlika u parama. S obzirom na našu infrastrukturu, cena od 10EUR je korektna. Više me pogađa što dajem Telekomu 50EUR.
[ l4m3r @ 23.07.2003. 04:28 ] @
Taj smin fejz tu....
Izgleda da ce useri koji imaju sad digitalnu, ili isdn (?), da uzmu adsl??
A ljudi koji nemaju digitalnu centralu, cekaju da predju na istu, pa tek onda... qq
A sta ce telekom/provajderi da rade sa linkom ??
34 Mb/s... hehehehe, hehehe, hehehehe....
Morace telekom da uzme minimalno ka svetu jos jedan, dual 155 mb/s .. ako ne i vishe... Pa onda da provideri od njega uzimaju .... Jer kako stvari stoje, telekom ce imati monopol jos dugo, dugo....
Al neka, nek furaju oni monopol, al da imaju linkove ka svetu, spuste cene na pristupacne, da na kraju, krajnjim korisnicima, flat ADSL 512 kb/s bude 25 E, plafon ... ali...
[ mikis @ 23.07.2003. 13:54 ] @
Pa valjda će svaki provajder koristiti svoj link? Tako da nije 34Mb nego n*34Mbit. Osim toga, red bi bio i da Telekom malo pojača svoju vezu (kad može TEOL...). Mada mislim da ni postojeći linkovi nisu dovoljno iskorišćeni, tako da je trenutno besmisleno zakupljivati nove.

I ne verujem da je realno očekivati da cena DSL usluge u skorije vreme padne na 25€. Pa i u USA komercijalne cene se kreću između 30$ i 50$ -- ne zato što su im internet linkovi skupi (naprotiv), već zato što je to neka cena koja pokriva realne troškove poslovanja i ostavlja prostora za zaradu.