[ ultraKeen @ 01.06.2007. 05:03 ] @
Zna li neko gde mogu da nabavim Gajger-Milerov brojac za merenje zracenja?

Ranije, pre recimo 10-tak godina, sam pokusao to isto ali je na kraju ispalo da je to roba koja nesme u trgovinu, da je zabranjeno to prodavati. Razlog tome po meni moze biti samo skrivanje nezgodnih informacija. A onda sam preko malih oglasa nasao jedan za 400 maraka, ali mi je bio skup... Danas bi ga platio 400 evra...
[ Milan Stojanovic @ 01.06.2007. 09:33 ] @
Probaj da se raspitaš u Institutu za nuklearne nauke Vinča.
[ vsi @ 01.06.2007. 10:05 ] @
Kupi ga preko E-bay-a.
[ andre2000 @ 01.06.2007. 10:13 ] @
Moj brat je napravio jedan tamo negde 1987, za takmičenje iz nuklearne fizike, mislim da ga još imaju u 11. Beogradskoj gimnaziji. Vidi, možda se sa njima nešto dogovoriš, verovatno skuplja prašinu u vitrini...
[ sasa022 @ 01.06.2007. 12:30 ] @
http://www.rentron.com/geiger.htm


[ Nikola M @ 22.06.2007. 01:46 ] @
nadji na nekom vojnom otpadu. Zelena metalna kutija , zaobljena, za SFRJ je to pravio slovenacki institut jozef stefan. Zovese merac doze ili tako nesto. Trebace ti i jos jedna takva kutija koja je ustvari napajanje 12V, što nije obavezno da bude baš ta...
[ Miladinovic @ 03.06.2008. 00:16 ] @
e ovo i mene interesuje gde mogu kupiti ovaj brojač... ili nekako nabaviti... ne znam kažete preko e-bay-a, video sam ali većinom je to iz amerike, da li se isplati i koliko košta to do srbije... najbolje je ovde nekako nabaviti. ne mora neki novi, evo gledam na e-bay-u ima puno ovih starih


[Ovu poruku je menjao Miladinovic dana 03.06.2008. u 01:44 GMT+1]
[ GEAR1902 @ 02.12.2008. 20:55 ] @
i jer je neko nasao na kraju brojac?ako jeste po kojoj ceni????
[ Extradan @ 30.12.2008. 11:11 ] @
Fizički fakultet i firme koje snabdevaju škole didaktičkim sredstvima. Cena je oko 36.000,00 dinara
[ GEAR1902 @ 30.12.2008. 14:49 ] @
36000 dinara!!!sto je mnogo mnogo je...ali verujem da vredi kome treba...ja sam pre mislio na neku dzepnu verziju velicine digitrona...nesto kao ovo

ili ovo...
[ ptak 13. @ 30.12.2008. 15:44 ] @
Sto li se vi bijete muvama...i sta nacicete negde vecu radijaciju i ....?

To je samo koliko ja vidim experimantalno....pisao sam neke seminarske radove na temu jonizujuceg zracenja....i mogu vam reci iz licnog iskustva....postoje timovi koji to rade, ako sumnjate obrate se Nuklearnom Institu Vinca....nemojte se sami zezati sa tim....sem ako imate koristi pa vam se isplati pljunuti 40 000 RSD.....za te pare ima dobar LAP TOP da se kupi....manite se toga ako vam je samo za zabavu ! ! !
[ Extradan @ 03.01.2009. 09:21 ] @
Nije loše imati pri sebi kada se kupuje materijal za kuću, za slučaj da se naleti na ukrajinsko gvoždje od koga je napravljena armatura. Zamislite da to ugradite u kuću. Za takvu proveru nije skupo.
[ GEAR1902 @ 03.01.2009. 15:52 ] @
Citat:
Extradan: Nije loše imati pri sebi kada se kupuje materijal za kuću, za slučaj da se naleti na ukrajinsko gvoždje od koga je napravljena armatura. Zamislite da to ugradite u kuću. Za takvu proveru nije skupo.

jer se ti ovo zezas?jer postoji tako nesto da neko uvozi cernobiljsko gvozdje...ja sam mislio da je zona oko cernobilja ogradjena vojskom...ili onda svaka susa moze da ode na nakupi kilo dva uranijuma...da se nadje...
[ bugsu @ 03.01.2009. 16:46 ] @
Citat:
GEAR1902: jer se ti ovo zezas?jer postoji tako nesto da neko uvozi cernobiljsko gvozdje...ja sam mislio da je zona oko cernobilja ogradjena vojskom...ili onda svaka susa moze da ode na nakupi kilo dva uranijuma...da se nadje...
\
pogledaj malo dokumentarce ove novije ....sta je bilo s ljudima koji su posetili to podrucije... :)
vojkska...hehe :)
[ DeathStar @ 03.01.2009. 17:05 ] @
Meni bi dobro došla takva neka spravica za merenje radijacije, zašto!?

Zato što radim u jednoj firmi gde je ranije bio vojni magacin, u tom magacinu je bio uskladišten radioktvini materijal, dakle stoje upozorenje da je tu radiokativni materijal bla bla bla mere opreza, naravno tog radioaktivnog materijala više nema bio je tu pre oko 10-ak godina. Medjutim našao sam u nekom starom stolu kartonske brojeve i vidim da je pre nego što sam ja počeo tu da radim ponovo uskladište 2007 godine i da su ga posle 3 meseca sklonili odatle.

Jedan radnik što radi u sektoru preko puta mene, neki inžinjer u "beloj sobi" kaže da je to bila sve radijacija nivoa alfa dakle ne prolaze ni list papira. Ali hteo bih i sam čisto onako da "prodjem" po magacinu sa tom spravicom, da se uverim 99% da nema neka velika radijacija.

Ja verujem da tamo nema radijacije i da sigurno nebi mogli tamo da radimo da ima, ali ono šta znam, nije mi sve jedno kada svaki dan gledam one komore za radioaktivni materijal (znate ko one iz filmova kada gurnu ruku u one rukavice plastične što su ugradjenje u staklu), ona upozorenja i svakakve stvari
[ 101010 @ 03.01.2009. 22:55 ] @
Hm, otkud uopste nasoj vojsci radioaktivni materijal i za sta su oni mogli da ga koriste ... bas se pitam ...

Nego sve je to teoretski lepo oko alfa znaracenja, ali realno inzenjer neke tehnicke nauke zna o radioaktivnom zracenju isto koliko i bilo koji gimnazijalac, pa odatle i cuvena prica sa listom papira.
Ciljam na to da stvari nisu tako proste, zavisno od toga koji izvor alfa zracenja je bio u pitanju taj list papira moze da se preimenuje u list olova debljine 3mm. Ali nije ni to toliko ozbiljno...
Ozbiljnije je to da nakon alfa raspada obicno nastaju teski i radioaktivni nuklidi [opet zavisi od radioaktivnog elementa sa kojim su radili], koji se dalje raspaduju na razlicite nacine α,β,γ.


Mozda je za utehu sto je to bilo vojno postrojenje ili sta li vec, a oni su valjda korektno vrsili kontrolu, zastitu i dekontaminaciju. Mada, vojska, Srbija...

p.s. da li sam te dobro razumeo, da su ostavili napustene komore za baratanje radioaktivnim materijalom ?
[ GEAR1902 @ 04.01.2009. 00:59 ] @
Citat:
bugsu: \
pogledaj malo dokumentarce ove novije ....sta je bilo s ljudima koji su posetili to podrucije... :)
vojkska...hehe :)

ima i dokumentarci? aj mi kazi sta da trazim jer me bas zanima....sta da kucam na google ili you tube....
[ Extradan @ 04.01.2009. 12:54 ] @
1986., za vreme prvomajskih praznika, gajgerovi brojači su pištali po celoj Srbiji, naravno i u Evropi.
Kiša koja je tih dana padala iz radioaktivnih oblaka donela nam je radioaktivnost za dugo vremena. Period poluraspada radiokativnih elemenata, ako me sećanje dobro služi, je od 20 god do 5000 god.
Kada je takva situacija kod nas možete da zamislite šta je sa Ukrajinom i sa sirovinama koje stižu odande.
Oprez nije na odmet!
[ Vladokv @ 04.01.2009. 14:50 ] @
Ja se secam da dok sam bio na fakultetu u Cacku, tokom laboratorijske vezbe - apsorcija gama zracenja - sam morao da se odmaknem od gajgerovog brojaca da ne bi remetio vrednost rezultata prirodne radioaktivnosti (kosmicko zracenje i slicno). Kad sam bio primaknut brojacu, ispisivao je 6 puta vecu vrednost od uobicajne. Posto smo radili u grupi, drugima sam prepustio merenje, a ja sam samo posle obavio racunanja vezana za lab. vezbu. Neki su rekli da ima veze sto se grejem na ugalj... Ko zna sta li je, ali svakako ima razlike
[ DeathStar @ 04.01.2009. 15:31 ] @
Citat:
101010: Hm, otkud uopste nasoj vojsci radioaktivni materijal i za sta su oni mogli da ga koriste ... bas se pitam ...

Nego sve je to teoretski lepo oko alfa znaracenja, ali realno inzenjer neke tehnicke nauke zna o radioaktivnom zracenju isto koliko i bilo koji gimnazijalac, pa odatle i cuvena prica sa listom papira.
Ciljam na to da stvari nisu tako proste, zavisno od toga koji izvor alfa zracenja je bio u pitanju taj list papira moze da se preimenuje u list olova debljine 3mm. Ali nije ni to toliko ozbiljno...
Ozbiljnije je to da nakon alfa raspada obicno nastaju teski i radioaktivni nuklidi [opet zavisi od radioaktivnog elementa sa kojim su radili], koji se dalje raspaduju na razlicite nacine α,β,γ.


Mozda je za utehu sto je to bilo vojno postrojenje ili sta li vec, a oni su valjda korektno vrsili kontrolu, zastitu i dekontaminaciju. Mada, vojska, Srbija...

p.s. da li sam te dobro razumeo, da su ostavili napustene komore za baratanje radioaktivnim materijalom ?



Ja zaista ne znam mnogo o radioaktivnim elementima, tj znam onako prosečno koji materijali imaju veći stepen radioaktivnosti, nivoi zračenja i to je u principu to, nikad se nisam zanimao ranije za te elemnte dok..... nisam počeo da radim.

Inače iz "nekog mog razloga" ne mogu da ti kažem gde radim, ali kada bih ti rekao bilo bi ti jasno i gde radim i otkud vojsci radiokativni materijal, eto rećiću ti da se u mojoj firmi prave žiroblokovi za tenkove i nišani za oružija, koji verujem da ste svi videli kako svetli noću onaj zelenkasti nišan na pištolju, to je napravljeno od neke čestice koja je radioaktivna ali ne može da naškodi zdravlju.
Sada si verovatno provalio gde radim :)

U toj firmi se i dalje prave raznorazne "skupe i opasne" dzidzabidze za potrebe vojske (strane ne naše), pa predpostavljam da ima i radioaktivnih čestica otuda i moja zabrinutost i DA postoje te komore koje više nisu u funkciji. Zaprepastio bi se kada bi video kakve sve stvari tamo postoje i propadaju, a "te" stvari je videlo tipa 5% ljudi na svetu, što zbog visoko čuvane tajne o tome ŠTA se zapravo pravi tu, što zbog fizičke nemogućnosti da dodješ to takvih sprava, da ih pogledaš pipneš itd itd.


P.S. Sada dali ja paranoišem jer previše boksujem glavu zbog te "radioaktivnosti" u okruženju u kome radim, ali imam utisak da mi je za ovih 2 meseca koliko sam već tamo strašno pao imunitet, malo malo pa se prehladim, grlo me boli....evo i sad sam prehladjen, a ja se skoro nikad ne prehladim tako često. Opet kažem ne znam da li paranoišem (verovatno da paranoišem) ili je nešto drugo u pitanju. Mada sam primetio da je u početku kod zaposlenih koncentracija i raspoloženje bilo na nivou, dok je sada sve nešto muljavo i kilavo, svi osećamo neki zamor u telu, nismo toliko razdragani kao u početku.
[ GEAR1902 @ 04.01.2009. 17:03 ] @
pa kazaljke na satovima (pogotovu starijim) premazane su nekom kremom ciji je jedan od sastojaka cinimi se uranijum...to je da bi svetlele u mraku...
[ Srđan Pavlović @ 04.01.2009. 17:11 ] @
Evo meni nesto oci svetle, ne znam jel sam radioaktivan ili sam samo popio previse jaku kafu ;)

Salu na stranu:

http://business.shop.ebay.com/...7Q2c1266Q2c12576QQ_sacatZ53154
[ bobiska @ 04.01.2009. 17:32 ] @
Citat:
GEAR1902: pa kazaljke na satovima (pogotovu starijim) premazane su nekom kremom ciji je jedan od sastojaka cinimi se uranijum...to je da bi svetlele u mraku...

Nije U nego Ra (radijumske boje tzv.).
Uzgred, slatko sam se nasmejao sta sam sve procitao u ovoj temi, podsetilo me na dane kada sam vrsio merenja radioaktivnosti na terenu, pa sam naletao na svakakva nebulozna pitanja i teorije zavere. Ne zameram nikome zbog neznanja, samo me cudi, zasto se u okviru opsteg obrazovanja u srednjoj skoli ne forsira vise ova materija. Bilo bi mnogo manje zabluda i misticnosti u narodu, a apsolutno nema razloga da se s tim u vezi bilo sta krije. Niti smo nuklearna sila koja truje narod, niti smo bombardovali sami sebe `99., pa kontaminirali ono sta je sada kontaminirano. A ni Cernobilj nije nas, pa i tu postoji zabluda da drzava nesto krije/krila. Sto se javasluka u Srba tice , to stoji, a posledica je opet neznanja u vezi gore pomenute materije. Verujte, svasta sam vidjao i kod ljudi "u struci".
Naravno da je poslednjih 20-ak godina Srbija gradjena iskljucivo gvozdjem koje se uvozi iz Ukrajine i manjim delom iz Rusije. I naravno da je javasluk i nemar tamo mnogo gori nego kod nas, tako da je gvozdje iz Cernobilja razvlaceno kojekuda, a da li je zavrsilo bas kod nas ne mogu da tvrdim, ali smo licno vratili (ekipa) nekoliko brodova sa istim nazad za Ukrajinu, jer je tokom kontrole ustanovljena jacina doze veca od propisane. Ta kontrola se i danas vrsi, ali je drzava dala dozvolu za tu delatnost "Kurti i Murti", tako da moj Institut vise nije jedini, pa...
@DeathStar, alfa cestice su najopasnije (ne racunaju se prejaka polja gama zraka), zbog svoje mase. Tacno je da ne prolaze list papira, ali zato ako ih uneses u organizam kroz kozu ili telesne otvore, tesko/nikako se izbacuju, onda si njbo...To sto se lose osecas nije zbog toga, trebalo bi mnogo vise vremena da prodje da bi se osetile posledice, pre ce biti da je u tom prostoru neka ventilacija na koju se nisi jos navikao (podpritisak) ili slicno, ali ne bi me cudilo da u tim celijama/digestorima...sta god, ima ostataka radijuma, americijuma ili s kojim su vec izvorima radili vojaci. Dok sam radio te poslove, bio sam u mnogo firmi sa istom varijantom preuredjenog prostora i nailazio na svakakve budalastine. Sve kontrole smo vrsili na insistiranje zaposlenih radnika, retko na zahtev gazda. Zato ti je moj savet da se organizujete i trazite od poslodavca da vam pokaze bilo kakav papir o kontroli radioaktivnosti u tom prostoru, a ako ga nema, da zove nadleznu instituciju koja ce da obavi merenja. Veruj mi da nece moci da odbije vasu ponudu:), novine najvise vole takve price.
Mogao bih ceo dan o tome, ako vas nesto interesuje, pitajte.

[Ovu poruku je menjao bobiska dana 04.01.2009. u 19:06 GMT+1]
[ DeathStar @ 04.01.2009. 18:29 ] @
@bobiska hvala na odgovoru.

Inače ja sam takoreći "poslodavac" :) Taj prostor sam ja zakupio tj jedan deo te zgrade. Tu i dalje ima nekih dobrih ljudi koji su me uveravali da nema radioaktivnosti, mada tolike godine rada sa takvim materijama...ne znam suviše sam skeptičan.
[ bobiska @ 04.01.2009. 18:44 ] @
Onda pitaj vlasnike prostora, da li imaju podatke o kontroli, ako nemaju vidi sta ces, da li sam da zoves nekoga ili...ipak sve je bolje nego da ne spavas mirno.
[ Horvat @ 04.01.2009. 19:43 ] @
off:
posto ne radis za vojsku,nego samo zakupljujes prostor,bi li uslikao te "kanistre" i sta li su? :)

@bobiska,mozda glupo pitanje ,ali ta fluoroscentna boja je tzv radijumska boja? posto koliko znam,te fluoroscentne boje treba "puniti" sa svetloscu [i od fosfora je]...

p.s. jos jedno glupo pitanje,koliko nocni vizir moze da svetli godina i od cega zavisi? :)

ontopic: cuo sam [dakle moguce da je netacno] da postoje kvalitetni geiger-miller-ovi brojaci na vojnim otpadima,samo pitanje da li su ispravni,dakle uzmes 2-3 i ako se malo razumes u elektroniku popravis :)

[Ovu poruku je menjao Horvat dana 04.01.2009. u 20:59 GMT+1]
[ Majstor_Pućko @ 04.01.2009. 19:58 ] @
Citat:
GEAR1902: pa kazaljke na satovima (pogotovu starijim) premazane su nekom kremom ciji je jedan od sastojaka cinimi se uranijum...to je da bi svetlele u mraku...


Miljenko, da nije nekakvi radioaktivni Plutonij?

Cudo je koliko ljudi nije culo za postojanje fosfora(Phosphorus) P?
[ bobiska @ 04.01.2009. 20:12 ] @
Citat:
Majstor_Pućko: Miljenko, da nije nekakvi radioaktivni Plutonij? :D

Cudo je koliko ljudi nije culo za postojanje fosfora(Phosphorus) P?

To o cemu covek prica nije nikakav fosfor nego radijumska boja za profi upotrebu, kakav crni fosfor, nije to ruski sat od pola evra...
@Horvat, pomesao si fotoluminiscentne boje sa ovim, dakle radijumskim (ako pricamo o radioaktivnoj varijanti obelezivaca). A dugo svetli sam od sebe, zato sto mu je vreme poluraspada 1600 godina.
[ DeathStar @ 04.01.2009. 20:15 ] @
Citat:
Horvat: off:
posto ne radis za vojsku,nego samo zakupljujes prostor,bi li uslikao te "kanistre" i sta li su? :)


Ne bi :)
Nemoj pogrešno da me razumeš ali nije sve za javnost, nebih posle da ikako dodjem u neke probleme zbog slika.

Inače ne znam za satove, ne verujem da se oni premazuju nekim radioaktivnim materijalima, ali za nišane znam iz iskustva da je ono zelenkasto sra**e neka kontrolisana radioaktivna supstanca, jer njoj ne treba "svetlosno punjenje" (kao kod sata ručnih) da bi svetlela noću, u tom sam se sto puta uverio.
[ Horvat @ 04.01.2009. 20:18 ] @
a koliko je to stvarno stetno [nemoj mi ,nema stete uopste :D]
i hvala,nisam znao da se te tako zovu :)

a ta radijumska boja se koristi i u nocnim vizirima?

edit:@deathstar,nije problem :)
nego mislio sam da je skinuta vojna tajna s toga kad si "slobodno" zakupio doticni prostor :) [ne ulazim u to s cime se bavis tamo ;)]
[ burex @ 04.01.2009. 20:56 ] @
Možda je ovo to staklo: http://en.wikipedia.org/wiki/Uranium_glass ?
[ marko37 @ 04.01.2009. 22:02 ] @
Citat:
Horvat: a ta radijumska boja se koristi i u nocnim vizirima?


U kojim noćnim vizirima? Ima više varijanti, ali svi su aktivni uređaji, tj. koriste napajanje da bi prikazali sliku. Jedino ako ti pod noćnim vizirom ne smatraš neki drugi uređaj.
[ Horvat @ 04.01.2009. 22:09 ] @
ne znam sad kako to sve funkcionise,zato i pitam
nocni vizir,ono sto stavis na glavu pa vidis
i dvogledi za nocno gledanje
nisani
i to...
[ DeathStar @ 04.01.2009. 22:30 ] @
Citat:
Horvat
edit:@deathstar,nije problem
nego mislio sam da je skinuta vojna tajna s toga kad si "slobodno" zakupio doticni prostor [ne ulazim u to s cime se bavis tamo ]


Pa.... recimo da radim za neke službe pa sam imao "privilegiju" da dobijem prostor koji nikad nebi mogao ni za koju novčanu nadoknadu da dobijem. Znaš prave ljude oni znaju tebe i eto
Inače ne bavim se ničim što ima veze sa nekom naučnom tehnologijom, niti koristim radioaktivne materijale za izradu svojih produkata, već sam se jednostavno našao igrom slučaja u takvom okruženju pa sam iz mere predostrožnosti pitao sve ovo.
[ Horvat @ 04.01.2009. 22:43 ] @
da,zato i "slobodno" pod navodnicima :)
hvala sto si obrazlozio,nisi morao ;)

p.s. cimni nekog iz vince da dodje,ako poznajes ljude tamo :)
[ 101010 @ 05.01.2009. 00:02 ] @
Bobiska da li mozes reci koja je drzavna institucija ovalscena i zaduzena da vrsi kontrolu radioaktivnosti prostorija i opreme firmi ili institucija koje barataju radioaktivnim materijalima ?

Da li postoji zakonom propisan period u kome moraju da se vrse takve kontrole ? Da li postoji neka sluzba koja kontrolise da li se postuju procedure pri koriscenju i odlaganju radioaktivnog materijala ? Da li su firme koje koriste radioaktivni materija duzne da poseduju dozimetre ?

Nisam nista lose mislio kada sam pitao za sta je vojska mogla da koristi radioaktivne materijale, ne mora prva asocijacija da ti bude teorija zavere. Jasno je da mi nismo nikakva nuklearna sila itd. Ali je svima poznat nas javasluk pri postovanju bilo kakvih sigurnosnih procedura i neznanje koje se lako zloupotrebljava.

Znam par ljudi koji su u staroj Yu radili na kontroli postovanja procedura pri koriscenju radio izvora i nivoa zracenja u vojsci, i sada zamislite situaciju u kojoj kontrolor nadje propuste i sada treba da dodje kod direktora da mu referise kako institut ne postuje protokol. Kontrolor npr. major, a direktor General, iz njihovih prica, to nije islo lako. Ali ako nista drugo kontrole su redovno vrsene.

Civilne institucije, verovatno malo ko sme da digne glas, jer ode posao, a pitanje je da li zaposleni zna koga da pozove da izvrsi kontrolu. Od Vince se kupi radioaktivni materijal, ali se otpad posle ne vraca u Vincu, jer se i to placa, vec se privremeno odlaze ili ga vidi kontejner ili slivnik. Ovde pricam o zaista slabim izvorima i malim kolicinama [medicinske svrhe].

Za nocne nisane se uglavnom koristi tricijum, on je slab beta emiter, dakle nije to. Americijum se koristio u pravljenju detektora dima. Mozda radium...

Mislim da bi trebao da izvrsis kontrolu prostora, ako nista drugo zbog tih digestora, tj. zaostale opreme koja je bila u dodiru sa radioaktivnim izvorima.

p.s. kao sto bobiska rece ne verujem da je to do zracenja, jer da je tako to bi morale biti strahovite doze, bice da je prostor i ventilacija...
[ vladd @ 05.01.2009. 00:14 ] @
Institut Vinca je obavio merenja u toj firmi, jos pre godinu dana. I institut Vinca je ovlascena ustanova za merenje po terenu. Za slucaj da nekome treba...
Gajger Milerov brojac u nekim slucajevima ne moze da pomogne, recimo kod kumulativnog zracenja, duzi boravak u prostoriji sa ozracenim ili prirodno radioaktivnom materijalima, tipa neke vrste mermera..

poz
[ bobiska @ 05.01.2009. 09:32 ] @
@101010
Odgovor na prvo pitanje ti je dao @vladd, pa da ne ponavljam. Na ceo tvoj 2. pasus je odgovor, da. Kontrolisu se redovno cak i banke i druge firme koje koriste javljace pozara sa americijumom, zubarske ordinacije zbog rentgenskog aparata i sl.
U 5. pasusu si delimicno u pravu i to u delu o pokusaju prikrivanja i zataskavanja u cilju ustede. Pogotovo kada su u pitanju radioaktivni gromobrani koji su i najopasniji izvori u nasem okruzenju. Uzas, sta smo sve nalazili. Srecom, donet je zakon i uveliko se radi na skidanju istih i zameni elektronskim, princip je isti - jonizacija vazduha u okolini gromobrana.
[ dajlem @ 07.01.2009. 22:57 ] @
Da li je dozvoljen uvoz Gajgerovih brojaca?
Treba mi ruski DP-5 gajger.....
Da li neko ima broj telefona vojnog otpada?
[ GEAR1902 @ 07.01.2009. 23:10 ] @
ajde ako neko stvarno ima broj telefona vojnog otpada neka posalje i meni na privatnu poruku...
[ 101010 @ 08.01.2009. 01:27 ] @
@bobiska
Hipoteticki zaposleni koji radi u firmi koja koristi radioaktivne izotope, uzme telefonski imenik, nadje br. tel. instituta u Vinci, dobije centralu i kaze da trazi nekoga ko ce izvrstiti merenje radioktivnosti u njegovoj firmi jer nije siguran da je sve po ps-u ... i da se nakon tog telefonskog poziva ekipa iz Vince pojavi u toj firmi i za uradi merenje za dz.
Da li je tako nesto moguce ili ne.

Znam da oni mere radioktivnost na terenu, ali nisam siguran da imaju funkciju ili mogucnost da deluju kao npr. sanitarna ili trzisna inspekcija, dakle ako sumnjate da nesto nije ok, da ih mozete pozvati telefonom, a da nakon toga oni imaju obavezu da dodiju i provere situaciju na trerenu.
[ bobiska @ 08.01.2009. 09:03 ] @
Naravno da nije dovoljno telefonom, tako samo moze da dobije informaciju kome treba da uputi pismeni zahtev. I da, deluje kao inspekcija jer kao komisija za nuklearnu bezbednost odgovara direktno tzv. regulatornom telu pri ministarstvu za nauku i zastitu okoline, pa su njene odluke obavezujuce. Medjutim, posto nije inspekcija u pravom smislu (za sada, ali bice uskoro, radi se na tome), samim tim i usluga nije besplatna, mada je bilo slucajeva kada se radi o flagrantnom obliku krsenja nuklearne bezbednosti kada mora hitno da se reaguje, pa smo ostajali cak i bez najobicnijeg pokrivanja troskova (benzin, amortizacija, ljudi/dnevnice, oprema, vreme, zdravlje...), npr. pregled objekata u Kneza Milosa i sirom zemlje, koji su ruseni bombama i sl. Znaci, interesuje te da li ti je mermer u kuci radioaktivan preko podnosljive mere, platis merenje. Imas zakonsku obavezu pregleda rentgena, javljaca pozara, gromobrana, skidanje gromobrana, evidencija osoblja putem TLD (termo luminiscentnih dozimetara) i sl. i opet placas. Uvoznik placa radiolosku kontrolu robe, a zakonom je obavezan da to uradi.

Lepo si primetio da je notorna glupost sto sve to jos uvek nije regulisano zakonom tako, da drzava nadoknadjuje troskove, onda bi bilo mnogo manje prikrivanja/zataskavanja, ali takvi smo, siromasni i gde bi se nasle tolike pare jer bi svako nasao osnovanu sumnju da mu komsijina satelitska antena "zraci direktno u spavacu sobu, pa ga boli glava" i slicne nebuloze koje su nam prijavljivane.

Opet je glupost sledeci primer. RTS je trazio posle bombardovanja da se pregledaju svi njihovi predajnici, kako bi se ustanovilo da je/nije bilo kontaminacije uranskom municijom. Iako se ocigledno radi o nacionalnoj nuklearnoj zdravstvenoj sigurnosti (zamisli da zivis u selu 200 metara od predajnika, tu napasas ovce koje klopas i valjas sirom zemlje), sve troskove dvomesecnog akanja po cukama sirom Srbije, platio je sam RTS. S druge strane, svi se secate obilja skorasnjih reportaza na tv o dekontaminaciji terena oko Vranja, Bujanovca i Preseva, koji su bili izrovani uranskom municijom `99. U tom slucaju je napravljen ugovor sa drzavom koja je platila troskove.
Razlika? U vezi RTS svi su bili 99,99% sigurni da upotrebe doticne skupe municije nije bilo (kao i nigde osim u navedenim predelima), dok se za jug Srbije sa sigurnoscu znalo da je bilo.

Citat:
101010:
Znam da oni mere radioktivnost na terenu, ali nisam siguran da imaju funkciju ili mogucnost da deluju kao npr. sanitarna ili trzisna inspekcija, dakle ako sumnjate da nesto nije ok, da ih mozete pozvati telefonom, a da nakon toga oni imaju obavezu da dodiju i provere situaciju na trerenu.

Rekoh, ako hoces da proveris da li je armatura od koje pravis kucu radioaktivna, nemam nikakvu obavezu da dodjem, osim ako insistiras da to lepo i bogato platis. Zasto? Zato sto se sav gradjevinski materijal po defaultu pregleda na ulasku u zemlju. Kako na terenu preliminarno, tako i laboratorijski putem uzoraka. Ako zelis extra uslugu, moze ali komercijalno.
Ako prijavis da si na tvom placu, 8 ili 800m od kuce u travi ugledao kutiju sa znakom radioaktivnosti, naravno da mora da dodjemo hitno i besplatno, a posle jurimo ministarstvo za troskove.
Slucaj iz ove teme, sa bivsim vojnim objektom i digestorima, tu nastaje vrzino kolo. Ako zoves, usao si u to kolo, istog momenta si se zakonski obavezao da se obavi merenje, jer postoji osnovan razlog za to. Kazes ok, ali necu da platim. Kome god da se obratis za uslugu, taj mora da prijavi slucaj vlastima. One te tada teraju da se merenje odradi, zbog zastite okoline i osoblja, a ti vidi sta ces i kako ces i da li ces od nadleznog ministarstva ikada da izvuces pare. Zato mnogi cute, shiknu to u kontejner, mi ga kasnije nadjemo na nekom otpadu (stigne preko sakupljaca metalnog otpada) sve plati vlasnik otpada i svi srecni. Niko u zatvoru, zivela Srbija.

Ovi sto mastaju o kupovini GM detektora su u velikoj zabludi. Pravi, dobri sofisticirani rucni instrumenti kostaju reda velicine 1000-2000 evra, veoma su kvarljivi, cesto moraju da se bazdare (a bazdarenje mogu da plate samo vojska, policija, carina i ovlascene institucije). Robusni vojni ili ruski stari instrumenti, koji mogu da se nadju po buvljacima i vojnim otpadima (to vec sumnjam), su toliko osetljivi, da otprilike sluze da se vidi da li ces posle atomske bombe da zivis 10 ili 20 dana. Malo karikiram, ali su veoma neprecizni na malim nivoima zracenja, tako da su prakticno beskorisni ako hoces da vidis da li ti je u okruzenju malo povecano zracenje, mada ne vidim od cega bi bilo povecano u 99.99% naseg zivota. Jos ako su po pravilu neispravni, a sigurno nebazdareni, koja korist od toga?

Usput, za otkrivanje doze koja je malo povecana u odnosu na prirodni fon, ne koristi se GM detektor, nego neuporedivo osetljiviji scintilacioni detektor, a to vam je malo skuplja sprava, pa...u svakom slucaju, ako neko hoce da se bavi tim hobijem, nek nabavi igracku, nece da steti (osim lazne uzbune u slucaju neispravnosti), a dobro je i da se komsiluku uzme neka sitna kinta za merenje svega i svacega.
[ vladd @ 08.01.2009. 11:06 ] @
Hipoteticka firma koja manipulise sa radioizotopima je uvek pod nadzorom i zaposleni su pod nadzrom.

Hipoteticko-realna firma, koja se raspala, a radila je sa radioizotopom, imala i magacinsk prostor, ovlas je pregledana i to nije ulilo poverenje novim zaposlenima, novim korisnicima prostora.

Morace neko malo ozbiljnije da poradi na tom problemu.

Poz
[ joca_012 @ 08.02.2009. 14:54 ] @
I moja ideja je bila nabavka GM instrumenta. Evo i razloga:

Ima li neko predstavu koliko je opasno boraviti 4 dana nedeljno po 12 sati dnevno u poslovnoj prostoriji (koja je dozidana naknadno), u kojoj vas od gromobrana sa radioaktivnim elementom deli samo jedna betonska ploča, tako da se on faktički nalazi samo cca 3-4m iznad vaše glave???
[ maliradoica @ 31.05.2009. 20:42 ] @
Sa GM brojacima se mogu detektovati jonizaciona zracenja relativno malih energija i aktivnosti - znaci i alfa,beta i gama,takodje se mogu detektovati i neutroni sa specijalnim brojacima(sa borom,cini mi se).Ne morate da kupujete skupe scintilacione (kristal sa fotomultiplikatorom)jer sa njime mozete i da preko energije zracenja prepoznate o kom se radioaktivnom elementu radi.postoje i proporcionalni brojaci(spec.vrsta GM brojaca) sa kojima je takodje moguce izvrsiti energetsku diferencijaciju ali skromnijeg obima.Znaci,obicni GM brojaci su vise nego dovoljni da se odredi da li je neki prostor kontaminiran ili nije (prirodni fon je u BGd priblizno oko 2 imp/sec).Vodite racuna o tipu gm cevi koja se nalazi u brojacu(ona na fotografiji je zp1400-beta i gama,energetsku zavisnost ne znam,ali to je jako vazna karakteristika cevi).vodite racuna kada radite sa GM brojacima za alfa cestice -prozor brojaca je jako tanak i osetljiv je na proboje a da bi imali dobru detekciju morate da imate i sto krace rastojanje itd...Ovo je dovoljno za pocetak.Vidim da ima dosta zainteresovanih.
[ Pectoralis major @ 29.06.2009. 02:38 ] @
Ljudi sta mislite o ovome

http://austinvncc.org/free_book/s73p938.htm

Ukratko - rec je o nekom meracu koji se pravi uz pomoc stapa i kanapa, a navodno meri, relativno precizno, zracenje preko 30 mR/h, ako se pravilno napravi. Postoji i neka varijanta koja, navodno, meri "normalni" nivo radijacije.
[ tigergorski @ 14.06.2010. 16:45 ] @
GAJGER-MILEROV BROJAC (DETEKTOR) TIP: DR-M3 SA KOMPLETNIM PRIBOROM, CENA 150 EVRA.
E-mail:[email protected]

[ ArsenLupen @ 14.06.2010. 17:05 ] @
Ja na najlonu video vojni, nov, neraspakovan sa sve uputstvom za 1000 dindži, e sad da li radi posao, ne znam

U torbi pored aparata je i nešto što liči na epruvete označene različitim mernim opsegom, i još nekih džidža-bidža koje nemam pojma čemu služe.
[ kanber @ 28.12.2011. 18:05 ] @

Kupio sam nedavno gajger DR-M11B i probao sam po upustvu da ga kalibrisem u milirengetsko podrucje mr/h i kazaljka ne vraca na nulu,nego ostaje na kalibraciji??
Sta bi to moglo da bude?kako moze da se popravi to?

[ vladd @ 29.12.2011. 14:51 ] @
Mozda ti je okolno zracenje na kalibracionom nivou. Sta si koristio kao izvor za kalibraciju?
[ kanber @ 30.12.2011. 00:45 ] @
koristio sam izvor na torbici,Sr 90,ali kada sam izasao iz prostorije u kojoj je zracenje,i dalje stoji,ne mrda?
[ Vlaura @ 25.11.2012. 14:45 ] @
Da li neko ima informaciu (ako nije tajna) kako stoji Srbija sa dozama zracenja..? Pretpostavljam da je na KiM katastrofa. Ali me interesuje centralna Srbija, Vojvodina... Ima li neko znanja o tome? Pozdrav.
[ Vasastajić @ 25.11.2012. 18:26 ] @
A što si ubeđen da su upravo tereni koje si naveo posebno interesantni po pitanju radijacije kod ovakvog stanja stvari na globalu:
Citat:
Od 1945 – 1995. obavljeno je točno 2053 eksplozije različitih vrsta radioaktivnih naprava; od toga SAD-u možemo „zahvaliti“ na 1032 eksplozije atomskih bombi. SSSR je kriv za 715 eksplozija atomskih bombi, Francuska je kriva za 210 eksplozija, Velika Britanija za 45, Pakistan za dvije, Indija za četiri, Kina za 45 atomskih eksplozija. Ta radijacija se desetljećima akumulirala u tlu, zraku i vodi, a mi danas plaćamo visoki danak za takve zločine.
........
Tri kilometra od Černobila radijacija je još uvijek daleko iznad normalne, ne zaboravite Černobil se dogodio 26.04.1986. radijacija je još uvijek prisutna na mjestu gotovo zaboravljene nuklearne nezgode, ona se iz Černobila još uvijek raznosi diljem svijeta zračnim strujama. Zašto bi bilo drugačije s Fukushimom i svim drugim nuklearnim nezgodama i testovima. Mi živimo u radijaciji koja je napravljena još za vrijeme prvog nuklearnog testa Trinity, jer je nekim radioaktivnim izotopima kao na primjer Cezij 137, radioaktivnost smanji za 50% tek nakon 30 godina.




Ako si još i pušač, ili neko u tvom bližem okruženju, otvori navedene linkove u citatima, pa će te namah proći briga za nivoom radijacije kod nas.
[ Igor Gajic @ 25.11.2012. 18:50 ] @
@Vlaura

Eh tek ce biti veselje kada se otvori skladiste nuklearnog otpada u Vinci.

http://www.blic.rs/Vesti/Drust...ste-nuklearnog-otpada-u-Evropi
http://www.dnevnik.rs/drustvo/...skladiste-radioaktivnog-otpada

"Dobra" stvar je sto je taj otpad daleeeeeko od stanovnistva, na citavih 30km od 2 miliona stanovnika...

Nezvanicno se prica da je Fruska Gora (napustene vojne baze po FG) vec krcata nuklearnim otpadom...

[ Mili-CQ @ 27.11.2012. 07:26 ] @
Citat:
Vlaura:
Da li neko ima informaciu (ako nije tajna) kako stoji Srbija sa dozama zracenja..? Pretpostavljam da je na KiM katastrofa. Ali me interesuje centralna Srbija, Vojvodina... Ima li neko znanja o tome? Pozdrav.


http://www.srbatom.gov.rs/srbatom/monitoring-radioaktivnosti.htm

http://www.srbatom.gov.rs/srbatom/zracenje/index.htm