[ Zeljko Terzic @ 01.06.2007. 10:15 ] @
Imam dvojno drzavljanstvo (crnogorsko i bosansko).
Rodjen sam u Bosni. Zivim u CG.
Zanima me da li mogu da izvadim bosanski pasos ako mi je prebivaliste u CG?

[ nikson8 @ 02.06.2007. 23:02 ] @
Bosanski pasos vadis u mjestu i na adresu na kojoj si prijavljen u bosni i ne pominjes da zivis u cg.to inace niko ne provjerava.
[ Zeljko Terzic @ 03.06.2007. 11:09 ] @
Da, ali meni je prebivaliste u CG. Nemam bosansku licnu.
To mi je najveci problem.

Potrebna dokumenta:

1. Zahtjev–besplatan - POPUNITI ŠTAMPANIM SLOVIMA (nakon izvršene uplate
zahtjev se može dobiti na trafici i šalteru putnih isprava)
2. Lična karta – za punoljetne NA UVID
Izvod iz matične knjige rođenih ne straiji od 6 mjeseci
za maloljetne NA UVID
3. Prijavnica prebivališta
[ nikson8 @ 04.06.2007. 23:15 ] @
Najbolje bi bilo da imas neku nekretninu da prijavis boravste u bih.ako ne prijavi kod nekih rodjaka ili prijateljA koji znaju ocemu se radi.onda das izjavu na mjestu dje podizes licnu i predajes zahtjev za istu (kod mene je bio slucaj posta u Sarajevu) da nisi zbog ratnih okolnosti mogao izvaditi licnu i da si se tek sad vratio u bosnu.ta glupost jos pali a oni bas neprovjeravaju niti imaju interes da provjeravaju pa te nece peglati.naravno kad te pitaju imas li neki dokument ti kazes da nemas.ako imas izbijeglicku ili vozacku nista im nepokazujes niti prijavljujes.ta izjava rjesava problem zasto ti kao punoljetno lice nemas licnu.u sustini samo papirologija.kad dobijes licnu obicno oko 10 dana traje odes u mup opstine u koju si prijavljen i predas zahtjev za pasos.dobijes ga za 7 dana i to je to.sa pasosom juris iz ambasade u ambasadu koja ce ti prva dati vizu da bjezis vani.Mala sala.puno srece sa papirima.
[ banatcc @ 28.02.2008. 08:14 ] @
Moja zena je iz Bosne.
A ja iz Srbije.
Imam li ja pravo na njihovo drzavljnstvo, naravno da i dalje zadrzim svoje.?
[ žutokljunac @ 29.02.2008. 11:01 ] @
Željko, izvadiš prvo ličnu. Znaš već šta ti treba. Ne moraš da imaš nepokretnosti na svoje ime. Dovoljno je da se prijaviš na neku fiktivnu adresu, rodbina, drug, komšija, poznanik... naravno uz saglasnost dotičnog. Ta adresa će ti stajati na lk.
Posle samo CIPS-ovu prijavnicu, par formulara i vadiš pasoš.

Citat:
Moja zena je iz Bosne.
A ja iz Srbije.
Imam li ja pravo na njihovo drzavljnstvo, naravno da i dalje zadrzim svoje.?


Imaš pravo na dvojno sa Bosnom jer je potpisan bilateralni sporazum, ali ti nemaš pravo jer ne zadovoljavaš uslove.
[ Zeljko Terzic @ 29.02.2008. 11:29 ] @
Hvala na odgovorima.
[ Skandy @ 29.02.2008. 13:36 ] @
Za vadjenje pasosa ti je potrebno samo drzavljanstvo. Gomila ljudi zivi po inostanstvu godinama i nema prebivaliste u svojoj zemlji a imaju pasos. U pasos se i ne upisuje adresa ( koliko znam, nije mi pri ruci da pogledam). Ja takodje zivim u inostranstvu, niti imam prebivaliste ni licnu kartu u RS, nemam cak ni imovinu, a redovno produzujem pasos kada istekne.
Za Bosnu ipak proveri, mozda je kod njih drugacije.
[ žutokljunac @ 29.02.2008. 14:21 ] @
Potrebna je lična karta kao i... http://www.mupks.ba/Default.aspx?tabid=267
[ Horvat @ 29.03.2008. 20:21 ] @
Citat:
Skandy: Za vadjenje pasosa ti je potrebno samo drzavljanstvo. Gomila ljudi zivi po inostanstvu godinama i nema prebivaliste u svojoj zemlji a imaju pasos. U pasos se i ne upisuje adresa ( koliko znam, nije mi pri ruci da pogledam). Ja takodje zivim u inostranstvu, niti imam prebivaliste ni licnu kartu u RS, nemam cak ni imovinu, a redovno produzujem pasos kada istekne.
Za Bosnu ipak proveri, mozda je kod njih drugacije.

mislis u bosanskom ne pise? za to ne bih znao reci,ali inace u pasosu pise adresa [upravo sam proverio u srj pasosu :)]
[ žutokljunac @ 30.03.2008. 19:22 ] @
U bosanskom pasošu ne piše adresa.
[ Horvat @ 30.03.2008. 20:05 ] @
kakve su to muvaze :D

[ Joker @ 30.03.2008. 20:14 ] @
Zašto muvaže ? Ni u mađarskom pasošu ne piše adresa.
[ ventura @ 30.03.2008. 20:33 ] @
Ja sam skoro vadio bosansku ličnu kartu, a kao dokument sa fotografijom sam pokazao Srpsku ličnu i niko me nije ništa pitao... A za adresu u BH su me samo pitali, mogao sam da kažem i ulicu Pere Detlića BB, jer ti ne treba nikakav dokaz da si na toj adresi...

A za pasoš te opet niko ništa ne pita kad imaš ličnu kartu
[ Horvat @ 30.03.2008. 22:30 ] @
upravo ovo sto je ventura rekao

jer mozes reci bilo sta i niko te nista ne pita,a i ako slucajno izgubis,nalazac ne moze lepo da ubaci u sanduce ili da ti vrati na adresu i jos kojekakve gluposti :)

@ventura ti onda ni nemas bih drzavljanstvo!?!
[ ventura @ 30.03.2008. 22:48 ] @
Ja imam i Bosansko i Srpsko državljanstvo...
[ Horvat @ 30.03.2008. 23:17 ] @
a da li ti je iko trazio to bosansko drz. pri izdavanju licnih dokumenata?
[ žutokljunac @ 30.03.2008. 23:20 ] @
Citat:
Horvat: upravo ovo sto je ventura rekao

@ventura ti onda ni nemas bih drzavljanstvo!?!


Kako zamišljaš da neko ima validna dokumenta određene države a da nema državljanstvo iste?
U principu, najteže se izboriti za državljanstvo, a stvar vađenja dokumenata je čisto tehnička stvar. Kod osoba koje već imaju državljanstvo, da bi dobili novo vrši se naknadan upis u knjigu državljana. To izdaje matični ured. Meni su npr. za taj naknadan upis tražili mesto prebivališta, a sećam se da me i policija dosta akala. Čak su mi poništili našu ličnu, što nemaju pravo.
Kod dvojnog državljanstva najbitnije je da država u kojoj isto vadite ima potpisan bilateralan sporazum sa našom zemljom, u protivnom ćete se morati opredeliti za jedno državljanstvo.
[ Horvat @ 30.03.2008. 23:23 ] @
onaj detalj da je pokazao serbsku licnu kartu i na osnovu iste dobio bosansku mi bas i ne izgleda kao da je bitno da li ima ili nema bosansko drz.

zato sam i pitao u prethodnoj poruci da li su mu trazili dokaz o drzavljanstvu
[koliko se secam za srb. lk treba izvod iz maticne knjige NE STARIJI od 6 meseci]

edit:sad sam jos jednom procitao venturin post,preleteo sam onaj detalj dokument SA FOTOGRAFIJOM :)
[ Zeljko Terzic @ 30.03.2008. 23:37 ] @
Prilikom prijavljivanja i odjavljivanja prebivališta ili boravišta i promjene adrese stana podnosilac zahtjeva je dužan priložiti i dokaz o identitetu, kao i dati tačne i istinite podatke.
Državljanin nije dužan da se lično odjavi u prethodnom mjestu prebivališta ili boravišta, obzirom da će se odjava iz ranijeg mjesta prebivališta ili boravišta izvršiti službenim putem.

Kako je moguce reci da je neko prebivao bilo gdje :)
Jeli moguce da se ne vrshe nikakve provjere?
Sta onda znaci da se odjava vrshi sluzbenim putem?
[ ventura @ 30.03.2008. 23:55 ] @
Pa naravno da sam imao potvrdu o državljanstvu, i ne sećam se, ali moguće da sam imao i izvod iz matične knjige rođenih (nisam ja vadio dokumente, nego su mi ih u firmi pripremili)... A to što sam rekao da sam sa Srpskom vadio je apropo dvojnog državljanstva, i prijave/odjave boravka... Dakle, ako imam Srpsku LK to znači da nisam odjavljen, niti da trebam biti odjavljen da bi uzeo Bosansku LK.

[ žutokljunac @ 30.03.2008. 23:58 ] @
Hmmm... imaš prebivalište i boravište. Prebivalište ti je pojam koji se veže za državljanina određene zemlje, to je znači trajnijeg karaktera, a boravište za rezidenta ( koji može biti strani državljanin ), i to tako što se našem zakonu važi pravilo 183 dana + ( bar po sećanju, a mrzi me da guglam )

Da se odjava vrši službenim putem to bi trebalo da znači da će se poslati podaci našem MUP-u ukoliko se dokumenta vade u državi sa kojom mi nemamo potpisan taj famozni bilateralni sporazum o dvojnom državljanstvu, tako da kada te upisuju u knjigu državljana onda će po službenoj dužnosti poslati da te kod nas ispišu. Ne moraš se brinuti. Sa BiH to nije slučaj.
[ Joker @ 31.03.2008. 05:51 ] @
Da li se može izvaditi i hrvatska lična karta bez odjave boravišta u srbiji ? Naravno ako imaš dvojno državljanstvo (srpsko/hrvatsko) ?
[ Horvat @ 31.03.2008. 06:30 ] @
ne,treba ti rezidentna adresa u hrvatskoj,ako gresim neka me neko ispravi

[ žutokljunac @ 31.03.2008. 16:27 ] @
Citat:
Joker: Da li se može izvaditi i hrvatska lična karta bez odjave boravišta u srbiji ? Naravno ako imaš dvojno državljanstvo (srpsko/hrvatsko) ?


Uvek kada se vadi dvojno državljanstvo prvo treba pogledati da li naša zemlja ima potpisan bilateralni sporazum sa dotičnom zemljom ( da se ne bi desilo da nam sticanje novog državljanstva oduzima prethodno ), a posle toga se treba informisati o uslovima dobijanja državljanstva jer su uslovi različiti i zavise od zemlje do zemlje.
Takođe postoji stalna i privremena lična karta. Stalna važi 10 godina i dobija se na osnovu prebivališta, a privremena važi 2 godine i izdaje se na osnovu boravišta. To se koristi za interno raseljena lica, koja su državljani određene zemlje, ali im se mesto prebivališta razlikuje od mesta boravišta.
Apropo tvog pitanja, pogledaj da li možeš da dobiješ privremenu ličnu kartu.
[ Joker @ 31.03.2008. 18:27 ] @
Znam da moram biti prijavljen u Hrvatskoj, nigde nisam našao podatak da li je za prijavu boravka u Hrvatskoj potrebna odjava iz Srbije ?
[ žutokljunac @ 31.03.2008. 20:30 ] @
... ne bi trebalo ukoliko između Srbije i Hrvatske postoji bil. sporazum o dv. državljanstvu... a mislim da postoji. Pitaj pa javi ovde jer i mene zanima.
[ BlackKnight @ 08.09.2008. 04:06 ] @
Pozdrav, JA sam u Beograd dosao pre skoro dve godine. Nemam prijave u beogradu, a Zelio bi da izvadim i dvojno drzavljanstvo ako je moguce. Sta treba da radim da te papire dovedem u red, jer mi se sad javila potreba da to sredim zbog posla.
[ babicdejana @ 14.12.2011. 13:31 ] @
Ja sam se prije par mjeseci odradila odjavu iz bosanskog drzavljanstva da bi stekla drzavljanstvo Crne Gore (to mi je bio uvjet - sada sam napokon drzavljanka Crne Gore).

Sve sam uradila preko advokatske kancelarije Prnjavorac iz Bosne i Hercegovine u roku od sedam dana ( www.almaprnjavorac.com ) - stvarno su perfektni

Evo kako izgleda taj famozni dokument o odjavi iz bosansko hercegovackoga drzavljanstva:


Pozdravi'

[ miloshzorica @ 15.12.2011. 21:13 ] @
mozes se prijaviti negde, a mozes i u bosanskom konzulatu

to vazi za sve zemlje

kao drzavljanin apsolutno imas pravo na putni dokument te zemlje, gde god da zivis

licnu kartu nemas pravo imati, ali to niko ne kontrolira
[ gospova @ 02.03.2015. 21:32 ] @
Moja mama ima bosansko drzavljanstvo, a zivimo u Srbiji, pa sam htela da pitam da li i ja imam pravo na osnovu mame da dobijem bosansko drzavljanstvo
Hvala
[ BBS @ 02.03.2015. 23:08 ] @
https://encrypted.google.com/s...p;oe=utf-8&channel=suggest