[ Aleksandar Marković @ 18.07.2003. 19:41 ] @
Stanovnici beogradske opštine Čukarica od nedavno mogu posredstvom Interneta da naruče potrebna lična dokumenta.

Treba da posetite sajt Skupštine te opštine - www.cukarica.org.yu i potom odete na opciju "servis gradana", upišete podatke iz lične karte, listu potrebnih dokumenata i način dostave - lično ili poštom na kućnu adresu.

Na ta način mogu se naručiti:
- izvodi iz matične knjige rođenih,
- venčanih i umrlih
- i uverenja o državljanstvu.

Za svaki izvod plaća se po 105 dinara gradske takse, zatim isti toliki iznos republičke takse, kao i PTT troškovi.

Za uverenje o državljanstvu plaća se po 105 dinara gradske i 250 dinara republičke takse, kao i poštanski troškovi.

Izvodi i uverenja preuzimaju se lično već sutradan, izmedu 13 i 15 časova, u matičarskoj službi Skupštine opštine, ako je izabrana takva dostava, ili pak u roku od dva do tri dana stižu, pouzećem, na kućnu adresu, koja mora biti na teritoriji Srbije i Crne Gore.

U slučaju odbijanja zahteva, nadležne službe o tome stranku obaveštavaju telefonom ili elektronskom poštom.

[ L I L I T @ 19.07.2003. 02:39 ] @
e ovo je lepo čuti ... napredujemo ...
[ afrocuban @ 12.08.2003. 13:11 ] @
xexe ;) Interesantno je da to sve razvijaju sami - takoreći nema 3rd party softwarea
[ dejan024 @ 13.08.2003. 07:12 ] @
Kod mene u opstini Subotice ovaj servis postoji vec oko tri godine (mozda i vise, nisam siguran kad je poceo sa radom). Princim rada je isti.Nisam gledao gore pomenuti sajt , ali na subotickom mozes da vidis i da li su primili/poslali porudzbenicu. U svakom slucaju super stvar.Vise puta me je spasla cekanja u redu i slusanja koje kakvih babetinja kako tracare dok cekaju svoj red.

Ko hoce da vidi:
http://www.subotica.co.yu/
opcija servis gradjana
[ afrocuban @ 13.08.2003. 09:49 ] @
Ne bih želeo da potcenjujem ono što je Subotica odradila, ali samo par napomena više kao nekakvih sugestija:

- U Subotici naručivanje funkcioniše tako što je jedan čovek zadužen za skidanje mailova (tako funkcioniše, verovatno neki jednostavan php skript) sa narudžbinama pa to šalje na obradu matičrskoj službi. Na Čukarici postoji baza u koju se direktno upisuje svaki zahtev pristigao sa Interneta. Matičar direktno sa svog računara pristupa ovoj bazi i potpuno ga obrađuje: zavodi u delovodnik, štampa izvod, štampa kovertu, sve moguće izveštaje, a u slučaju neregularnog zahteva iz istog interfejsa šalje mail-obaveštenje podnosiocu, ili to čini telefonom ukoliko nije priložena adresa.

- Ono sa čime se duboko ne slažem je upravo stvar koju si pohvalio: listing podnosilaca i vrste zahteva. To predstavlja najgrublje kršenje privatnosti i moguće zloupotrebe privatnih podataka. Kako i zašto bi neko treći smeo da zna kada i koji dokument sam ja naručio i kako se zovem? Zamislite sličnu situaciju u medicini, pa onda svi znaju od čega bolujete?! Nadam se da će ovaj nesumnjivi propust pothitno ispraviti.

- Stvar za najveću pohvalu Subotici je što je sajt osim na mađarskom i latinici, takođe dostupan i na ćirilici i engleskom jeziku. Na to bi mogla da se ugleda ne samo Čukarica, već i svi državni i organi lokalne uprave.

- O korišćenju UTF-8 kao default kodne strane ne bih ovom prilikom, jer je to u ovoj državi još uvek borba sa vetrenjačama...

Pozdrav
[ dejan024 @ 13.08.2003. 12:50 ] @
Potpuno se slazem sa tobom i potvrdjujem da u Suboticnoj opstini rade tako.

U svakom slucaju nebi trabalo da im bude tesko da sve preusmere u npr. MySql bazu i tako odredjenim ljudima dopuste da pregledaju bazu (radnicima u Opstini).No to je vec na njima. Meni je bitno da ja kad narucim npr. ukrstenicu i dobijem u sto kracem roku. Sa te strane su redovni.

Nisam znao da je tako uradjenu na Cukarci.To je za pohvalu. Samo tako nastavite.
[ tOwk @ 13.08.2003. 23:08 ] @
Citat:
Meni je bitno da ja kad narucim npr. ukrstenicu i dobijem u sto kracem roku. Sa te strane su redovni.


Mogu da se naruče ukrštene reči???

Ovo ne verujem da imaju na Čukarici :-P
[ dejan024 @ 14.08.2003. 06:45 ] @
HEHEHEHE,

Nisam ni primetio.Lapsus.Trebalo je da bude izvod iz maticne knjige rodjenih. Ostavicu da se i drugi smeju. Tako je to kad usput pomazes kolegi sa ukrstenicama.


Pozdrav !

[ afrocuban @ 14.08.2003. 13:11 ] @

hahaha, ja sam apsolutno prevideo... mada... ko zna.. :)
[ Aleksandar Marković @ 15.07.2005. 11:15 ] @
Opština Šabac omogućila je građanima da preko njene internet adrese www.sabac.org dođu do izvoda iz knjiga rođenih, venčanih i umrlih, te potvrde o državljanstvu. Dokumenta koja građani najčešće traže od opštinskih službi u Šapcu, naručena putem interneta dobijaju se poštom na kućnu adresu, a pouzećem se plaćaju takse i poštanski troškovi.
[ tiranin @ 09.09.2005. 18:02 ] @
Isto to i na Savskom vencu , gde vecina gradjana Srbije vadi krstenice. Samo sto su ovih dana okacili da to ne rade do 20.9. Verovatno im je referent otisao na letovanje :)
[ Aleksandar Marković @ 03.04.2006. 14:20 ] @
Beogradska gradska opština Zvezdara je u saradnji sa Zavodom za informatiku i statistiku organizovala besplatnu dostavu izvoda iz matične knjige rođenih na kućne adrese za svu decu koja se ove godine upisuju u prvi razred osnovne i srednje škole ili pak na prvu godinu fakulteta. Izvodi će školarcima biti dostavljeni na kućnu adresu do sredine aprila. Ovakvu "čestitku" na kućnu adresu od opštine Zvezdare dobiće i građani rođeni na Zvezdari 1999, 1991. i 1987. godine.
[ tdjokic @ 03.04.2006. 21:54 ] @
Lepo. Jos lepse bi bilo da institucija koja od gradjanina trazi krstenicu moze da je dobije on line, bez slanja iste gradjaninu na kucnu adresu. ("Kucna adresa" - pretpostavljam da se radi o klasicnoj kucnoj adresi i papirnom pismu?).
[ Aleksandar Marković @ 03.04.2006. 22:02 ] @
da
[ gonadarian @ 05.04.2006. 00:14 ] @
Još kada bi se taj e-dokument i e-lektronskim potpisom (zakon je usvojen, ne?) opštine ukrasio, pa da ima istu težinu kao i ispečatirani i ispotpisivani rukom... Ako su izvodi i potvrde o državljanstvu po zakonu javni (nisam siguran za ovo...), onda bi se bez problema omogućio pristup takvim dokumentima. Angažuje se krdo studenata i drugh voljnih da zarade na digitalizacijji knjiga iz opština. Nakom toga građani provere korektnost podataka (jer su česti pogrešno otkucani izvodi) i eto lepe i tačne baze podataka. I odma' (u Srbiji se ovo čita kao daleko buduće vreme, jel..) se mnogi procesi kod države dosta ubrzaju. Naravno, sigurnost takvog sistema mora da se ispoštuje. I još kada bi se odradio *jedan* kvalitetan sistem, pa da ga samo poinstaliraju u svim opštinama, umesto da svaki izmišlja toplu vodu... I još kada bi... :)

Eto pa "kada bi" stavki nabacanih... Jes da je višestruko izmišljanje tople vode garant konkurentnosti na tržištu grejanja, ali mislim da nešto nemamo vremena za takvu priču? Možda konkurs? Ili da država finansira takav projekat? Ili više njih, pa bi najbolje rešenje dobilo bonus :) ...