[ MMX @ 07.06.2007. 12:07 ] @
Novosti vezane za Apple računare i opremu i Vaši komentari.
[ MMX @ 07.06.2007. 12:09 ] @
Citat:
U osnovnoj verziji sada svaka od tri konfiguracije MacBook Pro računara dolazi sa 2 GB radne memorije proširive do 4 GB, ranije su samo dva skuplja modela imala 2 GB, dok je najjeftiniji model imao 1GB. Kao i ranije, na raspolaganju su dve osnovne konfiguracije sa monitorom od 15 inča i jedna sa monitorom od 17 inča, s tim da, kako Apple tvrdi, modeli s aekranom od 15 inča sada dolaze sa prvim LED-backlit ekranom u potpunosti izrađenim bez upotrebe olova. Kada već govorimo o monitorima, kod modela sa ekranom od 17 inča je jedna od tzv. built-to-order opcija ekran u rezoluciji 1920 sa 1200 tačaka po inču.


Poboljšan je i Core 2 Duo procesor u MacBook Pro prenosnicima, sada on u njima radi na 2,2 GHz u slabijem modelu sa ekranom od 15 inča i na 2,4 GHz u jačem modelu sa ekranom od 15 inča i u onom od 17 inča. Tu je samo još jedan novitet što se bežičnog umrežavanja tiče: sada svi imaju bežične mrežne kartice po 802.11n standardu. Grafička kartica je sada NVIDIA GeForce 8600M GT sa 256 MB u jačim i 128 MB u najslabijem modelu. Napravljena je mala izmena u veličini hard diska kod skupljeg modela sa ekranom od 15 inča, on sada ima isti 160 GB hard disk kao i model od 17 inča, dok je jeftiniji model od 15 inča ostao na 120 GB.


Kod ostalih karakteristika nije bilo promena, svi imaju ugrađenu iSight kamericu, Bluetooth 2.0+EDR, ugrađenu dual-link podršku za spoljne monitore kroz DVI izlaz. Optički disk je u svim modelima isti i reč je o osmobrzinskom tzv. slot-load snimaču sa podrškom za dual layer diskove. Podsetimo, MacBook Pro ima jedan FIreWire 800, jedan FireWire 400 port, dva USB 2.0 porta, ExpressCard/34 slot, jedan audio line in i jedan izlazni za slušalice gde oba podržavaju optički digitalni audio. Svi imaju tzv. Scrolling TrackPad i tastaturu na kojoj se unutrašnje osvetljenje tastera automatski podešava u zavisnosti od količine svetla u prostoriji ili ambijentu u kojem se prenosni računar nalazi.


U dodatne opcije spada mogućnost zamene hard diska diskom od 160 GB na 5400 obrtaja ili 7200 obrtaja, ili diskovima sa 200 GB ili 250 GB na 4200 obrtaja. Zatim, dogradnja do 4 GB RAM-a, kupovina MagSafe adaptera za napajanje za upotrebu u avionima, Appleov USB modem, "sjajni" ekran i već pomenuti ekran od 17 inča rezolucije 1920 sa 1200 tačaka po inču.


Izvor: http://www.macserbia.org/index...k=view&id=174&Itemid=2
[ calimero @ 13.06.2007. 10:39 ] @
hm... madavo rece da samo 15" modeli imaju LED-backlit ekran?? a 17"??

takodje me interesuje gde se u srbiji mogu kupiti ovi najnoviji modeli? moze i na PM!

takodje me interesuje najverovatnije 17" model ali sa 7200RPM diskom obavezno!

hvala unapred!
[ madamov @ 13.06.2007. 18:13 ] @
Izgleda da takav ekran od 17" još nije dovoljno jeftin da bi se mogao staviti isplativo u laptop. Za ova druga pitanja zar je stvarno toliko teško pronaći adresu www.apple.co.yu, na njoj sve piše i gde kupiti kod nas i ostalo vezano za build to order opcije.
[ madamov @ 07.08.2007. 18:27 ] @
I mene. Upravo najavljuju nove iMacove. B)
[ Dachaz @ 07.08.2007. 18:40 ] @
Govoreć' o veštici - iako su ultimativno tanki, meni deluju zapanjujuće ružno.
Isto kao i ono sranjce od ultra-mega-slim tastature.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 07.08.2007. 18:45 ] @
^ Agree with camarade Dača.

[ NastyBoy @ 08.08.2007. 09:18 ] @
I object :)

Novi iMac je potpuno u skladu sa dizajnom iPhone-a (isto koliko je stari bio u liniji sa iPod-om) i ekstra mi se dopada.

Mislim da ne mozhe sa fotki da se vidi razlika izmedju stare plastike i novog aluminijuma.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 08.08.2007. 09:59 ] @
Naravno, sve je to stvar ukusa :) Meni ni iPod nije njihov najlepši proizvod, pa mi ni ovo (kao što si napomenuo, barem ne na fotografijama) nije nešto na šta ću reći WorldOfWarcraft! :)

Sad nešto razmišljam, oni od lampe pa na ovamo sve manje izgledaju futuristički :) (ajde dobro, ovaj i prošli su tu negde, ali lampu nikad neće zahebati:) Ima li to veze sa širenjem tržišta?
[ DS_Store @ 08.08.2007. 10:16 ] @
Meni i dalje izgleda kao kineska kopija "pravog" iMac-a.

Ono zaobljenje na zadnjoj strani, posmatrano iz profila, izgleda jako lepo. Kao sledeći korak u evoluciji katodne cevi :P

Nego, jeste li videli close-up snimke tastature i novi raspored komandi po F tasterima? Izgleda kao da su sada brightness kontrole na F1 i F2, a F3 i F4 mi liče na Exposé i Dashboard. Volume gumbići su u nizu F10-F12 s tim da je mute prvo u nizu. Ubačene su neke play kontrole u niz F7-F9 i eject taster između F11 i F12 (wtf?!!!). Iznad numeričke tastature sada su tasteri F16-F19.

Ne znam za vas ali meni su volume i eject tasteri do sada stajali na savršeno zgodnom mestu (dešnjak sam). Već za Exposé me je mrzelo da pomeram ruku ulevo pa sam ga razbacao po ćoškovima ekrana.

Čitava ova promena dizajna mi liči na jedno od ovo dvoje:
1) Sproveli su neke strašno obimne ankete o tome šta većina ljudi koja koristi win pc i koja je po defaultu bez ukusa drži za "lepo" pa sad ciljaju na to da ih svičuju;
2) Džobs je počeo da se ponaša kao Hitler pred svoj kraj, dobija histerične napade iz kojih se rađaju ovakve ideje. Prestravljeni saradnici ne smeju da se suprotstave jer će dobiti metak iz Lugera pravo u čelo.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 08.08.2007. 10:53 ] @
Brightness dugmići su na laptopu na F1 i F2, a neko ga juče pitao o trenudu razvoja desktop računara, s obzirom na to da valjda 2/3 kompjutera koje Apple radi su MacBook i MPB, tako da verovatno približavaju desktop mašine takvim korisnicima. A jedini logičan razlog zbog kojeg bi prebacili Eject na neko drugo mesto je njegovo slučajno pritiskanje, što su opet rešili onim kašnjenjem, da ne kažem delay-em :)

I ne kaže se Luger, već iGun! :)
[ NastyBoy @ 08.08.2007. 10:58 ] @
Meni se dopada MacBook tastatura i moguce je da ni ova nece da razochara.
Ipak, ako i kupim ovog iMac-a, trazhicu da mi vrate pare u vrednosti tastature i drzhacu se proverenog IceKey-a
[ madamov @ 08.08.2007. 12:46 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-:Sad nešto razmišljam, oni od lampe pa na ovamo sve manje izgledaju futuristički :) (ajde dobro, ovaj i prošli su tu negde, ali lampu nikad neće zahebati:) Ima li to veze sa širenjem tržišta?

Lampa futuristička? Pa ona je meni onako baš retro. B) Možda zato što je prva koju sam duže gledao bila u KC-u koji se tada nalazio u Palati federacije pa Lampa na onom retro nameštaju izgleda potpuno drugačije. B)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 08.08.2007. 13:24 ] @
E pa to je..meni se MacBook tastatura (vizuelno) baš ne dopada..izgleda suviše jeftino, ali pretpostavljam da je potpuno druga priča pri upotrebi :)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 08.08.2007. 13:47 ] @
Citat:
madamov: Lampa futuristička? Pa ona je meni onako baš retro. B)


Ma to si ti u tim godinama, kad ti stvari postaju retro :P
[ igorsa @ 09.08.2007. 08:11 ] @
http://events.apple.com.edgesu...vent/index.html?test=q1wa2sz3x

Sjajno izgleda!
[ MMX @ 09.08.2007. 21:37 ] @
I meni su novi iMac-ovi mrak. Baš danas odgledah streaming sa gornjeg linka, jako impresivno, pogotovu softverski deo.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 09.08.2007. 23:11 ] @
Brate, razvališe sa web galerijom! :)
Ono je Web 3.0 :)
[ NastyBoy @ 08.01.2008. 14:26 ] @
Eto, ko se zhalio na izbor grafichkih kartica na Mac-u mozhe da odahne (barem u sluchaju Pro-a) - fenomenalna nVidia 8800GT je u ponudi :)
[ madamov @ 08.01.2008. 16:37 ] @
Izašao je i novi Xserve za one koje bi moglo da interesuje.
[ Darko Selakovic @ 08.01.2008. 17:03 ] @
Tu je i novi Mac Pro:
http://www.apple.com/pr/library/2008/01/08macpro.html



[ NastyBoy @ 09.01.2008. 00:55 ] @
Za divno chudo, cena uopshte nije tako strashna za ovu zver sa 8 jezgara.

Shta li nas tek ochekuje na MacWorld-u kad ovo nisu hteli da uguraju u keynote?
[ madamov @ 09.01.2008. 07:34 ] @
To sam i ja pomislio. Mada, da ne bude ceo posvećen iPhone SDK. B)
[ Darko Selakovic @ 09.01.2008. 15:18 ] @
Naleteh na ovu sliku koja govori više nego hiljadu reči:

[ Darko Selakovic @ 15.01.2008. 18:56 ] @
Apple je danas predstavio MacBook Air:



http://www.apple.com/macbookair/


[ madamov @ 15.01.2008. 19:06 ] @
Videćemo kako će se prodavati, aj još razmišljam o plusevima i minusima istog, ne mogu da se rešim. Mada, rado bih ga primio na poklon. B)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 15.01.2008. 19:12 ] @
Subjektivno mišljenje je da se baš i nisu pretrgli na keynotu. Jest da je mašina potpuno nova, ali sam očekivao da će posvetiti pažnju i apdejtu starih modela. Ja bih i dalje više voleo jedan Pro book na poklon :) I kad će više taj novi Aperture! >:(
[ AndrijaGM @ 14.03.2008. 18:15 ] @
Da li neko zna kada ce se pojaviti poboljsana verzija iMaca,kupio bih g pa se mislim trea li uzeti ova ili cekati da izadje novi?
[ Mitrović Srđan @ 14.03.2008. 18:49 ] @
Koliko znam iMac je skoro unapredjen (aluminium).
http://www.apple.com/imac/

[ markom @ 14.03.2008. 19:10 ] @
Novi modeli se očekuju „uskoro“, a to može da bude bilo kod od sad do leta... :-/
[ Mitrović Srđan @ 28.04.2008. 17:33 ] @
http://www.apple.com/
wohooooooo! :)
Nikakvo spec poboljsanje ali dobrodoslo :)
[ MMX @ 28.04.2008. 20:27 ] @
Koliko vidim, novina je samo model na 3.06 GHz? Ili mi je možda nešto promaklo?
[ MMX @ 28.04.2008. 20:36 ] @
Koliko vidim, novina je samo model na 3.06 GHz? Ili mi je možda nešto promaklo?
[ Dachaz @ 28.04.2008. 21:07 ] @
To, brža memorija i nVidia kartica u tom modelu, što, koliko se sećam, nije bilo u prethodnoj iteraciji... ili jeste?

Nego, čudno mi je što su u prošloj iteraciji imali Core2Extreme a u ovoj nemaju...?

I, vizuelno, je l' na prošlim alu-modelima pozadi pisalo iMac (kao na plastikanerima) ili je isto bila samo el gigantico jabuka?
[ Mitrović Srđan @ 28.04.2008. 21:20 ] @
Ima par novina npr:
-24" model sada ima 8800GS u ponudi
-Memorija je na 800mhz
-brzi CPU
-apple remote se dobija uz iMac :))
A koliko sam nacuo cene u Evropi su manje zbog odnosa $-euro
[ calimero @ 28.04.2008. 21:38 ] @
http://store.apple.com/Apple/WebObjects/germanstore?family=iMac

cene u nemackoj - sad je top model ispod 2000e (3.06GHz, 8800GS)!

mislim da ne postoji Penryn (45nm) u "Extreme" verziji kao njegov prethodnik.
[ PPZ @ 28.04.2008. 21:50 ] @
Memorija je i bila na 800MHz ako se ne varam, i dobijao se i Apple Remote.Ja koliko vidim samo su dodali brzi procesor kod 24" modela i bolju grafiku.Kao sto svi znamo graficka kartica je kod 24" modela u MXM slotu, tako da je samo bilo pitanje vremena kad ce Apple da izbaci novu karticu.Naravno, kao i obicno, bice dostupna samo u built to order verzijama, i nece je prodavati posebno.Sto znaci, ne isplati se.Verovatno ce kostati dvostruko vise od "obicne" verzije.
U svakom slucaju sad se mogu naci u Americi refurbished stariji modeli Imac-a za ispod 1000 dolara, sto je odlicno.Ja sam pazario jedan Imac 20" sa 2.16GHz procesorom i 500GB HDD-om iz jedne radnje, koji je vracen, a izgubljena mi je tastatura i mis.Dobio sam ga za 700 dolara plus 50 dolara nova BT mini tastatura.Sve ukupno sa postarinom izadje nesto manje od 550 eura.Sad jos da budem srecan pa da ne platim carinu...

Mada, i ako platim, racunam oko 100-150 eura da izadje carina, opet se isplati.Ovde analogni model kosta 1300 eura...

Jedino sto nisam uzeo mocnog misa, jer se dvoumim, pa necu da zurim dok ne odem u neki od Apple prodavnica da ga probam, da vidim jeli zaista toliko los kao sto kazu.
[ Dusan Marjanovic @ 28.04.2008. 22:38 ] @
Žična varijanta je i ok, ali wireless...nešto najodvratnije što sam u životu koristio, sama pomisao na njega mi diže pritisak! :) Ne znam kako ih nije sramota takvog proizvoda...
[ Dachaz @ 28.04.2008. 22:45 ] @
Javi koliko te je odrala carina :)
Što se tiče razlike u ceni - idi na Apple Store - razlika između "obične" 24" i "nabudžene" (sa spomenutim 3.06 procesorom, nVidia karticom i većim hardom) je $400 odnosno 320€ u Irskoj, što je nešto na šta bih bez razmišljanja pristao.
[ Mitrović Srđan @ 28.04.2008. 23:14 ] @
http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=476591&page=1

Koliko sam citao na Mac rumors FSB je brzi.
Citat:

The iMacs also incorporate the latest Intel Core 2 Duo processors with 6MB L2 cache and faster 1066 MHz front-side bus (up from 800MHz). Specs are listed below:


Takodje videh tamo da je smanjena cena upgrejda memorije.
[ Džeronimo @ 28.04.2008. 23:21 ] @
Citat:
Dusan Marjanovic: Žična varijanta je i ok, ali wireless...nešto najodvratnije što sam u životu koristio

Šta bre fali bežičnom Mighty Mouseu? :)

Evo ja imam bežični MoćniMiš i lepo radi.

Radi na skoro svakoj podlozi na kojoj sam ga probao, tako da mi podmetač za miša više uopšte nije potreban. :)



[ Mitrović Srđan @ 28.04.2008. 23:28 ] @
Jedno pitanje,
imam mogucnost tj priliku da mi neki lik "potera" iMac iz USA bez deranje carine i sl :)
Sada dvoumim se jako da li da uzmem novi model 20" (1199$) znaci najslabiji model iMaca
ili refurbished 24"
http://store.apple.com/1-800-M...re.woa/wa/RSLID?nplm=FA878LL/A

Koliko je pametno uzeti ovaj refurbished model?
[ PPZ @ 29.04.2008. 03:36 ] @
Refurbished su obicno racunari koje su ili nezadovoljne musterije vratile ili je kvar bio mali pa je otklonjen.Uglavnom se radi o racunarima koji su vraceni ili koji su stojali u radnji kao demo modeli.Znaci, kao novi su.Moja preporuka je uvek 24".Neka ga refurbished, to ne znaci nista posto je sredjen od strane Apple-a.Da bi bio siguran u slucaju da se nesto desi, a da ne moras da saljes racunar nazad za Ameriku, kazi onom ko ide da ti kupi i Apple Care, pa si tri godine pokriven i u Srbiji, ako se nesto desi.

Da ne nabrajam ZASTO uzeti 24". ali par prednosti: Full HD rezolucija, FW800, IZMENJIVA graficka kartica (naravno nema u slobodnoj prodaji, ali pojavice se vec na Ebay-u neki slupan, da mu valja VGA.Kod 20" modela graficku ne mozes menjati).Ja da nisam nasao skoro 400 dolara ispod cene 20" Imac, i ja bih se zaleteo na full size, 24"
[ PPZ @ 29.04.2008. 03:43 ] @
Citat:
Dachaz: Javi koliko te je odrala carina
Što se tiče razlike u ceni - idi na Apple Store - razlika između "obične" 24" i "nabudžene" (sa spomenutim 3.06 procesorom, nVidia karticom i većim hardom) je $400 odnosno 320€ u Irskoj, što je nešto na šta bih bez razmišljanja pristao.


Javicu

Sto se cene tice, DA, ni ja se ne bih razmisljao.Pisao sam bez da sam pogledao cene, onako iz iskustva

A ako je razlika 400 dolara, to se itekako isplati.Sam procesor je dvostruko skuplji od starog, tako da je ta cena sasvim opravdana.Ja sam u glavi bio zamislio nesto tipa 300$ procesor, oko 300 graficka, plus doplata za hard disk.I odma' mi se smucilo

Ovako, za 400$ vise dobijes masinu koja je vrlo,vrlo pristojna....

Narocito sa ovim odnosom dolar/evro
[ Džeronimo @ 29.04.2008. 04:30 ] @
Citat:
Mitrović Srđan: Koliko je pametno uzeti ovaj refurbished model?

Kao što je PPZ već rekao, Refurbished modeli su kao novi.

Jedino što ne dobijaš to zapakovano u neku fancy kutiju kao kad kupuješ potpuno nov model.


Evo kako izgleda Refurbished iMac:

http://www.youtube.com/watch?v=9kEp-moYEEQ

http://www.youtube.com/watch?v=32xJ5I91aOI

Kao što možeš da vidiš, kao novi su i sve lepo radi.

[ Mitrović Srđan @ 30.04.2008. 09:28 ] @
Da li refurbished modele nude samo u USA ili ih ima i po Evropi? (francuska npr)
[ PPZ @ 30.04.2008. 11:56 ] @
Koliko sam gledao, samo USA...
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 11.05.2008. 23:53 ] @
Citat:
PPZ: Da bi bio siguran u slucaju da se nesto desi, a da ne moras da saljes racunar nazad za Ameriku, kazi onom ko ide da ti kupi i Apple Care, pa si tri godine pokriven i u Srbiji, ako se nesto desi.


Odnosno, bez Apple Care-a si miran godinu dana, jer toliko važi obična garancija na Apple-ove proizvode, a važi svuda u svetu, bez obzira gde je mašina kupljena. To važi za laptopove, a od 2006. i za iMacove. Ne znam za Mac Pro mašine. Verovatno je i za njih isto kao i za iMacove i laptopove.
[ madamov @ 12.05.2008. 07:34 ] @
I sačuvajte račun, mada neki ovdašnji dileri to neće tražiti, neki hoće, tako da je to najsigurniji način. A ako Apple daje garanciju na refurbished mašine, onda ista važi i ovde.
[ Marquies. @ 14.10.2008. 21:00 ] @
jutros nista novo na apple.com sajtu.
odem ja opet oko 21h kad tamo pun sajt novih modela>

kao sto naslov kaze novi macbook. vrlo interesantan koncept sa aluminijumskim kucistem.
design: http://www.apple.com/macbook/design.html

macbook pro je sada isti kao i macbook samo sa vecim ekranom.

i pored svega toga izbace i novi cinema dsplay.
covek ne zna sta ce pre...
oni su luuuuuuudi :)
[ Miki_kos84 @ 14.10.2008. 21:22 ] @
Bas su lepi novi Mac book-ovi, samo steta sto imaju samo glossy
displej. Kad bi mogli nekako da rese problem refleksije sa tog
displeja bio bi savrsen.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 14.10.2008. 22:30 ] @
Što reče kolega Rusić na SMUG-u:

Citat:
hmm.. koji im je? :) Mini DisplayPort a ne HDMI? Izbacuju FireWire sa kompova? Glossy display kao jedina opcija? Na MacBook-u samo skuplji model ima "osvetljenu" tastaturu... Novi Cinema Display koji ne sluzhi nichemu ukoliko nemash i novi laptop...

cjeee

pochinju da me nerviraju... :)


Šteta što prihvatiše na svim modelima izgled Aira, koji mi se lično ne sviđa. Eto ih dizajnom opet na modelima koji liče na Titanium PowerBookove iz 2001. godine.
[ madamov @ 15.10.2008. 07:53 ] @
Citat:
macbook pro je sada isti kao i macbook samo sa vecim ekranom.

Ne baš, MacBook nema FireWire port. A i na MacBook Pro mašini sada postoji samo jedan i to FireWire 800 port.
[ igorsa @ 15.10.2008. 19:35 ] @
Totalni promasaj sto se mene tice. Glossy ekran i izbacise 17" :(
[ madamov @ 16.10.2008. 07:55 ] @
A gde to piše da su izbacili model od 17" iz prodaje/proizvodnje? Samo još nisu počeli da ga prave kao "unibody" kućište jer verovatno nisu stigli da primene tehnologiju na tu veličinu ili bi bilo skuplje ili već šta.
[ igorsa @ 16.10.2008. 13:32 ] @
Pa bilo bi sjajno da nisu... ali u tom slucaju, nisu marketinski predstavili novu liniju... trebali su da napisu 13" - MacBook; 15 i 17" MacBook Pro.

Mene juce drugar zove, kaze izbacili 17", ja pogledam, pazi stvarno... a sigurno nismo jedini koji su to tako skapirali...
[ madamov @ 16.10.2008. 17:10 ] @
Eno ga na Apple Storeu (http://store.apple.com/us/brow...family/macbook_pro?mco=MTE4NDY), sa sve stikerom "new". Odlučili su upravo marketinški da mu ne daju mnogo pažnje jer se i dalje pravi "starom" tehnologijom, a uskoro će ionako da ga naprave u unibody kućištu.
[ igorsa @ 16.10.2008. 19:44 ] @
Bilo bi dobro da ovako i ostane, jer mi se "unibody" kuciste uopste ne svidja, kao sto mi se ne svidjaju novi iMacovi u odnosu na stare, bele koji su izbaceni iz prodaje nakon redizajna... Ali kako su krenuli, uskoro ce sve prebaciti na crnu varijantu... ali po meni vise to nije to... sto se estetike tice... Poprilicno se stapa dizajn sa ostalim pc notebook racunarima...
[ bttp @ 25.04.2015. 19:41 ] @
Da li je Epl i konačno "jump the shark" sa Apple Watch? Uređajem čija je upotrebna vrednost krajnje upitna, cena krajnje naduvana i promocija koja je spala na fotke Beyonce sa Epl satom na ruci.

Nekad je Epl bila firma orijentisana profesionalcima, a sada čini se više vodi računa o fashion victims i naravno svom net profitu.

Po meni bi im bilo bolje da su napravili neki state of the art TV koji bi opet bio u suštini konfekcijski proizvod ali bi barem svako želeo da ga ima. Apple Watch je po meni totalni fijasko, beskoristan gedžet koji će služiti samo lakšoj identifikaciji douchebags.

[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 25.04.2015. 20:07 ] @
Svaka firma je orijentisana isključivo profitu. U ovom trenutku ga je lakše izvući od ove vrste klijentele.

Apple televizor bi tek bio fijasko :D

Tržište pametnih satova je novo i Apple ima ogromnu bazu korisnika koji bi lakše posegnuli za satom, nego za televizorom.
[ bttp @ 25.04.2015. 22:31 ] @
Zašto bi TV bio fijasko? Vrhunski dizajniran TV sa vrhunskim panelom i integrisanim Apple TV (tj. iOS) softverom. Mislim da to nikako ne bi mogao da bude fijasko.

A taj sat je čista glupost, baterija traje 3 sata, još jedno gnjavilo sa notifikacijama koje iovako gnjave sa Ajfona, bez Ajfona praktično beskoristan, a kao sat isto nije održiv jer je odlika vrhunskih satova da budu večni a ne da zastarevaju sa svakom novom verzijom iOS-a.

Po meni taj Apple Watch je baš gedžet za one koji kompulzivno moraju da imaju sve što Apple napravi, makar i nemali nikakve koristi od toga.

Čak i sa stanovišta industrijskog dizajna je prilično prosečan, da ne kažem ružnjikav. Švajcarske sajdžije na sve to gledaju sa podsmehom.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 25.04.2015. 23:33 ] @
Ja recimo nemam TV, a da mi TV takođe zavisi od nekog OS-a, kada mi treba samo panel da pogledam film na većem ekranu ili vesti, je vrlo kontraproduktivno, tako da mi tek on ne bi pao na pamet kao investicija.

Apple ima ekosistem proizvoda, u koji se sat, ma šta mi mislili o njemu, mnogo bolje uklapa od samog TV-a, sa kojim Apple nema nikakvih iskustava (panele bi im opet morao praviti neko drugi). Ako dolazi neki iCar, iWatch je znatno logičniji proizvod od TV-a. Mojih 5 para, a oni će se svakako ubiti od istih, šta god da naprave, smejale im se sajdžije ili ne.
[ bttp @ 25.04.2015. 23:48 ] @
Prvo, lupio sam TV zato što mi je pao na pamet kao nešto što bi dobro došlo na tržištu zasićenom milion raznih modela televizora od kojih ne znam koji bih kupio, kad bih sada kupovao recimo.

Konkretno što se tiče televizora, moj izbor je uvek bio Sony, ali sada recimo nisam siguran da Sony ima najbolje panele. Pre će biti da su to Samsung ili LG, a njihove televizore bih u principu izbegavao da kupim. Utoliko ima mesta za TV za koji znaš da je kvalitetan i ne moraš da misliš, niti da praviš kompromise između panela ili softvera itd.

Epl televizor ne bi uopšte zavisio od softvera, već bi to bio samo to što sad zovu smart TV, znači panel sa tjunerom za gledanje klasičnog programa i taj smart softver za striming servise, Youtube, Netflix i šta ti ja znam, plus AirPlay i tako to. Znači ne bi morao da kupiš Apple TV pa da ga zakačiš za Samsung TV, već bi imao all-in-one uređaj sa signature Epl dizajnom (pomisli na Apple 5K display).

U tom smislu bi bio jako komplementaran postojećoj "gami" Epl konzumentskih proizvoda i bio bi logičan izbor svakome ko je u nedoumici koji dobar TV da kupi.

Ipak ponavljam, to je samo moja ideja šta bi meni lično bilo bolje da su napravili nego Epl Sat.

Ne vidim kako se to sat bolje uklapa. Jedino što je gedžet koji nosiš sa sobom, kao i sve što Epl danas proizvodi. Da li bi ti kupio Epl sat? Da li bi ga uopšte nosio čak i da ga dobiješ na poklon? Ja sumnjam da bih. U svakom slučaju za $350 koja mu je početna cena bih kupio pre neki kršten "dumb" watch, a za $10000 koliko je Apple Watch Edition bih se pre ubio nego dao na to :)

[ ventura @ 26.04.2015. 01:01 ] @
Apple Watch ne može da bude statusni simbol (ako ne računamo sirotinjska okruženja poput našeg gde je i iPhone statusni simbol) jer sat od 15000 dolara izgleda isto kao i sat od 350 dolara... Ko je željan pokazivanja za tih 15k će kupiti mnogo više pravog blinga, za koje se nedvosmisleno na prvi pogled vidi da je skupo do bola, a ne apple sat za koji ti treba poznavaoc cenovnika da bi znao razliku između modela od 350 dolara i modela od 15000.

[ Branimir Maksimovic @ 14.12.2019. 14:33 ] @
https://www.businessinsider.co...specs-costs-over-50000-2019-12

Citat:

Apple's new Mac Pro is now available to order, and the most expensive configuration will cost more than $50,000.
That top-of-the-line model includes a powerful 28-core processor, 1.5 terabytes of memory, two Radeon Pro Vega II Duo graphics-processing units, and 4 TB of storage.
At more than $50,000, it's probably the most expensive product Apple has ever sold.
The Mac Pro is heavily targeted toward professionals who need to process heavy workloads and work with multiple feeds of 8K video simultaneously.
[ nkrgovic @ 14.12.2019. 14:55 ] @
Imas bolji clanak na El Reg-u :

Citat:
However, the shrieking over the price of the fully loaded cheese-grateresque device would be to miss the point. It is aimed squarely at the professional workstation market for which the £22,500 ($30,000) 1.5TB RAM option is not unheard of.

Sticking 1.5TB into a Dell Precision 7920 rackmount workstation will, after all, set you back £36,318.10. Heck Dell will go all the way to 3TB if you've got £72,877.35 ($96,000) burning a hole in your pocket.

Of course, the Apple machine has some natty £360 wheels as an option, whereas all Dell can muster is a £14.30 Rack Chassis CL. Apple plans a rackable version for another £500.

For the record, we managed to get our Mac Pro to £47,588 ($63,000) by checking all the boxes (bar the software). We gave up ticking all Dell's boxes as the price soared past £135,000 ($180,000) (although Mike's team will knock 35 per cent off) and the configuration options became ever more byzantine.


https://www.theregister.co.uk/2019/12/11/apple_cheese_grater/

Znaci, jeste mnogo za cheese grater, ali ima workstation masina koje kostaju i dva-tri puta vise....
[ Branimir Maksimovic @ 12.09.2021. 19:49 ] @
Sa ovim MacBook Air 13" M1 sam toliko zadovoljan da ne mogu da se skinem snjega. Mali ekran ali visoka rezolucija izostrio mi se vid
i bolje vidim sitna slova. Sve hvale i preporuke.
[ mjanjic @ 12.09.2021. 20:33 ] @
Citat:
At more than $50,000, it's probably the most expensive product Apple has ever sold.

Ali nije najskuplji Apple uređaj, najskuplji je (bar tako mislim) onaj prvi Apple 1 za nekih 375k, ali je još skuplje prodato uputstvo za Apple II potpisano od strane Džobsa, za nekih 800k dolara.

A što se tiče gore pomenutog Dell-a, nisu normalni... igrao sam se sa nekom konfiguracijom servera (pominjali smo negde tamo u temi za Intel ili generalno cene opreme), za tih 130k dolara može da se dobije mašina sa 8 nVidia A100 grafičkih koje imaju po 40GB memorije.

Cenu je danas lako naduvati, staviš CPU sa najviše jezgara koji je dostupan, i to puta 2, dodaš najveći SSD koji je dostupan da se kupi, najskuplju Quadro karticu ili dve, i eto ti cene od preko 50k, i to lagano. Pitanje je samo kome to sve treba, a da nije neka vojna ustanova ili institut neke kompanije koja se bavi ozbiljnim istraživanjima, jer za neke specijalizovane poslove (rendering, obrada videa i sl.) uglavnom se koriste Cloud servisi (jer ili ne renderuješ 24/7, već malo i modeluješ, pa ti mašina stoji, ili ti treba znatno više resursa da se brže završi posao), a za neke manje projekte ipak se pažljivije konfiguriše hardver kako bi se dobile najbolje performanse po dolaru.


Za Apple bi bilo zanimljivo da napravi taj neki TV gde bi mogao bežično da se poveže MacBook, iPad, iPhone, pa ono, da listaš net, youtube, apple streaming servise, itd.
Može to i običan TV, ali ovo da bude znatno kvalitetnije, da radi out-of-the-box sa Apple uređajima (preko Apple ID), itd.
[ Branimir Maksimovic @ 12.09.2021. 20:43 ] @
Citat:

Pitanje je samo kome to sve treba,

Naći će se već neko. Meni recimo ne treba više od minija da zameni stari desktop. Nekom treba tolika snaga, ja nemam ideju.
[ Ivan Dimkovic @ 13.09.2021. 00:31 ] @
Ima sasvim dovoljno kupaca tih masina od vise desetina hiljada $+ - zbog toga se i proizvode.

Njih niti kupuju klinci lozane niti neko u krizi srednjih godina. To su striktno radne masine koje se racunaju kao trosak posla.

Ne znam uopste cemu to licitiranje cena - u svakoj ozbiljnoj industriji profesionalni alati neophodni za posao kostaju toliko a nekad i mnogo vise. Zamisli ludilo da neko, sta znam, u auto industriji kaze u jeee koliko je skup ovaj robot ili komora za farbanje onih najnovijih zezalica...

O softveru da ne pocinjemo. Svako ko je imao posla sa "enterprise" Oracle licencama za pocetak... cene ovih masina su zanemarljive u toj prici.

I sta to znaci skup uopste? Ako kupac pravi pare na kraju od toga...
[ mjanjic @ 13.09.2021. 00:49 ] @
Kojim licencama :)
Neki admin instalirao Oracle u Fiatu u KG, pitao neke nadležne za serijski/licencu, odgovorili mu "kakav serijski, samo instaliraj...", on instalirao, a Oracle se sam aktivirao, da li na osnovu IP adrese ili ko zna čega (verovatno aktivacija ide preko nekog njihovog servera, ne znam detalje), tako da je u industriji drugačiji pristup, tipa "koliko miliona vam platimo za 'flat rate'..."
Tako da se tamo admini ne zezaju sa tim koliko jezgara ima procesor i da li će baza da "trči" na svim jezgrima...

A one zvanične cene "po jezgru" ili još lepše kod IBM-a za DB2... to se primenjuje isto kao zvanične cene za Xeon procesore kad ih poruči npr. Amazon.

A mašine naravno da imaju svoje kupce, šta mislite na čemu rade filmski studiji (mislim na obradu muzike, za montažu se ipak koristi nešto drugo)... ovde u Srbiji pojedine firme kupuju iMac ili MacBook računare skuplje od vrednosti godišnje prosečne plate, zašto onda ne bi bilo firmi u SAD koje kupuju računare skuplje od vrednosti njihove prosečne plate :)

[ Ivan Dimkovic @ 13.09.2021. 01:03 ] @
Oracle i Flat Rate?

Hahahahahahahahaahah HAHAHAHAHA. Mozda jednog dana kad Larry bude u paklu cistio sneg sa Sejtanom.

Flat rate nudis kad su kupci jaci od tebe. Kad si Oracle fucka ti se - ima plate koliko trazis.

Taj u Kragujevcu, pa verovatno imaju ohoho licenci u baferu (kao i svi ostali, statistika kaze oko 30% ekstra licenci ljudi kupuju u proseku zbog straha od Oracle audit-a).

Ni meni nisu jasne te price oko cena sa masinama - pa pobogu jedan auto za srednji menadzeraj u firmi kosta, sta, ajd neki 50K EUR prosek (pricam o firmama koje vozaju svoje droide u mid-klasi)... ako je u pitanju masina koja donosi vise kinte od tog jednog menadzera, ne vidim sto bi neko trepnuo u odluci da je kupi za 100K, 200K ili koliko god sve dok se isplati.
[ djoka_l @ 13.09.2021. 01:16 ] @
Oracle se ne aktivira.
[ Branimir Maksimovic @ 13.09.2021. 01:17 ] @
Citat:

Kojim licencama :)
Neki admin instalirao Oracle u Fiatu u KG, pitao neke nadležne za serijski/licencu, odgovorili mu "kakav serijski, samo instaliraj...", on instalirao, a Oracle se sam aktivirao, da li na osnovu IP adrese ili ko zna čega (verovatno aktivacija ide preko nekog njihovog servera, ne znam detalje), tako da je u industriji drugačiji pristup, tipa "koliko miliona vam platimo za 'flat rate'..."

Posle će da plate desetostruko kad nešto zaškripi ČP
Samo takvi mogu da misle da Postgre nije dobro rešenje ČP
[ djoka_l @ 13.09.2021. 01:22 ] @
Niko ne kupuje "višak" Oracle licenci - to bi bio skup sport. Volim takve ribolovačke priče.
[ Branimir Maksimovic @ 13.09.2021. 01:27 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Oracle i Flat Rate?

Hahahahahahahahaahah HAHAHAHAHA. Mozda jednog dana kad Larry bude u paklu cistio sneg sa Sejtanom.

Flat rate nudis kad su kupci jaci od tebe. Kad si Oracle fucka ti se - ima plate koliko trazis.

Taj u Kragujevcu, pa verovatno imaju ohoho licenci u baferu (kao i svi ostali, statistika kaze oko 30% ekstra licenci ljudi kupuju u proseku zbog straha od Oracle audit-a).

Ni meni nisu jasne te price oko cena sa masinama - pa pobogu jedan auto za srednji menadzeraj u firmi kosta, sta, ajd neki 50K EUR prosek (pricam o firmama koje vozaju svoje droide u mid-klasi)... ako je u pitanju masina koja donosi vise kinte od tog jednog menadzera, ne vidim sto bi neko trepnuo u odluci da je kupi za 100K, 200K ili koliko god sve dok se isplati.


ma bre masine sa 16mb rama i diskom od terabajt su kostale nekolko miliona dolara ovde u Srbiji, a neko ce da se stisne za 50k evra ČP

[ nkrgovic @ 13.09.2021. 07:59 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Oracle i Flat Rate?

Hahahahahahahahaahah HAHAHAHAHA. Mozda jednog dana kad Larry bude u paklu cistio sneg sa Sejtanom.

Flat rate nudis kad su kupci jaci od tebe. Kad si Oracle fucka ti se - ima plate koliko trazis.

Oracle provereno nudi "flat rate" u smislu :

- Kupis Licencu za Oracle Database, plus sve module koji ti trebaju, per CPU
- Kupis ili dobijes hardware, isto pise na njemu Oracle, na kome to teras
- Imas "flat rate" - u smislu, dok si na tom hardveru, ne brinse koliko imas licenci i korisnika


Zasto kazem "kupis ili dobijes"? Ako uzmes Oracle RAC, plus in-memory, plus columnar, plus jos par modula .... bukvalno ti popust bude takav da platis list price za licence i "poklone" ti hardver ;)

Ovo nije "Larry cisti sneg u paklu" (Larry ne cisti sneg, to radi neko drugi, platice Luciferu to Larry da outsource-uje), ovo je skroz normalan nacin kupovine. Da, nemas "flat rate" u tom smislu "platis i koliko ti treba koristis", ali imas "per cpu" i imas "per named user", tj. "platis za sav hardver koji imas", ili "platis za sve zaposlene". Ovo drugo ("per named user") je mesto gde ljudi najcesce i kupuju visak - ne "jer se plase", vec zato sto, ako kupis za 100 korisnika popust je takav da je povoljnije da odma kupis 120 na 3 godine nego da za 2 godine doplatis sa 100 na 120, makar za godinu dana.

Interni IT ovo zove "flat rate" jer im je receno "samo stavljajte, platili smo licence za sve".
Citat:
Branimir Maksimovic: Posle će da plate desetostruko kad nešto zaškripi ČP
Samo takvi mogu da misle da Postgre nije dobro rešenje ČP

Postgre je odlicno resenje dok ne dodjes do kolicine podataka kad nije. Niko normalan ne kupuje Oracle DB za par GB, ali kad dodjes do stotinjak TB, onda ti treba.

Citat:
mjanjic:
A što se tiče gore pomenutog Dell-a, nisu normalni... igrao sam se sa nekom konfiguracijom servera (pominjali smo negde tamo u temi za Intel ili generalno cene opreme), za tih 130k dolara može da se dobije mašina sa 8 nVidia A100 grafičkih koje imaju po 40GB memorije.

Cenu je danas lako naduvati, staviš CPU sa najviše jezgara koji je dostupan, i to puta 2, dodaš najveći SSD koji je dostupan da se kupi, najskuplju Quadro karticu ili dve, i eto ti cene od preko 50k, i to lagano. Pitanje je samo kome to sve treba, a da nije neka vojna ustanova ili institut neke kompanije koja se bavi ozbiljnim istraživanjima, jer za neke specijalizovane poslove (rendering, obrada videa i sl.) uglavnom se koriste Cloud servisi (jer ili ne renderuješ 24/7, već malo i modeluješ, pa ti mašina stoji, ili ti treba znatno više resursa da se brže završi posao), a za neke manje projekte ipak se pažljivije konfiguriše hardver kako bi se dobile najbolje performanse po dolaru.

Mac Pro i slicne masine se ne koriste za render, niti se generalno masine sa Quadro grafikom koriste za render - to ide na "farme", nije problem. Ovakve sprave se koriste za real-time rad, jednostavno inzenjer koji modelira nesto je ciljna grupa za Quadro grafiku (mada oni retko koriste Mac). Konkretno Mac Pro masine se koriste za editovanje videa pre svega, gde osoba koja radi npr. montazu video zapisa, sa ili bez dodatnog audia, treba da ima mogucnost da manipulise fajlovima u velikoj rezoluciji (recimo 4K 4:4:4 ili cak bolje) - tu ti trbeaju performanse koje su dostupne u realnom vremenu i nema opcije "bacis na farmu i sacekas". Sedis za konzolom, povuces misom neki segment i treba ti da vidis kako to izgleda. Neces sirugno svaki klik da cekas sat vremena.

Hardver se kupuje da tera neki softver - ovde je to obicno Apple: Final Cut Pro najcesce. Te masine kupuje neko ko koristi Final Cut (i dodatke) u jako visokoj rezuluciji videa. Ako pogledas malo koliko kostaju Red ili Arri kamere, plus sociva shvatices da je Mac Pro sitna stavka.... Cak i ako iznajmis 2-3 kamere plus 2-3 kompleta sociva - i dalje ti je kupovina Mac Pro-a isplativa posle par meseci iznajmljivanja.
[ Ivan Dimkovic @ 13.09.2021. 08:58 ] @
Citat:
nkrgovic
Oracle provereno nudi "flat rate" u smislu :

- Kupis Licencu za Oracle Database, plus sve module koji ti trebaju, per CPU
- Kupis ili dobijes hardware, isto pise na njemu Oracle, na kome to teras
- Imas "flat rate" - u smislu, dok si na tom hardveru, ne brinse koliko imas licenci i korisnika


To je Larry-jev flat-rate - i ja bih voleo da mogu tako ;-)

Flat rate koji vecina ljudi razume je - platis $XYZ hiljada, miliona itd. - i onda mozes da radis sta god 'oces. To nije model koji Larry ima u vidu kad planira kupovinu nove jahte ili ostrva. To je model koji ti odgovara kad si mala firma zato sto dobijes ke$$ odmah i sad. Larry moze da ceka, ali ces zato da platis ono sta trazi :-)

@djoka_l,

Moguce je da su ribolovacke price - ja sam samo procitao to na par mesta u IT stampi. Kad malo bolje razmislim, moguce je da shill-uju za nekog od onih "optimizatora licenci" / "compliance konsultanata" i sl. Ali opet, cak i da je bs - zasto je to uverljiv bs? Hmm...

Moje iskustvo sa Oracle-om je iskljucivo na b2b strani oko nekog Sun-ovog IP-a - tu su bili bas onako kako sam i zamisljao, mada nista od ovoga gore - samo "zaguljeni pregovarac" kako i ocekujes od takve firme. Ali to nije njihov regularni biznis niti imas posla sa regularnom sales ekipom (hiper motivisanom da zarade bonus).

[ djoka_l @ 13.09.2021. 14:33 ] @
Pa, znaš kak to ide? Kupuješ Oracle licence prema hardveru na kojem će da se vrti.
Na primer, planiraš da Enterprise bazu staviš na Intel platformu sa 16 jezgara.
Minimalan broj za takav hardver je 200 korisničkih licenci. Ako imaš manje od 200 korisnika, džabe, ne može manje od 200.
Ako imaš 200-400 korisnika, uzmeš po korisnicima.
Ako imaš više od 400, uzimaš 8 procesorskih licenci.

Ono, može da se desi da preteraš sa hardverom, ali se dimenzioniše po hardveru.
Ili, ako promeniš hardver, staviš na slabiju mašinu, onda ostaješ sa viškom licenci.

Najčešće je slučaj, kada menjaš hardver, ideš na istu ili veću konfiguraciju, pa onda, eventualno, dokupljuješ licence.
Ili virtualizuješ mašinu, pa ostaviš 16 jezgara za bazu, a na ostatak jezgara staviš nešto drugo...
[ mjanjic @ 13.09.2021. 19:33 ] @
Sve to jeste za "manje" firme, kad kažem manje, čak i naši mobilni operateri ili EPS spadaju u manje firme u poređenju sa globalnim kompanijama koje plate za Oracle određenu sumu i dok to ne potroše, nema šta da se cimaju - a plate koliko se neko tamo dogovori prema proceni koliko će im čeka trebati... plate tipa 20 miliona i neće niko da ih cima i da instaliraju Oracle alata u vrednosti 25 ili 30 miliona, mada će teško dostići i tih 20.
Mislim, to je isto kad kupujete Windows, postoje zvanične cene, ali dugogodišnji veliki kupci ili OEM-i sigurno se ne bave brojanjem instalacija, tu se tačno znaju procene i cena se zaokruži (na obostrano zadovoljstvo).
[ dejanet @ 13.09.2021. 20:59 ] @
Digresija:
Jedna od tih "manjih" domacih firme je nedavno iskesirala 600 miliona evrica za prava na prenosenje Premijer lige!?
Mislim da Oracle toliko love ne izgrabulja na celom Balkanu, sve zajedno sa Turskom i dobrim delom istocne EU.
[ mjanjic @ 13.09.2021. 21:42 ] @
Pa dobro, al' to je za 6 godina, i morali su navodno da iskeširaju odmah 200 miliona, jer ta "manja" firma nije mogla da pruži nikakve druge garancije da će stvarno i platiti po 100 miliona svake godine... zato i jeste "manja" :)

Generalno, to za Fiat u KG, verovatno internetu pristupaju preko nekog VPN-a, tako da se "vide" preko neke adrese u Italiji, a aktivacija nekog softvera je bez problema, jer imaju ugovor po kome su ili platili unapred određene licence ili ih plaćaju na kraju godine na osnovu neke evidencije, ili plaćaju "flat rate" prema nekom ugovoru, jer i Oracle zna koliko ovima treba tih resursa, to što će neko možda da se zeza i instalira Oracle na par servera da bi nešto testirao samo im ide u prilog. Kao ona priča za Azure, neko je negde ovde pomenuo, poslali upit MS-u, čisto da probaju kako to šljaka u odnosu na Amazon, dobili odgovor tipa "dodelili smo vam resursa za 500$ pa se igrajte..."
Tako i ovde, platite toliko-o-toliko, ali ste vezani za neki opseg IP adresa, pa vi instalirajte koliko hoćete...


Nego, da se vratimo na Apple:
Citat:
A number of reports said earlier this year that Apple is developing both augmented (AR) and virtual reality (VR) glasses, going as far as to claim that the company’s first mixed-reality headset would launch next year for $3,000.
Izvor: https://bgr.com/tech/apple-gla...se-date-price-vr-headset-2022/

Kad već postolje za iMac naplaćuju koliko naplaćuju, ja bih im predložio da naprave i Apple podmetač za šolju, koja se povezuje na USB i održava željenu temperaturu kafe ili drugog toplog napitka, Apple "čuvarkuća" - IoT uređaj sa kamerom kome možete da pristupite preko interneta sa bilo kog vašeg Apple uređaja kao što su iPhone, MacBook, iMac, iPad,... i na kraju, Apple kriptovaluta, ali koja se može rudariti samo na Apple uređajima :)