[ leka @ 25.07.2003. 14:05 ] @
Postovana elito (elita - elitesecurity.org korisnici),
evo otvorena je XML diskusiona grupa danas na moju licnu inicijativu. S obzirom da, iz iskustva, znam da ce mnogi promasiti temu odmah cu pokusati tome da stanem na put! - MOLIM VAS nemojte ovde slati pitanja u vezi XML parsera za jezik XXX, vec ako je to rec o nekom jeziku koji ima svoju diskusionu grupu na ES-u, tu poruku posaljite tamo!

Ova diskusiona grupa je zamisljena kao mesto gde treba da razmenjujemo iskustva iz svakodnevnog zivota. Ko god koristi XML za bilo sta ozbiljno je dobrodosao da ovde, sa nama, podeli svoj uspeh i/ili neuspeh (u drugom slucaju cemo pokusati da pomognemo:) .

Takodje pozivam sve da ispricaju nesto sto se u svetu zove "success story" - dakle da ispricate kako vi uspesno u nekom svom projektu koristite XML.

Na kraju da objasnim nesto - kad govorim ovde o XML-u, mislim na sve tehnike/tehnologije koje su vezane za ovaj jezik, da spomenem samo neke koje su sada vec deo svakodnevice: XSL, XSD, MathML, XHTML, RSS, RDF, SVG (...) .

Dobro dosli!
[ mladenovicz @ 25.07.2003. 14:56 ] @
Svidja mi se opis foruma - tehnologija buducnosti
[ byTer @ 25.07.2003. 15:04 ] @
Evo da kazem i ja nesto za sam pocetak o iskustvu. XML kao tehnologija ima veliku buducnost, ali mi se cini da je malo primenljiva u sistemu koji nema vise sajtova/instanci jer je dobar najvise u deljenju podataka. Jednostavno XML se planira kao tehnologija za snimanje svih vrsta podatakak, sta god da je u pitanju. Imao sam iskustva da napravim jedan jednostavan DTD i to je sve, mada rad u XMLu je nesto sto je stvarno izazovno.

A da se sve odvoji od parsera... cisto sumnjam. Al ajde da vidimo.
[ leka @ 25.07.2003. 15:14 ] @
Nisi me dobro shvatio... ja sam naglasio da diskusije o parsiranju XML-a u jeziku za koji postoji diskusiona grupa na ES-u treba da se vode TAMO, a ne OVDE! :)
Ovde naravno moze uvek da se vodi takva diskusija, ako se radi o nekom jeziku za koji ne postoji jos uvek diskusiona grupa na ovom sajtu... Sta ja znam, meni odmah pada na pamet TCL koji ima XML podrsku pre skoro svih meni poznatih skript jezika. Zapravo TCL ima uvek podrsku za svakojake novosti uvek medju prvima...
Citat:

A da se sve odvoji od parsera... cisto sumnjam. Al ajde da vidimo.
[ tOwk @ 25.07.2003. 17:17 ] @
Leko, a šta misliš na to da ovaj forum istovremeno služi i za raspravu o SGML-u? Priznajem, neće biti mnogo takvih tema, ali baš zato je poželjno da ove veoma srodne teme budu strpane zajedno (ili, gde bi valjalo staviti SGML teme?).

Takođe bih preporučio da se opis foruma promeni da prati obrazac koji su postavili ostali forumi (i njihovi opisi). To pre svega znači da se navede nekoliko osnovnih tehnologija koje će se razmatrati na forumu (FOP, XSL, RSS, SVG, MathML, XML-RPC, i šta već, a naravno, ako se složite i SGML, DSSSL), pošto opis treba i da pomogne ljudima da izaberu pravi forum za svoje pitanje.

Svakako da ne možemo pretpostaviti da će svi korisnici koji imaju nešto o ovome da pitaju znati da to spada u „XML: tehnologija budućnosti“.
[ leka @ 25.07.2003. 17:48 ] @
Slazem se Danilo, ali je fora da je forum kreiran "na brzaka", jer sam jedva savatao Gojka na ICQ-u da to uradi... :) Nema nikakve frke da se kasnije forumu da prikladniji opis.

Sto se tice nekih tehnologija - spomenuti XML-RPC recimo - ja ne bih da se ovde ta tema uopste dotice... Ljudi se verovatno nece sloziti sa tim, ali ja XML-RPM UVEK koristim u sprezi sa nekim PROGRAMSKIM JEZIKOM, tako da smatram da se teme vezane za XML-RPC trebaju voditi u diskusionim grupama koje se ticu jezika koji programer koristi u sprezi sa XML-RPC-om. Sta mislite?

XML bi trebalo da bude generalna diskusiona grupa vezana za XML, sto je danas poprilicno sirok pojam, tako da sam 101% siguran da ce se u buducnosti XML diskusiona grupa razdvojiti na neke manje, ali opet krupne podgrupe... Recimo XSLT je dovoljno kompleksan i krupan za tako nesto. SVG takodje...

Sto se tice SGML-a, ja nemam naravno nista protiv "tate nad tatama" :) .

Sa poslednjim se ne slazem - o XML-u se govori svuda, to je vec dovoljno poznata stvar da cak ne treba nikakav opis. - Bas to sam i rekao Gojku danas kad smo pricali na ICQ-u.
[ tOwk @ 25.07.2003. 17:58 ] @
Samo o ovom poslednjem nešto da dodam.

Zamisli situaciju u kojoj imaš nekog korisnika koji pravi svoju stranicu, skinuo je on neki paket za „vesti“ (taj paket se npr. zove „RSS news“) i stavio na stranicu, a kod kuće ima neki „RSS aggregator“. E sad, tu nešto ne radi baš najbolje, ovaj klijentski program mu prijavljuje da nešto ne valja na stranici u RSS-u, i on radi šta?

Postavlja pitanje u forumu „Windows userland“ ili „Unix/X Window system desktop“, ili u „web dizajn“ forumu. Ovo je jedan banalan primer šta će se dešavati (dešavaće se ovo čak i ako se doda u opis, ali nadajmo se ređe), pošto XML teži (i treba) da bude toliko rasprostranjen da ga ljudi koriste, a da i to i ne znaju ;-)

Naravno, forum je namenjen tehnički obrazovanoj populaciji, pa ne treba preterivati (u opis stavimo „jezik za označavanje koji liči na <ime>pera</ime><prezime>perić</prezime>“), ali navođenje par najčešće korišćenih tehnologija će pomoći i onima koji tek ulaze u vode XML-a (a svakako forum treba da pomogne popularizaciji istog).
[ -zombie- @ 25.07.2003. 21:54 ] @
elem, khm.. da se ne ponavljamo mnogo..

pre tačno 6 meseci ja: http://www.elitesecurity.org/tema/18835

i pre tačno godinu dana moj prijatelj ljuban: http://www.elitesecurity.org/tema/11020


mislim da se tamo na te dve teme uglavnom iskristalisalo o čemu bi trebalo da se piše..


još, mislim da ipak treba uključiti rasprave o konkretnim parserima, jer se dosta parsera su u stvari nezavisne biblioteke koje se koriste u više prog jezika.. (expat, libxml, gdome...)



// edit: e da, umalo da zaboravim. ajde da vi supermodovi budete malo vredni, pa da pretražite sve forume za temama o xml-u, i da ih prebacite ovde.. ove dve gorepomenute prvi kandidat..
[ Gojko Vujovic @ 25.07.2003. 22:11 ] @
Drago mi je što ima pozitivnog odziva na ovaj forum, i ja ću gledati da učestvujem u diskusijama ovde koliko mogu, tema je i više nego zanimljiva i aktuelna. Očekujem da se dogovorite oko boljeg opisa foruma i da mi onda na PP pošaljete konačan opis koji želite da se nađe. Da li bi towk želeo da se nađe na listi moderatora ovog foruma takođe? Ja ga predlažem za to mesto.

Ostali neka se jave Leki, ukoliko žele da pomognu oko moderacije pa će Leka meni preporučiti one koje smatra dovoljno kompetentnim i odgovornim.
[ tOwk @ 25.07.2003. 22:40 ] @
Gojko, nemo' mene za moderatora, ne bih imao vremena da savesno obavljam tu dužnost. Čak sam i neke druge stvari koje sam planirao za forume koje trenutno moderišem potpuno zapostavio, pa bi ovo bilo i previše.

A za opis, mislim da bi najbolje bilo da to Leka uradi.
[ leka @ 26.07.2003. 18:57 ] @
Pa ako pitate Leku, on misli da XML diskusionoj grupi ne treba opis (kao što rekoh u nekoliko navrata).
[ leka @ 04.08.2003. 17:44 ] @
Ova poruka vise nema potrebe da bude top... :) Nadam se da se slazete?
[ esnaf @ 04.08.2003. 22:48 ] @
Pozdrav svima!!
Hteo bih da znam kom forumu treba da se obratim ako mi treba neki savet koji je vezan za XML dokumente a tice se .NET programiranja
Visual Studio ima veoma dobru podrsku za XML( xsd seme,xml klase itd...)
Da li je ovo pravi forum ili daidem na .NET forum?
[ leka @ 05.08.2003. 00:42 ] @
Nije. Idi na .NET diskusionu grupu i tamo raspravljaj.