[ 3okc @ 13.09.2001. 06:41 ] @
Da li je moguce instalirati/pokrenuti UNIX na 'kucnom' PC-u
i ako jeste (a cini se da bi moralo), kako, odakle, koliko to
mesta zauzima itd?

Pitam zato sto jos nisam cuo da je neko to radio - a pre svega,
za ovaj OS nisam primetio da je na listi ponude bilo kog
'domaceg distributera'.
[ ctpaba @ 13.09.2001. 11:45 ] @
najcesce koristeni unix na X86 platformi je Linux a njega je lako naci na svakom cosku (bar u FR), i dosta je prilagodjen korisnicima Winbliwza pogotovu ako se odlucis za KDE graficko okruzenje.
Ako te interesuje neki malo jaci i da tako kazem pravi UNIX onda je QNX (aktuelna verzija 6.1) odlicno resenje a Solaris8 ti kao pocetniku nebi savetovao !!

Linux je jezgro sitema radjeno na sistemu Unix-a i postoje razne distribucije od kojih su najpoznatije RED-HAT, SuSE, Mandrake, Debian, Slacware, ....itd, od kojih bi ti preporucio neku od prve tri navedene !!

Jos jedan savet !!
Kupi neku dobru knjigu za distribuciju koju izaberes i nemoj da biras najtanju jer u noj nema nista ;)))), i ako u poocetku nista ne razumes nije strasno jer kad "porastes" kasce ti se samo i nikako ne odustaj ;))))

UZIVAJ !!!!
[ zakic @ 13.09.2001. 13:02 ] @
Citat:
ctpaba je napisao:
Ako te interesuje neki malo jaci i da tako kazem pravi UNIX onda je QNX (aktuelna verzija 6.1) odlicno resenje a Solaris8 ti kao pocetniku nebi savetovao !!



Pa ne znam po cemu je po tebi QNX pravi a ostali nisu (linux, BSD itd), bila je skoro diskusija o pravim i like unix sistemima na mailing listi bsd_yu, kolko sam video jedina prednost "pravih" unixa je sto imaju licencu zvanicno, a sumnjam da je QNX ima tako da se ne bih slozio s tobom. Izvini ako gresim ali ne mogu da prihvatim da BSD sistemi su neozbiljniji od QNX-a, po meni i linux je ozbiljniji od QNX-a.

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao zakic dana 09-13-2001 u 01:04 PM GMT]
[ Gojko Vujovic @ 13.09.2001. 13:12 ] @
Smesno je to sto je rekao za QNX, on je za embeded trziste i tu i nigde drugo nema svoju primenu.. tek od skora se malcice probio na dekstop platforme. Za server je nula..

A svaki BSD je mnooogo vise pravi UNIX sistem od QNX-a.

Mada u danasnje doba GNU sistema, tesko je ljudima objasniti da to sto koriste nije ni blizu pravi UNIX...
[ ctpaba @ 13.09.2001. 16:41 ] @
mozda do ovih komentara nebi doslo da sam rekao "jednostavniji" umesto ozbiljniji :(((
ali sad je kasno, nego dajte coveku neki savet !!!
[ Gojko Vujovic @ 13.09.2001. 17:29 ] @
Najblize 'pravom' unix sistemu sto mozes pokrenuti na PC-u je neki od BSD os-ova (FreeBSD, NetBSD ili OpenBSD), ili Solaris 8 koji postoji za Intel platforme i besplatan je, moze se skinuti sa Sunovog sajta (oko 6cdova).
[ MoHicAn @ 15.09.2001. 01:10 ] @
Pa imas i unixware za x86 platforme ....
[ Jovan Marjanovic @ 19.09.2001. 18:49 ] @
I da se ne spominju Sinix, minix, xenix, jedna varijanta Dynix-a i jos par malo starijih sistema koji su pisani za x86.
Zasto nikad ne napravise HP-UX za pc-a ?
[ Gojko Vujovic @ 19.09.2001. 20:09 ] @
Ahh samo bi nam jos HP-UX falio na PC-u..
Pa i Solaris su napravili za Intela, pa ko i da nisu. Ne volim te budzevine. ;)

I alex ima nesto protiv HP-UX-a koliko se secam tako je rekao, pa cu mu bas reci da ti se javi ovde ;)
[ m r v a @ 19.09.2001. 20:38 ] @
HP-UX na PC ??

"yesteeeee hiljaduuuu !"

[ MoHicAn @ 19.09.2001. 22:26 ] @
Citat:
blue je napisao:
I da se ne spominju Sinix, minix, xenix, jedna varijanta Dynix-a i jos par malo starijih sistema koji su pisani za x86.
Zasto nikad ne napravise HP-UX za pc-a ?


Eh da Dynix ... imao sam to na nekoj disketi
probacu da iskopam ....
[ Jovan Marjanovic @ 21.09.2001. 16:04 ] @
Citat:
Gojko je napisao:
Ahh samo bi nam jos HP-UX falio na PC-u..
Pa i Solaris su napravili za Intela, pa ko i da nisu. Ne volim te budzevine. ;)

I alex ima nesto protiv HP-UX-a koliko se secam tako je rekao, pa cu mu bas reci da ti se javi ovde ;)


Ma HP-UX rulz :)))
sta da radim kad sam sentimentalno vezan za njega :)
[ alex @ 21.09.2001. 18:46 ] @
Citat:
Gojko je napisao:
I alex ima nesto protiv HP-UX-a koliko se secam tako je rekao, pa cu mu bas reci da ti se javi ovde ;)


Pa nije bas da imam nesto protiv HP-UX-a, no dobro.. Hehe..

HP-UX jedino ne volim jer je pain-in-the-ass kao razvojna platforma... Strasno...
Znam da ima ljudi ovde koji koriste HP-UX za razvoj, i da se mozda ne slazu
sa mnom - ali, sta da se radi...

Poz, alex.
[ Jovan Marjanovic @ 26.09.2001. 18:28 ] @
Citat:
alex je napisao:
Citat:
Gojko je napisao:
I alex ima nesto protiv HP-UX-a koliko se secam tako je rekao, pa cu mu bas reci da ti se javi ovde ;)


Pa nije bas da imam nesto protiv HP-UX-a, no dobro.. Hehe..

HP-UX jedino ne volim jer je pain-in-the-ass kao razvojna platforma... Strasno...
Znam da ima ljudi ovde koji koriste HP-UX za razvoj, i da se mozda ne slazu
sa mnom - ali, sta da se radi...

Poz, alex.



Ja vec godinama razvijam na HP-UX-u, i jedina zamerka mi je sto je kompajler previse tolerantan.

glup primer -

Code:

#include <stdio.h>
#include <string.h>

void main()
{
    int i;
    char bla[500];

    i = 5;
    sprintf(bla, "sta ja znam");

    printf("%d %s", i, bla);
    printf("%s %d", i, bla );
    printf("%s %s", i, bla);
    printf("%d %d", i , bla);

    return;


}


Idealno, ovaj kod ne bi ni trebao da se skompajla, a kamoli da radi.
Ono sto se desi na Solarisu - Ne Kompajla (forte 6)
AIX - Kompajla uz warning
WIndows - kompajla bez warninga, program se zavrsi uz coredump
HP-UX - kompajla, program radi bez problema
GCC - nece ni da cuje za ovakve gluposti.

Zato i mislim da sam jednom naveo da kod pisem prvo na Solarisu pa onda portam dalje :)