[ markic @ 19.07.2003. 03:55 ] @
Svaku sliku napravljenu digitalnim aparatom pre izradjivanja obavezno provucem kroz Photoshop, a od alata uglavnom koristim 'Levels' i 'Unsharp mask'. Zanima me sta bi se jos moglo raditi sa slikama radi poboljsanja kvaliteta.
Cela ova prica me zanima zato sto sam imao prilike da vidim fotografiju koju je napravio profesionalac i posto sam operisan od estetike ne mogu da kazem sta je to sto je na toj slici drugacije od mojih. Jedino sto sam uspeo da primetim je da su histogrami jako obli a moji su veoma valoviti, a cesto i spicasti odn. nazubljeni.
Koji je uopste uzrok cesljastog izgleda histograma i da li je to lose?
[ dr ZiDoo @ 13.10.2003. 08:39 ] @
Teško je biti proffesionalac

Enivej, kada skineš sliku sa digitalca radiš ono što je potreno, a ne neke ustaljene stvari. Iskustvo je pokazala da u većini slučajeva sliku malo treba posvjetliti, a ako želiš malo fancy look onda pojacaj malo boje. Levels i sve ostalo po želji... jednostavno moraš imati osjećaj. Taoće ako si zaboravio fokusirati radiš to motion blurom...

...startaj nekog proffesionalca da ti objasni
[ Paramecijum @ 09.11.2003. 10:57 ] @
Vecina jeftinih digitalnih kamera (a i slika po netu) koriste manu ljudskog oka, tj, ljudsko oko je izuzetno osetljivo na rezoluciju ali ne i na broj nijansi, pa tako dobijamo slike od 3 megapiksela koje izgledaju ostro, ali zapravo uopste nemaju detalje i umesto 256 prelaza u svakoj boji, imaju ispod 100. Ljudsko oko to jedva da moze da registruje, ali kada se stvar prebaci u Photoshop i pokusa obraditi za štampu, počinju problemi. Slike je zapravo "prazna", nema dovoljnu gustinu boje.
Ofsetna štampa sve te probleme umnogostručuje jer štamparskom postupku zapravo nije bitna rezolucija nego broj nijansi.
Da ne dužim, bolje je imati digitalni aparat od 2 megapikesa sa gotovo klasicnim objektivom od 20 mm, nego minijaturni digitalac sa 20 megapiksela i objektivom od 4 mm.